Prapremiery dramaturgii polskiej w sezonie 2017/2018

31-08-2017
14-06-2018
Wrocław. Spektakl o Igorze Przegrodzkim
Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Teatr Polski-w Podziemiu zapraszają na spektakl o legendzie wrocławskiego teatru, wybitnym aktorze, Igorze Przegrodzkim. Premiera 16 czerwca.
17-05-2018
O samotności we współczesnej Europie
- Kocham strukturę powieściową, tam jestem najbardziej sobą, ale praca nad sztuką pokazała mi nowe możliwości - o sztuce "Pani Furia" przygotowywanej we Wrocławskim Teatrze Współczesnym, z autorką Grażyną Plebanek rozmawia Tatiana Drzycimska.
15-05-2018
Wrocław. Premiera spektaklu "Pani Furia" w Teatrze Współczesnym
- To przedstawienie o ludzkich brakach i wnikających z tego konsekwencjach - powiedział we wtorek Krzysztof Czeczot, reżyser spektaklu "Pani Furia" powstałego na podstawie książki Grażyny Plebanek w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Prapremiera spektaklu - 19 maja.
28-03-2018
Rzeszów. Z konkursu na scenę Maski
W niedzielę, 8 kwietnia w Teatrze Maska odedzie sie prapremiera sztuki Katarzyny Mazur-Lejman "Gwiezdnik" w rez.Janusza Ryl-Krystianowskiego.
21-02-2018
Olsztyn. Premiera sztuki "Pan Lampa" w sobotę
Sztukę Maliny Prześlugi "Pan Lampa", o życiu ale i o śmierci która jest nieodłącznym jego elementem przygotowuje Olsztyński Teatru Lalek. Przedstawienie, którego premiera odbędzie się w sobotę, adresowane jest zarówno do dzieci jak i dorosłych.
16-02-2018
Opole. Passini robi spektakl o grach komputerowych
W sobotę, 17 lutego na deskach Opolskiego Teatru Lalki i Aktora odbędzie się prapremiera spektaklu "Zaginiony chłopiec".
15-02-2018
Olsztyn. Prapremiera "Pana Lampy" w Lalkach
24 lutego na dużej scenie OTL odbędzie się prapremiera "Pana Lampy" Maliny Prześlugi, sztuki dla małych dzieci i dużych dorosłych, w reżyserii Heleny Radzikowskiej.
09-02-2018
Opole. "Marvin" - prapremiera w teatrze lalki i aktora
"Marvin" Marty Guśniowskiej, wyróżniony nagrodą główną w Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, swoją prapremierę będzie miał w Opolu. Duża Scena OTLiA - sobota, godz. 17.00.
30-01-2018
Kraków. Premiera spektaklu o Kurasiu "Ogniu"
Spektakl "W Ogień" o Józefie Kurasiu "Ogniu" trafi do repertuaru Małopolskiego Ogrodu Sztuki, sceny należącej do Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Premiera przedstawienia w reż. Wojciecha Klemma, na podstawie tekstu Mateusza Pakuły - w sobotę.
15-01-2018
Kraków. W Cricotece premiera spektaklu "Tod i Trauma" w lutym
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka zaprasza na spektakl lalkowy "Tod i Trauma" na podstawie dramatu Włodzimierza Szturca, w reżyserii Tomasza Kaczorowskiego.
30-12-2017
Białystok. Dwie premiery stypendystek
Ostatnim rzutem na taśmę, jeszcze przed końcem roku - dwa darmowe spektakle w Białostockim Teatrze Lalek. W sobotę (30.12) zobaczyć można dwie premiery przygotowane przez stypendystki Prezydenta Białegostoku.
21-12-2017
Gdańsk. Prapremiera "Bez przesady" w NCKu
27 grudnia o godz. 19 w ramach festiwalu Metropolia Jest Okey, w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku odbędzie się prapremiera sztuki Szymona Jachimka "Bez przesady" w reżyserii Mariusza Babickiego. Czy płeć wpływa na nas w sytuacjach domowych, zawodowych i towarzyskich? - zastanawiają się twórcy.
05-12-2017
Szczecin. Premiera "Lorda Jima" we Współczesnym
- Wywrócimy powieść Conrada leżącą na półkach jako niedostępny, skomplikowany językowo i narracyjnie tekst, a która jest na swoje czasy bardzo nowatorska - powiedział reżyser spektaklu "Lord Jim" Maciej Podstawny. Prapremiera w Teatrze Współczesnym w Szczecinie w sobotę.
30-11-2017
Kielce. Spotkania przed premierą spektaklu "1946"
Teatr im. Stefana Żeromskiego w sobotę, 16 grudnia zaprosi na premierę spektaklu "1946". Zanim jednak to nastąpi, teatr proponuje kilka spotkań na których będzie mowa o tragicznych wydarzeniach z 4 lipca 1946 roku, kiedy w Kielcach w wyniku pogromu zamordowano 42 Żydów.
