Finansowanie kultury w 2018 roku

21-11-2017
23-02-2018
Słupsk. Składanie ofert na adaptację i rozbudowę byłej wozowni na teatr - przedłużone
26 lutego miał minąć termin składania ofert na adaptację i rozbudowę byłej wozowni na potrzeby Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Został jednak przedłużony do 13 marca.
23-02-2018
Sopot. Miasto dofinansowuje działania kulturalne
Niewielki Sopot, najlepsze miasto dla rozwoju kultury, rozstrzygnął dwa konkursy wspierające twórców i artystów. Miasto już przeznaczyło ponad 800 tysięcy złotych na wsparcie wydarzeń i stypendia artystyczne. A do rozdysponowania zostało jeszcze kilkadziesiąt tysięcy.
22-02-2018
Kraków. Miasto w całości przejmie finansowanie Teatru STU?
Czy krakowski magistrat przejmie od marszałka całkowity nadzór nad teatrem STU? Zabiega o to jego założyciel - Krzysztof Jasiński.
22-02-2018
Tarnów. Kultura w remoncie
Instytucje kultury inwestują w jakość i komfort - to stwarzanie coraz lepszych warunków dla artystów, których wymagania techniczne ciągle rosną, a także element walki o widza. Na ekipy budowlane czy też specjalistów od dźwięku i światła natkniemy się w kinie Marzenie, Centrum Sztuki Mościce oraz w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie.
21-02-2018
Łódź. 500 tys. zł dla Narodowego Centrum Kultury Filmowej od PISF
Dwie ekspozycje oraz działalność wydawnicza i edukacyjna Narodowego Centrum Kultury Filmowej będą realizowane m.in. dzięki 500 tys. zł dofinansowania przekazanego ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
19-02-2018
Konkursowy klincz festiwali, czyli dotacje będą późno
Planowanie największych samorządowych imprez teatralnych jest sparaliżowane. Ministerstwo Kultury przesunęło na koniec marca rozstrzygnięcie konkursu na dotacje. Resort tłumaczy to wymogami unijnego prawa - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
15-02-2018
Gdynia. Przyznano granty kulturalne
Spektakle teatralne nawiązujące do rocznicy odzyskania niepodległości, plażowe projekcje filmowe, koncerty dla miłośników różnych gatunków muzycznych - to tylko niektóre gdyńskie projekty kulturalne, które zyskają w 2018 roku wsparcie z miejskiej kasy. Władze Gdyni przyznały swoje stypendia kulturalne na najbliższy rok.
14-02-2018
Gorzów Wlkp. Stypendia miejskie dla 13 zdolnych zapaleńców
W poniedziałek w należącej do miasta willi Carla Bahra przy ul. Kazimierza Wielkiego odbyła się uroczystość przyznania stypendiów artystycznych, z dziedziny upowszechniania kultury oraz opieki nad zabytkami. Stypendia dostało w tym roku 13 osób.
13-02-2018
Kujawsko-Pomorskie. Mocne inwestycje w kulturę
Samorząd województwa zainwestuje miliony złotych w infrastrukturę kulturalną w Toruniu, Bydgoszczy i Włocławku. W naszym mieście trwa remont Pałacu Dąmbskich, a wkrótce rozpoczną się prace nad powstającym Młynem Kultury.
12-02-2018
Lubuskie. Modernizują Teatr Osterwy i Lubuski
Gorzowski teatr powiększa scenę letnią, zielonogórski buduje scenę dla dzieci, muzeum w Bogdańcu ratuje 200-letni młyn, a zielonogórska filharmonia ma nie być ciasna. Wszystko za ponad 30 mln zł. - Przyspieszamy, to kluczowe inwestycje w lubuskiej kulturze. Ogłaszamy przetargi - mówi marszałek Elżbieta Polak.
10-02-2018
Lubuskie. Marszałek ogłasza przyspieszenie w kulturze
Zielonogórski teatr buduje scenę dla dzieci, gorzowski powiększa scenę letnią, muzeum w Bogdańcu ratuje 200-letni młyn, a zielonogórska filharmonia ma nie być ciasna. Wszystko za ponad 30 mln zł.
