Rok Moniuszkowski - 2019

04-04-2018
05-03-2020
Już za późno, już się stało
Moniuszko potrafi jednak zachwycać - także młodych, zaczynających dopiero karierę wykonawców, którym do tej pory obrzydzano jego muzykę jak barową cynaderkę na kwaśno: że płytka, że naiwna i banalna, że mało natchniona, że nijak nie pasuje do naszych czasów - pisze Dorota Kozińska w miesięczniku Teatr.
03-03-2020
Operowa pierwsza liga
- W każdej operze najważniejsze są uczucia, emocje. "Paria" zawiera w sobie chyba wszystkie tematy charakterystyczne dla Moniuszki i bliskie też nam, współczesnym: niesprawiedliwość społeczną, biedę, dyskryminację, wykluczenie - mówi Renata Borowska-Juszczyńska, dyrektor Teatru Wielkiego w Poznaniu.
27-02-2020
Kończ, Waść
Po ogłoszeniu przez Sejm RP Roku Moniuszkowskiego ZAGRZMIAŁY TARABANY, słychać było szczęk oręża, z pawlaczy zaczęto znów ściągać husarskie skrzydła. Takiego roku, jak ten, nie było, raz się żyje, raz umiera i raz ma się DWUSETNE URODZINY - pisze Agnieszka Topolska w Ruchu Muzycznym.
18-02-2020
Staroźreby. Moniuszko w plastycznej odsłonie
W 2019 r. obchodziliśmy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Była to doskonała okazja do przybliżenia tej wyjątkowej postaci dzieciom i młodzieży. Rocznica stała się także inspiracją do wielu ciekawych projektów i konkursów.
07-02-2020
Kraj. Pięć polskich szans na operowego Oscara
Po raz pierwszy w historii International Opera Awards mamy szanse na nagrody aż w pięciu kategoriach. Nominacje właśnie ogłoszono w Londynie.
21-01-2020
Warszawa. Wystawa "Moniuszko" w MKiDN
W siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można obejrzeć wystawę "Moniuszko". To symboliczne zakończenie Roku Stanisława Moniuszki, uroczyście celebrowanego w roku 2019 w kraju i zagranicą, w związku z 200. rocznicą urodzin tego wybitnego kompozytora.
17-01-2020
Mariusz Treliński: Struktura pogardy
- Mnie nie interesuje polityka, tylko ludzki wymiar opowieści. Fascynuje mnie, jak struktura niewolnika i pana wciąż odradza się w nas na nowo. Skąd bierze się ta obsesyjna potrzeba kreowania siebie kosztem poniżania innego? - mówi Mariusz Treliński, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, w rozmowie z Magdaleną Rigamonti w Dzienniku Gazecie Prawnej.
09-01-2020
Moniuszko, obywatel muzycznej Europy
Czy twórca, którego tak łatwo można było wprowadzić na narodowe sztandary, a później uczynić rekwizytem socjalistycznej propagandy, był pełnoprawnym obywatelem muzycznej Europy? - pyta Grzegorz Zieziula w Ruchu Muzycznym.
03-01-2020
Półtora wieku "Halki" w Rosji
Żegnany przez nas rok 2019 dla Stanisława Moniuszki oznaczał nie tylko 200-lecie urodzin, lecz także 150-lecie debiutu jego oper na scenach Rosji oraz 70-lecie najważniejszej chyba ze wszystkich zagranicznych realizacji "Halki", jaką była jej powojenna premiera w Teatrze Wielkim w Moskwie - pisze Grzegorz Wiśniewski w Dzienniku Trybuna.
02-01-2020
Kraj. Rok 2019 w MKiDN
Otwarcie po 10 latach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, zakończenie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce oraz podpisanie umowy na budowę Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu - to część dokonań MKiDN, które wymieniono w podsumowaniu 2019 roku.
02-01-2020
Warszawa. Książka-album o słynnej śpiewaczce Marii Fołtyn
Primadonnie polskiej opery poświęcona jest książka-album pt. "Maria Fołtyn - życie z Moniuszką" autorstwa krytyka muzycznego Adama Czopka i artysty fotografika Juliusza Multarzyńskiego. Publikacja dostępna w księgarniach.
30-12-2019
2019 w polskiej, czyli światowej kulturze. Wiedźmin, Moniuszko, kamień gładzony
Polska kultura powraca z impetem na światowe salony. Jesteśmy ważnym uczestnikiem globalnej wymiany wartości. Świadczą o tym i "Halka" Moniuszki na deskach wiedeńskiej opery, i "Wiedźmin" Sapkowskiego z kolosalnym światowym rozgłosem, i wpisanie na listę UNESCO kopalń w Krzemionkach Opatowskich, i Nobel dla Tokarczuk, cokolwiek byśmy sądzili o jej pozaliterackich aktywnościach - piszą Anna Krajkowska i Olga Okoniewska w Gazecie Polskiej codziennie.
20-12-2019
Białystok. Bezpłatny pokaz operetki "Nowy Don Kiszot" na Festiwalu Moniuszkowskim
Operetkę Stanisława Moniuszki "Nowy Don Kiszot, czyli sto szaleństw" można będzie obejrzeć w piątek (20.12). Pokaz odbędzie się w sali koncertowej przy ul. Podleśnej.
20-12-2019
Młodzieżowy Straszny dwór
Za jedno z ciekawszych wydarzeń Roku Moniuszkowskiego w Łodzi należy uznać projekt wystawienia Strasznego dworu w Teatrze Wielkim podjęty przez cztery miejscowe szkoły: Zespół Szkół Muzycznych im. Moniuszki, Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. im. Wieniawskiego, Ogólnokształcącą Szkołę Baletową i Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Makowskiego - pisze Witold Paprocki w Ruchu Muzycznym.
20-12-2019
Muzyka poważna w 2019 r.
Autorskie podsumowanie roku 2019 w muzyce poważnej. Pisze Dorota Szwarcman w Polityce.
17-12-2019
Olsztyn. "Straszny Dwór" na zakończenie obchodów Roku Moniuszkowskiego
Operę "Straszny Dwór" zrealizowaną przez Operę Krakowską i Orkiestrę Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego będą mogli obejrzeć melomani w Olsztynie. Dwa spektakle 20 i 21 grudnia zakończą obchody Roku Moniuszkowskiego na Warmii i Mazurach.
17-12-2019
Polskie Radio. Msze Moniuszki na płytach
Rok Moniuszkowski zaowocował cennymi płytami, które uzupełniły olbrzymią lukę w nagraniach dzieł jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
16-12-2019
Moskwa. Sinfonia Varsovia na 100. rocznicę urodzin Mieczysława Wajnberga
Wybitny polsko-żydowsko-radziecki kompozytor, naznaczony dramatem II wojny światowej, będzie bohaterem koncertu Sinfonii Varsovii w Moskwie - miejscu, w którym spędził ostatnie lata życia. Wydarzenie organizowane jest w 100. rocznicę jego urodzin, ale także na koniec obchodów Roku Moniuszkowskiego.
12-12-2019
Wieczny Tatulczyk
Rok Moniuszkowski zorganizowano w trochę podobny sposób jak Rok Chopinowski, był nawet ten sam pełnomocnik - Waldemar Dąbrowski, dyrektor Opery Narodowej. Tylko czy przez ten czas lepiej poznaliśmy twórcę "Halki"? - pisze Dorota Szwarcman w Polityce.
11-12-2019
Don Kichot piszący opery w mieście bez opery
Warszawa powitała Moniuszkę dość obojętnie; szybko przygasł szum medialny, jaki powstał w związku z wystawieniem "Halki", przyjętym przez publiczność niezwykle gorąco - nie bez zachęty ze strony grupy entuzjastów, a raczej entuzjastek, które na premierze odegrały rolę klaki - pisze Magdalena Dziadek w Ruchu Muzycznym.
11-12-2019
Europa pragnie Moniuszki
- Jeżeli ktoś chce przygotować spektakl robiony wcześniej tysiąc pięćset razy w identyczny sposób, to znaczy, że nie rozumie Moniuszki i chyba nie traktuje go z szacunkiem. Sam Moniuszko chyba z tego powodu byłby bardzo niezadowolony - mówi Jacek Jekiel, koordynator obchodów Roku Moniuszkowskiego w Zachodniopomorskiem. O tym, dlaczego Moniuszko jest kompozytorem uniwersalnym, co o nim wiemy po Roku Moniuszkowskim, a czego nie wiedzieliśmy przed, o jego odczytaniu na wiele współczesnych sposobów, i o tym, czy polski twórca ma szanse zawładnąć światem, z dyrektorem Opery na Zamku rozmawiała Magdalena Jagiełło-Kmieciak.
11-12-2019
Moniuszko zza żelaznej kurtyny w "Opera Magazine"
Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i kończącego się właśnie Roku Moniuszkowskiego w "Opera Magazine" ukazał się artykuł poświęcony "Halce". Nie bez znaczenia jest na pewno fakt, że na 15 grudnia w Theater an der Wien zaplanowano premierę właśnie tej opery w reżyserii Mariusza Trelińskiego - pisze Sylwia Wachowska w Ruchu Muzycznym.
09-12-2019
Gdańsk. Moniuszko w wydaniu nadzwyczajnym Dyskusyjnego Klubu Teatralnego
W fetowanym właśnie Roku Stanisława Moniuszki Teatr Wybrzeże zaprasza na wydanie nadzwyczajne Dyskusyjnego Klubu Teatralnego, które odbędzie się w poniedziałek, 9 grudnia o godz. 19 w Starej Aptece w Gdańsku.
07-12-2019
Mińsk. Premiera filmu "Halka" z 1929 r. z białoruską muzyką
Białoruska premiera niemego filmu "Halka" Konstantego Meglickiego z 1929 r. z muzyką skomponowaną przez białoruską kompozytorkę odbyła się w piątek w Mińsku. Pokaz zorganizował Instytut Polski z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.
