Finansowanie kultury w 2018 roku

21-11-2017
10-10-2019
Cztery lata ministra Glińskiego. Kronika
Trzy lata, 10 miesięcy i 25 dni rządów ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego obfituje w zdarzenia bez precedensu i procesy sądowe. Próby cenzury, zwalnianie dyrektorów wbrew warunkom kontraktu, nastawanie na autonomię instytucji. A także dewastowanie teatrów i promowanie prawicowej propagandy. Prezentujemy kronikę nadużyć kulturalnych ministra - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
07-03-2019
Tarnów. Teatralne zaplecze z zielonym dachem
W minionym tygodniu w Teatrze im. L. Solskiego oficjalnie zapoczątkowano funkcjonowanie nowego zaplecza teatralnego - przebudowanego, wyremontowanego i na nowo wyposażonego w niezbędny sprzęt techniczny.
08-01-2019
Łódź. Minister Gliński: 244 mln zł na 10 projektów z obszaru kultury
Łącznie 244 mln zł, z udziałem funduszy unijnych, zainwestowano w ciągu ostatnich trzech lat w Łodzi w projekty z obszaru kultury - podkreślił wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
02-01-2019
Warszawa. Porozumienie związkowców z dyrekcją TW-ON
W obecności wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej podpisała porozumienie z dyrekcją TW-ON. Porozumienie zawiesza prowadzony od ponad roku przez Komisję Zakładową NSZZ "Solidarność" spór zbiorowy z pracodawcą.
27-12-2018
Białystok. Teatr Dramatyczny kupił nowy sprzęt nagłośnieniowy
Koniec roku to okres intensywnej pracy w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Instytucja właśnie zakupiła sprzęt nagłośnieniowy, dzięki któremu znacząco poprawi się odbiór spektakli.
27-12-2018
Kraków. Niedokończony remont siedziby teatru Groteska
Od ponad roku zawieszony jest remont siedziby teatru Groteska. Prace, na które miasto przeznaczyło prawie 6 mln zł, najpierw się przeciągały, a następnie zostały przerwane. W spór pomiędzy dyrekcją teatru a głównym wykonawcą włączyła się już prokuratura, ale rozstrzygnięcie wciąż wydaje się odległe.
24-12-2018
Pracowity rok 2018 ministra Glińskiego, czyli żarty, Żydzi i pieniądze
"Jestem odpowiedzialnym ministrem, który musi zapieprzać od rana do wieczora" - mówił Piotr Gliński "Dziennikowi Gazecie Prawnej". Z tą odpowiedzialnością bym nie przesadzał, ale fakt - minął kolejny pracowity rok dla wicepremiera od kultury. Gliński odzyskiwał instytucje, powoływał nowe, kłócił się z mediami i prostował - czasem fałszywie - własne wypowiedzi. Gasił pożary, by za chwilę wywoływać nowe - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
22-12-2018
Łódź. Teatr Nowy rozpoczął tworzenie cyfrowego archiwum
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi tworzy cyfrowe archiwum. Digitalizację rozpoczął od materiałów z lat 40. i 50. ub. wieku. Cyfryzacja zbiega się z 70-leciem teatru, które przypada na 2019 rok.
20-12-2018
Łódź. Teatr Nowy z cyfrowym archiwum
40 tysięcy złotych dostał w tym roku Teatr Nowy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na cyfrową archiwizację swoich zbiorów.
14-12-2018
Krynica-Zdrój. Rośnie dług po festiwalu po festiwalu
Nowa dyrektor Centrum Kultury w Krynicy-Zdroju liczy zobowiązania finansowe po 52. Festiwalu im. Jana Kiepury. To już 3 miliony złotych. Burmistrz Piotr Ryba zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.
13-12-2018
Bydgoszcz. Opera Nova podsumowała inwestycje
Bydgoska opera podsumowała dwuletni projekt "Modernizacja Opery Nova w Bydgoszczy". Nowoczesne oświetlenie, nowa podłoga, instrumenty, obrotowa scena - Opera Nova idzie naprzód po 12 latach od przeprowadzki do kultowych kręgów.
07-12-2018
Kielce. Radni za dotacją dla Kieleckiego Teatru Tańca
Gorącą dyskusję wywołała sprawa przekazania dotacji dla Kieleckiego Teatru Tańca. W efekcie dosyć zaskakująco PiS i Koalicja Obywatelska głosowały za jej zakończeniem.
06-12-2018
Gdańsk. Nowe zasady konkursu na miejskie granty
Dwa rodzaje projektów, nowy system składania wniosków, nagrody dla najciekawszych wydarzeń - miasto przygotowało nowe zasady przyznawania pieniędzy na projekty z dziedziny kultury. Wnioski można składać do 28 grudnia, a w najbliższy wtorek konsultacje dla zainteresowanych wnioskodawców.
06-12-2018
Kielce. Radni pytają o dotację dla Kieleckiego Teatru Tańca
Kontrowersje wokół dofinansowania dla Kieleckiego Teatru Tańca. Radni domagają się wyjaśnień, dlaczego miejska instytucja domaga się dotacji na premiery dwóch spektakli, które już się odbyły.
06-12-2018
Warszawa. Pracownicy Teatru Wielkiego protestowali przed MKiDN
Około 150 pracowników Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i popierających ich związkowców z Solidarności zaprotestowało przed Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzień wcześniej w teatrze nie udało się podpisać porozumienia z pracodawcą. Jednym z elementów porozumienia miały być podwyżki dla pracowników Teatru Wielkiego.
05-12-2018
Kielce. Mniej pieniędzy na przebudowę Teatru Kubuś
O około 49 mln zł zmniejszą się planowane przez kielecki ratusz wydatki na tegoroczne inwestycje. - To przede wszystkim efekt opóźnień w przetargach - mówi Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc
04-12-2018
Kraków. I etap modernizacji w Teatrze Słowackiego zakończony
Po modernizacji urządzeń technicznych Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, działający w liczącym 125 lat budynku, będzie jedną z najnowocześniejszych scen w Polsce. W tym roku zakończył się pierwszy etap zaplanowanych prac.
04-12-2018
Łódź. Akademia Muzyczna zyskała cenne instrumentarium za ponad 20 mln zł
O cenne instrumentarium wartości ponad 20 mln zł - m.in. fortepiany, pianina, barokowe organy, kopie instrumentów dawnych i instrumenty orkiestrowe - wzbogaciła się Akademia Muzyczna w Łodzi dzięki dotacji z UE oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
29-11-2018
Kraków. Dwa obrazy Wyspiańskiego trafią do Muzeum Narodowego
Dwa obrazy Stanisława Wyspiańskiego - "Autoportret" z 1897 r. i "Portret doktora Jana Raczyńskiego" z 1904 r., dzięki dotacji MKiDN, trafią do Muzeum Narodowego w Krakowie.
29-11-2018
Warszawa. Pikieta pracowników Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod MKiDN
Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej zorganizowała w środę pikietę pod siedzibą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pracownicy teatru domagali się podwyżek wynagrodzeń.
26-11-2018
Rabka-Zdrój. Donos specjalnej troski
Do nowotarskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa sygnowane przez starostę. Dotyczy szeregu możliwych nieprawidłowości przy obsłudze dużej powiatowej inwestycji - wartej kilkanaście milionów złotych - budowie siedziby Teatru "Rabcio".
23-11-2018
Zarobki w kulturze poszły w górę ale wciąż za mało
Przepaść między płacami dyrektorów instytucji kultury a szeregowych pracowników jest spora, ale -jak podkreślają analitycy rynku pracy - nie większa niż w innych jego segmentach. Ba, nawet związki zawodowe nie z tym mają największy problem - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
22-11-2018
Krynica Zdrój. Austriacy od miesięcy czekają na honoraria z Festiwalu im. Kiepury
50 artystów Wiener Solisten Orchester, którzy wystąpili na tegorocznym 52. Festiwalu im. Jana Kiepury, od sierpnia czeka na wypłacenie honorariów. Organizatorzy zapewniają, że wkrótce wywiążą się ze swoich zobowiązań.
20-11-2018
Krynica-Zdrój. Organizator festiwalu Kiepury nie wypłacił honorariów
Centrum Kultury w Krynicy Zdroju, które organizowało tegoroczny 52. Festiwal im. Jana Kiepury, zalega z wypłatami honorariów dla artystów. Na zapłatę czekają m.in. dwie orkiestry wiedeńskie oraz soliści; chodzi o kwotę kilkuset tys. zł. Organizator uzyskał dofinansowanie na imprezę z MKiDN.
05-11-2018
Podatkowy promyk nadziei dla kultury
Opera, która w ramach promocji organizuje darmowe występy, może odliczyć VAT bez stosowania prewspółczynnika - orzekł WSA w To pierwszy tak korzystny wyrok od dłuższego czasu, bo przynajmniej od kilku miesięcy sądy administracyjne orzekały po myśli fiskusa - piszą Mariusz Szulc i Patrycja Dudek w Dzienniku Gazecie Prawnej.
25-10-2018
Bydgoszcz. Ostatnie rozliczenia radnych
Wczoraj zebrali się radni. Zatwierdzili kilka ogólnych sprawozdań, w tym dotyczących kierunków zagospodarowania miasta oraz sporządzania planów i działalności miejskich instytucji kultury. - To niepojęte - mówiła radna Grażyna Szabelska. - Toruń dostał ponad 2 miliony na teatr, a my nic!
23-10-2018
Bydgoszcz. Co z budową nowego gmachu Akademii Muzycznej?
Bydgoski ratusz będzie apelował do premiera Mateusza Morawieckiego o zmianę budżetu państwa na 2019 i 2020 r. Brakuje w nim pieniędzy na zapowiadaną od dawna budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej.
