Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

13-08-2018
05-11-2019
Łódzkie. Widowisko patriotyczne o Piłsudskim
Widowisko "#Piłsudski. Niepodległość dostępna od zaraz" prezentowane będzie od 7 do 18 listopada w Piotrkowie Trybunalskim, Zelowie i Sieradzu.
06-07-2019
Kraj. "Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia" - od 12 lipca
"Kino Niepodległej. Najważniejsze filmy stulecia" - to cykl plenerowych pokazów dzieł najwybitniejszych polskich twórców, organizowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej w Szczecinie, Bydgoszczy, Lublinie, Olsztynie, Gdyni, Karpaczu i Międzyzdrojach. Projekcje odbywać się będą od 12 lipca do 24 sierpnia.
10-05-2019
Fantazja o Polsce na dwa teatry
"Fantazja polska" Macieja Wojtyszki w reż. autora w Teatrze Nowym w Łodzi i "Fantazja polska" Macieja Wojtyszki w reż. Andrzeja Strzeleckiego w Teatrze Ateneum w Warszawie. Pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
06-05-2019
Nadzieja w... kremie
"Fantazja polska" Macieja Wojtyszki w reż. autora w Teatrze Nowym w Łodzi. Pisze Renata Sas w Expressie Ilustrowanym.
02-05-2019
Łódź. W Teatrze Nowym premiera "Fantazji polskiej" Wojtyszki
Ignacy Paderewski, Woodrow Wilson, ale także papuga Polly pojawią się na scenie Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi w sztuce "Fantazja polska", napisanej i wyreżyserowanej przez Macieja Wojtyszkę, która zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w czwartek.
07-03-2019
Niepodległość mniejszych wydarzeń
Ciekawe jest przyjrzenie się temu, jak stulecie Święta Niepodległości zostało uczczone w polskich teatrach publicznych i jakie miejsce zajęła w obchodach wydarzenia działalność tych instytucji - pisze Katarzyna Niedurny w Dialogu.
20-02-2019
Białystok. Jerzy Maksymiuk wśród 10 białostoczan stulecia niepodległości miasta
Tytułem "Człowiek stulecia" uhonorowano 10 białostoczan ważnych dla historii Białegostoku wybranych w stulecie odzyskania przez to miasto niepodległości. Nazwiska ogłoszono we wtorek podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
20-02-2019
Wrocław. Premiera projektu VR "MS Piłsudski - ukryta historia" w CeTA
Pierwsze lata niepodległej Polski opowiedziane przez pryzmat historii polskiego transatlantyku MS "Piłsudski" to temat projektu edukacyjnego, którego polska premiera odbyła się w środę w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu.
15-02-2019
Henryk Jamrozik kontra świat
"Polska Woda" w reż. Konrada Imieli w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Pisze Hubert Michalak w portalu Teatrologia.info.
13-02-2019
Podlaskie. Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok
Koncerty, warsztaty artystyczne inspirowane historią Białegostoku oraz konferencję historyczną przygotują placówki kultury nadzorowane przez samorząd województwa podlaskiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok - poinformowano w środę na konferencji prasowej w Operze i Filharmonii Podlaskiej.
13-02-2019
Wrocław. Aktorzy WTP w widowisku virtual reality
20 lutego Centrum Technologii Audiowizualnych oraz Fundacja Koncept Kultura zapraszają premierę projektu "MS Piłsudski - Ukryta historia" z udziałem aktorów Wrocławskiego Teatru Pantomimy.
28-01-2019
Wrocław. Premiera w Teatrze Arka
16 lutego o godz. 19 w Teatrze Arka odbędzie się premiera spektaklu "Rodzina - Cud nad Wisłą". Będzie to hołd złożony Niepodległej przez Integracyjny Teatr Arka i Fundację Artystów Niepełnosprawnych i Pełnosprawnych Jesteś My.
14-01-2019
Warszawa. Czytanie sztuki "Prezydent Paderewski" w Polskim
18 stycznia o godz. 19.30 w Teatrze Polskim odbędzie się czytanie sztuki "Prezydent Paderewski" Marka Kochana.
28-12-2018
Paderewski. Nauczyciel patriotyzmu
- W spektaklu, w którym gram, Paderewski - nawet w kapciach i piżamie - opowiada o swoim największym pragnieniu, czyli o tym, by Polska wróciła na mapę Europy - mówi aktor Krzysztof Tyniec w rozmowie z Adamem Ossowskim w tygodniku Wprost.
24-12-2018
Pracowity rok 2018 ministra Glińskiego, czyli żarty, Żydzi i pieniądze
"Jestem odpowiedzialnym ministrem, który musi zapieprzać od rana do wieczora" - mówił Piotr Gliński "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Z tą odpowiedzialnością bym nie przesadzał, ale fakt - minął kolejny pracowity rok dla wicepremiera od kultury. Gliński odzyskiwał instytucje, powoływał nowe, kłócił się z mediami i prostował - czasem fałszywie - własne wypowiedzi. Gasił pożary, by za chwilę wywoływać nowe - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
20-12-2018
Nuty odzyskane lub pisane od nowa
Muzyka poważna stała się ozdobą obchodów stulecia niepodległości, ale nie jest to zasługa polityków - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
18-12-2018
Kobiety i wojna
- Widzieć takie masy ludzi to coś niewyobrażalnego. Zaczyna się odczuwać wojnę, gdyż gorączka wielka. Pot leje się tak, że na człowieku nawet suchej nitki nie ma, a tu gonią - mówi narratorka najnowszego przedstawienia Teatru Remedium "O wojnę powszechną za wolność ludów prosimy Cię, panie". Spektakl przygotowany z okazji 100-lecia niepodległości Polski został po raz trzeci pokazany publiczności na scenie HZPiT "Dzieci Płocka".
12-12-2018
Białystok. W niedzielę "Życie na zderzaku" - słuchowisko radiowe
Słuchowisko radiowe pt. "Życie na zderzaku" - o przedwojennym Białymstoku - zrealizowane w ramach współpracy Muzeum Pamięci Sybiru i Polskiego Radia Białystok będzie miało premierę na antenie radia w niedzielę.
11-12-2018
Białystok. Przedwojenne białostockie historie w słuchowisku
Premiera słuchowiska "Życie na zderzaku" - już we wtorek (11 grudnia) w radiowym Studiu Rembrandt. To wspólna produkcja Muzeum Pamięci Sybiru, Polskiego Radia Białystok oraz aktorów z Białostockiego Teatru Lalek.
11-12-2018
Polskie Radio. Premiera "Kartoteki" Różewicza w Dwójce
Zbliża się finał cyklu, jaki w roku obchodów stulecia niepodległości Polski Program 2 Polskiego Radia prezentował we współpracy z Teatrem Polskim w Warszawie. Serię "Polski w Dwójce - czytamy dramaty stulecia" zakończy prezentacja "Kartoteki" Tadeusza Różewicza - jednego z najważniejszych dzieł w historii polskiej dramaturgii.
10-12-2018
Lublin. J. Gowin: polska kultura będzie współtworzyć kulturę europejską
Polska kultura będzie współtworzyć kulturę europejską - mówił w Lublinie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas w konferencji z cyklu "Polonia Restituta - Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości". 8. konferencja tego cyklu odbyła się w poniedziałek w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II, pod hasłem "Kultura i Tożsamość".
