Konflikt w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

16-11-2016
26-06-2018
Stylówka Warcisława Kunca. Spektakularne pożegnanie dyrektora Opery Bałtyckiej
W sobotę, 23 czerwca, dyrektor Warcisław Kunc zadyrygował w Operze Bałtyckiej po raz ostatni. Publiczność miała okazję zapoznać się z darmowym folderem, podsumowującym dwa lata jego kadencji. Na pierwszych dwóch stronach można się zapoznać ze spektakularnym i absolutnie nieprzystającym do reguł panujących w naszym bardzo wycofanym zakątku tekstem - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
21-06-2018
Gdańsk. Nowi dyrektorzy Opery Bałtyckiej
Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego od 1 lipca obowiązki dyrektora Opery Bałtyckiej przejmie Romuald Wicza-Pokojski, zaś stanowisko dyrektora muzycznego obejmie znany już gdańskiej widowni José Maria Florencio.
07-03-2018
Możliwe scenariusze dla Opery Bałtyckiej
Konflikt pomiędzy pracownikami Opery a jej dyrektorem Warcisławem Kuncem znalazł swój epilog. Kadencja dyrektora została skrócona o połowę i skończy się wraz z ostatnim dniem czerwca 2018 roku. Wciąż nie wiadomo, kto zostanie nowym dyrektorem, ale warto zastanowić się nad tym, co zrobić dalej Operą Bałtycką i jakie są widoki na przyszłość - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
28-02-2018
Gdańsk. Warcisław Kunc pożegna się z Operą
Warcisław Kunc kończy misję w Operze Bałtyckiej - taką informację przekazał we wtorek Urząd Marszałkowski. Funkcję dyrektora będzie pełnił jeszcze tylko do końca czerwca br. Decyzją dyrektora oficjalne oświadczenie w tej sprawie zostanie wydane dopiero w przyszłym tygodniu.
27-02-2018
Gdańsk. Kunc dyrektorem Opery Bałtyckiej do czerwca
O wspólnie podjętej decyzji poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. W oświadczeniu czytamy, że budynek "wymaga szybkiej interwencji w postaci remontu lub przebudowy, zaś instytucja - dalszych zmian strukturalnych i kadrowych".
19-02-2018
Naj, naj, naj w teatrze na Pomorzu 2017
Najlepszy spektakl: "Wiedźmin" Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni; najlepszy spektakl dramatyczny: "Urodziny" Teatru Wybrzeże. Gazeta Świętojańska publikuje podsumowanie roku teatralnego na Pomorzu, część I.
10-01-2018
Perły i plewy
Oto co w minionym roku 2017 uznałem za kulturalne perły, a jakie ubiegłoroczne działania stały się kulturalnymi plewami - pisze Sławomir Pietras w Angorze.
27-12-2017
Teatralne podsumowanie roku
Koniec roku to czas podsumowań i rozliczeń, więc przyjrzyjmy się temu, co w trójmiejskim teatrze najciekawsze, najczęściej komentowane i najbardziej kontrowersyjne - pisze Łukasz Rudziński w trojmiasto.pl.
20-12-2017
Gdańsk. List otwarty Zespołu Orkiestry Opery Bałtyckiej
Uprawianie muzyki jest naszą życiową pasją i naszym powołaniem. Jak to możliwe, że Pan tego nie rozumie? - pyta Warcisława Kunca, dyrektora Opery Bałtyckiej, Zespół Orkiestry.
20-12-2017
Kunclandia
Pracownicy Opery Bałtyckiej walczą z dyrektorem Kuncem za pomocą strajków, pikiet, pism do władz województwa, do prokuratury i PIP, której kontrole wykazują liczne nieprawidłowości. Mimo to Kunc nadal jest dyrektorem. Zwolnił już trzech związkowców, straszy kolejnymi zwolnieniami za rzekomo nielegalne strajki. Jak długo to jeszcze potrwa? Czy pracownikom uda się wywalczyć sprawiedliwość, zanim opera ostatecznie upadnie? - zastanawia się Anna Brzeska w Tygodniku Solidarność.
15-12-2017
Gdańsk. Petycja Solidarności ws. zwolnień w Operze
Już po raz kolejny artyści Opery Bałtyckiej protestowali przeciwko zwolnieniu z pracy swoich kolegów. W pikiecie udział wzięły także same władze gdańskiej Solidarności.
13-12-2017
Gdańsk. Dojdzie do bojkotu Opery Bałtyckiej?