22-10-2018
Szczecin. Zaczyna się budowa nowej siedziby Teatru Polskiego
Wrzesień 2021 roku to data zakończenia budowy nowej siedziby Teatru Polskiego. Będzie to pierwszy teatr szczeciński, który doczeka się nowego lokum. Dotąd funkcjonuje w budynku przystosowanym do jego potrzeb.
19-10-2018
Szczecin. Teatr Polski zostanie gruntownie przebudowany
Siedziba Teatru Polskiego w Szczecinie zostanie gruntownie przebudowana. W piątek podpisano umowę o dofinansowaniu modernizacji. Koszt przedsięwzięcia wynosi około 105 mln zł, z czego unijne środki to ponad 42 mln zł.
18-10-2018
Wrocław. Kulisy umów dyrektora Teatru Polskiego
Honoraria dla dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego były wypłacane za pośrednictwem Agencji Artystycznej "Pod Górkę", prowadzonej przez Stanisława Górkę. Tego samego, który wspiera w wyborach Tadeusza Samborskiego, wicemarszałka z PSL odpowiedzialnego za kulturę i który parł do zatrudnienia Morawskiego.
17-10-2018
Kraków. Stolarnia Ludowego zmieni się w Scenę Kameralna
Dwie sale teatralne, świetlica i park, tak za kilka lat będzie wyglądać Stolarnia - nowa przestrzeń Teatru Ludowego. We wtorek uroczyście podpisano dokument, poświadczający przyznanie unijnej dotacji na realizację projektu.
16-10-2018
Kraków. Teatr Ludowy przejdzie gruntowną modernizację
Prawie 24 mln zł będzie kosztować remont trzech scen Teatru Ludowego w krakowskiej Nowej Hucie, a także stworzenie zielonego miejsca wypoczynku dla mieszkańców tej dzielnicy. Inwestycja otrzyma wsparcie z funduszy Unii Europejskiej.
13-10-2018
Kraków. Filharmonia i Teatr KTO na celowniku radnego PiS
W piątek radny Adam Kalita złożył dwa doniesienia do prokuratury. W pierwszym podważa dokumentację dotyczącą remontu konserwatorskiego budynku Filharmonii, która podlega marszałkowi małopolskiemu. W drugim uderza w dyrekcję teatru KTO, zarzucając fałszerstwa podpisów pod rozliczeniami VAT.
12-10-2018
Jak zarobić na kulturze? We Wrocławiu już wiemy, nie tylko dzięki Morawskiemu
Filharmonicy dorabiający jako taksówkarze, aktorzy chałturzący w przedszkolach, spektakle bez scenografii, teatry bez ogrzewania i ciepłej wody, czyli bieda w kulturze, wkrótce mogą zniknąć dzięki nowatorskim rozwiązaniom testowanym przez urząd marszałkowski. Wystarczy znaleźć właściwych ludzi, którzy wiedzą, jak zdobyć pieniądze i przyciągnąć ich do Wrocławia - pisze Beata Maciejewska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
12-10-2018
Kraków. Radny PiS zawiadomił prokuraturę ws. nieprawidłowości w Teatrze KTO i Filharmonii
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej w Radzie Miasta, radny PiS Adam Kalita zawiadomił prokuraturę ws. nieprawidłowości w Teatrze KTO i Filharmonii Krakowskiej. Jak mówił podczas konferencji prasowej, z dokumentów, które uzyskał wynika, że doszło tam do nieprawidłowości finansowych.
12-10-2018
Opole. Mecenas teatru z nagrodą za osiągniecia kulturalne
Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu została nagrodzona za wspieranie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, przy organizacji Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek.
12-10-2018
Toruń. Jest wykonawca przebudowy kina Grunwald
Po rozbudowie Grunwald pomieści dużą scenę marszałkowskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego. Jest już wyłoniony wykonawca tego przedsięwzięcia, a pieniądze da UE.
12-10-2018
Wrocław. Morawski tłumaczy, że tak dużo nie brał
Cezary Morawski, dyrektor Teatru Polskiego, tłumaczył się w czwartek pracownikom z gigantycznych stawek, które sobie wypłacał. Mówił, że brał mniej, niż ogłoszono, bo przecież część wynagrodzenia zabierał fiskus.
11-10-2018
Wrocław. Prywatny folwark dyrektora Morawskiego
Środowisko teatralne z całej Polski jest oburzone działaniami Cezarego Morawskiego, dyrektora wrocławskiego Teatru Polskiego. Morawski poza dyrektorską pensją dodatkowo wypłacał sobie ogromne honoraria.
10-10-2018
Czy Cezary Morawski straci posadę w Teatrze Polskim po druzgocącym raporcie NIK?
186 tys. zł honorariów za występy na scenie, przygotowanie scenografii i reżyserię wypłacił sobie poza dyrektorską pensją Cezary Morawski, gdy Teatr Polski zalegał z płatnościami m.in. za sprzątanie czy ochronę. - Decyzja o jego odwołaniu jest dziś bardzo realna - słyszymy w Urzędzie Marszałkowskim.
09-10-2018
Jak Cezary Morawski zarabiał w Teatrze Polskim we Wrocławiu
Co najmniej 180 tys. zł honorariów za występy na scenie, przygotowanie scenografii i reżyserię wypłacił sobie poza dyrektorską pensją Cezary Morawski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wprawdzie urząd się nie zgodził, by Morawski sam ze sobą podpisywał umowy, ale znalazł on sposób, jak to obejść. Według NIK doszło do złamania prawa - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
08-10-2018
Białystok. Prezydent i marszałek wspierają produkcję filmu
Znów będziemy mogli poczuć klimat przedwojennego Białegostoku. Wszystko za sprawą filmu "Czarna dama". Powstaje jego pełnometrażowa wersja. Produkcja powstaje przy wsparciu Prezydenta Miasta Białystok oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.
05-10-2018
Poznań. Lewica z programem dla kultury
- Lewica zabiega, żeby kultura była powszechna. Dlatego chcemy stworzyć gęstą sieć domów kultury - mówił podczas konferencji prasowej w czwartek Tomasz Lewandowski, lider Lewicy. Komitet zapowiedział też zwiększenie wydatków na kulturę, do poziomu podobnego jak w Krakowie i podwyżki dla pracowników miejskich instytucji kulturalnej.
04-10-2018
Poznań. Dodatkowe trzy miliony na kulturę
Pół miliona złotych dla Estrady Poznańskiej na organizację sylwestra miejskiego, 140 tys. zł do budżetu festiwalu Ale Kino!, który otrzymał niższą od spodziewanej dotację z PISF - to tylko niektóre wydatki na kulturę zaplanowane jeszcze na ten rok w ramach poprawek do budżetu. We wrześniu przegłosowali je radni.
04-10-2018
Tykocin. W misteczku znów zacznie działać kino
Kino Hetman w Tykocinie będzie znów wyświetlać filmy. Trwa remont budynku kina zamkniętego w latach 90. XX w. Miejsce ma być nowym centrum kulturalnym miasteczka. Otwarcie kina zaplanowano na lato przyszłego roku.
01-10-2018
Warszawa. "Zeszyty Literackie" kończą działalność
W grudniu 2018 roku ukaże się ostatni 144. numer kwartalnika "Zeszyty Literackie" - zapowiedziało na Facebooku kierownictwo redakcji. Pismo, w którym publikowali najważniejsi polscy autorzy, ukazuje się od 1982 roku.
25-09-2018
Romuald Wicza-Pokojski: Opera Bałtycka ma być teatrem dostępnym
- Ten sezon to sezon stabilizacji. Dążymy do sytuacji, byśmy mogli w spokoju zająć się sztuką. Pewne zmiany są konieczne, ale każda zmiana wymaga konsultacji. Opera to teatr nas wszystkich - mówi Romuald Wicza-Pokojski, pełniący od lipca obowiązki dyrektora Opery Bałtyckiej, w rozmowie o najbliższym roku działalności tej instytucji.
24-09-2018
Kraj. W ostatni weekend września - seniorzy bezpłatnie wejdą do instytucji kultury
W ramach realizowanej po raz ósmy ogólnopolskiej akcji ministerstwa kultury pt. "60+kultura" seniorzy w 126 miejscowościach w całej Polsce, w ostatni weekend września (28-30), będą mogli bezpłatnie lub za symboliczną opłatą skorzystać z oferty instytucji kulturalnych.
24-09-2018
Kraków. Nowohuckie Centrum Kultury kusi nową sceną
Osiem milionów złotych - tyle kosztował remont sali widowiskowej w NCK. Czy pieniądze dobrze wydano będzie można sprawdzić już dziś, podczas Kombinatu Kultury
22-09-2018
Kraków. Teatr Ludowy wyremontuje Scenę Stolarnia
Teatr Ludowy w ciągu najbliższych trzech lat ma wyremontować swą najmłodszą, powstałą w 2004 r., Scenę Stolarnia, zajmującą budynek na osiedlu Teatralnym, w pobliżu głównej siedziby teatru. Szacowany koszt generalnego remontu to ok. 19 mln zł netto.
21-09-2018
Kraków. Tysiące dla Rubika, czyli jak się szasta pieniędzmi w mieście
340 tysięcy złotych - tyle miasto zapłaci za koncert Piotra Rubika w Krakowie z okazji Święta Niepodległości. To stawka - jak za komercyjne przedsięwzięcie - niezwykle wysoka.
19-09-2018
Rzeszów. Co nowego w Siemaszce?
W piątek, 14 września, w Teatrze im. W. Siemaszkowej odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono plany na najbliższy rok.
15-09-2018
Poznań. Konkurs architektoniczny na siedzibę Teatru Muzycznego
Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego ogłosiły władze Poznania. Obiekt zlokalizowany będzie w centrum miasta, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej, na jego budowę poznański samorząd planuje wydać 170 mln zł.
14-09-2018
Bytom .Czarne chmury nad elektrociepłownią Szombierki
W marcu zarząd województwa śląskiego podjął decyzję o przekazaniu ponad 190 mln zł unijnego dofinansowania na inwestycje związane z kulturowym dziedzictwem regionu.
14-09-2018
Warszawa. Nabór do nowego programu PISF "Mikrobudżety"
Dofinansowanie projektów debiutantów po szkołach filmowych i pozostałych twórców, którzy nie są absolwentami, ale posiadają dorobek twórczy zakłada projekt "Mikrobudżety" Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Nabór wniosków do programu ma ruszyć jeszcze w tym roku.
12-09-2018
Kielce. W WDKu powstanie nowa sala teatralna
Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach przygotowuje się, by w połowie przyszłego roku przyjąć do siebie Teatr im. Stefana Żeromskiego, który musi się wyprowadzić na czas remontu swej siedziby. Wiąże się to z modernizacją gmachu Wojewódzkiego Domu Kultury, skromniejszą niż początkowo planowano.
12-09-2018
Kraj. 200 mln dla zagranicznych filmów o Polsce
Od 2019 r. zagraniczni producenci będą mogli na konkurencyjnych zasadach tworzyć filmy w Polsce - zapowiedział w rozmowie z PAP wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dofinansowanie otrzymają producenci, którzy udowodnią, że dana produkcja jest związana z naszym krajem.
11-09-2018
Warszawa. Miasto zabezpieczyło 150 mln zł dla Teatru Żydowskiego
W wieloletnim planie finansowym Warszawy zabezpieczono dla Teatru Żydowskiego środki w kwocie 150 mln zł. Kamienica przy ul. Próżnej 14, w której ma się mieścić nowa siedziba Teatru, pozostanie własnością miasta - poinformowała we wtorek dyrektor tej sceny Gołda Tencer.
07-09-2018
Białystok. Białostocki Teatr Lalek gotowy do sezonu
Zakończył się drugi etap modernizacji małej sceny w Białostockim Teatrze Lalek. Inwestycja kosztowała 600 tys. zł i była kontynuacją prac przeprowadzonych w teatrze w ubiegłym roku.
06-09-2018
Białystok. Zakończyła się modernizacja małej sceny BTL-u
W Białostockim Teatrze Lalek zakończył się II etap modernizacji małej sceny teatru. Przedsięwzięcie, realizowane od 2017 roku, ma zwiększyć komfort widzów oglądających spektakle.
04-09-2018
Bydgoszcz. Przetarg na czwarty krąg Opery jeszcze w tym roku
Na jutrzejszej sesji bydgoskiej Rady Miasta prezydent Bruski przedstawi radnym uchwałę w sprawie przekazania województwu 1.35 mln zł na dokumentację projektową czwartego kręgu Opery Nova.
01-09-2018
Kraków. W Nowej Hucie skończyli budowę ośrodka kultury
Zakończyła się budowa Klubu Kultury Zakole w nowohuckich Kantorowicach. Zarząd Inwestycji Miejskich otrzymał z nadzoru budowlanego decyzję o pozwoleniu na użytkowanie. Budowa rozpoczęła się wiosną 2017 roku.
31-08-2018
Rabka. 6 mln zł dla Teatru Rabcio
W Nowym Targu rozpoczyna się remont zabytkowego dworca kolejowego. Roboty ruszą dzięki dotacji, jaką miasto dostało z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. Zarząd województwa przekazał także 6 mln zł na budowę nowej siedziby Teatru Lalek Rabcio w Rabce-Zdrój.
31-08-2018
Warszawa. Pół miliarda na inwestycje
180 mln zł na remont Sali Kongresowej, ponad 150 mln zł na rozbudowę stadionu Polonii, kolejne 150 mln zł na adaptację kamienicy przy Próżnej 14 na siedzibę Teatru Żydowskiego oraz ponad 50 mln zł na budowy i rozbudowy szkół i przedszkoli - takie przesunięcia budżetowe zaakceptowali radni.
31-08-2018
Warszawa. Przegłosowano finansowanie inwestycji budowy nowej siedziby Teatru Żydowskiego
Warszawscy radni przyznali pieniądze na rewitalizację i adaptację kamienicy przy ul. Próżnej 14, która w ciągu kilku lat stanie się stałą siedzibą Teatru Żydowskiego. Na realizację tego projektu przeznaczono 150 milionów, które zostaną wykorzystane m.in. na przeprowadzenie konkursu architektonicznego, wykonanie dokumentacji projektowej oraz realizację inwestycji.
30-08-2018
Warszawa. Rada Warszawy planuje przeznaczyć 150 mln zł na Teatr Żydowski
Stołeczni radni w czwartek będą głosować ws. przeznaczenia 150 mln zł na przygotowanie nowej siedziby Teatru Żydowskiego przy ul. Próżnej oraz 158 mln zł na przebudowę ośrodka sportowego "Polonia" - poinformowała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.
28-08-2018
Kraków. Teatr STU przejdzie w ręce władz miasta
Zarząd Województwa Małopolskiego zgodził się przekazać Krakowski Teatr - Scena STU pod wyłączną opiekę miasta. Instytucja w nowej formule organizacyjnej zacznie działać od 1 stycznia przyszłego roku.
27-08-2018
Lublin. CBA kontroluje modernizację Filharmonii
Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło kontrolę modernizacji Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie - dowiedziała się w poniedziałek PAP. Powodem kontroli ma być m.in. zła akustyka sali Filharmonii, która nie spełnia norm, pomimo 55 mln zł wydanych na tę modernizację.
27-08-2018
Toruń. Rozbudują Baja Pomorskiego
Teatr Baj Pomorski czeka rozbudowa. Za prawie 2,5 mln zł powstaną trzy nowe atrakcje: amfiteatr w stylu elżbietańskim, park rzeźb i mechaniczny teatr lalek na balkonie placówki. Baj w nowej odsłonie ma być gotowy w sierpniu 2019 r.
23-08-2018
Kraj. Próby aktorskie też z 50-proc. odliczeniem
Wynagrodzenie, które artysta dostaje za spektakl oraz za próby, w tym generalne, może być objęte podwyższonymi kosztami uzyskania przychodów - potwierdził wiceminister finansów Piotr Walczak - o interpretacji prawa do odliczenia 50-proc. kosztów za próby pisze Łukasz Zalewski w Dzienniku Gazecie Prawnej.
22-08-2018
Kraków. NCK sprzedaje teatralne fotele po 5 zł za sztukę
W związku z remontem sali teatralnej, wartym 7 mln zł, Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) w Krakowie sprzeda 550 foteli, każdy za symboliczne 5 zł. Nie ma możliwości wcześniejszej rezerwacji fotela, zakupu będzie można dokonać osobiście udając się do NCK w czwartek i piątek.
20-08-2018
Elbląg. Rusza rozbudowa Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Ponad 23 mln zł będzie kosztować rozbudowa siedziby Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. W ciągu dwóch lat budynek zostanie zmodernizowany i powiększony o 1,9 tys. m kw., co ma umożliwić poszerzenie oferty kulturalnej placówki.
17-08-2018
Kapitalizm jest OK
- Szansą jest dla nas ogłoszony właśnie przez Biuro Kultury konkurs na prowadzenie społecznej instytucji kultury. Można to porównać do niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Miasto przeznaczyło 1,3 mln zł rocznie na cztery lata. Wystartujemy w tym konkursie. Będziemy też rozwijać się ekonomicznie. Giełda, akcje, te rzeczy - mówi Alina Gałązka z Komuny//Warszawa.
17-08-2018
Kraków. Remont sceny, mechanizacja sznurowni i śledztwo w sprawie krzeseł w Teatrze Słowackiego
Na Dużej Scenie Teatru w Krakowie im. J. Słowackiego w letnie miesiące praca wre, scena przy placu św. Ducha będzie miała nowe oświetlenie, nową mechanikę sceny, nową scenę obrotową a słynna, ręcznie obsługiwana sznurowania zostanie uzupełniona dodatkową, nowoczesną i w pełni zautomatyzowaną.
16-08-2018
Bydgoszcz. Trwa odbudowa Teatru Kameralnego
Przy Grodzkiej 14 powstanie ponownie druga scena teatralna w Bydgoszczy z widownią na 200 widzów.
14-08-2018
Łódź. Zmodernizują trzy domy kultury za 7,5 mln zł
Zabytkowe wille Poleskiego Ośrodka Sztuki i Ośrodka Kultury Górna oraz widzewski Dom Kultury 502 zostaną zmodernizowane dzięki 7,5 mln zł, które na ten cel przeznaczy miasto Łódź. Prace zakończą się do 2020 roku.
08-08-2018
Kraków. Międzynarodowy konkurs na projekt Centrum Muzyki
Województwo małopolskie wspólnie z miastem Kraków ogłosiło w środę międzynarodowy konkurs na projekt siedziby Centrum Muzyki i otaczającego go parku. Znajdzie się tam kilka sal koncertowych, z których największa pomieści do 1,4 tys. słuchaczy.
06-08-2018
Bydgoszcz. Czwarty krąg opery - kiedy przetarg?
Na tę inwestycję Bydgoszcz czeka z zapartym tchem. Wg planów inwestorów czwarty krąg Opery Nova miałby wpuścić gości za trzy lata. Na razie trzeba rozwiązać parę problemów.
06-08-2018
Rabka-Zdrój. Dyrektor pod nadzorem
Władze powiatowe bardzo wnikliwie kontrolują budowę nowej siedziby "Rabcia".
27-07-2018
Warszawa. Ogłoszono program EtnoPolska
- Ogłaszamy program EtnoPolska, wspierający kulturę ludową, skierowany do wszystkich środowisk, które promują kulturę tradycyjną - powiedziała w piątek na konferencji prasowej Wicepremier Beata Szydło.
25-07-2018
Łódź. Domy kultury do odnowy
Magistrat chciał zmodernizować pięć łódzkich domów kultury. Problemy ze znalezieniem wykonawców sprawiły jednak, że inwestycje obejmą z początku mniejszą liczbę budynków. I będą kosztować więcej.
24-07-2018
Śląskie. Sześć kolejnych dotacji w konkursie dot. dziedzictwa kulturowego
Rozbudowa i remont zabrzańskiego Teatru Nowego i zwiększenie atrakcyjności kulturalnej kościoła św. Jacka w Bytomiu - to dwa z sześciu projektów wybranych dodatkowo do dofinansowania w konkursie dot. renowacji obiektów dziedzictwa kulturowego w woj. śląskim.
20-07-2018
Kraków. Dziady Kultury wciąż domagają się podwyżek
Chcemy podwyżki o 500 zł - mówią małopolscy pracownicy kultury. Urząd Marszałkowski, do którego apelują, obiecuje, że na jesieni spełni ich żądania. Przynajmniej częściowo.
19-07-2018
Kielce. Miasto dołoży miliony na dworzec i teatr
Dodatkowe 7 mln zł wyłoży miasto na modernizację kieleckiego dworca autobusowego oraz budynku na potrzeby Teatru Lalki i Aktora "Kubuś".
17-07-2018
Będzin. Minister Gliński da pół miliona na Teatr Dzieci Zagłębia
To duże wydarzenie dla mającego długą tradycję będzińskiego teatru, który ostatnio zmagał się z ogromnymi problemami finansowymi. Minister kultury Piotr Gliński w poniedziałek oficjalnie przejął współfinansowanie Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana.
16-07-2018
Będzin. Teatr Dzieci Zagłębia współprowadzony przez ministra kultury
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest od poniedziałku organem współprowadzącym Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana. Umowę w tej sprawie minister Piotr Gliński podpisał z władzami miasta i powiatu będzińskiego.
12-07-2018
Bielsko-Biała. Renowacja Teatru Polskiego
Czyszczenie elewacji, odmalowanie wnętrz, wymiana schodów frontowych, naprawa oświetlenia wokół budynku, montaż wentylacji - takie prace zostaną w najbliższym czasie wykonane w Tatrze Polskim w Bielsku-Białej.
10-07-2018
Małopolskie. Ile zarabia się w instytucjach kultury?
Jeśli chodzi o zarobki, pewne zjawiska w kulturze są niezmienne. To m.in. fakt, że w instytucjach prowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarabia się więcej niż w samorządowych czy rozdźwięk między pensjami kierownictwa a szeregowych pracowników. Wciąż słychać też niezadowolenie z wysokości pensji.
09-07-2018
Toruń. Dwiedz się, jak działać w kulturze
150 tys. zł dotacji z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich dostali torunianie z Kulturhauzu na zorganizowanie szkoleń dla animatorów kultury z całego regionu.
06-07-2018
Kielce. Teatr, WDK i biblioteka zawalczą o pieniądze
Trzeci przetarg na wykonanie robót budowlanych przy rozbudowie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach został unieważniony. Placówka zwróciła unijne dofinansowanie i będzie musiała ponownie zabiegać o pieniądze. W konkursie mają także wystartować Teatr Żeromskiego z wnioskiem na remont swojej siedziby oraz Wojewódzki Dom Kultury na przebudowę sali gimnastycznej na teatralną.
05-07-2018
Lubelskie. Ile kosztuje kultura. Prezydenta i marszałka
Dodatnim wynikiem finansowym zamknęły rok tylko trzy instytucje kultury działające pod skrzydłami marszałka województwa. To Teatr im. J. Osterwy (zarobił 564 zł), Centrum Spotkania Kultur (14,7 tys. zł) oraz Muzeum Lubelskie (757 tys. zł).
05-07-2018
Warszawa. Pracownicy Opery Narodowej protestują
O podwyżki walczą pracownicy Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Komisja Zakładowa NSZZ Solidarność przy Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie prowadzi akcję protestacyjną.
04-07-2018
Białystok. Opera wreszcie będzie miała parking
Do końca wakacji Opera i Filharmonia Podlaska będzie miała nowy parking. Zostanie zatem spełniony wymóg Nadzoru Budowlanego, który wyznaczył ostateczny termin jego wybudowania, pod groźbą czasowego zamknięcia instytucji.
04-07-2018
Toruń. Artyści dostali stypendia od prezydenta
Dziesięcioro twórców i animatorów kultury otrzymało stypendium artystyczne na drugie półrocze 2018 roku. Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się w poniedziałek w Teatrze Baj Pomorski.
26-06-2018
Częstochowa. Brak ministerialnej dotacji na remont teatru
Częstochowscy radni na ostatniej sesji przyjęli stanowisko w sprawie odrzucenia przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosku o dotację na remont Teatru im. Adama Mickiewicza. Ocenili decyzję resortu jako "bezpodstawną".
23-06-2018
Trójmiasto. Podwyżki w marszałkowskich instytucjach kultury
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk zapowiedział podwyżki w podległych mu instytucjach kultury.
19-06-2018
Dobra wiadomość dla Koszalina: są pieniądze na kulturę
Po naszych publikacjach wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker wystąpił do ministra kultury w sprawie dofinansowania dla Koszalina. Skutecznie! Wczoraj polityk ogłosił w Koszalinie, że miasto uzyskało zastrzyk finansowy na wydarzenia kulturalne - pisze Marzena Sutryk w Głosie Koszalińskim.
13-06-2018
Bydgoszcz. Zgoda na czwarty krąg Opery Nova
Jest decyzja - samorząd województwa i bydgoski Urząd Miasta podzielą się kosztami budowy czwartego kręgu Opery Nova. Jego budowa ma być ukończona za trzy lata. Obie strony szukają teraz pieniędzy.
11-06-2018
Częstochowa. Co z remontem teatru im. Adama Mickiewicza?
Miasto szuka możliwości pozyskania funduszy zewnętrznych na remont Teatru im. Adama Mickiewicza. Wniosek został odrzucony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
06-06-2018
Elbląg. Teatr Sewruka czeka rozbudowa
6,6 mln złotych będzie kosztowała rozbudowa i remont Teatru im. A. Sewruka w Elblągu. Na tę inwestycję udało się pozyskać ponad 4,5 mln zł unijnego dofinansowania. Teatr zyska między innymi nowe, reprezentacyjne wejście od ul. Teatralnej.
05-06-2018
Koszalin. Marszałek dołożył na teatr
Poniedziałek upłynął w Koszalinie m.in. pod znakiem rozmów o samorządzie oraz podziału pieniędzy. Dokładnie milion złotych warte są umowy podpisane przez marszałka Olgierda Geblewicza w Koszalinie.
04-06-2018
Ministerstwo o kulturze: za mało punktów na dotację. Śladem publikacji
W sobotę, 26 maja, poinformowaliśmy na łamach "Głosu" o niepokojącej przedstawicieli instytucji kultury i samorządu tendencji - duże i ważne wydarzenia kulturalne w Koszalinie w tym roku nie otrzymały rządowej dotacji. Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wysłaliśmy pytania o to, dlaczego tak ważne wydarzenia, ale też same instytucje kultury nie otrzymują dofinansowania - pisze Joanna Krężelewska w Głosie Koszalińskim.
02-06-2018
Łomża. Festiwal Walizka dofinansowany przez marszałka
Niecałe 50 tys. zł przyznał Zarząd Województwa Podlaskiego dla trzech wydarzeń kulturalnych. Pieniądze ułatwią organizację koncertu muzyki żydowskiej z Besarabii, spotkania ze sztuką, a także wesprą organizację Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA.
30-05-2018
Elbląg. Zmodernizują Teatr Sewruka
Teatr im. A. Sewruka dzieli budynek z Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Elbląski teatr pozyskał 4,5 mln złotych ze środków unijnych i wkrótce rozpocznie się jego rozbudowa i remont.
28-05-2018
Olsztyn. Pracownicy miejskich instytucji kultury dostaną podwyżki
Pracownicy miejskich instytucji kultury w Olsztynie, m.in. bibliotek, teatru lalek czy planetarium otrzymają podwyżki płac. Od 1 lipca mają dostać średnio o 200 złotych brutto więcej. Podwyżki zostaną sfinansowane z nadwyżki budżetowej za 2017 rok.
28-05-2018
Rzeszów. Festiwal Nowego Teatru będzie krótszy
Festiwal Nowego Teatru uratowany, ale mocno okrojony. Po odwołaniu otrzymał jednak dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jednak kwota jest o ponad połowę niższa niż w ubiegłym roku. Ale jest też dobra wiadomość - bilety na spektakle mają kosztować tylko 10 zł.
23-05-2018
Poznań. Festiwal Bliscy Nieznajomi w Polskim
Najważniejsze polskie spektakle o kobietach, historii, pamięci. O współczesnej Polsce i Polakach oczami głośnych twórców - Garbaczewskiego, Kleczewskiej, Siksy. XI edycja Bliskich Nieznajomych, czyli spotkań teatralnych organizowanych przez Teatr Polski rozpocznie się pod koniec maja.
22-05-2018
Radom. Teatr Powszechny dostał 450 tys. zł dotacji
Radomski teatr otrzymał wsparcie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. I ma w planach spore zmiany.
21-05-2018
Inteligenci skazani na biedę. O pracownikach publicznych instytucji kultury
Mają rozległe umiejętności i wiedzę, nierzadko doktoraty, są twórczy i otwarci na wyzwania. Zarabiają mniej niż kasjerzy w markecie. Tego losu nie zgotowała im niewidzialna ręka rynku, tylko państwo polskie. Oto pracownicy publicznych instytucji kultury - frajerzy i idealiści - pisze Karolina Maciejewska na stronie wwww.miejmiejsce.com.
21-05-2018
Kielce. Festiwal u Żeromskiego dofinansowany
Teatr im. Stefana Żeromskiego otrzymał od resortu kultury 120 tys. zł na organizację międzynarodowego festiwalu teatralnego. Dzięki temu impreza odbędzie się jesienią w Kielcach.
17-05-2018
Radom. Teatr Powszechny z ministerialnym dofinansowaniem
Miło nam poinformować, że w ramach ogłoszonych na rok 2018 programów operacyjnych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało Teatrowi Powszechnemu im. Jana Kochanowskiego w Radomiu dofinansowanie na obydwa złożone przez nas projekty. Łączna wartość grantów to 450 tys. zł.
15-05-2018
Poznań. Miasto stawia na kulturę
Konkurs na projekt nowej siedziby Teatru Muzycznego, tańsze bilety do teatrów, remont Olimpii - miasto ogłosiło plany dotyczące kilku projektów kulturalnych, które chce zrealizować do 2023 roku.
14-05-2018
Poznań. "Niedziele w teatrze" receptą na dni bez handlu
Tańsze bilety do teatrów w niedziele wolne od handlu mają przyciągnąć poznaniaków do placówek kulturalnych. Pilotaż akcji "niedziele w teatrze" ruszy w Poznaniu w czerwcu.
14-05-2018
Tarnów. Teatr będzie występował na dachu
Od października aktorzy tarnowskiego teatru będą występowali na dachu. Są już pieniądze na urządzenie nowej sceny u "Solskiego". Trwają prace adaptacyjne w pomieszczeniach.
10-05-2018
Wałbrzych. Teatr Lalki i Aktora dofinansowany
Kolejne dotacje otrzymał TLiA projekty teatralne i prezentacje spektakli poza siedzibą.
08-05-2018
Zabrze. Miasto wyremontuje infrastrukturę w swoim "kwartale sztuki"
Kosztem 5 mln zł samorząd Zabrza wyremontuje do października br. infrastrukturę w tamtejszym tzw. kwartale sztuki - w rejonie Teatru Nowego i Filharmonii Zabrzańskiej. Wymienione zostaną kanalizacja i inne instalacje, potem powstaną m.in. nowe chodniki i oświetlenie.
07-05-2018
Festiwale z kasą i bez, czyli efekt resortowego zwlekania
Po tym jak Ministerstwo Kultury przesunęło na początek kwietnia rozstrzygnięcie konkursu na dotacje wiele samorządowych festiwali skumulowało się w maju. Kilka prestiżowych imprez pozostało bez subwencji - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
07-05-2018
Tarnów. Weekend Funduszy Europejskich w Teatrze Solskiego
W dniach od 11 do 13 maja, realizowany będzie projekt "Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Małopolsce" (DOFE) czyli największe wydarzenie dla projektów europejskich w Polsce. Wzorem lat ubiegłych Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, jako beneficjent środków unijnych włącza się do akcji serdecznie zaprasza do korzystania z promocyjnych cen, przygotowanych na te dni.
07-05-2018
Wałbrzych. "Szaniawski" dofinansowany
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu otrzymał dotacje na realizację projektów związanych z Konkursem im. Jana Dormana, Programem Infrastruktura Kultury i Z Ogniem w Głowie 3.
05-05-2018
Szczecin. Kogo wsparło ministerstwo kultury, a kogo nie?
Bez wsparcia z resortu kultury będą sobie musiały poradzić m.in. festiwale Kontrapunkt, Inspiracje w Szczecinie, Młode Wilki w Akademii Sztuki, premiera "Guru" w Operze na Zamku, premiera piosenek Jacka Kaczmarskiego w Teatrze Polskim i festiwal Młodzi i Film w Koszalinie.
02-05-2018
Opole. Ministerialne wsparcie finansowe
Ministerstwo Kultury rozdzieliło już część dotacji w konkursach na wydarzenia kulturalne. Wielkim wygranym w tym roku jest Muzeum Wsi Opolskiej. Nie dla wszystkich pieniędzy wystarczyło
30-04-2018
Sztuka z publicznej zbiórki
Czy crowdfunding może być odpowiedzią na polityczną cenzurę? Na pewno dla wielu artystów jest jedyną drogą do sfinansowania produkcji płyt, spektakli czy filmów - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej-Wrocław.
30-04-2018
Warszawa. Pracownicy Opery Narodowej domagają się podwyżek i zapowiadają strajk
Zakładowa "Solidarność" w Operze Narodowej od miesięcy rozmawia z dyrekcją w sprawie podwyżek. Trwa spór zbiorowy. Jeśli zawiodą mediacje, związkowcy chcą podjąć działania, które byłyby widoczne poza teatrem. Decydujące rozmowy - 2 maja.
27-04-2018
Bielsko-Biała. Teatr Polski będzie jeszcze piękniejszy
Teatr Polski w Bielsku-Białej otrzymał ponad 830 tysięcy złotych unijnej dotacji na realizację projektu "Zwiększenie atrakcyjności teatru poprzez przeprowadzenie niezbędnych prac renowacyjnych oraz rozszerzenie bieżącej oferty edukacyjno-kulturalnej". Co konkretnie kryje się za tym dość ogólnikowym sformułowaniem?
27-04-2018
Kielce. Worek z dotacjami rozwiązany
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotacje, w łącznej kwocie 72 000 zł, na realizację kolejnych dwóch projektów w 2018 roku.
27-04-2018
Trójmiasto. Mało środków na kulturę z programów MKiDN
Skandalicznie długo trwa w tym roku rozstrzygnie grantów ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego na 2018. Chociaż za chwilę majówka, w kilkunastu programach wciąż nie ma rozstrzygnięć, co paraliżuje działania instytucji kultury w całym kraju. Szczególnie w trudnej sytuacji są te, dla których środki z ministerstwa to duża część budżetów. W rozstrzygniętych jak dotąd programach Trójmiasto znów nie dostało zbyt wiele.
26-04-2018
Łódź. Ponad 7 mln zł na remont siedziby Muzeum Kinematografii
Stworzenie nowych przestrzeni wystawienniczych, a także remont zabytkowego Pałacu Karola Scheiblera i przystosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych - to główne cele projektu, który realizowany będzie w Muzeum Kinematografii w Łodzi. Na modernizację przeznaczono 7,5 mln zł.
26-04-2018
Wrocław. Opera będzie rozbudowana
Pod jej parkingiem od strony pi. Wolności powstaną nowe pomieszczenia, m.in. magazynów kostiumów i rekwizytów oraz biblioteka multimedialna. Koszt inwestycji szacowany jest na 16 mln zł.
25-04-2018
Białystok. Teatr Latarnia wśród beneficjentów dotacji na kulturę
Trzynaście projektów kulturalnych na kwotę 340 tys. zł zostanie zrealizowanych dzięki wsparciu finansowemu białostockiego magistratu.
25-04-2018
Koszalin. Dodatkowe pieniądze dla teatru i filharmonii
800 tys. zł z budżetu samorządu województwa trafi na koszalińską kulturę. Sejmik przegłosował wczoraj przekazanie pomocy finansowej dla Koszalina - na Bałtycki Teatr Dramatyczny i Filharmonię Koszalińską.
25-04-2018
Łódź. 3 mln zł z MKiDN na wystawy, festiwale i przedsięwzięcia kulturalne
Blisko 3 mln zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskało kilkanaście łódzkich instytucji kultury. Dofinansowane zostaną m.in. wystawy, festiwale, różnego rodzaju projekty kulturalne i edukacyjne oraz inwestycje.
25-04-2018
"Popiełuszko" objeżdża kraj
Spektakl "Popiełuszko" wystawiany przez Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki z Białegostoku 17 kwietnia przyjechał na gościnne występy do Zabrza. Specjalnym gościem jednego z pokazów w Teatrze Nowym im. Gustawa Morcinka była premier Beata Szydło. Przed rozpoczęciem spektaklu obecny na sali prezes IPN Jarosław Szarek mówił o Solidarności: - Wyróżnia nas to, że za wolność jesteśmy w stanie zapłacić każdą cenę. Nie pogodzimy się nigdy z niewolą. Relacja Barbary Michałowskiej w Tygodniku Solidarność.
25-04-2018
Szczecin. Będzie Teatralny Ty-Dzień Dziecka
Teatr Lalek Pleciuga informuje, że otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na drugą edycję projektu Teatralny Ty-Dzień Dziecka; będzie on realizowany także dzięki wsparciu Miasta Szczecin.
25-04-2018
Wrocław. Opera Wrocławska wkrótce rozpocznie rozbudowę
16 mln zł będzie kosztować pierwszy etap przebudowy Opery Wrocławskiej. Dzięki rozbudowie, w podziemnej kondygnacji powstaną nowe pomieszczenia, w których znajdą się m.in. magazyny kostiumów, rekwizytów oraz biblioteka multimedialna.
20-04-2018
Kielce. 2,21 proc. budżetu Świętokrzyskiego na kulturę
262 zł na mieszkańca - takie są wydatki Kielc na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Według rankingu pisma "Wspólnota" wydajemy na ten cel sporo mniej niż Toruń, czy Lublin, za to więcej niż Rzeszów i Olsztyn.
20-04-2018
Wrocław. Opera Wrocławska ogłasza przetarg na rozbudowę
W związku z otrzymanym dofinansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwoju zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktury i Środowiska na lata 2014-2020, Opera Wrocławska ogłosiła przetarg nieograniczony na rozbudowę instytucji wraz z zakupem wyposażenia Część 1 Etap I - roboty ziemne.
20-04-2018
Wrocław. Opera Wrocławska rozbuduje się pod ziemią
Opera Wrocławska ogłosiła przetarg na rozbudowę. Pod ziemią znajdą się m.in. magazyny, ale również biblioteka multimedialna. Na poziomie gruntu pojawią się dwa szklane pawilony, które będą do nich prowadzić.
19-04-2018
Szczecin. Kontrapunkt bez dotacji, z mocno ograniczonym programem
Organizatorzy rezygnują z dnia berlińskiego i kilku planowanych spektakli, w tym głośnego "Sekretnego życia Friedmanów" z Teatru Nowego w Krakowie.
18-04-2018
Tarnów. Teatr im. Solskiego zyska nowe zaplecze techniczne
Ponad 6 mln zł będzie kosztować modernizacja zaplecza technicznego Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Placówka zyskała na ten cel dotacje z funduszy UE, środków resortu kultury oraz budżetu miasta. Zakończenie prac przewidziano w październiku tego roku.
17-04-2018
Koniec Festiwalu Nowego Teatru?
Festiwal Nowego Teatru nie otrzymał dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a to stawia pod znakiem zapytania imprezę, która jest kontynuacją Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, jednego z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce - pisze Magdalena Mach w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.
17-04-2018
Szczecin. Mniej pieniędzy z ministerialnych programów
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, które projekty zostaną dofinansowane z programów ministra w 2018 roku. Na razie poznaliśmy wyniki naboru tylko kilkunastu programów ministra, ale w przypadku szczecińskich instytucji nie wygląda to najlepiej. Wiele projektów nie otrzymało dofinansowania.
17-04-2018
Warszawa. MKiDN nt. braku dofinansowania dla Festiwalu Sztuki Mimu
Wniosek o dofinansowanie 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu do programu Teatr i taniec uzyskał w konkursie o dofinansowanie niewystarczającą punktację - przekazało PAP MKiDN. Resort zaznacza, że organizator złożył odwołanie i oczekuje na rozstrzygnięcie procedury odwoławczej.
13-04-2018
Opole. Nowy mecenas Teatru Lalki i Aktora
Opolski Teatr Lalki i Aktora został objęty mecenatem finansowy miejskiej spółki Wodociągi i Kanalizacja. - Nie będę rościł sobie praw do wpływania na repertuar teatru - deklaruje Ireneusz Jaki, prezes WiK.
12-04-2018
Bydgoszcz. Jest dotacja MKiDN na Prapremiery
207 tysięcy złotych - dokładnie tyle Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało bydgoskiemu Teatrowi Polskiemu na organizację tegorocznego Festiwalu Prapremier. Ministerialna dotacja dla festiwalu cieszy, ale także zastanawia. W zeszłym roku bowiem Teatr Polski jej nie dostał.
12-04-2018
Kielce. Ministerialne dotacje dla Teatru Kubuś
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację w wysokości 157 500 zł na realizację dwóch projektów.
12-04-2018
Łódź. Minister hojny dla teatrów
400 tys. na Festiwal Łódź 4 Kultur, 300 tys. na Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych i 224 tys. zł dla Teatralnej Karuzeli. Łódzkie instytucje rozbijają bank ministerialnych dofinansowań.
12-04-2018
Trójmiasto. Stypendia dla twórców kultury przyznane
Najwięcej pieniędzy, w tym roku 400 tys. zł, na twórców kultury przeznaczył marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Środki twórcom kultury przyznali także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski.
12-04-2018
Warszawa. List otwarty ws. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu
W związku z brakiem dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego XVIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu stanęła pod znakiem zapytania. Dyrektor artystyczny Festiwalu, Barłomiej Ostapczuk wystosował list otwarty do Piotra Glińskiego.
11-04-2018
Bydgoszcz. Jest dotacja na Festiwal Prapremier
Dobra wiadomość dla bydgoskiej sceny. Teatr Polski dostanie 207 tys. zł dotacji na organizację tegorocznego Festiwalu Prapremier.
10-04-2018
Kielce. Kogo i co dofinansowało ministerstwo
Teatr Żeromskiego nie otrzymał pieniędzy na Międzynarodowy Festiwal Teatralny, ale dostał za to środki na obchody 140-lecia działalności.
05-04-2018
Białystok. Zgłoszenia do nagród kulturalnych miasta
Do 10 kwietnia 2018 r. przedłużony został nabór wniosków o przyznanie Nagrody Rady Miasta Białystok - "Kulturalne Gryfy" za 2017 rok. Zwycięzca może liczyć na nową statuetkę i pieniądze.
05-04-2018
Łódź. Ruszyła druga edycja programu Kultugranty
Ruszyła druga edycja programu Kultugranty organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. W ramach programu wyłonione zostaną najciekawsze projekty wydarzeń kulturalnych w Łodzi. W sumie na wsparcie projektów przeznaczono 60 tys. zł.
03-04-2018
Gdańsk. Powstanie centrum społeczno-kulturalne na Oruni
Gdański samorząd chce wyremontować i zagospodarować na nowo nieużytkowany od wielu lat zabytkowy ratusz w dzielnicy Orunia. W obiekcie mają działać m.in.: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej, rada dzielnicy oraz mediateka.
31-03-2018
Przekładane festiwale, odwołane imprezy, ludzie bez pracy?
Kwiecień za rogiem, a twórcy festiwali, animatorzy kultury, urzędnicy z samorządów i artyści wciąż nie są w stanie zaplanować działań na 2018 r. Ręce wiąże im ministerstwo Piotra Glińskiego, które spóźnia się z rozdaniem dotacji. Najwięcej tracą najsłabsi - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
30-03-2018
Bytom. Teatr 3D powstanie w Elektrociepłownia Szombierki
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu, która znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, przejdzie długo wyczekiwany remont. Na ten cel udało się zdobyć 14 mln zł.
30-03-2018
Karolina Ochab: Można
- Artyści zawsze byli niebezpieczni dla władzy, także dzisiaj są niebezpieczni, bo są wolni i mówią, co chcą. Instytucja publiczna jest sterowalna - nie ma tu zabezpieczeń, które pozwoliłyby uniknąć gniewu władzy - mówi Karolina Ochab, dyrektorka Nowego Teatru w Warszawie, w rozmowie z Joanną Krakowską i Piotrem Morawskim w Dialogu.
29-03-2018
Białystok. Jesteś młody? Masz pomysł? Możesz dostać kulturalne stypendium
Do końca kwietnia miasto przyjmuje wnioski od młodych twórców na stypendia artystyczne na drugą połowię roku.
29-03-2018
Częstochowa. Stypendia artystyczne dla młodych. Zgłoś się
Młodzi twórcy oraz osoby zajmujące się upowszechnianiem kultury bądź opieką nad zabytkami mogą ubiegać się o stypendia artystyczne prezydenta miasta Częstochowy. Wnioski można składać do 16 kwietnia.
29-03-2018
Olsztyn. Łagodna twarz PiS? Działacz PIS chce pieniędzy dla kultury
Dopiero co Dariusz Rudnik, radny miasta z Prawa i Sprawiedliwości, proponował uszczuplenie budżetu Miejskiego Ośrodka Kultury na rzecz kultury fizycznej, a teraz jego kolega z partii Maciej Tobiszewski ma zupełnie inny pomysł. I wraz z olsztyńskimi artystami zastanawia się nad kondycją olsztyńskiej kultury i chce ją dofinansować.
28-03-2018
Szczecin. Teatr Polski ma nowego mecenasa
Firma Enea SA została mecenasem sceny przy Swarożyca. W efekcie Teatr Polski wystawi m.in. dwa nowe spektakle, poświęcone Jackowi Kaczmarskiemu oraz Zbigniewowi Herbertowi, które będą reprezentować "patriotyczne podejście" w repertuarze tej sceny.
28-03-2018
Słupsk. Radni zwiększyli limit dotacji na budowę nowej siedziby Nowego Teatru
Słupski magistrat nie musi powtarzać przetargu na budowę nowej siedziby Nowego Teatru im. Witkacego ze względu na zbyt wysokie ceny złożonych ofert. Radni przyjęli zmiany w wieloletniej prognozie finansowej miasta, zwiększając limit wydatków na tę inwestycję.
27-03-2018
Bydgoszcz. Remont Teatru Polskiego pilnie potrzebny
- Bez remontu Teatr Polski trzeba będzie zamknąć - mówi Łukasz Gajdzis, dyrektor bydgoskiej sceny. Modernizacja powinna zacząć się w przyszłym roku. Podczas przebudowy teatr działałby w hali fabrycznej lub w fordońskiej szkole.
22-03-2018
Czy wizjoner z księgowym może dogadać się w teatrze?
W dniu odbywającego się w Instytucie Teatralnym seminarium "Czy kultura się opłaca?", prezentujemy pierwszą część rozmowy dyr. Doroty Buchwald z prof. Szkoły Głównej Handlowej dr hab. Rafałem Kasprzakiem o efekcie ekonomicznym teatru.
21-03-2018
Słupsk. Oferty na budowę siedziby Nowego Teatru - za drogie
Dwie oferty na adaptację i rozbudowę byłej wozowni na potrzeby Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku złożone w magistracie przewyższają fundusze zarezerwowane przez miasto na tę inwestycję.
20-03-2018
Gdańsk. Lider branży ciepłowniczej wspiera Szekspira
Grupa GPEC, lider branży ciepłowniczej na Pomorzu, nawiązała współpracę z Gdańskim Teatrem Szekspirowskim. Spółka została partnerem Teatru na 2018 rok.
19-03-2018
Bydgoszcz. Kultura w budowie. Instytucje się remontują
Już się remontują - jak np. zabytkowy budynek Muzeum Okręgowego przy Gdańskiej, albo dopiero na remont czekają - jak Teatr Polski, Teatr Kameralny, czy Filharmonia Pomorska. Sprawdzamy, co się aktualnie dzieje.
