Finansowanie kultury w 2017 roku

04-11-2016
10-10-2019
Cztery lata ministra Glińskiego. Kronika
Trzy lata, 10 miesięcy i 25 dni rządów ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego obfituje w zdarzenia bez precedensu i procesy sądowe. Próby cenzury, zwalnianie dyrektorów wbrew warunkom kontraktu, nastawanie na autonomię instytucji. A także dewastowanie teatrów i promowanie prawicowej propagandy. Prezentujemy kronikę nadużyć kulturalnych ministra - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
21-06-2019
Poznań. Fundacja Malta odpowiada na apelację MKiDN
Fundacja Malta wniosła o oddalenie w całości apelacji MKiDN ws. procesu o niewypłacenie dotacji w 2017 roku dla Festiwalu Malta. Stawiane w apelacji zarzuty są całkowicie bezzasadne. Stanowią przy tym powtórzenie argumentacji prezentowanej już przed Sądem Okręgowym. Treść umowy zawartej z Ministerstwem jednoznacznie wskazuje na obowiązek zapłaty dotacji z 2017 r.
03-04-2019
Warszawa. Ministerstwo wypłaci Fundacji Malta 300 tys. zł
Sąd Okręgowy w Warszawie przyznał Fundacji Malta kwotę 300 tys. zł wraz z odsetkami od Skarbu Państwa - Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w związku z niewypłaceniem w 2017 roku dotacji celowej na organizację Malta Festival Poznań 2017.
12-03-2019
Krótka kołdra utrudnia rozwój
Miasta nie zawsze dobrze dbają o swoje muzea i teatry, bo dostają za mało pieniędzy. Mają również problemy lokalowe. To wnioski z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli poświęconego samorządowym instytucjom kultury - pisze Renata Krupa-Dąbrowska w Rzeczpospolitej.
05-03-2019
Kraj. NIK: Samorządy niewystarczająco wspierają działalność kulturalną
Samorządy nie w pełni radzą sobie z organizacją i prowadzeniem działalności kulturalnej - stwierdzono w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Jak wykazano, instytucje samorządowe przede wszystkim "nie zapewniają podległym sobie instytucjom stabilności finansowej".
08-06-2018
Poznań. Zysk o wstrzymanej dotacji dla festiwalu Malta
Kandydat PiS na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk powiedział w piątek, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie powinien wstrzymywać dotacji dla Malta Festival Poznań. W ostatnich dniach Fundacja Malta złożyła pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa wstrzymanego przed rokiem dofinansowania.
07-06-2018
Poznań. Pozew Fundacji Malta ws. rządowej dotacji na Malta Festival
Fundacja Malta złożyła pozew o zasądzenie od Skarbu Państwa dofinansowania, które przed rokiem wstrzymał szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego. Dotacja utrudniła organizację ubiegłorocznego festiwalu Malta Festival Poznań.
17-04-2018
Kielce. Miejska kultura podliczona
Które instytucje kultury odnotowały największy zysk, a które przyniosły straty? Prezydent Kielc zatwierdził ich roczne sprawozdania finansowe za 2017 rok.
01-02-2018
Wrocław. Projekt stworzenia Muzeum Teatru im. Tomaszewskiego zakończony
W 2017 roku Muzeum Miejskie Wrocławia zakończyło projekt unijny umożliwiający otwarcie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego. Ta nowa na mapie Wrocławia przestrzeń dla kultury stała się miejscem promocji dorobku wrocławskiej sceny teatralnej, wystaw i działań związanych z technikami teatralnymi.
17-01-2018
Małopolskie. Bon kultury
Ponad 38 tysięcy osób skorzystało w tym roku w małopolskich placówkach kultury z zajęć edukacyjnych i warsztatów. Już po raz szósty projekt "Bon kultury" został dofinansowany z puli samorządu województwa, a zaangażowało się w niego 18 instytucji takich jak teatry, muzea i ośrodki kultury.
14-12-2017
Warszawa. Co wykazał audyt w TR Warszawa?
Na działalność TR Warszawa ratusz przeznaczył w tym roku aż 12 mln zł. Miasto postanowiło sprawdzić, czy pieniądze w TR wydawane są zgodnie z prawem. Audyt z 2016 r. wykazał szereg nieprawidłowości.
14-12-2017
Warszawa. Grzegorz Jarzyna zastępcą dyrektora naczelnego ds. artystycznych TR Warszawa
Decyzją prezydent Warszawy Grzegorz Jarzyna przestał pełnić obowiązki dyrektora TR Warszawa, pełni funkcję zastępcy dyrektora naczelnego ds. artystycznych. Dyrektorem naczelnym została Natalia Dzieduszycka - poinformował TR Warszawa w przesłanym PAP komunikacie.
14-12-2017
Warszawa. Oświadczenie TR Warszawa ws. zmian w kierownictwie teatru
W związku z artykułem na temat sytuacji finansowej TR Warszawa, który ukazał się w "Gazecie Stołecznej" w dniu 13.12.2017 pragniemy wyjaśnić, że Grzegorz Jarzyna nie został odwołany: nadal jest zastępcą dyrektora naczelnego do spraw artystycznych - czytamy w oświadczeniu.
29-11-2017
Komuna ostrzega przed wojną
- Bardzo dokładnie przyglądamy się historii - mówi Grzegorz Laszuk, szef Komuny//Warszawa. - Dlaczego? Chcemy wiedzieć, kiedy uciekać przed katastrofą.
27-11-2017
Teatr lekki, ale kosztowny
Teatr Variete funkcjonuje już od ponad dwóch lat. Wciąż trzeba dopłacać do niego z miejskiej kasy. Pojawiają się pytania czy scena z repertuarem lekkim, z założenia komercyjnym, jest potrzebna - piszą Bartosz Dybała i Piotr Ogórek w Dzienniku Polskim.
27-11-2017
Warszawa. Świąteczna aukcja na rzecz festiwalu Malta
To nie będzie zwyczajna aukcja. To także ostatni w tym roku akcent 27. edycji Malta Festival Poznań, o której było głośno za sprawą wstrzymania przez MKiDN przyznanej festiwalowi dotacji. Choć szum wokół sprawy ucichł, nadal jest ona nierozwiązana, a festiwal zmaga się z trudną sytuacją finansową. Dlatego Malta zaprasza na drugą odsłonę aukcji, która odbędzie się w warszawskiej Winosferze 1 grudnia.
26-11-2017
Wrocław. Zostań mecenasem nowego spektaklu Palcata/Wojcieszka
Przemek Wojcieszek i Paweł Palcat zaprasza do współfinansowania swojego nowego spektaklu. "Czystka", którą wystawi na podziemnej Scenie Restauracja w Teatrze Muzycznym Capitol, to opowieść o ubiegłorocznym puczu w Turcji i krwawych represjach, które po nim nastąpiły, z miłosną historią w tle.
22-11-2017
Wałbrzych. XV Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne. Uratowani
Ulubiony festiwal wałbrzyszan, obchodzi 15. urodziny. Niewiele brakowało, by jego młode, szalone życie zostało przerwane tuż przed pięknym jubileuszem. Do pracy ruszyli wszyscy - Teatr Szaniawskiego, władze Województwa, artyści i nasi nieocenieni widzowie. Fanaberie uratowane.
21-11-2017
Kraków. Miasto pozyskało działkę pod budowę Centrum Muzyki
Kraków pozyskał działkę pod budowę Centrum Muzyki - akt notarialny na zamianę gruntów między Agencją Mienia Wojskowego a miastem podpisano we wtorek. Powstanie Centrum planowane jest do roku 2024.
15-11-2017
Wrocław. Ruszyła zbiórka na wrocławską "Czystkę"
Przemysław Wojcieszek z Pawłem Palcatem przygotowują w Capitolu spektakl o ofiarach dyktatury Erdogana. I szukają wsparcia w realizacji na portalu crowfundingowym.
10-11-2017
Słupsk. Będzie nowy Nowy Teatr
Po 13 latach od powołania instytucji udało się zdobyć środki na budowę siedziby Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.
07-11-2017
Wrocław. Premiera "Ciao ciało!" dofinansowana
Novy Ruch Teatr otrzymał dofinansowanie na przygotowanie nowego spektaklu w ramach "Dotknij Teatru 2018".
02-11-2017
Wałbrzych. Fanaberie ocalone
Ostatni tydzień przyniósł Teatrowi Dramatycznemu w Wałbrzychu mnóstwo dobrych i zaskakujących wiadomości. Pomimo obaw i braku dofinansowania ze strony MKiDN, ulubiony festiwal wałbrzyszan jednak się odbędzie.
30-10-2017
Opole. Remont Teatru Kochanowskiego
Powstanie Centrum Edukacji Kulturalnej, fasada będzie szklana, na widowni zrobi się komfortowo dzięki przebudowie systemu wentylacji.
27-10-2017
Opole. Teatr im. Kochanowskiego przejdzie kompleksowy remont
Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu przejdzie kompleksową modernizację. Jej koszt szacuje się na 20 mln zł. To pierwszy tak poważny remont opolskiego teatru dramatycznego od ponad 40 lat.
27-10-2017
Wrocław. Teatr Polski w Podziemiu po raz pierwszy dostał dotację na spektakl. Dziś premiera
Teatr Polski w Podziemiu otwiera nowy sezon. "Państwo" według Platona i w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego jest pierwszym spektaklem tej sceny finansowanym z publicznych środków.
26-10-2017
Bydgoszcz. Kameralny odnowią, ale najpierw go rozbiorą
Sala z widownią na 234 miejsca i zapleczem garderobianym, foyer, kasami, a w zabytkowej części z kawiarnią. Tak odbudują Teatr Kameralny ze wsparciem unijnym.
26-10-2017
Harmęże. Są pieniądze na ratowanie wystawy Mariana Kołodzieja
Udało się zgromadzić kwotę potrzebną do uratowania wystawy byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Niszczy ją owad kołatek. Dezynsekcja zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku - podał o. Piotr Cuber.
19-10-2017
Kielce. KCK i KTT proszą miasto o pieniądze
Dyrekcja Kieleckiego Centrum Kultury poprosiła miasto o 750 tys. zł na remont budynku. Z podobnymi wnioskami do ratusza zwróciły się też Kielecki Teatr Tańca oraz Muzeum Zabawek i Zabawy.
18-10-2017
Warszawa. Minister kultury podpisał umowy o dofinasowanie ośmiu instytucji
Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński podpisał w środę w Warszawie umowy o dofinansowanie ośmiu instytucji kultury. - Dobrze, że sprawnie wydawane są pieniądze inwestycyjne na kulturę; to są bardzo ciekawe projekty - powiedział Gliński.
13-10-2017
Czy najnowsze propozycje rządu przełożą się na większy dochód dla aktorów?
- Moim zdaniem, aktorzy filmowi mogą liczyć na korzyści wynikające z mechanizmu 50% kosztów uzyskania. W gorszej sytuacji znajdują się artyści żywego planu. Tym odebrano prawa do bycia twórcą, jednoznacznie - rozmowa z prezesem ZASP-u Olgierdem Łukaszewiczem.
12-10-2017
Łódź. Więcej dla teatrów i szkół
Prawie 800 tys. zł Urząd Miasta Łodzi przeznaczył na podwyżki płac dla pracowników dwóch miejskich teatrów. 180 tys. zł trafi do Teatru Muzycznego, a 600 tys. zł do Teatru Nowego.
11-10-2017
Wrocław. Goethe-Institut wsparł MFT Dialog-Wrocław
Goethe-Institut wsparł Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław 2017 dotacją w wysokości 10 000 euro.
11-10-2017
Wspieram Dialog, nie zgadzam się na cenzurę
Instytut Goethego przekazał festiwalowi Dialog-Wrocław 10 tys. euro, Agnieszka Holland - 10 tys. zł z nagrody, którą otrzymała w Gdyni. W zbiórce wzięło już udział ponad 369 osób. Warto do nich dołączyć, wspierając inicjatywę choćby drobną kwotą - komentarz Magdy Piekarskiej ws. zbiórki funduszy na program polski Festiwalu Dialog-Wrocław.
10-10-2017
Łódź. Akademia Muzyczna zyska instrumenty za 20 mln zł
Zakup instrumentów za ponad 20 mln zł to najważniejsza inwestycja, jaką zrealizuje w roku 2017/2018 Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Podczas inauguracji indeksy z rąk rektora Cezarego Sarneckiego odebrało150 młodych muzyków rozpoczynających studia.
06-10-2017
Szczecin, Greifswald i Schwedt tworzą teatralną sieć
Polsko-niemiecka sieć teatralna theater-pom.net to m.in. repertuary w języku polskim i niemieckim, Polsko-Niemieckie Dni Teatru, koprodukcje teatralne, wzajemne tłumaczenia spektakli na wyświetlaczach. Unia przyznała na ten projekt 2,8 mln. euro.
05-10-2017
Szczecin. Radni w Teatrze Współczesnym
O 500 tysięcy złotych ma się zwiększyć w przyszłym roku dotacja dla Teatru Współczesnego (dyrekcja zawnioskowała o 1 mln zł). W 2019 teatr ma wyremontować foyer. Lokalizację pod budowę nowego Teatru Urząd Miasta ma podać do 2020 roku.
05-10-2017
Wałbrzych. Fanaberii nie będzie!
Jeden z naszych najbardziej rozpoznawalnych przeglądów organizowany od wielu lat przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu nie odbędzie się w tym roku. Nie zobaczymy XV Fanaberii Teatralnych. Taka fanaberia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort nie przyznał Szaniawskiemu dotacji.
03-10-2017
Warszawa. MF: Wyższe koszty podatkowe dla twórców obejmą 21 tys. podatników
Na podwyższeniu limitu ograniczającego stosowanie 50-proc. kosztów uzyskania przychodów skorzysta 21 tys. podatników. Na początku będzie to kosztować budżet nieco ponad 60 mln zł - wynika z Oceny Skutków Regulacji projektu, którym we wtorek zajmuje się rząd.
03-10-2017
Tfurcy Plus
Jak będziecie grzeczni, dostaniecie dotacje, stypendia, zlecenia, nagrody, honory, przywileje. Oraz 1000 złotych ekstra co miesiąc. Kto nam się spodoba, tego ozłocimy. A kto będzie brykał - temu szlaban, jak w przypadku "Klątwy", Malty, Dialogu, Starego Teatru - pisze Jacek Żakowski w Gazecie Wyborczej.
02-10-2017
Bydgoszcz. Opera Nova doinwestowana za 9 mln
W bydgoskiej Operze Nova w tym roku. m.in. na nowe instrumenty, nagłośnienie, oświetlenie i remont podłogi wydano dziewięć milionów złotych.
29-09-2017
Fundusze Europejskie na rozwój instytucji kultury
Polski Teatr Tańca, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie skorzystają łącznie z 23,5 miliona złotych unijnych dotacji - pisze Monika Kaczyńska w Polsce Głosie Wielkopolskim.
29-09-2017
Warszawa. Gliński: dwukrotnie zwiększmy limit dla twórców
Limit dla twórców, od którego będzie można liczyć 50-proc. koszty uzysku, zostanie dwukrotnie zwiększony - poinformował w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
29-09-2017
Warszawa. Resorty finansów i kultury chcą dwukrotnie zwiększyć limit ulgi dla twórców
Limit dla twórców, od którego będzie można liczyć 50-proc. koszty uzysku, zostanie dwukrotnie zwiększony - poinformował w piątek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
29-09-2017
Warszawa. Sejm odrzucił projekty znoszące ograniczenia w uldze podatkowej dla twórców
Sejm - na wniosek PiS - odrzucił w piątek w pierwszym czytaniu projekty Kukiz'15 i PO znoszące ograniczenia w preferencji podatkowych dla twórców. Wcześniej w Sejmie wicepremierzy Piotr Gliński i Mateusz Morawiecki zapowiedzieli, że limit ulgi zostanie podwojony.
28-09-2017
Kultura kontra cenzura
Najpierw Poznań, teraz Wrocław - wicepremier i minister kultury Piotr Gliński wstrzymuje kolejnemu festiwalowi przyznaną już dotację, bo w programie pojawia się nazwisko Olivera Frljicia - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
28-09-2017
Resort kultury cofa dotację festiwalowi teatralnemu. To kara za "Klątwę" w programie
Odbierając Dialogowi dotację, PiS zaprzecza własnym twierdzeniom, że w dzisiejszej Polsce nie ma cenzury oraz że za własne pieniądze można pokazywać taką sztukę. Tak działa cenzura ekonomiczna - pisze Aneta Kyzioł na swoim blogu w Polityce.
28-09-2017
Teatr wysokiego ryzyka
- Minister stawia nas pod ścianą, ucieka przed podjęciem decyzji i umywa ręce od odpowiedzialności. Bawi się w głuchy telefon i stosuje rozmaite wybiegi, kiedy tak naprawdę sprawa jest prosta: wstrzymanie dotacji to kara za "Klątwę" - z Tomaszem Kireńczukiem, kierownikiem programowym festiwalu Dialog - Wrocław, rozmawia Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
28-09-2017
Warszawa. PiS za odrzuceniem projektów znoszących ograniczenia w uldze podatkowej dla twórców
Sejm zdecyduje w głosowaniu, czy odrzucić - jak chce PiS - w pierwszym czytaniu projekty znoszące ograniczenia w stosowaniu ulgi dla dochodów twórców. MF zapowiada natomiast, że w najbliższych dniach podejmie decyzje o racjonalnej reformie w tym zakresie.
28-09-2017
Wrocław. Dialog-Wrocław: Nie ma dotacji, festiwal odchudzony o trzy polskie spektakle
To już pewne: przez wstrzymanie ministerialnej dotacji dla festiwalu teatralnego Dialog-Wrocław, z programu znikną trzy polskie spektakle. Część twórców protestuje i proponuje: urządźmy publiczną zbiórkę, niech wrocławianie zdecydują, czy chcą je oglądać.
27-09-2017
Wrocław. Festiwalowa "Klątwa" i kara. Nie będzie pół miliona złotych dotacji od ministra
Festiwal teatralny Dialog-Wrocław nie dostał pół miliona złotych obiecanej dotacji z Ministerstwa Kultury. Organizatorzy mówią, że to kara za zaproszenie "Klątwy" Oliviera Frljicia, choć spektakl miał być finansowany wyłącznie przez widzów.
27-09-2017
Wrocław. Organizatorzy Festiwalu Dialog: resort kultury wstrzymał dotację dla festiwalu
Resort kultury wstrzymał dotację dla festiwalu teatralnego Dialog - Wrocław, który ma się odbyć w dniach 14-21 października w stolicy Dolnego Śląska - podali organizatorzy imprezy. Ich zdaniem powodem wstrzymania dotacji jest spektakl "Klątwa", który ma być pokazany jako wydarzenie towarzyszące.
27-09-2017
Wrocław. Oświadczenie Tomasza Kireńczuka ws. zmian w Dialogu-Wrocław
W moim przekonaniu próba eliminowania z przestrzeni publicznej zjawisk i artystów, którzy z powodów politycznych czy ideowych nie odpowiadają władzy, wymaga jednoznacznego sprzeciwu. W efekcie wstrzymania ministerialnej dotacji, tegoroczny Festiwal Dialog staje się boleśnie niepełny - pisze m.in. w oświadczeniu kierownik programowy tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - Wrocław.
23-09-2017
Warszawa. Remonty i modernizacja w Dramatycznym
Sceny w teatrze w Pałacu Kultury i Nauki przejdą gruntowną modernizację. Do czasu skończenia generalnego remontu widzowie mogą oglądać sztuki na Woli.
20-09-2017
Hermęże. Franciszkanie szukają funduszy na ratowanie wystawy Mariana Kołodzieja
Franciszkanie szukają funduszy na ratowanie wystawy byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Niszczy ją szkodnik zwany kołatkiem. Gwardian ojciec Piotr Cuber powiedział, że zakonnicy nie mają pieniędzy na dezynsekcję.
