Finansowanie kultury w 2017 roku

04-11-2016
18-04-2017
Kielce. Teatr Kubuś wsparty przez Ministerstwo Kultury
Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" otrzyma pieniądze z programu "Edukacja kulturalna" na projekt "Teatr, Mama, Tata i Ja". Przez trzy lata placówka będzie otrzymywała 37 tys. zł.
14-04-2017
Bytom. Opera Śląska dostanie dodatkowe pieniądze
Nadwyżka wesprze kulturę. Ponad 3,7 miliona złotych dodatkowych środków dostanie w tym roku bytomska Opera Śląska..Pieniądze te zamierza przeznaczyć na uatrakcyjnienie repertuaru. Spodziewane są trzy premierowe spektakle.
14-04-2017
Poznań. Prezydent Jaśkowiak pisze do ministra Glińskiego ws. Malty
Wysłałem do Wiceprezesa Rady Ministrów, a zarazem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego list w sprawie jego wątpliwości na temat wolności w kulturze. Zapraszam w nim Ministra Piotra Glińskiego do teatru i do dyskusji o tym, jakie prawa daje obywatelom nasza Konstytucja. Poniżej treść listu - informuje prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.
14-04-2017
Zielona Góra. Spotkanie dyrektorów z marszałek Polak
W Teatrze Lubuskim odbyło się przedświąteczne spotkanie dyrektorów zielonogórskich instytucji kultury z marszałek województwa, Elżbietą Polak. - Budujemy mosty, ale inwestujemy też w kulturę - mówiła.
13-04-2017
Olsztyn. Lalki wreszcie doczekają się remontu
Ratusz ogtosił przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej modernizacji Olsztyńskiego Teatru Lalek. Być może prace budowlane ruszą w potowie 2018 roku. Zakres planowanych prac jest niezwykle szeroki, bo miałby to być gruntowny remont teatru.
13-04-2017
Wałbrzych. Dramat w Dramacie
Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie dojdą do skutku wszelkie bezpłatne działania organizowane przez Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, programy edukacyjne oraz ważne i cieszące się dużym zainteresowaniem publiczności festiwale (Dni Dramaturgii, Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne). Powodem jest strategia urzędników.
12-04-2017
Kraków. Ministerstwo kultury wycofało się z finansowania Muzeum PRL-u
Ministerstwo kultury wycofało się z finansowania prac mających doprowadzić do otwarcia w Krakowie Muzeum-PRL-u wraz z wystawą stałą. O utworzenie Muzeum PRL-u przez lata zabiegali Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda.
11-04-2017
Legnica. Marszałkowskie 150 tys. zł na remont teatralnego dachu
Teatr im. Modrzejewskiej jest największym beneficjentem tegorocznych dotacji własnych samorządu województwa dolnośląskiego na renowacje i remonty zabytków. Przyznane 150 tys. zł wykorzystane zostaną podczas wakacji na drugi etap remontu dachu neorenesansowego obiektu oddanego do użytku przed 175 laty.
11-04-2017
Poznań. Gliński o finansowaniu Malty: to bardzo trudna decyzja
- To jest bardzo trudna decyzja - powiedział wicepremier Piotr Gliński pytany o finansowanie Festiwalu Malta, w którym w tym roku jednym z kuratorów jest reżyser spektaklu "Klątwa" Oliver Frljić. Dodał, że nie chce mieć nic wspólnego z tym reżyserem.
11-04-2017
Wałbrzych. Ministerstwo kultury odsyła Teatr Szaniawskiego do marszałka
Pracownicy Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu w liście protestacyjnym napisali, że Piotr Gliński konsekwentnie odmawia im finansowego wsparcia. Resort kultury odpowiadając "Wyborczej", odesłał ich do marszałka.
10-04-2017
Wałbrzych. Protest ws. odmowy dotacji dla Teatru Szaniawskiego
- Konsekwencja, z jaką minister odmawia Teatrowi Dramatycznemu w Wałbrzychu wsparcia finansowego, rodzi pytanie o istnienie tej enklawy twórczości - napisało w liście protestacyjnym 67 pracowników placówki.
07-04-2017
Rzeszów. Teatr muzyczny rodzi się w Rzeszowie?
- To historyczny dzień dla Filharmonii Podkarpackiej - mówi Marta Wierzbieniec, dyrektor Filharmonii Podkarpackiej. - Państwo polskie wzięło filharmonię na garnuszek - tłumaczy minister Piotr Gliński. A dzięki temu zaczyna się spełniać rzeszowski sen o teatrze muzycznym, kolejny krok w rozwoju miasta.
07-04-2017
Wałbrzych. Dramatyczna sytuacja Teatru Dramatycznego
Wałbrzyski Teatr Dramatyczny przerwał milczenie i wystosował do decydentów list otwarty wyrażający protest przeciwko dramatycznie pogarszającej się sytuacji finansowej.
06-04-2017
Gdynia. Teatr Gdynia Główna z szansą na 100 tysięcy złotych
Teatr Gdynia Główna i jest projekt spektaklu plenerowego "Maska" znalazły się w finałowej piętnastce konkursu Lechstarter. Główna nagroda to 100 tysięcy złotych na realizację wygranego założenia.
06-04-2017
Malta bez rządowej dotacji?
Wicepremier Piotr Gliński zapowiedział, że jeżeli reżyser kontrowersyjnej "Klątwy", Olivier Friljić będzie kuratorem poznańskiego Malta Festival, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wesprze finansowo tegorocznej edycji imprezy. Co na to prezydent Jacek Jaśkowiak? Nie zamierza się uginać - pisze Agnieszka Kwiatkowska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
06-04-2017
Ofensywa Glińskiego. Festiwal Malta pod ostrzałem, winna "Klątwa"
"Musimy budować niektóre instytucje całkiem od nowa, instytucje, które będą ludzi wychowywać zgodnie z uznanymi wartościami" - mówi minister kultury Piotr Gliński. Chodzi zapewne o Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Oraz o festiwal Malta, który ma się liczyć z utratą ministerialnej dotacji. Pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
06-04-2017
Wałbrzych. Protest Teatru Szaniawskiego
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu powoli i niespektakularnie wykrwawia się. Dotacja Organizatora dla Teatru z trudem pokrywa koszty stałe. Kwoty przeznaczone na produkcję artystyczną i edukacyjną są nieprawdopodobnie niskie - list otwarty zespołu Teatru ws. dramatycznej sytuacji finansowej.
06-04-2017
Wałbrzych. Protest Teatru Szaniawskiego
Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu powoli i niespektakularnie wykrwawia się. Dotacja Organizatora dla Teatru z trudem pokrywa koszty stałe. Kwoty przeznaczone na produkcję artystyczną i edukacyjną są nieprawdopodobnie niskie - list otwarty zespołu Teatru ws. dramatycznej sytuacji finansowej.
05-04-2017
Łódź. Wicepremier Gliński podpisał umowy o dofinansowaniu instytucji kultury
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podpisał w środę w Łodzi umowy o dofinansowaniu instytucji kultury w tym mieście. Umowy dotyczą przekazania pieniędzy na rewitalizację Pałacu Poznańskich oraz na dofinansowanie projektu - Narodowe Centrum Kultury Filmowej.
05-04-2017
Poznań. Festiwal Malta bez ministerialnej dotacji
Ministerstwo kultury nie będzie wpierać inicjatyw, w których swój udział zaznacza prowokator Oliver Frljić, reżyser obrazoburczej "Klątwy". Taką deklaracją złożył prof. Piotr Gliński, wicepremier i minister kultury. To oznacza, że poznański festiwal Malta zostanie pozbawiony ministerialnej dotacji.
04-04-2017
Gdynia. Głosuj na Teatr Gdynia Główna
Teatr Gdynia Główna ma szansę zdobyć 100 000 zł na realizację spektaklu plenerowego, który orzeźwi mało znane zakątki miasta. Wystartowało głosowanie w programie Lechstarter, w którym Leszek Chmielewski przygotował milion złotych na projekty łączące mieszkańców polskich miast.
03-04-2017
Śląskie. Instytucje kultury dostaną większe dotacje
Ok. 19 mln zł więcej otrzymają w tym roku instytucje kultury z woj. śląskiego. Pieniądze zasilą zarówno ich bieżącą działalność, jak i organizację imprez oraz rozmaitych projektów. Zapowiadane są m.in. premiery w Operze Śląskiej oraz rekonstrukcje cyfrowe filmów Kazimierza Kutza.
31-03-2017
Gdańsk. Dodatkowe 2 mln zł na projekty artystyczne
Rada Miasta Gdańska zdecydowała podczas sesji 30 marca o wsparciu finansowym dla województwa pomorskiego na realizację wspólnych projektów kulturalnych. Dofinansowanie otrzymają: Teatr Wybrzeże, Opera Bałtycka, Polska Filharmonia Bałtycka, Nadbałtyckie Centrum Kultury i Muzeum Narodowe w Gdańsku. W sumie na ten cel Gdańsk przeznaczy dokładnie 2 mln złotych.
27-03-2017
Opole. 400 tys. zł na kulturę. Od prezydenta dla marszałka
Ratusz chce przekazać 400 tys. zł urzędowi marszałkowskiemu na wsparcie działań kulturalnych. Taki projekt uchwały w tym tygodniu mają zatwierdzić radni Opola.