06-12-2019
Białystok. Gala operowa i jubileusz 65-lecia OiFP
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki podczas piątkowej gali operowej połączy obchody Roku Stanisława Moniuszki oraz jubileusz 65-lecia instytucji, nad którą od tego sezonu artystycznego czuwa świeżo obrany patron.
05-12-2019
Warszawa. Wieczór autorski z Rüdigerem Ritterem w TW-ON
10 grudnia o godz. 18.00 w Salach Redutowych im. Fryderyka Chopina Teatru Wielkiego - Opery Narodowej odbędzie się wieczór autorski z Rüdigerem Ritterem, twórcą książki "Stanisław Moniuszko i jego muzyka", który poprowadzi Agata Kwiecińska, muzykolog, dziennikarka Programu 2 Polskiego Radia.
03-12-2019
Argentyna. Moniuszko na Festival Opera Tigre
Koncert z muzyką Stanisława Moniuszki na antenie La Radio Nacional Clasica zakończył wczoraj VI edycję Festival Opera Tigre w Argentynie, wydarzenia organizowanego przez Fundację Jutropera wraz z Michałem Znanieckim. Współorganizatorem tegorocznej edycji, wpisanej w kalendarz obchodów Roku Stanisława Moniuszki 2019 był Instytut Muzyki i Tańca.
27-11-2019
Kraków. Moniuszko w tradycyjnym wydaniu
Dobiega końca Rok Stanisława Moniuszki, obchodzony w związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora. Z tej okazji Filharmonia Krakowska zaprasza na koncert, będący tradycyjną prezentacją znanych i lubianych melodii autorstwa "ojca polskiej opery narodowej".
21-11-2019
Kraków. Jeszcze trzy koncerty ku czci Stanisława Moniuszki
Do końca roku Krakowskie Forum Kultury planuje trzy koncerty ku czci Stanisława Moniuszki. Najbliższy odbędzie się 28 listopada w Akademii Muzycznej. Kolejne - 4 grudnia w Tauron Arenie i 17 grudnia w Nowohuckim Centrum Kultury.
13-11-2019
Białystok. W BTL-u premiera "3xM, czyli Moniuszko-Miłość-Miraże"
Uwspółcześnione pieśni Stanisława Moniuszki zaaranżowane w różnych stylach muzycznych i podane w kabaretowym wydaniu, proponuje Białostocki Teatr Lalek w najnowszym spektaklu "3xM, czyli Moniuszko-Miłość-Miraże". Premiera w piątek.
12-11-2019
Białystok. Konkurs Moniuszkowski i projekcje spektakli operowych
Już w środę (12.11) odbędzie się XIII Konkurs Moniuszkowski "Pieśń wieczorna". Wydarzeniu towarzyszą projekcje spektakli operowych. Konkurs Moniuszkowski. Występy chórów i projekcje spektakli operowych
08-11-2019
Moniuszko i kabaret
Stanisław Moniuszko w teatrze lalkowym? Takie wyzwanie podjął Białostocki Teatr Lalek. I świętuje 200-lecie urodzin kompozytora, wywołując na scenę jego ducha. Premiera spektaklu "3xM, czyli Moniuszko-Miłość-Miraże" w reż. Bernardy Bieleni - 15 listopada, o godz. 18.30. O spektaklu oraz o BTL-u w mijajacym roku, z dyrektorem Jackiem Malinowskim rozmawia Monika Żmijewska w Gazecie Wyborczej - Białystok.
08-11-2019
Szczecin. Alaksandra Kurzak i Gala operowa. Ostatnie dni Festiwalu Moniuszko Inspiration!
Jutro, w sobotę 9 listopada o 19.00 w ramach Festiwalu Moniuszko Inspiration! odbędzie się koncert Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego (fortepian).
07-11-2019
Szczecin. Zespół Szczecinianie na Festiwalu Moniuszko Inspiration!
Jutro, 8 listopada - kolejny dzień Festiwalu Moniuszko Inspiration! w Operze na Zamku. Tym razem wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie* z operą "Verbum nobile - szlachetne słowo honoru". Początek o 19.00.
06-11-2019
Szczecin. Sacrum w twórczości Stanisława Moniuszki
Jutro, w czwartek 7 listopada, w ramach Festiwalu Moniuszko Inspiration! Opery na Zamku w Szczecinie odbędzie się koncert utworów religijnych S. Moniuszki na solistów, chór i organy.
04-11-2019
Szczecin. Spotkanie dyskusyjne "Stanisław Moniuszko jako muza"
Opera na Zamku zaprasza 4 listopada na Moniuszko Inspiration! - spotkanie dyskusyjne pt.: "Stanisław Moniuszko jako muza". Spotkanie odbędzie się w Akademii Sztuki w Ogrodzie Zimowym (Pałac pod Globusem) o 17.00 i jest częścią Festiwalu Moniuszko Inspiration!
30-10-2019
Łódź. Premierowy koncert "Moniuszko inaczej"
Jak trafić z twórczością Stanisława Moniuszki do serc i uszu młodszej publiczności? Podać ją w zupełnie nowej formie - uznali twórcy koncertu "Moniuszko inaczej" w Teatrze Muzycznym. Znane dziewiętnastowieczne arie i pieśni przedstawiają w niecodziennych aranżacjach, sięgając po współczesne gatunki: od swinga przez rock, reggaeton aż po elektroniczny dubstep. Premiera już dziś.
29-10-2019
Kraków. "Halka" na festiwalu w Kąśnej
"Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc" - pod tym hasłem Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej organizuje coroczny festiwal muzyki polskiej. Od pierwszej edycji jego stałymi gośćmi są artyści Opery Krakowskiej. 10 listopada wykonają oni w jego ramach "Halkę" Stanisława Moniuszki.
29-10-2019
Słupsk. Listopad pod znakiem Stanisława Moniuszki
Listopad w Filharmonii Sinfonia Baltica będzie poświęcony twórczości Stanisława Moniuszki. Jest to związane z tegorocznymi obchodami 200. rocznicy urodzin artysty. W nadchodzącym miesiącu można się wybrać na dwa koncerty oraz jedną prelekcję.
28-10-2019
Litwa. Koncerty moniuszkowskie w Zatroczu i Solecznikach
"Moniuszko dawniej i teraz" pod takim tytułem w niedzielę w podwileńskich miejscowościach Zatrocze i Soleczniki odbyły się koncerty w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
28-10-2019
Odkrycia Moniuszkowskie
Rok Moniuszkowski powoli dobiega końca, jednak pytanie: co zrobić z twórczością Moniuszki - pozostaje wciąż otwarte. By muzyka Moniuszki dotarła tak pod polskie, jak i zagraniczne strzechy potrzeba znacznie więcej niż kolejne reżyserskie wizje "Halek" i "Strasznych Dworów". Trzeba świeżego podejścia, otarcia kurzu z wszystkich opinii narosłych wokół muzyki Moniuszki. Taki impuls daje najnowsza płyta Filharmonii Poznańskiej z kantatami "Milda" oraz "Nijoła" - pisze Aleksandra Kujawiak w portalu kultura.poznan.pl.
24-10-2019
Kąśna Dolna. Trzecia edycja festiwalu promującego polską kulturę Viva Polonia!
Tydzień potrwa trzecia edycja festiwalu "Viva Polonia! Ku pokrzepieniu serc", organizowanego przez Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Zaplanowano dwa duże koncerty, a także lekcje patriotyczne dla dzieci i młodzieży. W tym roku festiwal dedykowany jest Stanisławowi Moniuszce, w dwusetną rocznicę urodzin wybitnego kompozytora.
22-10-2019
Blaski i cienie Roku Moniuszki
Rok Moniuszkowski ujawnił cienie naszego stosunku do dorobku ojca polskiej opery narodowej. Dotyczy to również licznych instrumentalnych i wokalnych podróbek i przeróbek jego melodii, czym współcześni przerabiacze ocierają się jedynie o wielkość pana Stanisława, bo był on melodystą niedoścignionym - pisze Sławomir Pietras w tygodniuku Angora.
19-10-2019
Białystok. Moniuszkowski Festiwal "Cztery Pory Roku"
Przed nami kolejna odsłona XV Moniuszkowskiego Festiwalu "Cztery Pory Roku-2019" pod hasłem "Najpiękniejsze pieśni i arie Stanisława Moniuszki".
19-10-2019
Stary Moniuszko i nowi dyrektorzy. Sezon operowy 2019-2020
Mamy Rok Moniuszkowski i narodowego kompozytora trzeba czcić. Niemal wszystkie teatry zainaugurowały sezon standardowymi galami moniuszkowskimi - pisze Jacek Marczyński w Ruchu Muzycznym.
18-10-2019
Lublin. Moniuszko i muzyka hiszpańska
Przed nami kolejny koncert z cyklu "Fonie Lublina", w tym roku w całości poświęconego twórczości Stanisława Moniuszki. W sobotę, 19 października o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się koncert "Moniuszko i Muzyka Hiszpańska".
18-10-2019
Warszawa. Premiera książki "Moniuszko w kuchni"
24 października z okazji Roku Stanisława Moniuszki odbędzie się premiera pierwszej w Polsce operowej książki kucharskiej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
16-10-2019
Łódź. Moniuszko inaczej
Jak trafić z twórczością Stanisława Moniuszki do serc i uszu młodszej publiczności? Podać ją w zupełnie nowej formie - uznali twórcy koncertu "Moniuszko inaczej" w Teatrze Muzycznym. Premiera 30 października.
14-10-2019
Warszawa. Osobiście o Moniuszce - cykl spotkań z twórcami
Do Saloniku Moniuszkowskiego powraca po wakacyjnej przerwie cykl spotkań "Osobiście o Moniuszce". Tym razem Teatr Wielki-Opera Narodowa zaprasza na rozmowę z Olgą Pasiecznik.
