Kontrowersje po spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym w Warszawie

22-02-2017
22-04-2017
Warszawa. 9 osób na komisariacie po proteście przeciwko "Klątwie"
- Dziewięć zostało osób doprowadzonych na komisariat po proteście przed Teatrem Powszechnym w Warszawie przeciwko spektaklowi "Klątwa". Wcześniej protestujący próbowali zablokować wejście do teatru - poinformował PAP st. asp. Piotr Świstak z Komendy Stołecznej Policji.
22-04-2017
Warszawa. Wypuszczono osoby zatrzmane po proteście przeciwko "Klątwie"
- Dziewięć osób doprowadzonych na komisariat po piątkowym proteście przed Teatrem Powszechnym przeciwko spektaklowi "Klątwa", jeszcze tego samego dnia po przesłuchaniu, zostało wypuszczonych bez postawienia zarzutów - poinformował w sobotę PAP st. asp. Piotr Świstak z KSP.
20-04-2017
Warszawa. Młodzież Wszechpolska: będzie protest przeciwko "Klątwie"
Młodzież Wszechpolska zamierza protestować w piątek przed Teatrem Powszechnym w Warszawie, który tego dnia wznawia wystawianie spektaklu "Klątwa" Olivera Frljicia. O interwencję w tej sprawie MW zwróciła się do Prokuratora Generalnego oraz ministra kultury.
14-04-2017
Mocne kazanie abpa Gądeckiego. Ostra krytyka m.in. Unii Europejskiej
- W Polsce następuje jakieś otrzeźwienie. Oto minister kultury cofa, i to całkiem słusznie, dotację dla obrazoburczego chorwackiego reżysera, który został wyznaczony na kuratora tegorocznego Malta Festiwal 2017 - mówił w czwartek metropolita poznański abp Stanisław Gądecki podczas mszy św. krzyżma w katedrze.
14-04-2017
Prezydent Jaśkowiak zaprasza ministra Glińskiego do wspólnego obejrzenia "Klątwy"
- Ocenianie dorobku twórcy tylko na podstawie niepewnych czy subiektywnych relacji wydaje mi się niefortunne, chciałbym zaprosić Pana Ministra na wspólną wizytę w teatrze i późniejszą merytoryczną rozmowę o spektaklu - pisze prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak do ministra kultury Piotra Glińskiego. I proponuje wspólne obejrzenie słynnej "Klątwy" w reżyserii kuratora festiwalu Malta, Olivera Frljicia.
11-04-2017
Poznań. Gliński o finansowaniu Malty: to bardzo trudna decyzja
- To jest bardzo trudna decyzja - powiedział wicepremier Piotr Gliński pytany o finansowanie Festiwalu Malta, w którym w tym roku jednym z kuratorów jest reżyser spektaklu "Klątwa" Oliver Frljić. Dodał, że nie chce mieć nic wspólnego z tym reżyserem.
10-04-2017
Lublin. Przetrwał okupację. Przetrwa i PiS
Wiele spektakli, które powstały na polskich scenach w ciągu ostatnich miesięcy, pokazuje, że twórcy o pewnych tematach mówią zdecydowanie ostrzej. Zaczynamy rozmawiać o kwestiach, które teatr w ostatnich dwóch dekadach ignorował, jak np. pedofilia w Kościele - mówił podczas kolejnego spotkania z cyklu "Wyborcza na żywo" Witold Mrozek, krytyk i recenzent teatralny.
10-04-2017
Poznań. Radny protestuje przeciwko reżyserowi "Klątwy"
- Co takiego stało się z naszą miejską społecznością, że dziś nie protestujemy wspólnie przeciwko swoistemu uhonorowaniu wątpliwej sławy reżysera, którego kluczowym osiągnięciem jest bluźniercze dla chrześcijan i hańbiące pamięć świętego Jana Pawła II przedstawienie? - pytał na sesji Przemysław Alexandrowicz, radny PiS.
06-04-2017
Ofensywa Glińskiego. Festiwal Malta pod ostrzałem, winna "Klątwa"
"Musimy budować niektóre instytucje całkiem od nowa, instytucje, które będą ludzi wychowywać zgodnie z uznanymi wartościami" - mówi minister kultury Piotr Gliński. Chodzi zapewne o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Oraz o festiwal Malta, który ma się liczyć z utratą ministerialnej dotacji. Pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
04-04-2017
Włocławek. Przebłaganie za "Klątwę"
Ulicami Włocławka, 7 kwietnia, przejdzie Droga Krzyżowa, która będzie ekspiacją za bluźnierstwa podczas spektaklu "Klątwa".
03-04-2017
O!klaski
Swój poprzedni felieton o "Klątwie" zakończyłem obrazem swojego stojącego nieklaskania. Z kilku reakcji zrozumiałem, że choć wyraźnie (jak mi się zdawało) wyjaśniałem powody rezygnacji z uderzania w dłonie, moje zachowanie zrodziło pewne nieporozumienia. By je wyjaśnić, muszę zająć się tematem, który też niedawno pojawił się w tym samym miejscu w przypomnianym po latach felietonie Erwina Axera - oklaskami - pisze Dariusz Kosiński.
03-04-2017
Piastów. Stanowisko Rady Miasta ws. prowokacji pt. "Klątwa" w Teatrze Powszechnym w Warszawie
Apel radnych uchwalony 27 marca na sesji Rady Miejskiej.
