Kontrowersje wokół dyrekcji Janusza Kijowskiego w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie

10-05-2018
18-09-2018
Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2017/2018
Jak co roku, redakcja miesięcznika "Teatr" ogłosiła ankietę "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2017/2018".
10-09-2018
Olsztyn. Skandal wokół kandydata na dyrektora Teatru Jaracza
Telewizja TVN pokazała reportaż, w którym przedstawiła postać kierownika Teatru Akademickiego w Warszawie, który zgłosił się do konkursu na dyrektora teatru w Olsztynie. Autorzy materiału dotarli do osób opisujących szokujące wypowiedzi i zachowania dyrektora wobec studentek.
05-09-2018
Teatralne eldorado znanego reżysera
Janusz Kijowski, stryj byłego lidera KOD, stracił stołek dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, gdy "Gazeta Polska" zdobyła dowody na to, że kierowana przez niego instytucja podpisywała intratne umowy z nim samym (!). Tymczasem sporządzony przez samorządowych kontrolerów raport, do którego dotarliśmy, potwierdza ustalenia "GP". I przynosi nowe rewelacje - pisze Grzegorz Wierzchołowskiw Gazecie Polskiej.
24-08-2018
Olsztyn. Konkurs w Jaraczu zawieszony. Kijowski pisze do ministra
Nie było przesłuchania kandydatów starających się o posadę dyrektora Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Wszystko za sprawą wątpliwości, które Piotrowi Glińskiemu, ministrowi kultury z PiS, zgłosił Janusz Kijowski.
03-08-2018
Olsztyn. Kto po Januszu Kijowskim?
Minął termin składania ofert kandydatów na stanowisko dyrektora Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Wbrew obawom chętnych nie brakowało.
27-07-2018
Olsztyn. List otwarty ws. Teatru im. Stefana Jaracza
Przedstawiciele środowisk społeczno-kulturalnych, naukowych i mediów wystosowali List otwarty do wszystkich osób zainteresowanych sprawami kultury w regionie warmińsko-mazurskim, a w szczególności do członków Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie olsztyńskiego Teatru im. Stefana Jaracza.
29-05-2018
Decyzja w sprawie dyrektora Janusza Kijowskiego
Janusz Kijowski nie otrzyma automatycznie przedłużonej umowy na prowadzenie Jaracza" w Olsztynie. Zarząd województwa, któremu podlega ta kulturalna instytucja, opowiedział się ostatecznie za przeprowadzeniem konkursu - pisze Tomasz Kurs w Gazecie Wyborczej - Olsztyn.
29-05-2018
Jaracz bez Kijowskiego?
Ktoś kiedyś powiedział, że kultura powinna łączyć, a nie dzielić. Wzajemna niechęć i wrogość w Teatrze Jaracza równają tę sentencję z ziemią. Ale tak to już jest, że każdy ciągnie w swoją stronę. Szkoda jednak by było, gdyby na tym konflikcie straciły repertuar, widzowie, Olsztyn i region - piszą Ewa Mazgal i Ada Romanowska w Gazecie Olsztyńskiej.
28-05-2018
Olsztyn. Konkurs na dyrektora Teatru im. Jaracza
Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego wydał oświadczenie w sprawie powołania dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie na następną kadencję.
24-05-2018
List do 12 pracownic i pracowników Teatru im. Jaracza w Olsztynie
Alina Czyżewska, aktorka Teatru Miejskiego w Gliwicach, wystosowała list do 12 pracownic i pracowników Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
21-05-2018
Olsztyn. Jedni atakują, inni bronią Janusza Kijowskiego
Reżyser kina moralnego niepokoju, niegdyś krytyk niesprawiedliwej rzeczywistości, sam stał się teraz adresatem zmasowanej krytyki. Choć nie da się ukryć, że bez problemu znaleźliśmy takich, którzy go wzięli w obronę. Być może najbliższe dni przyniosą finał sporu, który podzielił i jego podwładnych, i urzędników, i widzów Teatru im. Jaracza w Olsztynie.
17-05-2018
Dwie barykady w teatrze
Stare powiedzenie mówi, że kij ma dwa końce. Tak można powiedzieć też o konflikcie w Teatrze Jaracza. Spór dotyczy Janusza Kijowskiego. Pracownicy ze związku zawodowego chcą nowego, innego dyrektora. Inni stają po jego stronie - pisze Ada Romanowska w Gazecie Olsztyńskiej.
16-05-2018
Wielka kasa stryja Kijowskiego
Znany reżyser Janusz Kijowski, stryj byłego lidera KOD, jest dyrektorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. "Gazeta Polska" zdobyła dowody na to, że kierowana przez Janusza Kijowskiego instytucja podpisywała intratne umowy z... Januszem Kijowskim. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w imieniu teatru dokumenty te sygnowała zastępczyni dyrektora, prywatnie będąca jego partnerką - pisze Grzegorz Wierzchołowski.
11-05-2018
Czarne chmury nad Jaraczem
Zaostrza się konflikt w olsztyńskim teatrze. Oliwy do ognia dolał sam dyrektor Janusz Kijowski, pisząc o swoich przeciwnikach per "chamy". Oni wytknęli mu wysokie honoraria, które pobrał. Ale nie tylko to.
