Plany teatrów na sezon 2017/2018

31-07-2017
26-01-2018
Warszawa. Musicale o czarownicach i Józefie Bemie w Syrenie
Teatr Syrena podał plany na rok 2018. Odbędą się premiery musicalu "Czarownice z Eastwick" oraz spektaklu "Patrioci i Renegaci. Musical o Józefie Bemie", koprodukcji z Teatrem im. Żeromskiego w Kielcach i Pożarem w Burdelu. Pracują również nad spektaklem o Irenie Kwiatkowskiej.
15-01-2018
Wspaniałe schronisko teatralne
"Operetką" Gombrowicza w inscenizacji Andrzeja Dziuka rozpocznie się 19 stycznia zimowy sezon zakopiańskiego Teatru im. Witkiewicza. 2018 to rok 33. urodzin zakopiańskiego teatru i 133. Witkacego - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
29-12-2017
Łódź. Styczeń w teatrach
Łódzkie teatry wchodzą w 2018 rok z nowymi tytułami. Nowy i Powszechny wprowadzają do repertuaru kolejne farsy Raya Cooneya, Wielki przypomni operetkę "Zemsta nietoperza", a w Jaraczu "Z miłości" reżyseruje Waldemar Zawodziński. Druga w tym sezonie premiera Teatru Pinokio to "Sekretny dziennik Adriana Mole'a".
29-12-2017
Warszawa. Premiery Teatru Syrena
Zbliżający się Nowy Rok to czas podsumowań, ale również zapowiedzi nadchodzących premier. Teatr Syrena inauguruje nową dyrekcję Jacka Mikołajczyka premierą musicalu "Czarownice z Eastwick" w jego reżyserii.
24-11-2017
Nowym sezon na Polskę
- Będziemy sprawdzać, co nas, Polaków, konstytuuje; jakie dobre i złe geny tworzą naszą tożsamość - zapowiada Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu. W styczniu Jerzy Satanowski wyreżyseruje tu spektakl o Jacku Kaczmarskim. To będzie początek "sezonu na Polskę".
30-10-2017
Teatr jest przestrzenią wolności
- Nie można go limitować, nakładać restrykcji zewnętrznych i jakichkolwiek cenzur. Ale to jest też przestrzeń do protestu. Jeśli widz czuje się obrażony, może protestować. Ale nie może limitować artystów. Nie można tej wolności limitować z poziomów urzędniczych - z Krzysztofem Rzączyńskim, nowym dyrektorem Teatru Andersena w Lublinie, rozmawia Waldemar Sulisz w Dzienniku Wschodnim.
27-10-2017
Wszyscy w tym tańcu jesteśmy
- Nie odważę się powiedzieć, ze większa część tego społeczeństwa nie potrafi znaleźć porozumienia w małżeństwie. Ale zdarzają się w rodzinach sytuacje straszne, o których się milczy - mówi Iwona Pasińska, od roku dyrektor Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.
26-10-2017
Lublin. Plany nowego dyrektora Teatru Andersena
Teatr dla dzieci, scena dla młodzieży i scena dla dorosłych. To trzy najważniejsze kierunki artystycznej działalności Teatru Andersena pod dyrekcją Krzysztofa Rzączyńskiego, nowego dyrektora sceny.
26-10-2017
Nowy dyrektor Teatru Andersena: Nie planuję rewolucji, a nowe otwarcie
- Od lat teatr jest w bardzo dobrej kondycji artystycznej i nie zamierzam w radykalny sposób zmieniać jego kierunku. Wprowadzę jedynie ważne elementy, które poszerzą formułę i naszą widownię - zapowiada Krzysztof Rzączyński, nowy dyrektor teatru Andersena. Nowością ma być m.in. scena dla młodzieży.
13-10-2017
Łódź. Więcej Joanny Woś i "Otello"
Dyrekcja Teatru Wielkiego przedstawiła plany repertuarowe na sezon 2017/2018. Są w nich cztery premiery i dużo koncertów.
13-10-2017
Łukasz Gajdzis: Najważniejsze, żeby robić dobry teatr
- Wszystkie festiwalowe propozycje to spektakle, które bardzo chciałem pokazać w Bydgoszczy. Ten festiwal jest równocześnie pewną zapowiedzią tego, czego publiczność może się spodziewać po Teatrze Polskim w ciągu najbliższych trzech lat. Dobór reżyserów, którzy realnie "robią" teatr, a nie - nazwijmy to - stricte badawczy esej, ich estetyka oraz sposób myślenia mogą wskazywać, w którą stronę chcę w Bydgoszczy pójść - mówi Łukasz Gajdzis, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy przed rozpoczynającym się dzisiaj XVI Festiwalem Prapremier.
12-10-2017
Krzysztof Babicki: Eklektyczny repertuar pozwala rozwijać się aktorom
Szekspir, Bułhakow, Pasolini, angielskie komedie - to tylko niektóre propozycje Teatru Miejskiego w Gdyni na najbliższe miesiące. O swoich planach repertuarowych na rozpoczynający się sezon opowiada dyrektor tej sceny Krzysztof Babicki Przemysławowi Guldzie w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto
12-10-2017
Łódź. Nowa dyrekcja Teatru Wielkiego ogłosiła plany repertuarowe
Premiery "Zemsty nietoperza", "Bajadery" i "Otella" w planach repertuarowych łódzkiego Teatru Wielkiego na rozpoczynający się sezon artystyczny. Przedstawił je w czwartek Krzysztof Marciniak - pełniący obowiązki dyrektora opery od ok. miesiąca.
