Próba odwołania dyrektora Cezarego Morawskiego

27-04-2017
19-04-2019
Związkowiec, który broni dyrektorów
Sympatie i antypatie polityczne nie mają znaczenia, reprezentujemy ludzi pracy - lubi powtarzać szef dolnośląskiej "S" Kazimierz Kimso. Tyle że w targanych konfliktami teatrze czy operze staje po stronie dyrektorów, a pod rękę z PiS chadza od lat. W Teatrze Polskim "S" jak niepodległości broniła Cezarego Morawskiego przed odwołaniem, zapowiadając nawet akcję protestacyjną i straszyła sprowadzaniem "autokarów ze związkowcami z Jelcza" - pisze Magdalena Kozioł w Gazecie Wyborczej - Wrocław
19-12-2018
Jestem dumny z kolekcji Czartoryskich
- Próbowaliśmy zmienić sytuację raptem w dwóch (na 121!) teatrach publicznych i natknęliśmy się na histerię, bojkoty polityczne, obstrukcję, która polegała na przyjęciu założenia, że "skoro nie my, to nikt". Taka sytuacja miała miejsce w Teatrze Starym i Teatrze Polskim we Wrocławiu - z Piotrem Glińskim, wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego rozmawia Dorota Kania z Gazety Polskiej.
14-12-2018
Po tych wszystkich strasznych rzeczach, które wydarzyły się w Polskim, mam nadzieję, że porozumienie jest możliwe
- Chciałbym, żeby 13 grudnia 2018 był początkiem końca stanu wojennego w Teatrze Polskim we Wrocławiu - mówi Krzysztof Kopka, nowy pełnomocnik do spraw artystycznych w tej instytucji. Rozmowa Magdy Piekarskiej w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
14-12-2018
Wrocław. Krzysztof Kopka zaprasza zwolnionych z Teatru Polskiego aktorów do powrotu
Zostałem powołany na to stanowisko 13 grudnia, a jest to dzień ważny w mojej biografii. Chciałbym, żeby ten dzień był początkiem odwoływania stanu wojennego w Teatrze Polskim.
14-12-2018
Wrocław. Zwolnieni przez Morawskiego pracownicy wrócą do Teatru Polskiego
Aktor Michał Opaliński został wyrokiem sądu apelacyjnego przywrócony do pracy w Teatrze Polskim we Wrocławiu. To pierwszy zwolniony przez Cezarego Morawskiego pracownik, który wraca do instytucji dzięki wyrokowi sądu. W czwartek zapadł też wyrok w sprawie Katarzyny Majewskiej.
13-12-2018
Wrocław. Krzysztof Kopka p.o. dyrektora artystycznego Teatru Polskiego
Reżyser teatralny, krytyk Krzysztof Kopka został w czwartek mianowany na stanowisko p.o. dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Kopka będzie pełnił tę funkcję do momentu wyłonienia nowego dyrektora teatru w konkursie, który przeprowadzi Dolnośląski Urząd Marszałkowski.
08-12-2018
Coraz smutniej w polskim teatrze
Komisja konkursowa nie wybrała szefa Instytutu Teatralnego, teraz może go wybrać minister kultury. Dotychczasowe wybory ministerstwa wróżą katastrofę kolejnej instytucji, członkowie komisji powinni być tego świadomi - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
06-12-2018
"Szurmiej to przedłużenie Morawskiego". Ostra krytyka kandydata na nowego szefa Teatru Polskiego
Absurd, kuriozum, skandal - tak o kandydaturze Jana Szurmieja na stanowisko szefa artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu mówią artyści, teatrolodzy i krytycy. Uwagi zebrała Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
05-12-2018
Wrocław. Jan Szurmiej dyrektorem Teatru Polskiego?
Wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie nazwiska nowego szefa artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jednak nieoficjalnie wszyscy wiedzą, że następcą Cezarego Morawskiego ma zostać Jan Szurmiej. Ta propozycja dolnośląskiego marszałka czeka jeszcze na akceptację ministra kultury.
05-12-2018
Wrocław. Trwają rozmowy o obsadzeniu funkcji p.o. dyrektora artystycznego Teatru Polskiego
Dolnośląski Urząd Marszałkowski prowadzi rozmowy z zespołem Teatru Polskiego we Wrocławiu na temat kandydata na p.o. dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Nie ma jeszcze "twardej" kandydatury na to stanowisko - powiedział PAP rzecznik urzędu Michał Nowakowski.