22-03-2017
Białystok. BTL dostanie na scenę, a WOAK na Oktawę Kultur
Tak wynika z propozycji zmian w budżecie, jakie zaproponował prezydent. PiS nie zgłasza zastrzeżeń. O pieniądzach na Halfway Festival nie ma za to ani słowa. Radni PiS nie dają nadziei: dotacji nie będzie.
20-03-2017
Kalisz. 2 mln zł rządowego wsparcia dla kultury i ochrony dziedzictwa
Poseł PiS Joanna Lichocka poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej o dofinansowaniu z budżetu państwa kaliskich instytucji kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Dodała, że wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można składać do 31 marca.
20-03-2017
Łódź. szwalnia.DOK2 i Festiwal MONOfest z dofinansowaniem
Przegląd zjawisk z zakresu sztuki dokumentu, non-fiction i verbatim szwalnia.DOK będzie mieć kolejną edycję. Teatr Szwalnia otrzymał wsparcie w wysokości 53 tysięcy złotych na szwalnia.DOK2.
20-03-2017
Rzeszów. Europejski Stadion Kultury w czerwcu
Urząd miasta rozstrzygnął konkurs ofert na wydarzenia kulturalne, realizowane w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. Wybrano tylko pięć imprez, wśród nich koncert muzyki chóralnej, czy wystawienie baletu współczesnego.
18-03-2017
Pożegnanie z Unią, pożegnanie z kulturą. Gdzie są te muzea, teatry, galerie, domy kultury?
1,5 miliarda euro na polską kulturę w latach 2007-20 to kropla w morzu potrzeb. Po inwestycjach w metropoliach dzisiaj przychodzi czas na mniejsze ośrodki, które potrzebują pieniędzy na rozwój infrastruktury, edukację i programy. Polexit oznacza pół miliarda euro mniej na te cele po 2020 roku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
17-03-2017
Szczecin. Pleciuga przygotowuje Teatralny TyDzień Dziecka
Szczeciński Teatr Lalek dostał 135,5 tys. zł z Ministerstwa Kultury na Teatralny TyDzień Dziecka. Przygotuje premierę, zaprosi teatry z zagranicy.
17-03-2017
Warszawa. Większa dotacja dla Teatru Powszechnego
Władze Warszawy wprowadziły poprawkę budżetu, który trafi do Teatru Powszechnego. Radni przekażą teatrowi prawie dwa miliony złotych więcej niż początkowo zakładano.
16-03-2017
Białystok. Prawie milion zł dodatkowo na kulturę
910 tys. zł - o taką kwotę chce zwiększyć wydatki na miejską kulturę prezydent Białegostoku. Tadeusz Truskolaski zaproponował zmianę w budżecie, projekt został już skierowany pod obrady radnych.
16-03-2017
Częstochowa. Pół miliona złotych na kulturę
W tym roku, podobnie jak poprzednio, najwyższą dotację 37 tys. zł otrzymała Fundacja Kulturoholizm. Przeznaczy ją na organizację siódmej edycji Festiwalu "ART.eria". Komu jeszcze przypadną środki z miejskiej puli?
11-03-2017
Trójmiasto. Gdańsk i marszałek rozdali swoje granty
Gdańsk i Urząd Marszałkowski rozdzieliły swoje granty na kulturę. Gdańsk rozdał w ramach grantów jednorocznych 1 mln 689 tys. zł, zaś marszałek na rozwój kultury w województwie pomorskim przeznaczył 1 mln zł. Pozostałe w budżecie Gdańska środki w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu kultury, czyli 551 tys. zł, trafią na tzw. małe granty.
08-03-2017
Gdańsk. Miasto przyznało dwa miliony na kulturę
Projekty muzyczne, filmowe, artystyczne, literackie a także społeczne - Miasto Gdańsk przyznało granty na działalność kulturalną. Najwięcej otrzymały Festiwal Filmów Kultowych, SpaceFest, Zbliżenia - Festiwal Kultury Żydowskiej i Euro Chamber Music Festival.
08-03-2017
Podlaskie. Festiwale teatralne wsparte przez ministra
Trzy festiwale teatralne w regionie są niezagrożone. Choć niestety odpadły wnioski części związanych z regionem grup teatralnych i stowarzyszeń, to odetchnąć mogą organizatorzy objazdowego Wertepu, Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych "Metamorfozy" i Festiwalu Teatrów Lalek w Walizce.