Protestujący artyści po raz kolejny wyjdą na ulicę. Pikieta odbędzie się jutro o godz. 10. Wezmą w niej udział także władze Solidarności.
09-12-2017
Pracownicy Opery Bałtyckiej zabierają głos
"Wycinek" tego, co chcielibyście wiedzieć na temat konfliktu w Operze Bałtyckiej, czyli komentarz przedstawicieli pracowników do oświadczenia dyrektora Warcisława Kunca. - Opera dzisiaj potrzebuje nowego rozdania, nowego otwarcia, nowej nadziei i nowej wizji, kogoś, kto będzie potrafił wyleczyć nie tylko finanse czy gmach, ale przede wszystkim mocno poranionych przez ostatnie półtora roku ludzi - piszą przedstawiciele pracowników Opery Bałtyckiej.
08-12-2017
Sprostowanie ws. Oświadczenia dyr. Warcisława Kunca
"Dialogu w Operze Bałtyckiej nie ma. Należy to powiedzieć jasno i wyraźnie - na życzenie pana dyrektora Kunca. Zamiast rzeczowej rozmowy, pracownicy zasypywani są niezliczoną liczbą okólników, zarządzeń i pism, od których ewentualnie mogą się odwoływać również na piśmie" - sprostowanie Zarządu ZZ PAMO, NSZZ "Solidarność" oraz ZZ POB, dotyczące artykułów zawierających Oświadczenie dyr. Warcisława Kunca "Wszystko co chcieliście wiedzieć o Operze Bałtyckiej. Nie mam nic do ukrycia".
29-11-2017
Warcisław Kunc zabiera głos w sprawie Opery Bałtyckiej
Konflikt w Operze Bałtyckiej trwa już od dłuższego czasu. Pracownicy buntują się przeciwko niskim płacom, niepewności zatrudnienia, ogólnej sytuacji teatru, domagają się zwolnienia dyrektora Warcisława Kunca. Urząd marszałkowski tłumaczy, że nie może zwiększyć dotacji dla opery. Teraz dyrektor Warcisław Kunc zajmuje stanowisko w sprawie - pisze Katarzyna Sudoł w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
28-11-2017
Wszystko, co chcieliście wiedzieć o Operze Bałtyckiej
Nie mam nic do ukrycia - Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej prezentuje swoje stanowisko.
27-11-2017
Dwugłos w sprawie Opery Bałtyckiej
Urzędzie! Panie Marszałku! Departamencie Kultury! Proszę, zróbcie coś! To Wasza instytucja, Wasz cyrk, Wasze małpy - apeluje na Facebooku Jerzy Snakowski. Odpowiada mu Władysław Zawistowski, dyrektor Departamentu Kultury w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku.
22-11-2017
Harakiri Opery Bałtyckiej - ruch Warcisława Kunca
Opera Bałtycka na równi pochyłej do niebytu. Kto zatrzyma ten zjazd? - pyta Piotr Wyszomirski z Gazety Świętojańskiej.
22-11-2017
Opera Bałtycka umiera. Pozwólmy jej odejść
Z upadkiem Opery Bałtyckiej jest jak ze śmiertelną chorobą bliskiej osoby - niby wiemy, co się dzieje, ale nie umiemy się z tym faktem pogodzić i liczymy na cud. Tyle że cud nie nadchodzi i ukochana osoba w końcu umiera. Opera Bałtycka umarła już dawno i żadne próby reanimacji jej nie uratują, bo lekarstwa i kuracje pomagają w zwalczeniu choroby. Nie wskrzeszą natomiast tego, co od dawna jest martwe - pisze Czytelniczka portalu Trójmiasto.pl.
14-11-2017
Gdańsk. Strajkujących poparli muzycy z Sopotu
Narastający konflikt w Operze Bałtyckiej zaczyna niepokoić artystów innych pomorskich instytucji kultury. Apelują o szybkie zażegnanie kryzysu
14-11-2017
Opera Bałtycka - czy to już naprawdę KUNIEC?
Plan prosty, ale genialny! Zatrudnimy Kunca, zwolnimy połowę załogi, jak dobrze pójdzie, może zamkniemy tę budę, a winę zwalimy na buntujących się ludzi. A jak nie będą się buntować, to jeszcze lepiej. W każdej sytuacji my, pracownicy, przegrywamy. Ale przegrywają też publiczność i społeczeństwo. Wygrywają natomiast głupota, ignorancja i dyletanctwo władz województwa oraz dyrekcji Opery Bałtyckiej - pisze w liście do Przeglądu Agnieszka Halman.