11-10-2017
O nowym sezonie i scenie w Starej Aptece Teatru Wybrzeże
Nieszablonowo, bo ani nie nową premierą, ani nie tradycyjną konferencją prasową rozpoczął - nieco później niż pozostałe sceny w Trójmieście (z powodu działalności wakacyjnej) - nowy sezon artystyczny Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Rozpoczął bowiem tajemniczym "Przejściem..." - pisze Magdalena Raczek w portalu Trójmiasto.pl.
10-10-2017
Dominik Nowak: Walczymy o nowych widzów
- Wciąż staramy się pozyskać nowych widzów, choćby studentów słupskiej uczelni. Nie jest łatwo, ale walczymy o tego młodego widza. Nie tylko, by chodził do naszego teatru, ale też, by po ukończeniu studiów pozostał w tym mieście - z Dominikiem Nowakiem, dyrektorem Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, rozmawia Gabriela Pewińska z Polski Dziennika Bałtyckiego.
10-10-2017
Gdańsk. Teatr Wybrzeże zaprasza na "Przejście"...
...które rozpocznie się we wtorek, 10 października o godz. 17 w Starej Aptece.
09-10-2017
Szaleństwo i zawziętość Polaków
Anna Augustynowicz, laureatka prestiżowej Nagrody Swinarskiego, rozpoczęła "Zemstą" nowy sezon Teatru im. Słowackiego. - Przed nami, wierzę w to głęboko, wspaniałe miesiące. Razem z Bartoszem Szydłowskim, kuratorem programu artystycznego, kontynuujemy to, co realizowaliśmy już w pierwszym naszym sezonie, zmieniając teatr w miejsce poszukiwań, wielogłosowe, otwarte na nowe formy, gdzie nie ma obaw związanych z zadawaniem trudnych pytań - mówi Krzysztof Głuchowski, dyrektor naczelny Teatru im. Słowackiego.
06-10-2017
Bielsko-Biała. Spektakl o słynnej himalaistce
Monodram o himalaistce Wandzie Rutkiewicz wystawi na swej małej scenie Teatr Polski w Bielsku-Białej. Odtwórczynią tytułowej postaci będzie Anita Jancia-Prokopowicz - poinformował w czwartek Piotr Ryncarz z impresariatu bielskiej sceny.
06-10-2017
Gdynia. Rusza sezon w Teatrze Miejskim
Teatr Miejski w Gdyni przygotowuje sześć premier. Zacznie sezon zwariowaną komedią angielskiego dramaturga Petera Quiltera "Następnego dnia rano".
06-10-2017
Łódź. Teatr Zamiast o ciele
Teatr Zamiast (Wi-Ma, al. Piłsudskiego 135) zaprasza na kolejną premierę w sezonie 2017/2018. Po monodramie Magdaleny Drab spektakl "Soma" zaprezentują Dagmara Woźniak i Katarzyna Gorczyca, absolwentki Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie, Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.
06-10-2017
Robert Czechowski: Nie popadnę w destrukcyjną rutynę
- Jednym z zadań rozpoczętego właśnie sezonu jest modernizacja naszej siedziby i utworzenie sceny lalkowej - zapowiada Robert Czechowski, dyrektor Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.
05-10-2017
Bydgoszcz. Opera Nova ujawnia hity sezonu
Nowa opera na jesień, balet na otwarcie 25. Bydgoskiego Festiwalu Operowego. W tym roku melomanów zachwycić ma przede wszystkim jubileuszowy Festiwal Operowy z zagranicznymi gwiazdami. Trwają rozmowy ze słynnym baletem z Montrealu.
03-10-2017
Warszawa. Teatr 6.piętro w nowym sezonie
W sezonie 2017/2018 Teatr 6.piętro zaprasza na polską prapremierę sztuki Torbena Bettsa, premierę spektaklu dla dzieci opartego o "Akademię Pana Kleksa", cykl koncertów znakomitości polskiej sceny muzycznej oraz projekt świąteczny w sześciu odsłonach.
02-10-2017
Romuald Wicza-Pokojski: Czas na łączenie, a nie dzielenie
Powrót do klasyki, rozwijanie tematyki lokalnej, wielka klasyka literatury społecznej - dyrektor Teatru Miniatura ujawnia plany repertuarowe na najbliższy sezon - pisze Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
30-09-2017
Teatr Muzyczny na najbliższe lata. Zadara, Józefowicz, Kościelniak, Klata
- Siłą naszego teatru jest to, że nasz zespół działa już dzięki samemu współbyciu aktorów na scenie. Tyłu ludzi o różnych charakterach i oczekiwaniach potrafi stworzyć na scenie świat wspólny - mówi Igor Michalski, dyrektor Teatru z Muzycznego w Gdyni. Rozmowa Łukasza Rudzińskiego w portalu trojmiasto.pl.
29-09-2017
Łódź. Teatr Mały z klasyką
Teatr Mały w Manufakturze (ul. Drewnowska 58B) zaprasza na pierwszą premierę w sezonie artystycznym 2017/2018. Dyrektor Mariusz Pilawski postanowił wziąć na warsztat romantyczne arcydzieło Adama Mickiewicza.
29-09-2017
Poznań. Strzępka, Klata, Marciniak i Smolar w Polskim
- Chcę pokazać w Poznaniu pięć dużych, ważnych premier. Będą kontrowersyjne i pobudzające do myślenia - zapowiada Maciej Nowak. Na trzeci sezon swojej pracy w Teatrze Polskim dyrektor artystyczny ściąga do Poznania najgorętsze nazwiska.
29-09-2017
Szczecin. Cztery premiery Pleciugi w nowym sezonie
Cztery nowe tytuły planuje w tym sezonie Teatr Lalek Pleciuga. Pierwsza premiera 7 października "Kim jestem?" będzie uczyć tolerancji
29-09-2017
Wrocław. Morfina i polopiryna
"Szaberplac. Moja miłość" Szymona Bogacza będzie 29 września pierwszą premierą we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Zobaczymy dramaty w Konkursie Strefy Kontaktu.
