Niepołomice-Kraków. Viridarium Pasyjne

W niedzielę, 11 marca 2007, godz. 19.00 w Kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza w Niepołomicach Krakowska Opera Kameralna zaprezentuje "Viridarium Pasyjne abo pieśń człowieka krześcijańskiego do syna Bożego na złe sprawy ludzkiego żywota".

Widowisko muzyczne pasyjno-wielkanocne na dwa głosy żeńskie, głos męski oraz dawne instrumenty (lutnia, viola da gamba, flety proste) w stylizacji XIX wiecznego salonu krakowskiego.

Na teksty śpiewane widowiska złożyły się dawne pieśni polskie: m.in. kompozycje renesansowe Mikołaja Gomółki, Wacława z Szamotuł, Cypriana Bazylika, w przekładach Jana Kochanowskiego, Mikołaja Reja, Andrzeja Trzecieskiego; pieśń dramatyczna z "Dialogu Marcina Łaskiego", pieśń satyryczna z "Kancjonału Zamojskiego"; kompozycja błog. Ładysława z Gielniowa z wieku XV; to również staropolskie pieśni pasyjne i wielkanocne pochodzące z XIX wiecznych zbiorów Michała Mioduszewskiego i Teofila Klonowskiego.

W narracji wykorzystany został tekst Biblii - "Biblia to jest Księgi Starego i Nowego Testamentu z łacińskiego na język polski przełożona przez X. D. Jakóba Wujka" - przedruk z autentycznej edycji krakowskiej z roku 1599.

***

Niedziela, 11 marca 2007, godz. 19.00. Niepołomice, Kościół

pod wezwaniem Karola Boromeusza

Sobota, 17 marca, godz. 19.00 - Siedziba Krakowskiej Opery Kameralnej

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego