Gdynia. Powstanie dzielnica kultury

W centrum Gdyni ma powstać dzielnica kulturalna. W sąsiedztwie Teatru Muzycznego [na zdjęciu], Muzeum Miasta Gdyni i Gemini wyrośnie nowe centrum kultury mieszczące teatr, bibliotekę i galerię sztuki współczesnej. - Obiekt na miarę XXI wieku - mówi o nim prezydent Wojciech Szczurek.

«Kompleks budynków ma stanąć na terenie parku Rady Europy, między skwerem Kościuszki i centrum Gemini a Teatrem Muzycznym i nową siedzibą Muzeum Miasta Gdyni. Nowoczesne centrum kultury pomieści nowe siedziby Teatru Miejskiego (obecnie działającego w zaadaptowanym budynku z lat 50., który służył jako świetlica Prezydium Miejskiej Rady Narodowej), Miejskiej Biblioteki Publicznej (teraz mieści się w kilku punktach śródmieścia) oraz nowo powstałą Galerię Sztuki Współczesnej i punkty gastronomiczne.

Miasto przygotowuje się do rozpisania konkursu na koncepcję architektoniczną. Zdaniem Marka Stępy, wiceprezydenta Gdyni, kompleks nowych obiektów musi być wyjątkowy. - Służąc muzom sam też powinien być dziełem sztuki - uważa. - Obiekt na miarę XXI wieku - mówi o nim prezydent Wojciech Szczurek.

Konkurs ma być ogłoszony przed wakacjami i rozstrzygnięty do końca roku. Na jego organizację w tegorocznym budżecie zarezerwowano 400 tys. zł. Według wstępnych planów na rozpoczęcie inwestycji w przyszłym roku Gdynia chce wydać ok. 4 mln. Jednak, jak zapowiada Marek Stępa, większość kosztów inwestycji miałyby pokryć środki unijne.

Elżbieta Gwiazdowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, jest zachwycona perspektywą nowej inwestycji. - W nowym obiekcie znalazłoby się wszystko, na co teraz nie mamy miejsca: zbiory multimedialne, książki mówione, sala konferencyjna. Mało które miasto ma tak ambitne plany związane z kulturą, dziedziną, bądź co bądź, niedochodową - mówi.

Nowa siedziba Teatru Miejskiego miałaby dwie sale: dużą i kameralną, które umożliwiałyby granie dwóch sztuk jednocześnie (w obecnym budynku jest to niemożliwe). Planuje się także nowoczesne zaplecze i salę prób, której teraz brakuje.

Według jednego z pomysłów miałoby tam przenieść się także obecne Centrum Kultury, które działa w Małym Kacku przy ul. Łowickiej. - Ta kwestia nie jest przesądzona. Być może Centrum Kultury z Kacka przeniesie się do budynku przy ul. Bema, skąd wyprowadzi się Teatr Miejski - mówi wiceprezydent Stępa.

Leszek Kopeć, dyrektor placówki w Kacku, ma nadzieję na przeprowadzkę do śródmieścia. - Obecna lokalizacja jest dobra jako osiedlowy dom kultury. Natomiast ambitniejsze zamierzenia wymagają miejsca, w którym można by się rozwinąć - uważa. Kopeć, który jest jednocześnie szefem Pomorskiej Fundacji Filmowej, chętnie widziałby nowe centrum kultury jako miejsce wydarzeń filmowych. - To utrwaliłoby wizerunek Gdyni jako miasta związanego z kinem - podkreśla.

Na budowę centrum Gdynia będzie się starać o fundusze strukturalne z projektu na lata 2007-2013. Termin składania wniosków o ich przyznanie minie pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. W razie jego pozytywnego rozpatrzenia i tak nie wydaje się, aby sama budowa ruszyła wcześniej niż za dwa lata.

Czy w budowę centrum zaangażuje się także urząd marszałkowski, który koordynuje przyznawanie funduszy? - Oficjalnie nie prowadziliśmy żadnych rozmów na ten temat - mówi Beata Jaworowska, zastępca dyrektora departamentu kultury w urzędzie marszałkowskim. - Ma to być miejskie centrum kultury, więc finansowanie inwestycji będzie zadaniem Gdyni.

Oferta gdyńskiej dzielnicy kultury

Planowane centrum kultury ma w przyszłości stworzyć gdyńską dzielnicę kulturalną, w skład której wchodziłyby też inne obiekty w okolicach skweru Kościuszki: centrum rozrywki Gemini (z siedmioma salami kinowymi Silver Screen), Teatr Muzyczny (który przygotowuje się do rozbudowy widowni i foyer oraz powstania nowej sali kameralnej), a także nowa siedziba Muzeum Miasta Gdyni (jej otwarcie planowane jest w najbliższych miesiącach) i budowany gmach Muzeum Marynarki Wojennej. Jej niepodważalnymi walorami byłoby skupienie wielu uzupełniających się ofert kulturalnych w jednym miejscu i doskonała lokalizacja w sercu miasta.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego