Konflikt w Operze Bałtyckiej w Gdańsku

16-11-2016
22-11-2017
Harakiri Opery Bałtyckiej - ruch Warcisława Kunca
Opera Bałtycka na równi pochyłej do niebytu. Kto zatrzyma ten zjazd? - pyta Piotr Wyszomirski z Gazety Świętojańskiej.
22-11-2017
Opera Bałtycka umiera. Pozwólmy jej odejść
Z upadkiem Opery Bałtyckiej jest jak ze śmiertelną chorobą bliskiej osoby - niby wiemy, co się dzieje, ale nie umiemy się z tym faktem pogodzić i liczymy na cud. Tyle że cud nie nadchodzi i ukochana osoba w końcu umiera. Opera Bałtycka umarła już dawno i żadne próby reanimacji jej nie uratują, bo lekarstwa i kuracje pomagają w zwalczeniu choroby. Nie wskrzeszą natomiast tego, co od dawna jest martwe - pisze Czytelniczka portalu Trójmiasto.pl.
14-11-2017
Gdańsk. Strajkujących poparli muzycy z Sopotu
Narastający konflikt w Operze Bałtyckiej zaczyna niepokoić artystów innych pomorskich instytucji kultury. Apelują o szybkie zażegnanie kryzysu
14-11-2017
Opera Bałtycka - czy to już naprawdę KUNIEC?
Plan prosty, ale genialny! Zatrudnimy Kunca, zwolnimy połowę załogi, jak dobrze pójdzie, może zamkniemy tę budę, a winę zwalimy na buntujących się ludzi. A jak nie będą się buntować, to jeszcze lepiej. W każdej sytuacji my, pracownicy, przegrywamy. Ale przegrywają też publiczność i społeczeństwo. Wygrywają natomiast głupota, ignorancja i dyletanctwo władz województwa oraz dyrekcji Opery Bałtyckiej - pisze w liście do Przeglądu Agnieszka Halman.
09-11-2017
Sho[r]t Krzyk w ciemnościach: Opera Bałtycka skończyła swoją misję
Dość już niekończących się rozmów i szukania winnych, czas podjąć wyzwanie i rozpocząć rekonstrukcję. W uzgodnieniu ze związkami zawodowymi powinno się mądrze zadbać o osłony dla zwalnianych i niezatrudnianych na nowo. W rzeczywistym, a nie markowanym, jak to często u nas bywa, dyskursie publicznym warto określić oczekiwania wobec Nowej Bałtyckiej - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
30-10-2017
Gdańsk. Artyści zagrali, ale z opóźnieniem
Mimo zapowiedzi, że odstąpią od instrumentów, ze względu na dobro publiczności, artyści Opery Bałtyckiej zdecydowali się zagrać sobotni koncert.
20-10-2017
Gdańsk. Redukcja etatów w Operze Bałtyckiej
Opera Bałtycka niedawno rozpoczęła sezon, jednak oprócz działań artystycznych o instytucji tej wciąż jest głośno z powodów temperatury sporu na linii pracownicy - dyrekcja.
18-10-2017
Gdańsk. Opera Bałtycka pod lupą śledczych
W gdańskiej prokuraturze toczy się postępowanie w sprawie dwóch zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez władze Opery Bałtyckiej.
17-10-2017
Gdańsk. Zwolnienia w Operze Bałtyckiej
- 30, 40 osób do zwolnienia z całej instytucji. Najbardziej oberwie się chórowi, ma wylecieć dziewięć osób - mówi nam artysta z Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
19-09-2017
Załoga opery znów wyszła na ulicę. Chce odwołania dyrektora
Stop mobbingowi! Dyrektor do dymisji! Sprawiedliwość w ocenie pracy! - to hasła, jakie towarzyszyły wczorajszej manifestacji związkowców i pracowników Opery Bałtyckiej pod Urzędem Marszałkowskim. Załoga po raz kolejny już wyszła na ulicę, żądając odwołania dyrektora Warcisława Kunca - pisze Ewa Andruszkiewicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
18-09-2017
Gdańsk. Chcą odwołania dyrektora Opery Bałtyckiej
"Stop niszczeniu Opery Bałtyckiej" - pod takim hasłem odbędzie się w poniedziałek, 18 września, pod Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku pikieta związków zawodowych i pracowników teatru. Jak tłumaczą organizatorzy zgromadzenia, ze względu na - ich zdaniem - notoryczne łamanie prawa przez dyrektora.