07-02-2018
Toruń. Powstanie Młyn Kultury
Samorząd województwa zamierza wyremontować dotychczas niezagospodarowaną część toruńskich młynów Richtera, gdzie powstać ma Młyn Kultury. Inwestycja kosztowała będzie 21,5 mln zł, a swoje siedziby w wyremontowanym znajdzie kilka instytucji kultury.
05-02-2018
Bydgoszcz. Teatr Polski rozdzieli granty na kulturę
Teatr Polski rozdaje granty na działania z zakresu edukacji kulturowej. Jesteś pedagogiem, nauczycielem, bibliotekarzem, animatorem, artystą? Masz pomysł na projekt, ale nie wiesz, jak i za co go zrealizować? To program dla ciebie.
02-02-2018
Łódź. Miasto przeznaczy 8 mln zł na modernizację domów kultury
Osiem mln zł na modernizację i wyposażenie w nowoczesny sprzęt łódzkich domów kultury przeznaczą władze miasta. Prace w placówkach mają rozpocząć się w tym roku, a zakończyć w 2019 r. - poinformował w piątek PAP Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu.
01-02-2018
Olsztyn. Radni PiS atakują teatr: "Lewacki", "Nie krzewi patriotyzmu"
Dwóch radnych PiS ostro wypowiedziało się na temat linii programowej Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Uznali, że miasto nie powinno dofinansowywać tej instytucji. Co ciekawe, inni radni tego ugrupowania nie podzielili ich zdania.
01-02-2018
Toruń. Ze stypendium na monodram
Aleksandra Bednarz otrzymała stypendium kulturalne Torunia na rok 2018. To 9000 złotych brutto, z przeznaczeniem na realizację autorskiego monodramu o charakterze badawczym pod roboczym tytułem "Run".
31-01-2018
Białystok. Dotacje na kulturę
Czterdzieści cztery dotacje na kwotę ponad 1 mln 196 tys. zł. Drugi etap otwartego konkursu ofert na realizację projektów z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2018 roku został rozstrzygnięty.
31-01-2018
Olsztyn. Teatr dziękuje, wyjaśnia i zaprasza
Chcielibyśmy z całą mocą podziękować panu Prezydentowi Olsztyna Piotrowi Grzymowiczowi oraz radnym Rady Miasta Olsztyna za pomoc finansową w wysokości 20 tysięcy złotych, która przekazana zostanie w całości na organizację kulturalnego wydarzenia wiosny w Olsztynie czyli 26. edycję Olsztyńskich Spotkań Teatralnych.
29-01-2018
Łódź. Ministerstwo dofinansuje Teatr Muzyczny
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni wyrazili zgodę na zawarcie umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie prowadzenia jako wspólnej instytucji Teatru Muzycznego w Łodzi. Wniosek w tej sprawie skierowały wcześniej do ministerstwa władze miasta.
25-01-2018
Białystok. 17 artystów ze stypendiami prezydenta miasta
17 młodych oraz profesjonalnych artystów otrzymało stypendia artystyczne prezydenta Białegostoku na łączną kwotę ponad 200 tys. zł. Dzięki temu wsparciu powstaną m.in. filmy, spektakle teatralne, wystawy czy płyty muzyczne.
19-01-2018
Festiwal Chiński, Tydzień Estoński - plany Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
- Każdą złotówkę, jaką my otrzymujemy od samorządu na wydarzenia artystyczne, w praktyce udaje nam się podwoić. Jesteśmy bardzo wdzięczni, że miasto i samorząd utrzymują nasz gmach i jego bieżące funkcjonowanie. Naszą bolączką jest jednak działanie. Bez budżetu na wydarzenia artystyczne mamy bardzo ograniczone pole manewru - mówi Jerzy Limon, dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w rozmowie na temat planów artystycznych na 2018 rok.
11-01-2018
Bydgoszcz. Więcej pieniędzy na XXV Festiwal Operowy
Prezydent Rafał Bruski zadeklarował już, że miasto w tym roku przekaże większą kwotę na XXV Bydgoski Festiwal Operowy. - Wielkość środków przewidzianych w budżecie miasta na ten cel wynosi 365 tysięcy złotych i została zwiększona o kwotę 130 tysięcy złotych w stosunku do ubiegłego roku - odpowiada prezydent.