11-10-2019
Toronto. Kanadyjska "Noc w Bibliotece" tym razem z Moniuszką
W tym roku kanadyjskie wydanie polskiej "Nocy w Bibliotece" w Centrum Kultury Polskiej im. Jana Pawła II w Mississauga jest także nocą w operze - polskie dzieci będą mogły się zapoznać z twórczością Stanisława Moniuszki.
08-10-2019
Gdańsk. Premiera "Karmanioli" w Teatrze Wybrzeże
W sobotę, 12 października o godz. 19 na Dużej Scenie odbędzie się premiera "Karmanioli czyli od Sasa do lasa" Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Aignera.
08-10-2019
Gdańsk. Wystawa "Moniuszko teatralny" w Wybrzeżu
Premierze "Karmanioli czyli od Sasa do lasa" Stanisława Moniuszki w reżyserii Pawła Aignera będzie towarzyszyła wystawa "Moniuszko teatralny".
30-09-2019
Bielsko-Biała. Festiwal Kompozytorów Polskich upamiętni Stanisława Moniuszkę
Twórczość Stanisława Moniuszki, którego 200. rocznica urodzin przypada w tym roku, będzie głównym motywem 24. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego, który w czwartek rozpocznie się w Bielsku-Białej - podało Bielskie Centrum Kultury.
27-09-2019
Poznań. Wielki finał OffOpera w Domu Tramwajarza
Budynek na Jeżycach zamieni się w "Straszny Dwór". A zamiast portretów prababek głos zabiorą młodzi opowiadacze, którzy podzielą się zmyślonymi lub prawdziwymi legendami rodzinnymi. W niedzielę w Domu Tramwajarza wielki finał OffOpera.
23-09-2019
Szczecin. Nabór do turnieju gry dla dzieci "Moniuszk-O!" w Operze na Zamku
Turniej gry Moniuszk-O! organizowany jest z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki i adresowany jest do dzieci w wieku 10-13 lat.
20-09-2019
Łódź. Festyn z operą
Teatr Wielki rozpoczyna sezon festynem i koncertem "Być jak Moniuszko".
20-09-2019
Rzeszów. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki
17 pianistów i 23 zespoły kameralne wezmą udział w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który w piątek rozpoczyna się w Rzeszowie. Konkurs potrwa do 27 września.
19-09-2019
Krasnobród. Moniuszko w ilustracjach
W Krasnobrodzkim Domu Kultury można oglądać wystawę "Moniuszko w ilustracjach". Ekspozycja została przygotowana z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
16-09-2019
Poznań. Off Opera 2019
Tegoroczna edycja projektu "Off Opera Moniuszko: sceny domowe i operowe", to blisko 80 wydarzeń kulturalnych, artystycznych i edukacyjnych, inspirujące warsztaty, wykłady i koncerty.
10-09-2019
Płock. "Straszny dwór" Moniuszki na początek sezonu POS
Inauguracyjny koncert Płockiej Orkiestry Symfonicznej odbędzie się 20 września w dotychczasowej "siedzibie" orkiestry, czyli sali płockiej szkoły muzycznej.
09-09-2019
110 lat Opery Leśnej: koncert dla mieszkańców
Opera leśna świętuje 110 lat swojego istnienia. Z tej okazji, a także w podziękowaniu za udany sezon letni, sopocianie zostali zaproszeni do amfiteatru na półtoragodzinny koncert, pełen muzycznej historii. Z Kartą Sopocką, koszt biletów wstępu miał wymiar symboliczny - pisze Justyna Michalkiewicz-Waloszek w portalu Trójmiasto.pl.
09-09-2019
Chorzów. "Moniuszko pod strzechy" w skansenie
Trzy koncerty i premiera spektaklu składają się na cykl wydarzeń pt. "Moniuszko pod strzechy" odbywający się we wrześniowe niedziele w Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie".
30-08-2019
Rzeszów. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki
Pianiści i zespoły kameralne wezmą udział w pierwszym Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który rozpocznie się 20 września w Rzeszowie. Uczestnicy zaprezentują utwory wybrane z dorobku 50 polskich kompozytorów z XIX i XX wieku.
28-08-2019
Kraków. Arcydzieła Moniuszki na finał festiwalu Wawel o Zmierzchu
Dobiega końca tegoroczna edycja Wawelu o Zmierzchu. Na finał, na Dziedzińcu Arkadowym, zamku zabrzmią arie i utwory orkiestrowe Moniuszki.
26-08-2019
Bytom. 75. sezon artystyczny w Operze Śląskiej
Nadchodzący sezon artystyczny 2019/2020 będzie wyjątkowym, jubileuszowym dla Opery Śląskiej w Bytomiu. Oficjalne otwarcie odbędzie się w sobotę 14 września o godz. 18.
20-08-2019
Opinogóra. "Prząśniczka" w Muzeum Romantyzmu
W Roku Moniuszkowskim (200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki) w opinogórskim Muzeum Romantyzmu nie mogło zabraknąć muzyki tego wielkiego polskiego kompozytora i twórcy opery narodowej.
16-08-2019
Podlaskie. Moniuszkowski Festiwal "Cztery Pory Roku"
Dolistowo Stare i Różanystok - w tych dwóch miejscach, związanych historycznie z rodem Moniuszków, zabrzmią koncerty XV Moniuszkowskiego Festiwalu "Cztery Pory Roku".
14-08-2019
Drezdenko. Moniuszko na letnim festiwalu
Letnie Spotkania Kameralne Drezdenko 2019 trwają. Kolejny koncert jak zwykle w czwartek. Tym razem wystąpią sopranistka Aleksandra Klafetka i tenor Chaoran Zuo.
13-08-2019
Kraków. Podróż w świat lekkiej muzy - Gala operetkowa w Alei Róż
Powaga i żart, wiedeński walc i ludowy taniec, wielka miłość i płoche zaloty - operetka jest pełna kontrastów, które lekka muza potrafi finezyjnie łączyć. W podróż do jej bogatego, wielobarwnego świata zabiorą nas Artyści Opery Krakowskiej już 31 sierpnia o 19:00 podczas gali w Alei Róż w Nowej Hucie. Wstęp na koncert jest wolny.
12-08-2019
Częstochowa. Filharmonicy wystąpią na 53. Festiwalu im. Jana Kiepury
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej zaprezentuje swoją "Galę operetkową" podczas 53. Festiwalu im. Jana Kiepury organizowanego w Krynicy-Zdroju. Występ zaplanowano na 12 sierpnia. Zabrzmią wówczas arie i duety z operetek Emmericha Kálmána, Franza Lehára i Johanna Straussa.
09-08-2019
Litwa. Ukazał się znaczek pocztowy poświęcony Stanisławowi Moniuszce
Z okazji obchodzonej w tym roku 200. rocznicy urodzin kompozytora Stanisława Moniuszki Poczta Litewska wyemitowała znaczek o nominale 0,49 euro, który w piątek wszedł do obiegu w nakładzie 100 tys. sztuk.
30-07-2019
Kraków. Utwory Stanisława Moniuszki podczas "Gali operetkowej"
Utwory Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy jego urodzin zostaną wykonane podczas "Gali operetkowej" w alei Róż w Krakowie. Tegoroczna edycja wieczoru przy znanej nowohuckiej ulicy została zaplanowana na 31 sierpnia.
15-07-2019
Drezdenko. Otwarto wystawę "Moniuszko - ku pokrzepieniu serc"
Mamy Rok Moniuszkowski, więc w 200. rocznicę urodzin kompozytora pojawiają się Moniuszkowskie akcenty. W programie Letnich Spotkań Kameralnych w Drezdenku sporo będzie utworów twórcy "Halki", a w Bibliotece im. ks. J. Tischnera w Drezdenku otwarto wystawę poświęconą życiu i twórczości Stanisława Moniuszki.
10-07-2019
Drezdenko. Wystawa "Moniuszko - ku pokrzepieniu serc"
W Bibliotece Publicznej im. ks. J. Tischnera w Drezdenku otwarta zostanie w piątek wystawa "Moniuszko - ku pokrzepieniu serc" dokumentująca życie i twórczość ojca polskiej opery narodowej. Mamy Rok Moniuszkowski, więc również Letnim Spotkaniom Kameralnym w tym roku patronuje nasz znakomity kompozytor.
10-07-2019
Lublin. Opera oraz arie Stanisława Moniuszki w Kościele pw. Św. Rodziny
W ramach XXIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego Lublin-Czuby 2019 10 lipca o godz. 19 w Kościele pw. Św. Rodziny zorganizowany zostanie koncert "Opera Halka oraz popularne arie Stanisława Moniuszki".
09-07-2019
Ręce opadają
"Ręce precz od Moniuszki!" - chciałoby się krzyczeć po obejrzeniu "Parii", zagranej w końcu czerwca przez Teatr Wielki jego imienia w poznańskiej Arenie. Byłoby to jednak niezupełnie uzasadnione, bo orkiestra grała dobrze, chór śpiewał jak należy, a soliści (skrywając zażenowanie odgrywanymi postaciami) prezentowali wokalistykę na wysokim poziomie. Zwłaszcza Monika Mych (Neala), Dominik Sutowicz (Idamor) i Mikołaj Zalasiński (Dżares) - pisze Sławomir Pietras w Angorze.
08-07-2019
Litwa. Koncert "Vivat Moniuszko!" zainaugurował festiwal
Koncert muzyki polskiej "Vivat Moniuszko!" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej "Le Quattro Stagioni" z Poznania oraz polskich solistów operowych zainaugurował w niedzielę letni Festiwal Muzyka w Pałacu Balińskich w Jaszunach, pod Wilnem.
05-07-2019
Jędrzejów. Moniuszko na Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej
Fragmentów opery "Halka" Stanisława Moniuszki z popularnymi ariami posłuchać będzie można na inaugurację XXV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w sobotę 6 lipca w Jędrzejowie.