29-03-2017
Wojna o teatr, wojna o kulturę
W Bydgoszczy przegrał człowiek, który zaprosił Olivera Frljicia do wzniecania skandalu. Ale to ledwie początek sporu, jaki i czyj ma być teatr - piszą Przemysław Skrzydelski i Piotr Zaremba w tygodniku W Sieci.
22-03-2017
Poznań. Protestują przeciw kuratorowi Malty
Już tysiąc podpisów zebrali przeciwnicy Olivera Frljicia, autora spektaklu "Klątwa". Nie chcą, by był kuratorem festiwalu Malta. - Niedługo nic nie będzie można zrobić bez zgody prawicy - komentuje współpracownik artysty.
18-03-2017
"Klątwa" w Teatrze Powszechnym. Polski katolik rzuca klątwę na liberałów
"Klątwa" to nie wskrzeszanie rytuałów pierwotnych. To dramat o konsekwencjach zakłamania i hipokryzji Kościoła w Polsce. Jego ofiarą padają wszyscy. Z dyrektorem programowym Centrum Myśli Jana Pawła II Michałem Łuczewskim polemizują Piotr Augustyniak, Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
17-03-2017
Warszawa. Radni PiS chcieli zakazać wystawiania "Klątwy"
"Spektakl 'Klątwa' to bluźnierstwo wobec chrześcijańskich symboli, rada miasta wzywa do wycofania sztuki z repertuaru miejskiego teatru i rozwiązania umowy z jego dyrektorem" - przyjęcia przez Radę Warszawy takiego stanowiska chcieli radni PiS. Ich wniosek został odrzucony.
16-03-2017
Krzyżacy jak klątwa
W ostatnią niedzielę lutego wybrałam się do toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy na "Krzyżaków" w reżyserii Michała Kotańskiego. Nie łudziłam się, że w spektaklu nie będzie modnych eksperymentów. Ale silniejsza była ciekawość, co na scenie zostanie z Henryka Sienkiewicza, z powieści, która kiedyś krzepiła serca Polaków. Kiedyś? - pisze socjolog Katarzyna Zybertowicz w Gazecie Polskiej.
14-03-2017
Sosnowiec. Droga krzyżowa jako przebłaganie za "Klątwę"
Plenerowe drogi krzyżowe w diecezji sosnowieckiej będą odprawiane jako przebłaganie za spektakl "Klątwa" w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
14-03-2017
Zaremba przed telewizorem
Wracam jeszcze do "Klątwy". Uważam ten spektakl za zjawisko tak wyjątkowe, że zawsze będę pamiętał, kto się wobec niego umiał zachować. Ale chęć nie wystarczy. Potrzebny jest jeszcze pomyślunek - pisze Piotr Zaremba w tygodniku W ieci.
13-03-2017
Klątwa szkodzi kulturze
Premiera "Święta wiosny" była jednym z największych skandali w historii sztuki. 29 maja 1913 roku Igor Strawiński zaprezentował światu balet do napisanej przez siebie muzyki, odmieniając nie tylko oblicze muzyki, ale i bieg historii - pisz Jan Maciejewski w Rzeczpospolitej.
13-03-2017
Pedofilia wśród księży i inne grzechy
Seks z papieżem? Aborcja i otwarte przyznanie się do czynu? To wszystko pokazuje teatr w Warszawie, co oczywiście kończy się skandalem. Prokuratura wszczęła śledztwo. Krytycy proszą o bardziej wyrafinowaną formę bluźnierstwa - o spektaklu "Klątwa" w reż. Olivera Frljica pisze Gerhard Gnauck we Frankfurter Allgemeine Zeitung.
13-03-2017
Poznań. Protestowali przeciw Oliverowi Frljiciowi
- Nie chcemy płacić za to obelżywe, paskudne wydarzenie, które się kroi. Uzurpatorzy wielkiej sztuki muszą tolerować ludzi o innych poglądach - mówił w sobotę Piotr Barełkowski. Nie zgadza się, by kontrowersyjny reżyser Oliver Frljić był kuratorem tegorocznej edycji Malta Festival w Poznaniu.
13-03-2017
Teatr z widelcem w oku
Skandal w teatrze jest wyrazem postępu czy tanią sensacją? Wyrywa sztuką z zastoju i odrętwienia czy schlebia najtańszym gustom widzów? Na pewno nie pozostawia ich obojętnymi. Niektórzy skandaliści po latach doczekali się miana klasyków i reformatorów - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
13-03-2017
Warszawa. Reduta Dobrego Imienia wzywa do zaprzestania wystawiania "Klątwy"
Petycję do prezydent Warszawy, wzywającą do zaprzestania wystawiania spektaklu "Klątwa" w warszawskim Teatrze Powszechnym wystosowała w poniedziałek Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga Przeciw Zniesławieniom.
11-03-2017
Joanna Szczepkowska: Część mojego ciała zagrała w Klątwie
Podczas premiery "Klątwy" opiekowałam się na Mazurach małym dzieckiem i naprawdę daleko mi było do spraw teatru. Od czasu do czasu dzwonili dziennikarze z prośbą o wypowiedź, a ja konsekwentnie odmawiałam, mówiąc, że nie mogę się wypowiadać o czymś, czego nie widziałam - pisze Joanna Szczepkowska w Rzeczpospolitej.