14-09-2017
Warszawa. Informacja nt. inwestycji unijnych w Teatrze Powszechnym
Ostatni remont Teatru Powszechnego w Warszawie miał miejsce w latach 2009-2010, przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej. Remont nie obejmował jednak Sceny Dużej i jej wyposażenia.
13-09-2017
Bydgoszcz. Remont teatru potrzebny od zaraz, ale za co?
To pytanie, na które na razie nie ma niestety odpowiedzi. Być może poznamy ją w czasie prac nad budżetem miasta na przyszły rok.
13-09-2017
Warszawa. Kolejne miliony z UE trafią do instytucji kultury
Prawie 10 mln zł z funduszy europejskich trafi do warszawskich teatrów, ośrodków kultury oraz sal widowiskowych. Inwestycje obejmą także renowację zabytkowych budynków.
13-09-2017
Zielona Góra. Rozbudują Regionalne Centrum Animacji Kultury
Władze samorządowe woj. lubuskiego przeznaczą ponad 27 mln zł na rozbudowę i modernizację Regionalnego Centrum Animacji Kultury (RCAK) w Zielonej Górze. Inwestycja obejmuje remont zabytkowej willi, rozbudowę innych obiektów i rewitalizację przyległego parku.
12-09-2017
Bydgoszcz. Festiwal Prapremier z dotacją od miasta
Wieść o tym, że Festiwal Prapremier w tym roku jednak się odbędzie pojawiła się w zeszłym tygodniu.
12-09-2017
Kraków. Przyszłoroczny remont w NCK wart będzie 7 mln zł
Nowohuckie Centrum Kultury (NCK) w Krakowie, w którym dobiega końca remont za 5 mln zł, planuje kolejne modernizacje. W 2018 r. placówkę czeka rewitalizacja warta ok. 7 mln zł.
12-09-2017
Małgorzata Jantos: Za dużo prywaty w kulturze
- Przestańmy żyć XIX-wiecznym paradygmatem, że teatr, muzeum czy inna instytucja kultury to miejsca, w których nie wypada pytać o pieniądze. Nawet najwybitniejszy teatr musi być transparentny, jeśli chodzi o finanse. I nie dajmy się wkręcić, że każdy, kto pyta o pieniądze w kulturze, to cham, który się na sztuce nie zna. Rozmowa z Małgorzatą Jantos, przewodniczącą Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa.
05-09-2017
Zjedzone zero, czyli krótki tekst o tańcu i pieniądzach
Czasem trzeba powiedzieć o kimś coś dobrego - nie robię tego może zbyt często, nie zawsze czuję się z tym swojsko, nie z tym też obiegowo kojarzy się mój zawód. Dziś jednak chcę pochwalić warszawski Nowy Teatr, który chyba coraz bardziej serio traktuje swoje hasło "jesteśmy otwarci" - pisze Witold Mrozek.
01-09-2017
Łódź. Dotacja dla Teatru Pinokio na projekt "Wizja/Gruzja"
Teatr Pinokio w Łodzi otrzymał 85000 zł dotacji na realizację projektu "Wizja/Gruzja" w ramach programu Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego "Promocja kultury polskiej za granicą 2018 - Promesa".
31-08-2017
Obrona konieczna
Świadomość przeszłości czy tradycji jest dla teatru - także jako instytucji - bardzo ważna, ale nie musi oznaczać i przecież nie oznacza ani muzealności, ani nietykalności - pisze Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, w "Dialogu".
30-08-2017
Radom. Z biletem z pociągu do Cricoteki czy Teatru Słowackiego
Podróżujesz Kolejami Mazowieckimi? Taniej odwiedzisz filharmonię, Cricotekę, Muzeum Lotnictwa, Teatr im. Słowackiego i Operę Krakowską. Wszystko w ramach akcji "Koleją do kultury".
28-08-2017
Warszawa. Rewitalizacja budynku Teatru Baj
- W ciągu dwóch, czterech lat wydamy na inwestycje w kulturę ponad miliard złotych - zapowiada Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
24-08-2017
Bydgoszcz. Czwarty krąg Opery Nova za ponad 40 milionów
Rozbudowa opery ma pochłonąć znacznie więcej niż zakładano, do tego doliczyć trzeba koszty wyposażenia i parkingu.
24-08-2017
Kraków. Remont w Teatrze Groteska
Widzowie muszą uzbroić się w cierpliwość, bo najbliższy sezon teatru Groteska wystartuje później. Wszystko przez remont budynku wart ponad 6,5 mln zł, który właśnie się rozpoczął. Za rok miasto wyda kolejnych 6 mln zł, m.in. na wyposażenie.
24-08-2017
Toruń. Nowa siedziba Muzycznego w Grunwaldzie
Ponad 59 mln zł kosztowały będą inwestycje w infrastrukturę muzyczną, które planuje Urząd Marszałkowski w Toruniu. Nową siedzibę ma zyskać Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny, na potrzeby którego wyremontowany zostanie budynek byłego kinoteatru "Grunwald".
22-08-2017
Poznań. Miasto rozdało pieniądze na kulturę
Spektakl "Szalona krew" berlińskiego Gorki Theater, przegląd twórczości seniorów, warsztaty antydyskryminacyjne i 56 innych projektów kulturalnych uzyska wsparcie z miejskiego budżetu.
22-08-2017
Wicepremier Gliński o rekordowym długu Teatru Polskiego: - Nic o tym nie wiem
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński w rozmowie z Radiem Wrocław powiedział, że nic nie wie o rekordowym wynoszącym 2 mln zł długu Teatru Polskiego. Na pytanie, jak rozwiązać kryzys w tej placówce również odpowiedział "nie wiem".
21-08-2017
Rzeszów. Finansowe nagrody marszałka
Zarząd województwa przeznaczył 89 tys. zł na nagrody dla 11 dyrektorów wojewódzkich instytucji kultury. Najwięcej, bo 10 tys. zł otrzymała Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.
12-08-2017
Lublin. Dom Aktora w roli eleganckiej nieruchomości
Dobiega końca termomodernizacja tzw. Domu Aktora przy ul. Radziszewskiego. Prace, dzięki którym budynek sąsiadujący z Centrum Spotkania Kultur zyska nową elewację potrwają do 12 września. Mają kosztować 665 tys. zł.
04-08-2017
Gdańsk. Ciemne chmury nad Teatrem Szekspirowskim?
Trwa właśnie bogaty w wydarzenia, choć wyraźnie uboższy niż rok temu, Festiwal Szekspirowski. To nie przypadek. Jego organizator - Gdański Teatr Szekspirowski - przeżywa poważny kryzys finansowy, który spowodował zawieszenie realizacji niektórych projektów i znaczne okrojenie Festiwalu. "To cud, że Festiwal Szekspirowski w ogóle się odbywa" - mówi Jerzy Limon, dyrektor GTS.
31-07-2017
Gdańsk. Festiwal Szekspirowski bez Lotosu. "Polityka wkracza do kultury"
Ze sponsorowania Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku (rozpoczął się w piątek) wycofały się spółki Skarbu Państwa. - Bardzo to boleśnie odczuliśmy i musieliśmy prawie o połowę festiwal obciąć - komentuje Jerzy Limon, dyrektor festiwalu.
24-07-2017
Wielkopolskie. Teatr wsród beneficjentów ministerialnych dotacji
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało prawie 10 mln złotych dotacji na inwestycje i programy dla instytucji z terenu południowej Wielkopolski.
21-07-2017
Gdynia. Dom Marynarza zmienia się w Konsulat Kultury
Ruszyły prace budowlane związane z adaptacją Domu Marynarza Szwedzkiego przy ul. Jana z Kolna w Gdyni na Konsulat Kultury. Po zmianach znajdzie się tam miejsce na salę teatralną, lokal gastronomiczny i patio z przeznaczeniem na koncerty. Obiekt zacznie pełnić nową funkcję za rok.
18-07-2017
Poznań. Polski Teatr Tańca będzie miał siedzibę
Ponad 8 mln zł unijnego wsparcia dostanie Polski Teatr Tańca - Balet Poznański (PTT) na adaptację na swoje potrzeby kamienicy w centrum Poznania. Istniejący od ponad 40 lat teatr, po wieloletnich staraniach, doczeka się własnej siedziby.
17-07-2017
Kto płaci, ten wymaga
Sponsorować i nadzorować czy dotować i nie ingerować? Artysta chce robić sztukę za publiczne pieniądze i zachować niezależność. Instytucje kultury chcą, aby wizja artysty była podporządkowana oczekiwaniom publiczności - pisze Konrad Wojciechowski w Dzienniku Gazecie Prawnej.
15-07-2017
Toruń. Stypendia marszałka dla artystów
Po raz drugi w tym roku marszałek województwa przyznał swoje stypendia artystyczne. Pieniądze z samorządu otrzymali w tym roku literaci, filmowcy i aktorzy.
14-07-2017
Warszawa. Możliwe nowe rozwiązania dot. ulg dla twórców
Niewykluczone, że nowe rozwiązania dotyczące ulg podatkowych dla twórców, w zakresie tzw. podatku Tuska zostaną przedstawione jeszcze w tym roku - poinformował w piątek dziennikarzy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
12-07-2017
Szczecin. Miliony euro dla Opery na Zamku
Projekt "Polsko-niemiecka sieć teatralna (theater-pom.net)", którego jako Opera na Zamku w Szczecinie jest partnerem otrzymał unijne dofinansowanie: aż 2,81 mln EURO!. Liderem projektu jest teatr w Schwedt Uckermärkische Buhnen, natomiast drugim partnerem Theater Vorpommern w Greifswaldzie.
12-07-2017
Wałbrzych. Podwyżki dla pracowników kultury
Średnio po 280 zł podwyżki otrzymają pracownicy w prowadzonych przez Urząd Marszałkowski instytucjach kultury.
11-07-2017
Wrocław. Oddłużony Teatr Polski znowu pod kreską
Pierwszy sezon pod dyrekturą Cezarego Morawskiego teatr zakończył z zadłużeniem 2 mln zł, które udało się zmniejszyć do 800 tys. dzięki wsparciu marszałka i ministra kultury.
08-07-2017
Dolnośląskie. Podwyżki dla opery, teatrów i filharmonii
Urząd marszałkowski zapowiedział podwyżki dla pracowników dolnośląskich instytucji kultury. Znamy kwotę.