28-09-2017
Gniezno. Rusza nowy sezon w Teatrze Fredry
W Teatrze Fredry rozpoczął się już na dobre nowy sezon artystyczny. A dzieje się dużo: trwają próby do kilku spektakli równocześnie, gdyż gnieźnieński Teatr czeka wyjątkowo intensywny rok. W planie nowe projekty, znakomici realizatorzy i ciekawe tytuły, a na publiczność czeka nowoczesna, zmodernizowana dzięki funduszom unijnym, widownia. Będzie naprawdę gorąco.
28-09-2017
Warszawa. Nowy sezon w Warszawskiej Operze Kameralnej
Obchody 50-lecia pracy artystycznej reżyserki Jitki Stokalskiej, premiery oper Mozarta w nowej odsłonie oraz cykle koncertów okazjonalnych, m.in. w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości, zaplanowała dyrekcja Warszawskiej Opery Kameralnej na sezon 2017/2018.
22-09-2017
Szczecin. Bogata teatralna jesień
Hamlet, Król Edyp, Lord Jim, czyli bohaterowie targani wewnętrznymi wątpliwościami, bohaterowie tragiczni i nieszczęśliwi zagoszczą w tym sezonie na szczecińskich scenach.
22-09-2017
Teatr Miejski: spektakl o kibicach, Mistrz i Małgorzata, farsa Cooneya
- Chodziłem na "górkę" na stadion przy ul. Ejsmonda na Arkę i jeździłem na Lechię. Erupcja bezsensownej nienawiści, która często wyzwala się podczas rywalizacji kibiców, kojarzy mi się z "Romeo i Julią" - młodzi ludzie, podobnie jak Romeo i Julia, stają się ofiarami owczego pędu nienawiści. Zrobimy o tym spektakl - mówi Krzysztof Babicki w rozmowie na temat planów Teatru Miejskiego w Gdyni. Z dyrektorem rozmawia Łukasz Rudziński w portalu trojmiasto.pl.
22-09-2017
Warszawa. Tischner i Shakespeare w nowej interpretacji
Intensywna i bogata w doznania kulturalne jesień w Teatrze Collegium Nobilium, przy ul. Miodowej. Już w sobotę premiera "Mędroli".
21-09-2017
Pierwsza premiera już za nami. Co jeszcze szykuje częstochowski teatr?
Ku radości wielu wielbicieli częstochowskiej sceny na afisz powrócą "Hamlet" i "Przyjazne dusze". A co z premierowymi propozycjami? O planach na nowy sezon mówi dyrektor Teatru im. Mickiewicza Robert Dorosławski w rozmowie z Zuzanną Suligą w Gazecie Wyborczej - Częstochowa.
20-09-2017
Wrocław. Car przyjeżdża z Moskwy
Opera Wrocławska zaczyna jutro sezon spektaklem "Borys Godunow". Partię tytułową zaśpiewa Michaił Kazakow, gwiazda Teatru Bolszoj.
20-09-2017
Wrocław. Cztery premiery i remont
To plany na nowy sezon we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Pierwsza z zapowiadanych premier już 29 września - to inscenizacja tekstu Szymona Bogacza "Szaberplac. Moja miłość".
20-09-2017
Warszawa. Nowy sezon w Teatrze Dramatycznym
Drugą, pięcioletnią kadencję na stanowisku dyrektora Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy rozpoczął Tadeusz Słobodzianek. Już w najbliższy piątek, 22 września, pierwsza premiera: "Pociągi pod specjalnym nadzorem" na Scenie na Woli.
19-09-2017
Na początek "Wojna światów". Potem napięcie będzie rosnąć
- Zapraszamy nowych twórców, wdrażamy program edukacyjny. Powołujemy też hasło, które będzie towarzyszyło nam przez cały sezon. Będzie nosiło tytuł "Bliskie spotkania". Przywołując tytuł filmu Stevena Spielberga, chcemy wspólnie z widzami zastanowić się, czego i dlaczego się boimy - mówi Aneta Groszyńska, kierowniczka artystyczna Teatru Zagłębia w Sosnowcu.
19-09-2017
Wrocław. "Borys Godunow" na inaugurację sezonu artystycznego w Operze Wrocławskiej
Opera Modesta Musorgskiego "Borys Godunow" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego ze światowej sławy solistą Mikhailem Kazakovem zostanie pokazany w czwartek i w piątek na inaugurację nowego sezonu artystycznego Opery Wrocławskiej.
18-09-2017
Poznań. Nowy sezon w Teatrze Wielkim
W niedzielę rozpoczął się nowy sezon w Teatrze Wielkim. Na deskach poznańskiej opery w tym i przyszłym roku wystąpi m.in. Aleksandra Kurzak, a pierwszą premierą po wakacjach będzie "Rigoletto" Giuseppe Verdiego w reżyserii Marcina Bortkiewicza.
18-09-2017
Rzeszów. Nowy sezon u Siemaszkowej
Sześć premier, Rzeszowskie Spotkania Teatralne i nowy Międzynarodowy Festiwal Trans/Misje zaproponuje Teatr im. Siemaszkowej.
18-09-2017
Toruń. Teatr Horzycy zdradza plany na nowy sezon
W Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu rozpoczyna się nowy sezon. Do czerwca 2018 zobaczymy pięć nowych premier i wiele innych atrakcyjnych wydarzeń artystycznych.