04-07-2019
Busko-Zdrój. Wystawa "Moniuszko o Moniuszce"
Przez cały czas trwania Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w holu Buskiego Samorządowego Centrum Kultury można oglądać wystawę "Moniuszko o Moniuszce" przygotowaną przez Adama Czopka.
02-07-2019
Boleśnie aktualna "Paria" przegrała ze słońcem. O Operze na Targu Węglowym
Zazwyczaj plenerowym pokazom grozi deszcz lub wieczorny chłód, tym razem było inaczej. Transmitowana na żywo z Poznania opera "Paria" tamtejszego Teatru Wielkiego miała najniższą od kilku lat frekwencję spośród spektakli prezentowanych "pod chmurką" w cyklu "Opera na Targu Węglowym". Pełne słońce i upał skłoniły do wizyty na Targu Węglowym mniej osób niż dotąd, a szkoda, bo spektakl okazał się wyjątkowo współczesny i aktualny - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trojmiasto.pl.
01-07-2019
Stalowa Wola. Festiwal muzyczny poświęcony Stanisławowi Moniuszce
Koncert solistów z Filharmonii i Opery w Mińsku na Białorusi rozpocznie we wtorkowy wieczór w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie 29. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny. Jego hasłem przewodnim będzie "Moniuszko i jego czasy - Zrozumieć Niepodległą".
28-06-2019
Piotr Beczała: Polubić swój głos
- W Bayreuth śpiewa się łatwiej niż gdzie indziej - mówi światowej sławy tenor, który w lecie wystąpi tam w "Lohengrinie" Wagnera. A w grudniu Wiedeń usłyszy go w "Halce" Moniuszki.
28-06-2019
Kraków. Festiwal Muzyki Polskiej pod znakiem Stanisława Moniuszki
Trzy weekendy, osiem koncertów i najważniejsze utwory w historii polskiej muzyki. A na wielki finał "Halka" Stanisława Moniuszki, tyle że po włosku. Tak zapowiada się jubileuszowa, 15. odsłona Festiwalu Muzyki Polskiej, jednego z najciekawszych festiwali poświęconych w całości rodzimej muzyce.
27-06-2019
Gdańsk. Transmisja "Parii" i Moniuszko na przedprożach
Niedziela 30 czerwca na ulicach Głównego Miasta będzie pełna muzyki Stanisława Moniuszki. Na gdańskich przedprożach od 15 do 17 zabrzmią m.in.: "Straszny Dwór", "Halka", "Prząśniczki" i "Złota rybka". Na deser o godz. 18 czeka nas transmisja opery "Paria" na Targu Węglowym Gdańska prosto z Teatru Wielkiego w Poznaniu.
25-06-2019
Gdańsk. Moniuszko z Poznania na żywo i inne atrakcje
Trwają obchody Roku Moniuszkowskiego, ustanowionego z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego twórcy. Z tej okazji w Gdańsku na Targu Węglowym - dzięki transmisji na żywo z Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu - będzie można w niedzielę, 30 czerwca, zobaczyć "Parię" Stanisława Moniuszki.
24-06-2019
Słupsk. Opera w estradowym wydaniu na koniec sezonu
Opera, koncerty familijny i symfoniczny, a także prelekcja - tak słupska filharmonia będzie 28 czerwca świętowała 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki.
21-06-2019
Piknik Moniuszkowski
Opera Śląska dawała już w rodzinnym mieście spektakle plenerowe -zaprojektowane jako wielkie widowiska. Chodzi oczywiście o Bytomskie Noce Świętojańskie w Dolomitach Sportowej Dolinie, które potem "dogorywały" na pl. Sobieskiego. Był też spektakl plenerowy na Rynku. Tym razem wszystko odbyło się bardziej kameralnie, ale ze smakiem - donosi Życie Bytomskie.
21-06-2019
Poznań. "Paria" premierowo w Hali Areny
Premierą opery "Paria" Stanisława Moniuszki zakończy sezon poznański Teatr Wielki noszący imię kompozytora. Dla reżysera Grahama Vicka dzieło wielkiego polskiego kompozytora staje się opowieścią o strachu przed innością.
14-06-2019
Gdańsk. Opera Stanisława Moniuszki "pod chmurką"
Trwa Rok Moniuszkowski, ustanowiony z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora. Z tej okazji Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wyjątkową, dziesiątą już edycję Opery na Targu Węglowym. 30 czerwca o godzinie 18 na diodowym ekranie będzie można zobaczyć "Parię" Stanisława Moniuszki. Transmisję na żywo, wprost z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, skomentują Jerzy Snakowski i Katarzyna Hołysz.
14-06-2019
Poznań. Premiera "Parii" w Hali Areny
Noszący imię Stanisława Moniuszki Teatr Wielki 28 czerwca wystawi jego mało znaną operę "Paria". Pokazy w dniach 28 i 30 czerwca będą nagrywane, a spektakl 30 czerwca transmitowany na platformie streamingowej Operavision.
14-06-2019
Wilno. Konferencja w ramach obchodów 200-lecia urodzin Moniuszki
"Wybitny wilnianin Stanisław Moniuszko" - pod takim tytułem w Wilnie w piątek zakończyła się dwudniowa konferencja z udziałem ekspertów z Litwy, Polski i Białorusi, która była najważniejszym wydarzeniem obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora.
12-06-2019
Opera o kłopotach z cerą
Słucha się tego miło, do czego walnie przyczyniają się muzycy Opery Krakowskiej - o nagraniu płytowym "Beaty" Stanisława Moniuszki pisze Dorota Szwarcman w Polityce.
11-06-2019
Kraków. "Nakłoń ucha Twego Panie" - pieśni Stanisława Moniuszki
"Nakłoń ucha Twego Panie - pieśni Stanisława Moniuszki" to tytuł spektaklu, który odbędzie się 15 czerwca (godz. 20:00) w Kościele na Skałce, w ramach krakowskiej Nocy Teatrów.
11-06-2019
Wrocław. Jedyny w historii zagraniczny film o Moniuszce wyświetlą w Ossolineum
To jedyny zagraniczny film o Moniuszce, niezwykły obraz z 1940 roku opowiadający o naszym narodowym kompozytorze, który odmienia los kantora wileńskiej synagogi. Zobaczymy go w sobotę w Ossolineum, a na projekcję pójdziemy spacerem.
07-06-2019
Białystok. Koncert z dziełami Moniuszki
Zespół Muzyki Dawnej "Consort 415" wystąpi podczas piątkowego koncertu w sali przy ul. Podleśnej. Zabrzmią dzieła Stanisława Moniuszki.
07-06-2019
Lublin. Koncert "Moniuszko i muzyka francuska" w Trybunale Koronnym
Przed nami kolejny koncert z cyklu "Fonie Lublina" w Trybunale Koronnym. 9 czerwca o godz. 18 poznamy muzykę Stanisława Moniuszki w w konfrontacji z dziełami francuskich twórców drugiej połowy XIX wieku.
05-06-2019
Częstochowa. Koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki
Pora na kolejną odsłonę cyklu "Śladami Reszków". Tegoroczny program w całości poświęcono Stanisławowi Moniuszce. Powodu dostarczyła 200. rocznica urodzin kompozytora. Koncert odbędzie się w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Borownie w niedzielę 9 czerwca o godz. 17.30.
05-06-2019
Stanisław Moniuszko - Całą resztę powinien znać każdy Polak
Taki był pierwotny napis na pierwszym nagrobku wielkiego kompozytora zanim przeniesiono go do wspólnego grobu z małżonką. Twórca polskiej opery narodowej zmarł nagle w swoim domu przy ul. Mazowieckiej 3 o godzinie 18.00. Jego wielki pogrzeb, który się odbył 7 czerwca przed 147 laty, zgromadził podobno ponad 60 tysięcy mieszkańców Warszawy. W rocznicę śmierci miłośnicy jego sztuki zgromadzili się, tak jak kiedyś, w bazylice św. Krzyża na mszy za duszę kompozytora - pisze Wojciech Giczkowski na blogu Teatralna Warszawa.
05-06-2019
Stąd do Moniuszki
Stęskniłam się za Warszawą. Wiosna, jak to wiosna, upłynęła zabiegana na wspaniałych, krakowskich festiwalach. Wpadałam do domu tylko czasem. Aż tu wracam i zderzam się z Moniuszką - pisze Magdalena Miśka-Jackowska w miesięczniku Kraków.
05-06-2019
Warszawa. Zapomniane opery Moniuszki ponownie na scenie
Warszawska Opera Kameralna w maju zaproponowała koneserom muzyki Festiwal Moniuszki. To ważniejsze niż tylko oficjalna impreza zgodna z ogłoszeniem przez senat roku 2019 rokiem Moniuszki - to wskrzeszenie niesłusznie zapomnianego Mistrza.
30-05-2019
Warszawa. Premiera płyty "Moniuszko z 1000 i jednej nocy"
Album Marii Pomianowskiej "Moniuszko z 1000 i jednej nocy" ukazał się w czwartek. Na płycie znalazły się pieśni kompozytora w wersji bez słów, "Aria Skołuby" oraz utwór Pomianowskiej dedykowany Moniuszce. Pieśni są w etnicznych aranżacjach.
28-05-2019
Warszawa. Tomasz Konieczny wykona pieśni Moniuszki
Opromieniony entuzjastycznymi recenzjami po sukcesach w nowojorskiej Metropolitan Opera Tomasz Konieczny, światowej sławy bas-baryton, wykona w Warszawie pieśni Stanisława Moniuszki.
24-05-2019
Mińsk. Koncert Moniuszkowski z udziałem Wita i Bartmińskiego
Koncert jubileuszowy z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, z udziałem wybitnego polskiego dyrygenta Antoniego Wita i solisty Teatru Wielkiego Rafała Bartmińskiego, odbył się w czwartek wieczorem w Białoruskiej Filharmonii Państwowej w Mińsku.