07-07-2017
Michał Merczyński: Sztuka staje się solą w oku polityków, bo zmienia mentalność
- Polityka historyczna i kulturalna, którą prowadzi rząd, jest bardzo precyzyjnie nazywana. Minister mówi wprost o tradycyjnych wartościach, sztuce tradycyjnej, o dziedzictwie zamiast o współczesnej krytycznej sztuce, którą właściwie wyklucza - mówi Michał Merczyński, dyrektor festiwalu Malta.
07-07-2017
Trzeci teatr w Olsztynie to nie żart
Czy Olsztynowi potrzebny jest nowy teatr? Debiutujący w Radzie Miasta Maciej Tobiszewski z PiS uważa, że tak. Ma już nawet upatrzone miejsce i policzył, ile rocznie kosztowałoby to budżet miasta. Szaleństwo? Może, ale warte rozważenia. Rozmowa Ewy Mazgal w Gazecie Olsztyńskiej.
06-07-2017
Festiwal Szekspirowski bez Złotego Yoricka, ale ze spektaklem Oliviera Frljicia
Tylko z sześciu spektakli składać się będzie nurt główny 21. Festiwalu Szekspirowskiego, znacznie okrojonego w stosunku do poprzednich lat. Powód? Dużo mniejsze środki finansowe oraz wyjątkowo słaby rok polskich inscenizacji, spośród których żadna nie otrzyma Złotego Yoricka. Impreza potrwa od 28 lipca do 6 sierpnia, a jej program uzupełnią spektakle nurtu SzekspirOff, prezentowane w konkursie i poza konkursem - pisze Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
06-07-2017
Łódź. Ok. 14 mln zł dofinansowania dla NCKF
Ok. 14 mln zł unijnego dofinansowania na dwie ścieżki dydaktyczne i pracownię badawczą dostanie Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (NCKF). Całkowita wartość projektu wynosi 20 mln zł.
01-07-2017
Kraków. Milion dla kultury, czyli nowy wymiar mecenatu
Krakowskie Biuro Festiwalowe pozyskało nowego partnera dla miasta. W trzy lata ma wydać na kulturę w Krakowie 1 mln zł. Czy to nowy sposób na pozyskiwanie sponsorów?
27-06-2017
Warmińsko-mazurskie. Cztery filmy ze wsparciem z Funduszu Filmowego
Jeden film fabularny i trzy dokumentalne otrzymają dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Wyniki pierwszego tego typu konkursu w regionie ogłoszono we wtorek w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie.
26-06-2017
Poznań. Udało się zebrać 300 tys. zł dla Malty
Widzowie i sympatycy Malta Festival dali to, czego odmówił minister kultury Piotr Gliński. W internetowej zbiórce na portalu Wspieram Kulturę udało się zebrać równowartość nieprzyznanej przez ministra dotacji.
23-06-2017
Szczecin. Dodatkowe pieniądze na kulturę
100 tysięcy złotych 13 Muzom, 100 tys. Pleciudze i 87 tys. Muzeum Techniki i Komunikacji Zajezdnia Sztuki - w ramach poprawek w budżecie wprowadzonych na ostatniej sesji Rady Miasta.
20-06-2017
Czy potrzebna jest zmiana ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej?
Ministerstwo Kultury planuje zmianę ustawy kluczowej dla życia kulturalnego w Polsce. Śledzenie tej sprawy już teraz jest dla polskiej kultury ekstremalnie ważne - od tej ustawy zależy los samorządowych instytucji kultury - ponad 8 tys. bibliotek, ok. 120 teatrów czy przeszło 300 muzeów. Po ostatnich dokonaniach ministra Glińskiego jest się czego bać - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
20-06-2017
Warszawa. Sejmowa komisja pozytywnie o sprawozdaniu z wykonania budżetu na kulturę
Sejmowa komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu na kulturę za 2016 r. Wydatki te wyniosły w sumie ponad 4 mld zł. Jak mówił wiceszef MKiDN Jarosław Sellin, najważniejszym wydatkiem z rezerw celowych - w wysokości 476,5 mln zł - był zakup kolekcji książąt Czartoryskich.
20-06-2017
Sąd Najwyższy kontra prawa artystów
W ostatnich miesiącach Sąd Najwyższy wydał dwa orzeczenia, które mogą w bardzo istotny sposób pogorszyć warunki wynagradzania artystów - pisze Mikołaj Iwański w Krytyce Politycznej.
19-06-2017
Sąd Najwyższy tępi sztukę!
Co za żenada! Tak to jest, gdy ludzie nie chodzą do teatru i na koncerty. Izba Pracy Sądu Najwyższego po raz drugi wydała wyrok stwierdzający, że wykonanie utworu muzycznego bądź scenicznego nie jest "dziełem", lecz usługą, którą należy rozliczać w ramach umowy zlecenia, od której należy odprowadzić składkę ZUS - pisze Jan Hartman na swoim blogu.
14-06-2017
Nie będę walił głową w mur
- W różnych krajach miałem problemy z różnymi formami cenzury. Ale z czymś takim, co zrobił minister Gliński, nigdy się nie zetknąłem - mówi Oliver Frljić. Minister kultury nie da rozpoczynającemu się w piątek festiwalowi Malta dotacji, bo jej kuratorem jest chorwacki reżyser. Z reżyserem rozmawia Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
09-06-2017
Warszawa-Poznań. Dlaczego odmówiono finansowania Malty
Festiwal Malta pod kuratelą Oliviera Frljića nie gwarantuje "włączenia odbiorcy w dialog" i może zniechęcić do udziału w tym wydarzeniu. Tym samym naruszono warunki umowy zawartej z MKiDN, dlatego odmówiłem finansowania tego wydarzenia - oświadczył minister kultury prof. Piotr Gliński.
08-06-2017
Tarnów. Kulturalne remontowanie
Dwie tarnowskie instytucje kultury otrzymały dofinansowanie na remonty i modernizację - Centrum Sztuki Mościce przygotowuje się do unowocześnienia swojej głównej sali widowiskowej, która po zmianach spełniać będzie wysokie standardy pod względem komfortu widzów, scenicznego przekazu i wymagań artystycznych, natomiast Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie zyska nowe zaplecze z nowocześnie wyposażonymi pracowniami i magazynami.
07-06-2017
Poznań. Ministerstwo nie płaci, widzowie tak
Malta Festival gra Piotrowi Glińskiemu na nosie. Minister kultury nie chce wypłacić dotacji, bo kuratorem imprezy jest reżyser "Klątwy", więc organizatorzy festiwali ruszyli z internetową zbiórką. W osiem dni uzbierali ponad 100 proc. postulowanej kwoty.
06-06-2017
Aktorzy i prezenterzy muszą płacić składki na ZUS
Zagranie w spektaklu, podobnie jak opracowanie oprawy konferansjerskiej, nie może być uznane za dzieło, ale za umowę o świadczenie usług, od której powinny zostać odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne - uznał Sąd Najwyższy.
06-06-2017
Warszawa-Poznań. Rzecznik rządu o dotacji dla Malty
- Wszelkie dotacje realizowane przez MKiDN są wypłacane w oparciu o przepisy prawa - powiedział rzecznik rządu Rafał Bochenek, pytany o wstrzymanie dotacji dla festiwalu Malta. Są określone konkursy i trzeba spełnić określone wymagania - dodał.
06-06-2017
Poznań. Rzeczniczka Malty: dopełniliśmy wszelkich formalności ws. dotacji
Dopełniliśmy wszelkich formalności, by otrzymać dotację z MKiDN - przekazała PAP we wtorek rzeczniczka prasowa Malta Festival Poznań Martyna Nicińska. Dodała, że organizatorzy do tej pory nie otrzymali żadnego oficjalnego stanowiska z resortu kultury ws. wstrzymania dotacji.
01-06-2017
Poznań. Radni PiS apelują o wstrzymanie dotacji dla Malty
Takie praktyki były dniem codziennym PRL i dotykały takich artystów jak Miłosz, Herbert czy Barańczak - podkreślił marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, odpowiadając na apel klubu radnych PiS postulujących o wstrzymanie dotacji na festiwal Malta w Poznaniu.
01-06-2017
Poznań. Zostań Ministrem Kultury - wesprzyj festiwal Malta
Rozpoczynamy akcję crowdfundingową na rzecz Malta Festival Poznań 2017 na portalu wspieramkulture.pl pod hasłem: Zostań Ministrem Kultury - informuje Fundacja Malta.
31-05-2017
Opole. Ponad 107 mln zł na sześć ważnych remontów
We wtorek zatwierdzone będą zmiany w Kontrakcie Terytorialnym woj. opolskiego. Na ich mocy sześć instytucji kultury będzie miało zapewnione dofinansowanie dużych projektów. Mowa m.in. o renowacji katedry, jak i o przebudowie Teatru im. Jana Kochanowskiego.
31-05-2017
Podkarpackie. Powat jarosławski kupi zabytkowy gmach ogniska baletowego
Powiat jarosławski kupi od Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego zabytkowy budynek w centrum miasta, w którym kiedyś mieściło się Powiatowe Ognisko Baletowe i biblioteka miejska. Wynegocjowana kwota to 550 tys. zł.
31-05-2017
Podlaskie. Siedem kulturalnych inwestycji coraz bliżej
Modernizacja Teatru Dramatycznego w Białymstoku, rewitalizacja monasteru w Supraślu czy cerkwi na św. Górze Grabarce i inne przedsięwzięcia staną się możliwe dzięki negocjacjom z Ministerstwem Rozwoju. Wicemarszałek Maciej Żywno podpisał we wtorek (30.05) w Warszawie drugi aneks do Kontraktu Terytorialnego.
31-05-2017
Poznań. Możesz wesprzeć Malta Festival
Akcja crowdfundingowa prowadzona pod hasłem "Zostań ministrem kultury" ma wesprzeć budżet tegorocznego festiwalu Malta w Poznaniu. Do udziału w przedsięwzięciu zachęcają aktorzy, m.in. Danuta Stenka i Maja Ostaszewska.