16-09-2017
Sezon spektakli dla dzieci i tematów lokalnych w gdańskiej Miniaturze
- To sezon sprawdzonych drzew, których owoce nam smakują. I takie drzewa będziemy sadzić, a nie je wycinać - mówi Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku w rozmowie z Łukaszem Rudzińskim w portalu Trojmiasto.pl.
15-09-2017
Kraj. Od "Rasputina" do Kaczyńskiego. Premiery teatralne jesieni, na które czekamy
To premiery, na które czekamy. Premiery, o których będzie głośno. Nowe teksty, które pierwszy raz trafią na scenę, nowe inscenizacje znanych tytułów i musicale. Oto nasz przewodnik po wybranych premierach teatralnych jesieni - pisze Dorota Wyżyńska w Co jest grane 24.
15-09-2017
Kraków. Arie operetkowe na dwa głosy
W niedzielę (17 września) Opera Krakowska przywita się z publicznością koncertem "Na dwa głosy" poświęconym pamięci solistów krakowskiej Operetki - primadonny Iwony Borowickiej oraz pierwszego amanta Janusza Żełobowskiego. Repertuar obejmie najpiękniejsze arie operetkowe.
15-09-2017
Kraków. Rusza nowy sezon w Teatrze Ludowym
Wśród nowości znajdzie się m.in. spektakl "Trik Patryka" Kristo Šagora w reżyserii Mateusza Przyłęckiego. Zobaczymy także inscenizacje Strindberga i Wyspiańskiego.
15-09-2017
Kraków. Teatr Nowy Proxima zaczyna nowy sezon
Teatr Nowy Proxima zaprasza na nowy sezon artystyczny i zapewnia, że wkroczy w niego z impetem.
15-09-2017
Rzeszów. "Siemaszka" poszukuje miłości widzów
Teatr im. W. Siemaszkowej w nowym sezonie stawia na miłość, licząc, że ta tematyka dobrze się sprzeda. Polityki unika jak ognia. Promuje się nowym hasłem: "To jest TEATR". Co ono ma właściwie oznaczać?
14-09-2017
Bielsko-Biała. 70. sezon bielskiej Banialuki - trzy premiery i międzynarodowy festiwal
Trzy premiery wystawi w jubileuszowym, 70. sezonie bielski Teatr Lalek Banialuka - zapowiedziała dyrektor sceny Lucyna Kozień. Największym wydarzeniem sezonu będzie 28. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Lalkarskiej pod koniec maja 2018 r.
14-09-2017
Kraków. Nowy sezon w Teatrze Ludowym
Teatr Ludowy w Krakowie rozpocznie nowy sezon artystyczny od dwóch spektakli: "Trik Patryka", mówiącego o tolerancji i " Zahipnotyzuj mnie" - opartego na muzyce Zygmunta Koniecznego. Natomiast w listopadzie pokaże "Życiorysy Nowej Huty".
14-09-2017
Wrocław. Nowy sezon w operze
Opera Wrocławska otwiera nowy sezon artystyczny 2017/2018. Przed nami wiele wydarzeń artystycznych, a wśród nich 13 premier operowych, baletowych i familijnych oraz kolejna edycja Festiwalu Oper Współczesnych.
13-09-2017
Czas Francji w Operze Bałtyckiej
- Jeżeli mówimy o Francji, jakie skojarzenie przychodzi nam do głowy? Choćby kankan. Ale i szampan, Debussy, Saint-Saens, Offenbach, Barcarola, ale też renault, peugeot, czy królowa mody Coco Chanel, wreszcie sery, wina, Loara czy Paryż. To symbole kultury tego kraju i preteksty, by przyciągnąć do naszego teatru nie tylko zagorzałych melomanów - mówi Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
13-09-2017
Gdańsk. Opera Bałtycka inauguruje sezon francuski
Po wakacyjnej przerwie do Opery Bałtyckiej wracają artyści. A wraz z nimi nowe propozycje dla widzów. Najnowszy sezon zainauguruje uroczysta gala "Francuska Noc", która odbędzie się 23 września. Widzowie usłyszą na niej zapowiedzi premierowych spektakli i wiele operowych, francuskich specjalności.
13-09-2017
Kielce. W nowym sezonie Teatru im. Żeromskiego sześć premier
Za złote czasy kieleckiej sceny uważa się lata 1952-1958, kiedy teatrem kierowali Irena i Tadeusz Byrscy. W latach 1992-2015 teatrem kierował Piotr Szczerski. Był otwarty na młodych, awangardowych twórców. Do współpracy zaprosił m.in. reżyserów Radosława Rychcika, Wiktora Rubina, Ewelinę Marciniak oraz dramaturgów - Jolantę Janiczak, Mateusza Pakułę i Michała Buszewicza.
13-09-2017
Łódź. Początek sezonu u Jaracza
Teatr im. Stefana Jaracza rozpoczyna sezon artystyczny 2017/2018.
13-09-2017
Łódź. Podsumowanie i plany w Powszechnym
Teatr Powszechny zakończył sezon artystyczny 2016/17. To był bardzo intensywny czas - mimo najniższej spośród wszystkich łódzkich teatrów dramatycznych dotacji Teatr zrealizował dwanaście premier, a sceny przy Legionów odwiedziło ponad 130 000 widzów.
13-09-2017
Rzeszów. "Bambusowa Księżniczka" na rozpoczęcie sezonu w Masce
Mocny start nowego sezonu artystycznego 2017/2018 w Teatr Maska w Rzeszowie. 24 września odbędzie się pierwsza premiera sezonu - "Bambusowa Księżniczka".
13-09-2017
Rzeszów. Będzie sześć premier w teatrze
Dyrekcja i artyści Teatru im. Wandy Siemaszkowej zapraszają w sezonie teatralnym 2017/2018 na sześć premier.