09-11-2017
Sho[r]t Krzyk w ciemnościach: Opera Bałtycka skończyła swoją misję
Dość już niekończących się rozmów i szukania winnych, czas podjąć wyzwanie i rozpocząć rekonstrukcję. W uzgodnieniu ze związkami zawodowymi powinno się mądrze zadbać o osłony dla zwalnianych i niezatrudnianych na nowo. W rzeczywistym, a nie markowanym, jak to często u nas bywa, dyskursie publicznym warto określić oczekiwania wobec Nowej Bałtyckiej - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
30-10-2017
Gdańsk. Artyści zagrali, ale z opóźnieniem
Mimo zapowiedzi, że odstąpią od instrumentów, ze względu na dobro publiczności, artyści Opery Bałtyckiej zdecydowali się zagrać sobotni koncert.
20-10-2017
Gdańsk. Redukcja etatów w Operze Bałtyckiej
Opera Bałtycka niedawno rozpoczęła sezon, jednak oprócz działań artystycznych o instytucji tej wciąż jest głośno z powodów temperatury sporu na linii pracownicy - dyrekcja.
18-10-2017
Gdańsk. Opera Bałtycka pod lupą śledczych
W gdańskiej prokuraturze toczy się postępowanie w sprawie dwóch zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Opery Bałtyckiej.
17-10-2017
Gdańsk. Zwolnienia w Operze Bałtyckiej
- 30, 40 osób do zwolnienia z całej instytucji. Najbardziej oberwie się chórowi, ma wylecieć dziewięć osób - mówi nam artysta z Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
19-09-2017
Załoga opery znów wyszła na ulicę. Chce odwołania dyrektora
Stop mobbingowi! Dyrektor do dymisji! Sprawiedliwość w ocenie pracy! - to hasła, jakie towarzyszyły wczorajszej manifestacji związkowców i pracowników Opery Bałtyckiej pod Urzędem Marszałkowskim. Załoga po raz kolejny już wyszła na ulicę, żądając odwołania dyrektora Warcisława Kunca - pisze Ewa Andruszkiewicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
18-09-2017
Gdańsk. Chcą odwołania dyrektora Opery Bałtyckiej
"Stop niszczeniu Opery Bałtyckiej" - pod takim hasłem odbędzie się w poniedziałek, 18 września, pod Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku pikieta związków zawodowych i pracowników teatru. Jak tłumaczą organizatorzy zgromadzenia, ze względu na - ich zdaniem - notoryczne łamanie prawa przez dyrektora.
28-08-2017
Aria dla chórzysty
To nie pierwsza głodówka Rzeszutka. W zeszłym roku, protestując przeciwko postawie dyrekcji [Opery Bałtyckiej w Gdańsku], heroicznie nie przyjmował pokarmu przez kilkanaście godzin. Zamiast "Don Giovanniego" wyszedł więc "Baron Cygański", ale Telewizja Trwam zdążyła zrobić reportaż o związkowcu, który układom się nie kłania. Dzięki temu wiadomo, po co Polsce jest jeszcze "Solidarność" - pisze Maciej Mikołajczyk w Dzienniku Cotygodniowym Nie.
26-08-2017
Trzeci spór zbiorowy w Operze Bałtyckiej. Dyrektor Kunc komentuje
- Nie zgadzam się na dyktat niektórych związkowców, ani też na dyktat poszczególnych osób, które od lat działają na szkodę instytucji. Próby zmian, choćby samego budynku, w takiej atmosferze nigdy nie spotkają się z poparciem decydentów i społeczeństwa - mówi w rozmowie z Trójmiasto.pl Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
22-08-2017
Gdańsk. Oświadczenie dyrektora Opery ws. protestu chórzysty-związkowca
Artysta Chóru Opery Bałtyckiej, związkowiec z NSZZ "Solidarność", Krzysztof Rzeszutek podjął wczoraj protest głodowy. Zabarykadował się w pokoju związków zawodowych i chce rozmawiać z przedstawicielem władz samorządowych. Dyrektor Warcisław Kunc wystosował w tej sprawie Oświadczenie.
09-03-2017
Gdańsk. Nie będzie strajku w Operze Bałtyckiej
Po latach sporów trwających w Operze Bałtyckiej dyrekcji i pracownikom udało się dojść do porozumienia. Jak zaznacza dyrektor Warcisław Kunc gwarantuje ono pracownikom stabilną sytuację finansową.