10-05-2018
Olsztyn. Chcą skontrolować honoraria dyrektora Teatru Jaracza
Zaostrza się konflikt w Teatrze im. Jaracza. Teraz przyczyną kontrowersji stały się m.in. honoraria, które otrzymywał dodatkowo Janusz Kijowski. Były to dziesiątki tysięcy złotych.
10-05-2018
Teatr i pożądanie
Martwimy się o teatr. Używam słowa my, bo o przyszłości Teatru Jaracza w Olsztynie rozmawiamy w redakcji i na spotkaniach z innymi dziennikarzami. I nie chodzi nawet o to, że jedni są po stronie dyrekcji, a inni po tej drugiej stronie. To w tej chwili dla nas czyli publiczności nie ma znaczenia - pisze Ewa Mazgal w Gazecie Olsztyńskiej.
08-05-2018
OPZZ domaga się dymisji dyrektora teatru Jaracza c.d
Pismo WM OPZZ trafiło do sekretariatu marszałka w poniedziałek 7 maja. Dzisiaj marszałka nie było w urzędzie. Być może poznamy Jego stanowisko po wtorkowym posiedzeniu zarządu województwa - o konflikcie w olsztyńskim Teatrze im. Jaracza pisze Adam Socha w portalu Debata.
07-05-2018
Czy Teatr Jaracza może istnieć bez Kijowskiego?
Zbierają się ciemne chmury nad głową dyrektora Teatru im. S.Jaracza w Olsztynie Janusza Kijowskiego. Okręgowa Inspekcja Pracy w Olsztynie prowadzi kontrolę w teatrze, po skardze Związku Zawodowego Pracowników Teatru za poniżanie, dyskryminowanie, łamanie przepisów kodeksu pracy przez dyrektora i jego zastępczynię Beatę Ochmańską - prywatnie partnerkę Janusza Kijowskiego. Dyrektor nazwał związkowców na forum internetowym "chamami" - pisze Adam Socha w portalu Deb@ta.
07-05-2018
Dwugłos o konflikcie w osztyńskim Teatrze Jaracza
W Teatrze im. Stefana Jaracza doszło do poważnego konfliktu między związkowcami a dyrektorem placówki Januszem Kijowskim. Oddaliśmy nasze łamy obu stronom, żeby mogły przedstawić swoje racje. Oceną pozostawiamy czytelnikom - czytamy w Gazecie Olsztyńskiej.
07-05-2018
Olsztyn. Rada OPZZ pisze do marszałka ws dyr. Kijowskiego
Rada OPZZ Województwa Warmińsko-Mazurskiego domaga się podjęcia natychmiastowej decyzji o dymisji Dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
07-05-2018
Olsztyn. Rada OPZZ pisze do marszałka ws dyr. Kijowskiego
Rada OPZZ Województwa Warmińsko-Mazurskiego domaga się podjęcia natychmiastowej decyzji o dymisji Dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
04-05-2018
Pan Janusz ma rację
Teatr jest w polskiej kulturze życia publicznego ciałem nieco obcym i bardzo swojskim zarazem. Cechuje go typowe dla peryferyjnych społeczeństw łączenie elementów z różnych epok i porządków: współczesnego ultraneoliberalizmu umów śmieciowych i bezpłatnych staży, sarmackiego feudalizmu "panie kochanku" dyrektorów, starego "fordowskiego" świata bufetów pracowniczych, stabilnych etatów i biurokracji - pisze Witold Mrozek w nowym felietonie.
02-05-2018
Olsztyn. Burza o wpis dyrektora w mediach społecznościowych
W Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie wciąż trwa spór między częścią pracowników a dyrekcją. Janusz Kijowski, dyrektor tej placówki dał upust emocjom w mediach społecznościowych.
21-03-2018
Olsztyn. Partia Razem atakuje Kijowskiego
Także Partia Razem domaga się od marszałka województwa warmińsko-mazurskiego zmiany dyrektora Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Przyczynkiem są jego wypowiedzi, w których przekonywał, że w instytucji przez niego kierowanej, demokracja się nie sprawdza.
16-03-2018
Olsztyn. Radni u dyrektora Teatru im. Jaracza
Janusz Kijowski przekonywał radnych wojewódzkich, że demokracja w teatrze się nie sprawdza. A szukanie jego następcy w konkursie nie jest dobrym pomysłem.
20-02-2018
Elbląg-Olsztyn. Chcą konkursu na dyrektorów
Radni Sejmiku Województwa podjęli uchwalę, żeby na stanowiska dyrektorów Teatru Jaracza w Olsztynie i Teatru Sewruka w Elblągu ogłosić konkurs. Wcześniej zarząd województwa chciał dyrektorom kontrakty po prostu przedłużyć.
16-02-2018
Olsztyńskie wzloty i upadki dyrektora Janusza Kijowskiego
W sierpniu dobiega końca kadencja dyrektora Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie. Władze województwa noszą się z zamiarem przedłużenia kontraktu. Rozpoczęło to dyskusję, czy należy to robić, czy może rozpisać konkurs dając szansę innym. To dobra okazja, żeby przypomnieć kilka wydarzeń i sytuacji związanych z olsztyńską karierą Janusza Kijowskiego.
15-02-2018
Olsztyn. Radni nie chcą przedłużać kontraktu Janusza Kijowskiego
Radni z komisji kultury i edukacji uznali, że dyrektora Teatru Jaracza trzeba wybrać spośród różnych ofert, a nie przedłużać automatycznie kadencję obecnego szefa.