10-03-2017
Strzelanie do wróbla z armaty
Czy najgłośniejsze przedstawienie sezonu - warszawska "Klątwa"- świetne jest czy straszliwe, tego nie wiem. Nie widziałem, w ciemno mądrzyć się nie będę. Sama dyskusja wokół tego wydarzenia jest dostatecznie ciekawa - pisze Ryszard Warta w Nowościach.
08-03-2017
Czy "Klątwa" to jeszcze teatr?
Sztuką, a zatem teatrem, jest wszystko, co ludzie zajmujący się tą dziedziną za sztukę uznają. Kropka. Bo niby kto inny miałby tę definicję formułować? Medycy? - pyta Maciej Nowak w felietonie dla Gazety Wyborczej-Stołecznej.
07-03-2017
Najmodniejsza w tym sezonie
Wydaje się, że kawiorowa prawica nie zdaje sobie sprawy z otaczających realiów w co najmniej równym stopniu, co wyklinany przez nią "salon". No bo prawicowi koledzy chyba przecież nie udają, nie kłamią, nie strugają idiotów? - pisze Witold Mrozek w felietonie.
07-03-2017
Niepewne siebie pokolenie JPII
Sprawa "Klątwy" pokazała, że zdecydowane stawanie katolików w obronie swoich praw ma posmak radykalizmu. Czas postawić pytania o formę ochrony uczuć religijnych - pisze Piotr Semka w tygodniku Do Rzeczy.
07-03-2017
Pałą go, a potem dyskutuj
Nie chciałem pisać tego felietonu. Ponieważ cokolwiek powiem i tak wystąpię w żenującym teatrzyku rozdanych ról. Sprawa dotyczy spektaklu "Klątwa" w warszawskim Teatrze Powszechnym w reżyserii chorwackiego artysty Olivera Frljicia - pisze Marcin Meller w Newsweeku.
06-03-2017
Listy do M.
Ofiary mylą się ludziom ze sprawcami. Ci, co ujawniają zbrodnie, są gorsi niż sprawcy. Ci, co robią o tym sztuki - są najgorsi. A kobiety są po prostu złe - pisze Joanna Krakowska w dwutygodniku.com
06-03-2017
Meller na Madagaskar
W najnowszym "Newsweeku" Marcin Meller poświęcił swój felieton spektaklowi "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym w Warszawie - najgłośniejszemu dziełu, jakie powstało na polskich scenach od lat. Czytałem ów felieton z szeroko rozdziawioną gębą, bo nie mogłem uwierzyć, że człowiek oczytany, inteligentny i bez wątpienia kulturalny, wypisuje takie kocopoły - pisze Mike Urbaniak na stronie Pan od kultury.
06-03-2017
Warszawa. Petycje niezgody na zastraszanie twórców "Klątwy"
Na stronach portalu Nasza Demokracja pojawiła się petycja: NIE dla zastraszania, jawnej nienawiści oraz gróźb przemocy pod adresem twórców spektaklu "Klątwa".
04-03-2017
Klub Inteligencji Katolickiej o "Klątwie" Frljicia: "Nie można zła zwalczać złem"
"Klątwa" mogła być ważnym głosem, a zamiast tego dokłada kolejny kamień do muru nienawiści - piszą członkowie KIK. Spektakl Frljicia określają jako "obsceniczny i wulgarny".
03-03-2017
Theatrum, quo vadis?
Wiadomości o udanych premierach giną w zalewie pikantnych oświadczeń, widowiskowego zaklejania sobie ust taśmą itp. Tymczasem teatr wcale nie umiera, wręcz przeciwnie - rozwija się, reaguje na nowe tendencje - pisze Włodzimierz Neubart na blogu Chochlik Kulturalny.
03-03-2017
Warszawa. Gronkiewicz-Waltz o "Klątwie": ubolewam, że forma została zwulgaryzowana
- W spektaklu "Klątwa" forma została zwulgaryzowana; bardzo nad tym ubolewam, że została w ten sposób przekazana - powiedziała w piątek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodała, że nie podejmie jednak żadnych kroków w tej sprawie, bo to "dotyczy sztuki".
03-03-2017
Warszawa. Towarzystwo Dziennikarskie broni twórców "Klątwy"
Histeria rozpętana w debacie o "Klątwie" jest tak wielka, że mowa nienawiści pojawiła się w mediach, które do tej pory były oazą kultury polemicznej - wyrażają swoje zdanie przedstawiciele Towarzystwa Dziennikarskiego.
02-03-2017
Warszawa. Minister Gliński zabiera głos ws. "Klątwy"
To jest raczej działalność polityczna czy ideologiczna niż artystyczna; to nie ma nic wspólnego z Wyspiańskim - tak spektakl "Klątwa" ocenił w środę wicepremier, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński.
02-03-2017
Warszawa. Pokuta za bluźnierstwo
Podczas pierwszopiątkowego czuwania za Ojczyznę w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie zgromadzeni podejmą ekspiację za bluźnierczy spektakl "Klątwa".
01-03-2017
Amok
Poszedłem do Teatru Powszechnego na "Klątwę" Olivera Frljicia (bo przecież nie Stanisława Wyspiańskiego, z którego zostało może kilkadziesiąt zdań). Dlaczego? - pisze Piotr Zaremba w tygodniku wSieci.
