Kontrowersyjna zmiana na stanowisku dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie

10-05-2017
14-01-2020
Jak łaska ministra Glińskiego galopuje na pstrym koniu
O pozornej hojności ministra świadczą najnowsze wieści zza oceanu. Instytut Adama Mickiewicza, najważniejsza instytucja odpowiedzialna za promocję polskiej kultury za granicą, cofnął dotację na pokazy "Procesu" Krystiana Lupy na prestiżowej nowojorskiej scenie NYU Skirball - pisze Michał Olszewski w Gazecie Wyborczej - Kraków.
10-10-2019
Cztery lata ministra Glińskiego. Kronika
Trzy lata, 10 miesięcy i 25 dni rządów ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego obfituje w zdarzenia bez precedensu i procesy sądowe. Próby cenzury, zwalnianie dyrektorów wbrew warunkom kontraktu, nastawanie na autonomię instytucji. A także dewastowanie teatrów i promowanie prawicowej propagandy. Prezentujemy kronikę nadużyć kulturalnych ministra - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
27-09-2019
Toksyczny związek polityki z krakowską kulturą
Jak wygląda krakowska kultura pod rządami PiS? Dobrze się mają te instytucje, które idą na układ z władzą. Minister Piotr Gliński kręci karuzelą stołków, a lądują na nich ci, którzy nie dyskutują z wizjami, jakie ma rząd - piszą Małgorzata Skowrońska, Grzegorz Nurek i Michał Olszewski w Gazecie Wyborczej - Kraków.
02-04-2019
Stary na nowo
Premiery "Królestwa" Remigiusza Brzyka i "Roku z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki potwierdzają, że w Krakowie zdarzył się cud. Narodowy Stary Teatr odżył - pisze Łukasz Maciejewski we Wprost.
05-02-2019
Minister Gliński proponuje układ
Dodatkowe miejsca dla wskazanych przez ministra Piotra Glińskiego ludzi w strukturach ECS w zamian za dotacje rządowe dla tej instytucji miały zapewnić władzy wpływ na politykę historyczną - pisze publicysta Jacek Rakowiecki w Fakcie.
19-12-2018
Jestem dumny z kolekcji Czartoryskich
- Próbowaliśmy zmienić sytuację raptem w dwóch (na 121!) teatrach publicznych i natknęliśmy się na histerię, bojkoty polityczne, obstrukcję, która polegała na przyjęciu założenia, że "skoro nie my, to nikt". Taka sytuacja miała miejsce w Teatrze Starym i Teatrze Polskim we Wrocławiu - z Piotrem Glińskim, wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego rozmawia Dorota Kania z Gazety Polskiej.
14-12-2018
Męskość schodzi ze sceny
Do niedawna krytycznie o mężczyznach wypowiadały się w polskim teatrze głównie kobiety. W tym sezonie dołączyli do nich panowie - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
08-12-2018
Coraz smutniej w polskim teatrze
Komisja konkursowa nie wybrała szefa Instytutu Teatralnego, teraz może go wybrać minister kultury. Dotychczasowe wybory ministerstwa wróżą katastrofę kolejnej instytucji, członkowie komisji powinni być tego świadomi - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
03-12-2018
Teatr jest gdzie indziej
Przyznanie Janowi Klacie Europejskiej Nagrody Teatralnej to najlepszy dowód, że najwyższy czas przestać opowiadać anegdotki o barbarzyńcy z irokezem - pisze Dariusz Kosiński w Tygodniku Powszechnym.
30-11-2018
Kraków. Rok z życia Starego Teatru
Narodowy Stary Teatr wraca do gry. "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki będzie pierwszą premierą sezonu artystycznego 2018/2019 i pierwszym spektaklem powstałym pod okiem Rady Artystycznej.
30-11-2018
Smutny spektakl prawicy
Wiele znaków na niebie i ziemi, o których nie śniło się filozofom, wskazuje, że w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie dochodzi do historycznego kompromisu pomiędzy obozem "dobrej zmiany" a artystami, którzy mieli paść jego ofiarą - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
29-11-2018
Czy Stary Teatr po "dobrej zmianie" wróci do gry?
Narodowy Stary Teatr wraca do gry "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki będzie pierwszą premierą sezonu artystycznego 2018/2019 i pierwszym spektaklem powstałym pod czujnym okiem Rady Artystycznej.
27-10-2018
Moje życie, mój "Proces"
- Mechanizm, który Kafka pokazuje w "Procesie", wciąż ma się świetnie, także w sytuacjach, które z polityką nie mają wiele wspólnego. Lupa to wykorzystał. Sam pomysł, żeby wyreżyserować ten tekst, z którym przecież długo się nosił, okazał się profetyczny - mówi Andrzej Kłak, tegoroczny laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, w rozmowie z Magdą Piekarską w miesięczniku Teatr.
14-08-2018
Ryzykowny eksperyment
- W świetle doświadczeń pierwszego sezonu fakt, że zamiast konfliktu mamy porozumienie między zespołem a dyrektorem, wypada uznać za dobry prognostyk - z Wandą Zwinogrodzką, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego rozmawia Przemysław Skrzydelski w tygodniku Do Rzeczy.
21-06-2018
Koniec sezonu niespełnionych obietnic w Starym Teatrze
W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie ostatnie przygotowania do spektaklu "Audiencja 89" w reżyserii Tomasa Svobody, będącego hołdem dla obchodzącego urodziny Bogusława Schaeffera. Ale to także czas podsumowań mijającego sezonu artystycznego, którego ta scena nie może zaliczyć do udanych - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
15-06-2018
Kraków. Narodowy Stary Teatr czeka kolejna rewolucja?
Jest szansa, że po sezonie pełnym wstrząsów artystycznych i personalnych w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie nastąpi nowe otwarcie.
13-06-2018
Kraków. Najważniejsi reżyserzy powrócą do Starego Teatru?
Duet Strzępka-Demirski, Glińska, Brzyk, Miśkiewicz, Wierzchowski, Garbaczewski, Borczuch i Bogomołow - to oni będą odpowiadać za nadchodzące premiery na scenie narodowej.
13-06-2018
W oczekiwaniu na decyzję ministra kultury
W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie od wczoraj gra nowa aktorka: nadzieja - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
10-05-2018
Dyrektorski dekalog
- Wszyscy swego czasu pokoleniowo przyklasnęliśmy zasadzie kadencyjności. Niestety, niektórzy z nas, zasiadając w dyrektorskich fotelach, zmienili punkt widzenia - mówi Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w miesięczniku Teatr.
10-03-2018
Anna Dymna: Jestem naiwna z premedytacją
- Jestem potężną kobietą, widać, że już niemłodą, ale w środku mam chyba tę samą dziwną delikatność - mówi Anna Dymna, aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
15-02-2018
Krakowskim targiem teatralnym
Podczas prób sztuki, której tematem jest przemoc i pogarda dla "nieswoich", doszło do niespodziewanego kompromisu między aktorami jednego z najlepszych zespołów w Polsce i dyrektorem Markiem Mikosem. Może on zakończyć trwający prawie od roku konflikt paraliżujący narodową scenę - przed premierą "Masary" w Narodowym Starym Teatrze pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
06-02-2018
Podsumowanie roku 2017 w teatrze
Rok 2017 obfitował w polskim teatrze w nagłe zwroty akcji, zaskoczenia i długie oczekiwania na rozwiązanie konfliktów personalnych - pisze Bartosz Rosenberg w Magazynie O.pl.
17-01-2018
Perły i Plewy 2017
Rok 2017 był dla kultury trudny, ale właśnie w takich czasach kultura nabiera szczególnego znaczenia. Jak powiedział jeden z naszych rozmówców, staje się ona języczkiem u wagi, barometrem tego, co się dzieje w kraju. Zapytaliśmy ekspertów kulturalnych i ludzi obcujących z kulturą na co dzień, co z naszego rocznego dorobku utkwiło im pamięci, co wydawało się perłą, a co plewą - czytamy w Przeglądzie.
10-01-2018
Rekordy 2017 - Jan Polewka
Rekord zręczności należy się niewątpliwie sympatycznemu skądinąd Janowi Polewce, który startował w konkursie na dyrektora Starego Teatru, przegrał... i potem został tegoż teatru dyrektorem! ("tylko" artystycznym, ale zawsze). Czy doceniacie to samozaparcie kandydata? A ekwilibrystykę umysłową tych, którzy mu nominację wręczali?! - pisze (lsz) w miesięczniku Kraków.
08-01-2018
Teatralne podium i falstart 2017 roku - część II
Recenzenci Nowej Siły Krytycznej - Piotr Urbanowicz, Marta Żelazowska i Kinga Kurysia - podsumowują miniony rok.
02-01-2018
Spadek Stomilów
Nasi Stomile kapitalistycznej rewolucji wypromowali rzesze Edków. Teraz się przerazili i zapowietrzyli, poza frazesami o wolności niewiele mają do powiedzenia. O rozsądnym programie dla teatru też nie słychać - pisze Elżbieta Baniewicz w miesięczniku Twórczość.
29-12-2017
Rok 2017 w kulturze: Roszady na stanowiskach elektryzowały publiczność bardziej niż premiery
Budzący kontrowersje konkurs, odwołanie dotychczasowego dyrektora, protesty artystów i publiczności, petycje do władz, nowe rządy, wreszcie- artystyczny kryzys. To scenariusz, który w 2017 można było obserwować na niemal wszystkich polach kultury - pisze Aleksandra Suława w Dzienniku Polskim.
27-12-2017
10 wydarzeń teatralnych 2017 roku
Bałagan, rozwalanie zespołów i psucie repertuaru? Tak wyglądał ostatni rok na kilku ważnych polskich scenach. Ale mimo administracyjno-politycznych problemów polski teatr pokazał w 2017 r., jak bardzo jest żywy i różnorodny - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
22-12-2017
Warszawy. List otwarty do ministra Glińskiego
Pisze Jacek Zembrzuski.
22-12-2017
Bezsilność ze strachu, czyli Powinności recenzenta teatralnego
Łukasz Drewniak w swoim tekście "Ghandi [sic!] i krytyka polska" namawia recenzentów teatralnych, aby zachowywali milczenie "z bezsilności" wypływające wobec takich zjawisk, jak Teatr Polski we Wrocławiu pod nową dyrekcją czy Narodowy Stary Teatr w Krakowie od stycznia, gdy nowe kierownictwo pokaże swoją wizję tej sceny. Nie zgadzam się z tym absolutnie i z zasadniczych powodów - pisze Piotr Rudzki.
21-12-2017
Proces teatralnej wycinki
Bilans 2017. Polski teatr dorobił się swojej ławy zwolnionych, zaocznie oskarżonych i wykluczonych - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
15-12-2017
Co w teatrze jest możliwe? Dyskusja na Boskiej
Podczas debaty "Co jest możliwe, gdy nic nie jest możliwe?", przedstawiciele środowiska teatralnego dyskutowali o sytuacji Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz wpływie władzy na jakość artystycznych propozycji - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
01-12-2017
Poszerzenie pola walki
Polska kultura jest zawłaszczona przez krzykliwą garstkę uzurpatorów, którzy nie mają zamiaru budować pozorów kultury narodowej. Nadeszła pora na głębszą refleksję nad tym, kto i jak opowiada o naszych czasach, co pozostanie po naszych pokoleniach dla potomnych - pisze Witold Gadowski w Gazecie Polskiej.
10-11-2017
Juliusz Chrząstowski: Dalej nie polecimy
- Te przedstawienia są jak pożegnania. Na każde wychodzimy, jak gdyby było ostatnim. Repertuar mamy ustalony do końca grudnia. Co dalej? Nie wiadomo. Dlatego wychodząc na "Wesele", mamy poczucie, że gramy samych siebie, że ta stypa w trzecim akcie jest naszą własną stypą. Rozmowa z Juliuszem Chrząstowskim, aktorem Narodowego Starego Teatru.
10-11-2017
Jan Klata: Ja nie wyjadę
- Nie można robić teatru wbrew widzom. I nie można robić teatru w poczuciu, że jeśli nie będzie widzów to i tak spektakl się obroni. Nie obroni się - mówił Jan Klata w rozmowie z Iwoną Uberman przeprowadzonej na Festiwalu Dialog Wrocław po jego spotkaniu z publicznością.
09-11-2017
Kraków. Stary Teatr z łapanki
Reżyserzy, którzy za czasów Jana Klaty przygotowali spektakle, żegnają się z widownią. Aktorzy jeszcze grają, ale z poczuciem, że to już ostatnie chwile chwały tej narodowej sceny.
04-11-2017
Teraz "K."
Co robić, jak żyć? - zastanawiają się Paweł Demirski i Monika Strzępka, przygotowując spektakl "K." o Jarosławie Kaczyńskim i reszcie naszej klasy politycznej. Rozgrywa się podczas wyborów parlamentarnych w 2019 r. - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
03-11-2017
Zadeptywanie Starego
- Nie mam pojęcia, co robić dalej. Nie wiem, czy tam chodzić czy nie chodzić. Nie wiem, która analogia historyczna ma tu właściwe zastosowanie. Róbmy swoje? Tylko świnie siedzą w kinie? "Nie zostawiajcie nas" - mówił Juliusz Chrząstowski przed wakacjami. Czyli jednak chodzić? Wspierać aktorów, jednocześnie niestety w jakiś sposób legitymizując nowych włodarzy? A może nie chodzić, bojkotując tych ostatnich, tym samym, chcąc nie chcąc, porzucając aktorów - pisze w gościnnym felietonie w Gazecie Wyborczej - Kraków Maciej Miłkowski.
27-10-2017
Mam wrażenie, że ta władza nigdy nie pójdzie na ustępstwo
- Sytuacja we Wrocławiu, związana zarówno z festiwalem Dialog, z Teatrem Polskim oraz innymi teatrami w Polsce jest dramatyczna. Musimy być w gotowości pozytywistycznej, żeby nie stać się bezsilnymi i biernymi, tylko konsekwentnie trwać przy swoim. Musimy nękać i kąsać, zaznaczać swoją obecność, przypominać, że jesteśmy i czekamy - mówi Juliusz Chrząstowski, aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
23-10-2017
Gdzie jest twój Stary?
Trochę jakby całe zamieszanie wokół Starego Teatru ucichło. Wczorajsi rebelianci być może poprzestali na Mikosowej poniewierce. A może nie. Może to tylko na chwilę dech zaparty, bo tak by się gdzieś het gnało, gnało, tak by się nam serce śmiało - i jak tam dalej leci to chyba nie trzeba przypominać. Kto jak kto, ale Wyspiański pasuje tutaj jak ulał - pisze Katarzyna Oczkowska w portalu e-splot.pl
18-10-2017
Wanda Zwinogrodzka: Konflikt jest naturą teatru
- Nie ma żadnej czarnej listy. Jest zestaw reguł porządkujących politykę państwa - Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury przedstawia Jackowi Cieślakowi stanowisko w sprawie teatralnych sporów.
02-10-2017
Kraków. Jan Polewka został zastępcą dyrektora Starego Teatru
Reżyser i scenograf Jan Polewka został oficjalnie wicedyrektorem ds. artystycznych Starego Teatru w Krakowie. Funkcję formalnie zaczął pełnić w poniedziałek - poinformowała w poniedziałek PAP Paulina Włodarczyk z biura promocji Starego Teatru w Krakowie.
