powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Walencja. "Cyrano De Bergerac" Znanieckiego

Premiera "Cyrano De Bergerac" Franco Alfano z Placido Domingo [na zdjęciu] w roli tytułowej, w reżyserii Michała Znanieckiego odbędzie się 11 lutego hiszpańskiej Walencji.

Spektakl jest rezultatem prawdziwego i głębokiego dialogu miedzy Placido Domingo i Michałem Znanieckim podczas spotkań w Nowym Jorku i Hiszpani. To właśnie Domingo rozpowszechnił tę rzadko graną operę Alfano, pokazując ją w nowojorskiej Metropolitan Opera i w londyńskiej Covent Garden. Do kolejnej realizacji, tym razem w Walencji, słynny tenor wybrał utalentowanego polskiego scenografa i reżysera, z którym planuje pracować w nastepnych spektaklach w Waszyngtonie i Los Angeles.

Premiera "Cyrano De Bergerac" odbędzie się w futurystycznym Palau des Artes, będącym najnowocześniejszym teatrem operowym Europy zaprojektowanym przez słynnego hiszpańskiego architekta Calatravę. W tym kontekscie realizacja "Cyrano de Bergerac" stała się wyzwaniem dla tradycji i historycznej wizji opery Alfano. "Cyrano..." Znanieckiego - zarówno dekoracje i reżyseria, będzie spektaklem wystylizowanym i nowoczesnym.

Reżyser zaprezentuje wizję poety, w której słowa poezji pojawiają się i znikają na horyzoncie. Kostiumy zachowuja chromatyczny rygor, w każdym akcie wszystkie postaci mają kostiumy w jednym kolorze. Znaniecki odchodzi się od realistycznego opowiedzenia historii Rostanda, aby pogłębić warstwę metaforyczną poety outsidera i poezji, ktora walczy z rzeczywistoscia, z rzeczywistością, która "skrzeczy."

"Inscenizacja jest dziełem samego Cyrano, to jego wizje, jego sny i jego obsesje. Cyrano ze swoim zdeformowanym nosem spotyka lustra we wszystkich scenach. Bohater, ktorego "nos wyprzedza go o pietnascie minut," widzi się w szyderczych uśmiechach swoich wrogow i jak Piotruś Pan walczy z własnym cieniem, ktory jeszcze bardziej podkreśla długość nosa" - mówi Znaniecki.

Premiera "Cyrano de Bergerac" jest wielkim wydarzeniem artystycznym zarówno w zachodniej Europie jak i świecie. Spektakl będzie rejestrowany i wydany w wersji DVD high defnition, a następnie dystrybuowany na rynku amerykańskim i japońskim.

"Cyrano de Bergerac" jest jednocześnie pierwszym spektaklem Michała Znanieckiego w Hiszpani. W planach sa już kolejne produkcje Znanieckiego w Hiszpanii na kolejne lata, min. w Operze w Bilbao z "Bella Dormiente" i "Cosi fan tutte" Mozarta, na Festiwalu w Santander z "Samsonem i Dalilą" Saent Sansa, oraz w Operze Królewskiej w Madrycie.

W inscenizacji "Cyrano De Bergerac" w Walencji bierze udział międzynarodowa obsada:

Cyrano - Plcido Domingo

Roxane - Sondra Radvanovsky

Christian - Germn Villar / Arturo Chacon Cruz

De Guiche - Rodney Gilfry

Ragueneau - Corrado Carmelo Caruso

De Valvert - Vsevolod Sulimsli

Carbon - Miquel Ramon

La Dugne - Itxaro Mentxaka

Sur Marthe - Raquel Pierotti

Le Bret - Nahuel di Pierro

La Sur - Solvia Vázquez

Lignire - Miquel Sol

Dyrygent: Patrick Fourniller

***

Michał Znaniecki studiował w warszawskiej PWST, a następnie na Uniwersytecie w Bolonii u Umberta Eco oraz u Giorgia Strehlera w Teatro Piccolo di Milano, gdzie wyreżyserował swoje przedstawienie dyplomowe "Emigrantów" Mrożka. W wieku 24 lat spektaklem opartym na muzyce Monteverdiego zadebiutował w La Scali i był najmłodszym debiutantem w jej historii. W 1995 r. został uznany za największy młody talent reżyserski we Włoszech. Jest autorem ponad 100 spektakli muzycznych i dramatycznych. Był dyrektorem festiwali teatralnych i operowych w Como i Mediolanie. Jest dyrektorem artystycznym stowarzyszenia Con-Teatro w Turynie. Ostatnia wyreżyserowana przez niego produkcja w Polsce to "Cosi fan tutte" Mozarta w Operze Wrocławskiej. W planach są kolejne produkcje we Wrocławiu oraz w Łodzi.