13-09-2017
Wałbrzych. Nowy sezon u Szaniawskiego
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu jak zwykle szykuje wiele atrakcji dla swoich widzów. W nowym sezonie - "Na Zachodzie bez zmian?" - aż 8 premier, świętowanie Roku Josepha Conrada, XVIII Dni Dramaturgii, rozbudowane działania edukacyjne, nowy cykl "Teatr lekturowy" i czytania "Streszczamy się!".
12-09-2017
Katowice. 9 premier w nowym sezonie w Teatrze Śląskim
9 premier, w tym 5 prapremier odbędzie się w rozpoczętym właśnie sezonie artystycznym Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Pierwsza - "Sztuka" Yasminy Rezy w reż. Tadeusza Bradeckiego - w piątek. Ruszyły już też próby do spektaklu Przemysława Wojcieszka opowiadającego o konflikcie między Wojciechem Korfantym a Józefem Piłsudskim.
12-09-2017
Kielce. Nowy sezon w Teatrze Kubuś otworzy Pani Beksa
W nowym sezonie Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" przygotuje dla kielczan aż sześć nowych przedstawień, a nowy sezon rozpocznie prapremierą sztuki Julii Holewińskiej. Spektakl "Akademia Pani Beksy" inspirowany kultową "Akademią Pana Kleksa", wchodzący na afisz już 16 września, wyreżyserował dyrektor Teatru, Robert Drobniuch.
12-09-2017
Łódź. Plany Teatru Powszechnego w nowym sezonie artystycznym
Prapremiera sztuki Juliusza Machulskiego, spektakle w reżyserii Pawła Szkotaka, Giovanniego Castellanosa, Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych - znalazły się w planach nowego sezonu artystycznego w Teatrze Powszechnym w Łodzi.
12-09-2017
Warszawa. Nowy sezon w Teatrze Powszechnym
Pokazami spektaklu "Kuroń. Pasja według św. Jacka" w reż. Pawła Łysaka (21-24 września) Teatr Powszechny rozpocznie sezon 2017-2018.
11-09-2017
Gdynia. Nowy i ostatni sezon Centrum Kultury na Łowickiej
Rusza ostatni sezon w siedzibie na Łowickiej 51. Latem 2018 roku CK przeprowadzi się do nowego budynku w centrum Gdyni. Tymczasem ruszyła sprzedaż biletów na wszystkie wydarzenia do końca bieżącego roku. Sezon otworzy 16 września spektakl "Psiunio".
11-09-2017
Kielce. Nowy sezon w Teatrze Kubuś
Sześć premier planuje w nadchodzącym sezonie artystycznym Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach. - Sezon zapowiada się bardzo ciekawie - mówi Robert Drobniuch, dyrektor placówki.
11-09-2017
Warszawa. Plany STUDIO teatrgalerii na nowy sezon
STUDIO teatrgaleria w sezonie 2017/2018 zapowiada premiery m.in. "Procesu" w reż. Krystiana Lupy, "Kartoteki" w reż. Radosława Rychcika czy "Biesów" w reż. Natalii Korczakowskiej, ale również podjęło współpracę z California Institute of the Arts.
08-09-2017
Bydgoszcz. Teatr Polski na nowo
Siedem premier, początek remontu budynku i - tu niespodzianka - Festiwal Prapremier - tak ma wyglądać pierwszy sezon Łukasza Gajdzisa.
08-09-2017
Kalisz. Nowy sezon u Bogusławskiego
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego pod nową dyrekcją Bartosza Zaczykiewicza przedstawia plan artystyczny sezonu 2017/2018.
08-09-2017
Łomża. Kafka wg Antoniuka na inaugurację sezonu
Teatr Lalki i Aktora w Łomży inauguruje sezon 2017/2018. Dla teatru jest to czas nowych nadziei, wyzwań, planów, interesujących propozycji repertuarowych. Pierwsza premiera sezonu - "Proces" wg Franza Kafki w reżyserii Jarosława Antoniuka - odbędzie się 23 września, uświetniając wieczór jubileuszowy z okazji 30-lecia teatru.
08-09-2017
Łukasz Gajdzis opowiada, jak będzie wyglądał jego teatr
- Chciałbym, żebyśmy myśleli o bydgoskim teatrze jak o koronie. Każdy spektakl może być diamentem. Przez trzy lata będzie ich 20 - mówi Łukasz Gajdzis, nowy dyrektor Teatru Polskiego, w rozmowie z Martą Leszczyńską z Gazety Wyborczej - Bydgoszcz.
07-09-2017
Bielsko-Biała. Monodram o Wandzie Rutkiewicz wystawi Teatr Polski
Monodram o himalaistce Wandzie Rutkiewicz wystawi na swej małej scenie Teatr Polski w Bielsku-Białej. Odtwórczynią tytułowej postaci będzie Anita Jancia-Prokopowicz - poinformował w czwartek Piotr Ryncarz z impresariatu bielskiej sceny.
07-09-2017
Bielsko-Biała. Teatr Polski rozpoczyna sezon
Teatr Polski sezon teatralny 2017/2018 zainauguruje oficjalnie premierą spektaklu "Św. Idiota" 30 września na Dużej Scenie.
07-09-2017
Kilkanaście premier i rozbudowa. Plany dyrektora Opery Wrocławskiej
- Stawiam na różnorodność, chcemy zaspokoić potrzeby różnych grup widzów - deklaruje Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery Wrocławskiej. Jakie wydarzenia planuje w najbliższych latach? - rozmowa Magdy Piekarskiej w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
07-09-2017
Kraków. Marek Mikos ujawnia plany na najbliższy sezon
- To, co ja teraz robię, to reformacja Narodowego Starego Teatru. Tak jak Marcin Luter w 1517 roku powiesił swoje tezy w kościele w Wittenberdze, tak ja powiesiłem swoje na drzwiach palarni NST i mam swoje plany wobec tej sceny - zapowiedział dyrektor Marek Mikos na pierwszej za jego kadencji konferencji prasowej.