01-12-2018
Czy ktoś odpowie za Morawskiego?
Odwołanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego wywołało istną lawinę komentarzy naszych czytelników. Poczucie ulgi miesza się w nich ze złością zarówno na Morawskiego, jak i na tych, którzy dopuścili do tego, że wybitny teatr doprowadził do ruiny - czytamy w Gazecie Wyborczej Wrocław.
30-11-2018
Jak po Morawskim odbudować Teatr Polski?
Cezary Morawski nie będzie już dłużej dewastował teatru i to jest najważniejsze. Ale trzeba teraz cofnąć jego niszczycielskie decyzje, artystyczne i organizacyjne. Nie sposób brnąć w to dalej - rozmowa z Moniką Pęcikiewicz, reżyserką pracującą z Teatrem Polskim w Podziemiu.
30-11-2018
Morawski w Teatrze Polskim nigdy nie powinien się wydarzyć
Skończyło się wreszcie dyrektorowanie Cezarego Morawskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Dyrektorowanie, po którym teatr - do niedawna wybitny, a dziś w zaniku - będzie się odradzał latami - komentarz Leszka Frelicha w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
28-11-2018
Porządki po Morawskim
- Kiedy wróciłem do Polskiego, zaskoczyła mnie atmosfera w teatrze, jakiej nie pamiętam z moich wcześniejszych doświadczeń w tej instytucji. W zespole wyczuwa się napięcie, niepokój, frustrację, podziały, wzajemną niechęć, traktowanie innych kolegów jako potencjalnego przeciwnika - mówi Kazimierz Budzanowski w rozmowie z Magdą Piekarską w Gazecie Wyborczej-Wrocław.
27-11-2018
Cezary Morawski odwołany, ale nikt nie skacze z radości
Półtora roku temu ogłoszeniu decyzji zarządu województwa o odwołaniu Morawskiego towarzyszył wybuch euforii. Okrzyki szybko ucichły, kiedy wprowadzenie jej w życie zablokował dolnośląski wojewoda. Tym razem nikt nie skakał z radości. Bo też na razie nie ma powodu - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
27-11-2018
Krajobraz po Morawskim: gruzy i ciężki kac
Symbol PiS-owskich zmian w kulturze, człowiek, który zrujnował jedną z najważniejszych scen w kraju, pożegnał się wreszcie ze stanowiskiem. Cezary Morawski został wczoraj - wreszcie! - odwołany z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
27-11-2018
Piotr Rudzki: Odejście Morawskiego nie uzdrowi sytuacji Teatru Polskiego
- Teraz najważniejsze jest, aby pełniącym obowiązki dyrektora została osoba, która przeprowadzi Teatr Polski przez najtrudniejszy w jego historii moment. Trzeba, żeby na to stanowisko trafił ktoś zdeterminowany, znający Teatr od podszewki i skupiony na pracy, a nie na własnej karierze - mówi Piotr Rudzki z Teatru Polskiego - w podziemiu.
26-11-2018
Wrocław. Cezary Morawski odwołany ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego
Cezary Morawski został odwołany, ale w teatrze zostanie. Byłego już dyrektora Teatru Polskiego obejmują przepisy ochrony przedemerytalnej, co oznacza, że jeszcze przez blisko rok będzie najprawdopodobniej na utrzymaniu wrocławskiej sceny.
26-11-2018
Wrocław. Jest uchwała o odwołaniu Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego
Zarząd województwa dolnośląskiego podjął w poniedziałek uchwałę o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Pełniącym obowiązki dyrektora Teatru Polskiego został dotychczasowy wicedyrektor ds. finansowych Kazimierz Budzanowski.
24-11-2018
"Po doszczętnym zrujnowaniu sceny Teatru Polskiego" - komentarze do odwołania Cezarego Morawskiego
W poniedziałek zarząd województwa dolnośląskiego odwoła Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ta długo oczekiwana decyzja wywołuje raczej gorycz niż euforię - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
23-11-2018
Wrocław. Cezary Morawski zostanie odwołany z funkcji dyrektora Teatru Polskiego
Zarząd województwa dolnośląskiego podejmie w poniedziałek uchwałę o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Na początku października NIK stwierdził nieprawidłowości w działalności finansowej teatru, którym kieruje Morawski.