11-01-2018
Toruń. Rusza remont siedziby Teatru Muzycznego
Teatr Muzyczny przystępuje do przebudowy swojej siedziby w pałacu Dąmbskich. Barokowa budowla zostanie pieczołowicie wyremontowana za 15,5 mln zł.
10-01-2018
Łódź. Prawie 1,5 mln zł z budżetu miasta na produkcje filmowe
Prawie 1,5 mln zł na wsparcie produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych przeznaczyło w tym roku miasto Łódź. Łódzki Fundusz Filmowy, z którego w ciągu 10 lat dofinansowano prawie 70 filmów, rozpoczął właśnie nabór wniosków do konkursu.
03-01-2018
Białystok. Pieniądze na kulturę
Prezydent Białegostoku rozstrzygnął I etap otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2018 roku. Prezydent przyznał 14 dotacji na kwotę blisko 254 tys. zł.
02-01-2018
Olsztyn. Pieniądze na kulturę
Radni sejmiku uchwalili budżet województwa. Zmniejszą się wydatki bieżące, wzrosną natomiast nakłady na kulturę.
28-12-2017
Białystok. Stypendia artystyczne prezydenta miasta
Z końcem roku Prezydent Białegostoku wsparł stypendiami kilkanaście osób. Stypendia artystyczne otrzyma dziewięciu młodych twórców oraz ośmiu twórców profesjonalnych.
28-12-2017
Bydgoszcz. Miasto zmniejszy wsparcie dla festiwalu Camerimage
Bydgoszcz zmniejszy uzgodnione z fundacją Tumult wsparcie finansowe dla festiwalu Camerimage z powodu podjęcia przez organizatorów działań mających na celu przeniesienie w przyszłości imprezy do Torunia - poinformował w środę prezydent miasta Rafał Bruski.
28-12-2017
Legnica. Pat w teatrze: nadal nie ma pieniędzy na spektakle
W nowym budżecie województwa nie ma pieniędzy, które pomogłyby Teatrowi Modrzejewskiej utrzymać się na powierzchni. Ale marszałek deklaruje, że będzie starał się zwiększyć środki dla legnickiej sceny.
28-12-2017
Szczecin. Nowe obiekty kulturalne, nowe wyposażenie i remonty
W tym roku na pieniądze z budżetu miasta mogą liczyć instytucje i organizacje, które od lat zabiegały o remonty czy poprawę wyposażenia.
22-12-2017
Bydgoszcz. Teatr Polski liczy na pieniądze na upragniony remont
Pracownicy Teatru Polskiego walczą o większe pieniądze dla jedynej sceny teatralnej w Bydgoszczy. Związkowcy napisali do ratusza, by w nowym budżecie miasta zostały przewidziane dla niej dodatkowe fundusze.
22-12-2017
Kielce. Sala teatralna z widownią zamiast gimnastycznej
Milowy krok w kierunku remontu Wojewódzkiego Domu Kultury. Urzędnicy z kieleckiego urzędu miasta wydali dla tej inwestycji warunki zabudowy.
18-12-2017
Bydgoszcz. Teatr Polski prosi o większą dotację
Związek Zawodowy Pracowników Teatru Polskiego kilka dni temu złożył w ratuszu prośbę o zwiększenie dotacji dla instytucji na przyszły rok. Planowana i tak ma być trochę większa, jednak, jak podkreślają związkowcy, problemów nie rozwiąże.
14-12-2017
Tarnów. Mało pieniędzy dla kultury
Choć ostateczna uchwała budżetowa podjęta zostanie na sesji Rady Miasta Tarnowa w styczniu przyszłego roku, wiadomo już na podstawie złożonego planu na 2018 rok, że pieniędzy na działalność kulturalną będzie w Tarnowie mniej o kilkaset tysięcy.
11-12-2017
Warszawa. Mazowiecki Instytut Kultury w rozbudowie
Mazowiecki Instytut Kultury zmienia się na lepsze. Dzięki pozyskanym funduszom unijnym już wkrótce budynek przy Elektoralnej 12 zmieni swój wygląd. Ruszają prace związane z modernizacją i rozbudową siedziby MIK-u. Na czas prowadzenia inwestycji instytut przeniósł się do tymczasowej siedziby w budynku Instytutu Wzornictwa Przemysłowego przy ul. Świętojerskiej 5/7.
08-12-2017
Legnica. Patowa sytuacja Teatru im. Modrzejewskiej
- Jeśli nie pojawią się dodatkowe środki w kasie legnickiej "Modrzejewskiej", teatr będzie zmuszony zawiesić działalność - mówią pracownicy tej instytucji. - Teatr, który nie gra i nie przygotowuje nowych premier, umiera - albo już jest martwy.
07-12-2017
Legnica. Oświadczenie ws. sytuacji finansowej Teatru Modrzejewskiej
Głęboko zaniepokojeni i zasmuceni sytuacją, która może spotkać w 2018 roku nasz Teatr, postanowiliśmy poinformować o niej opinię publiczną. Jesteśmy przekonani, że nasze kłopoty wpisują się w szerszą tendencję, którą można obserwować w wielu teatrach w Polsce - pisze Zespół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w Oświadczeniu odczytanym dzisiaj na konferencji prasowej przez aktora Pawła Wolaka.
07-12-2017
Legnica. Teatr na finansowej bombie zegarowej
- Teatr wchodzi w rok 2018 bez gwarancji środków na działalność artystyczną i edukacyjną - poinformował dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb. - Czujemy się, jakbyśmy siedzieli na bombie zegarowej - alarmuje zespół artystyczny w oświadczeniu przekazanym lokalnym mediom.
30-11-2017
Bydgoszcz. Zarząd województwa uwzględni "czwarty krąg"
Będzie autopoprawka zarządu województwa w budżecie na 2018 rok. Uwzględnia ona nieprzewidziane wcześniej pieniądze na przygotowanie rozbudowy Opery Nova o czwarty krąg.
29-11-2017
Bydgoszcz. Burza o czwarty krąg Opery Nova
Czworo bydgoskich radnych sejmiku złożyło wniosek o wpisanie do budżetu województwa środków na prace przy czwartym kręgu. - Dla mnie to zadziwiające, że urząd marszałkowski, jako organ założycielski dla Opery Nova, w przyszłorocznym budżecie nie bierze pod uwagę tej inwestycji - komentuje Roman Jasiakiewicz, jeden z radnych.
27-11-2017
Gdańsk. Ponad 2,5 mln zł na projekty dotyczące kultury i sztuki
Ponad 2,5 mln zł w Gdańsku jest do dyspozycji organizacji pozarządowych na realizację projektów dotyczących kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Trwa nabór ofert w konkursie grantowym.
27-11-2017
Teatr lekki, ale kosztowny
Teatr Variete funkcjonuje już od ponad dwóch lat. Wciąż trzeba dopłacać do niego z miejskiej kasy. Pojawiają się pytania czy scena z repertuarem lekkim, z założenia komercyjnym, jest potrzebna - piszą Bartosz Dybała i Piotr Ogórek w Dzienniku Polskim.
24-11-2017
Bydgoszcz. Pieniądze dla kultury w 2018 roku
Budżet, jakim w 2018 roku ma dysponować Biuro Kultury Bydgoskiej to ponad 27 milionów złotych. Teatr Polski im. Hieronima Konieczki dostanie 6,2 miliona. Ta placówka dostanie dotację większą o 70 tysięcy zł, a to ze względu na rosnące koszty eksploatacyjne. W ramach dotacji teatr planuje w 2018 roku 6 premier.
22-11-2017
Poznań. Ostatni budżet Jacka Jaśkowiaka przed wyborami
Radni debatowali we wtorek - podczas sesji rady miasta - o wieloletniej prognozie finansowej miasta i budżecie na przyszły rok. 34 mln zł miasto wyda w 2018 roku na kulturę.
21-11-2017
Warszawa. Sejmowa komisja finansów przyjęła informację o budżecie MKiDN i KRRiT
W 2018 roku do dyspozycji ministra kultury będzie kwota 4, 299724 mld zł., co oznacza wzrost o 7, 6 proc. w stosunku do bieżącego roku - we wtorek sejmowa komisja Finansów Publicznych przyjęła informacje o budżetach MKiDN oraz KRRiT na 2018 rok.