30-05-2017
Tarnów. Zaplecze techniczne Teatru Solskiego do modernizacji
W wyniku dwóch procedur konkursowych projekt przebudowy zaplecza technicznego przy Teatrze im. Solskiego uzyskał ponad trzy miliony dofinansowania.
24-05-2017
Bydgoszcz. Nowe instrumenty i modernizacja Opery
Opera Nova przystępuje do wartej 13,5 mln zł modernizacji. Lista wydatków jest długa. Obejmuje też zakup nowych instrumentów. Dwa fortepiany i sześć pianin marki Yamaha już w tym tygodniu trafią do Bydgoszczy.
18-05-2017
Bydgoszcz. Ministerstwo sugeruje, by teatr znalazł sponsora na Prapremiery
Dlaczego Festiwal Prapremier nie dostał w tym roku dotacji od ministerstwa? Resort tłumaczy: "Postanowiliśmy wesprzeć te inicjatywy, które dotychczas nie miały szansy na zdobycie międzynarodowego rozgłosu" i sugeruje szukanie sponsorów.
10-05-2017
Bydgoszcz. Czwarty krąg Opery Nova staje się faktem
Cztery kondygnacje, dużo szkła, więcej miejsca nie tylko dla muzyków - oto jak zmieni się Opera Nova.
10-05-2017
Bydgoszcz. Festiwal Prapremier bez dotacji MKiDN
Cios dla Festiwalu Prapremier. Ministerstwo Kultury nie przyznało dofinansowania jednej z flagowych imprez Bydgoszczy. - Bez tych pieniędzy organizacja Prapremier jest niemożliwa - komentuje dyrekcja Teatru Polskiego.
10-05-2017
Festiwal Malta: artyści planują zbiórkę, by zrównoważyć brak dotacji od Glińskiego
- Groźby skierowane przez ministra kultury Piotra Glińskiego pod adresem Festiwalu Malta pokazują, że ta osoba nie wie, jaką funkcję powinna pełnić - powiedział Oliver Frjić, jeden z kuratorów Malty. Na konferencji prasowej ogłoszono też program festiwalu.
10-05-2017
Kielce. Stracona szansa czy nierealny termin?
Teatr im. Żeromskiego w Kielcach nie złożył wniosku o dofinansowanie remontu swej siedziby z unijnych pieniędzy rozdzielanych przez resort kultury. Poseł PiS mówi o straconej szansie na 20 mln zł. - To skandaliczna wypowiedź - odpowiada mu urzędnik marszałka.
08-05-2017
Kielce. Trafione projekty Teatru Kubuś
Prawie wszystkie projekty Teatru Lalki i Aktora Kubuś dostały dofinansowanie z ministerstwa kultury, jeden czeka na decyzję.
08-05-2017
Łódź. Muzeum Sztuki przechodzi modernizację za 27 mln zł
Rozpoczęła się modernizacja i rozbudowa siedziby głównej Muzeum Sztuki w Łodzi. W ramach inwestycji za ponad 27 mln zł placówka zyska nowe, dostępne dla niepełnosprawnych wejście, nowoczesną bibliotekę, przestrzeń edukacyjną oraz magazyn studyjny.
02-05-2017
Kalisz. Teatr z kolejnymi dofinansowaniami na projekty kulturalne
Ostatnie tygodnie przyniosły dobre wiadomości Teatrowi im. Bogusławskiego. Dofinansowanie otrzymały dwa teatralne wnioski: z programu Rozwój Sektorów Kreatywnych, organizowanego przez MKiDN oraz z Lata w teatrze, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.
02-05-2017
Bydgoszcz. Tegoroczne Prapremiery pod wielkim znakiem zapytania
Festiwal Prapremier parę dni temu dostał prestiżową nagrodę. Tymczasem jego los wisi na włosku. - Czekamy na wyniki odwołań w ministerstwie kultury. Liczę, że festiwal się odbędzie - mówi Łukasz Gajdzis, który we wrześniu zastąpi Pawła Wodzińskiego na stanowisku szefa Teatru Polskiego.
24-04-2017
Wałbrzych. List ws. dotacji dla Teatru Szaniawskiego
Widzowie, przyjaciele oraz twórcy związani z Teatrem im. Szaniawskiego wystosowali list i petycję w sprawie finansowania programu "Bądź EDU! Rozszerzanie teatru 2017" w ramach Programu MKiDN "Kultura Dostępna".
24-04-2017
Wałbrzych. Przyłącz się do zbiórki na III Festiwal małych Prapremier
Polak Potrafi. Właśnie dlatego dyrekcja Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu rozpoczęła zbiórkę 20 tysięcy złotych, które brakują do zorganizowania wrześniowego III Festiwalu małych Prapremier, czyli jedynego w swoim rodzaju festiwalu, w którym prezentowane są spektakle teatrów lalkowych dla dzieci i młodzieży.
18-04-2017
Kielce. Teatr Kubuś wsparty przez Ministerstwo Kultury
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" otrzyma pieniądze z programu "Edukacja kulturalna" na projekt "Teatr, Mama, Tata i Ja". Przez trzy lata placówka będzie otrzymywała 37 tys. zł.
14-04-2017
Bytom. Opera Śląska dostanie dodatkowe pieniądze
Nadwyżka wesprze kulturę. Ponad 3,7 miliona złotych dodatkowych środków dostanie w tym roku bytomska Opera Śląska..Pieniądze te zamierza przeznaczyć na uatrakcyjnienie repertuaru. Spodziewane są trzy premierowe spektakle.
14-04-2017
Poznań. Prezydent Jaśkowiak pisze do ministra Glińskiego ws. Malty
Wysłałem do Wiceprezesa Rady Ministrów, a zarazem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego list w sprawie jego wątpliwości na temat wolności w kulturze. Zapraszam w nim Ministra Piotra Glińskiego do teatru i do dyskusji o tym, jakie prawa daje obywatelom nasza Konstytucja. Poniżej treść listu - informuje prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
14-04-2017
Zielona Góra. Spotkanie dyrektorów z marszałek Polak
W Teatrze Lubuskim odbyło się przedświąteczne spotkanie dyrektorów zielonogórskich instytucji kultury z marszałek województwa, Elżbietą Polak. - Budujemy mosty, ale inwestujemy też w kulturę - mówiła.
13-04-2017
Olsztyn. Lalki wreszcie doczekają się remontu
Ratusz ogtosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej modernizacji Olsztyńskiego Teatru Lalek. Być może prace budowlane ruszą w potowie 2018 roku. Zakres planowanych prac jest niezwykle szeroki, bo miałby to być gruntowny remont teatru.
13-04-2017
Wałbrzych. Dramat w Dramacie
Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie dojdą do skutku wszelkie bezpłatne działania organizowane przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, programy edukacyjne oraz ważne i cieszące się dużym zainteresowaniem publiczności festiwale (Dni Dramaturgii, Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne). Powodem jest strategia urzędników.
12-04-2017
Kraków. Ministerstwo kultury wycofało się z finansowania Muzeum PRL-u
Ministerstwo kultury wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do otwarcia w Krakowie Muzeum-PRL-u wraz z wystawą stałą. O utworzenie Muzeum PRL-u przez lata zabiegali Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda.
11-04-2017
Legnica. Marszałkowskie 150 tys. zł na remont teatralnego dachu
Teatr im. Modrzejewskiej jest największym beneficjentem tegorocznych dotacji własnych samorządu województwa dolnośląskiego na renowacje i remonty zabytków. Przyznane 150 tys. zł wykorzystane zostaną podczas wakacji na drugi etap remontu dachu neorenesansowego obiektu oddanego do użytku przed 175 laty.
11-04-2017
Poznań. Gliński o finansowaniu Malty: to bardzo trudna decyzja
- To jest bardzo trudna decyzja - powiedział wicepremier Piotr Gliński pytany o finansowanie Festiwalu Malta, w którym w tym roku jednym z kuratorów jest reżyser spektaklu "Klątwa" Oliver Frljić. Dodał, że nie chce mieć nic wspólnego z tym reżyserem.
11-04-2017
Wałbrzych. Ministerstwo kultury odsyła Teatr Szaniawskiego do marszałka
Pracownicy Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu w liście protestacyjnym napisali, że Piotr Gliński konsekwentnie odmawia im finansowego wsparcia. Resort kultury odpowiadając "Wyborczej", odesłał ich do marszałka.
11-04-2017
Wałbrzych. Szukają funduszy na Festiwal małych Prapremier
Teatr Lalki i Aktora rozpoczyna kampanią crowdfundingową i apeluje o wsparcie.
10-04-2017
Wałbrzych. Protest ws. odmowy dotacji dla Teatru Szaniawskiego
- Konsekwencja, z jaką minister odmawia Teatrowi Dramatycznemu w Wałbrzychu wsparcia finansowego, rodzi pytanie o istnienie tej enklawy twórczości - napisało w liście protestacyjnym 67 pracowników placówki.
07-04-2017
Rzeszów. Teatr muzyczny rodzi się w Rzeszowie?
- To historyczny dzień dla Filharmonii Podkarpackiej - mówi Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej. - Państwo polskie wzięło filharmonię na garnuszek - tłumaczy minister Piotr Gliński. A dzięki temu zaczyna się spełniać rzeszowski sen o teatrze muzycznym, kolejny krok w rozwoju miasta.
07-04-2017
Wałbrzych. Dramatyczna sytuacja Teatru Dramatycznego
Wałbrzyski Teatr Dramatyczny przerwał milczenie i wystosował do decydentów list otwarty wyrażający protest przeciwko dramatycznie pogarszającej się sytuacji finansowej.
06-04-2017
Gdynia. Teatr Gdynia Główna z szansą na 100 tysięcy złotych
Teatr Gdynia Główna i jest projekt spektaklu plenerowego "Maska" znalazły się w finałowej piętnastce konkursu Lechstarter. Główna nagroda to 100 tysięcy złotych na realizację wygranego założenia.
06-04-2017
Malta bez rządowej dotacji?
Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że jeżeli reżyser kontrowersyjnej "Klątwy", Olivier Friljić będzie kuratorem poznańskiego Malta Festival, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wesprze finansowo tegorocznej edycji imprezy. Co na to prezydent Jacek Jaśkowiak? Nie zamierza się uginać - pisze Agnieszka Kwiatkowska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
06-04-2017
Ofensywa Glińskiego. Festiwal Malta pod ostrzałem, winna "Klątwa"
"Musimy budować niektóre instytucje całkiem od nowa, instytucje, które będą ludzi wychowywać zgodnie z uznanymi wartościami" - mówi minister kultury Piotr Gliński. Chodzi zapewne o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Oraz o festiwal Malta, który ma się liczyć z utratą ministerialnej dotacji. Pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
06-04-2017
Wałbrzych. Protest Teatru Szaniawskiego
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu powoli i niespektakularnie wykrwawia się. Dotacja Organizatora dla Teatru z trudem pokrywa koszty stałe. Kwoty przeznaczone na produkcję artystyczną i edukacyjną są nieprawdopodobnie niskie - list otwarty zespołu Teatru ws. dramatycznej sytuacji finansowej.
06-04-2017
Wałbrzych. Protest Teatru Szaniawskiego
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu powoli i niespektakularnie wykrwawia się. Dotacja Organizatora dla Teatru z trudem pokrywa koszty stałe. Kwoty przeznaczone na produkcję artystyczną i edukacyjną są nieprawdopodobnie niskie - list otwarty zespołu Teatru ws. dramatycznej sytuacji finansowej.
05-04-2017
Łódź. Wicepremier Gliński podpisał umowy o dofinansowaniu instytucji kultury
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podpisał w środę w Łodzi umowy o dofinansowaniu instytucji kultury w tym mieście. Umowy dotyczą przekazania pieniędzy na rewitalizację Pałacu Poznańskich oraz na dofinansowanie projektu - Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
05-04-2017
Poznań. Festiwal Malta bez ministerialnej dotacji
Ministerstwo kultury nie będzie wpierać inicjatyw, w których swój udział zaznacza prowokator Oliver Frljić, reżyser obrazoburczej "Klątwy". Taką deklaracją złożył prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. To oznacza, że poznański festiwal Malta zostanie pozbawiony ministerialnej dotacji.
04-04-2017
Gdynia. Głosuj na Teatr Gdynia Główna
Teatr Gdynia Główna ma szansę zdobyć 100 000 zł na realizację spektaklu plenerowego, który orzeźwi mało znane zakątki miasta. Wystartowało głosowanie w programie Lechstarter, w którym Leszek Chmielewski przygotował milion złotych na projekty łączące mieszkańców polskich miast.
03-04-2017
Śląskie. Instytucje kultury dostaną większe dotacje
Ok. 19 mln zł więcej otrzymają w tym roku instytucje kultury z woj. śląskiego. Pieniądze zasilą zarówno ich bieżącą działalność, jak i organizację imprez oraz rozmaitych projektów. Zapowiadane są m.in. premiery w Operze Śląskiej oraz rekonstrukcje cyfrowe filmów Kazimierza Kutza.
31-03-2017
Gdańsk. Dodatkowe 2 mln zł na projekty artystyczne
Rada Miasta Gdańska zdecydowała podczas sesji 30 marca o wsparciu finansowym dla województwa pomorskiego na realizację wspólnych projektów kulturalnych. Dofinansowanie otrzymają: Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Polska Filharmonia Bałtycka, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Muzeum Narodowe w Gdańsku. W sumie na ten cel Gdańsk przeznaczy dokładnie 2 mln złotych.
27-03-2017
Opole. 400 tys. zł na kulturę. Od prezydenta dla marszałka
Ratusz chce przekazać 400 tys. zł urzędowi marszałkowskiemu na wsparcie działań kulturalnych. Taki projekt uchwały w tym tygodniu mają zatwierdzić radni Opola.
22-03-2017
Białystok. BTL dostanie na scenę, a WOAK na Oktawę Kultur
Tak wynika z propozycji zmian w budżecie, jakie zaproponował prezydent. PiS nie zgłasza zastrzeżeń. O pieniądzach na Halfway Festival nie ma za to ani słowa. Radni PiS nie dają nadziei: dotacji nie będzie.
20-03-2017
Kalisz. 2 mln zł rządowego wsparcia dla kultury i ochrony dziedzictwa
Poseł PiS Joanna Lichocka poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej o dofinansowaniu z budżetu państwa kaliskich instytucji kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Dodała, że wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można składać do 31 marca.
20-03-2017
Łódź. szwalnia.DOK2 i Festiwal MONOfest z dofinansowaniem
Przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim szwalnia.DOK będzie mieć kolejną edycję. Teatr Szwalnia otrzymał wsparcie w wysokości 53 tysięcy złotych na szwalnia.DOK2.
20-03-2017
Rzeszów. Europejski Stadion Kultury w czerwcu
Urząd miasta rozstrzygnął konkurs ofert na wydarzenia kulturalne, realizowane w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. Wybrano tylko pięć imprez, wśród nich koncert muzyki chóralnej, czy wystawienie baletu współczesnego.
18-03-2017
Pożegnanie z Unią, pożegnanie z kulturą. Gdzie są te muzea, teatry, galerie, domy kultury?
1,5 miliarda euro na polską kulturę w latach 2007-20 to kropla w morzu potrzeb. Po inwestycjach w metropoliach dzisiaj przychodzi czas na mniejsze ośrodki, które potrzebują pieniędzy na rozwój infrastruktury, edukację i programy. Polexit oznacza pół miliarda euro mniej na te cele po 2020 roku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
17-03-2017
Szczecin. Pleciuga przygotowuje Teatralny TyDzień Dziecka
Szczeciński Teatr Lalek dostał 135,5 tys. zł z Ministerstwa Kultury na Teatralny TyDzień Dziecka. Przygotuje premierę, zaprosi teatry z zagranicy.
17-03-2017
Warszawa. Większa dotacja dla Teatru Powszechnego
Władze Warszawy wprowadziły poprawkę budżetu, który trafi do Teatru Powszechnego. Radni przekażą teatrowi prawie dwa miliony złotych więcej niż początkowo zakładano.
16-03-2017
Białystok. Prawie milion zł dodatkowo na kulturę
910 tys. zł - o taką kwotę chce zwiększyć wydatki na miejską kulturę prezydent Białegostoku. Tadeusz Truskolaski zaproponował zmianę w budżecie, projekt został już skierowany pod obrady radnych.
16-03-2017
Częstochowa. Pół miliona złotych na kulturę
W tym roku, podobnie jak poprzednio, najwyższą dotację 37 tys. zł otrzymała Fundacja Kulturoholizm. Przeznaczy ją na organizację siódmej edycji Festiwalu "ART.eria". Komu jeszcze przypadną środki z miejskiej puli?
11-03-2017
Trójmiasto. Gdańsk i marszałek rozdali swoje granty
Gdańsk i Urząd Marszałkowski rozdzieliły swoje granty na kulturę. Gdańsk rozdał w ramach grantów jednorocznych 1 mln 689 tys. zł, zaś marszałek na rozwój kultury w województwie pomorskim przeznaczył 1 mln zł. Pozostałe w budżecie Gdańska środki w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu kultury, czyli 551 tys. zł, trafią na tzw. małe granty.
08-03-2017
Gdańsk. Miasto przyznało dwa miliony na kulturę
Projekty muzyczne, filmowe, artystyczne, literackie a także społeczne - Miasto Gdańsk przyznało granty na działalność kulturalną. Najwięcej otrzymały Festiwal Filmów Kultowych, SpaceFest, Zbliżenia - Festiwal Kultury Żydowskiej i Euro Chamber Music Festival.
08-03-2017
Podlaskie. Festiwale teatralne wsparte przez ministra
Trzy festiwale teatralne w regionie są niezagrożone. Choć niestety odpadły wnioski części związanych z regionem grup teatralnych i stowarzyszeń, to odetchnąć mogą organizatorzy objazdowego Wertepu, Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy" i Festiwalu Teatrów Lalek w Walizce.
06-03-2017
Kalisz. Pieniądze na kulturę
Wzorem lat poprzednich Kalisz zamierza przekazać władzom województwa pieniądze na wspieranie marszałkowskich instytucji kultury w naszym mieście. W tym roku będzie to 310 tys. zł
06-03-2017
Łódź. Ok. 26 mln zł na wyposażenie Narodowego Centrum Kultury Filmowej
Ok. 26 mln zł unijnego dofinansowania na wyposażenie m.in. ścieżki dydaktycznej poświęconej polskiemu kinu, dostanie Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (NCKF). Przedsięwzięcie prezentujące historię i ewolucję polskiej kinematografii ma być zrealizowane w 2019 r.
02-03-2017
Trójmiasto. Skromne granty ministra kultury
Wprawdzie nie wszystkie programy ministerialne zostały już rozstrzygnięte, jednak wyniki tych najważniejszych są już znane. Niestety, organizatorzy trójmiejskich imprez i wydarzeń nie mają zbyt wielu powodów do radości. Najbardziej zadowoleni mogą być w Pomorskiej Fundacji Filmowej i w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, które otrzymały trzyletnie zabezpieczenie swoich najważniejszych imprez.
02-03-2017
Warszawa. MKiDN ogłosiło nabory wniosków o środki UE w obszarze kultury
Dwa nabory wniosków o unijne dofinansowanie projektów w obszarze kultury - dla regionów słabiej rozwiniętych oraz dla Mazowsza jako regionu lepiej rozwiniętego - zostały ogłoszone przez MKiDN. Nabory potrwają od 3 kwietnia do 4 maja 2017 r.
01-03-2017
Katowice. Projekt Teatru Śląskiego z dofinansowaniem programu "Scena dla Tańca"
Projekt "Jaram się. Taniec, który buduje wspólnotę", realizowany przez Teatr Śląski w Katowicach, otrzymał dofinansowanie i zostanie zaprezentowany w czterech miejscach w województwie śląskim.
01-03-2017
Małopolskie. Prawie 45 mln zł z UE dla pięciu instytucji kultury
Prawie 45 mln zł z UE trafi, decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do pięciu małopolskich instytucji kultury - poinformował w środę małopolski urząd marszałkowski.