26-09-2017
W Krakowie już było
Stary Teatr w Krakowie ma być teraz głównie stary, a najmniej ma być teatrem. Przy czym w ogóle nie wiek jest tutaj problemem, tylko stan umysłu. Bo można mieć 70+ i być Krystianem Lupą, jak również mieć 70+ i być Janem Polewką (nowy dyrektor artystyczny Starego Teatru). Albo mieć czterdzieści parę jak Artur Grabowski, nowy kierownik literacki Starego, obczajcie jego stronkę, bo nie uwierzycie - pisze Maciej Stroiński w Krytyce Politycznej.
21-09-2017
Stary z brodą
Władza odbiła Narodowy Stary Teatr w Krakowie, zapowiadając nowy pomysł i dyrektora ds. artystycznych z importu. Kilka miesięcy później wizja jest stara, za to artystyczny nowy - pisze Aneta Kyzioł w Polityce. Pocztówki znad krawędzi - tytułem świetnego (zresztą opartego na faktach) komediodramatu Mike'a Nicholsa można by nazwać to, co dzieje się w ostatnich dniach wokół Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
20-09-2017
Dzisiaj w Belwederze spotkanie z ludźmi teatru
W środę w Belwederze pod auspicjami prezydenta Andrzeja Dudy dojdzie do spotkania z ludźmi teatru - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej. Rząd ma mandat społeczny. Jak się okazało, nie posiada jednak odpowiednich kadr i wiele "dobrych zmian" personalnych ma złe skutki. Środowisko teatralne ma nieocenioną - jak się okazuje - wiedzę praktyczną, bywa jednak przez władzę lekceważone. Bez dialogu i pokory obu stron polskiemu teatrowi grozi klincz i katastrofa. Na razie, tak jak w "Weselu" Jana Klaty, "Każden ogień swój zapala, każden swoją świętość święci".
19-09-2017
Kilka chwil przed katastrofą
Co właściwie dzieje się w Narodowym Starym Teatrze? Najbliższe miesiące będą wyjątkowo trudne, ale najbardziej znaną na świecie polską scenę mogą uratować jeszcze odważne decyzje ministerstwa - pisze Przemysław Skrzydelski w kwartalniku Fronda Lux.
18-09-2017
Kraków. Informacja członków zespołu aktorskiego Narodowego Starego Teatru
18-09-2017
Stary Teatr. Głównie wznowienia i powroty
W piątek na konferencji prasowej w Starym Teatrze zapoznaliśmy się z kolejną wersją planów nowej dyrekcji. Jeżeli dobrze liczę - trzecią. Być może niedługo zapoznamy się z wersją czwartą, bo trzecia to raczej pobożne życzenia i plany niż twarde ustalenia - konferencjęnowego dyrektora Starego Teatru komentuje Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej- Kraków.
16-09-2017
Stary Teatr, nowy sezon. Dymisja na początek?
Najlepszym początkiem nowego sezonu w Starym byłoby podanie się dyrektora do dymisji - pisze Michał Olszewski w Gazecie Wyborczej - Kraków.
16-09-2017
Z kim rozmawiał Jan Polewka?
Marek Mikos zwołał drugą w ciągu tygodnia konferencję zapowiadającą nowy sezon w Starym Teatrze w Krakowie. I drugi raz w ciągu kwartału ogłosił nazwisko swojego zastępcy - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
16-09-2017
Kraków. Aktorzy Starego Teatru: jesteśmy zdezorientowani
Na piątkowej konferencji w Starym Teatrze Jan Polewka, który został przedstawiony jako kandydat na stanowisko wicedyrektora ds. artystycznych Starego Teatru, wymienił nazwiska reżyserów, których chciałby zaprosić do współpracy. Rozmowy dopiero przed nim. - Chaos programu pana Marka Mikosa pogłębia się - mówili aktorzy Starego.
15-09-2017
Kraków. Jan Polewka dyrektorem artystycznym Starego Teatru?
Jan Polewka, scenograf i reżyser, jest kandydatem na dyrektora artystycznego Narodowego Starego Teatru.
14-09-2017
Co się stało w Teatrze Wybrzeże?
Część teatralna Ogólnopolskiej Konferencji Kultury potwierdziła prawdy znane i najnowsze. Mogła być wydarzeniem środowiskowym i regionalnym. Nie była ani jednym, ani drugim - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
14-09-2017
Warszawa. List ZASP-u do ministra Piotra Glińskiego
Piotr-Bogusław Jędrzejczak, wiceprezes Zarządu Głównego ZASP oraz Urszula Drzewińska, sekretarz Zarządu Głównego ZASP wystosowali list do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego ws. konkursu na dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
12-09-2017
Kraków. Nowy konkurs w "Starym"?
Głos w sprawie gęstniejącej atmosfery wokół Marka Mikosa, nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie zabrał minister kultury Piotr Gliński. Zaznaczył, że na razie teatr ma szefa. Ale nie wykluczył, że potrzebny będzie nowy konkurs na dyrektora.
12-09-2017
Minister Gliński: "Jeśli Stary Teatr nie zacznie funkcjonować, to powtórzymy konkurs". Tylko co to znaczy?
Gdy trzech kolegów powtarza ci: "Jesteś pijany, idź do domu" - to coś może być na rzeczy. Być może podobnie prosta prawda zaczyna docierać do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego w sprawie kryzysu w Starym Teatrze w Krakowie, dyskutowanej w środowisku od tygodni - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
11-09-2017
Kraków. Gliński o Starym Teatrze: możliwe powtórzenie konkursu na dyrektora
Minister kultury Piotr Gliński zaapelował w poniedziałek o spokój w ocenie sytuacji ws. konfliktu w Starym Teatrze w Krakowie. Jeżeli teatr nie zacznie normalnie funkcjonować, to będziemy pewnie musieli w trybie pilnym powtórzyć konkurs na dyrektora - dodał.
11-09-2017
Kraków. List protestacyjny ws. dyrektora Mikosa
Petycja do wicepremiera Piotra Glińskiego jest internetowa. Na razie podpisało ją kilkanaście osób.
08-09-2017
Burzliwe rozstanie niedoszłego duetu dyrektorów. Wersje są sprzeczne
Reżyser Michał Gieleta zaprzecza, by żądał pensji w wysokości 400 tys. zł rocznie, i twierdzi, że nie zrezygnował ze stanowiska dyrektora artystycznego Starego Teatru. Dementi składają też reżyserzy wymienieni w planach nowego dyrektora Marka Mikosa. Ministerstwo Kultury milczy - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
08-09-2017
Kraków. Przyszło nowe w Starym, czyli na razie nikt nic nie wie
Po środowej konferencji inaugurującej działalność nowego dyrektora Starego Teatru Marka Mikosa, trwa wymiana zdań z pomocą oświadczeń. A szef sceny milczy.
07-09-2017
Komedia omyłek po krakowsku
Okazuje się, że dyrektorem jednej z lepszych scen w Polsce można zostać na podstawie listy sztuk, których nie ma się zamiaru wystawiać, i powołując się na doświadczenie osoby, z którą się nie chce współpracować - komentuje Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
07-09-2017
Kraków. Marek Mikos ujawnia plany na najbliższy sezon
- To, co ja teraz robię, to reformacja Narodowego Starego Teatru. Tak jak Marcin Luter w 1517 roku powiesił swoje tezy w kościele w Wittenberdze, tak ja powiesiłem swoje na drzwiach palarni NST i mam swoje plany wobec tej sceny - zapowiedział dyrektor Marek Mikos na pierwszej za jego kadencji konferencji prasowej.
07-09-2017
Reformacja czy schizma w Starym Teatrze?
Józef Opalski i Giovanny Castellanos - to miały być atuty Marka Mikosa, dyrektora naczelnego Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Obaj reżyserzy są jednak zdziwieni i sugerują, że na razie nie ma mowy o ich pracy na scenie przy ul. Jagiellońskiej - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
07-09-2017
Oświadczenie Michała Gielety
W związku z informacjami podanymi przez Dyrektora Naczelnego Narodowego Starego Teatru Marka Mikosa na konferencji prasowej 6 września 2017, pragnę złożyć następujące oświadczenie - pisze reżyser.