23-05-2019
Verdi i Moniuszko kontra Kurzak
Z okazji roku Stanisława Moniuszki, na dwa dni przed dwusetną rocznicą jego urodzin, w Święto Konstytucji Trzeciego Maja, odbył się w Katowicach, w wielkiej sali NOSPR, koncert "Czasy Moniuszki - Gala Operowa". Gwiazdą wieczoru była Aleksandra Kurzak, Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia poprowadził Yvan Cassar z Francji - pisze Andrzej Wolański w Ruchu Muzycznym.
20-05-2019
Bydgoszcz. "Moniuszko w słowie i muzyce" w Hoffmanie
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury korzystając ze wsparcia merytorycznego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy zaprasza 23 maja na XXXI Spotkanie z Historią u Hoffmana pt. "Moniuszko w słowie i muzyce" dedykowane życiu i twórczości wybitnego twórcy.
15-05-2019
Kraj. Projekt "Moniuszko i jego czasy"
Opery, pieśni, poezja, dramat a wszystko w wykonaniu gwiazd polskich scen muzycznych i teatralnych. 9 czerwca rozpoczyna się oficjalnie projekt autorski Roberta Grudnia "Moniuszko i jego czasy". Twórczość genialnego kompozytora polskiej opery narodowej będzie kontynuacją ubiegłorocznego projektu "Zrozumieć Niepodległą". Koncerty i spektakle będą odbywały się w całej Polsce.
10-05-2019
Opole. Na ekranie "Halka". Na scenie orkiestra FO i soliści
Film z muzyką na żywo - to propozycja opolskiej filharmonii dla kino - i melomanów na piątkowy wieczór. Na ekranie "Halka" z 1929 r. w odrestaurowanej wersji, a na scenie orkiestra symfoniczna FO i wspaniali soliści.
09-05-2019
Moniuszko odkrywany na nowo
- Tematyka wojenna jest mi zbyt bliska, by wierzyć w romantyzm wojny - mówi Robert Bondara, autor choreografii i inscenizacji nieco zapomnianego spektaklu baletowego "Na kwaterunku" Stanisława Moniuszki. Premierę "Wieczoru baletów polskich" zobaczymy 18 maja w Operze na Zamku w Szczecinie. O świeżym spojrzeniu na dzieło polskiego kompozytora, współczesnym odbiorze i ciekawym odczytaniu oryginalnego libretta z Robertem Bondarą rozmawiała Magdalena Jagiełło-Kmieciak.
08-05-2019
Kraków. Obchody dwusetnej rocznicy urodzin Moniuszki w Operze Krakowskiej
Opera Krakowska włącza się w obchody dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Z tej okazji zaprasza na spektakle, koncerty, wystawy i premierę płyty.
08-05-2019
Kraków. Taneczny prezent na urodziny Moniuszki
Cykl happeningów, prezentowanych na ulicach Krakowa to pomysł Baletu Cracovia Danza na uczenie 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
08-05-2019
Wyjątkowa gala "Czasy Moniuszki" z Aleksandrą Kurzak
Aleksandra Kurzak wystąpiła w piątek w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. Gala Operowa "Czasy Moniuszki" zorganizowana została z okazji hucznie obchodzonej przez cały długi majowy weekend dwusetnej rocznicy urodzin kompozytora nazywanego "ojcem polskiej opery narodowej". Na program koncertu złożyły się nie tylko utwory Stanisława Moniuszki, ale również jednego z najpopularniejszych kompozytorów operowych - Giuseppe Verdiego - pisze Magdalena Grzybowska w portalu Operalovers.
07-05-2019
Kraków. Cracovia Danza na urodziny Moniuszki - happening na Rynku Głównym
Choć dwusetne urodziny kompozytora wypadły dokładnie 5 maja, Balet Cracovia Danza zaprasza do wspólnej zabawy dwa dni później, we wtorek, 7 maja, o godz. 13, przed dawnym hotelem Drezdeńskim (Kamienica Margrabska), Rynek Główny 47. To właśnie w tym miejscu mieszkał kompozytor będąc w Krakowie.
07-05-2019
Kraków. Tancerze przypomnieli związki Moniuszki z miastem
Tancerze zespołu tańców dworskich i historycznych Cracovia Danza zatańczyli we wtorek na Rynku Głównym, aby uczcić dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, a także przypomnieć związki kompozytora z Krakowem.
07-05-2019
Warszawa. Litanie, pieśni i opery
5 maja, w dniu 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, w kościele św. Krzyża w Warszawie zabrzmiała "I Litania Ostrobramska". Koncert solistów, chóru i orkiestry MACV Warszawskiej Opery Kameralnej zainaugurował tym samym Festiwal Moniuszkowski.
06-05-2019
Kalisz. Włodek Pawlik gra Moniuszkę
Koncert "Pawlik/Moniuszko - Polish Jazz" rozpoczął się w niedzielę o godz. 18:00 w Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu - w dniu 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. "To są pieśni mojego dzieciństwa" - powiedział tuż przed koncertem PAP Włodek Pawlik.
06-05-2019
Kraków. "Beata" Moniuszki - nowe wydawnictwo fonograficzne Opery Krakowskiej
Najnowsze wydawnictwo fonograficzne Opery Krakowskiej będzie miało swoją premierę 7 maja o godzinie 18:30 i będzie połączone z koncertowym wykonaniem "Beaty". Na scenie wystąpią soliści, którzy wzięli udział w nagraniu.
06-05-2019
Litwa. W Wilnie koncert w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki
W wileńskim kościele świętych Janów odbył się w niedzielę koncert z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Utwory kompozytora wykonało 16 chórów z Wilna, Wileńszczyzny oraz Polski. Wystąpiło w sumie około 300 osób.
06-05-2019
Olsztyn. 200. urodziny Stanisława Moniuszki
Zasadzeniem dębu Moniuszki przy Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii rozpoczęły się w niedzielę w Olsztynie obchody 200. urodzin kompozytora. Symbolicznie z tej okazji do gmachu filharmonii przeniesiono z jednej z dzielnic Olsztyna ulicę Moniuszki.
06-05-2019
Poznań. Pamiętano o 200. urodzinach Stanisława Moniuszki
Wczoraj minęła dwusetna rocznica urodzin Stanisława Moniuszki. Celebrowano ją też w Poznaniu.
06-05-2019
Stanisław Moniuszko obchodzi 200. urodziny
Jest to również najlepszy czas, aby przypomnieć sobie istotne fakty dotyczące życia i twórczości Stanisława Moniuszki, których powinniśmy uczyć się na każdym etapie kształcenia, począwszy od pierwszej klasy szkoły podstawowej, a następnie utrwalać je w kolejnych latach nauki - pisze Oskar Świtała na stronie sympatycysztuki.pl
06-05-2019
Szczecin. Polonez na Jasnych Błoniach z okazji 200. urodzin Moniuszki
Kilkaset osób tańczyło w niedzielę na szczecińskich Jasnych Błoniach do melodii poloneza Stanisława Moniuszki. Stolica Pomorza Zachodniego 200. rocznicę urodzin kompozytora uczciła "Piknikiem z Moniuszką".
06-05-2019
Śląskie. Muzyka Moniuszki zabrzmi w tramwaju
Muzyka Stanisława Moniuszki zabrzmi w najbliższy wtorek w tramwaju linii nr 43 kursującym pomiędzy Katowicami a Chorzowem. Pasażerowie usłyszą interpretacje najbardziej popularnych utworów wybitnego kompozytora z okazji 200. rocznicy jego urodzin, która minęła w niedzielę.
06-05-2019
Twórczość Moniuszki utkana jest z paradoksów
Moniuszko jako polski kompozytor narodowy ma inne oblicze niż to, jakie kolejne pokolenia mu przydawały. Jego twórczość utkana jest z paradoksów - powiedziała PAP muzykolog Agnieszka Topolska.
06-05-2019
Warszawa. Inauguracja akcji Narodowe Granie
Wkład Stanisława Moniuszki w odzyskanie niepodległości, w rozwój naszego społeczeństwa, w budowanie tożsamości naszego narodu jest nieoceniony - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas niedzielnej inauguracji akcji Narodowe Granie.
04-05-2019
Białystok. Majowe świętowanie urodzin Stanisława Moniuszki
Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na "Urodziny Moniuszki" - obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.
04-05-2019
Kraków. Moniuszkowski rekord świata
Tysiące krakowian i turystów zgromadziło się w piątek po południu na Małym Rynku, aby wspólnie śpiewać patriotyczne pieśni. Zgromadzonym udało się ustanowić rekord świata w masowym wykonaniu pieśni "Prząśniczka" Stanisława Moniuszki.
04-05-2019
Lublin. "Narodowe śpiewanie" w Filharmonii
5 maja, w dniu obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) zorganizowane zostanie koncert "Narodowe śpiewanie". Start o godz. 12.
04-05-2019
Poznań/Warszawa. Jego dzieła wyreżyserują w tym roku Krystyna Janda i Agnieszka Glińska
Był - obok Chopina - największą postacią polskiej muzyki XIX w. Urodzony na Białorusi, oprócz swoich sztandarowych dzieł - "Halki" i "Strasznego dworu" - zostawił nam m.in. "Żółtą szlafmycę". W niedzielę w Teatrze Wielkim urodziny Stanisława Moniuszki.
04-05-2019
Wilno. Koncert "Droga życia Stanisława Moniuszki"
W wileńskim kościele świętych Janów, w którym Stanisław Moniuszko pracował jako organista, odbył się w sobotę koncert poświęcony kompozytorowi w 200. rocznicę jego urodzin. Wydarzenie przygotowano w ramach projektu muzycznego "Droga życia Stanisława Moniuszki".
04-05-2019
Łódź. "Niestraszny Straszny Dwór" i "szuranie mazura" na urodziny Moniuszki
Plenerowy koncert "Niestraszny Straszny dwór" przed gmachem łódzkiej opery oraz bicie rekordu we wspólnym tańczeniu mazura na rynku Manufaktury odbędą się w Łodzi w niedzielę z okazji dwusetnych urodzin Stanisława Moniuszki.