28-08-2017
Aria dla chórzysty
To nie pierwsza głodówka Rzeszutka. W zeszłym roku, protestując przeciwko postawie dyrekcji [Opery Bałtyckiej w Gdańsku], heroicznie nie przyjmował pokarmu przez kilkanaście godzin. Zamiast "Don Giovanniego" wyszedł więc "Baron Cygański", ale Telewizja Trwam zdążyła zrobić reportaż o związkowcu, który układom się nie kłania. Dzięki temu wiadomo, po co Polsce jest jeszcze "Solidarność" - pisze Maciej Mikołajczyk w Dzienniku Cotygodniowym Nie.
26-08-2017
Trzeci spór zbiorowy w Operze Bałtyckiej. Dyrektor Kunc komentuje
- Nie zgadzam się na dyktat niektórych związkowców, ani też na dyktat poszczególnych osób, które od lat działają na szkodę instytucji. Próby zmian, choćby samego budynku, w takiej atmosferze nigdy nie spotkają się z poparciem decydentów i społeczeństwa - mówi w rozmowie z Trójmiasto.pl Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
22-08-2017
Gdańsk. Oświadczenie dyrektora Opery ws. protestu chórzysty-związkowca
Artysta Chóru Opery Bałtyckiej, związkowiec z NSZZ "Solidarność", Krzysztof Rzeszutek podjął wczoraj protest głodowy. Zabarykadował się w pokoju związków zawodowych i chce rozmawiać z przedstawicielem władz samorządowych. Dyrektor Warcisław Kunc wystosował w tej sprawie Oświadczenie.
09-03-2017
Gdańsk. Nie będzie strajku w Operze Bałtyckiej
Po latach sporów trwających w Operze Bałtyckiej dyrekcji i pracownikom udało się dojść do porozumienia. Jak zaznacza dyrektor Warcisław Kunc gwarantuje ono pracownikom stabilną sytuację finansową.
08-03-2017
Gdańsk. Porozumieli się w Operze Bałtyckiej
Komunikat dotyczący podpisania (w dniu 7 marca) "Porozumienia w sprawie wprowadzenia nowych zasad wynagradzania pracowników Opery Bałtyckiej w Gdańsku od 1 stycznia 2017 roku".
28-02-2017
Gdańsk. Koniec konfliktu w Operze Bałtyckiej?
Porozumienie negocjowane właściwie od początku pracy w Operze Bałtyckiej dyrektora Warcisława Kunca ze związkami zawodowymi ma zostać lada dzień podpisane. To efekt rozmów przeprowadzonych przez marszałka Mieczysława Struka z dyrekcją i przedstawicielami związków zawodowych w minionym tygodniu.
24-02-2017
Gdańsk. W Operze o krok od porozumienia?
W Operze Bałtyckiej przez cały tydzień trwały negocjacje między związkami zawodowymi i dyrekcją. Finał tych rozmów najpewniej dzisiaj.
13-02-2017
Gdańsk. W Operze Bałtyckiej wciąż bez porozumienia
Spór w Operze Bałtyckiej trwa. Do wczoraj (10 lutego), zgodnie z ustaleniami dyrektora teatru, związki zawodowe miały czas na podpisanie zaproponowanego przez niego porozumienia. Do złożenia podpisów jednak nie doszło, a atmosfera w placówce robi się coraz gorętsza.