10-12-2018
USA. W Nowym Jorku spektakl o losach Żydów walczących o niepodległość Polski
W niedzielę w Nowym Jorku pokazany został spektakl "Pamiętnik Żyda Legionisty" oparty na wspomnieniach Władysława Steinhausa podchorążego 6. pułku Legionów Polskich. Opowiada on o losach Żydów walczących o niepodległość Polski.
08-12-2018
Białystok. Klerycy z białostockiego seminarium wystawiają sztukę
Alumni trzeciego roku Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego wystawiają spektakl "Rotmistrz". Przedstawienie przybliża postać rotmistrza Witolda Pileckiego i wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
06-12-2018
Warszawa. 100-lecie powołania Ministerstwa Kultury
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński skierował list do uczestników uroczystości 100-lecia powołania Ministerstwa Kultury, które odbyły się w środę w Warszawie.
30-11-2018
Aktorzy i Niepodległa
Mamy już za sobą główną falę rocznicowych obchodów. Dominowała wzniosłość albo przedziwny smutek, zamiast radości. Zwyczajni jesteśmy uroczystościom martyrologicznym, ale gorzej nam idzie, kiedy przychodzi świętować coś, co się udało - pisze Tomasz Miłkowski w Dzienniku Trybuna.
28-11-2018
Dyrektorki Teatrów
Z okazji stulecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów przygotowało zestawienie dyrektorek i dyrektorów teatrów publicznych oraz ich zastępców w Polsce - stan na początek sezonu 2018/2019.
28-11-2018
Rzeszów. Koncert z okazji 100. rocznicy uzyskania praw wyborczych kobiet w Polsce
W środę w Teatrze Maska odbędzie się koncert pt. "Kobiety Kobietom". Wstęp darmowy, ale z zaproszeniami, po które należy zadzwonić pod nr 604 136 337.
26-11-2018
Koronkowa robota
To jest paradoks, że żyje się często po to, żeby mieć dosyć tego życia - pisze Dana Łukasińska.
22-11-2018
"Polskie DNA" w Siedlcach
Zaskoczenie, strach, wzruszenie, łzy - takie emocje wywołuje spektakl siedleckiej reżyserki i choreografki - pisze jj w Tygodniku Siedleckim.
21-11-2018
Kraj. ZAiKS i Polskie Radio ogłaszają konkurs otwarty na słuchowisko
Z okazji jubileuszu 100-lecia istnienia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i 90-tej rocznicy nadania pierwszego oryginalnego polskiego słuchowiska przez Polskie Radio, ZAiKS oraz Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na scenariusz słuchowiska pod nazwą "Znajdź historie/ę".
20-11-2018
Warszawa. Kultura niepodległej Polski w legalnych źródłach
Legalna Kultura przygotowała wybór kluczowych utworów polskiej kultury z lat 1918-2018 w tegorocznej edycji Kultury Na Widoku.
19-11-2018
Budapeszt. Koncert Capelli Cracoviensis
Capella Cracoviensis wystąpiła w niedzielę w Budapeszcie z koncertem z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowanym przez Instytut Polski w Budapeszcie w ramach programu "Niepodległa".
19-11-2018
Warszawa. Premiera "Wolność jest w nas" w Teatrze Oratorium
Fundacja Między Słowami wraz z zaproszonymi twórcami pragnie uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl poetycko-muzyczny "Wolność jest w nas" składa się z pięknych i ważnych utworów w subiektywnym wyborze interpretatorów: Marcina Kwaśnego i Ksawerego Szlenkiera.
16-11-2018
Lucjan Rydel. Miłośnik muz, poeta marzyciel, człowiek nad wyraz praktyczny
Tadeusz Boy-Żeleński nie pozostawił na nim suchej nitki. Wtórował mu Kazimierz Sichulski w swych karykaturach. Próbę odkłamania utrwalonego obrazu tej, jakże interesującej dla naszego miasta i polskiej literatury postaci podjęło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, organizując w Domu pod Krzyżem wystawę pod znamiennym tytułem "Pan wiecznie Młody" - pisze Katarzyna Siwiec w Gazecie Wyborczej - Kraków.
16-11-2018
Prof. A. Kuligowska-Korzeniewska: po teatrze w 1918 r. oczekiwano repertuaru, który wyraźnie odda tę niezwykłą chwilę
- Po teatrze w 1918 r. oczekiwano repertuaru, który wyrazi tę niezwykłą chwilę odzyskania niepodległości - mówi PAP prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska, historyk teatru z Akademii Teatralnej w Warszawie. Teatry nie były jednak na to przygotowane - dodaje.
16-11-2018
Warszawa. Sukces Opery Narodowej w Carnegie Hall
Kilkuminutową owacją na stojąco nowojorska publiczność przyjęła koncert "Głosy Gór" w legendarnej Carnegie Hall. Tego wieczoru kulturalne serce Nowego Jorku tętniło energią polskiej muzyki klasycznej i góralskiej w niezwykłych jazzowych aranżacjach.
14-11-2018
Polskie Radio. Premiera "Żeglarza" Jerzego Szaniawskiego w Dwójce
Od maja radiowa Dwójka i Teatr Polski w Warszawie prezentują najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku - a to wszystko z okazji 100-lecia Niepodległości. Kolejnym przedstawieniem z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia" będzie "Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego z 1925 roku.
14-11-2018
Poznań. Inscenizacja w stulecie zwołania Polskiego Sejmu Dzielnicowego
Okoliczności zwołania przed stu laty Polskiego Sejmu Dzielnicowego przypomniała w środę inscenizacja zorganizowana na Starym Rynku w Poznaniu. Sejm obradował w Poznaniu w dniach 3-5 grudnia 1918 roku.
14-11-2018
Warszawa. Premiera "Fantazji polskiej" w Teatrze Ateneum
Teatr Ateneum przygotował wydarzenia z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Jednym z nich jest premiera "Fantazji polskiej" Macieja Wojtyszki w reż. Andrzeja Strzeleckiego.
13-11-2018
Białoruś. Balet "Szopeniana" i przyjęcie narodowe na 100-lecie niepodległości Polski
Balet do muzyki Fryderyka Chopina "Szopeniana" oraz przyjęcie narodowe wydane przez ambasadora RP na Białorusi odbyły się w poniedziałek wieczorem w Teatrze Wielkim w Mińsku dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
13-11-2018
Poznań. Trwa Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra
Krzysztof Wakuliński, Danuta Stenka i Małgorzata Pieczyńska znajdą się wśród gości 18. edycji Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra, który rozpoczął się poniedziałek w Poznaniu. W tym roku program nawiązuje do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
13-11-2018
Szczecin. "Demo z demokracji" i warsztaty w Pleciudze
Tetar Pleciuga zaprasza na wydarzenie, którym chcemy przyłączyć się do świętowania 100-lecia Niepodległości Polski. 18 listopada spektakl "Demo z demokracji" i warsztaty plastyczne.
13-11-2018
Warszawa. Koncert "100 na 100. Muzyczne dekady wolności"
- Polska kultura, a szczególnie muzyka, była jednym z elementów, który pomógł Polakom przetrwać trudny czas zaborów - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, który wziął udział w koncercie "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
13-11-2018
Warszawa. Premiera dokumentu "Niepodległość" w TW-ON
- Dzięki filmowi "Niepodległość" mamy unikalną możliwość, by dotknąć naszej historii - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński, który w poniedziałek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie wziął udział w premierze produkcji.