01-03-2017
Badyl w mrowisko: Naga broń
"Klątwa"- nowa sztuka Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym ubogaciła nas, powiększając grono tzw. wyklętych. Oczywiście karygodne jest wrzucanie wszystkich wyklętych do jednego worka - pisze Przemek Badowski w Tygodniku Siedleckim.
01-03-2017
Hochsztaplerzy
Wiele publicznych instytucji kultury zostało opanowanych przez nieźle zorganizowaną grupę interesu. To wpływowe lobby - pisze Jan Rokita w tygodniku wSieci.
01-03-2017
Prowokatorzy i sprowokowani
"Klątwę" przedstawił Wyspiański drukiem (trudności z wystawieniem były do przewidzenia) w 1899 roku w krakowsko-lwowskim "Życiu". "Życiem" zawiadywał inny "prowokator", Stanisław Przybyszewski (Wyspiański był w "Życiu" redaktorem graficznym). Prapremiery Wyspiański nie doczekał. Odbyła sie w Łodzi dwa lata po jego śmierci. I od tamtych czasów "Klątwa" nazywana jest przez katolików sztuką ohydną! - pisze Przemysław Osuchowski w Polsce Gazecie Krakowskiej.
01-03-2017
Tchórze
Afera wokół "Klątwy" w warszawskim Powszechnym zalicza kolejne etapy, i dobrze. Obejrzałem to, przeżyłem. Ale realnie jest mi przykro - pisze Przemysław Skrzydelski w tygodniku wSieci.
01-03-2017
Teatr przeklęty
Prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu mające wyjaśnić, czy na warszawskiej scenie nawoływano do zabójstwa Jarosława Kaczyńskiego i obrażono uczucia religijne Polaków - pisze Ewa Wesołowska w Tygodniku Angora.
01-03-2017
Warszawa. Krzysztof Warlikowski wobec ataków na Teatr Powszechny
Wobec nasilających się protestów i ataków na Teatr Powszechny w Warszawie w związku z wystawieniem "Klątwy" w reżyserii Olivera Frljića chciałem wyrazić solidarność z całym zespołem Powszechnego i przestrzec przed kolejną próbą ograniczania wolności wypowiedzi artystycznej.
01-03-2017
Fałszywa moralność
Skutkiem spektaklu "Klątwa" jest prokuratorskie śledztwo, telefony i maile z pogróżkami, zwolnienie wydawczyni z TVP Kultura i zawieszenie dziennikarki. Gdzie jeszcze na świecie teatr ma taką siłę? - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
01-03-2017
Odczarować "Klątwę"
Jak pogodzić w teatrze politycznym tych z jednej i z drugiej strony barykady? - o "Klątwie" w Teatrze Powszechnym w Warszawie rozmawiają Wiesław Kowalski i Szymon Spichalski w Teatrze dla Was.
28-02-2017
Kim jest Julia Wyszyńska, aktorka z "Klątwy"
Prezes TVP Jacek Kurski właśnie odwołał emisję premiery Teatru Telewizji z Julią Wyszyńską w roli głównej - mimo że spektakl już powstał za spore pieniądze.
28-02-2017
Kraków. Petycja do prezydent Warszawy ws. spektaklu "Klątwa"
Zaprzestania finansowania Teatru Powszechnego w Warszawie oraz odwołania jego dyrektora domaga się krakowskie Centrum Jana Pawła II, które wystosowało petycję w tej sprawie do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
28-02-2017
TVP. Sztuka znika z anteny, bo gra aktorka z "Klątwy"
Prezes TVP Jacek Kurski poinformował, że telewizja nie pokaże spektaklu "Biały Dmuchawiec". Główną rolę gra tam Julią Wyszyńska. Aktorka występuje w spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym.
28-02-2017
Warszawa. Oliver Frljić pisze do Komisji Europejskiej
Oliver Frljić, reżyser spektaklu "Klątwa" wystawionego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, kieruje list do Jean-Claude'a Junckera, przewodniczącego Komisji Europejskiej.
28-02-2017
Wyklęta "Klątwa"
- Polaków próbuje się zjednoczyć wokół nienawiści. Ale mimo ataków na nas wierzę, że na dłuższą metę "Klątwa" doprowadzi do czegoś dobrego - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie, w rozmowie z Dawidem Karpiukiem w Newsweeku.
28-02-2017
Klątwa, czyli za... a nawet przeciw
Filozofka Magdalena Środa oraz dziennikarz Jan Wróbel polemizują na temat spektaklu "Klątwa" w reż. Olivera Frljicia na łamach tygodnika Wprost.
27-02-2017
Berlin. Solidarność z Teatrem Powszechnym
Jesteśmy poważnie zaniepokojeni informacjami o atakach wymierzonych przeciwko twórcom "Klątwy" wg Olivera Frljicia na podstawie dramatu Stanisława Wyspiańskiego o tej samej nazwie - pisze w liście otwartym Shermin Langhoff, dyrektor artystyczny Maxim Gorki Theater w Berlinie.
27-02-2017
Częstochowa. Abp Depo: Pokuta za "Klątwę"
List pasterski metropolity częstochowskiego odczytano wczoraj we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji.