23-11-2018
Wrocław. Teatr Polski nie dostał stanowiska zarządu województwa ws. odwołania Morawskiego
"Do Teatru Polskiego nie dotarło żadne oficjalne stanowisko Zarządu Województwa w sprawie odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora" - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP rzecznik Teatru Polskiego we Wrocławiu Marek Perzyński.
22-11-2018
Wrocław. Ministerstwo Kultury popiera zwolnienie Cezarego Morawskiego
Jest opinia Ministerstwa Kultury dotycząca odwołania Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wszystko wskazuje na to, że straci tę funkcję. Negatywną opinie wystawił mu związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza, o zamiarze odwołania dyrektora informowali też urzędnicy wojewódzcy w tym nowy członek zarządu Michał Bobowiec, który ma zajmować się kulturą.
19-11-2018
Wrocław. Przybylski mówi na sesji o odwołaniu dyrektora Teatru Polskiego
Na pierwszej sesji sejmiku Cezary Przybylski był pytany o odwołanie dyrektora Teatru Polskiego. Powiedział, jaka będzie decyzja.
30-10-2018
Dramat Teatru Polskiego we Wrocławiu
Aktorzy to PiS-owski minister kultury, uległy wobec jego decyzji wojewoda, konserwatywny wicemarszałek z PSL-u i zbuntowany były szef Polskiego z Nowoczesnej. Cezary Morawski w tej obsadzie jest marnym, choć sowicie opłacanym statystą - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
19-09-2018
Polemika z Bronisławem Wildsteinem
W najnowszym tygodniku "Sieci " w artykule "Dwa listy, czyli czyj teatr" Bronisław Wildstein kłamie. A kłamstwa należy prostować - pisze do e-teatru Łukasz Jaskuła.
13-07-2018
Wrocław. Aktorka Marta Zięba wygrała proces z Cezarym Morawskim
Aktorka Marta Zięba miała prawo protestować przeciwko zmianom w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Miała prawo walczyć o to miejsce pracy i wyrażać swoje zdanie o zmianach w tej instytucji - tak uznał Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. A to daje podstawę, by Morawskiego odwołać.
09-05-2018
Andrzej Kłak: Nie mam czasu na te swoje lęki
- Spotkał mnie gdzieś na korytarzu w hotelu Krzysztof Mieszkowski, zapytał, jakie mam plany, i ja mu odpowiedziałem: "Wypić piwo". Zamiast wstać, powiedzieć: "Dzień dobry, szukam pracy", to powiedziałem "Wypić piwo". No i sobie poszedł. Rozmowa z Andrzejem Kłakiem w dwutygodniku.com
27-04-2018
Piotr Rudzki: Historia Teatru Polskiego nie zakończy się na Morawskim
- Teatr to ludzie z pomysłami, ideami, ludzie otwarci na wyzwania artystyczne. Jednak ich zapał często ogranicza patriarchalny i opresyjny model dyrektorski, dyrektora modernistycznego wizjonera, demiurga. Być może nadszedł czas na jego zmianę - mówi Piotr Rudzki z Teatru Polskiego- W Podziemiu, w rozmowie z Michałem Hernesem.
12-04-2018
NSA oddalił kasację w sprawie odwołania dyrektora Teatru Polskiego
Odwołanie Cezarego Morawskiego było niezgodne z prawem - tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, który we wtorek oddalił skargę kasacyjną Zarządu Województwa Dolnośląskiego. - Podejmiemy kolejną próbę odwołania dyrektora, tym bardziej że jesteśmy przekonani, że mamy ku temu argumenty - mówi Michał Nowakowski, rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
10-04-2018
Wrocław-Warszawa. NSA oddalił skargę ws. odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną złożoną przez zarząd województwa dolnośląskiego ws. unieważnienia przez wojewodę dolnośląskiego uchwały o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Orzeczenie jest prawomocne.
17-01-2018
Perły i Plewy 2017
Rok 2017 był dla kultury trudny, ale właśnie w takich czasach kultura nabiera szczególnego znaczenia. Jak powiedział jeden z naszych rozmówców, staje się ona języczkiem u wagi, barometrem tego, co się dzieje w kraju. Zapytaliśmy ekspertów kulturalnych i ludzi obcujących z kulturą na co dzień, co z naszego rocznego dorobku utkwiło im pamięci, co wydawało się perłą, a co plewą - czytamy w Przeglądzie.