06-03-2017
Kalisz. Pieniądze na kulturę
Wzorem lat poprzednich Kalisz zamierza przekazać władzom województwa pieniądze na wspieranie marszałkowskich instytucji kultury w naszym mieście. W tym roku będzie to 310 tys. zł
06-03-2017
Łódź. Ok. 26 mln zł na wyposażenie Narodowego Centrum Kultury Filmowej
Ok. 26 mln zł unijnego dofinansowania na wyposażenie m.in. ścieżki dydaktycznej poświęconej polskiemu kinu, dostanie Narodowe Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (NCKF). Przedsięwzięcie prezentujące historię i ewolucję polskiej kinematografii ma być zrealizowane w 2019 r.
02-03-2017
Trójmiasto. Skromne granty ministra kultury
Wprawdzie nie wszystkie programy ministerialne zostały już rozstrzygnięte, jednak wyniki tych najważniejszych są już znane. Niestety, organizatorzy trójmiejskich imprez i wydarzeń nie mają zbyt wielu powodów do radości. Najbardziej zadowoleni mogą być w Pomorskiej Fundacji Filmowej i w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, które otrzymały trzyletnie zabezpieczenie swoich najważniejszych imprez.
02-03-2017
Warszawa. MKiDN ogłosiło nabory wniosków o środki UE w obszarze kultury
Dwa nabory wniosków o unijne dofinansowanie projektów w obszarze kultury - dla regionów słabiej rozwiniętych oraz dla Mazowsza jako regionu lepiej rozwiniętego - zostały ogłoszone przez MKiDN. Nabory potrwają od 3 kwietnia do 4 maja 2017 r.
01-03-2017
Katowice. Projekt Teatru Śląskiego z dofinansowaniem programu "Scena dla Tańca"
Projekt "Jaram się. Taniec, który buduje wspólnotę", realizowany przez Teatr Śląski w Katowicach, otrzymał dofinansowanie i zostanie zaprezentowany w czterech miejscach w województwie śląskim.
01-03-2017
Małopolskie. Prawie 45 mln zł z UE dla pięciu instytucji kultury
Prawie 45 mln zł z UE trafi, decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do pięciu małopolskich instytucji kultury - poinformował w środę małopolski urząd marszałkowski.
01-03-2017
Rzeszów. Pieniądze od ministra kultury
Muzyczny Festiwal w Łańcucie otrzymał najwyższą na Podkarpaciu dotację od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach rozstrzygniętych do tej pory konkursów - 360 tys. zł. Ani grosza nie dostał m. in. Koncert Jednego Serca Jednego Ducha w Rzeszowie. Jakie podkarpackie propozycje kulturalne doceniło ministerstwo?
01-03-2017
Wrocław. Pantomima dla Tańca
Wrocławski Teatr Pantomimy otrzymał dotację w ramach programu "Scena dla Tańca 2017" i ruszy w objazd z przedstawieniami, które miały premierę w jubileuszowym 60. sezonie artystycznym.
28-02-2017
Gdańsk. Koniec konfliktu w Operze Bałtyckiej?
Porozumienie negocjowane właściwie od początku pracy w Operze Bałtyckiej dyrektora Warcisława Kunca ze związkami zawodowymi ma zostać lada dzień podpisane. To efekt rozmów przeprowadzonych przez marszałka Mieczysława Struka z dyrekcją i przedstawicielami związków zawodowych w minionym tygodniu.
25-02-2017
Łódź. Ponad 1,4 mln zł dotacji na tegoroczne festiwale
Miejskie instytucje kultury pozyskały łącznie ponad 1,4 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na organizację tegorocznych festiwali. Zastrzyk finansowy otrzymały m.in. Festiwal Transatlantyk, Łódź Czterech Kultur, Festiwal Mediów "Człowiek w Zagrożeniu".
24-02-2017
Bydgoszcz. Trwa walka o program Bardzo Młoda Kultura
Teatr Polski w Bydgoszczy i 15 innych operatorów Bardzo Młodej Kultury w całej Polsce protestują przeciw decyzji ministra kultury o zmniejszeniu o połowę środków na program, który już jest w realizacji. Podczas gdy resort tłumaczy się mediom, bydgoski teatr punktuje: "Nie zmienia się reguł podczas gry".
23-02-2017
Białystok. Minister dał na kulturę
Cieszą się lalkarze, cieszą się galerie. Są pieniądze na festiwale, remont, wystawy i zakup prac.
23-02-2017
Bydgoszcz. Radni apelują ws. dotacji na festiwal operowy
Radni chcą, by w przyszłym roku miasto zwiększyło dotację na Bydgoski Festiwal Operowy. - To nasz wyróżnik na mapie Polski i Europy - mówił Jan Szopiński (SLD).