01-03-2017
Rzeszów. Pieniądze od ministra kultury
Muzyczny Festiwal w Łańcucie otrzymał najwyższą na Podkarpaciu dotację od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach rozstrzygniętych do tej pory konkursów - 360 tys. zł. Ani grosza nie dostał m. in. Koncert Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. Jakie podkarpackie propozycje kulturalne doceniło ministerstwo?
01-03-2017
Wrocław. Pantomima dla Tańca
Wrocławski Teatr Pantomimy otrzymał dotację w ramach programu "Scena dla Tańca 2017" i ruszy w objazd z przedstawieniami, które miały premierę w jubileuszowym 60. sezonie artystycznym.
28-02-2017
Gdańsk. Koniec konfliktu w Operze Bałtyckiej?
Porozumienie negocjowane właściwie od początku pracy w Operze Bałtyckiej dyrektora Warcisława Kunca ze związkami zawodowymi ma zostać lada dzień podpisane. To efekt rozmów przeprowadzonych przez marszałka Mieczysława Struka z dyrekcją i przedstawicielami związków zawodowych w minionym tygodniu.
25-02-2017
Łódź. Ponad 1,4 mln zł dotacji na tegoroczne festiwale
Miejskie instytucje kultury pozyskały łącznie ponad 1,4 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację tegorocznych festiwali. Zastrzyk finansowy otrzymały m.in. Festiwal Transatlantyk, Łódź Czterech Kultur, Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".
24-02-2017
Bydgoszcz. Trwa walka o program Bardzo Młoda Kultura
Teatr Polski w Bydgoszczy i 15 innych operatorów Bardzo Młodej Kultury w całej Polsce protestują przeciw decyzji ministra kultury o zmniejszeniu o połowę środków na program, który już jest w realizacji. Podczas gdy resort tłumaczy się mediom, bydgoski teatr punktuje: "Nie zmienia się reguł podczas gry".
23-02-2017
Białystok. Minister dał na kulturę
Cieszą się lalkarze, cieszą się galerie. Są pieniądze na festiwale, remont, wystawy i zakup prac.
23-02-2017
Bydgoszcz. Radni apelują ws. dotacji na festiwal operowy
Radni chcą, by w przyszłym roku miasto zwiększyło dotację na Bydgoski Festiwal Operowy. - To nasz wyróżnik na mapie Polski i Europy - mówił Jan Szopiński (SLD).
23-02-2017
Kalisz. Sukces Teatru Bogusławskiego w walce o ministerialne dotacje
Najbliższe trzy edycje Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymały bardzo wysokie dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
23-02-2017
Poznań. Festiwale bez dotacji, teatry - w lepszej sytuacji
Znane poznańskie festiwale muzyczne bez dotacji z Ministerstwa Kultury. Za to w ramach programu "Infrastruktura kultury" poznańskie instytucje otrzymają więcej pieniędzy niż rok temu. Teatr Muzyczny - na zakup instrumentów, a trzy teatry - na zakup wyposażenia.
22-02-2017
Bydgoszcz. Rząd obcina Teatrowi Polskiemu kasę
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że Festiwal Prapremier nie otrzyma dofinansowania. Bydgoski teatr ma jeszcze jeden finansowy problem z ministerstwem. Resort obciął o połowę budżet ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultury, którego koordynatorem w regionie jest Teatr Polski.
22-02-2017
Opole. Ministerialne pieniądze na kulturę
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało już część dotacji na rok 2017 w ramach konkursów m.in. z zakresu twórczości artystycznej i edukacji kulturalnej. Do instytucji z Opola trafi nieco ponad 900 tys. zł.
22-02-2017
Bydgoszcz. Teatr Polski mówi "nie" ministrowi Glińskiemu
"Nie zgadzamy się z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego o obcięciu połowy dotacji dla programu Bardzo Młoda Kultura na rok 2017" - oświadcza Teatr Polski w Bydgoszczy. I domaga się cofnięcia decyzji.
21-02-2017
Bydgoszcz. Miasto pomaga Festiwalowi Operowemu
Tegoroczny, XXIV już Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się od 29 kwietnia do 4 maja. Bilety na festiwalowe przedstawienia będzie można kupić już od 27 marca. Tymczasem na jutrzejszej sesji radni miejscy zdecydują o przekazaniu dotacji od Bydgoszczy samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego właśnie na festiwal. Ma ona wynieść 235 tysięcy złotych.
21-02-2017
Kielce. Kubuś dostał pieniądze na III Festiwal Hurra! ART!
Teatr Lalki i Aktora Kubuś otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 79 000 zł na realizację III edycji Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży.
21-02-2017
Kielce. Żeromski i tancerze z kasą od ministra
Kolejne pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafią do regionu świętokrzyskiego. 100 tysięcy złotych z resortu kultury dostanie Teatr im. Stefana Żeromskiego
21-02-2017
Słupsk. Wymienią światła w Tęczy?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało właśnie listę instytucji, których projekty infrastrukturalne otrzymają w tym roku dofinansowanie na realizację. W gronie kilkudziesięciu podmiotów znalazł się m.in Państwowy Teatr Lalki Tęcza.
21-02-2017
Szczecin. Słabe ministerialne dofinansowanie
Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił wyniki naboru wniosków na projekty kulturalne na 2017 rok. Ważne szczecińskie festiwale sztuk wizualnych bez dotacji
20-02-2017
Kielce. Festiwal bajek i harcerze bez wsparcia
Europejskiemu Centrum Bajki w Pacanowie i kieleccy harcerze nie dostali pieniędzy na swoje sztandarowe imprezy.
18-02-2017
Trójmiasto. 97 twórców kultury ze stypendiami marszałka województwa pomorskiego
Scenariusze filmowe, spektakle teatralne, propozycje wydawnictw muzycznych i literackich, a także wystawy - jak co roku marszałek przyznał stypendia dla twórców kultury. O 350 tys. zł ubiegało się 237 twórców, którzy zgłosili 244 projekty. Stypendia przyznano 97 twórcom. Średnia wysokość przyznanego stypendium wyniosła 3 tys. 608 zł.
08-02-2017
Gdańsk. Dofinansowano kulturalne projekty wieloletnie
Po raz pierwszy Gdańsk rozdał pieniądze na wieloletnie projekty na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego dla organizacji pozarządowych. Na lata 2017-2019 przekazano instytucjom kultury w sumie blisko 5 mln zł. Dwie trzecie tej kwoty trafi do organizatorów festiwalu Actus Humanus.
06-02-2017
Katowice. Śląski Fundusz Filmowy dla twórców
Filmowcy, których produkcje poprzez temat czy miejsce realizacji powiązane są z woj. śląskim, mogą ubiegać się o dofinansowanie ze Śląskiego Funduszu Filmowego. Do rozdysponowania jest ponad 500 tys. zł. Nabór trwa do 20 lutego.
06-02-2017
Strajk w Operze Bałtyckiej. "Nie wierzymy w słowa dyrektora"
Protesty pracowników Opery Bałtyckiej trwają od kilku miesięcy. W listopadzie NSZZ "Solidarność" działające w Operze Bałtyckiej złożyły do marszałka województwa Mieczysława Struka wniosek o odwołanie dyrektora Warcisława Kunca - pisze Katarzyna Sudoł w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
03-02-2017
Bydgoszcz. Są pieniądze do wzięcia!
Startuje konkurs grantowy Struktury Kultury na projekty związane z edukacją kulturalną. - Zachęcamy do nieszablonowych, odważnych realizacji - mówią organizatorzy. Nabór do połowy miesiąca.
02-02-2017
Bydgoszcz. Zdobądź grant na działania z zakresu edukacji kulturowej
Ponad 160 tysięcy złotych - tyle wynosi budżet tegorocznej edycji konkursu grantowego programu Struktury Kultury realizowanego w województwie kujawsko-pomorskim przez Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy w ramach ogólnopolskiego działania Narodowego Centrum Kultury w Warszawie "Bardzo Młoda Kultura". Dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturowej mogą otrzymać osoby fizyczne związane z kulturą lub oświatą. Nabór trwa do 15 lutego.
27-01-2017
Warszawa. Dramatyczny zdobywa unijne dotacje
Trzy miliony złotych - taką kwotę wspólnie zdobyły z funduszy europejskich Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy i Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Miasta st. Warszawy na inwestycje w infrastrukturę Teatru Dramatycznego w latach 2017-2018.
26-01-2017
Kielce. Teatr Żeromskiego walczy o pieniądze na remont
Jeszcze w styczniu ogłoszą konkurs na projekt przebudowy Trwa walka z czasem Teatru Żeromskiego - jej cel to zdobycie pieniędzy z funduszy unijnych na modernizację obiektu.
24-01-2017
Bydgoszcz. Artyści odebrali w ratuszu stypendia
Spośród stu złożonych wniosków, do realizacji indywidualnych przedsięwzięć ratusz wybrał 42 projekty. Dzięki stypendiom zrealizowane zostaną m.in. druki książek, nagrania płyt, wystawy i koncerty.
23-01-2017
Gdynia. 375 tysięcy na kulturę
Edukacja teatralna i filmowa, działania literackie i muzyczne a także rozmowy filozoficzne oraz wydanie gdyńskiego rocznika - takie są plany na działania kulturalne w Gdyni. Miasto, podobnie jak w latach poprzednich, przeznaczyło na ich realizację 375 tysięcy złotych.
21-01-2017
NCK hojnie wspiera projekty Pietrzaka, Sakiewicza, Rydzyka i Karnowskich. Żniwa prawicy dopiero się zaczynają
NCK wyłożyło po kilkaset tysięcy na imprezy okolicznościowe i koncerty organizowane przez fundacje Jana Pietrzaka i Tomasza Sakiewicza. Co najmniej po kilkadziesiąt tysięcy złotych dostały media związane z o. Tadeuszem Rydzykiem, Krzysztofem Skowrońskim i braćmi Karnowskimi - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
18-01-2017
Białystok. Radny kontra opera. Stawka: dotacja
Krzysztof Stawnicki z PiS nie chce dać ani grosza operze. Bo to instytucja marszałka. Poza tym, według niego OiFP źle rozliczyła pieniądze z miasta, które dostała w 2015 roku.