29-12-2017
Rok 2017 w kulturze: Roszady na stanowiskach elektryzowały publiczność bardziej niż premiery
Budzący kontrowersje konkurs, odwołanie dotychczasowego dyrektora, protesty artystów i publiczności, petycje do władz, nowe rządy, wreszcie- artystyczny kryzys. To scenariusz, który w 2017 można było obserwować na niemal wszystkich polach kultury - pisze Aleksandra Suława w Dzienniku Polskim.
22-12-2017
Bezsilność ze strachu, czyli Powinności recenzenta teatralnego
Łukasz Drewniak w swoim tekście "Ghandi [sic!] i krytyka polska" namawia recenzentów teatralnych, aby zachowywali milczenie "z bezsilności" wypływające wobec takich zjawisk, jak Teatr Polski we Wrocławiu pod nową dyrekcją czy Narodowy Stary Teatr w Krakowie od stycznia, gdy nowe kierownictwo pokaże swoją wizję tej sceny. Nie zgadzam się z tym absolutnie i z zasadniczych powodów - pisze Piotr Rudzki.
15-12-2017
Co w teatrze jest możliwe? Dyskusja na Boskiej
Podczas debaty "Co jest możliwe, gdy nic nie jest możliwe?", przedstawiciele środowiska teatralnego dyskutowali o sytuacji Narodowego Starego Teatru w Krakowie i Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz wpływie władzy na jakość artystycznych propozycji - pisze Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
05-12-2017
Wrocław. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok ws. Teatru Polskiego
Wojewódzki sąd administracyjny będzie musiał ponownie zająć się sprawą wrocławskiego teatru. Tak wynika z orzeczenia NSA sprzed kilku dni.
01-12-2017
Poszerzenie pola walki
Polska kultura jest zawłaszczona przez krzykliwą garstkę uzurpatorów, którzy nie mają zamiaru budować pozorów kultury narodowej. Nadeszła pora na głębszą refleksję nad tym, kto i jak opowiada o naszych czasach, co pozostanie po naszych pokoleniach dla potomnych - pisze Witold Gadowski w Gazecie Polskiej.
05-10-2017
Wrocław. List otwarty do marszałka województwa dolnośląskiego
Wobec decyzji Sądu Administracyjnego z dnia 4 października 2017r. - a tym samym wobec nierozwiązanej i absurdalnie pogłębiającej się dramatycznej sytuacji Teatru Polskiego we Wrocławiu; wobec jego artystycznej ruiny, urągającej tej scenie, jej artystom i widzom - my, Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Widzów Teatrów Publicznych domagamy się od Marszałka Cezarego Przybylskiego oraz całego Zarządu Urzędu Marszałkowskiego podjęcia planu zaradczego.
04-10-2017
Jest decyzja sądu: Cezary Morawski zostaje w Teatrze Polskim. "Będzie materiał na kolejny spektakl"
Wojewoda miał prawo uchylić decyzję zarządu województwa o odwołaniu dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Cezary Morawski może kierować wrocławską sceną do 2020 roku. O decyzji pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
04-10-2017
Wrocław. Wojewoda: Wierzę, że dzisiejsza decyzja sądu spowoduje powrót stabilności do Teatru Polskiego
- Głęboko wierzę, że wyrok, który dzisiaj zapadł, spowoduje stabilizację w instytucji kultury, jaką jest Teatr Polski - komentował dzisiaj decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.
04-10-2017
Wrocław. Sąd oddalił skargę ws. odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego
Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił w środę skargę złożoną przez zarząd województwa dolnośląskiego ws. unieważnienia przez wojewodę dolnośląskiego uchwały o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Orzeczenie jest nieprawomocne.
21-09-2017
Wrocław. Sąd zdecyduje, co z odwołaniem Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego
Wojewódzki Sąd Administracyjny ma dziś zdecydować, czy wojewoda dolnośląski zgodnie z prawem zablokował decyzję marszałka województwa o odwołaniu Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego.
21-09-2017
Wrocław. Teatr Polski bez wyroku
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie ogłosił dziś wyroku w sprawie Cezarego Morawskiego.
22-08-2017
Wrocław. List otwarty do minister Wandy Zwinogrodzkiej
Oddajcie nam "Dziady", nie niszczcie artystycznego teatru w Polsce.