23-02-2017
Kalisz. Sukces Teatru Bogusławskiego w walce o ministerialne dotacje
Najbliższe trzy edycje Kaliskich Spotkań Teatralnych otrzymały bardzo wysokie dofinansowanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
23-02-2017
Poznań. Festiwale bez dotacji, teatry - w lepszej sytuacji
Znane poznańskie festiwale muzyczne bez dotacji z Ministerstwa Kultury. Za to w ramach programu "Infrastruktura kultury" poznańskie instytucje otrzymają więcej pieniędzy niż rok temu. Teatr Muzyczny - na zakup instrumentów, a trzy teatry - na zakup wyposażenia.
22-02-2017
Bydgoszcz. Rząd obcina Teatrowi Polskiemu kasę
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że Festiwal Prapremier nie otrzyma dofinansowania. Bydgoski teatr ma jeszcze jeden finansowy problem z ministerstwem. Resort obciął o połowę budżet ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultury, którego koordynatorem w regionie jest Teatr Polski.
22-02-2017
Opole. Ministerialne pieniądze na kulturę
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało już część dotacji na rok 2017 w ramach konkursów m.in. z zakresu twórczości artystycznej i edukacji kulturalnej. Do instytucji z Opola trafi nieco ponad 900 tys. zł.
22-02-2017
Bydgoszcz. Teatr Polski mówi "nie" ministrowi Glińskiemu
"Nie zgadzamy się z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego o obcięciu połowy dotacji dla programu Bardzo Młoda Kultura na rok 2017" - oświadcza Teatr Polski w Bydgoszczy. I domaga się cofnięcia decyzji.
21-02-2017
Bydgoszcz. Miasto pomaga Festiwalowi Operowemu
Tegoroczny, XXIV już Bydgoski Festiwal Operowy odbędzie się od 29 kwietnia do 4 maja. Bilety na festiwalowe przedstawienia będzie można kupić już od 27 marca. Tymczasem na jutrzejszej sesji radni miejscy zdecydują o przekazaniu dotacji od Bydgoszczy samorządowi województwa kujawsko-pomorskiego właśnie na festiwal. Ma ona wynieść 235 tysięcy złotych.
21-02-2017
Kielce. Kubuś dostał pieniądze na III Festiwal Hurra! ART!
Teatr Lalki i Aktora Kubuś otrzymał z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 79 000 zł na realizację III edycji Wakacyjnego Festiwalu Sztuki dla Dzieci i Młodzieży Hurra! Wydarzenia artystyczne dla dzieci i młodzieży.
21-02-2017
Kielce. Żeromski i tancerze z kasą od ministra
Kolejne pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafią do regionu świętokrzyskiego. 100 tysięcy złotych z resortu kultury dostanie Teatr im. Stefana Żeromskiego
21-02-2017
Słupsk. Wymienią światła w Tęczy?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało właśnie listę instytucji, których projekty infrastrukturalne otrzymają w tym roku dofinansowanie na realizację. W gronie kilkudziesięciu podmiotów znalazł się m.in Państwowy Teatr Lalki Tęcza.
21-02-2017
Szczecin. Słabe ministerialne dofinansowanie
Minister kultury i dziedzictwa narodowego ogłosił wyniki naboru wniosków na projekty kulturalne na 2017 rok. Ważne szczecińskie festiwale sztuk wizualnych bez dotacji
20-02-2017
Kielce. Festiwal bajek i harcerze bez wsparcia
Europejskiemu Centrum Bajki w Pacanowie i kieleccy harcerze nie dostali pieniędzy na swoje sztandarowe imprezy.
18-02-2017
Trójmiasto. 97 twórców kultury ze stypendiami marszałka województwa pomorskiego
Scenariusze filmowe, spektakle teatralne, propozycje wydawnictw muzycznych i literackich, a także wystawy - jak co roku marszałek przyznał stypendia dla twórców kultury. O 350 tys. zł ubiegało się 237 twórców, którzy zgłosili 244 projekty. Stypendia przyznano 97 twórcom. Średnia wysokość przyznanego stypendium wyniosła 3 tys. 608 zł.
08-02-2017
Gdańsk. Dofinansowano kulturalne projekty wieloletnie
Po raz pierwszy Gdańsk rozdał pieniądze na wieloletnie projekty na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego dla organizacji pozarządowych. Na lata 2017-2019 przekazano instytucjom kultury w sumie blisko 5 mln zł. Dwie trzecie tej kwoty trafi do organizatorów festiwalu Actus Humanus.
06-02-2017
Katowice. Śląski Fundusz Filmowy dla twórców
Filmowcy, których produkcje poprzez temat czy miejsce realizacji powiązane są z woj. śląskim, mogą ubiegać się o dofinansowanie ze Śląskiego Funduszu Filmowego. Do rozdysponowania jest ponad 500 tys. zł. Nabór trwa do 20 lutego.