08-03-2017
Gdańsk. Porozumieli się w Operze Bałtyckiej
Komunikat dotyczący podpisania (w dniu 7 marca) "Porozumienia w sprawie wprowadzenia nowych zasad wynagradzania pracowników Opery Bałtyckiej w Gdańsku od 1 stycznia 2017 roku".
28-02-2017
Gdańsk. Koniec konfliktu w Operze Bałtyckiej?
Porozumienie negocjowane właściwie od początku pracy w Operze Bałtyckiej dyrektora Warcisława Kunca ze związkami zawodowymi ma zostać lada dzień podpisane. To efekt rozmów przeprowadzonych przez marszałka Mieczysława Struka z dyrekcją i przedstawicielami związków zawodowych w minionym tygodniu.
24-02-2017
Gdańsk. W Operze o krok od porozumienia?
W Operze Bałtyckiej przez cały tydzień trwały negocjacje między związkami zawodowymi i dyrekcją. Finał tych rozmów najpewniej dzisiaj.
13-02-2017
Gdańsk. W Operze Bałtyckiej wciąż bez porozumienia
Spór w Operze Bałtyckiej trwa. Do wczoraj (10 lutego), zgodnie z ustaleniami dyrektora teatru, związki zawodowe miały czas na podpisanie zaproponowanego przez niego porozumienia. Do złożenia podpisów jednak nie doszło, a atmosfera w placówce robi się coraz gorętsza.
10-02-2017
Gdańsk. Wciąż gorąco w Operze Bałtyckiej
Problemy w Operze Bałtyckiej nie są zjawiskiem nowym, jednak po raz pierwszy konflikt na linii dyrektor-pracownicy Opery spowodował odwołanie spektaklu. Na szczęście kolejne pozycje repertuarowe w lutym (w tym premiera "Pinokia") powinny odbyć się bez przeszkód. Ponownie w zażegnanie konfliktu angażuje się Urząd Marszałkowski.
09-02-2017
Gdańsk. Dyrektor Opery odpowiada na kontrolę inspekcji pracy
Choć dyrektor placówki przyznaje, że część podejmowanych przez niego działań wymaga poprawy, nie we wszystkim zgadza się z PIP.
06-02-2017
Gdańsk. Konfliktu w Operze Bałtyckiej ciąg dalszy
Po dwumiesięcznym "zawieszeniu broni" ponownie podnosi się temperatura sporu w Operze Bałtyckiej. Na podwyżki zaproponowane przez Operę nie chce przystać operowa "Solidarność", która na sobotę 4 lutego zapowiedziała strajk. W tej sytuacji dyrekcja Opery odwołała sobotni spektakl "Traviaty".
06-02-2017
O co naprawdę chodzi w sporze o Operę Bałtycką?
Konflikt w Operze Bałtyckiej narasta nieco absurdalnie - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
06-02-2017
Strajk w Operze Bałtyckiej. "Nie wierzymy w słowa dyrektora"
Protesty pracowników Opery Bałtyckiej trwają od kilku miesięcy. W listopadzie NSZZ "Solidarność" działające w Operze Bałtyckiej złożyły do marszałka województwa Mieczysława Struka wniosek o odwołanie dyrektora Warcisława Kunca - pisze Katarzyna Sudoł w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
29-12-2016
10 wydarzeń w muzyce poważnej w 2016 roku
Mariusz Treliński zadebiutował jako reżyser w Metropolitan Opera, na polską scenę trafiły nieznane, a wybitne opery. Do instytucji muzycznych zapukała "dobra zmiana" - mijający rok w muzyce poważnej podsumowuje Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej.