08-08-2017
Wrocław. Teatr Polski w coraz większych długach. Frekwencja coraz niższa
Dolnośląski marszałek apeluje do ministra kultury o wspólny namysł nad sytuacją w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Mimo bowiem zwiększenia dotacji teatr się zadłuża, a frekwencja jest bardzo niska.
08-08-2017
Rok szkolny skończony
Tyle w tym sezonie było niefajnego, że słabo się robi, gdy o tym pomyśleć, więc może zrobię jak Scarlett O'Hara i pomyślę o tym jutro. Bo co ja mam powiedzieć, gdy mi Cezary Morawski tłumaczy, że narobił długów, bo widownia jest niegrzeczna i nie chce przychodzić? - o mijającym sezonie pisze Maciej Stroiński w Przekroju.
22-06-2017
Teatralne sitwowisko. Sztuka wyrywania kasy
Teatr Polski we Wrocławiu od roku jest obiektem walki o utracone wpływy. Kluczową rolę w sporze odgrywa były dyrektor Krzysztof Mieszkowski, obecnie poseł Nowoczesnej, i jego akolici - m.in. osoby, które pobierały pieniądze z kasy teatru w czasie, gdy kierował on tą placówką - pisze Dorota Kania w Gazecie Polskiej.
14-06-2017
Wrocław. Cezary Przybylski: Teatr Polski pod kierownictwem pana Morawskiego będzie ulegał dalszej degradacji
Marszałek województwa dolnośląskiego wydał oświadczenie w sprawie sporu dotyczącego odwołania dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego. Przybylski zarzuca mu m.in. to, że teatr "pogrążony jest w organizacyjnym i artystycznym kryzysie", a wojewodzie Pawłowi Hreniakowi, że angażując się w spór, "wszedł w obszar kompetencji, które nigdy nie zostały wojewodzie przyznane".
13-06-2017
Czy da się reanimować Teatr Polski? "Trzeba go wyrwać z gier politycznych"
Przez dwie godziny uczestnicy debaty w Capitolu szukali wyjścia z pata, w którym znalazł się Teatr Polski we Wrocławiu. Powróciła propozycja radykalnego rozwiązania: likwidacji największej dolnośląskiej sceny i powołania w jej miejsce nowej instytucji - Novego Teatru Polskiego - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
13-06-2017
Wrocław. Sąd odrzucił skargi na decyzję wojewody ws. uchwały o odwołaniu dyr. Morawskiego
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargi zarządu woj. dolnośląskiego na decyzje wojewody dolnośląskiego o wstrzymaniu uchwał w sprawach: odwołania dyr. Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego oraz powołania na tę funkcję Remigiusza Lenczyka.
02-06-2017
Wrocław. Aktorzy Teatru Polskiego: "Dyrektor Morawski wysłał z nami szpiega"
Na kanadyjskie tournée "Wycinki" Cezary Morawski wysłał nową koordynatorkę wyjazdów zagranicznych w Teatrze Polskim. Według aktorów jej zadaniem jest wywoływanie konfliktów i pisanie donosów na krnąbrnych artystów.
31-05-2017
Wrocław. List otwarty Konrada Imieli ws. Teatru Polskiego
Śledzę doniesienia o sytuacji w Teatrze Polskim. Dowiedziałem się o kolejnym odsunięciu w czasie ruchów naprawczych w tej instytucji. Mam wrażenie, że coś sobie Panowie chcecie nawzajem udowodnić, jak to zwykle w polityce bywa - pisze w swoim liście do władz województwa dyrektor Teatru Muzycznego Capitol Konrad Imiela.
29-05-2017
Wrocław. Wojewoda reaktywuje Morawskiego
Według wojewody Pawła Hreniaka decyzja zarządu Dolnego Śląska o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego jest nieważna.
26-05-2017
Wrocław. Wicemarszałek Michalak: zaskarżymy unieważnienie uchwały o odwołaniu dyr. Morawskiego
Zaskarżenie do sądu decyzji wojewody dolnośląskiego, który unieważnił w piątek uchwałę zarządu województwa dolnośląskiego o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - zapowiedział wicemarszałek województwa Jerzy Michalak.
26-05-2017
Wrocław. Wojewoda unieważnił uchwałę odwołującą Morawskiego z funkcji dyr. Teatru Polskiego
Wojewoda dolnośląski unieważnił w piątek uchwałę zarząd województwa dolnośląskiego o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego.