06-09-2017
Kraków. Dyr. Mikos: Plany repertuarowe Starego Teatru kształtują się
Repertuar na dłuższy czas, gra na wszystkich scenach teatru, program wpisujący się w przyszłoroczne obchody rocznicy niepodległości Polski, współpraca z młodymi artystami - to niektóre z planów nowego dyrektora Starego Teatru w Krakowie, Marka Mikosa.
01-09-2017
Jan Klata: Kocham Kraków miłością żony alkoholika
- PiS-owi nie wystarczy zmiana dyrektora narodowego teatru. Oni chcą przejąć władzę nad ludźmi i ich sumieniami - mówi Jan Klata, odchodzący dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
01-09-2017
Narodowy Stary Teatr musi być ponad podziałami
- Polska nie ma liczby mnogiej, a to znaczy, że w teatrze nie ma miejsca na ksenofobię, wykluczenie, pogardę, tworzenie dwóch Polsk - mówi Marek Mikos, od 1 września dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, w rozmowie z Beatą Kołodziej z PAP.
09-08-2017
Kraków. Marek Mikos może pokierować Starym Teatrem bez Michała Gielety
Ministerstwo kultury przyznaje: Marek Mikos nie musi zatrudnić Michała Gielety jako dyrektora artystycznego Starego Teatru, choć to pomysły reżysera polskiego pochodzenia przekonały członków komisji konkursowej do wyboru tego duetu - pisze Małgorzata Skowrońska w Gazecie Wyborczej - Kraków.
08-08-2017
Żeby tandem działał, ludzie muszą być lojalni
Teatralny Kraków od kilku dni huczy od plotek na temat rezygnacji Michała Gielety ze stanowiska dyrektora artystycznego sceny. Praca nad repertuarem teatru ma być konsultowana z działającą w teatrze Radą Artystyczną, a wśród doradców Mikosa wymienia się nazwiska Anny Polony, Anny Dymnej, Stanisława Radwana, Józefa Opalskiego, Jana Polewki. O tym m.in. w rozmowie Justyny Nowickiej z dyrektorem naczelnym Narodowego Starego Teatru.
08-08-2017
Rok szkolny skończony
Tyle w tym sezonie było niefajnego, że słabo się robi, gdy o tym pomyśleć, więc może zrobię jak Scarlett O'Hara i pomyślę o tym jutro. Bo co ja mam powiedzieć, gdy mi Cezary Morawski tłumaczy, że narobił długów, bo widownia jest niegrzeczna i nie chce przychodzić? - o mijającym sezonie pisze Maciej Stroiński w Przekroju.
07-08-2017
Kraków. Dyrektor artystyczny w Starym Teatrze nie jest niezbędny
Wszystko wskazuje na to, że Michał Gieleta nie pojawi się w teatrze.
07-08-2017
Misja: przejąć Stary Teatr. Co dalej, o to już mniejsza
Zwrot akcji w Starym Teatrze w Krakowie? Przedstawiony przez ministra Glińskiego tandem nowych dyrektorów może się rozpaść jeszcze zanim zacznie pracę - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wybroczej.
07-08-2017
Misja: przejąć Stary Teatr. Co dalej, o to już mniejsza
Zwrot akcji w Starym Teatrze w Krakowie? Przedstawiony przez ministra Glińskiego tandem nowych dyrektorów może się rozpaść jeszcze zanim zacznie pracę - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wybroczej.
07-08-2017
Stary Teatr. Kilka pytań na początek kadencji
Michał Gieleta, który miał być wybawcą krakowskiej sceny z rąk awangardowych artystów i przywieźć do kraju nad Wisłą "najlepsze wzorce z krajów anglosaskich" najwyraźniej będzie musiał zmienić plany zawodowe. Bo wszystko wskazuje na to, że Marek Mikos zmienił plany i na dyrektora artystycznego powoływać go nie zamierza. Ba, na razie nie zamierza na to stanowisko powoływać nikogo - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
07-08-2017
Stary Teatr. Kilka pytań na początek kadencji
Michał Gieleta, który miał być wybawcą krakowskiej sceny z rąk awangardowych artystów i przywieźć do kraju nad Wisłą "najlepsze wzorce z krajów anglosaskich" najwyraźniej będzie musiał zmienić plany zawodowe. Bo wszystko wskazuje na to, że Marek Mikos zmienił plany i na dyrektora artystycznego powoływać go nie zamierza. Ba, na razie nie zamierza na to stanowisko powoływać nikogo - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
05-08-2017
Stary Teatr: Niepewny udział Gielety, inauguracja bez aktorów teatru
Duet Mikos-Gieleta, który od września miał kierować Starym Teatrem, rozpada się. Nowy dyrektor Marek Mikos na inaugurację swojej działalności organizuje czytanie "Wesela" Wyspiańskiego. Tyle że nie w Starym, bez aktorów tego teatru i poparcia Michała Gielety, który miał odpowiadać za wizję artystyczną sceny.
04-08-2017
Kraków. Nieoficjalnie: Michał Gieleta nie pracuje w Starym
To dopiero sensacja! Jeśli plotka się potwierdzi to Michał Gieleta, który miał odpowiadać za kierunek artystyczny Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, przestał pracować na scenie przy ul. Jagiellońskiej nim na dobre zaczął. Jego kadencja miała wystartować 1 września.
20-06-2017
Autokefalia
Ten numer "Przekroju" ma Państwu towarzyszyć na wakacjach, a u mnie może nie smutno, ale jednak na poważnie będzie, jakbym nie ja pisał, więc czytajcie bliżej września, bliżej sezonu grypowego. Wtedy ten felieton może będzie już uroczo nieaktualny (czego mu życzę), bo wszystko się " jakoś ułoży" - pisze Maciej Stroiński.
16-06-2017
Ten ciągły kłopot z kulturą, czyli czarna flaga na teatrze
Aktorzy w ogóle nie powinni zabierać głosu. Powinni wynająć prawników, rzecznika prawnego, zapłacić mu i on by codziennie nawet robił konferencję prasową, żeby przekazywać, jakie jest stanowisko aktorów w dniu dzisiejszym - mówi Jerzy Stuhr w rozmowie z Marią Malatyńską.
09-06-2017
Kraków. "Wyborcza na żywo" z Janem Klatą
Słynny reżyser i dyrektor Narodowego Starego Teatru spotka się z czytelnikami i widzami 19 czerwca w Pauzie in Garden. O konkursie, przyszłości Narodowego Starego Teatru i swoich planach na przyszłość Jan Klata opowie w rozmowie z Michałem Olszewskim, redaktorem naczelnym krakowskiej "Wyborczej".
07-06-2017
Kraków. Petycja do Glińskiego w obronie Klaty
"Prosimy o ponowne rozpatrzenie decyzji komisji konkursowej, weryfikację zwycięskiego programu" - czytamy w petycji do ministra kultury Piotra Glińskiego, pod którą podpisy zbierają przeciwnicy wyboru Marka Mikosa na dyrektora Starego Teatru.
31-05-2017
Kraków. Oświadczenie społeczności studentów PWST ws. Starego Teatru
My, studenci Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, wyrażamy zaniepokojenie w związku ze sposobem powołania nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
27-05-2017
Opowieść o dyrektorskich stołkach w polskich teatrach
Jan Klata, przegrywając ostatnio konkurs na dyrektora krakowskiego teatru, podzielił los Stanisława Wyspiańskiego - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
27-05-2017
PiS nie rozumie polskiego zamiłowania do wolności
Sprawy Opola i Starego Teatru pokazują, że artystyczna ławka PiS-u jest tak krótka, że właściwie przypomina taboret. O ile PiS i akolici potrafią wykorzystywać brzydkie cechy naszej wspólnoty, uderzając w antyuchodźczy taraban, o tyle kompletnie nie rozumieją polskiego ducha i zamiłowania do wolności. Na słowo "cenzura" polski artysta reaguje słusznym gniewem i idzie na barykady - pisze Paweł Demirski w Gazecie Wyborczej.