27-02-2017
Dlaczego tak trudno dyskutować o "Klątwie"
Ktoś kto był na "Klątwie" i ją docenił, napisał mi, że to był "akt teatralnego terroryzmu". Jak zareagować na terror, a przynajmniej na krzyk? Przynajmniej dwojako - pisze ks. Andrzej Draguła w Laboratorium Więzi.
27-02-2017
Ja jako zły
Kpię z reakcji na adaptację "Klątwy" w warszawskim Teatrze Powszechnym, bo pokazała coś więcej niż kołtuńską histerię, która od początku towarzyszyła wybitnym premierom dramatów Wyspiańskiego - pisze Jacek Żakowski w Gazecie Wyborczej.
27-02-2017
Jeśli kto ma przyzwyczajenie myśleć
Idąc na "Klątwę" Olivera Frljicia mijam milcząco grupę modlących się za mnie i protestujących przeciwko temu, że za chwilę będę mógł obejrzeć to przestawienie. Gdy spektakl się kończy, stoję milcząco wśród demonstracyjnych owacji. Naprawdę chciałbym być z tymi, albo z tamtymi. Ale nie potrafię - pisze Dariusz Kosiński.
27-02-2017
Najciekawsze rzeczy dziać się będą poza sceną
Wyrabianie sobie u nas zdania na dowolny temat jest o wiele mniej pracochłonne niż wyrabianie ciasta na pączki. Ot, pstryk i gotowe. tym razem na dyskusji o granicach sztuki i wolności słowa się nie skończy, to będzie zapalnik, który uruchomi proces odzyskiwania kultury przez prawicę, czyli ichniejszy kulturkampf. Jego ofiarą padnie więc też Stary Teatr - pisze Przemysław Franczak w Polsce Gazecie Krakowskiej.
27-02-2017
Przekraczanie norm jest groźne dla naszej tożsamości
- Często mówi się: Dlaczego krytykujecie ten spektakl, skoro na niego nie poszliście? No to ja chciałbym zapytać: Dlaczego chwalicie spektakl, na którym nie byliście? - o spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym w Warszawie mówi Mateusz Matyszkowicz, publicysta i dyrektor TVP Kultura.
27-02-2017
Warszawa. Bodnar ws. "Klątwy": na tym etapie to nie jest sprawa dla RPO
Sprawa spektaklu "Klątwa" to zadanie dla prokuratury, jeśli ta uzna, że doszło do obrazy uczuć religijnych; na obecnym etapie nie widzę tu roli dla Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w poniedziałek RPO Adam Bodnar, pytany, czy zajmie się tą sprawą z urzędu.
27-02-2017
Włocławek. Biskup Mering o sztuce "Klątwa"
Biskup Wiesław A. Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, zabrał głos w sprawie niezwykle kontrowersyjnej sztuki "Klątwa" wystawianej ostatnio przez warszawski Teatr Powszechny.
27-02-2017
Wszyscy gramy u Frljicia
Prokuratura zajęła się z urzędu spektaklem "Klątwa" wyreżyserowanym - jeśli o reżyserii można tu w ogóle mówić - przez Chorwata Olivera Frljicia - pisze Łukasz Warzecha w Do Rzeczy.
25-02-2017
Kraków. W Łagiewnikach nabożeństwa ekspiacyjne za "Klątwę"
W najbliższą niedzielę po każdej mszy w sanktuarium Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach odbywać się będzie nabożeństwo ekspiacyjne za bluźnierstwo, do jakiego - zdaniem kard. Stanisława Dziwisza - doszło podczas spektaklu "Klątwa" w warszawskim Teatrze Powszechnym.
25-02-2017
Warszawa. Petycja o odwołanie dyrektora Powszechnego
- Tego typu wydarzenia jak spektakl "Klątwa" nie powinny mieć miejsca, a szczególnie skandaliczny jest fakt, że odbywają się one w teatrze wspieranym finansowo przez urząd miasta - piszą autorzy petycji do prezydent stolicy.
25-02-2017
"Klątwa" nie jest przeciw religii, tylko przeciw zakłamaniu i hipokryzji Kościoła katolickiego
Kiedy zaproponowałem Oliverowi Frljiciowi "Klątwę" Wyspiańskiego, od razu zaświeciły mu się oczy. Wiedziałem, co to oznacza. Dyrektor Paweł Łysak powiedział tylko: "Będą z tego kłopoty". No i są - mówi Paweł Sztarbowski w Gazecie Wyborczej. Prokuratura bada, czy w trakcie spektaklu nie dochodzi do obrazy uczuć religijnych i nawoływania do zabójstwa. Śledztwo wszczęto z urzędu.
25-02-2017
"Klątwa" teatru totalnego
Każdy, kto wypowiada się na temat przedstawienia w Teatrze Powszechnym, staje się uczestnikiem zaplanowanego spektaklu - ostrzega Liliana Sonik, prezes Instytutu Dziedzictwa.
24-02-2017
Czy w "Klątwie" boli nas to, co powinno?
Jest w "Klątwie" Olivera Frljicia scena, która dotknęła mnie osobiście. Aktorzy siadają na brzegu sceny i mówią po kolei, że byli molestowani w dzieciństwie przez księży katolickich - pisze dramaturg Krzysztof Szekalski w Gazecie Wyborczej.