04-05-2019
Warszawa. 200. rocznicę urodzin Staniasława Moniuszki uczczą m.in. koncerty, msza św. i jarmark
5 maja przypada 200. rocznica urodzin kompozytora. Koncerty, jarmark, nabożeństwa oprawione muzyką Moniuszki to tylko niektóre formy uczczenia tego jubileuszu przez m.in. Filharmonię Narodową, Polską Operę Królewską i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
02-05-2019
Białystok. Sto lat panie Moniuszko. Wielkie urodziny w plenerze i operze
Koncerty, tańce, śpiewy - w plenerze, i w operze. W wykonaniu wojskowych, Kurpi Zielonych, zawodowców i amatorów, małych i dużych... To będzie weekend (4-5 maja) Stanisława Moniuszki.
02-05-2019
Katowice. Gala operowa "Czasy Moniuszki" w NOSPR
Największa gwiazda koloratury na świecie, śpiewaczka Aleksandra Kurzak wystąpi w NOSPR w gali operowej, na którą złożą się dzieła Verdiego i Moniuszki. Usłyszymy słynną arię Halki i tę z "Hrabiny", ale i Desdemony z "Otella" czy Violetty z "Traviaty". A na finał - uwerturę fantastyczną "Bajka", niedocenianą kandydatkę na hit muzyki poważnej.
02-05-2019
Koszalin. Koncerty w 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki
Filharmonia Koszalińska zaprasza na cykl koncertów, którymi upamiętni 200. rocznicę urodzin swego patrona - Stanisława Moniuszki.
02-05-2019
Kraków. Rok Moniuszki w Operze Krakowskiej
W sobotę i niedzielę Opera Krakowska świętuje 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki ustanowioną przez Sejm jako Rok Moniuszki. W programie m.in. powrót na afisz "Strasznego dworu" Laco Adamika ze scenografią Barbary Kędzierskiej 4 i 5 maja.
02-05-2019
Łódż. Moniuszko w plenerze
W dwusetną rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki Teatr Wielki zaprasza 5 maja na pl. Dąbrowskiego, gdzie odbędzie się plenerowy koncert "Niestraszny Straszny Dwór" w reż. Roberto Skolmowskiego.
02-05-2019
Polskie Radio. Trójka świętuje 200. urodziny Stanisława Moniuszki
Z okazji przypadającej na 5 maja 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki Program 3 Polskiego Radia przygotował specjalne audycje poświęcone życiu i twórczości wybitnego kompozytora. Oczywiście tego dnia na antenie Trójki nie zabraknie również relacji z odbywającego się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego uroczystego koncertu "Wiwat Moniuszko!".
02-05-2019
Poznań. Teatr Wielki świętuje urodziny Moniuszki
Wszystkich, którzy 5 maja - w ostatni dzień Majówki - będą w Poznaniu, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki zaprasza na wspólne świętowanie 200. urodzin swojego patrona. Zapowiada się muzyczna podróż w czasie - i to nie tylko w odległą przeszłość.
02-05-2019
Szczecin. Majówka ze Stanisławem Moniuszką
Będą koncerty, gry i zabawy; po Szczecinie przejedziecie się moniuszkowskim tramwajem. Wszystko z okazji dwusetnej rocznicy urodzin słynnego kompozytora.
02-05-2019
Warszawa. Konkurs Moniuszkowski w TW-ON
W niedzielę 5 maja obchodzimy 200. urodziny Stanisława Moniuszki. W wielu polskich miastach odbędą się uliczne festyny i koncerty. Wieczorem w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zostanie otwarty 10. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki.
02-05-2019
Warszawa. Urodziny Stanisława Moniuszki - wielkie świętowanie
5 maja 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych w historii polskich kompozytorów - Stanisława Moniuszki. W Warszawskiej Operze Kameralnej rozpocznie się tego dnia Festiwal Moniuszkowski, a w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej Konkurs Moniuszkowski. Również inne instytucje kultury w całej Polsce zaplanowały na ten dzień wyjątkowe wydarzenia.
30-04-2019
Toruń. Wkrótce Dni Moniuszkowskie
5 maja w 200. rocznicę urodzin twórcy "Halki" odbędzie się inauguracja toruńskich Dni Moniuszkowskich. To będzie pięć różnorodnych wieczorów z muzyką Stanisława Moniuszki.
30-04-2019
Warszawa. Festiwal Moniuszkowski w Operze Kameralnej
W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin Moniuszki. Z tej okazji majowy repertuar Opery Kameralnej będzie poświęcony temu artyście.
29-04-2019
Białystok. Moniuszkowski Festiwal "Cztery Pory Roku - 2019"
"Romantyczna podróż przez krainę muzyki Stanisława Moniuszki" - ten koncert zainauguruje XV Moniuszkowski Festiwal "Cztery Pory Roku - 2019". Wydarzenie odbędzie się w niedzielę (5.05).
29-04-2019
Szczecin. Polonez na 200 par, urodziny Moniuszki na Jasnych Błoniach
W niedzielę, 5 maja Opera na Zamku zaprasza na na Jasne Błonia na których uczcimy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Piknik z Moniuszką od 12.00 do 15.00.
29-04-2019
Toruń. Stanisław Moniuszko bohaterem "Probaltiki"
Moniuszko w sali koncertowej i Moniuszko w tramwaju. Moniuszko na orkiestrę i na cztery kontrabasy. W środę rozpocznie się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich "Probaltica".
26-04-2019
Kraków. Taneczne urodziny Moniuszki
Cracovia Danza Zaprasza na urodziny Moniuszki świętowane happeningiem w ramach cyklu Balet w mieście. Choć dwusetne urodziny kompozytora wypadają dokładnie 5 maja, Balet zaprasza do wspólnej zabawy dwa dni później, we wtorek, 7 maja, o godz. 13, przed dawnym hotelem Drezdeńskim (Kamienica Margrabska), Rynek Główny 47.
26-04-2019
Opole. Film z muzyką na żywo w opolskiej filharmonii
Na ekranie "Halka" z 1929 r. w odrestaurowanej wersji, a na scenie orkiestra symfoniczna i wspaniali soliści. To wyjątkowe wydarzenie już 10 maja w FO.
26-04-2019
Szczecin. 200 groszy za bilet na Noc Moniuszki
Dziś Opera na Zamku rozpoczęła sprzedaż biletów na Noc Moniuszki, koncert, który odbędzie się 5 maja. Bilety kosztują 200 groszy (ta liczba jest rocznicą urodzin Stanisława Moniuszki).
26-04-2019
Warszawa. W maju odbędzie się Jarmark Moniuszkowski
5 maja to data wyjątkowa. Właśnie wtedy przypada 200. rocznica urodzin wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Tego dnia warszawska ulica Moniuszki zamieni się w tętniący życiem, rozśpiewany i roztańczony Jarmark Moniuszkowski.
26-04-2019
Wrocław. Majówka z Moniuszką w Operze Wrocławskiej
Opera Wrocławska zaprasza na wspólne świętowanie 200. urodzin Stanisława Moniuszki z humorem, radością i poprzez wspólną zabawę, jaką jest śpiew.
25-04-2019
Moniuszko w Indiach
Dla Stanisława Moniuszki, który nigdy nie był w Indiach, historia zawarta w sztuce francuskiego autora Casimira Delavigne'a "Paria" była okazją do wzruszeń nad dramatami ludzi z niższych sfer lub kast - pisze Bronisław Tumiłowicz w Przeglądzie.
24-04-2019
Bydgoszcz. Śluby kawalerskie w Operze Nova
Opera Nova zaprasza 27 kwietnia na premierę "Strasznego dworu" w reżyserii Natalii Babińskiej, inaugurującą XXVI Bydgoski Festiwal Operowy. Realizacja będzie pierwszą przygotowaną w gmachu Opery przy ul. Focha i znakomicie wpisuje się w obchody Roku Moniuszkowskiego.
24-04-2019
Kraków. Rok Stanisława Moniuszki w Operze Krakowskiej
200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki jest znakomitą okazją, by przypomnieć o wieloletniej obecności jego dzieł w repertuarze Opery Krakowskiej. Dlatego teatr organizuje szereg wydarzeń - spektakle, premierę płyty, koncerty, wystawy.
24-04-2019
Warszawa. Koncerty Moniuszkowskie w Polskiej Operze Królewskiej
Artyści Polskiej Opery Królewskiej włączając się w obchody 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki zapraszają na dwa koncerty.
23-04-2019
Łódź. Plenerowe widowisko Teatru Wielkiego w 200. rocznicę urodzin Moniuszki
23-04-2019
Szczecin. Nadanie imienia Stanisława Moniuszki pociągowi
Opera na Zamku zaprasza na uroczystość nadania pociągowi Przewozów Regionalnych imienia Stanisława Moniuszki. Uroczystość odbędzie się w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora. Koordynatorem w województwie zachodniopomorskim jest dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel.
18-04-2019
Szczecin. Rok Moniuszkowski - wydarzenie na Dworcu Głównym
W środę 24 kwietnia o 12.10 przed Dworcem Głównym w Szczecinie odbędzie się jedno z wydarzeń w ramach Roku Moniuszkowskiego. Przybliżymy Państwu wraz z Urzędem Marszałkowskim w oryginalny sposób postać tego wielkiego artysty - zaprasza Opera na Zamku.
18-04-2019
Warszawa. Moniuszko na Moniuszki
5 maja przypada 200. rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych w historii polskich kompozytorów - Stanisława Moniuszki. Filharmonia Narodowa zaplanowała na ten dzień wyjątkowe wydarzenia. Korzystając ze szczególnego usytuowania filharmonii będą one miały miejsce przy ul. Moniuszki, w centrum Warszawy i będą otwarte dla wszystkich mieszkańców i turystów.