18-05-2017
Wrocław. Akcja Demokracja ws. Teatru Polskiego
Jutro o godzinie 12.00 organizatorzy Akcji Demokracji "Ratujmy Teatr Polski we Wrocławiu" wręczą wojewodzie dolnośląskiemu Pawłowi Hreniakowi petycję, podpisaną przez ponad 9 tys. obywatelek i obywateli.
16-05-2017
Wrocław. Minister Gliński murem za Morawskim w Teatrze Polskim
Dolnośląski marszałek Cezary Przybylski spotkał się dzisiaj z ministrem kultury Piotrem Glińskim, żeby porozmawiać o sytuacji Teatru Polskiego. Bez efektu.
15-05-2017
Wanda Zwinogrodzka: Skrzywiony przekaz kształtuje potoczne wyobrażenia o teatrze
- Czy minister powinien wspierać proces degrengolady etosu sztuki scenicznej, przyznając dotacje na różne hałaśliwe brewerie, byle tylko zapewnić sobie święty spokój i uniknąć furiackich napaści? - zastanawia się w rozmowie z PAP wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, oceniając sytuację we współczesnym teatrze polskim.
15-05-2017
Wrocław. Przybylski: Nie planujemy likwidacji Teatru Polskiego
- Nie planujemy likwidacji Teatru Polskiego we Wrocławiu - powiedział w poniedziałek PAP marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski po spotkaniu w MKiDN. Dodał, że w ocenie zarządu województwa Cezary Morawski został skutecznie odwołany z funkcji dyrektora teatru.
12-05-2017
Polityczna bitwa o teatr
- Tu już nie chodzi o sztukę. To takie przepychanki jak w przedszkolnej piaskownicy. To takie stroszenie piór, walka kogutów - o sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu z Maciejem Stuhrem rozmawia Piotr Kaszuwara.
12-05-2017
Remigiusz Lenczyk: Morawski manipuluje ludźmi w teatrze. Naobiecywał podwyżek, nastraszył, że premier rozwiąże zarząd województwa
- To nie pracownicy teatru nie chcą mnie wpuścić do środka. To Morawski mnie nie wpuszcza. I manipuluje nimi - naobiecywał podwyżek, nastraszył, że pani premier odwoła zarząd województwa, żeby go ocalić. A oni boją się o pracę - mówi Remigiusz Lenczyk, powołany na tymczasowego dyrektora Teatru Polskiego, w rozmowie z Magdą Piekarską w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
12-05-2017
Wrocław. Aktor TP pisze do szefa "S"
- Historia pana rozliczy, co do tego nie mam wątpliwości, ale czy nie lepiej na starość spróbować się zrehabilitować? - pisze w liście otwartym do Leszka Nowaka, szefa "Solidarności" w Teatrze Polskim, aktor tej sceny Adam Szczyszczaj.
12-05-2017
Wrocław. W poniedziałek spotkanie ministra Glińskiego z marszałkiem Przybylskim ws. Teatru Polskiego
- W poniedziałek spotykam się z marszałkiem województwa dolnośląskiego Cezarym Przybylskim ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu - poinformował w piątek minister kultury prof. Piotr Gliński. Dodał jednak, że głos ministra w tej sprawie jest "bardzo ograniczony".
10-05-2017
Wrocław. Co dalej z Teatrem Polskim?
Zarząd Województwa podjął decyzję o skierowaniu skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na postanowienia wojewody Pawła Hreniaka w sprawie wstrzymania odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego oraz powierzenia jego obowiązków Remigiuszowi Leńczykowi.
10-05-2017
Wrocław. Czy może nie być Teatru Polskiego?
Spór w Teatrze Polskim we Wrocławiu nie ma końca. Powstał nawet pomysł, aby zlikwidować teatr, a w jego miejsce powołać nową instytucję kultury.
09-05-2017
Wrocław. Rozwiążą Teatr Polski?
Cezary Morawski, odwołany ze stanowiska dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, pojawił się wczoraj rano w pracy. Wobec blokowania decyzji urzędu marszałkowskiego przez PiS-owskiego wojewodę, rozważany jest pomysł rozwiązania Teatru Polskiego i powołania nowej instytucji - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
09-05-2017
Wrocław. Decyzja wojewody wstrzymująca odwołanie dyr. Morawskiego zaskarżona do sądu
Zarząd woj. dolnośląskiego zaskarżył we wtorek do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego postanowienie wojewody wstrzymujące odwołanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora wrocławskiego Teatru Polskiego. Odwołanie i jego wstrzymanie nastąpiły 26 kwietnia br.
