Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

13-08-2018
22-09-2018
Łódź. Inauguracja sezonu w Teatrze Małym
W niedzielę, 23 września o godzinie 17.15 Teatr Mały w Łodzi inauguruje obliczony na cały sezon 2018/2019 cykl poetyckich wieczorów pod wspólnym tytułem: "10X10X100". Dziesięc poetyckich spotkań w dziesiątym sezonie TMwM na 100-lecie niepodległości Polski.
21-09-2018
Kraków. Gra na Wyspiańskiego
Wielkie tytuły: "Imię Róży" Umberto Eco, "Lalka" Bolesława Prusa, "Hamlet" Szekspira i "Wojna polsko-ruska" Doroty Masłowskiej, do tego m.in. operetka sanatoryjna "Turnus mija, a ja niczyja", bajka "Kwiat paproci" oraz wielki finał - happening ze Smokiem na Wawelu. Wszystko pod ramię ze Stanisławem, a momentami Stasiem Wyspiańskim, przewodnikiem po krakowskich ścieżkach, myślach i duszach.
21-09-2018
Kraków. Tysiące dla Rubika, czyli jak się szasta pieniędzmi w mieście
340 tysięcy złotych - tyle miasto zapłaci za koncert Piotra Rubika w Krakowie z okazji Święta Niepodległości. To stawka - jak za komercyjne przedsięwzięcie - niezwykle wysoka.
18-09-2018
Sanniki. Jesień z muzyką, książką i sztuką
Po ostatnich letnich koncertach: laureatek XIII Międzynarodowego Forum Pianistycznego "Bieszczady bez granic": Sofii Shokhiny, Zofii Dynak i aktora Piotra Grabowskiego oraz wiolonczelistki Izabeli Buchowskiej i pianisty Wojciecha Kubicy, Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach przygotowuje nowy program.
17-09-2018
Rzeszów. Nowy sezon w "Siemaszce"
O Rodzinie Ulmów, o Marlenie Dietrich, wreszcie o Tadeuszu Nalepie - aż trzy spektakle biograficzne pokaże Teatr im. W. Siemaszkowej w nowym sezonie.
15-09-2018
Kraków. Multimedialne widowisko "Alchemia Światła" rozświetli Wawel
Wielkie multimedialne widowisko "Alchemia Światła" rozświetli we wrześniu Zamek Królewski na Wawelu. Dzięki zaawansowanej technologii i artystycznym środkom wyrazu będzie można zobaczyć godzinny spektakl inspirowany 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
15-09-2018
Śląskie. Dzieje się w Bielsku, Gliwicach i Bytomiu
Tuwim na stulecie niepodległości w bielskiej Banialuce, Stalker w ruinach teatru w Gliwicach, spektakle w Operze Śląskiej i Rozbarku
15-09-2018
Tarnów. Sezon u Solskiego pod hasłem "A to Polska właśnie!"
W tegorocznym programie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie znajdą się spektakle rodzimych autorów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyrektor artystyczny Marcin Hycnar mówi, że sezon 2018/2019 upłynie pod hasłem zaczerpniętym z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego: "A to Polska właśnie!".
14-09-2018
Kraków. Specjalny koncert Grażyny Brodzińskiej w listopadzie
Już 25 listopada Grażyna Brodzińska i jej goście zabiorą nas w muzyczno-taneczną podróż do lat międzywojennych podczas widowiska "Powróćmy jak za dawnych lat" w Teatrze im. J. Słowackiego.
13-09-2018
Warszawa. Wielki korowód poloneza
"Warszawski korowód poloneza" przejdzie ulicami stolicy w sobotę 29 września z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed tańczącymi pojedzie "polonezodrom" z nagłośnieniem, a wcześniej na pl. Teatralnym będzie można się nauczyć lub przypomnieć sobie kroki naszego najsławniejszego narodowego tańca.
12-09-2018
Polskie Radio. "Garbus" Mrożka w Dwójce
Od maja br. radiowa Dwójka i Teatr Polski w Warszawie prezentują najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku - a to wszystko z okazji 100-lecia Niepodległości. Kolejnym przedstawieniem z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia" będzie "Garbus" Sławomira Mrożka.