29-12-2016
Kulturalna Chała i Chwała 2016. Teatralne i filmowe wzloty i upadki
Rozwijający się talent Marcina Miodka z Teatru Wybrzeże, filmowa kreacja Doroty Kolak, sukces gdyńskiego reżysera Bartosza M. Kowalskiego, deszcz nagród dla absolwentów gdyńskiej filmówki, superprodukcje Teatru Muzycznego - tak zapamiętamy mijający rok 2016. Ale oprócz sukcesów były też żenujące wpadki - piszą Przemysław Gulda i Katarzyna Fryc w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
28-12-2016
Co się działo w 2016 roku? Podsumowanie teatralne
Jeśli teatr ma być odbiciem życia, to nastał czas stabilizacji, pozbawiony spektakularnych fajerwerków, za to na określonym, całkiem niezłym poziomie. Podsumowując to, co działo się w mijającym roku, trzeba stwierdzić, że trójmiejskie teatry mają się naprawdę dobrze, na co wskazuje niezmiennie wysoka frekwencja na widowni i większa liczba pozytywnych zaskoczeń niż nieoczekiwanych rozczarowań. Nawet jeśli rok nie obfitował w produkcje wybitne, miłośnicy teatru nie mogą narzekać - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
22-11-2016
Mydlenie oczu lub obniżanie napięć
Z obawą myślę o sytuacji Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Przeżywamy czasy, w których losy instytucji kultury coraz bardziej spychane są na margines życia społecznego. Głosy w ich obronie toną w harmiderze politycznych wrzasków o aborcję, emerytury, obietnice wyborcze, tragedie smoleńskie, problem uchodźców, gender, spowolnienie gospodarki, reformę szkolnictwa, zamieszanie w Unii Europejskiej i groźbę konfliktu światowego - pisze Sławomir Pietras w Angorze.
18-11-2016
Rozjemca z Urzędu Marszałkowskiego w Operze. Strajk w zawieszeniu
Konflikt w Operze Bałtyckiej ma zostać rozwiązany dzięki rozjemcy. Wyznaczył go marszałek Mieczysław Struk po spotkaniu z pracownikami Opery Bałtyckiej, które odbyło się w środę 16 listopada w Operze Bałtyckiej. Blisko trzygodzinna rozmowa przyniosła również wstępne porozumienie z pracownikami, którzy nie będą w najbliższym czasie strajkować, licząc na uwzględnienie swoich postulatów - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
17-11-2016
Chcielibyśmy teraz rozchylić w operze kurtynę nieufności
- Usłyszałem, że pracownicy opery chcą po prostu grać. My chcemy tego samego - powiedział po wczorajszym spotkaniu w Operze Bałtyckiej w Gdańsku marszałek Mieczysław Struk.
17-11-2016
Gdańsk. Kryzys w Operze zażegnany? Będą rozmowy
- Bardzo emocjonalne, chwilami nerwowe i niezwykle potrzebne - tak środowe spotkanie w Operze Bałtyckiej w kilku słowach ocenili jego uczestnicy. W rozmowach z marszałkiem Mieczysławem Strukiem udział wzięli zarówno związkowcy, jak i niezrzeszeni pracownicy opery, a także dyrektor placówki Warcisław Kunc.
16-11-2016
Gdańsk. Marszałek w Operze Bałtyckiej
Nie stygną emocje wokół konfliktu w Operze Bałtyckiej. Z załogą jeszcze dziś spotka się marszałek województwa Mieczysław Struk. - Będę chciał uzmysłowić załodze Opery sytuację, w jakiej się znalazła. A jest to sytuacja głębokiego kryzysu - mówi Mieczysław Struk.
16-11-2016
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją w Operze Bałtyckiej
Pragniemy jako pracownicy Opery Bałtyckiej odnieść się do wywiadu udzielonego "Dziennikowi Bałtyckiemu" przez Dyrektora Warcisława Kunca ("Dziennik Bałtycki" 9.11.2016). Pan Dyrektor w wywiadzie całą winą za sytuację panującą w Operze Bałtyckiej próbuje obciążyć pojedynczych działaczy związkowych, co jest zdecydowanie nieprawdziwe.
14-11-2016
Przed spotkaniem ostatniej szansy
- Nie przyszedłem tu walczyć ze związkami zawodowymi, tylko uczynić z Opery instytucję, która tętni życiem i przyciąga jak największą publiczność. I zamierzam tej umowy dotrzymać - mówi Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej. Tymczasem związki zawodowe domagają się jego odwołania i zapowiadają strajk.
12-11-2016
Gdańsk. Będzie strajk w Operze Bałtyckiej?
Protestów w Operze Bałtyckiej ciąg dalszy. W czwartek 10 listopada od rana do godziny 17 trwało głosowanie nad możliwością strajku pracowników Opery. W wewnętrznym referendum większość z nich opowiedziała się za strajkiem, jednak wciąż nie wiadomo jaką formę przybiorą protesty pracowników Opery Bałtyckiej, którzy domagają się zwolnienia dyrektora Warcisława Kunca.