07-09-2017
Łódź. "Les Misérables" na początek sezonu
Nowa inscenizacja musicalu "Les Misérables" w reż. Zbigniewa Maciasa zainaugruje 14 października nowy sezon w Teatrze Muzycznym.
07-09-2017
Opole. Nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora będzie pełen niespodzianek
Już w najbliższą sobotę teatr zaprasza na premierę spektaklu "Hokus - pokus, czary mary i król". Nowości w nadchodzącym sezonie będzie znacznie więcej.
07-09-2017
Radom. Nowy sezon w Teatrze Kochanowskiego
Dziesięć premier zaplanował na sezon 2017/2018 Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Wydarzeniem artystycznym ma być broadwayowski musical Mitcha Leigha "Człowiek z La Manchy", opowiadający historię walczącego z wiatrakami Don Kichota.
07-09-2017
Reformacja czy schizma w Starym Teatrze?
Józef Opalski i Giovanny Castellanos - to miały być atuty Marka Mikosa, dyrektora naczelnego Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Obaj reżyserzy są jednak zdziwieni i sugerują, że na razie nie ma mowy o ich pracy na scenie przy ul. Jagiellońskiej - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
07-09-2017
Warszawa. Otwarcie sezonu w Teatrze Collegium Nobilium
Intensywna i bogata w doznania kulturalne jesień w Teatrze Collegium Nobilium, przy ul. Miodowej. Organizatorzy zapraszają widzów na m. in. "Mędroli" w reż. Małgorzaty Flegel wg Józefa Tischnera czy "Otella" w reż. Grażyny Kani.
06-09-2017
Gdańsk. Cztery duże premiery w Operze Bałtyckiej
Opera Bałtycka rozpoczyna sezon 23 września galą "Francuska Noc". Później, w listopadzie, czekają nas dwie premiery - jedna operowa i taneczna oraz koncerty operetkowe. Na kolejne duże produkcje poczekamy do przyszłego roku. Od stycznia do repertuaru wrócić mają tegoroczne produkcje operowe.
06-09-2017
Opole. Nowy sezon w Teatrze im. Kochanowskiego
Sezon 2017/2018 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu będzie sezonem zarówno ważnych tematów, jak i lekkich form, które wzbogacą nasz repertuar o kolejne tytuły skierowane do szerokiego grona widzów.
06-09-2017
Poznań. Nowy sezon "Teatru powszechnego" w CK Zamek
Od dwóch lat główne pole aktywności CK Zamek w dziedzinie sztuk performatywnych zajmuje "Teatr powszechny". Ideą projektu jest prezentacja zjawisk obecnych w teatrze tworzonym przez środowiska osób upośledzonych lub zagrożonych społecznym m wykluczeniem. - Przed nami dwie premiery, spektakl gościnny i wznowienie - zapowiadają organizatorzy.
06-09-2017
Warszawa. Teatr Baj w podróży
We wrześniu Teatr Baj wyrusza w podróż. Będzie odwiedzać ze swoimi spektaklami różne sceny i miejsca w Warszawie oraz poza Warszawą, w Polsce i za granicą.
06-09-2017
Kraków. Dyr. Mikos: Plany repertuarowe Starego Teatru kształtują się
Repertuar na dłuższy czas, gra na wszystkich scenach teatru, program wpisujący się w przyszłoroczne obchody rocznicy niepodległości Polski, współpraca z młodymi artystami - to niektóre z planów nowego dyrektora Starego Teatru w Krakowie, Marka Mikosa.
05-09-2017
Białystok. Nowy sezon w Teatrze Dramatycznym
Spektaklem "Sąsiedzi" Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku oficjalnie zainauguruje kolejny sezon artystyczny. Już we wrześniu widzowie będą mogli zobaczyć nowe przedstawienie - "Mayday" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza.
05-09-2017
Kraków. Nowy sezon i jubileusz w Teatrze Nowym Proxima
W jubileuszowy sezon wkraczamy z impetem - pisze Piotr Sieklucki, dyrektor Teatru Nowego Proxima.
05-09-2017
Legnica. Plany Modrzejewskiej na sezon 2017/2018
Cztery premiery i listopadowa, czterodniowa kulminacja podwójnego jubileuszu 40-lecia polskiej sceny dramatycznej w Legnicy oraz 175-lecia teatralnego budynku w centrum miasta to zasadnicze elementy programu na bieżący sezon artystyczny w legnickim Teatrze Modrzejewskiej. Pierwsza z premier już 16 września.
05-09-2017
Poznań. Nowy sezon w Scenie na Piętrze
Polską prapremierą sztuki Jacka Hempla "Za lepsze czasy" rozpocznie w poniedziałek, 11 września, swój 39. sezon Scena na Piętrze Estrady Poznańskiej.
05-09-2017
Śląskie. Premiery, jubileusze i festiwale
Opera Śląska, teatry lalkowe i katowickie sceny niezależne szykują na rozpoczynający się sezon wiele ciekawych przedstawień. Dwie placówki pracować będą pod nowym kierownictwem.