13-11-2018
Warszawa. Finał konkursu "Nasłuchiwanie: Niepodległość"
Trójka oraz Teatr Polskiego Radia serdecznie zapraszają na uroczystość rozstrzygnięcia konkursu dramaturgicznego "Nasłuchiwanie: Niepodległość", która odbędzie się w czwartek 15 listopada o 17.00 w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
10-11-2018
100 lat polskiej kultury w 100 scenach
Oto polskie życie kulturalne w stu scenach przewijanych na podglądzie. Kadry z najbardziej znaczących wydarzeń, premier, filmów i występów z lat 1918-2018. Od historycznego koncertu Paderewskiego do sukcesu "Klątwy".
10-11-2018
Gracjan Kielar: Józef Piłsudski jak Święty Mikołaj
- Ja, gdy przebieram się za Piłsudskiego, zmieniam się w ikonę. Tylko, albo aż. Każdy wyciąga sobie z niego to, co mu jest najbliższe - rozmowa z Gracjanem Kielarem, aktorem Teatru Nowego w Łodzi, który 11 listopada wystąpi w roli Marszałka.
10-11-2018
Legnica. "Popiół i diament..." w Teatrze Modrzejewskiej
Teatr Modrzejewskiej w Legnicy przygotował na Święto Niepodległości premierę sztuki opartej na podstawie powieści Jerzego Andrzejewskiego i głośnego filmu Andrzeja Wajdy.
10-11-2018
Minister kultury: patriotyzm to jest odpowiedzialność za ojczyznę w wielu wymiarach
- Patriotyzm to jest odpowiedzialność za ojczyznę w wielu wymiarach. Nie wystarczy płacić podatków, by być dobrym patriotą, nas powinno obchodzić wszystko - podkreśla w rozmowie z PAP wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
10-11-2018
Poznań. Koncert Marszałkowski w Teatrze Wielkim
Organizowany co roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Teatr Wielki w Poznaniu koncert to okazja do przypomnienia sobie jak ważnym dniem dla Polaków jest 11 listopada.
10-11-2018
Warszawa. Mel Gibson w spocie na 100-lecie odzyskania niepodległości
Spot opowiadający o odzyskaniu niepodległości przez Polskę powstał we współpracy i z udziałem słynnego aktora, reżysera Mela Gibsona - poinformowała w sobotę Polska Fundacja Narodowa.
10-11-2018
Gdańsk. "Ruscy" w Święto Niepodległości w Wybrzeżu
11 listopada, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odbędzie się prapremiera "Ruskich" Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, otwierająca jednocześnie działalność nowej sceny Teatru Wybrzeże, Starej Apteki. Spektakl zainauguruje przegląd "...do Polski", czyli prezentację wybrzeżowych spektakli związanych z tematyką niepodległościową.
10-11-2018
Warszawa. Teatr Wielki - Opera Narodowa na 100-lecie Niepodległej
Już jutro 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. W roku Wielkiego Jubileuszu listopadowy repertuar Teatru Wielkiego - Opery Narodowej dedykowany jest wydarzeniom upamiętniającym tę niezwykłą rocznicę.
09-11-2018
25 mln zł na 100-lecie niepodległości
Wielka rządowa inicjatywa w postaci programu "Niepodległa" ma też część zagraniczną poświęconą promocji polskiej kultury na świecie. Sprawdziliśmy, jak wydawane są rocznicowe pieniądze - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
09-11-2018
Białystok. 11 listopada, świętujemy, jak chcemy
Wystawy, parady, defilady, warsztaty, koncerty i spektakle. Podpowiadamy, jak spędzić weekend w stulecie odzyskania niepodległości.
09-11-2018
Katowice-Bytom. Świętują 100-lecie niepodległości
Stulecie niepodległości najlepiej świętować w dobrym towarzystwie i ciekawym miejscu. Wiele śląskich instytucji kultury przygotowuje z tej okazji specjalny program.
09-11-2018
Kraj. Muzyczna sztafeta na 100-lecie odzyskania niepodległości
11 listopada w 11 najlepszych salach koncertowych od Krakowa po Gdańsk zabrzmi sto utworów polskich kompozytorów w interpretacji czołowych wykonawców.
09-11-2018
Lubuskie. O niepodległej z kulturą
100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to nie tylko oficjalne przemowy, ale i koncerty, spektakle czy wystawy. Jak święto uczcimy w woj. lubuskim? Oto przegląd najważniejszych wydarzeń.
09-11-2018
Łódź. Co na scenach muzycznych?
W Teatrze Wielkim otwarta lekcja baletowa i kameralny koncert pieśni niepodległościowych. W Teatrze Muzycznym - "Les Miserables".
09-11-2018
Świętokrzyskie. Koncerty, spektakle i wykłady na 100-lecie Niepodległej
Wśród imprez w Kielcach i regionie w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jest otwarcie wystawy w foyer Teatru Żeromskiego - "W stronę niepodległości" (11 listopada, godz. 16). To plakaty i zdjęcia ze spektakli kieleckiej sceny mówiące o wolności.
09-11-2018
Warszawa. Co robić w stolicy w stulecie odzyskania niepodległości?
11 listopada w TR Warszawa odbędą się pokazy musicalu "Myśli nowoczesnego Polaka. Roman Dmowski" w reż. Grzegorza Laszuka. 12 listopada Klubokawiarnia Babel zaprasza na spotkanie "Kultowi artyści pochodzenia żydowskiego".
09-11-2018
Warszawa. Nowe wystawy w Muzeum Chopin
Od 9 listopada w Muzeum Fryderyka Chopina zwiedzający będą mogli obejrzeć dwie wystawy czasowe eksplorujące wątek muzyki polskiej z rożnych perspektyw. Jedna z nich poświęcona jest postaci Ignacego Jana Paderewskiego, druga natomiast twórczości kompozytorów polskich między 1918 a 2018 rokiem.
09-11-2018
Warszawa. Obchody 100-lecia niepodległości Polski
Koncert na stadionie PGE Narodowy, wspólne śpiewanie hymnu, a także festiwal na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie to elementy centralnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowanych na 10 i 11 listopada przez MKiDN i Biuro Programu "Niepodległa".
09-11-2018
Warszawa. Sinfonia Varsovia w Święto Niepodległości
Po ośmiu październikowych koncertach w Chinach muzycy Sinfonii Varsovii w listopadzie wyruszają do Korei Południowej. Dwa koncerty, w Ulsan i Seulu, będą znaczącym elementem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
09-11-2018
Wrocław. 100-lecie niepodległości - rocznicowy weekend
Cały kraj świętuje 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji wiele dzieje się także we Wrocławiu.
09-11-2018
Kraków. Hymn z wieży Bazyliki Mariackiej z okazji Święta Niepodległości
70. Krakowska Lekcja Śpiewania najważniejszych polskich pieśni, hymn państwowy zagrany z wieży Bazyliki Mariackiej oraz zapalenie płomienia niepodległości na Kopcu Kościuszki - to elementy obchodów Święta Niepodległości, które rozpoczną się w sobotę w Krakowie.
09-11-2018
Tarnów. Teatr Solskiego patriotycznie
Uczcijmy 100-lecie odzyskania niepodległości wspólnym śpiewem. Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, po raz kolejny zaprasza do patriotycznego i rodzinnego spędzenia 11 listopada.