08-05-2017
Kto rządzi Teatrem Polskim?
- Kto w tym przedstawieniu jest halabardnikiem, kto błaznem, a kto królem Learem? - pyta profesor prawa, doradca samorządów. Z prof. Jerzym Korczakiem, ekspertem prawa samorządowego, rozmawia Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
08-05-2017
Wrocław. Cezary Morawski wrócił do pracy w Teatrze Polskim po zwolnieniu lekarskim
Cezary Morawski wrócił w poniedziałek, po zwolnieniu lekarskim, do pracy na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Po koniec kwietnia zarząd województwa odwołał go z tej funkcji, ale uchwałę zarządu wstrzymał wojewoda dolnośląski.
08-05-2017
Wrocław. Morawski już zdrowy. Chociaż odwołany, znów pracuje w teatrze
Cezary Morawski, odwołany ze stanowiska dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, pojawił się w poniedziałek rano w pracy. Przed wejściem opowiadał dziennikarzom m.in. o przygotowywanej na 19 maja premierze "Biedermanna i podpalaczy" w reżyserii Silke Fischer.
04-05-2017
"Dobra zmiana" i samorządowcy z PO wspólnie niszczą progresywny teatr
- Spodziewam się marszu PiS przez teatralne instytucje - mówi reżyserka Weronika Szczawińska w rozmowie z Jakubem Majmurkiem w Krytyce Politycznej.
02-05-2017
Wbijają gwoździe do trumny Teatru Polskiego
Trwający już dziewiąty miesiąc serial, którego tematem i głównym bohaterem jest Teatr Polski we Wrocławiu, wszedł w ostatnich dniach w kulminacyjną fazę, która kazała spodziewać się rychłego i spektakularnego finału. Jednak na zakończenie przyjdzie nam jeszcze poczekać - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
02-05-2017
Wrocław. Nowak decyduje o Polskim
Pat w Teatrze Polskim we Wrocławiu trwa. Na głównego rozgrywającego wyrósł szef jednej z teatralnych pracowni, przewodniczący zakładowej "S" Leszek Nowak.
29-04-2017
Ciągłe zwroty akcji. Kto w końcu jest dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu?
Sytuacja w Polskim to odbicie sytuacji w kraju, podzielonym, zideologizowanym, systematycznie niszczonym przez polityków prowadzących swoje wojenki bez zwracania uwagi na skutki dla ludzi, instytucji, ich dorobku i znaczenia w kraju i za granicą - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
28-04-2017
Wrocław. Teatr Polski ma dwóch panów
Impas w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Remigiuszowi Lenczykowi, który od środy pełni obowiązki szefa wrocławskiej sceny, nie udało się rozpocząć urzędowania.
28-04-2017
Wrocław. W Sejmiku Dolnośląskim odbyła się dyskusja nt. sytuacji w Teatrze Polskim
Dwie grupy pracowników Teatru Polskiego we Wrocławiu, które dzieli konflikt wokół osoby dyrektora tej instytucji, zadeklarowały chęć porozumienia podczas piątkowej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
28-04-2017
Dyrektor Teatru Polskiego: Wstydzę się cały czas - jako wrocławianin, jako człowiek, który całe swoje życie przepracował w kulturze
- Moja misja powinna być tu krótka, przychodzę do Polskiego, żeby przygotować warunki pracy dla innych, pogodzić to towarzystwo. Nie powiem ile zarabiam, ale to nie jest nawet średnia krajowa - nie wzbogacę się tutaj. Kieruje mną przekonanie, że trzeba ratować ten teatr, że on potrzebuje zgody - mówi Remigiusz Lenczyk w rozmowie z Magdą Piekarską z Gazety Wyborczej - Wrocław.
27-04-2017
Wicemarszałek Michalak: Lenczykowi utrudnia się wykonywanie obowiązków
Remigiusz Lenczyk, powołany w środę przez zarząd województwa dolnośląskiego na stanowisko p.o. dyrektora Teatru Polskiego, w czwartek przyszedł do teatru, jednak część pracowników utrudnia mu wykonywanie obowiązków - wynika z informacji przekazanych przez wicemarszałka Jerzego Michalaka.