10-02-2017
Gdańsk. Wciąż gorąco w Operze Bałtyckiej
Problemy w Operze Bałtyckiej nie są zjawiskiem nowym, jednak po raz pierwszy konflikt na linii dyrektor-pracownicy Opery spowodował odwołanie spektaklu. Na szczęście kolejne pozycje repertuarowe w lutym (w tym premiera "Pinokia") powinny odbyć się bez przeszkód. Ponownie w zażegnanie konfliktu angażuje się Urząd Marszałkowski.
09-02-2017
Gdańsk. Dyrektor Opery odpowiada na kontrolę inspekcji pracy
Choć dyrektor placówki przyznaje, że część podejmowanych przez niego działań wymaga poprawy, nie we wszystkim zgadza się z PIP.
06-02-2017
Gdańsk. Konfliktu w Operze Bałtyckiej ciąg dalszy
Po dwumiesięcznym "zawieszeniu broni" ponownie podnosi się temperatura sporu w Operze Bałtyckiej. Na podwyżki zaproponowane przez Operę nie chce przystać operowa "Solidarność", która na sobotę 4 lutego zapowiedziała strajk. W tej sytuacji dyrekcja Opery odwołała sobotni spektakl "Traviaty".
06-02-2017
O co naprawdę chodzi w sporze o Operę Bałtycką?
Konflikt w Operze Bałtyckiej narasta nieco absurdalnie - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
06-02-2017
Strajk w Operze Bałtyckiej. "Nie wierzymy w słowa dyrektora"
Protesty pracowników Opery Bałtyckiej trwają od kilku miesięcy. W listopadzie NSZZ "Solidarność" działające w Operze Bałtyckiej złożyły do marszałka województwa Mieczysława Struka wniosek o odwołanie dyrektora Warcisława Kunca - pisze Katarzyna Sudoł w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
29-12-2016
10 wydarzeń w muzyce poważnej w 2016 roku
Mariusz Treliński zadebiutował jako reżyser w Metropolitan Opera, na polską scenę trafiły nieznane, a wybitne opery. Do instytucji muzycznych zapukała "dobra zmiana" - mijający rok w muzyce poważnej podsumowuje Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej.
29-12-2016
Kulturalna Chała i Chwała 2016. Teatralne i filmowe wzloty i upadki
Rozwijający się talent Marcina Miodka z Teatru Wybrzeże, filmowa kreacja Doroty Kolak, sukces gdyńskiego reżysera Bartosza M. Kowalskiego, deszcz nagród dla absolwentów gdyńskiej filmówki, superprodukcje Teatru Muzycznego - tak zapamiętamy mijający rok 2016. Ale oprócz sukcesów były też żenujące wpadki - piszą Przemysław Gulda i Katarzyna Fryc w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
28-12-2016
Co się działo w 2016 roku? Podsumowanie teatralne
Jeśli teatr ma być odbiciem życia, to nastał czas stabilizacji, pozbawiony spektakularnych fajerwerków, za to na określonym, całkiem niezłym poziomie. Podsumowując to, co działo się w mijającym roku, trzeba stwierdzić, że trójmiejskie teatry mają się naprawdę dobrze, na co wskazuje niezmiennie wysoka frekwencja na widowni i większa liczba pozytywnych zaskoczeń niż nieoczekiwanych rozczarowań. Nawet jeśli rok nie obfitował w produkcje wybitne, miłośnicy teatru nie mogą narzekać - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
22-11-2016
Mydlenie oczu lub obniżanie napięć
Z obawą myślę o sytuacji Opery Bałtyckiej w Gdańsku. Przeżywamy czasy, w których losy instytucji kultury coraz bardziej spychane są na margines życia społecznego. Głosy w ich obronie toną w harmiderze politycznych wrzasków o aborcję, emerytury, obietnice wyborcze, tragedie smoleńskie, problem uchodźców, gender, spowolnienie gospodarki, reformę szkolnictwa, zamieszanie w Unii Europejskiej i groźbę konfliktu światowego - pisze Sławomir Pietras w Angorze.