08-11-2018
Bytom. 11 listopada w Operze Śląskiej. Koncert i opera
"Polskie kompozycje. Koncert Bogdana Kurowskiego i jego gości z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości." Odbędzie się 11 listopada o godzinie 16.00 na sali im. A.Didura w Operze Śląskiej w Bytomiu.
08-11-2018
Gdańsk. Teatr Wybrzeże opowie o Polsce
W Teatrze Wybrzeże od lat mówi się o Polsce, historii, niepodległości, wspólnocie. Z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości spektakle, które dotyczą tej tematyki, zostaną pokazane w ramach przeglądu zatytułowanego "...do Polski".
08-11-2018
Kraków. Widowisko Baletu Cracovia Danza z udziałem Adama Wodnickiego
Balet Cracovia Danza specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotował spektakl "Paderewski. Fantazja i legenda" będący opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim, nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości.
08-11-2018
Niedziela z Piłsudskim
- Jestem dramatopisarzem i swoją rolę widzę inaczej: raczej jako pokazywanie spraw trudnych. A Polska jest w sytuacji dramatycznej dlatego, że leży miedzy Rosją a Niemcami. I dlatego, że jesteśmy krajem świadomym swojej siły, ale także ograniczeń - mówi Wojciech Tomczyk, dramaturg i autore dramatu "Marszałek", który zostanie pokazany w TVP Kultura 11 listopada, w rozmowie z Michałem Komorek w tygodniku Idziemy.
08-11-2018
Radio Łódź. Słuchowisko o Józefie Piłsudskim
"Katastrofa łódzka" to słuchowisko wg książki Józefa Piłsudskiego "Bibuła" zrealizowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Emisja 11 listopada o godz.20 (cz. I) oraz 12 listopada o godz. 20 (cz. II).
08-11-2018
Tarnów. "Warto było" na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości
Tarnowska premiera spektaklu "Warto było" w reż. Ceziego Studniaka odbędzie się 9 listopada. Spektakl powstał w koprodukcji z Akademią Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
08-11-2018
Zabrze. Inauguracja Sceny Kameralnej spektaklem "To, co najpiękniejsze"
Małe formy, projekty kulturalne i spektakle kameralne Teatru Nowego już od 11 listopada gościć będą w nowej przestrzeni.
08-11-2018
Zielona Góra. Przyjdź na "Sen o Niepodległej"
Lubuski Teatr zaprasza 11 listopada o godz. 17 na sceniczno-plenerowe widowisko "Sen o Niepodległej". Na widowisko wstęp jest wolny. Bądźmy w tym dniu razem!
07-11-2018
Białystok. "Dziadek - Głusi o Niepodległej" w BTL
Stowarzyszenie Pomocy Niesłyszącym "MIG-iem" zaprasza na spektakl "Dziadek - Głusi o Niepodległej", z udziałem osób niesłyszących, inspirowany wydarzeniami z historii Polski, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Pierwszego Marszałka Polski i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - Józefa Piłsudskiego. Spektakl odbędzie się 19 listopada godz. 18 w Białostockim Teatrze Lalek. Wstęp wolny.
07-11-2018
Białystok. Koncert "100 na 100" w OiFP
Największy projekt muzyczny wolnej Polski wkracza w decydującą fazę. W niedzielę, 11 listopada setną rocznicę odzyskania Niepodległości świętować będziemy wielkim ogólnopolskim programem koncertów "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" - zapowiada Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku.
07-11-2018
Białystok. Premiera "Gałązki rozmarynu" w sobotę
W najbliższą sobotę, 10 listopada, w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku odbędzie się premiera spektaklu "Gałązka rozmarynu". Przedstawienie powstaje z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
07-11-2018
Kraków. Lekcja Śpiewania z Teatrem Loch Camelot
Wspólne śpiewanie to już krakowska tradycja. Najbliższa okazja już w niedzielę, 11 listopada, w Święto Niepodległości. Na Rynku Głównym zabrzmią znane pieśni patriotyczne. Początek o godz. 17, wstęp wolny.
07-11-2018
Kraków. "Mąż stanu" Baletu Cracovia Danza
Wielki finał tegorocznego cyklu happeningów poświęconych Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Wczoraj artyści wspominali tego męża stanu.
07-11-2018
Warszawa. O patriotyzmie i niepodległości w Teatrze Polskim
Czy potrzeba nam "Wielkiej Polski"? - to tytuł debaty, która w Międzynarodowym Dniu Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem odbędzie się w Teatrze Polskim.
07-11-2018
Wrocław. "Czas patriotów - Karolina Lanckorońska" na Święto Niepodległości
Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości, Teatr Arka zaprasza 10 listopada o godz. 19.00 na premierę spektaklu "Czas patriotów - Karolina Lanckorońska".
07-11-2018
Zielona Góra. "Sen o Niepodległej" w Lubuskim
Najpierw plenerowy spektakl w formie korowodu, potem spektakl muzyczny "Sen o Niepodległej" w Teatrze Lubuskim. Tak będą wyglądały teatralne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.
06-11-2018
Białystok. Jakimi kolorami zakwitnie "Gałązka rozmarynu"?
W przedstawieniu według Zygmunta Nowakowskiego zagra niemal cały zespół Teatru Dramatycznego. Premiera w przeddzień Święta Niepodległości.
06-11-2018
Gorzów Wlkp. "Niepodległa - przybycie" na 100-lecie odzyskania niepodległości
Teatr im. Osterwy zaprasza do wspólnego świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości. 11 listopada na Starym Rynku zaprezentowane zostanie widowisko "Niepodległa - przybycie" w reż. Jana Tomaszewicza.
06-11-2018
Łódź. Ruszają nagrania do słuchowiska radiowego "Katastrofa łódzka"
Ruszają nagrania do słuchowiska radiowego "Katastrofa łódzka" - historii opartej na motywach broszury Józefa Piłsudskiego "Bibuła". Książeczka wydana w 1903 roku w Krakowie opisywała działalność konspiracyjnych organizacji na terenie zaboru rosyjskiego.
06-11-2018
Olsztyn. Koncert z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
Kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Feliksa Nowowiejskiego i Wojciecha Kilara usłyszą melomani w Olsztynie 11 listopada podczas koncertu z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości. Koncerty "100 na 100. Muzyczne dekady wolności" odbędą się tego dnia w 11 miastach w Polsce i 11 na świecie.
05-11-2018
Częstochowa. Widowisko z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości
Na scenie kilkudziesięciu wykonawców... Chór Collegium Cantorum, aktorzy Teatru im. Mickiewicza, Zespół Pieśni i Tańca Częstochowa. Patriotyczne widowisko poetycko-muzyczne przygotowane z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zobaczymy 7 listopada na scenie częstochowskiego teatru. Wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek.
05-11-2018
Gorzów Wlkp. Gorzowskie Zaduszki dzisiaj w teatrze
W Teatrze im. Juliusza Osterwy rozpoczną się dziś o godz. 17 czwarte Gorzowskie Zaduszki. Tym razem specjalnie zaakcentowana będzie setna rocznica odzyskania niepodległości.
05-11-2018
Kraków. "Paderewski. Fantazja i legenda" premiera na narodowe święto
Balet Cracovia Danza specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotował spektakl Paderewski. Fantazja i legenda będący opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim, nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości.