06-02-2017
Strajk w Operze Bałtyckiej. "Nie wierzymy w słowa dyrektora"
Protesty pracowników Opery Bałtyckiej trwają od kilku miesięcy. W listopadzie NSZZ "Solidarność" działające w Operze Bałtyckiej złożyły do marszałka województwa Mieczysława Struka wniosek o odwołanie dyrektora Warcisława Kunca - pisze Katarzyna Sudoł w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
03-02-2017
Bydgoszcz. Są pieniądze do wzięcia!
Startuje konkurs grantowy Struktury Kultury na projekty związane z edukacją kulturalną. - Zachęcamy do nieszablonowych, odważnych realizacji - mówią organizatorzy. Nabór do połowy miesiąca.
02-02-2017
Bydgoszcz. Zdobądź grant na działania z zakresu edukacji kulturowej
Ponad 160 tysięcy złotych - tyle wynosi budżet tegorocznej edycji konkursu grantowego programu Struktury Kultury realizowanego w województwie kujawsko-pomorskim przez Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy w ramach ogólnopolskiego działania Narodowego Centrum Kultury w Warszawie "Bardzo Młoda Kultura". Dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturowej mogą otrzymać osoby fizyczne związane z kulturą lub oświatą. Nabór trwa do 15 lutego.
27-01-2017
Warszawa. Dramatyczny zdobywa unijne dotacje
Trzy miliony złotych - taką kwotę wspólnie zdobyły z funduszy europejskich Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy i Biuro Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Miasta st. Warszawy na inwestycje w infrastrukturę Teatru Dramatycznego w latach 2017-2018.
26-01-2017
Kielce. Teatr Żeromskiego walczy o pieniądze na remont
Jeszcze w styczniu ogłoszą konkurs na projekt przebudowy Trwa walka z czasem Teatru Żeromskiego - jej cel to zdobycie pieniędzy z funduszy unijnych na modernizację obiektu.
24-01-2017
Bydgoszcz. Artyści odebrali w ratuszu stypendia
Spośród stu złożonych wniosków, do realizacji indywidualnych przedsięwzięć ratusz wybrał 42 projekty. Dzięki stypendiom zrealizowane zostaną m.in. druki książek, nagrania płyt, wystawy i koncerty.
23-01-2017
Gdynia. 375 tysięcy na kulturę
Edukacja teatralna i filmowa, działania literackie i muzyczne a także rozmowy filozoficzne oraz wydanie gdyńskiego rocznika - takie są plany na działania kulturalne w Gdyni. Miasto, podobnie jak w latach poprzednich, przeznaczyło na ich realizację 375 tysięcy złotych.
21-01-2017
NCK hojnie wspiera projekty Pietrzaka, Sakiewicza, Rydzyka i Karnowskich. Żniwa prawicy dopiero się zaczynają
NCK wyłożyło po kilkaset tysięcy na imprezy okolicznościowe i koncerty organizowane przez fundacje Jana Pietrzaka i Tomasza Sakiewicza. Co najmniej po kilkadziesiąt tysięcy złotych dostały media związane z o. Tadeuszem Rydzykiem, Krzysztofem Skowrońskim i braćmi Karnowskimi - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
18-01-2017
Białystok. Radny kontra opera. Stawka: dotacja
Krzysztof Stawnicki z PiS nie chce dać ani grosza operze. Bo to instytucja marszałka. Poza tym, według niego OiFP źle rozliczyła pieniądze z miasta, które dostała w 2015 roku.
14-01-2017
Mariusz Kałamaga: Nie mam za co przepraszać Bytomia
Komik czy satyryk nie są po to, by pokazywać świat idealny. Od takich bajek są politycy. Komik ma pokazywać świat, jaki jest naprawdę, ale w sposób karykaturalny - mówi Mariusz Kałamaga, kabareciarz i pomysłodawca Międzygalaktycznego Zlotu Superbohaterów, na który w tym roku urzędnicy nie chcą dać pieniędzy. Wszystko przez żarty o Bytomiu.
11-01-2017
Świętokrzyskie. Miliony dla kultury
W tym roku ponad 30 milionów złotych dla marszałkowskich placówek kulturalnych.
10-01-2017
Toruń. Kultura za 65 mln zł. Kto ile dostanie?
65 milionów złotych chce przeznaczyć Toruń na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego w 2017 roku. To o kilkanaście milionów złotych więcej niż rok wcześniej. Na co zostaną wydane te pieniądze?
05-01-2017
Prawdziwa sztuka?