28-11-2017
Wrocław. Prapremiera "Pidżamowców" w Teatrze Współczesnym
Prapremierę sztuki Mariusza Sieniewicza "Pidżamowcy" przygotował Teatr Współczesny we Wrocławiu. Od niedzieli wyreżyserowany przez Marcina Libera spektakl będzie grany na scenie głównej.
23-11-2017
Chorzów. Wkrótce autorski spektakl Macieja Cierzniaka
29 listopada o godz. 17 "Bajka o małym złomiarzu", kolejny autorski spektakl Macieja Cierzniaka, tancerza i choreografa związanego z Teatrem Rozrywki.
23-11-2017
Płock. "Magik" w próbach u Szaniawskiego
Płocki teatr zaprasza na swą kolejną realizację. 14 grudnia na swej najmniejszej scenie zwanej Piekiełkiem zaprezentuje "Magika" Jarosława Jakubowskiego.
22-11-2017
Wrocław. "Pidżamowcy" we Współczesnym
3 grudnia prapremiera sztuki Mariusza Sieniewicza, która została nagrodzona w II Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU organizowanym przez Miasto Wrocław i Wrocławski Teatr Współczesny. Reżyseruje Marcin Liber.
14-11-2017
Opole. O samotności i starości w "Lalkach". Inspiracją byli opolscy seniorzy
"Tancerka" to opowieść o mijającym czasie, sztuce, miłości i o pamięci. Starsza kobieta, tancerka, wspomina swoje życie, przeżywa raz jeszcze emocje związane ze swoimi bliskimi, szczególnie z ojcem.
08-11-2017
Opole. "Zakonnice odchodzą po cichu" - premiera w Kochanowskim
10 listopada w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu odbędzie się premiera spektaklu zrealizowanego na podstawie reportażu Marty Abramowicz pt. "Zakonnice odchodzą po cichu".
31-10-2017
Poznań. "K." na afiszu Teatru Polskiego od soboty
4 listopada w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się prapremiera sztuki Pawła Demirskiego "K." w reżyserii Moniki Strzępki. W roli głównej - Marcin Czarnik.
27-10-2017
Przemysław Wojcieszek: Nie ma mitu, z którym mógłbym się zmierzyć
- Jestem zawstydzony, że polityk i myśliciel takiego formatu jest w Polsce nieznany. Na Śląsku zresztą także. Niektórzy kojarzą jego nazwisko z działalnością w czasach Plebiscytu i odzyskiwania przez Polskę niepodległości - mówi reżyser i autor Przemysław Wojcieszek przed premierą spektaklu "Korfanty. Hotel Brześć i inne piosenki" na Scenie w Galerii Katowickiej Teatru Śląskiego.
13-10-2017
Poznań. "K." Demirskiego i Strzępki w Polskim
Październik 2019. Wieczór wyborczy. Oczekującego na wyniki wyborów parlamentarnych K. odwiedzają duchy... 4 listopada w Teatrze Polskim w Poznaniu prapremiera dramatu Pawła Demirskiego pt. "K." w reżyserii Moniki Strzępki.
11-10-2017
Katowice. Prapremiera "Korfantego" w Śląskim
W Teatrze Śląskim w Katowicach Przemysław Wojcieszek, reżyser, dramaturg, filmowiec, pracuje nad spektaklem "Korfanty". Premiera 27 października. - Myśl polityczna i społeczna Wojciecha Korfantego jest zupełnie nieznana, a zdecydowanie warta przypomnienia - mówi reżyser.
21-09-2017
Kielce. Prapremiera "Rasputina" u Żeromskiego
Joanna Janiczak i Wiktor Rubin, para twórców, którzy na kieleckiej scenie wystawili między innymi "Carycę Katarzynę" przygotowuje "Rasputina", ona jest autorką tekstu, on reżyseruje. W roli tytułowej - Maciej Pesta.
15-09-2017
Kielce. Premiera sztuki Julii Holewińskiej w Kubusiu
Spektaklem o niesamowitych przygodach Basi Niezgódki, córki znanego z "Akademii Pana Kleksa" Adasia, rozpoczyna nowy sezon Teatr Lalki i Aktora "Kubuś". Sztukę "Akademia Pani Beksy" autorstwa Julii Holewińskiej reżyseruje dyrektor kieleckiej sceny Robert Drobniuch.
06-09-2017
Kielce. Drobniuch wystawia Holewińską w Kubusiu
W Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach trwają próby do prapremiery sztuki "Akademia Pani Beksy" autorstwa wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki Julii Holewińskiej w reżyserii Roberta Drobniucha.
05-09-2017
Poznań. Nowy sezon w Scenie na Piętrze
Polską prapremierą sztuki Jacka Hempla "Za lepsze czasy" rozpocznie w poniedziałek, 11 września, swój 39. sezon Scena na Piętrze Estrady Poznańskiej.