26-05-2017
O dwóch takich, co wygrali teatr
Wiedzą, że łatwo nie będzie, ale wierzą, że przekonają do siebie i Kraków, i miłośników teatru. Przekonują, że ich atutem jest brak rutyny i świeżość spojrzenia. - Nie chcemy dzielić ani budować murów - mówią MAREK MIKOS i MICHAŁ GIELETA, dyrektorzy naczelny i artystyczny Narodowego Starego Teatru.
26-05-2017
Warszawa/Kraków. Oświadczenie Wojciecha Tomczyka
W związku z opublikowanym na portalu e-teatr.pl oświadczeniem Zespołu Artystycznego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej z dnia 24 maja czuję się w obowiązku poinformować PT Publiczność, że nigdy ani publicznie, ani prywatnie nie dyskredytowałem Aktorów Starego Teatru.
26-05-2017
Zaduszki. Wokół "Wesela" w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie
"Wesele" zakończyło dyrekcję Jana Klaty w chwili, gdy wraz z oddanym sobie zespołem doszedł do sedna tego, czym mogłaby być krakowska narodowa scena - pisze Jacek Wakar w Laboratorium Więzi.
25-05-2017
Kraków. Bez protestu, ale łatwo też nie będzie
Aktorzy Narodowego Starego Teatru w Krakowie będą walczyć o powołanie Rady Artystycznej dla tej sceny, która będzie mieć wpływ na program nowego tandemu dyrektorskiego Marek Mikos - Michał Gieleta.
25-05-2017
Kraków. Jest oświadczenie aktorów Starego Teatru po nominacji Marka Mikosa
"Będziemy walczyć o powstanie Rady Artystycznej, która będzie mogła mieć realny wpływ na program artystyczny panów Mikosa i Gielety. Nie pozwolimy się cenzurować, kneblować wolności naszej artystycznej wypowiedzi" - piszą aktorzy Starego Teatru w oświadczeniu wydanym po powołaniu Marka Mikosa na dyrektora tej instytucji.
25-05-2017
Kraków. Szczegóły konkursu na stanowisko dyrektora Starego Teatru
Jak przebiegał konkurs na stanowisko dyrektora Starego Teatru? Jeszcze przed konkursem Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów pisze do ministra kultury list, w którym informuje, że skład komisji konkursowej jest niezgodny z ustawą. Jeden z kandydatów przekazuje poparcie Jackowi Zembrzuskiemu za "charyzmę i stanowczość w walce z lewactwem".
25-05-2017
Marek Mikos: Jestem świadom odpowiedzialności
W ostatni wtorek minister kultury i dziedzictwa narodowego oficjalnie nominował Marka Mikosa na dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. - Wybór kogokolwiek innego niż Jan Klata w tej sytuacji wzbudziłby duże emocje. Konia z rzędem temu, kto podałby kandydata idealnego - mówi w rozmowie z Gazeta Polską codziennie Marek Mikos, który kierownictwo nad teatrem obejmie 1 września.
25-05-2017
Potęga kontekstu
Kłopot z konserwatystami jest taki jak z panem Jourdain, który nieświadomie mówił prozą - nie zauważają, że uprawiają twardą politykę - pisze Joanna Krakowska w Dwutygodniku.
25-05-2017
Kraków. Mikos: nie opieram koncepcji prowadzenia Teatru Starego na krytyce
Nie opieram swojej koncepcji prowadzenia Teatru Starego w Krakowie na krytyce, ale na diagnozie. Jesteśmy - wraz z dyrektorem ds. artystycznych Michałem Gieletą - gotowi do rozmowy - napisał nowy dyrektor teatru Marek Mikos w przesłanej PAP odpowiedzi na "oświadczenie zespołu".
24-05-2017
Gliński jednoczy polskich reżyserów
- Marek Mikos dyrektorem Narodowego Starego Teatru, Michał Gieleta szefem artystycznym - minister kultury Piotr Gliński zaakceptował wyniki konkursu na nowe kierownictwo krakowskiej sceny. Nie może się z nimi pogodzić ponad 80 reżyserów, którzy powołali Gildię Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
24-05-2017
Znamy szczegóły konkursu na dyrektora Starego Teatru
Jak przebiegał konkurs na dyrektora Starego Teatru? Jeszcze przed konkursem Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów pisze do ministra kultury list, w którym informuje, że skład komisji konkursowej jest niezgodny z ustawą. Jeden z kandydatów przekazuje poparcie Jackowi Zembrzuskiemu za "charyzmę i stanowczość w walce z lewactwem" - pisze Łukasz Grzesiczak w Gazecie Wyborczej - Kraków.
24-05-2017
Kraków. Oświadczenie Zespołu Artystycznego Narodowego Starego Teatru
Na krytyce i na podważaniu naszych umiejętności i naszych intencji Marek Mikos zbudował swój zwycięski program. Nie możemy się czuć dobrze czytając go - głosi wydane w środę Oświadczenie Zespołu Artystycznego Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
24-05-2017
Stypa po "Weselu" - jaki będzie nowy Stary Teatr
Zmiana dyrekcji w kierowanym przez Ministerstwo Kultury Starym Teatrze w Krakowie jasno pokazuje, jaką wizję polskiej kultury ma PiS. Importowaną. Środowisko teatralne stoi przed ważną decyzją: czy albo jak współpracować z ważną instytucją przejętą przez demokratycznie wybraną władzę. Czy ogłosić bojkot? Oddać walkowerem czy spróbować walczyć o - ulubione słowo "dobrej zmiany" - pluralizm, pracując z pozostającymi tam aktorami? Analiza Anety Kyzioł w Polityce.
23-05-2017
Kraków. Oświadczenie Związków Zawodowych Starego Teatru
Oświadczenie OZZ INICJATYWA PRACOWNICZA Narodowego Starego Teatru w Krakowie z dnia 23 maja 2017
23-05-2017
Warszawa. Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów apeluje o dialog ws. Starego Teatru
Ponad 80 artystów podpisało się pod oświadczeniem Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych ws. programu nowego dyrektora Starego Teatru w Krakowie. Program ten jest zagrożeniem dla przyszłości teatru artystycznego w Polsce - alarmują, apelując do władz o dialog.
23-05-2017
Warszawa. Oświadczenie Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek
22 maja odbyło się założycielskie spotkanie Gildii Polskich Reżyserów i Reżyserek Teatralnych, które wystosowało oświadczenie ws. sytuacji w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
23-05-2017
Kraków. Aktorzy Starego do min. Glińskiego: Kultury nie tworzy się dekretami
"Dlaczego konkurs ogłoszono tak późno? Dlaczego odbywał się w takim pośpiechu?" - pytali aktorzy Starego Teatru podczas konferencji prasowej poprzedzającej powołanie Marka Mikosa na dyrektora narodowej sceny.
23-05-2017
Kraków. Marek Mikos dyrektorem Narodowego Starego Teatru
Krytyk teatralny Marek Mikos został dyrektorem Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie - oświadczył we wtorek wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Zastępcą dyrektora ds. artystycznych został Michał Gieleta.
22-05-2017
Kraków. Protest przed Starym Teatrem
"Sztuka umiera jako ostatnia", "Polityka niech nam teatru nie tyka!", "Łapy precz od naszego katharsis!, "Nie oddamy Wam kultury", aż wreszcie "Stary, ale jary!" - takie napisy mogli przeczytać na transparentach uczestnicy protestu przeciwko decyzji MKiDN w sprawie wyboru nowej dyrekcji Narodowego Starego Teatru zebrani w sobotnie popołudnie na Placu Szczepańskim.
22-05-2017
Wielka nadzieja i mały bunt
Nie widzicie wielkiej, wspaniałej nadziei na odnowienie wielkości waszej wspaniałej sceny, jaką stwarza wam konkursowe zwycięstwo Michała Gielety i Marka Mikosa? Chcecie dalej być aktorami bez ról, teatrem bez miejsca w gmachu kultury wielkiej, wysokiej? - pisze Elżbieta Morawiec w Gazecie Polskiej codziennie.