14-01-2017
Mariusz Kałamaga: Nie mam za co przepraszać Bytomia
Komik czy satyryk nie są po to, by pokazywać świat idealny. Od takich bajek są politycy. Komik ma pokazywać świat, jaki jest naprawdę, ale w sposób karykaturalny - mówi Mariusz Kałamaga, kabareciarz i pomysłodawca Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów, na który w tym roku urzędnicy nie chcą dać pieniędzy. Wszystko przez żarty o Bytomiu.
11-01-2017
Świętokrzyskie. Miliony dla kultury
W tym roku ponad 30 milionów złotych dla marszałkowskich placówek kulturalnych.
10-01-2017
Toruń. Kultura za 65 mln zł. Kto ile dostanie?
65 milionów złotych chce przeznaczyć Toruń na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w 2017 roku. To o kilkanaście milionów złotych więcej niż rok wcześniej. Na co zostaną wydane te pieniądze?
05-01-2017
Prawdziwa sztuka?
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej grupa bytomian protestowała przeciw wycofaniu się gminy z finansowania Międzygalaktycznego Zlotu Suberbohaterów. Kilka dni wcześniej słyszałem rozmowę w Radio Piekary z jednym ze współorganizatorów tej trzydniowej imprezy, który lekko stwierdził, że "120 tysięcy złotych to budżet minimum". Cóż, oczekiwania organizatorów są rzeczywiście galaktyczne, a ich pewność, że samorząd powinien finansować takie przedsięwzięcie - wręcz międzygalaktyczne - pisze Marcin Hałaś w Życiu Bytomskim.
05-01-2017
Wielka awantura o kasę na kulturę
Ostro na sesji. Teatromania, Hartowanie Teatrem, Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów - małe są szanse na to, by te cykliczne imprezy odbyły się w tym roku, bo miastu brakuje na nie pieniędzy. Na taki scenariusz nie godzi się grupa mieszkańców, którzy w formie protestu pojawili się na sesji Rady Miejskiej. Było gorąco. Protestujący wręczali radnym BIS worki wypełnione piaskiem. Część radnych daru nie przyjęła - pisze Tomasz Nowak w Życiu Bytomskim.
02-01-2017
Białystok. Stypendia artystyczne dla młodych twóców
Dziesięciu młodych twórców otrzyma roczne stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku, a czterech - półroczne. Łączna wartość stypendiów wynosi 154 tys. zł. Ponadto prezydent przyznał osiem stypendiów dla twórców profesjonalnych.
02-01-2017
Kielce. Więcej pieniędzy dla Teatru Żeromskiego
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach dostanie w 2017 roku więcej pieniędzy na bieżącą działalność i inwestycje. Dotacja z urzędu marszałkowskiego zwiększy się o 1,5 mln zł i wyniesie 5 mln 600 tys. złotych. Taki zapis znalazł się w przyjętej dziś przez sejmik uchwale budżetowej.
30-12-2016
Bytom. Kultura się liczy. Mieszkańcy i ludzie kultury przeciwko urzędnikom
Mieszkańcy Bytomia, lokalni aktywiści i animatorzy kultury są przeciwni ograniczeniu wydatków na wydarzenia kulturalne, z których miasto jest znane. W czwartek wyrazili swój sprzeciw, biorąc aktywny udział w ostatniej w tym roku sesji rady miasta.
27-12-2016
Słupsk. "Love story" odbija się na finansach Nowego Teatru
Władze miasta chcą zwiększenia dotacji dla Teatru Nowego, by pokryć straty, które powstały za poprzedniego kierownictwa teatru. Mowa o 127 tysiącach złotych.
22-12-2016
Bytom. Znikają dwa festiwale i warsztaty edukacyjne
Obydwa projekty prowadziła Dagmara Gumkowska, która - wraz z ich zawieszeniem - przestaje być pracownikiem Bytomskiego Centrum Kultury. Zniknie więc także unikatowy cykl warsztatów dla nauczycieli Akcja Edukacja, który koordynowała.
22-12-2016
Łódź. 20 mln zł na remont budynku
Przebudowana zostanie Duża Scena, budynek będzie podniesiony o dwie kondygnacje. Powstanie świetlica i Regionalne Centrum Edukacji. W połowie roku rozpocznie się remont Teatru Powszechnego. W środę podpisano umowę.
22-12-2016
Wrocław. Ile pieniędzy na kulturę po ESK?
W przyszłym roku wydatki będą mniejsze niż podczas Europejskiej Stolicy Kultury. Mniej pieniędzy dostaną duże instytucje, np. Kino Nowe Horyzonty. W planach jest natomiast budowa centrów kulturalnych w Lipie Piotrowskiej i na Ołtaszynie.
21-12-2016
Łódź. Prawie 20 mln zł ma kosztować modernizacja Teatru Powszechnego
Prawie 20 mln zł ma kosztować modernizacja Teatru Powszechnego w Łodzi. Pieniądze, które pochodzą z Unii Europejskiej i kasy miasta, przeznaczone są na rozbudowę i modernizację Dużej Sceny. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku.
21-12-2016
Teatromanii w Bytomiu już nie będzie. Za droga?
W miejskim budżecie nie ma pieniędzy dla sztandarowych programów Bytomskiego Centrum Kultury. Znika Teatromania i HartOFFanie.Tymczasem w internecie, także na profilu Beceku, rozgorzała gorąca dyskusja. Internauci nie przebierają w słowach. Jest mowa o skandalu, pustyni kulturalnej, a nawet "samobójstwie" placówki - pisze Magdalena Nowacka-Goik w Polsce Dzienniku Zachodnim.
21-12-2016
Warszawa. Resort zablokował ulgi podatkowe dla twórców i artystów
Ministerstwu Finansów udało się skutecznie zablokować wprowadzenie korzystnych regulacji podatkowych dla twórców i artystów. Na zniesienie limitu ryczałtowych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2017 nie ma szans - pisze "Puls Biznesu".
20-12-2016
Poznań. Wieloletnie dotacje na kulturę przyznane
Ponad 18 mln zł z budżetu Miasta Poznania otrzymają w latach 2017-2019 organizacje pozarządowe, których projekty zwyciężyły w otwartym konkursie na wieloletnie projekty kulturalne.
19-12-2016
Bytom. Koniec Teatromanii i HartOFFania Teatrem
Bytom pozbywa się imprez, które od kilkunastu lat promują miasto w świecie. 18 lat Teatromanii i 13 lat HartOFFania Teatrem. To dwie teatralne imprezy, które działy się w Bytomskim Centrum Kultury.
16-12-2016
Szczecin. Emocje przy pieniądzach na kulturę
Miasto planuje przyznawać w nadchodzącym roku na kulturę ok. 58 mln zł. Radni z komisji kultury mieli wątpliwości co do Filharmonii, 13 Muz, Szczecińskiej Agencji Artystycznej i "gazetki prezydenta" w "Kurierze"
14-12-2016
Łódź. Festiwal Łódź Czterech Kultur w 2017 r. zyska nową formułę
Czterech kuratorów, reprezentujących sztuki wizualne, literaturę, muzykę i teatr, przygotuje program przyszłorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Takie rozwiązanie zostanie zastosowane po raz pierwszy w historii tego organizowanego od 2010 r. wydarzenia.
09-12-2016
"Dobra zmiana" uderzyła w lubelską kulturę
Przez ostatnie pięć lat Galeria Labirynt regularnie dostawała pieniądze z grantów ministerstwa kultury. W tym roku po raz pierwszy nie otrzymała nic. Ze wspierania Carnavalu Sztukmistrzów i wydarzeń w Teatrze Starym wycofała się spółka skarbu państwa PGNiG, a Nocy Kultury nie finansowała już spółka PZU. Po roku rządów PiS sprawdzamy, ile lubelska kultura straciła na tzw. dobrej zmianie - pisze Kacper Sulowski w Gazecie Wyborczej - Lublin.
07-12-2016
Rabka-Zdrój. Czy Rabcio dostanie 5 milionów?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego otrzymało już wniosek od starosty nowotarskiego, w którym ten prosi o 5 milionów złotych na budowę nowej siedziby Teatru Rabcio.
30-11-2016
Białystok. Nie ma kasy na "Cyganerię"
Był wniosek o 1,4 mln zł, jest 300 tys. zł. Taka dotacja dla Opery i Filharmonii Podlaskiej jest w projekcie budżetu Białegostoku na 2017 rok. Możliwe jednak, że tę kwotę radni obetną do zera.
23-11-2016
Opole. Więcej pieniędzy na kulturę. Będą podwyżki w teatrze
W przyszłorocznym budżecie województwa będzie ponad 35 mln zł na jednostki kultury podlegające urzędowi marszałkowskiemu. To o blisko 2,5 mln zł więcej, niż w tym roku. W połowie 2017 r. pracownicy tych instytucji mają otrzymać podwyżki.
09-11-2016
Warszawa. MKiDN: 200 mln zł na obchody stulecia niepodległości
Na 200 mln zł szacowany jest budżet wieloletniego programu "Niepodległa" dotyczącego uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Chcemy włączyć w obchody jak najszersze rzesze Polaków" - mówił w środę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
04-11-2016
Bydgoszcz. Teatr Polski bez rekomendacji MKiDN
Nadzieje ludzi związanych z Teatrem Polskim na unijne pieniądze, które mogłyby wesprzeć pilnie potrzebny remont instytucji, okazały się płonne. Władze miasta nie tracą jednak nadziei.
04-11-2016
Wrocław. Nie ma pieniędzy na remont Teatru Polskiego
O dofinansowanie w Ministerstwie Kultury prosił marszałek Cezary Przybylski, ale resort dotacji nie przyzna. Pieniądze dostanie m.in. Opera Wrocławska na rozbudowę i modernizację.
04-11-2016
Gliński: Po raz pierwszy przekroczymy magiczny próg 1 proc. budżetu na kulturę
W przyszłym roku budżetowe wydatki na kulturę przekroczą 1 proc., zwiększą się środki na uczelnie artystyczne, pojawią się nowe programy ministra dotyczące m.in. kultury dla dzieci i przemysłów kreatywnych - zapowiada minister kultury Piotr Gliński w rozmowie z PAP.