18-11-2016
Rozjemca z Urzędu Marszałkowskiego w Operze. Strajk w zawieszeniu
Konflikt w Operze Bałtyckiej ma zostać rozwiązany dzięki rozjemcy. Wyznaczył go marszałek Mieczysław Struk po spotkaniu z pracownikami Opery Bałtyckiej, które odbyło się w środę 16 listopada w Operze Bałtyckiej. Blisko trzygodzinna rozmowa przyniosła również wstępne porozumienie z pracownikami, którzy nie będą w najbliższym czasie strajkować, licząc na uwzględnienie swoich postulatów - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
17-11-2016
Chcielibyśmy teraz rozchylić w operze kurtynę nieufności
- Usłyszałem, że pracownicy opery chcą po prostu grać. My chcemy tego samego - powiedział po wczorajszym spotkaniu w Operze Bałtyckiej w Gdańsku marszałek Mieczysław Struk.
17-11-2016
Gdańsk. Kryzys w Operze zażegnany? Będą rozmowy
- Bardzo emocjonalne, chwilami nerwowe i niezwykle potrzebne - tak środowe spotkanie w Operze Bałtyckiej w kilku słowach ocenili jego uczestnicy. W rozmowach z marszałkiem Mieczysławem Strukiem udział wzięli zarówno związkowcy, jak i niezrzeszeni pracownicy opery, a także dyrektor placówki Warcisław Kunc.
16-11-2016
Gdańsk. Marszałek w Operze Bałtyckiej
Nie stygną emocje wokół konfliktu w Operze Bałtyckiej. Z załogą jeszcze dziś spotka się marszałek województwa Mieczysław Struk. - Będę chciał uzmysłowić załodze Opery sytuację, w jakiej się znalazła. A jest to sytuacja głębokiego kryzysu - mówi Mieczysław Struk.
16-11-2016
Jesteśmy głęboko zaniepokojeni sytuacją w Operze Bałtyckiej
Pragniemy jako pracownicy Opery Bałtyckiej odnieść się do wywiadu udzielonego "Dziennikowi Bałtyckiemu" przez Dyrektora Warcisława Kunca ("Dziennik Bałtycki" 9.11.2016). Pan Dyrektor w wywiadzie całą winą za sytuację panującą w Operze Bałtyckiej próbuje obciążyć pojedynczych działaczy związkowych, co jest zdecydowanie nieprawdziwe.
14-11-2016
Przed spotkaniem ostatniej szansy
- Nie przyszedłem tu walczyć ze związkami zawodowymi, tylko uczynić z Opery instytucję, która tętni życiem i przyciąga jak największą publiczność. I zamierzam tej umowy dotrzymać - mówi Warcisław Kunc, dyrektor Opery Bałtyckiej. Tymczasem związki zawodowe domagają się jego odwołania i zapowiadają strajk.
12-11-2016
Gdańsk. Będzie strajk w Operze Bałtyckiej?
Protestów w Operze Bałtyckiej ciąg dalszy. W czwartek 10 listopada od rana do godziny 17 trwało głosowanie nad możliwością strajku pracowników Opery. W wewnętrznym referendum większość z nich opowiedziała się za strajkiem, jednak wciąż nie wiadomo jaką formę przybiorą protesty pracowników Opery Bałtyckiej, którzy domagają się zwolnienia dyrektora Warcisława Kunca.
09-11-2016
Odwołać zespół opery
Uleczenie opery nie może polegać na permanentnym odwoływaniu jej dyrektorów. To już lepiej odwołać zespół, skoro tak źle mu się w Operze Bałtyckiej pracuje - pisze Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
09-11-2016
Warcisław Kunc: Instytucja skłócona jest niepoważna
- Instytucja wewnętrznie skłócona jest skazana na rolę instytucji niepoważnej. Zawarcie pokoju do marca 2017 r. leży w interesie i zespołu, i teatru, i wreszcie dyrektora. Leży w interesie wszystkich. Zaś co do dyrektora: czy będzie się on nazywał Kunc, czy Kowalski, sytuacja będzie dokładnie taka sama - rozmowa z Warcisławem Kuncem, dyrektorem Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
07-11-2016
Gdańsk. Artyści Opery Bałtyckiej żądają odwołania dyrektora
Do Urzędu Marszałkowskiego trafił podpisany przez wszystkie związki zawodowe wniosek o odwołanie dyrektora Opery Bałtyckiej Warcisława Kunca. To efekt październikowego referendum ws. wotum nieufności dla urzędującego dyrektora.