24-02-2017
Klątwa albo terapia szokowa
Tego należało się spodziewać. Po spektaklu "Klątwa" Olivera Frjlicia wybuchła burza. Wściekle buntowniczy spektakl, który z bezwzględnością ukazuje "naszych okupantów" wzbudził w trwogę w ich szeregach.
24-02-2017
"Klątwa" w Teatrze Powszechnym. Świętokradztwo i dłonie księdza
Gdy prawdziwy ksiądz pedofil udziela prawdziwej komunii świętej, nie widać pod kościołami protestów. Gdy aktorka robi niby-fellatio gipsowej figurze niby-papieża, to pod teatrem demonstranci nawołują do... nawrócenia i obrony krzyża - pisze Marcin Kącki w Gazecie Wyborczej.
24-02-2017
Klątwa z Teatru Powszechnego, czyli sztuka nie dla każdego
Spektakl według dramatu Stanisława Wyspiańskiego jednych zachwyca, innych strasznie oburza. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła dochodzenie w sprawie obrazy uczuć religijnych i nawoływania do zbrodni. Za to drugie przestępstwo grozi do trzech lat więzienia. O co w tym wszystkim chodzi? Z olsztyńskimi twórcami rozmawiała Ewa Mazgal.
24-02-2017
Klątwa zacietrzewienia
Tak, wszystko zaczyna się sceną robienia laski papieżowi (i to jedynie słusznemu, bo Polakowi). Tak, potem jego pomnik, jakich w kraju miliony na każdym skwerku, jest wieszany na stryczku. Tylko że na jego szyi zawieszana jest kartka z napisem: "obrońca pedofilii", bo Kościół od lat nic nie robił z tym problemem - pisze Sylwia Chutnik w Wysokich Obcasach.
24-02-2017
Krakowskim okiem
Już myślałem, że kultura i sztuka nie są polskiemu społeczeństwu potrzebne. A tu szok! Główne serwisy TVP i TVN pełne są newsów o najnowszej premierze "Klątwy" Wyspiańskiego w Warszawie - pisze Marek Kręskawiec w Dzienniku Polskim.
24-02-2017
Poznań. Reżyser "Klątwy" kuratorem festiwalu Malta
O spektaklu "Klątwa" warszawskiego Teatru Powszechnego od sobotniej premiery dyskutuje cała Polska. Jego kontrowersyjny reżyser Oliver Frljić oraz dramaturg Goran Injac będę kuratorami tegorocznej edycji Malta Festival w Poznaniu. Organizatorzy festiwalu wydali oświadczenie, w którym solidaryzują się z twórcami spektaklu.
24-02-2017
Warszawa. Aktorka z "Klątwy" nie zagra w TVP
Julia Wyszyńska, w przedstawieniu "Klątwa" grająca w kontrowersyjnej scenie z figurą papieża Jana Pawła II, nie zagra już w serialu "Na dobre i na złe" w TVP 2 - informują Wirtualne Media.
24-02-2017
Warszawa. Atak trolli na "Klątwę" i Julię Wyszyńską
Teatr Powszechny znalazł się na celowniku trolli - internetowych i realnych. W gronie tych drugich jest m.in. Jacek Kurski, który ogłosił zerwanie współpracy TVP ze znaną z "Na dobre i na złe" Julią Wyszyńską w ramach reperkusji za występ w "Klątwie". Tyle że Wyszyńska odeszła z serialu jeszcze w 2016 r.
24-02-2017
Warszawa. Co grozi twórcom "Klątwy"?
- Oliver Frjlić nie może ponosić odpowiedzialności za to, jak "Klątwę" relacjonują media. By ocenić, czy doszło do obrazy uczuć religijnych, trzeba obejrzeć spektakl w całości, wziąć pod uwagę użytą konwencję i intencję jego twórcy - mówi prawniczka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
24-02-2017
Warszawa. Kilkadziesiąt osób odmawiało różaniec przed Teatrem Powszechnym
Przed stołecznym Teatrem Powszechnym, w którym wystawiany jest spektakl "Klątwa", kilkudziesięciu członków Krucjaty Młodych odmawiało w czwartek wieczorem różaniec. Jak tłumaczyli, publiczna modlitwa miała być "zadośćuczynieniem za grzech bluźnierstwa".
24-02-2017
Wrocław. Oświadczenie ws. "Klątwy" Frlijcia
Teatr Polski w podziemiu odnosi się do burzy wokół spektaklu w warszawskim Teatrze Powszechnym.
24-02-2017
"Klątwa" w Teatrze Powszechnym. To tylko dyskusja o władzy Kościoła
- Czemu pętla na szyi gipsowej figury jest ważniejsza niż groźba "zawiśniesz!" skierowana do żyjącego człowieka? Czemu niektóre uczucia są uprzywilejowane w społeczeństwie, a inne są marginalizowane? - pyta Agnieszka Jakimiak, dramaturżka spektaklu "Klątwa", który wzburzył prawicę.
24-02-2017
Oliver Frljić i "Klątwa"
- Gdy odwołano moją premierę w Starym Teatrze w Krakowie, chorwacka prawica zareagowała entuzjastycznie: "Zobaczcie, Polacy umieją sobie radzić z takimi łachudrami" - mówi Oliver Frljić. Urodzony w Bośni reżyser w Teatrze Powszechnym w Warszawie wystawia "Klątwę" na podstawie Stanisława Wyspiańskiego.