04-09-2017
Kraków. Nowy sezon w Teatrze Barakah
Remont przestrzeni przy ul. Paulińskiej 28 nadał Teatrowi Barakah nowy, jeszcze lepszy wizerunek, który z pewnością znajdzie uznanie stałych widzów i zachęci nowych do poznania naszej oferty kulturowej. A będzie ona jesienią 2017 roku bardzo bogata. Będzie to również jesień 10-lecia Fundacji Dziesięciu Talentów na rzecz Teatru Barakah oraz 14. sezon w historii teatru.
04-09-2017
Młodzi twórcy ciągną do Kalisza
- Początek sezonu i mojej dyrekcji zdominują sztuki współczesne oraz młodzi, a nawet bardzo młodzi twórcy. Bartosz Zaczykiewicz, reżyser i nowy dyrektor kaliskiej sceny, przedstawił nam swoje plany na sezon 2017/2018 oraz trzyletnią kadencję - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
04-09-2017
Śląskie. Nowy sezon w teatrach
W teatrach zaczyna się nowy sezon artystyczny. Zapowiada się wiele ciekawych, różnorodnych tematycznie i koncepcyjnie premier. Będzie też kilka koprodukcji, czyli spektakli przygotowanych wspólnie z innymi instytucjami, spoza naszego województwa.
01-09-2017
Grzegorz Jarzyna: Nie jesteśmy teatrem politycznym, ale na pewno jesteśmy teatrem zaangażowanym
Interesuje nas, jak człowiek ze swoją kondycją, odnajduje się w przestrzeni społecznej, w tkance nowych, tworzących się systemów manipulacji, ale też swoich uzależnień. Jak radzi sobie z bagażem - tym, który ma dany, i tym, który został mu narzucony jak odnajduje się we współczesnej rzeczywistości, jaką widzi w niej swoją rolę i jak czuje tę przestrzeń - mówi Grzegorz Jarzyna, reżyser i dyrektor TR Warszawa.
01-09-2017
Kraj. 5 jesiennych festiwali teatralnych, na które czekamy
Najważniejsze polskie festiwale teatralne ogłaszają już swoje programy. tej jesieni mamy szansę zobaczyć w Polsce spektakle Alaina Platela, Ivo Van Hove, She She Pop czy Ohada Naharina. Polecamy 5 festiwali, na które już teraz warto rezerwować bilety.
01-09-2017
Warszawa. Spektakle TR Warszawa w nowym sezonie
TR Warszawa w nowym sezonie planuje m.in. premiery spektakli: "Moja walka" w reż. Michała Borczucha, "Proces" w reż. Krystiana Lupy, "Mistrz i Małgorzata" w reż. Konstatnina Bogomołowa, a także spektakle w reżyserii Rene Pollescha i Grzegorza Jarzyny.
01-09-2017
Warszawa. Trochę dramatu, trochę brokatu na Scenie SPATiF
Koncerty, kameralne spektakle i kabaret. Poranki dla dzieci i projekty niezależnych grup teatralnych. To wszystko na deskach Sceny SPATiF do zobaczenia w nowym sezonie.
31-08-2017
Bydgoszcz. "Zemsta nietoperza" otworzy sezon w Operze
W przyszłym tygodniu pierwszy spektakl nowego sezonu w Operze Nova. Zainauguruje go 120. przedstawienie operetki Johanna Straussa "Zemsta nietoperza". Za pulpitem dyrygenckim stanie, podobnie jak 22 lata temu na premierze, Maciej Figas.
31-08-2017
Radom. Nowy sezon w Teatrze Powszechnym
Już za kilka dni Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego rozpocznie w kolejny sezon artystyczny. Szczególnie dla nas ważny, bo wraz z nim wkraczamy w naszą drugą czterdziestkę. Będzie więc z pewnością zabawnie i refleksyjnie, dramatycznie i muzycznie, klasycznie i współcześnie... - informuje teatr.
29-08-2017
Intensywny sezon szczecińskiego Współczesnego
We wtorek dyrektor Teatru Współczesnego Mirosław Gawęda podpisuje umowę z Miastem na kierowanie przez cztery sezony sceną przy Wałach Chrobrego. Zapowiada kontynuację polityki: - Myślę, że to teatr, który co ma coś do powiedzenia do namysłu, poczucia, że uczestniczymy w czymś ważnym, dla siebie, miasta.
29-08-2017
Przed nową artystyczną podróżą
- Moje propozycje programowe są kontynuacją linii zaproponowanej przez Marka Waszkiela - z dużą ilością nowej dramaturgii i misją przybliżania mieszkańcom Poznania tego, co najciekawsze w teatrze lalki i ożywionej formy - mówi Piotr Klimek, nowy dyrektor Teatru Animacji w Poznaniu.
29-08-2017
Teatr dobrych chęci
Rozpoczynający się za moment nowy sezon teatralny 2017/2018 to nie tylko wyczekiwane premiery, lecz i czas pytań o przyszłość najważniejszych scen w Polsce - pisze Przemysław Skrzydelski w tygodniku Sieci Prawdy.
29-08-2017
Wałbrzych. Nowy sezon u Szaniawskiego "Na Zachodzie bez zmian?"
Po dwóch sezonach z wykrzyknikiem, "Szaniawski" wprowadza pytajnik. "Na Zachodzie bez zmian?" - to hasło sezonu 2017/18. Opowiada o niezmiennych wartościach i czekaniu na zmiany.
29-08-2017
Warszawa. Teatr Kamienica w nowym sezonie
29 sierpnia w Teatrze Kamienica odbyła się konferencja prasowa inaugurująca sezon 2017/2018. Oprócz autorskiego spektaklu Emiliana Kamińskiego "Trzecia młodość Bociana" podczas spotkania zostały zaprezentowane inne propozycje repertuarowe warszawskiej Kamienicy. M.in. Jacek Wójcicki opowiadał o przygotowaniach do familijnego, muzycznego spektaklu "Pan Tenorek i błękitny balonik".