11-09-2018
Jelenia Góra. Premiera "Karmazynowego poematu" Lechonia w Muzeum Karkonoskim
W niedzielę (16.09) o godz. 17.00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (przy ul. Jana Matejki 28), w ramach projektu "Niepodległa" i finisażu wystawy "Polonia symbol tradycji - znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch - Nadzieja - Naród - Zwycięstwo", odbędzie się premiera spektaklu "Karmazynowy poemat" autorstwa Jana Lechonia w wykonaniu aktorów jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Wstęp wolny.
11-09-2018
Płock. Premiera sztuki Bohdana Urbankowskiego na 100-lecie niepodległości
Sztuka "Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły" Bohdana Urbankowskiego, napisana na 100-lecie niepodległości Polski specjalnie dla Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, będzie pierwszą premierą tej placówki w obecnym sezonie teatralnym.
10-09-2018
Kopenhaga. Orkiestra Polskiego Radia entuzjastycznie przejęta
Owacją na stojąco nagrodziła kopenhaska publiczność koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Szymona Nehringa. W poniedziałek w stolicy Danii odbędzie się konferencja poświęcona polsko-duńskiej współpracy energetycznej, w tym projektowi Baltic Pipe.
07-09-2018
Małopolska. Koncerty Wolności w pięciu miastach
Muszyna, Rabka-Zdrój, Brzesko, Wolbrom, Dobczyce - to w tych pięknych małopolskich miejscowościach 9 września odbędą się Koncerty Wolności. Będą one okazją do wspólnego śpiewania.
07-09-2018
Wrocław. Rozpoczyna się 53. edycja festiwalu Wratislavia Cantans
Koncertową wersją opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego rozpocznie się w piątek we Wrocławiu 53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Podczas tegorocznej edycji zaplanowano 25 koncertów, z czego 14 odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska.
05-09-2018
Bytom. Opera Śląska rozpoczyna kolejny sezon
W najnowszym repertuarze: polska opera narodowa - na scenie i na ekranie, dwie premiery, spektakle baletowe, operowe hity z elementami popkultury i z udziałem publiczności. Nie zabraknie cyklicznych spotkań z twórcami i artystami oraz propozycji dla najmłodszych.
05-09-2018
Kraków. Gala operetkowa w Alei Róż, sercu Nowej Huty, w sobotę
Kompozycje Verdiego, Rossiniego, Bizeta, Donizettiego, Pucciniego rozbrzmią w sobotę podczas gali operetkowej w Alei Róż w Nowej Hucie w Krakowie. Dla publiczności przygotowano dodatkowo kilka tysięcy białych i czerwonych róż w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
04-09-2018
Warszawa. Teraz Poliż otwiera sezon teatralny nowym projektem
Teatr Poliż kontynuuje swój zeszłoroczny projekt, nawiązując do rocznicy 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.
31-08-2018
Gliwice. Opera sprzed trzystu lat o polskim królu
Światową premierą koncertowej wersji opery Leonardo Vinciego "Gismondo Re di Polonia" ("Zygmunt, król Polski") rozpocznie się w niedzielę XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej "All'improvviso".
30-08-2018
Rzeszów. "Norwid Współczesnych". Widowisko patriotyczne
- Widowisko łączy w sobie kilka dziedzin sztuki - poezję, muzykę i malarstwo. Wszystkie one były bliskie naszemu narodowemu wieszczowi Cyprianowi Kamilowi Norwidowi - twierdzi Andrzej Szypuła, prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego. W niedzielę o godz. 20 odbędzie się widowisko "Norwid Współczesnych".
29-08-2018
Warszawa. Premiera na 100-lecie odzyskania niepodległości
Szykuje się kolejna premiera w Teatrze Collegium Nobilium. "Warto było" to spektakl, który jest koprodukcją Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.
24-08-2018
TVP. Zaprezentowano jesienną ramówkę
Premiery filmowe, dokumentalne i Teatru TV oraz nowe programy i seriale poświęcone historii Polski - to niektóre punkty zaprezentowanej w czwartek jesiennej ramówki TVP.
22-08-2018
Czeski Cieszyn. Koncert śląskich pieśni niepodległościowych
Koncert śląskich pieśni niepodległościowych i powstańczych odbędzie się 24 sierpnia w Tesinskim Divadle w Czeskim Cieszynie - poinformowało we wtorek organizujące to wydarzenie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Tego dnia przypada 99. rocznica zakończenia I Powstania Śląskiego.