17-03-2018
Białystok. NZS chce w teatrach większych zniżek dla studentów
Wciąż zbyt drogie bilety wstępu - to główny powód, dla którego za mało studentów chodzi do teatrów, opery czy filharmonii - uważa Niezależne Zrzeszenie Studentów i zapowiada współpracę z takimi placówkami, by dawały studentom dodatkowe zniżki.
15-03-2018
Kraków. Radni chcą zrealizować pomysł przejęcia STU
Scena STU dotąd była prowadzona wspólnie przez miasto Kraków i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wczoraj radni przegłosowali uchwałę kierunkową, która ma sprawić, że teatr ten będzie miał tylko jednego organizatora-gminę.
13-03-2018
Olsztyn. Radny PiS: Zabrać środki kulturze i dać na stadion
To pomysł jednego z radnych PiS, by w ten sposób wesprzeć remont lub budowę stadionu miejskiego. - Przecież to obecny rząd zablokował przedstawiony przez nas model sfinansowania budowy nowego obiektu - ripostuje prezydent Olsztyna.
12-03-2018
Biznes już wie, ile może zyskać na wspieraniu kultury
Silę i atrakcyjność instytucji kultury doceniają największe polskie koncerny zagraniczne konsorcja i liderzy prywatnego biznesu. Są nawet tacy mecenasi, którzy wspierają teatry anonimowo... - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
12-03-2018
Rabka. Scena przy kasie
Są pieniądze na dokończenie budowy nowej siedziby rabczańskiego Teatru Lalek.
10-03-2018
Kraków. Drastycznie drożeją bilety w Starym Teatrze
Bilet normalny do Starego Teatru od kwietnia będzie kosztował 70 zł! Wygląda na to, że widz zapłaci za spektakularne klapy, do jakich dochodzi na narodowej scenie za dyrekcji Marka Mikosa. Na dodatek okazuje się, że o podwyżce nie wiedzieli ani aktorzy, ani teatralne związki zawodowe, ani Rada Artystyczna.
08-03-2018
Bielsko-Biała. Teatr Polski pozyskał fundusze m.in. na renowację siedziby
Siedziba bielskiego Teatru Polskiego przejdzie renowację. Dzięki funduszom UE, które pozyskała scena, blask odzyska fasada reprezentacyjnego budynku - poinformowała w czwartek wicedyrektor Teatru Małgorzata Mostek.
08-03-2018
Szczecin. Pleciuga potrzebuje więcej pieniędzy na premiery i pensje
Radni z komisji ds. kultury złożyli wniosek do prezydenta o zwiększenie dotacji dla Teatru Lalek Pleciuga.
07-03-2018
Łódzkie. 600 tys. zł dofinansowania na projekty kulturalne
600 tys. zł dofinansowania przekaże zarząd województwa łódzkiego fundacjom, stowarzyszeniom i organizacjom, których projekty zostały pozytywnie ocenione w konkursie z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2018 roku.
27-02-2018
Łomża. Powstanie hala kultury
Władze Łomży rozważają ogłoszenie ponownego przetargu na modernizację obiektu w centrum miasta, gdzie po przebudowie ma powstać hala kultury - poinformował Łukasz Czech z biura prasowego urzędu miasta Łomży.
26-02-2018
Bydgoszcz. Remont Teatru Polskiego znów się przesuwa
Teatr Polski ma coraz większe problemy techniczne, a jego modernizacja odwleka się. Poprzedni projekt przebudowy jest do poprawki. Bez niego nie będzie pieniędzy.
23-02-2018
Słupsk. Składanie ofert na adaptację i rozbudowę byłej wozowni na teatr - przedłużone
26 lutego miał minąć termin składania ofert na adaptację i rozbudowę byłej wozowni na potrzeby Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Został jednak przedłużony do 13 marca.
23-02-2018
Sopot. Miasto dofinansowuje działania kulturalne
Niewielki Sopot, najlepsze miasto dla rozwoju kultury, rozstrzygnął dwa konkursy wspierające twórców i artystów. Miasto już przeznaczyło ponad 800 tysięcy złotych na wsparcie wydarzeń i stypendia artystyczne. A do rozdysponowania zostało jeszcze kilkadziesiąt tysięcy.
22-02-2018
Kraków. Miasto w całości przejmie finansowanie Teatru STU?
Czy krakowski magistrat przejmie od marszałka całkowity nadzór nad teatrem STU? Zabiega o to jego założyciel - Krzysztof Jasiński.
22-02-2018
Tarnów. Kultura w remoncie
Instytucje kultury inwestują w jakość i komfort - to stwarzanie coraz lepszych warunków dla artystów, których wymagania techniczne ciągle rosną, a także element walki o widza. Na ekipy budowlane czy też specjalistów od dźwięku i światła natkniemy się w kinie Marzenie, Centrum Sztuki Mościce oraz w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie.
21-02-2018
Łódź. 500 tys. zł dla Narodowego Centrum Kultury Filmowej od PISF
Dwie ekspozycje oraz działalność wydawnicza i edukacyjna Narodowego Centrum Kultury Filmowej będą realizowane m.in. dzięki 500 tys. zł dofinansowania przekazanego ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
19-02-2018
Konkursowy klincz festiwali, czyli dotacje będą późno
Planowanie największych samorządowych imprez teatralnych jest sparaliżowane. Ministerstwo Kultury przesunęło na koniec marca rozstrzygnięcie konkursu na dotacje. Resort tłumaczy to wymogami unijnego prawa - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
15-02-2018
Gdynia. Przyznano granty kulturalne
Spektakle teatralne nawiązujące do rocznicy odzyskania niepodległości, plażowe projekcje filmowe, koncerty dla miłośników różnych gatunków muzycznych - to tylko niektóre gdyńskie projekty kulturalne, które zyskają w 2018 roku wsparcie z miejskiej kasy. Władze Gdyni przyznały swoje stypendia kulturalne na najbliższy rok.
14-02-2018
Gorzów Wlkp. Stypendia miejskie dla 13 zdolnych zapaleńców
W poniedziałek w należącej do miasta willi Carla Bahra przy ul. Kazimierza Wielkiego odbyła się uroczystość przyznania stypendiów artystycznych, z dziedziny upowszechniania kultury oraz opieki nad zabytkami. Stypendia dostało w tym roku 13 osób.
13-02-2018
Kujawsko-Pomorskie. Mocne inwestycje w kulturę
Samorząd województwa zainwestuje miliony złotych w infrastrukturę kulturalną w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku. W naszym mieście trwa remont Pałacu Dąmbskich, a wkrótce rozpoczną się prace nad powstającym Młynem Kultury.
12-02-2018
Lubuskie. Modernizują Teatr Osterwy i Lubuski
Gorzowski teatr powiększa scenę letnią, zielonogórski buduje scenę dla dzieci, muzeum w Bogdańcu ratuje 200-letni młyn, a zielonogórska filharmonia ma nie być ciasna. Wszystko za ponad 30 mln zł. - Przyspieszamy, to kluczowe inwestycje w lubuskiej kulturze. Ogłaszamy przetargi - mówi marszałek Elżbieta Polak.
10-02-2018
Lubuskie. Marszałek ogłasza przyspieszenie w kulturze
Zielonogórski teatr buduje scenę dla dzieci, gorzowski powiększa scenę letnią, muzeum w Bogdańcu ratuje 200-letni młyn, a zielonogórska filharmonia ma nie być ciasna. Wszystko za ponad 30 mln zł.
07-02-2018
Toruń. Powstanie Młyn Kultury
Samorząd województwa zamierza wyremontować dotychczas niezagospodarowaną część toruńskich młynów Richtera, gdzie powstać ma Młyn Kultury. Inwestycja kosztowała będzie 21,5 mln zł, a swoje siedziby w wyremontowanym znajdzie kilka instytucji kultury.
05-02-2018
Bydgoszcz. Teatr Polski rozdzieli granty na kulturę
Teatr Polski rozdaje granty na działania z zakresu edukacji kulturowej. Jesteś pedagogiem, nauczycielem, bibliotekarzem, animatorem, artystą? Masz pomysł na projekt, ale nie wiesz, jak i za co go zrealizować? To program dla ciebie.
02-02-2018
Łódź. Miasto przeznaczy 8 mln zł na modernizację domów kultury
Osiem mln zł na modernizację i wyposażenie w nowoczesny sprzęt łódzkich domów kultury przeznaczą władze miasta. Prace w placówkach mają rozpocząć się w tym roku, a zakończyć w 2019 r. - poinformował w piątek PAP Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu.
01-02-2018
Olsztyn. Radni PiS atakują teatr: "Lewacki", "Nie krzewi patriotyzmu"
Dwóch radnych PiS ostro wypowiedziało się na temat linii programowej Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Uznali, że miasto nie powinno dofinansowywać tej instytucji. Co ciekawe, inni radni tego ugrupowania nie podzielili ich zdania.
01-02-2018
Toruń. Ze stypendium na monodram
Aleksandra Bednarz otrzymała stypendium kulturalne Torunia na rok 2018. To 9000 złotych brutto, z przeznaczeniem na realizację autorskiego monodramu o charakterze badawczym pod roboczym tytułem "Run".
31-01-2018
Białystok. Dotacje na kulturę
Czterdzieści cztery dotacje na kwotę ponad 1 mln 196 tys. zł. Drugi etap otwartego konkursu ofert na realizację projektów z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2018 roku został rozstrzygnięty.
31-01-2018
Olsztyn. Teatr dziękuje, wyjaśnia i zaprasza
Chcielibyśmy z całą mocą podziękować panu Prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi oraz radnym Rady Miasta Olsztyna za pomoc finansową w wysokości 20 tysięcy złotych, która przekazana zostanie w całości na organizację kulturalnego wydarzenia wiosny w Olsztynie czyli 26. edycję Olsztyńskich Spotkań Teatralnych.