21-05-2017
Niekonserwatywny Wildstein
Taką mamy wiosnę tego roku proszę państwa, że nie ma co na nią patrzeć, tylko należy Polskę zobaczyć. A i płaszcza nie ma co zdejmować, bo "winter is coming". Przynajmniej w kulturze - pisze Paweł Demirski.
20-05-2017
Jan Klata: Tak jak Polska przeżyje Jarosława Kaczyńskiego, tak i Teatr Stary przeżyje demolkę PiS
- Innego niz bronowicka chałupa domu nie mamy i nie będziemy mieć. Trzeba nam się w nim ułożyć - mówi Jan Klata, dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie, w rozmowie z Dorotą Wodecką w Gazecie Wyborczej.
20-05-2017
Joanna Szczepkowska: Ktoś tu gra w trzy karty
Patrząc na polski teatr dziś, mam wrażenie, że ktoś gra ze mną w trzy karty, hipnotyzuje i nabiera mnie - pisze Joanna Szczepkowska w Rzeczpospolitej.
20-05-2017
Kraków. Oświadczenie zespołu Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie z dnia 20 maja 2017
20-05-2017
Kraków. Będą demonstrować w obronie Starego Teatru
Chcemy głośno wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji komisji konkursowej, a także okazać solidarność z całym zespołem Starego - mówią organizatorzy sobotniego protestu, który o godz. 15 rozpocznie się pod siedzibą teatru.
20-05-2017
Kraków. Przed Starym Teatrem manifestacja "To jeszcze nie koniec"
Przed Narodowym Starym Teatrem odbyła się w sobotę manifestacja pod hasłem "To jeszcze nie koniec" w związku z zapowiadaną zmianą na stanowisku dyrektora teatru. Organizatorami protestu była grupa określająca się jako "publiczność Narodowego Starego teatru w Krakowie".
20-05-2017
Mike Urbaniak: Polska prawica uważa, że teatrami rządzą lewacy, których trzeba w końcu uciszyć
Od czasu przejęcia władzy przez "dobrą zmianę" teatr co rusz ląduje w czołówkach serwisów informacyjnych, a główne dzienniki i tygodniki opinii (szczególnie ochoczo te na usługach PiS) poświęcają mu kolejne okładki. "Trochę wam zazdrościmy, a trochę współczujemy" - mówili mi kuratorzy teatralni z kilku głównie europejskich krajów goszczący niedawno w Warszawie. A zazdrościć jest czego, bo jesteśmy jednym z ostatnich bastionów teatru publicznego w Europie - pisze Mike Urbaniak w Gazecie Wyborczej.
20-05-2017
Odpowiedź na komentarz Pawła Demirskiego do tekstu "Tak, to dobra zmiana"
Pan Paweł Demirski odpowiedział mi tekstem tak prymitywnym, że nie mogę uwierzyć w jego autorstwo. Autor całkiem błyskotliwego scenariusza "Artystów" posługuje się tak wytartymi kalkami, że przypomina to wypracowanie aktywnego intelektualnie, ale mocno życiowo niedoświadczonego ucznia młodszej klasy (wielu maturzystów myśli oryginalniej) - pisze Piotr Zaremba.
20-05-2017
Przegrani w teatrze i Łasica
Bezceremonialnie postąpiła wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka oświadczając, iż Stary Teatr "nie powstał wraz z Janem Klatą i nie skończy się z jego odejściem". Aż dziw, że zainteresowany nie podjął ostrej polemiki. Ale on w ostatnim roku w ogóle cwanie się wyciszył, wiedząc, że konkurs przed nim. A tu taki despekt - wygrał Marek Mikos. Pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
19-05-2017
Epoka Klaty
Feliks Dzierżyński obok Kopciuszka, szacowna klasyka obok prób eksperymentów, rozmowa o Polsce i protesty prawicy. Stary Teatr Jana Klaty był różnorodny i budził skrajne emocje. Czas na podsumowanie tej epoki. Czy jego Stary Teatr był taki straszny, jak go malują? - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
19-05-2017
Gliński: Gieleta to "najbardziej znany na świecie polski reżyser". Niestety, na świecie mało kto o nim słyszał
Kim jest Marek Gieleta? Zdaniem ministra Piotr Glińskiego, "najbardziej znanym polskim reżyserem za granicą". Z pewnością zaś kandydatem na nowego dyrektora artystycznego Starego Teatru w Krakowie, wybranym w konkursie przez ministerialną komisję wraz z kandydatem na dyrektora naczelnego Markiem Mikosem. Śledztwo ws nowego dyrektora artystycznego przeprowadził Witold Mrozek w oko.press
19-05-2017
Minister Gliński chce mianować Marka Mikosa na stanowisko dyrektora Starego Teatru
Minister kultury Piotr Gliński najprawdopodobniej poprze kandydaturę Marka Mikosa na nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru. Taką informację przekazał siedmioosobowej delegacji aktorów podczas czwartkowego spotkania w ministerstwie - pisze Marta Gruszecka w Gazecie Wyborczej - Kraków.
19-05-2017
Minister Gliński: powinienem postąpić zgodnie z rekomendacją komisji ws. dyrektora Starego Teatru
Jestem przekonany, że powinienem postąpić zgodnie z rekomendacją komisji konkursowej i tak najprawdopodobniej się stanie - powiedział minister kultury Piotr Gliński w czwartek wieczorem dziennikarzom w Krakowie, odnosząc się do sprawy powołania dyrektora Starego Teatru.
19-05-2017
Warszawa. Komunikat MKiDN ws. Starego Teatru
W dniu 18 maja 2017 roku Minister spotkał się z przedstawicielami zespołu Narodowego Teatru Starego : Anną Dymną, Dorotą Segdą, Martą Nieradkiewicz, Adamem Nawojczykiem, Michałem Majniczem, Marcinem Czarnikiem, Tadeuszem Kulawskim.
18-05-2017
I dyrektor Jan Klata niestety popłynął...
Mam już dość dobrej zmiany. Zniszczyli Teatr Polski we Wrocławiu, a teraz czeka to samo Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Jestem ciekawa, kto z członków komisji konkursowej oglądał ostatnie spektakle w Starym. Obawiam się, że nikt - pisze do Poski Gazety Krakowskiej Danuta Czyżewicz.
18-05-2017
Kraków. Aktorzy Starego Teatru spotkali się z wicepremierem Piotrem Glińskim
Siedmioosobowa reprezentacja aktorów Starego Teatru spotkała się w czwartek w Warszawie z ministrem kultury Piotrem Glińskim. - Spotkanie przebiegało w poprawnej atmosferze - słyszymy od pracownika teatru.
18-05-2017
Kraków. Manifestacja "To jeszcze nie koniec"
W związku z rozstrzygnięciem konkursu na stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru - widzowie teatru chcą głośno wyrazić swój sprzeciw wobec decyzji komisji konkursowej, a także okazać solidarność z całym zespołem Starego. 20 maja organizują na Placu Szczepańskim manifestację.
18-05-2017
List otwarty
Szanowny Panie Piotrze, zwracam się do Pana jako człowieka bezwzględnie uczciwego i z tego powodu na lewicy - zdarzało się - wyszydzanego: ojca chrzestnego "teatru zarembistego" (Dariusz Kosiński) - po artykule "Tak, to dobra zmiana", pisze Jacek Zembrzuski.
18-05-2017
Teatr z tej i nie z tej ziemi
Premiera "Wesela" w Starym Teatrze nabrała szczególnego znaczenia. Nie tylko dlatego, że stała się zapewne ostatnią premierą Klaty i stworzonego przezeń zespołu, ale przede wszystkim dlatego, że przez swą realną teatralną jakość musiała przeciwstawić się projekcjom, na których ufundowany został wybór nowego dyrektora - pisze Dariusz Kosiński w Tygodniku Powszechnym.