05-11-2018
Toruń. Orkiestra dla Niepodległej i "Bóg mordu" na Jordankach
Już 9 i 11 listopada w CKK Jordanki będzie można usłyszeć kompozycje m.in. Chopina czy Paderewskiego w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. A 28 listopada aktorzy Teatru 6. piętro zaprezentują "Boga mordu" Yasminy Rezy.
05-11-2018
Warszawa. Rocznicowa polsko-litewska wystawa w CSW
Wystawa zbiorowa polskich i litewskich artystów, którzy w swej twórczości stawiają pytania o współczesne społeczeństwo, została zorganizowana w związku z obchodami stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę.
03-11-2018
Kraj. Jak teatry obchodzą stulecie odzyskania niepodległości
Teatr Polski Andrzeja Seweryna z okazji stu lat niepodległości wystawiał już Twardocha i rozliczał się z Marcem '68, teraz przygotuje tradycyjny wieczór poetycki. Teatr Narodowy Jana Englerta pokaże cały swój polski repertuar - od Słowackiego po Rymkiewicza i współczesną poetkę Barbarę Klicką.
02-11-2018
Łódź. 100 biletów po 100 groszy na "Pana Tadeusza"
Dyrektor Teatru Małego Mariusz Pilawski zaprasza 11 listopada na spektakl "Pana Tadeusza" w ofercie specjalnej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
02-11-2018
Wrocław. Premiery z okazji Święta Niepodległości
Trzy wrocławskie teatry przygotowują premiery z okazji niepodległościowej rocznicy. Teatr Polski we Wrocławiu podchodzi do niej po bożemu, Capitol i Układ Formalny biorą ją pod włos.
31-10-2018
Poznań. Premiera płyty "Śpiewanki Wielkopolskie"
30 października odbyła się premiera najnowszej płyty Teatru Muzycznego w Poznaniu "Śpiewanki Wielkopolskie". Krążek stanowi piękną pamiątkę tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
31-10-2018
Szczecin. Opera na Zamku świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości
W stulecie zakończenia I wojny światowej i odzyskania przez Polskę niepodległości Opera na Zamku zaprasza 31 października na "Requiem wojenne" Benjamina Brittena, a 11 listopada do chóralnego śpiewania pieśni patriotycznych.
30-10-2018
Płock. Muzyczne "100 lat" dla Niepodległej
Uroczysty koncert, którym płoccy symfonicy uczczą okrągłą setną rocznicę odzyskania niepodległości odbędzie się 9 listopada. Na program złożą się: arie operowe Stanisława Moniuszki oraz kompozycje Ryszarda Wagnera, Edwarda Elgara, Karola Szymanowskiego, Ludomira Różyckiego.
30-10-2018
Wilno. Litewska premiera "Dziadów" Teatru Narodowego w Warszawie
W Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu odbyła się w poniedziałek litewska premiera spektaklu "Dziady", który wyreżyserował litewski twórca Eimuntas Nekrošius.
29-10-2018
Lublin. Teatr Osterwy świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości
Od 11 listopada w Teatrze Osterwy rozpocznie się Świętowanie Niepodległej. W programie poezja i historyczne czytanie gazet z pierwszego roku niepodległej Polski.
29-10-2018
Zabrze. Premiera na 100-lecie Niepodległości
Z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości Polski, 11 listopada Teatr Nowy zaprasza na premierę spektaklu "To, co najpiękniejsze", złożoną z trzech jednoaktówek Mariana Hemara, jednego z najwybitniejszych twórców literatury polskiej.
27-10-2018
Łódź. Spektakle Nowego pod patronatem Programu Niepodległa
Teatr Nowy im. Dejmka z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości zaprasza do obejrzenia spektakli, które objęte zostały patronatem Programu Niepodległa.
26-10-2018
Łódź. Koncert "Radość listopadowej nocy"
Łódzki Teatr Piosenki zaprasza 3 listopada na koncert z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości
26-10-2018
Łódź. Szpak na balu w operze
Trwa festiwal imprez okolicznościowych związanych z obchodami stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W weekend w Teatrze Wielkim zaprezentowane zostanie multimedialne widowisko "Bal u naczelnika".
25-10-2018
Poznań. Teatr Muzyczny na 100-lecie odzyskania niepodległości
Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotował kilka wydarzeń związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
24-10-2018
Gdańsk. Przegląd "...do Polski" w Wybrzeżu
W dniach 11-20 listopada odbędzie się przegląd "...do Polski", czyli prezentacja spektakli Teatru Wybrzeże, związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Nazwa przeglądu nawiązuje do fragmentu naszego Hymnu - Mazurka Dąbrowskiego.
22-10-2018
O Józefie Piłsudskim na teatralnych deskach
W Wilnie trwa IV edycja Międzynarodowego Festiwalu Monospektaklu "MONOWschód". Hasło tegorocznego przeglądu to "Być bliżej widza". Część wydarzeń poświęconych jest obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę - pisze Ilona Lewandowska w Gazecie Polskiej codziennie.
22-10-2018
Poznań. Koncert Zaduszkowy w Teatrze Muzycznym
30 października o godzinie 19.30 na scenie Teatru Muzycznego w Poznaniu odbędzie się 6. edycja Koncertu Zaduszkowego "Pamiętamy...". "Historię Żołnierza" Igora Strawińskiego wykona nowo powstała Orkiestra św. Marcina pod batutą Piotra Deptucha.
20-10-2018
Warszawa. Premiera "Szli krzycząc: Polska!" w listopadzie
4 listopada w Teatrze Polskim odbędzie się Specjalny Salon Poezji, a w jego ramach premiera - "Szli krzycząc: Polska!" w reż. Ewy Makomaskiej i Maksymiliana Rogackiego.
19-10-2018
Kraj. Najważniejsze wydarzenia listopada 2018 roku
Koncert dla Niepodległej, Niepodległa do Hymnu - ogólnopolskie śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego oraz Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w stolicyto tryptyk wydarzeń zachęcających Polaków do wspólnego świętowania stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
19-10-2018
Łódź. Widowisko "#Piłsudski. Niepodległość dostępna od zaraz"
23 października o godz. 12.30 w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej odbędzie się premiera widowiska "#Piłsudski. Niepodległość dostępna od zaraz" w reż. Remigiusza Cabana.
18-10-2018
Chiny. Polski Teatr Tańca ze "Żniwami" na festiwalu w Szanghaju
21 i 22 października Polski Teatr Tańca z Poznania wystąpi podczas China Shanghai International Arts Festival (CSIAF) - jedynego międzynarodowego festiwalu sztuki w Chinach na poziomie krajowym. Gospodarzem przedsięwzięcia jest Ministerstwo Kultury i Turystyki Chińskiej Republiki Ludowej, organizatorem - Miejski Rząd Ludowy w Szanghaju.
18-10-2018
Kraków. "Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci"
W środę, 24 października godz. 18.00 Muzeum Historycznego Miasta Krakowa zaprasza do Pałacu Krzysztofory na spotkanie promujące katalog wystawy: "Pan wiecznie Młody. Lucjan Rydel w 100-lecie śmierci".
18-10-2018
Kraków. Za miesiąc otwarcie "Rydlówki" w nowej odsłonie
20 listopada ponownie otwarta zostanie dla zwiedzających "Rydlówka" - dom, w którym odbyło się wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny opisane w najsłynniejszym dramacie Stanisława Wyspiańskiego.