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej grupa bytomian protestowała przeciw wycofaniu się gminy z finansowania Międzygalaktycznego Zlotu Suberbohaterów. Kilka dni wcześniej słyszałem rozmowę w Radio Piekary z jednym ze współorganizatorów tej trzydniowej imprezy, który lekko stwierdził, że "120 tysięcy złotych to budżet minimum". Cóż, oczekiwania organizatorów są rzeczywiście galaktyczne, a ich pewność, że samorząd powinien finansować takie przedsięwzięcie - wręcz międzygalaktyczne - pisze Marcin Hałaś w Życiu Bytomskim.
05-01-2017
Wielka awantura o kasę na kulturę
Ostro na sesji. Teatromania, Hartowanie Teatrem, Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów - małe są szanse na to, by te cykliczne imprezy odbyły się w tym roku, bo miastu brakuje na nie pieniędzy. Na taki scenariusz nie godzi się grupa mieszkańców, którzy w formie protestu pojawili się na sesji Rady Miejskiej. Było gorąco. Protestujący wręczali radnym BIS worki wypełnione piaskiem. Część radnych daru nie przyjęła - pisze Tomasz Nowak w Życiu Bytomskim.
02-01-2017
Białystok. Stypendia artystyczne dla młodych twóców
Dziesięciu młodych twórców otrzyma roczne stypendia artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku, a czterech - półroczne. Łączna wartość stypendiów wynosi 154 tys. zł. Ponadto prezydent przyznał osiem stypendiów dla twórców profesjonalnych.
02-01-2017
Kielce. Więcej pieniędzy dla Teatru Żeromskiego
Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach dostanie w 2017 roku więcej pieniędzy na bieżącą działalność i inwestycje. Dotacja z urzędu marszałkowskiego zwiększy się o 1,5 mln zł i wyniesie 5 mln 600 tys. złotych. Taki zapis znalazł się w przyjętej dziś przez sejmik uchwale budżetowej.
30-12-2016
Bytom. Kultura się liczy. Mieszkańcy i ludzie kultury przeciwko urzędnikom
Mieszkańcy Bytomia, lokalni aktywiści i animatorzy kultury są przeciwni ograniczeniu wydatków na wydarzenia kulturalne, z których miasto jest znane. W czwartek wyrazili swój sprzeciw, biorąc aktywny udział w ostatniej w tym roku sesji rady miasta.
27-12-2016
Słupsk. "Love story" odbija się na finansach Nowego Teatru
Władze miasta chcą zwiększenia dotacji dla Teatru Nowego, by pokryć straty, które powstały za poprzedniego kierownictwa teatru. Mowa o 127 tysiącach złotych.
22-12-2016
Bytom. Znikają dwa festiwale i warsztaty edukacyjne
Obydwa projekty prowadziła Dagmara Gumkowska, która - wraz z ich zawieszeniem - przestaje być pracownikiem Bytomskiego Centrum Kultury. Zniknie więc także unikatowy cykl warsztatów dla nauczycieli Akcja Edukacja, który koordynowała.
22-12-2016
Łódź. 20 mln zł na remont budynku
Przebudowana zostanie Duża Scena, budynek będzie podniesiony o dwie kondygnacje. Powstanie świetlica i Regionalne Centrum Edukacji. W połowie roku rozpocznie się remont Teatru Powszechnego. W środę podpisano umowę.
22-12-2016
Wrocław. Ile pieniędzy na kulturę po ESK?
W przyszłym roku wydatki będą mniejsze niż podczas Europejskiej Stolicy Kultury. Mniej pieniędzy dostaną duże instytucje, np. Kino Nowe Horyzonty. W planach jest natomiast budowa centrów kulturalnych w Lipie Piotrowskiej i na Ołtaszynie.
21-12-2016
Łódź. Prawie 20 mln zł ma kosztować modernizacja Teatru Powszechnego
Prawie 20 mln zł ma kosztować modernizacja Teatru Powszechnego w Łodzi. Pieniądze, które pochodzą z Unii Europejskiej i kasy miasta, przeznaczone są na rozbudowę i modernizację Dużej Sceny. Prace budowlane rozpoczną się w przyszłym roku.
21-12-2016
Teatromanii w Bytomiu już nie będzie. Za droga?
W miejskim budżecie nie ma pieniędzy dla sztandarowych programów Bytomskiego Centrum Kultury. Znika Teatromania i HartOFFanie.Tymczasem w internecie, także na profilu Beceku, rozgorzała gorąca dyskusja. Internauci nie przebierają w słowach. Jest mowa o skandalu, pustyni kulturalnej, a nawet "samobójstwie" placówki - pisze Magdalena Nowacka-Goik w Polsce Dzienniku Zachodnim.