29-01-2018
Łódź. Ministerstwo dofinansuje Teatr Muzyczny
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni wyrazili zgodę na zawarcie umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji Teatru Muzycznego w Łodzi. Wniosek w tej sprawie skierowały wcześniej do ministerstwa władze miasta.
25-01-2018
Białystok. 17 artystów ze stypendiami prezydenta miasta
17 młodych oraz profesjonalnych artystów otrzymało stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku na łączną kwotę ponad 200 tys. zł. Dzięki temu wsparciu powstaną m.in. filmy, spektakle teatralne, wystawy czy płyty muzyczne.
19-01-2018
Festiwal Chiński, Tydzień Estoński - plany Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
- Każdą złotówkę, jaką my otrzymujemy od samorządu na wydarzenia artystyczne, w praktyce udaje nam się podwoić. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że miasto i samorząd utrzymują nasz gmach i jego bieżące funkcjonowanie. Naszą bolączką jest jednak działanie. Bez budżetu na wydarzenia artystyczne mamy bardzo ograniczone pole manewru - mówi Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w rozmowie na temat planów artystycznych na 2018 rok.
11-01-2018
Bydgoszcz. Więcej pieniędzy na XXV Festiwal Operowy
Prezydent Rafał Bruski zadeklarował już, że miasto w tym roku przekaże większą kwotę na XXV Bydgoski Festiwal Operowy. - Wielkość środków przewidzianych w budżecie miasta na ten cel wynosi 365 tysięcy złotych i została zwiększona o kwotę 130 tysięcy złotych w stosunku do ubiegłego roku - odpowiada prezydent.
11-01-2018
Toruń. Rusza remont siedziby Teatru Muzycznego
Teatr Muzyczny przystępuje do przebudowy swojej siedziby w pałacu Dąmbskich. Barokowa budowla zostanie pieczołowicie wyremontowana za 15,5 mln zł.
10-01-2018
Łódź. Prawie 1,5 mln zł z budżetu miasta na produkcje filmowe
Prawie 1,5 mln zł na wsparcie produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych przeznaczyło w tym roku miasto Łódź. Łódzki Fundusz Filmowy, z którego w ciągu 10 lat dofinansowano prawie 70 filmów, rozpoczął właśnie nabór wniosków do konkursu.
03-01-2018
Białystok. Pieniądze na kulturę
Prezydent Białegostoku rozstrzygnął I etap otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2018 roku. Prezydent przyznał 14 dotacji na kwotę blisko 254 tys. zł.
02-01-2018
Olsztyn. Pieniądze na kulturę
Radni sejmiku uchwalili budżet województwa. Zmniejszą się wydatki bieżące, wzrosną natomiast nakłady na kulturę.
28-12-2017
Białystok. Stypendia artystyczne prezydenta miasta
Z końcem roku Prezydent Białegostoku wsparł stypendiami kilkanaście osób. Stypendia artystyczne otrzyma dziewięciu młodych twórców oraz ośmiu twórców profesjonalnych.
28-12-2017
Bydgoszcz. Miasto zmniejszy wsparcie dla festiwalu Camerimage
Bydgoszcz zmniejszy uzgodnione z fundacją Tumult wsparcie finansowe dla festiwalu Camerimage z powodu podjęcia przez organizatorów działań mających na celu przeniesienie w przyszłości imprezy do Torunia - poinformował w środę prezydent miasta Rafał Bruski.
28-12-2017
Legnica. Pat w teatrze: nadal nie ma pieniędzy na spektakle
W nowym budżecie województwa nie ma pieniędzy, które pomogłyby Teatrowi Modrzejewskiej utrzymać się na powierzchni. Ale marszałek deklaruje, że będzie starał się zwiększyć środki dla legnickiej sceny.
28-12-2017
Szczecin. Nowe obiekty kulturalne, nowe wyposażenie i remonty
W tym roku na pieniądze z budżetu miasta mogą liczyć instytucje i organizacje, które od lat zabiegały o remonty czy poprawę wyposażenia.
22-12-2017
Bydgoszcz. Teatr Polski liczy na pieniądze na upragniony remont
Pracownicy Teatru Polskiego walczą o większe pieniądze dla jedynej sceny teatralnej w Bydgoszczy. Związkowcy napisali do ratusza, by w nowym budżecie miasta zostały przewidziane dla niej dodatkowe fundusze.
22-12-2017
Kielce. Sala teatralna z widownią zamiast gimnastycznej
Milowy krok w kierunku remontu Wojewódzkiego Domu Kultury. Urzędnicy z kieleckiego urzędu miasta wydali dla tej inwestycji warunki zabudowy.
18-12-2017
Bydgoszcz. Teatr Polski prosi o większą dotację
Związek Zawodowy Pracowników Teatru Polskiego kilka dni temu złożył w ratuszu prośbę o zwiększenie dotacji dla instytucji na przyszły rok. Planowana i tak ma być trochę większa, jednak, jak podkreślają związkowcy, problemów nie rozwiąże.
14-12-2017
Tarnów. Mało pieniędzy dla kultury
Choć ostateczna uchwała budżetowa podjęta zostanie na sesji Rady Miasta Tarnowa w styczniu przyszłego roku, wiadomo już na podstawie złożonego planu na 2018 rok, że pieniędzy na działalność kulturalną będzie w Tarnowie mniej o kilkaset tysięcy.
11-12-2017
Warszawa. Mazowiecki Instytut Kultury w rozbudowie
Mazowiecki Instytut Kultury zmienia się na lepsze. Dzięki pozyskanym funduszom unijnym już wkrótce budynek przy Elektoralnej 12 zmieni swój wygląd. Ruszają prace związane z modernizacją i rozbudową siedziby MIK-u. Na czas prowadzenia inwestycji instytut przeniósł się do tymczasowej siedziby w budynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7.
08-12-2017
Legnica. Patowa sytuacja Teatru im. Modrzejewskiej
- Jeśli nie pojawią się dodatkowe środki w kasie legnickiej "Modrzejewskiej", teatr będzie zmuszony zawiesić działalność - mówią pracownicy tej instytucji. - Teatr, który nie gra i nie przygotowuje nowych premier, umiera - albo już jest martwy.
07-12-2017
Legnica. Oświadczenie ws. sytuacji finansowej Teatru Modrzejewskiej
Głęboko zaniepokojeni i zasmuceni sytuacją, która może spotkać w 2018 roku nasz Teatr, postanowiliśmy poinformować o niej opinię publiczną. Jesteśmy przekonani, że nasze kłopoty wpisują się w szerszą tendencję, którą można obserwować w wielu teatrach w Polsce - pisze Zespół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w Oświadczeniu odczytanym dzisiaj na konferencji prasowej przez aktora Pawła Wolaka.
07-12-2017
Legnica. Teatr na finansowej bombie zegarowej
- Teatr wchodzi w rok 2018 bez gwarancji środków na działalność artystyczną i edukacyjną - poinformował dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb. - Czujemy się, jakbyśmy siedzieli na bombie zegarowej - alarmuje zespół artystyczny w oświadczeniu przekazanym lokalnym mediom.
30-11-2017
Bydgoszcz. Zarząd województwa uwzględni "czwarty krąg"
Będzie autopoprawka zarządu województwa w budżecie na 2018 rok. Uwzględnia ona nieprzewidziane wcześniej pieniądze na przygotowanie rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg.
29-11-2017
Bydgoszcz. Burza o czwarty krąg Opery Nova
Czworo bydgoskich radnych sejmiku złożyło wniosek o wpisanie do budżetu województwa środków na prace przy czwartym kręgu. - Dla mnie to zadziwiające, że urząd marszałkowski, jako organ założycielski dla Opery Nova, w przyszłorocznym budżecie nie bierze pod uwagę tej inwestycji - komentuje Roman Jasiakiewicz, jeden z radnych.
27-11-2017
Gdańsk. Ponad 2,5 mln zł na projekty dotyczące kultury i sztuki
Ponad 2,5 mln zł w Gdańsku jest do dyspozycji organizacji pozarządowych na realizację projektów dotyczących kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Trwa nabór ofert w konkursie grantowym.
27-11-2017
Teatr lekki, ale kosztowny
Teatr Variete funkcjonuje już od ponad dwóch lat. Wciąż trzeba dopłacać do niego z miejskiej kasy. Pojawiają się pytania czy scena z repertuarem lekkim, z założenia komercyjnym, jest potrzebna - piszą Bartosz Dybała i Piotr Ogórek w Dzienniku Polskim.
24-11-2017
Bydgoszcz. Pieniądze dla kultury w 2018 roku
Budżet, jakim w 2018 roku ma dysponować Biuro Kultury Bydgoskiej to ponad 27 milionów złotych. Teatr Polski im. Hieronima Konieczki dostanie 6,2 miliona. Ta placówka dostanie dotację większą o 70 tysięcy zł, a to ze względu na rosnące koszty eksploatacyjne. W ramach dotacji teatr planuje w 2018 roku 6 premier.
22-11-2017
Poznań. Ostatni budżet Jacka Jaśkowiaka przed wyborami
Radni debatowali we wtorek - podczas sesji rady miasta - o wieloletniej prognozie finansowej miasta i budżecie na przyszły rok. 34 mln zł miasto wyda w 2018 roku na kulturę.
21-11-2017
Warszawa. Sejmowa komisja finansów przyjęła informację o budżecie MKiDN i KRRiT
W 2018 roku do dyspozycji ministra kultury będzie kwota 4, 299724 mld zł., co oznacza wzrost o 7, 6 proc. w stosunku do bieżącego roku - we wtorek sejmowa komisja Finansów Publicznych przyjęła informacje o budżetach MKiDN oraz KRRiT na 2018 rok.