18-05-2017
Paweł Demirski: Anglicy Zaremby
Mam nieco dość prowadzenia rozmów z konserwatystami, bo coraz częściej przypomina to dyskutowanie z automatyczną sekretarką albo satyryczny program "Warto rozmawiać". Piotr Zaremba w tekście "Tak, to dobra zmiana" (wSieci nr 20) realizuje polityczną linię partii, że aż wstyd, dodając do tego kilka swoich konserwatywnych fantazji na temat teatru - pisze Paweł Demirski.
17-05-2017
Tak, to dobra zmiana
Teatralna lewica nie umie przegrywać. "Gazeta Wyborcza" zachęca do protestu, licząc na widowisko z czarnymi flagami i pozaklejanymi ustami aktorów. Ale jej krytyka nie trzyma się kupy. Dowiadujemy się, że wygrała pisowska "dobra zmiana", tyle że namaszczony na dyrektora Marek Mikos to dawny dziennikarz "GW" i szef TVP w Kielcach, który odszedł po jej przejęciu przez prawicę - pisze Piotr Zaremba w tygodniku wSieci.
16-05-2017
Dyktatura średniaków
O Gielecie mało kto w środowisku słyszał. Marek Mikos uchodzi za sympatycznego faceta, ale nie ma dorobku. Czyli: sympatyczny facet bez dorobku na stanowisku dyrektora teatru narodowego i kompletna niewiadoma jako jego zastępca do spraw artystycznych. - Przyszedł do mnie aktor, który w Starym gra dłużej, niż ja żyję, i mówi: nawet komuniści nie robili takich rzeczy opowiada Jan Klata. Już prawie na pewno stracił Stary Teatr w Krakowie ale jeszcze chce walczyć - pisze Dawid Karpiuk w Newsweeku.
16-05-2017
Jak przegrałem zakład
Przegrałem zakład. Dzień przed konkursem napisałem, zgodnie z prawdą, że postawiłem pieniądze na kontynuację dyrekcji Jana Klaty. Zresztą, również w noworocznym felietonie wróżyłem, że Klata zostanie - pisze Witold Mrozek.
16-05-2017
Oświadczenie zespołu Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie z dnia 12 maja 2017
"Jako zespół Narodowego Starego Teatru, zespół administracyjny, artystyczny i techniczny znaleźliśmy się w trudnej sytuacji, która może zaważyć o losie tego miejsca na najbliższe lata". Po premierze "Wesela" aktorzy odczytali na scenie swoje oświadczenie.
16-05-2017
Krystian Lupa - odpowiedź
Panie Łukaszu, spróbuję Panu pomóc: pisze Pan, że ma Pan kłopot ze zrozumieniem moich intencji i kryteriów ocen w sprawie Teatru Starego. Spróbuję, bo uważam, że jest Pan uczciwym człowiekiem, a przynajmniej stara się Pan nim być - Krystian Lupa odpowiada na tekst Łukasza Drewniaka "Czarna flaga, biała flaga" w teatralnym.pl
15-05-2017
Po dyrekcji Jana Klaty przyjdzie czas na reżysera... Jana Klatę?
"Program dla Starego Teatru", który od kilku dni krąży w środowisku teatralnym jako pomysł Marka Mikosa i Michała Gielety, przewiduje m.in. współpracę z Krystianem Lupą - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
15-05-2017
Teatralny pionek w politycznej grze
Toczyliśmy 3 lata temu boje z wizją teatru, proponowaną przez Jana Klatę. Dorabiano nam za to gębę oszołomów i wmawiano opinii publicznej, że stoimy za protestami, które w rzeczywistości obśmiewaliśmy. Było, minęło, nie ma co oglądać się za siebie - pisze Marek Kęskrawiec w Dzienniku Polskim.
15-05-2017
Warszawa-Kraków. Minister Gliński o wyborze Marka Mikosa
- Konkurs na nowego dyrektora Starego Teatru odbył się zgodnie z prawem, zgodnie z wszystkimi formalnymi przepisami; tak wygrał Marek Mikos, menadżer kultury, krytyk teatralny - mówi wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Marek Mikos nie jest człowiekiem naszego obozu politycznego - dodał.
15-05-2017
Kraków. Oświadczenie Pawła Miśkiewicza i Igi Gańczarczyk
W związku z naszym uczestnictwem w konkursie na dyrekcję Narodowego Starego Teatru w Krakowie chcielibyśmy podzielić się kilkoma refleksjami dotyczącymi sposobu przeprowadzenia konkursu oraz komentarzem do opublikowanego w "Gazecie Wyborczej" programu Marka Mikosa i Michała Gielety, rekomendowanych przez komisję konkursową na nowych dyrektorów jednego z najważniejszych teatrów w naszym kraju.
13-05-2017
Krajobraz po Klacie
Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka - pomyślałem na wieść, że oto Jan Klata zejdzie ze sceny Narodowego Starego Teatru. Należę do tych, którzy się cieszą - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
13-05-2017
Kraków. Owacja dla "Wesela" Klaty
Aktorzy Narodowego Starego Teatru po premierze "Wesela" odczytali oświadczenie. Powiedzieli też, że poprosili o spotkanie z ministrem kultury Piotrem Glińskim. Ma do niego dojść 18 maja.
13-05-2017
Kraków. Tłumy krakowian na "Weselu" Klaty
Takich tłumów w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie nie widziano od dawna. Widzowie chcieli zobaczyć ostatni spektakl Jana Klaty, który opuści fotel dyrektora.
13-05-2017
Kraków. Zespół Starego Teatru spotka się z wicepremierem Glińskim
Pracownicy Narodowego Starego Teatru spotkają się 18 maja z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim. Będą rozmawiać o przyszłości Starego Teatru - poinformowali aktorzy Starego Teatru w piątek, po premierze "Wesela" w reż. Jana Klaty.
13-05-2017
Taki ma być Stary Teatr w koncepcji Marka Mikosa
Pierwszy spektakl: "Balladyna". Zmiany organizacyjne: samochody hybrydowe. Pomysł na poprawę finansów: granty europejskie i majątki zapisywane w testamentach przez oddanych widzów. Tak wygląda program ministerialnego kandydata na dyrektora Starego Teatru.
13-05-2017
Michał Gieleta: Rozumiem wzburzenie aktorów, mam respekt dla Jana Klaty
- Gdybym miał wrażenie, że ktoś będzie kontrolował moje wybory, nie pchałbym się w to. Bo mam fajne życie i nie muszę tu być. Ale mogę do Narodowego Starego Teatru wiele wnieść - mówi dotąd prawie w Polsce nieznany reżyser Michał Gieleta. Będzie szefem artystycznym Starego u Marka Mikosa, który niespodziewanie pokonał w konkursie obecnego szefa Jana Klatę. Rozmowa Witolda Mrozka w Gazecie Wyborczej.
12-05-2017
Wałbrzych. Teatr Szaniawskiego solidarny ze Starym Teatrem
Teatr Szaniawskiego pragnie wyrazić poparcie dla całego zespołu Narodowego Starego Teatru w związku z zaskakującą dla środowiska teatralnego rekomendacją komisji konkursowej na dyrektora narodowej sceny.
12-05-2017
Wanda Zwinogrodzka: Stary Teatr nie powstał wraz z Janem Klatą
- Stary Teatr nie powstał wraz z Janem Klatą i nie skończy się z jego odejściem; zmiany zawsze budzą niepokój, ale nie można tym lękom bezrefleksyjnie ulegać - wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka wyjaśnia w rozmowie z PAP procedury i kulisy konkursu na stanowisko dyrektora Starego Teatru w Krakowie.