24-02-2017
Urok antychrysta z Chorwacji
Zgadzam się z tezą, że teatr jest od tego, by prowokować. Nie bardzo jednak rozumiem, dlaczego specem od obnażania naszych grzechów - rzeczywistych czy urojonych - stał się wpadający tu od czasu do czasu Frljić? Dlaczego Paweł Łysak postanowił zatrudnić obrazoburczego Chorwata jako sumienie polskiego narodu? - pyta Jarosław Reszka w Expressie Bydgoskim.
24-02-2017
Wrocław. "Solidarność" apeluje o nieodwoływanie dyrektora Teatru Polskiego
Apel do zarządu województwa dolnośląskiego o nieodwoływanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu wystosował komitet protestacyjny dolnośląskiej "Solidarności". Związkowcy będą zbierali pod apelem podpisy poparcia.
24-02-2017
''Wulgarne'', ''bluźnierstwo'', sceny jak z ''Egzorcysty'' - tak uważa prawica
Od premiery "Klątwy" minęło ledwie kilka dni. Każdy przynajmniej raz słyszał, że skandal, że bluźnierstwo, że kontrowersja. Co jest w spektaklu chorwackiego reżysera, który tak rozwścieczył część Polaków? I dlaczego? - pisze Dorota Żuberek w serwisie Wiadomosci.gazeta.pl.
24-02-2017
Warszawa. Oświadczenie ws. spektaklu "Klątwa" w reż. Olivera Frljicia
W związku z kontrowersjami wokół spektaklu "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia oraz manipulacjami medialnymi i licznymi wypowiedziami osób, które nie widziały spektaklu, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie apeluje o zaprzestanie medialnych manipulacji i mowy nienawiści.
23-02-2017
Kraków. "Klątwa" to namacalne działanie szatana - na ambonie w Łagiewnikach
Ostre słowa padły w środę z ambony w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. - "Klątwa" jest spektaklem bluźnierczym. Osoba naszego świętego papieża została w nim poniżona - grzmiał z ambony w obecności kard. Stanisława Dziwisza ksiądz Ireneusz Okarmus, wieloletni redaktor "Gościa Niedzielnego".
23-02-2017
Obscena ma dwie twarze
Słowa służą często hipokryzji, a jeśli chodzi o debatę publiczną, służą najczęściej ukryciu sensu - przypomina prof. Ewa Łętowska. Teatr współczesny mówi o czymś ważnym, choć nie każdy ten język rozumie. Ale czy rozumiemy język polityków? Zwykle nie. Jednak kto pierwszy pozwie posła za obsceniczne robienie wyborcom wody z mózgu, ten przechytrzy narzędzia eksperymentalnego teatru. Są chętni? - pyta M. z Gazety Pomorskiej.
23-02-2017
Polska klątwa
"Klątwa" w reżyserii Olivera Frljića z Teatru Powszechnego w Warszawie uraziła uczucia tych co zwykle, czyli widzów "zaocznych", którzy z zasady do teatru nie chadzają - pisze Aneta Kyzioł w Polityce. Tymczasem spektakl jest naprawdę bolesny, tylko nie dla tych, którzy najgłośniej z bólu teraz wyją.
23-02-2017
Poznań. Malta solidarna z twórcami spektaklu "Klątwa"
Oświadczenie Malta Festival Poznań w sprawie ataków na twórców spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
23-02-2017
TVP. Redaktorka TVP Kultura wyrzucona za materiał o "Klątwie"
Katarzyna Kuszyńska nie będzie dłużej pracowała dla TVP Kultura. Szef stacji Mateusz Matyszkowicz podziękował jej po emisji zapowiedzi spektaklu "Klątwa" Olivera Frljicia. Materiał zniknął ze strony TVP. A Krucjata Młodych umawia się pod teatrem na odmawianie różańca.
23-02-2017
Warszawa. Kukiz o "Klątwie": granica powinna być w sumieniu twórcy
Widziałem fragmenty, rzeczywiście są obrzydliwe, granica z całą pewnością powinna być w sumieniu twórcy - ocenił w czwartek Paweł Kukiz, artysta i polityk, lider Kukiz'15 na antenie Radia Plus.
23-02-2017
Warszawa. Prokuratura z urzędu zajęła się "Klątwą" Frljicia
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga sprawdza, czy podczas spektaklu w Teatrze Powszechnym doszło do obrazy uczuć religijnych i nawoływania do popełnienia zbrodni.
23-02-2017
Warszawa. Scheuring-Wielgus o "Klątwie": widzowie ocenią, czy spektakl jest dobry czy nie
W teatrze w momencie kiedy opada kurtyna znajdujemy się świecie fikcyjnym, dokładnie to samo w kinie - posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus odniosła się do spektaklu "Klątwa" w warszawskim Teatrze Powszechnym, w czwartek na antenie RMF.
23-02-2017
List przedstawicielek i przedstawicieli środowiska teatralnego
Pragniemy wyrazić głęboką solidarność z aktorkami i aktorami warszawskiego Teatru Powszechnego występującymi w spektaklu "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljica, którzy w ostatnich dniach stali się celem licznych ataków i pomówień.