17-04-2019
Bydgoszcz. Biesiada Moniuszkowska w plenerze
Tylko w Bydgoszczy Moniuszko urodziny będzie mieć na wyspie. "Prząśniczka" i wiele innych pieśni w różnych aranżacjach brzmieć będą na Wyspie Moniuszki, na której pojawią się szlachcice, będą tańce i coś dla podniebienia.
16-04-2019
Arie niepodległe
"Straszny dwór" na swój rozłożony na raty ostateczny i definitywny triumf poczekał do Polski niepodległej - pisze Krzysztof Masłoń w tygodniku Do Rzeczy.
11-04-2019
Gdańsk. W maju premiera "Hrabiny" Moniuszki w Operze Bałtyckiej
"Hrabinę" Stanisława Moniuszki wystawi Opera Bałtycka w Gdańsku. Przedstawienie reżyseruje Krystyna Janda. Premiera spektaklu odbędzie się 5 maja, w 200. rocznicę urodzin wybitnego polskiego kompozytora.
10-04-2019
Bydgoszcz. Moniuszko na inaugurację XXVI BFO
W Operze Nova przygotowania do premiery "Strasznego dworu", która już 27 kwietnia rozpocznie XXVI BFO. Z okazji 200. rocznicy urodzin Moniuszki opera 5 maja zaprosi także na Wyspę Młyńską.
03-04-2019
"On Paria, ach , ciszej biedne serce..."
Ostatnie dzieło operowe Stanisława Moniuszki powstawało aż 10 lat (1859 - 1869), ale temat ten nie wychodził z głowy kompozytora od wczesnej młodości - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
02-04-2019
Szczecin. Bilety na koncert Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego
W czwartek 4 kwietnia Opera na Zamku w Szczecinie rozpoczyna sprzedaż biletów na Koncert nadzwyczajny Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego, który odbędzie się w listopadzie.
01-04-2019
Gdańsk. Moniuszko wg Jandy w Operze Bałtyckiej
W Roku Moniuszkowskim Opera Bałtycka wystawi "Hrabinę" Stanisława Moniuszki do libretta Włodzimierza Wolskiego. Prace nad spektaklem już trwają, znamy też obsadę. Reżyserii podjęła się Krystyna Janda.
01-04-2019
Poznań. "Straszny dwór" w drugim etapie konkursu Fedora
Projekt wystawienia "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim w Poznaniu, znalazł się w drugim etapie międzynarodowego konkursu Fedora. Dziękując za dotychczasowe wsparcie w głosowaniu internetowym mamy nadzieję, że będą Państwo nadal wspomagać nasze przedsięwzięcie.
27-03-2019
USA. "Prząśniczka" i inne utwory Moniuszki zabrzmiały w Carnegie Hall
Nowojorską Carnegie Hall wypełniły we wtorkowy wieczór utwory polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Melomani usłyszeli m.in. arie z "Halki", "Strasznego dworu", "Prząśniczkę", "Znaszli ten kraj" i "Złotą rybkę".
26-03-2019
Rok Stanisława Moniuszki w Książnicy Płockiej
200 rocznica urodzin autora znakomitych oper przypada 5 maja. Pamiętając o wybitnym twórcy, Senat RP podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2019 rokiem Stanisława Moniuszki. Od stycznia Dworzec Centralny w Warszawie nosi imię kompozytora. Płock włączył się w obchody roku Moniuszkowskiego skromniej, ale w dobrym stylu. W Książnicy Płockiej o znakomitym kompozytorze, dyrygencie, organiście, autorze "Śpiewnika domowego" opowiada wystawa czasowa "Stanisław Moniuszko. Dotknięty iskrą geniuszu" - pisze Lena Szatkowska w Tygodniku Płockim.
22-03-2019
Kielce. Opera "Flis" w Filharmonii Świętokrzyskiej
W ramach obchodów Roku Stanisława Moniuszki w Filharmonii Świętokrzyskiej zostanie zaprezentowana rzadko wystawiana opera "Flis". Przedstawienie przygotowane przez Akademię Muzyczną w Łodzi zobaczymy w piątek, 22 marca.
22-03-2019
Kraków. Taneczna opowieść o życiu Moniuszki
Rok 2019 jest rokiem Stanisława Moniuszki. Z tej okazji balet Cracovia Danza przygotował cykl happeningów, które mają przypomnieć o związkach kompozytora z Krakowem.
21-03-2019
Kraków. Crakovia Danza zatańczy w Bibliotece Jagiellońskiej
Już po raz czwarty Balet Cracovia Danza zaprasza na cykl happeningów "Cracovia Danza: balet w mieście". W tym roku zespół pokaże związki Stanisława Moniuszki z Krakowem. 26 marca o godz. 12 w w Bibliotece Jagiellońskiej.
12-03-2019
Rzeszów. Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki
Rozpoczął się nabór uczestników Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki, który odbędzie się we wrześniu w Rzeszowie. Jego celem jest m.in. popularyzacja polskiej muzyki na świecie.
06-03-2019
Wrocław. "Widma" Stanisława Moniuszki na deskach Opery Wrocławskiej
Dziś w Operze Wrocławskiej odbędzie się premiera kantaty "Widma" Stanisława Moniuszki, która jest muzyczną ilustracją II części "Dziadów" Adama Mickiewicza. Spektakl w reżyserii Jarosława Freta to jedno z wydarzeń Roku Moniuszkowskiego we wrocławskiej operze.
05-03-2019
Lublin. Koncert poświęcony twórczości Moniuszki w DDK Węglin
Dzielnicowy Dom Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) zaprasza na koncert z cyklu "Zawsze klasyka". 21 marca o godz. 18 usłyszymy koncert poświęcony twórczości Stanisława Moniuszki.
05-03-2019
Łódź. Sesja naukowa poświęcona Moniuszce
Dwudniowa Ogólnopolska Sesja Naukowo-Artystyczna "Cudze chwalicie... Twórca opery narodowej Stanisław Moniuszko - artysta i człowiek" jest częścią obchodów Roku Moniuszkowskiego i odbywa się w Akademii Muzycznej w ramach projektu "Moniuszko i studenci".
04-03-2019
Białoruś. Koncert pieśni sakralnych Stanisława Moniuszki w Mińsku
Koncert pieśni sakralnych Stanisława Moniuszki w mińskim kościele pod wezwaniem świętego Rocha otworzył w sobotę obchody na Białorusi 200. rocznicy urodzin kompozytora.
04-03-2019
Wrocław. "Widma" w Operze Wrocławskiej
Kantata "Widma" w inscenizacji Jarosława Freta to jedno z wydarzeń Roku Moniuszkowskiego we wrocławskiej operze. Premiera 6 marca.
26-02-2019
Kraków. 5 maja inauguracja obchodów Roku Moniuszki, PWM zapowiada publikacje
5 maja na ul. Moniuszki hejnałem i wspólnym śpiewaniem pieśni Kraków zainauguruje obchody Roku Stanisława Moniuszki. Z kolei Polskie Wydawnictwo Muzyczne, mające siedzibę w stolicy Małopolski, przygotowuje blisko 20 nowych wydań nutowych dzieł kompozytora.
05-02-2019
Zachodniopomorskie. 50 wydarzeń z okazji Roku Moniuszkowskiego
Wspólny taniec na szczecińskich Jasnych Błoniach, koncerty, warsztaty oraz specjalny pociąg - to niektóre atrakcje przygotowane na obchody Roku Moniuszkowskiego w Zachodniopomorskim. Wydarzenia mają się odbywać nie tylko w stolicy regionu, ale też w mniejszych miejscowościach.
05-02-2019
Rok Moniuszkowski w wojewódzwie Zachodniopomorskim
W Operze na Zamku w Szczecinie odbyła się konferencja dotycząca obchodów Roku Moniuszkowskiego. Wzięli w niej udział m.in. Olgierd Geblewicz - marszałek województwa, Waldemar Dąbrowski - pełnomocnik MKiDN ds. organizacji obchodów, burmistrzowie Połczyna Zdroju i Tuczyna, Dorota Serwa - dyr. Filharmonii Szczecińskiej.
04-02-2019
Kraj. Poznajmy dobrze Moniuszkę
W dwustulecie urodzin kompozytora "Halki" obchodzimy w Polsce Rok Moniuszkowski. W całym kraju odbędą się setki imprez w teatrach, filharmoniach i plenerach.
16-01-2019
Moniuszko - wielkość wciąż odkrywana
"Halka" w wykonaniu słynnej orkiestry Europa Galante z międzynarodową stawką solistów pod batutą Fabia Biondiego zainaugurowała w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej program ustanowionego przez Sejm Roku Stanisława Moniuszki.
16-01-2019
Poznań. "Halka na ekranie i na estradzie" w Auli UAM
Premierą "Halki" 31 sierpnia 1919 roku, ponad sto lat po urodzinach Stanisława Moniuszki, zainaugurowano pierwszy sezon w poznańskim Teatrze Wielkim. Celebrację 200. rocznicy urodzin kompozytora rozpocznie z kolei Filharmonia Poznańska. Rok 2019 będzie szczególny zarówno dla poznańskiej instytucji, jak i całej Polski, gdyż Moniuszko został patronem roku.
16-01-2019
Warszawa. Kampania promująca Rok Stanisława Moniuszki
Ruszyła kampania promująca Rok Stanisława Moniuszki pod hasłem "To będzie mój rok!".Za koncept kreatywny i realizację odpowiada agencja Communication Unlimited. Kampania została przygotowana na zlecenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
11-01-2019
Wcisnęli Moniuszkę w patriotyczny ciasny gorset, a on chciał tylko pisać muzykę, która się ludziom spodoba
No to mamy Rok Moniuszkowski. Rozpoczęły go: bogoojczyźniana wersja "Strasznego dworu" na deskach Teatru Królewskiego w Łazienkach, surrealistyczny pomysł nazwania imieniem patrona Dworca Centralnego w Warszawie i smaczne, ale jednak odgrzewane spaghetti podczas uroczystej inauguracji w Teatrze Wielkim. A co w Płocku? Pożyjemy, zobaczymy - pisze Robert Majewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogozinie, dyrygent chóru Vox Singers.