18-10-2018
Wrocław. O niezłomnej Karolinie Lanckorońskiej w Arce
"Karla" i "Czas patriotów - Karolina Lanckorońska" to dwa spektakle wrocławskiego Teatru Arka przybliżające postać ikony patriotyzmu, niezwykle zasłużonej dla polskiej kultury.
18-10-2018
Warszawa. Laureaci konkursu dramatopisarskiego "Niepodlegli"
Laureatem nagrody głównej Ogólnopolskiego Konkursu na Nową Polską Sztukę Teatralną "Niepodlegli" organizowanego przez Teatr Polski w Warszawie został Krzysztof Prus za sztukę "Sprawa N".
17-10-2018
Łódź. W Teatrze Wielkim 100-lecie śpiewem, tańcem opisane
Tytuł "Bal u naczelnika", którym premierowy sezon zaczyna Teatr Wielki, wzbudził ogromne zainteresowanie. 26 i 27 pierwsze prezentacje, a 28 października Premiera z "Expressem".
12-10-2018
Kraków. Cracovia Danza na 100-lecie niepodległości
Balet Cracovia Danza specjalnie na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości przygotował spektakl "Paderewski. Fantazja i legenda" będący opowieścią o Ignacym Janie Paderewskim, nie tylko doskonałym pianiście, kompozytorze, ale przede wszystkim mężu stanu, który miał bardzo duży wpływ na odzyskanie przez Polskę niepodległości.
12-10-2018
Kraków. W Starym ruszają warsztaty dramatopisarskie Nasz Głos
- Wbrew pozorom, pisanie dramatów i udział w wyborach mają ze sobą wiele wspólnego - mówi Agata Dąbek ze Starego Teatru i zaprasza kobiety na warsztaty dramatopisarskie, organizowane z okazji setnej rocznicy uzyskania przez Polki praw wyborczych.
12-10-2018
Łódź. Prapremiera "Niepodległej" w Powszechnym
Prapremiera spektaklu "Niepodległa", zrealizowany przez aktorów Teatru Powszechnego w Łodzi oraz działającą przy nim grupę seniorów "Jesteśmy", odbędzie się 15 października na Małej Scenie teatru.
09-10-2018
Białystok. Rysunki Daniela Chodowieckiego w OiFP
Daniel Chodowiecki - polsko-niemiecki, osiemnastowieczny malarz i rysownik, znaczącą część swojej twórczości poświęcił Polsce oraz polskim tematom historycznym, autor 116 poloników, m.in. obrazu "Konstytucja 3 maja".
08-10-2018
Lublin. Prezydent o zespole "Mazowsze" w 100-lecie odzyskania niepodległości
- Zespół "Mazowsze" prezentuje wrośnięte w polską tożsamość elementy naszej kultury, naszego folkloru, które w ogromnym stopniu pozwoliły nam przetrwać jako narodowi, kiedy Polski nie było na mapie Europy i świata - powiedział w niedzielę w Lublinie prezydent Andrzej Duda.
05-10-2018
Wrocław. Premiera "Karli" w Teatrze Arka
To przedstawienie o polskiej arystokratce zyjąejej na przełomie XIX i XX w., Karolinie Lanckorońskiej. Premiera "Karli" Jarosławy Makus i Renaty Jasińskiej 12 października.
04-10-2018
Płock. Premiera i inne wydarzenia na 100-lecie niepodległości
Teatr Dramatyczny w Płocku przygotował cykl wydarzeń nawiązujących do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Wśród nich znajdą się m.in. prapremiera sztuki Bohdana Urbankowskiego "Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły" i wystawa "Stąd nasz ród", poświęcona rodom Szembeków i Fredrów.
03-10-2018
Bielsko-Biała. "Gałązka rozmarynu" na stulecie niepodległości w Teatrze Polskim
Sztukę "Gałązka rozmarynu" Zygmunta Nowakowskiego, jeden z hitów scenicznych przedwojennej Polski, przygotowuje bielski Teatr Polski. Premiera, zaplanowana na 17 listopada, ma związek z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę - podał impresariat.
03-10-2018
Czeski Cieszyn. Premiera z niepodległością w tle
6 października o 17.30 na deskach Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie odbędzie się światowa prapremiera "Fantazji polskiej" Macieja Wojtyszki. Reżyserii sztuki podjął się Bogdan Kokotek, kierownik artystyczny Sceny Polskiej za Olzą.
02-10-2018
Kraj. Rusza Kultura Na Widoku
To multimedialny projekt, który daje dostęp do ponad 800 utworów (filmów, muzyki, spektakli, ebooków i audiobooków) i prezentuje legalne źródła w których są one dostępne. Celem jest promowanie świadomego uczestnictwa w kulturze, rekomendowanie wartościowych utworów i pokazanie bogactwa legalnych źródeł.
02-10-2018
Na co dzień nieczęsto spotykamy bohaterów
- Płock jest jedynym miastem, które ma utrwalone najważniejsze wydarzenia w formie widowisk - od Masława i Krzywoustego po Bitwę Warszawską. Warto z tym pojeździć po Polsce, także po to, by zdopingować innych: poszperajcie we własnej historii, na pewno macie coś wartego przypomnienia - z Bohdanem Urbankowskim, autorem sztuki "Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły", przed premierą w Teatrze im. Szaniawskiego w Płocku rozmawia Lena Szatkowska w Tygodniku Płockim.
02-10-2018
Warszawa. Przegląd repertuaru polskiego w Teatrze Narodowym
Teatr Narodowy zaprasza w dniach 2-18 listopada na wydarzenie "ZNACIE?... ZNAMY! Przegląd repertuaru polskiego w stulecie odzyskania niepodległości".
02-10-2018
Warszawa. Słuchowisko "Bombowe dziewczyny"
Grupa Artystyczna TERAZ POLIŻ zaprasza na prapremierę słuchowiska "Bombowe dziewczyny" Zuzanny Bojdy w reż. Anny Karasińskiej. 4 października w Klubojadalni Młodsza Siostra o godz. 20.30, ul. Dobra 14/16. Wstęp wolny.
01-10-2018
Bielsko-Biała. Festiwal Kompozytorów Polskich upamiętni stulecie Niepodległości
Muzyka polska, w tym dzieła Ignacego Jana Paderewskiego - trzeciego premiera odrodzonej w 1918 r. Polski - znajdą się w programie rozpoczynającego się w czwartek w Bielsku-Białej 23. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego.
29-09-2018
Białystok. 100 lalek na 100-lecie Niepodległości
W ciągu 65 lat istnienia Białostocki Teatr Lalek wystawił ponad 300 spektakli, gromadząc tysiące lalek, kostiumów i dekoracji. Jutro otwarcie wystawy ze zbiorów teatru.
28-09-2018
Białystok. Wystawa w BTL
Od niedzieli w Galerii BTL można będzie podziwiać wystawę "100 lalek na 100-lecie Niepodległości". To wybór 100 lalek, m.in. pacynek, jawajek, marionetek i pyskówek, wykonanych z rozmaitych materiałów.
27-09-2018
Świdnica. Wędrujące "Wyzwolenie" z Krakowa
Dzisiaj, 27 września o godz. 18.00 zespół Teatru STU pokaże spektakl "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego .
26-09-2018
Kraków. Nowy sezon w Starym Teatrze o niepodległości
Chcemy w przeróżnych wymiarach mówić o niepodległości; uciec od narracyjnego mainstreamu, który już jest wyczuwalny - deklaruje kierownictwo Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
25-09-2018
Czeski Cieszyn. Wkrótce prapremiera na Scenie Polskiej
6 października na deskach Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie odbędzie się prapremiera światowa "Fantazji polskiej" Macieja Wojtyszki w reż Bogdana Kokotka.
25-09-2018
Kraków. Cracovia Danza znów porywa na parkiet
Po wakacyjnej przerwie Balet Cracovia Danza zaprasza na piąty odcinek z cyklu happeningów, poświęconych Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Tym razem artyści zatańczą na Rynku Głównym, przed restauracją "Hawełka".
25-09-2018
Kraków. Warsztaty dramatopisarskie w Starym Teatrze
Agata Dąbek, Jolanta Janiczak, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Marta Sokołowska poprowadzą w Starym Teatrze warsztaty dramatopisarskie dla piszących kobiet inspirowane 100 rocznicą uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce.
25-09-2018
Warszawa. O niepodległości na opak
Działający przy Akademii Teatralnej teatr Collegium Nobilium rozpoczyna sezon spektaklem nawiązującym do obchodów 100-lecia niepodległości.
24-09-2018
Gomułka, Bowie i Jackson, czyli "Sto wskrzeszeń na stulecie Polski"
Mgła na pl. Defilad podniosła się, ukazując siedzących przy stole wąsatych mężczyzn. Piłsudski, Dmowski, Nietzsche i inni patrioci, wskrzeszeni w ramach programu "Sto wskrzeszeń na stulecie Polski" - pisze Michał Walczak, współtwórca Pożaru w Burdelu, w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.
22-09-2018
Łódź. Inauguracja sezonu w Teatrze Małym
W niedzielę, 23 września o godzinie 17.15 Teatr Mały w Łodzi inauguruje obliczony na cały sezon 2018/2019 cykl poetyckich wieczorów pod wspólnym tytułem: "10X10X100". Dziesięc poetyckich spotkań w dziesiątym sezonie TMwM na 100-lecie niepodległości Polski.
21-09-2018
Kraków. Gra na Wyspiańskiego
Wielkie tytuły: "Imię Róży" Umberto Eco, "Lalka" Bolesława Prusa, "Hamlet" Szekspira i "Wojna polsko-ruska" Doroty Masłowskiej, do tego m.in. operetka sanatoryjna "Turnus mija, a ja niczyja", bajka "Kwiat paproci" oraz wielki finał - happening ze Smokiem na Wawelu. Wszystko pod ramię ze Stanisławem, a momentami Stasiem Wyspiańskim, przewodnikiem po krakowskich ścieżkach, myślach i duszach.
21-09-2018
Kraków. Tysiące dla Rubika, czyli jak się szasta pieniędzmi w mieście
340 tysięcy złotych - tyle miasto zapłaci za koncert Piotra Rubika w Krakowie z okazji Święta Niepodległości. To stawka - jak za komercyjne przedsięwzięcie - niezwykle wysoka.
18-09-2018
Sanniki. Jesień z muzyką, książką i sztuką
Po ostatnich letnich koncertach: laureatek XIII Międzynarodowego Forum Pianistycznego "Bieszczady bez granic": Sofii Shokhiny, Zofii Dynak i aktora Piotra Grabowskiego oraz wiolonczelistki Izabeli Buchowskiej i pianisty Wojciecha Kubicy, Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach przygotowuje nowy program.
17-09-2018
Rzeszów. Nowy sezon w "Siemaszce"
O Rodzinie Ulmów, o Marlenie Dietrich, wreszcie o Tadeuszu Nalepie - aż trzy spektakle biograficzne pokaże Teatr im. W. Siemaszkowej w nowym sezonie.
15-09-2018
Kraków. Multimedialne widowisko "Alchemia Światła" rozświetli Wawel
Wielkie multimedialne widowisko "Alchemia Światła" rozświetli we wrześniu Zamek Królewski na Wawelu. Dzięki zaawansowanej technologii i artystycznym środkom wyrazu będzie można zobaczyć godzinny spektakl inspirowany 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
15-09-2018
Śląskie. Dzieje się w Bielsku, Gliwicach i Bytomiu
Tuwim na stulecie niepodległości w bielskiej Banialuce, Stalker w ruinach teatru w Gliwicach, spektakle w Operze Śląskiej i Rozbarku
15-09-2018
Tarnów. Sezon u Solskiego pod hasłem "A to Polska właśnie!"
W tegorocznym programie Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie znajdą się spektakle rodzimych autorów z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dyrektor artystyczny Marcin Hycnar mówi, że sezon 2018/2019 upłynie pod hasłem zaczerpniętym z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego: "A to Polska właśnie!".
14-09-2018
Kraków. Specjalny koncert Grażyny Brodzińskiej w listopadzie
Już 25 listopada Grażyna Brodzińska i jej goście zabiorą nas w muzyczno-taneczną podróż do lat międzywojennych podczas widowiska "Powróćmy jak za dawnych lat" w Teatrze im. J. Słowackiego.
13-09-2018
Warszawa. Wielki korowód poloneza
"Warszawski korowód poloneza" przejdzie ulicami stolicy w sobotę 29 września z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed tańczącymi pojedzie "polonezodrom" z nagłośnieniem, a wcześniej na pl. Teatralnym będzie można się nauczyć lub przypomnieć sobie kroki naszego najsławniejszego narodowego tańca.
12-09-2018
Polskie Radio. "Garbus" Mrożka w Dwójce
Od maja br. radiowa Dwójka i Teatr Polski w Warszawie prezentują najważniejsze polskie dramaty powstałe po 1918 roku - a to wszystko z okazji 100-lecia Niepodległości. Kolejnym przedstawieniem z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia" będzie "Garbus" Sławomira Mrożka.
11-09-2018
Jelenia Góra. Premiera "Karmazynowego poematu" Lechonia w Muzeum Karkonoskim
W niedzielę (16.09) o godz. 17.00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze (przy ul. Jana Matejki 28), w ramach projektu "Niepodległa" i finisażu wystawy "Polonia symbol tradycji - znak nowoczesności w stulecie odrodzenia Polski, Duch - Nadzieja - Naród - Zwycięstwo", odbędzie się premiera spektaklu "Karmazynowy poemat" autorstwa Jana Lechonia w wykonaniu aktorów jeleniogórskiego Teatru im. Cypriana Kamila Norwida. Wstęp wolny.
11-09-2018
Płock. Premiera sztuki Bohdana Urbankowskiego na 100-lecie niepodległości
Sztuka "Gwiazdy rdzewieją na dnie Wisły" Bohdana Urbankowskiego, napisana na 100-lecie niepodległości Polski specjalnie dla Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, będzie pierwszą premierą tej placówki w obecnym sezonie teatralnym.
10-09-2018
Kopenhaga. Orkiestra Polskiego Radia entuzjastycznie przejęta
Owacją na stojąco nagrodziła kopenhaska publiczność koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Szymona Nehringa. W poniedziałek w stolicy Danii odbędzie się konferencja poświęcona polsko-duńskiej współpracy energetycznej, w tym projektowi Baltic Pipe.
07-09-2018
Małopolska. Koncerty Wolności w pięciu miastach
Muszyna, Rabka-Zdrój, Brzesko, Wolbrom, Dobczyce - to w tych pięknych małopolskich miejscowościach 9 września odbędą się Koncerty Wolności. Będą one okazją do wspólnego śpiewania.