12-05-2017
Warszawa. Nowy Teatr wspiera krakowski Stary Teatr
Zespół Nowego Teatru w Warszawie przekazuje słowa wsparcia dla zespołu Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
12-05-2017
Warszawa. Teatr Powszechny solidarny ze Starym Teatrem
Teatr Powszechny w Warszawie wyraża solidarność z zespołem Narodowego Starego Teatru w Krakowie, który w burzliwym okresie (tuż przed premierą "Wesela" w reżyserii Jana Klaty) musi zmierzyć się ze zmianą dyrekcji. Tak istotne decyzje powinny być podejmowane z dużo większym wyprzedzeniem.
12-05-2017
Kraków. Minister Gliński nie podjął jeszcze decyzji ws. Mikosa
- Nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji ws. nominowania krytyka teatralnego Marka Mikosa na stanowisko dyrektora Teatru Starego w Krakowie, jednak z przychylnością patrzę na rekomendację, którą przedstawiła mi komisja konkursowa - powiedział w piątek minister kultury prof. Piotr Gliński.
11-05-2017
Kraków. "Kwiaty pod Stary" - apel studentów
Studencki portal Wiedza o Teatrze UJ informuje na Facebooku o planowanych działaniach środowiska studenckiego ws. Starego Teatru.
11-05-2017
Kraków. Oświadczenie dyrektora Jana Klaty i zespołu Narodowego Starego Teatru
11-05-2017
Mało być "Wesele", ale jest stypa
Pierwszy szok minął. Zespół Starego Teatru oswaja się z porażką obecnego szefa, Jana Klaty w konkursie na dyrektora sceny. Ale wczoraj, przy okazji próby "Wesela", mocnych słów padło sporo. Wybrany przez komisję konkursową Marek Mikos nie będzie miał łatwo - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
11-05-2017
Michał Gieleta: Chcę robić teatr otwarty; wystawiać i Szekspira, i współczesne sztuki o gejach
Kim jest 43-letni Michał Gieleta, nominowany przez komisję konkursową na dyrektora artystycznego Starego Teatru w Krakowie? - próbuje wyjaśnić Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej.
11-05-2017
Mikos zamiast Klaty w Starym Teatrze. Burza po wyborze, ostre komentarze
Środowisko artystyczne Krakowa w szoku po przegranej Jana Klaty w konkursie na stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru. Reżyserka Monika Strzępka mocno komentuje: Temu teatrowi napluto w twarz.
11-05-2017
Stary Teatr z nowym dyrektorem
- Gieleta to doświadczony reżyser mający na koncie współpracę z wielkimi nazwiskami świata teatru. To sprawia, że z optymizmem patrzę na jego kandydaturę - mówi w rozmowie z "Codzienną" Elżbieta Morawiec. - Może w końcu odzyskamy wielki teatr w Krakowie - dodaje.
11-05-2017
W Starym Teatrze stypa i "Wesele"
- Jesteśmy zdezorientowani. Wydaje się, że zawsze trzeba było w świecie sztuki nieźle się naharować, aby ubiegać się o stanowisko dyrektora naczelnego i artystycznego Starego Teatru. Teatr był wizytówką i to my zawsze kształtowaliśmy narrację, z której korzystali inni, a nie odwrotnie. Zygmunta Hübnera, Jana Klaty, Mikołaja Grabowskiego nie trzeba było pytać o program. Wiadomo było, kim są i jaki program teatralny za sobą niosą - powiedział Radosław Krzyżanowski, który wszedł w skład komisji konkursowej powołanej przez ministra Glińskiego
11-05-2017
Czarna kurtyna
PiS nie ma kadr, więc stawia na osoby bez wyrazu, które - jak pokazuje przykład Wrocławia - mogą szybko roztrwonić lata sukcesów w teatrach - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
11-05-2017
Jan Klata: Minister Gliński ma kolejny teatr na sumieniu
- Minister Gliński ma na sumieniu kolejny teatr. Tym razem jest to Stary Teatr - tak Jan Klata skomentował wtorkową decyzję komisji konkursowej, która na stanowisko dyrektora rekomendowała Marka Mikosa.
10-05-2017
Kraków. "Wesele" - ostatni spektakl Jan Klaty w Starym Teatrze
"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego będzie ostatnim spektakle wyreżyserowanym przez Jana Klatę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Premiera odbędzie się w piątek. Kadencja Klaty na stanowisku dyrektora tej instytucji ubiega z końcem sierpnia.
10-05-2017
Co tam panie w polityce? Jan Klata specjalnie dla "Rzeczpospolitej"
Dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie mówi o konkursie na szefa narodowej sceny w Krakowie, który wygrał we wtorek Marek Mikos, występujący z Michałem Gieletą jako kandydatem na dyrektora artystycznego. Ostateczną decyzję podejmie minister kultury Piotr Gliński.
10-05-2017
Jan Klata nie będzie już dyrektorem Starego Teatru w Krakowie
Jan Klata przegrał konkurs na dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Komisja wytypowała na jego następcę Marka Mikosa, byłego szefa TVP Kielce, wcześniej przez wiele lat redaktora działu kultura "Gazety Wyborczej".
10-05-2017
Michael Gieleta: Nie obraziłem się na polski teatr
- Nie uważam, że reżyser, ja czy Robert Wilson, jesteśmy więksi od Szekspira, Czechowa czy Ibsena. Redagowanie tekstu to misterna robota, w Wielkiej Brytanii powierzana największym żyjącym pisarzom. Zamiast maniakalnie siekającego toporka potrzebny jest skalpel profesjonalisty - mówi MICHAEL GIELETA, reżyser teatralny i operowy. (Przypominamy wywiad, którego Michael Gieleta udzielił Wysokim Obcasom w 2013 roku - red.)
10-05-2017
Sensacyjna zmiana w Starym Teatrze
Środowisko teatralne obstawiało, że w konkursie na dyrektora czeka nas rywalizacja szefa placówki, Jana Klaty, z Pawłem Miśkiewiczem. Tymczasem wybrano Marka Mikosa. To wzbudziło dyskusje w zespole aktorskim. A w internecie już dyskutuje się o proteście.
09-05-2017
Kraków. Stypa w Starym Teatrze. Jana Klatę zastąpi Marek Mikos
W Starym stypa. Klata nie będzie szefował jednej z najważniejszych scen w Polsce. Aktorzy i pracownicy teatru są w szoku. Środowisko teatralne również. Nowym dyrektorem zostanie Marek Mikos, dyrektorem artystycznym ma być bliżej w Krakowie nieznany Michał Gieleta.
09-05-2017
Kraków. Marek Mikos nowym dyrektorem Starego Teatru
Jak dowiaduje się e-teatr, nowym dyrektorem Narodowego Starego Teatru zostanie Marek Mikos, były szef TVP Kielce.
08-05-2017
Będzie, co będzie
Jestem idiotą w greckim sensie, nie rozumiem się na polityce, mam ważniejsze sprawy, chociaż ciężko uwierzyć, że coś może być ważniejsze. Ale wystarczy wypiąć się na fejsa. Mieszkam obecnie w XIX wieku i powiem Wam, że tam jest POZYTYWNIEJ. Też się triggerowali, ale mnie to słodko nie dotyczy. Tymczasem w 2017 wybierają dyra w Starym, casting 9 maja i w tej sprawie wyjdę z lasu - pisze Destrox w Ha!arcie.
06-05-2017
Stary Teatr w Krakowie: kto zostanie dyrektorem narodowej sceny? Jan Klata nie ma z kim przegrać
W Krakowie Jan Klata z rozmachem reżyseruje "Wesele", a w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ważą się losy jego dyrekcji. Wiadomo już, kto zgłosił się do konkursu na nowego szefa Narodowego Starego Teatru i kto wybierze nowego dyrektora - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
04-05-2017
Kraków. Kandydaci do fotela dyrektora Starego Teatru
W dniu 4 maja 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Konkursowej powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
27-03-2017
Kraków. MKiDN ogłosiło konkurs na dyrektora Starego Teatru
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło w poniedziałek konkurs na nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Kadencja obecnego dyrektora, reżysera i dramaturga Jana Klaty, ubiega z końcem sierpnia.