22-02-2017
"Klątwa" Frljića wyklinana
Oliver Frljić i jego aktorzy powtarzają: "Wszystko, co robimy w teatrze, jest fikcją". Fikcja może boleć, może działać na społeczne emocje. Ale nadal jest fikcją. I nie powinna być karana - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
22-02-2017
Kontrowersje wokół spektaklu w Teatrze Powszechnym
O spektaklu "Klątwa" w reż. Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym w Warszawie mówią Jakub Majmurek, publicysta "Krytyki Politycznej" i Łukasz Adamski, publicysta tygodnika "wSieci", w rozmowie z Przemysławem Harczukiem.
22-02-2017
PiS walczy z teatrem
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Dominik Tarczyński zapowiedział, że jeszcze we wtorek złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie spektaklu "Klątwa". Teatr Powszechny zapowiada pociągnięcie do odpowiedzialności prawnej osób, które złamały przepis o własności intelektualnej publikując nagranie z premiery spektaklu - pisze AIPP w Dzienniku Trybuna.
22-02-2017
Plugawy happening pod sztandarem
Znieważenie flagi Polski i uczuć religijnych - pod tymi zarzutami bydgoska prokuratura wszczęła kilka miesięcy temu śledztwo w sprawie spektaklu Olivera Frljicia pt. "Nasza przemoc i wasza przemoc". Jak się okazuje, nawet to nie powstrzymało chorwackiego twórcy przed kolejną prowokacją - jego "Klątwa" wystawiana obecnie w Teatrze Powszechnym w Warszawie nie tylko szarga uczucia religijne, ale również podżega do zabójstwa. Złożenie zawiadomienia do prokuratury w tej sprawie zapowiedział poseł PiS-u Dominik Tarczyński - pisze Magdalena Jakoniuk w Gazecie Polskiej Codziennie.
22-02-2017
Prowokacja w teatrze
Dość obrazoburczej pseudosztuki! Przeciwko wystawianiu bluźnierczego spektaklu "Klątwa" protestują radni Warszawy. Są pierwsze doniesienia do prokuratury - pisze Małgorzata Bochenek w Naszym Dzienniku.
22-02-2017
Warszawa. "Klątwa" Olivera Frljicia wywołała awanturę
Poseł PiS i Roman Giertych zapowiadają zawiadomienia do prokuratury, Konferencja Episkopatu Polski wydaje oficjalny komunikat i zachęca do modlitwy, a prawicowe media piszą o "ohydzie" i "mowie nienawiści". Burza po premierze "Klątwy" w reż. Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym.
22-02-2017
Warszawa. Narodowcy demonstrowali przeciwko "Klątwie" w Powszechnym
Około 100 przedstawicieli środowisk narodowych zebrało się we wtorkowy wieczór przed warszawskim Teatrem Powszechnym, aby zaprotestować przeciwko spektaklowi "Klątwa" obrażającemu, ich zdaniem, wartości chrześcijańskie i polskie tradycje.
22-02-2017
Warszawa. Ordo Iuris oferuje pomoc prawną osobom, których uczucia naruszyła "Klątwa"
Bezpłatną pomoc prawną zaoferował we wtorek Instytut Ordo Iuris osobom, których uczucia religijne zostały naruszone w trakcie spektaklu "Klątwa". W komunikacie Instytut poinformował, że powiadomił Radę Europy, iż w spektaklu wzywa się do motywowanej politycznie nienawiści.
22-02-2017
Warszawa. Radiowa Dwójka wycofuje patronat dla Powszechnego
Program 2 Polskiego Radia wycofał się z patronatu nad odważną inscenizacją "Klątwy" Stanisława Wyspiańskiego, która miała w weekend premierę w Teatrze Powszechnym.
22-02-2017
Warszawa. Ratusz nie planuje odebrać dofinansowania Powszechnemu
Nie planujemy odebrania dofinansowania Teatrowi Powszechnemu ani odwołania jego dyrektora - powiedział rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk. Podkreślił, że za repertuar odpowiada dyrektor teatru, a o zniesławieniu czy obrazie uczuć religijnych decyduje sąd, a nie władze miasta.
22-02-2017
Warszawa. Sellin: Zalecałbym pikiety pod ratuszem, a nie pod teatrem
Zalecałbym nie pikiety pod teatrem, tylko pod ratuszem, gdzie rządzi wiceprzewodnicząca PO Hanna Gronkiewicz-Waltz, to ona daje pieniądze na teatr, który pozwolił sobie na takie przedstawienie - powiedział w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin na antenie Polskiego Radia 24 .
22-02-2017
Warszawa. Śledztwo w sprawie spektaklu "Klątwa"
Wszczęto z urzędu śledztwo w sprawie obrażania uczuć religijnych i "publicznego nawoływania do popełniania zabójstwa" w trakcie spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Łukasz Łapczyński.
22-02-2017
Warszawa. Krzysztof Mieszkowski do Pawła Łysaka
Podjęta przez twórców "Klątwy" rozmowa na temat kultury chrześcijańskiej to powinność odpowiedzialnych artystów - pisze Krzysztof Mieszkowski, Poseł na Sejm RP, wiceprzewodniczący Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz redaktor naczelny "Notatnika Teatralnego" do Pawła Łysaka, dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie.
21-02-2017
Oliver Frljić - skandalista teatralny
Obywatel chorwacki urodzony w 1976 r. w dzisiejszej Bośni; deklaruje, że nie ma narodowości. W sobotę wystawił w Teatrze Powszechnym w Warszawie "Klątwę" według Wyspiańskiego.