07-09-2018
Wrocław. Rozpoczyna się 53. edycja festiwalu Wratislavia Cantans
Koncertową wersją opery "Król Roger" Karola Szymanowskiego rozpocznie się w piątek we Wrocławiu 53. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Podczas tegorocznej edycji zaplanowano 25 koncertów, z czego 14 odbędzie się w stolicy Dolnego Śląska.
05-09-2018
Bytom. Opera Śląska rozpoczyna kolejny sezon
W najnowszym repertuarze: polska opera narodowa - na scenie i na ekranie, dwie premiery, spektakle baletowe, operowe hity z elementami popkultury i z udziałem publiczności. Nie zabraknie cyklicznych spotkań z twórcami i artystami oraz propozycji dla najmłodszych.
05-09-2018
Kraków. Gala operetkowa w Alei Róż, sercu Nowej Huty, w sobotę
Kompozycje Verdiego, Rossiniego, Bizeta, Donizettiego, Pucciniego rozbrzmią w sobotę podczas gali operetkowej w Alei Róż w Nowej Hucie w Krakowie. Dla publiczności przygotowano dodatkowo kilka tysięcy białych i czerwonych róż w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
04-09-2018
Warszawa. Teraz Poliż otwiera sezon teatralny nowym projektem
Teatr Poliż kontynuuje swój zeszłoroczny projekt, nawiązując do rocznicy 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce.
31-08-2018
Gliwice. Opera sprzed trzystu lat o polskim królu
Światową premierą koncertowej wersji opery Leonardo Vinciego "Gismondo Re di Polonia" ("Zygmunt, król Polski") rozpocznie się w niedzielę XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Improwizowanej "All'improvviso".
30-08-2018
Rzeszów. "Norwid Współczesnych". Widowisko patriotyczne
- Widowisko łączy w sobie kilka dziedzin sztuki - poezję, muzykę i malarstwo. Wszystkie one były bliskie naszemu narodowemu wieszczowi Cyprianowi Kamilowi Norwidowi - twierdzi Andrzej Szypuła, prezes Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego. W niedzielę o godz. 20 odbędzie się widowisko "Norwid Współczesnych".
29-08-2018
Warszawa. Premiera na 100-lecie odzyskania niepodległości
Szykuje się kolejna premiera w Teatrze Collegium Nobilium. "Warto było" to spektakl, który jest koprodukcją Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie oraz Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.
24-08-2018
TVP. Zaprezentowano jesienną ramówkę
Premiery filmowe, dokumentalne i Teatru TV oraz nowe programy i seriale poświęcone historii Polski - to niektóre punkty zaprezentowanej w czwartek jesiennej ramówki TVP.
22-08-2018
Czeski Cieszyn. Koncert śląskich pieśni niepodległościowych
Koncert śląskich pieśni niepodległościowych i powstańczych odbędzie się 24 sierpnia w Tesinskim Divadle w Czeskim Cieszynie - poinformowało we wtorek organizujące to wydarzenie Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Tego dnia przypada 99. rocznica zakończenia I Powstania Śląskiego.
22-08-2018
Michał Walczak: Tym razem chcieliśmy się przygotować
- "Niewarszawa" nie miała być przedstawieniem kabaretowym, tylko porządnym recitalem. Musieliśmy więc się przyłożyć. Flagowa pieśń "Niewarszawa" opowiada nie tylko o powstaniu, ale także zagładzie miasta zabawy i wolności - mówi Michał Walczak, współtwórca Pożaru w Burdelu, w rozmowie z Sylwią Krasnodębska w Gazecie Polskiej Codziennie.
22-08-2018
TVP. Retransmisja widowiska "Wolność we krwi"
Wydarzenie upamiętniające 100. rocznicę odzyskania niepodległości zgromadziło na Placu Piłsudskiego w Warszawie ponad 20.000 osób, które mogły podziwiać na żywo widowisko historyczne zrealizowane na niespotykaną dotąd w Polsce skalę.
21-08-2018
Kudowa-Zdrój. Od środy 56. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski
Koncertem, na którym zostaną wykonane fragmenty najbardziej znanych oper Stanisława Moniuszki, rozpocznie się w środę 56. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju. Podczas tegorocznej edycji melomani usłyszą też mało znane dzieła polskiego kompozytora.
20-08-2018
Berlin. Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską
Agata Zubel otrzymała Europejską Nagrodę Kompozytorską za utwór "Fireworks" . Jury przewodniczył kompozytor i teoretyk muzyki, profesor wizytujący Uniwersytetu Sztuk w Berlinie Manolis Vlitakis
20-08-2018
TVP. Widowisko "Wolność we krwi" na ekranie
Blisko 90 tys. osób wzięło udział w zorganizowanym przez Narodowy Bank Polski widowisku muzycznym "Wolność we krwi" oraz towarzyszących mu piknikach. Widowisko będzie można obejrzeć już 25 sierpnia na antenie TVP1 oraz w TVP Polonia.
17-08-2018
Kontrowersje wokół widowiska NBP na pl. Piłsudskiego
Patriotyczne widowisko "Wolność we krwi", które odbyło się w środę na placu Piłsudskiego w ramach obchodów stulecia niepodległości, nie przeszło bez echa. O spektaklu, którego producentem był NBP, jest głośno nie ze względu na walory artystyczne, ale kontrowersje - pisze Wiktoria Bielaszyn w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
16-08-2018
Warszawa. "Wolność we krwi" - widowisko muzyczne o historii Polski
To w rodzinach została przeniesiona wielka siła dążenia Polaków do wolności oraz to, że nic nie jest w stanie nas złamać - podkreślił prezydent Andrzej Duda rozpoczynając widowisko muzyczne "Wolność we krwi", które odbyło się w środę wieczorem na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
14-08-2018
Narodowy Bank Pamięci
"Dzięki nowoczesnej scenografii zatrze się granica pomiędzy aktorem i widzem" - zapewnia we frapujących materiałach prasowych Narodowy Bank Polski przed zaplanowanym na 15 sierpnia widowiskiem, które będzie transmitowane do 16 miast. Polski bank centralny produkuje widowisko "Wolność we krwi" - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
13-08-2018
Warszawa. Widowisko muzyczne "Wolność we krwi"
Losy zwykłej polskiej rodziny ukazane w kontekście wydarzeń historycznych i ekonomicznych z lat 1918-2018 będą kanwą widowiska muzycznego "Wolność we krwi", które odbędzie się 15 sierpnia w Warszawie. Upamiętni ono 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
13-08-2018
Agata Zubel: chcę, by publiczność mogła cieszyć się obcowaniem z muzyką
Bez względu na to, czy występuję w filharmonii w Los Angeles czy na małym letnim festiwalu, staję przed publicznością. Staram się po prostu sprawić, by mogła tak jak ja cieszyć się obcowaniem z muzyką - powiedziała PAP śpiewaczka i kompozytorka Agata Zubel.
09-08-2018
Warszawa. Widowisko muzyczne "Wolność we krwi" 15 sierpnia
Widowisko muzyczne "Wolność we krwi", specjalna emisja okolicznościowych monet i banknotów, pikniki rodzinne, strona internetowa i aplikacja mobilna - to tylko niektóre elementy projektu "My, Polacy 1918-2018", realizowanego przez Narodowy Bank Polski.