10-01-2019
Litwa. Wilno ogłosiło rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki
Rada Samorządu miasta Wilna ogłosiła rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. Decyzja została podjęta we środę podczas posiedzenia Rady.
09-01-2019
Obchody rozpoczęły się kiepsko
Ochrzczenie dworca kolei żelaznej Warszawa Centralna imieniem Stanisława Moniuszki było pomysłem PKP podsuniętym przez Towarzystwo Moniuszkowskie. Pomysł niefortunny! To, że Chopinem firmuje się Okęcie, jest równie niedorzeczne jak idea, żeby w Berlinie lotnisko było bachowskie, a Hauptbahnhof wagnerowski - pisze Sławomir Pietras w Tygodniku Angora.
07-01-2019
Moniuszko zasłużył na swój rok
Czy utwory Stanisława Moniuszki są atrakcyjne i aktualne? Specjaliści mówią: tak - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
05-01-2019
Warszawa. Inauguracja Roku Moniuszki w Teatrze Wielkim
Koncertowym wykonaniem "Halki" Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie rozpocznie się w sobotę rok poświęcony temu kompozytorowi. "Halkę" wykona Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, orkiestra Europa Galante oraz soliści pod dyrekcją Fabio Biondiego.
05-01-2019
Warszawa. Stanisław Moniuszko patronem Dworca Centralnego
Stanisław Moniuszko - ojciec polskiej opery narodowej - od soboty jest patronem Dworca Centralnego w Warszawie. W uroczystości nadania Centralnemu imienia wybitnego XIX-wiecznego kompozytora wziął udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
04-01-2019
Kraj. 2019 rok w muzyce klasycznej
Koncerty London Symphony Orchestra, Orchestre des Champs-Elysees pod dyrekcją Philippe'a Herreweghe, premiery oper "Proces" Glassa oraz "Billy Budd" Brittena oraz występ Aleksandry Kurzak i Roberta Alagni w Warszawie to niektóre wydarzenia roku 2019 w muzyce klasycznej.
04-01-2019
Nie taki Moniuszko nudny, czyli 10 mitów o narodowym kompozytorze
Skomponował nie tylko "Straszny dwór", ale też "Żółtą szlafmycę", pisał nie tylko ku pokrzepieniu serc, a dwie trzecie jego kompozycji leży dziś odłogiem. Koncertowe wykonanie "Halki" pod dyrekcją Fabio Biondiego otworzy w sobotę obchody Roku Stanisława Moniuszki w 200. rocznicę jego urodzin. Co w życiu ojca opery narodowej było faktem, co mitem - pisze Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej.
04-01-2019
Uwięziony w "Halce"
Uznano go mimo jego woli za wieszcza, ale nie doceniano jego muzyki. Tak jest do dziś - to spadek kilku epok. Czy Rok Moniuszki daje szansę na zmianę tego wizerunku? - pyta Dorota Szwarcman w Polityce.
04-01-2019
Warszawa. Minister kultury o Roku Stanisława Moniuszki
- Chcielibyśmy, by obchody Roku Stanisława Moniuszki przyczyniły się do popularyzacji jego muzyki w Polsce i na świecie - powiedział w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
03-01-2019
Warszawa. Patroni roku 2019
Stanisław Moniuszko, Gustaw Herling-Grudziński i Anna Walentynowicz, a także wydarzenia: unia lubelska i powstania śląskie to patroni roku 2019 wybrani przez Sejm. Z kolei Senat zdecydował, że rok 2019 będzie też rokiem Marii Szymanowskiej, Ligi Morskiej i Rzecznej oraz matematyki.
03-01-2019
Warszawa. Piotr Gliński: dzieła Stanisława Moniuszki powinien poznać cały świat
- Dzieła Stanisława Moniuszki powinien poznać cały świat; to drugi po Fryderyku Chopinie polski kompozytor - ocenił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Zapowiedział, że od 5 stycznia Moniuszko będzie patronem Dworca Centralnego w Warszawie.
02-01-2019
Narodowe stereotypy
Najbliższe miesiące pokażą, czy Stanisław Moniuszko to jedynie ikona polskiego, dumnego patriotyzmu, czy też twórca inspirującej, nadal atrakcyjnej muzyki - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
29-12-2018
Litwa. Instytut Polski w Wilnie zrealizuje w 2019 r. blisko 150 projektów
W 2019 r. Instytut Polski w Wilnie zrealizuje blisko 150 projektów poświęconych m.in. przypadającej w przyszłym roku 450. rocznicy Unii Lubelskiej, 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki czy 15. rocznicy wstąpienia Polski i Litwy do UE.
19-12-2018
Warszawa. Senat ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki
Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora oddano w niej hołd "wybitnemu artyście, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki - stawiając go za wzór patriotyzmu".
18-12-2018
Wrocław. Po premierze "Halki" w Operze Wrocławskiej
Premiera "Halki" Stanisława Moniuszki w reż. Grażyny Szapołowskiej rozpoczęła Rok Moniuszkowski i świętowanie 200. rocznicy urodzin kompozytora.
13-12-2018
Litwa. Zainaugurowano obchody Roku Stanisława Moniuszki
Wileńska wersja opery "Halka" w wykonaniu chóru kameralnego i orkiestry Capella Cracoviensis w Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie zainaugurowała w środę na Litwie Rok Stanisława Moniuszki.
13-12-2018
Poznań. Konferencja "Dzieło Stanisława Moniuszki jako wyzwanie kulturowe"
Obchody Roku Stanisława Moniuszki - upamiętniającego 200-lecie urodzin "ojca opery polskiej" - rozpocznie ogólnopolska konferencja, która w dniach 14-15 grudnia odbędzie się w poznańskim Teatrze Wielkim.
10-12-2018
Wrocław. Szapołowska debiutuje jako reżyserka w Operze Wrocławskiej
Grażyna Szapołowska debiutuje jako reżyserka, w Operze Wrocławskiej zobaczymy za tydzień "Halkę" w jej inscenizacji. Dzieło Moniuszki zna jedynie z internetu, ale twierdzi, że od czegoś trzeba zacząć. - Instynktem czułam, że powinnam spróbować - stwierdziła na konferencji prasowej.
07-12-2018
Wrocław. "Halka" zainauguruje Rok Moniuszkowski w Operze
"Halka" w reżyserii Grażyny Szapołowskiej zainauguruje obchody Roku Moniuszkowskiego w Operze Wrocławskiej. Premierowe przedstawienia odbędą się 14 i 15 grudnia.
12-09-2018
Kraków. Inauguracja sezonu artystycznego w Operze Krakowskiej
Koncertowym wykonaniem "Beaty" Stanisława Moniuszki 16 września br. Opera Krakowska zainauguruje sezon artystyczny 2018/2019.
06-08-2018
Warszawa. Jubileuszowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki
W maju 2019 odbędzie się jubileuszowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Rozpocznie się on dokładnie w dniu 200. urodzin kompozytora, czyli 5 maja, uroczystym koncertem z udziałem laureatów poprzednich edycji Konkursu.
20-07-2018
Warszawa. Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki
Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin kompozytora.
19-04-2018
Kielce. Rozmawiali o obchodach Roku Moniuszkowskiego
Spotkanie poświęcone obchodom Roku Moniuszkowskiego odbyło się w środę w Filharmonii Świętokrzyskiej. Jego gościem był Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej i koordynator Ministerstwa Kultury do organizacji wydarzenia.
17-04-2018
Szczecin. Mniej pieniędzy z ministerialnych programów
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, które projekty zostaną dofinansowane z programów ministra w 2018 roku. Na razie poznaliśmy wyniki naboru tylko kilkunastu programów ministra, ale w przypadku szczecińskich instytucji nie wygląda to najlepiej. Wiele projektów nie otrzymało dofinansowania.
09-04-2018
Olsztyn. Rok Moniuszkowski na Warmii i Mazurach
19 kwietnia w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbędzie się spotkanie dotyczące obchodów Roku Moniuszkowskiego.
04-04-2018
Lublin. "Halka", w koprodukcji z Teatrem Wielkim, na obchody Roku Moniuszkowskiego
Premiera "Halki" Stanisława Moniuszki w Lublinie ma być jednym z wydarzeń Roku Moniuszkowskiego w Polsce w 2019 r. W programie obchodów znaleźć się mają m.in. nowe wykonania utworów polskiego kompozytora, ale też przedsięwzięcia wydawnicze i edukacyjne.
03-04-2018
O Moniuszce w słusznej sprawie
Po późno ogłoszonym - przeto anemicznym i bezowocnym - Roku Feliksa Nowowiejskiego zaanonsowano - już ze stosownym wyprzedzeniem - Rok Stanisława Moniuszki, jako że ojciec naszej opery narodowej urodził się przed 200 laty, dokładnie 5 maja 1819 r. w Ubielu na Białorusi, więc nadchodzi okrągła rocznica - pisze Sławomir Pietras w Angorze.
13-11-2017
Katowice. Minister Gliński m.in. o Roku Moniuszkowskim
Przygotowania do Roku Moniuszkowskiego w 2019 r. trwają; przygotowujemy się m.in. poprzez nowe nagrania utworów Stanisława Moniuszki, które będą propagowane również za granicą - powiedział w poniedziałek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
02-11-2017
Warszawa. Waldemar Dąbrowski pełnomocnikiem ds. obchodów 200. rocznicy urodzin Moniuszki
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński powierzył dyrektorowi Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Waldemarowi Dąbrowskiemu funkcję pełnomocnika ds. organizacji obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki - poinformowało MKiDN.