07-11-2016
Gdańsk. Sprostowanie ZZ Opery Bałtyckiej
Prosimy o sprostowanie zamieszczonych w mediach informacji, które nie są zgodne z prawdą - list Związków Zawodowych Opery Bałtyckiej.
02-11-2016
Gdańsk. Dyrektor Kunc planuje podnieść ceny biletów
Były dyrektor Opery Bałtyckiej Marek Weiss zostawił tę instytucję z długiem sięgającym 1 mln 250 tys. zł. Sejmik województwa pomorskiego zgodził się spłacić te długi, aby nowy dyrektor Warcisław Kunc rozpoczął sezon bez obciążeń.
26-10-2016
Gdańsk. Urząd Marszałkowski spłacił długi Opery Bałtyckiej
Opera Bałtycka nie jest już zadłużona. Urząd Marszałkowski, któremu podlega ta instytucja, na wyjazdowym posiedzeniu Sejmiku Województwa Pomorskiego 24 października w Malborku głosami radnych podjął decyzję o oddłużeniu placówki. Do dłużników trafi 1 mln 250 tys. zł długu, jaki wygenerował poprzedni dyrektor Opery, Marek Weiss, podpisując z artystami umowy z odroczonym terminem płatności.
19-10-2016
Gdańsk. Referendum ws. wotum nieufności wobec dyrektora Opery Bałtyckiej
Zmiana na stanowisku dyrektora Opery Bałtyckiej nie zakończyła sporu między załogą a władzami placówki. Dziś od rana trwa referendum ws. wotum nieufności wobec Warcisława Kunca, nowego dyrektora. - Panuje duże wzburzenie w zespole. Czujemy, że wpadliśmy z deszczu pod rynnę - mówi Krzysztof Rzeszutek, pracownik Opery i członek KZ NSZZ Solidarność.
08-03-2016
Gdańsk. Związkowcy Opery Bałtyckiej wrócili pod UM
Zgodnie z zapowiedzią w poniedziałkowy ranek członkowie NSZZ Solidarność Opery Bałtyckiej wznowili swój protest. - Żebyśmy w ogóle usiedli do rozmów, urząd musi najpierw cofnąć zakaz podwyżki o 200 zł dla każdego pracownika Opery, tak jak nam od stycznia obiecał dyrektor Marek Weiss - mówi Krzysztof Rzeszutek, artysta chóru.
07-03-2016
Gdańsk. Dyrektor Marek Weiss odpowiada ws. referendum
"Jako człowiek będący przedmiotem tego referendum serdecznie proszę o zaniechanie jego przeprowadzenia". Pismo Dyrektora Opery Bałtyckiej Marka Weissa w sprawie referendum, którego chęć przeprowadzenia wyraził Związek Zawodowy NSZZ "Solidarność".
03-03-2016
Gdańsk. Protest operowy zawieszony
Choć rozpoczętą 1 marca głodówkę związkowcy z Opery Bałtyckiej zawiesili już następnego dnia, zapowiadają, że protestów będzie więcej.
01-03-2016
Gdańsk. Protest głodowy pracowników Opery Bałtyckiej
Trzech związkowców z NSZZ "Solidarność" z Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku 1 marca w godzinach porannych rozpoczęło protest głodowy w Urzędzie Marszałkowskim. Głównym powodem protestu jest zablokowanie przez marszałka podwyżek, które od początku roku mieli otrzymać pracownicy opery.