29-08-2017
Warszawa. Nowy sezon w Nowym Teatrze
Nowe spektakle Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego, Michała Zadary, Krzysztofa Garbaczewskiego i Anny Karasińskiej będą wydarzeniami sezonu w warszawskim Nowym Teatrze.
28-08-2017
Bytom. Inauguracja nowego sezonu Opery Śląskiej - 16 września
Koncert z popularnymi ariami pochodzących z dzieł, które w najbliższych miesiącach wystawiane będą na deskach Opery Śląskiej w Bytomiu zainauguruje 16 września 73. sezon artystyczny bytomskiej sceny. Pierwsza premiera - "Romeo i Julia" Ch. Gounoda - w październiku.
28-08-2017
Gliwice. Nowy sezon w Teatrze Miejskim
Tragi-farsa "Ich czworo. Reality show" inspirowana dramatem Gabrieli Zapolskiej , "Dzieci z Bullerbyn" według powieści Astrid Lindgren oraz spektakl dla widzów w wieku 3-5 lat, czyli "najnajów" znalazły się w programie nowego sezonu Teatru Miejskiego w Gliwicach.
28-08-2017
Szczecin. Współczesny zaplanował nowy sezon
Dziewięć nowych spektakli pojawi się w sezonie artystycznym 2017/2019 w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Będzie to sezon wielkich narracji i małych opowieści - zdecydowany powrót do klasyki z silnie zaznaczonym nurtem sztuk współczesnych.
28-08-2017
Warszawa. Nowa siedziba i premiery - nowy sezon w Teatrze Soho
Zapowiada się intensywny sezon w Teatrze Soho - scenie prowadzonej przez Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło na terenie praskiego Soho Factory. Od sierpnia NGO-osowy teatr Marty Wójcickiej i Igora Gorzkowskiego będzie działał w nowej przestrzeni usytuowanej pomiędzy Muzeum Neonów a restauracją Warszawa Wschodnia Mateusza Gesslera.
28-08-2017
Warszawska czwórca
Po czarnej serii ostatniego roku, polski teatr poszukujący jest scentralizowany i warszawski jak nigdy od lat. Zaś twórcy, którzy przez lata krążyli od Gdańska po Kraków, najczęściej spotykani będą między Pałacem Kultury, Mokotowem a okolicami Stadionu Narodowego - pisze Witold Mrozek w Dwutygodniku.
25-08-2017
Warszawa. Nowy sezon w TR Warszawa
Premiery "Procesu" w reżyserii Krystiana Lupy, "Mojej walki" Michała Borczucha, "Mistrza i Małgorzaty" Konstantina Bogomołowa i "California Ueber Alles" Rene Pollescha - te spektakle należą do najważniejszych wydarzeń nowego sezonu w stołecznym TR Warszawa.
25-08-2017
Warszawa. Nowy sezon w TW-ON
W piątek 15 września przedstawieniem baletu "Jezioro łabędzie" Teatr Wielki - Opera Narodowa rozpoczyna nowy sezon artystyczny.
18-08-2017
Warszawa. Nowy sezon w Teatrze Polskim
Teatr Polski zaprasza 1, 2 i 3 września na inaugurujące sezon 2017/18 spektakle "Muzeum Wolności" kabaretu Pożar w Burdelu. Tydzień później, również w cyklu "Goście w Polskim", wystąpi Biały Teatr Tańca Izadory Weiss, który pokaże "Erosa & Thanatosa".
14-08-2017
To będzie intensywny i ciekawy sezon dla "Bajki"
Kierownik artystyczny Sceny Lalek "Bajka" Teatru Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie, Jakub Tomoszek zdradza kilka faktów dotyczących zbliżających się premier w nowym sezonie artystycznym, a także odnosi się do planowanej przeprowadzki "Bajki".
10-08-2017
Ostatni sezon
Za chwilę rozpocznie się sezon teatralny 2017/18, który nazywam ostatnim sezonem. Coś się w polskim teatrze kończy na bardzo wielu poziomach: artystycznym, organizacyjnym, finansowym i pokoleniowym - pisze na swoim blogu Mike Urbaniak.
31-07-2017
Kielce. To będzie hitowy sezon w Teatrze Żeromskiego
Sześć premier czeka nas w nadchodzącym sezonie w Teatrze Żeromskiego. Na kieleckiej scenie zobaczymy sztuki najważniejszych polskich reżyserów, m.in. Mai Kleczewskiej, Moniki Strzępki, Mikołaja Grabowskiego i Wiktora Rubina.
31-07-2017
Sprostamy wyzwaniom współczesności
- Budynek teatru jest w części pod ochroną konserwatorską. To co podobało nam się w wybranej pracy, to umiejętne i eleganckie połączenie wytycznych konserwatora z uporządkowaniem funkcji teatralnych i zaimplementowaniem w istniejącą tkankę nowoczesnych rozwiązań - Michał Kotański, dyrektor Teatru im. Żeromskiego w Kielcach opowiada o przebudowie siedziby i planach na najbliższy sezon.
31-07-2017
Warszawa. Październik w Teatrze Kwadrat
Jesienią w teatrach dzieje się najwięcej. A co czeka na widzów w Kwadracie?
31-07-2017
Warszawa. Plany TR Warszawa na nadchodzący sezon
Spektakl Michała Borczucha na podstawie epopei Karla Ove Knausgarda "Moja walka", nowa sztuka niemieckiego reżysera René Pollescha i adaptacja jednej z najważniejszych powieści XX wieku - "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa w reż. rosyjskiego wizjonera Konstantina Bogomołowa to propozycje TR Warszawa na nadchodzący sezon.