22-08-2018
Michał Walczak: Tym razem chcieliśmy się przygotować
- "Niewarszawa" nie miała być przedstawieniem kabaretowym, tylko porządnym recitalem. Musieliśmy więc się przyłożyć. Flagowa pieśń "Niewarszawa" opowiada nie tylko o powstaniu, ale także zagładzie miasta zabawy i wolności - mówi Michał Walczak, współtwórca Pożaru w Burdelu, w rozmowie z Sylwią Krasnodębska w Gazecie Polskiej Codziennie.
22-08-2018
TVP. Retransmisja widowiska "Wolność we krwi"
Wydarzenie upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości zgromadziło na Placu Piłsudskiego w Warszawie ponad 20.000 osób, które mogły podziwiać na żywo widowisko historyczne zrealizowane na niespotykaną dotąd w Polsce skalę.
21-08-2018
Kudowa-Zdrój. Od środy 56. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski
Koncertem, na którym zostaną wykonane fragmenty najbardziej znanych oper Stanisława Moniuszki, rozpocznie się w środę 56. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju. Podczas tegorocznej edycji melomani usłyszą też mało znane dzieła polskiego kompozytora.
20-08-2018
Berlin. Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską
Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską za utwór "Fireworks" . Jury przewodniczył kompozytor i teoretyk muzyki, profesor wizytujący Uniwersytetu Sztuk w Berlinie Manolis Vlitakis
20-08-2018
TVP. Widowisko "Wolność we krwi" na ekranie
Blisko 90 tys. osób wzięło udział w zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski widowisku muzycznym "Wolność we krwi" oraz towarzyszących mu piknikach. Widowisko będzie można obejrzeć już 25 sierpnia na antenie TVP1 oraz w TVP Polonia.
17-08-2018
Kontrowersje wokół widowiska NBP na pl. Piłsudskiego
Patriotyczne widowisko "Wolność we krwi", które odbyło się w środę na placu Piłsudskiego w ramach obchodów stulecia niepodległości, nie przeszło bez echa. O spektaklu, którego producentem był NBP, jest głośno nie ze względu na walory artystyczne, ale kontrowersje - pisze Wiktoria Bielaszyn w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
16-08-2018
Warszawa. "Wolność we krwi" - widowisko muzyczne o historii Polski
To w rodzinach została przeniesiona wielka siła dążenia Polaków do wolności oraz to, że nic nie jest w stanie nas złamać - podkreślił prezydent Andrzej Duda rozpoczynając widowisko muzyczne "Wolność we krwi", które odbyło się w środę wieczorem na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
14-08-2018
Narodowy Bank Pamięci
"Dzięki nowoczesnej scenografii zatrze się granica pomiędzy aktorem i widzem" - zapewnia we frapujących materiałach prasowych Narodowy Bank Polski przed zaplanowanym na 15 sierpnia widowiskiem, które będzie transmitowane do 16 miast. Polski bank centralny produkuje widowisko "Wolność we krwi" - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
13-08-2018
Warszawa. Widowisko muzyczne "Wolność we krwi"
Losy zwykłej polskiej rodziny ukazane w kontekście wydarzeń historycznych i ekonomicznych z lat 1918-2018 będą kanwą widowiska muzycznego "Wolność we krwi", które odbędzie się 15 sierpnia w Warszawie. Upamiętni ono 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
13-08-2018
Agata Zubel: chcę, by publiczność mogła cieszyć się obcowaniem z muzyką
Bez względu na to, czy występuję w filharmonii w Los Angeles czy na małym letnim festiwalu, staję przed publicznością. Staram się po prostu sprawić, by mogła tak jak ja cieszyć się obcowaniem z muzyką - powiedziała PAP śpiewaczka i kompozytorka Agata Zubel.
09-08-2018
Warszawa. Widowisko muzyczne "Wolność we krwi" 15 sierpnia
Widowisko muzyczne "Wolność we krwi", specjalna emisja okolicznościowych monet i banknotów, pikniki rodzinne, strona internetowa i aplikacja mobilna - to tylko niektóre elementy projektu "My, Polacy 1918-2018", realizowanego przez Narodowy Bank Polski.