27-04-2017
Wrocław. Pracownicy teatru czekają na jednego dyrektora, albo dwóch
Pracownicy Teatru Polskiego po decyzji o odwołaniu Cezarego Morawskiego i powołaniu za niego tymczasowo Remigiusza Lenczyka, czekają na rozwój sytuacji i rozmowy. Z jednym dyrektorem albo z dwoma. W środę po południu przy Zapolskiej nie pojawił się żaden z nich.
27-04-2017
Wrocław. Przepychanki wokół dyrektora Morawskiego
Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał w środę Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Kilka minut po podjęciu uchwały wojewoda dolnośląski ją wstrzymał.
27-04-2017
Wrocław. Remigiusz Lenczyk nie mógł wejść do Teatru Polskiego
Remigiusz Lenczyk, który ma zastąpić Cezarego Morawskiego na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego po raz pierwszy w czwartek przyszedł do pracy. Nie wpuszczono go do siedziby i wezwano policję.
27-04-2017
Wrocław. Rzecznik Teatru Polskiego: dyrektorem jest Cezary Morawski
Według prawa obowiązuje nas decyzja wojewody dolnośląskiego o wstrzymaniu uchwały zarządu województwa odwołującej dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, co oznacza, że nadal jest nim Cezary Morawski - poinformował rzecznik Teatru Polskiego we Wrocławiu Marek Perzyński.
27-04-2017
Wrocław. Teatr Polski nie Morawski
Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał wczoraj Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego. Wojewoda z PiS decyzję wstrzymał, choć nawet nie widział jej na oczy. A sam Morawski uciekł na zwolnienie lekarskie. Marszałek przekonuje, że mimo tych sztuczek odwołanie jest skuteczne.
27-04-2017
"Duch odnowy wejdzie do Polskiego". Opinie po odwołaniu Morawskiego
- Dalsza praca nad "Procesem" jest jak najbardziej możliwa. Jestem gotowy do startu. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, premiera odbędzie się w listopadzie - zapowiada po odwołaniu Cezarego Morawskiego reżyser Krystian Lupa. Komentarze w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
27-04-2017
Mission impossible. Co dalej z Teatrem Polskim we Wrocławiu
Po wielu miesiącach protestów artystów i publiczności Teatru Polskiego we Wrocławiu zarząd województwa dolnośląskiego odwołał wreszcie skompromitowanego dyrektora tej sceny, Cezarego Morawskiego - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
26-04-2017
Wrocław. Cezary Morawski odwołany
Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał dziś Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego. Od września ubiegłego roku, odkąd Morawski kieruje wrocławskim teatrem, trwa protest części zespołu artystycznego oraz części publiczności.
26-04-2017
Wrocław. Rzecznik marszałka o odwołaniu Morawskiego
- W naszej opinii odwołanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego odbyło się skutecznie - powiedział dziennikarzom rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego Jarosław Perduta. Uchwałę o odwołaniu Morawskiego wstrzymał wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.
26-04-2017
Wrocław. Wojewoda wstrzymał uchwałę o odwołaniu Morawskiego
Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak podjął decyzję o wstrzymaniu uchwały zarządu województwa dolnośląskiego o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego.
26-04-2017
Wrocław. Zarząd województwa odwołał Cezarego Morawskiego, ale wojewoda wstrzymał uchwałę
Zarząd woj. dolnośląskiego odwołał Cezarego Morawskiego z funkcji szefa Teatru Polskiego we Wrocławiu. Uchwałę w tej sprawie wstrzymał jednak wojewoda dolnośląski. Urząd marszałkowski twierdzi, że odwołanie "odbyło się skutecznie". Urząd wojewódzki podkreśla, że Morawski nadal pełni funkcję dyrektora Teatru.
26-04-2017
Wrocław. Remigiusz Lenczyk w czwartek ma objąć obowiązki p.o. szefa Teatru Polskiego
Remigiusz Lenczyk, który został w środę powołany przez zarząd województwa dolnośląskiego na stanowisko p.o. dyrektora Teatru Polskiego, od jutra obejmie swoje obowiązki - zapowiedział wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak.
26-04-2017
Warszawa. Gliński o odwołaniu dyr. Morawskiego: Decyzja niezrozumiała i polityczna
- Decyzja niezrozumiała, moim zdaniem polityczna, czy nawet więcej niż polityczna, z jakimś podkładem walki ideologicznej - tak decyzję o odwołaniu dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Cezarego Morawskiego komentował w środę minister kultury Piotr Gliński.