09-11-2016
Odwołać zespół opery
Uleczenie opery nie może polegać na permanentnym odwoływaniu jej dyrektorów. To już lepiej odwołać zespół, skoro tak źle mu się w Operze Bałtyckiej pracuje - pisze Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
09-11-2016
Warcisław Kunc: Instytucja skłócona jest niepoważna
- Instytucja wewnętrznie skłócona jest skazana na rolę instytucji niepoważnej. Zawarcie pokoju do marca 2017 r. leży w interesie i zespołu, i teatru, i wreszcie dyrektora. Leży w interesie wszystkich. Zaś co do dyrektora: czy będzie się on nazywał Kunc, czy Kowalski, sytuacja będzie dokładnie taka sama - rozmowa z Warcisławem Kuncem, dyrektorem Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
07-11-2016
Gdańsk. Artyści Opery Bałtyckiej żądają odwołania dyrektora
Do Urzędu Marszałkowskiego trafił podpisany przez wszystkie związki zawodowe wniosek o odwołanie dyrektora Opery Bałtyckiej Warcisława Kunca. To efekt październikowego referendum ws. wotum nieufności dla urzędującego dyrektora.
07-11-2016
Gdańsk. Sprostowanie ZZ Opery Bałtyckiej
Prosimy o sprostowanie zamieszczonych w mediach informacji, które nie są zgodne z prawdą - list Związków Zawodowych Opery Bałtyckiej.
02-11-2016
Gdańsk. Dyrektor Kunc planuje podnieść ceny biletów
Były dyrektor Opery Bałtyckiej Marek Weiss zostawił tę instytucję z długiem sięgającym 1 mln 250 tys. zł. Sejmik województwa pomorskiego zgodził się spłacić te długi, aby nowy dyrektor Warcisław Kunc rozpoczął sezon bez obciążeń.
26-10-2016
Gdańsk. Urząd Marszałkowski spłacił długi Opery Bałtyckiej
Opera Bałtycka nie jest już zadłużona. Urząd Marszałkowski, któremu podlega ta instytucja, na wyjazdowym posiedzeniu Sejmiku Województwa Pomorskiego 24 października w Malborku głosami radnych podjął decyzję o oddłużeniu placówki. Do dłużników trafi 1 mln 250 tys. zł długu, jaki wygenerował poprzedni dyrektor Opery, Marek Weiss, podpisując z artystami umowy z odroczonym terminem płatności.
19-10-2016
Gdańsk. Referendum ws. wotum nieufności wobec dyrektora Opery Bałtyckiej
Zmiana na stanowisku dyrektora Opery Bałtyckiej nie zakończyła sporu między załogą a władzami placówki. Dziś od rana trwa referendum ws. wotum nieufności wobec Warcisława Kunca, nowego dyrektora. - Panuje duże wzburzenie w zespole. Czujemy, że wpadliśmy z deszczu pod rynnę - mówi Krzysztof Rzeszutek, pracownik Opery i członek KZ NSZZ Solidarność.
08-03-2016
Gdańsk. Związkowcy Opery Bałtyckiej wrócili pod UM
Zgodnie z zapowiedzią w poniedziałkowy ranek członkowie NSZZ Solidarność Opery Bałtyckiej wznowili swój protest. - Żebyśmy w ogóle usiedli do rozmów, urząd musi najpierw cofnąć zakaz podwyżki o 200 zł dla każdego pracownika Opery, tak jak nam od stycznia obiecał dyrektor Marek Weiss - mówi Krzysztof Rzeszutek, artysta chóru.
07-03-2016
Gdańsk. Dyrektor Marek Weiss odpowiada ws. referendum
"Jako człowiek będący przedmiotem tego referendum serdecznie proszę o zaniechanie jego przeprowadzenia". Pismo Dyrektora Opery Bałtyckiej Marka Weissa w sprawie referendum, którego chęć przeprowadzenia wyraził Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność".
03-03-2016
Gdańsk. Protest operowy zawieszony
Choć rozpoczętą 1 marca głodówkę związkowcy z Opery Bałtyckiej zawiesili już następnego dnia, zapowiadają, że protestów będzie więcej.
01-03-2016
Gdańsk. Protest głodowy pracowników Opery Bałtyckiej
Trzech związkowców z NSZZ "Solidarność" z Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku 1 marca w godzinach porannych rozpoczęło protest głodowy w Urzędzie Marszałkowskim. Głównym powodem protestu jest zablokowanie przez marszałka podwyżek, które od początku roku mieli otrzymać pracownicy opery.