21-12-2016
Warszawa. Resort zablokował ulgi podatkowe dla twórców i artystów
Ministerstwu Finansów udało się skutecznie zablokować wprowadzenie korzystnych regulacji podatkowych dla twórców i artystów. Na zniesienie limitu ryczałtowych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodów od 1 stycznia 2017 nie ma szans - pisze "Puls Biznesu".
20-12-2016
Poznań. Wieloletnie dotacje na kulturę przyznane
Ponad 18 mln zł z budżetu Miasta Poznania otrzymają w latach 2017-2019 organizacje pozarządowe, których projekty zwyciężyły w otwartym konkursie na wieloletnie projekty kulturalne.
19-12-2016
Bytom. Koniec Teatromanii i HartOFFania Teatrem
Bytom pozbywa się imprez, które od kilkunastu lat promują miasto w świecie. 18 lat Teatromanii i 13 lat HartOFFania Teatrem. To dwie teatralne imprezy, które działy się w Bytomskim Centrum Kultury.
16-12-2016
Szczecin. Emocje przy pieniądzach na kulturę
Miasto planuje przyznawać w nadchodzącym roku na kulturę ok. 58 mln zł. Radni z komisji kultury mieli wątpliwości co do Filharmonii, 13 Muz, Szczecińskiej Agencji Artystycznej i "gazetki prezydenta" w "Kurierze"
14-12-2016
Łódź. Festiwal Łódź Czterech Kultur w 2017 r. zyska nową formułę
Czterech kuratorów, reprezentujących sztuki wizualne, literaturę, muzykę i teatr, przygotuje program przyszłorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Takie rozwiązanie zostanie zastosowane po raz pierwszy w historii tego organizowanego od 2010 r. wydarzenia.
09-12-2016
"Dobra zmiana" uderzyła w lubelską kulturę
Przez ostatnie pięć lat Galeria Labirynt regularnie dostawała pieniądze z grantów ministerstwa kultury. W tym roku po raz pierwszy nie otrzymała nic. Ze wspierania Carnavalu Sztukmistrzów i wydarzeń w Teatrze Starym wycofała się spółka skarbu państwa PGNiG, a Nocy Kultury nie finansowała już spółka PZU. Po roku rządów PiS sprawdzamy, ile lubelska kultura straciła na tzw. dobrej zmianie - pisze Kacper Sulowski w Gazecie Wyborczej - Lublin.
07-12-2016
Rabka-Zdrój. Czy Rabcio dostanie 5 milionów?
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa narodowego otrzymało już wniosek od starosty nowotarskiego, w którym ten prosi o 5 milionów złotych na budowę nowej siedziby Teatru Rabcio.
30-11-2016
Białystok. Nie ma kasy na "Cyganerię"
Był wniosek o 1,4 mln zł, jest 300 tys. zł. Taka dotacja dla Opery i Filharmonii Podlaskiej jest w projekcie budżetu Białegostoku na 2017 rok. Możliwe jednak, że tę kwotę radni obetną do zera.
23-11-2016
Opole. Więcej pieniędzy na kulturę. Będą podwyżki w teatrze
W przyszłorocznym budżecie województwa będzie ponad 35 mln zł na jednostki kultury podlegające urzędowi marszałkowskiemu. To o blisko 2,5 mln zł więcej, niż w tym roku. W połowie 2017 r. pracownicy tych instytucji mają otrzymać podwyżki.
09-11-2016
Warszawa. MKiDN: 200 mln zł na obchody stulecia niepodległości
Na 200 mln zł szacowany jest budżet wieloletniego programu "Niepodległa" dotyczącego uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "Chcemy włączyć w obchody jak najszersze rzesze Polaków" - mówił w środę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
04-11-2016
Bydgoszcz. Teatr Polski bez rekomendacji MKiDN
Nadzieje ludzi związanych z Teatrem Polskim na unijne pieniądze, które mogłyby wesprzeć pilnie potrzebny remont instytucji, okazały się płonne. Władze miasta nie tracą jednak nadziei.
04-11-2016
Wrocław. Nie ma pieniędzy na remont Teatru Polskiego
O dofinansowanie w Ministerstwie Kultury prosił marszałek Cezary Przybylski, ale resort dotacji nie przyzna. Pieniądze dostanie m.in. Opera Wrocławska na rozbudowę i modernizację.
04-11-2016
Gliński: Po raz pierwszy przekroczymy magiczny próg 1 proc. budżetu na kulturę
W przyszłym roku budżetowe wydatki na kulturę przekroczą 1 proc., zwiększą się środki na uczelnie artystyczne, pojawią się nowe programy ministra dotyczące m.in. kultury dla dzieci i przemysłów kreatywnych - zapowiada minister kultury Piotr Gliński w rozmowie z PAP.