Kontrowersje po spektaklu Olivera Frljicia na XV Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy

29-09-2016
13-07-2018
Drugie a może piąte rozdanie
Pod koniec czerwca w warszawskim Teatrze Powszechnym odbyty się pokazy gościnnego spektaklu Olivera Frljicia "Drugie wygnanie". Wielki skandalista znowu zawitał nad Wisłę - pisze Tomasz Miłkowski w Dzienniku Trybuna.
28-05-2018
Czechy. Protest na scenie teatru w Brnie
Kontrowersyjna sztuka "Nasza przemoc, wasza przemoc" w teatrze Husa na provazku w Brnie została w sobotę zakłócona przez protestujących. Policjanci wyprowadzili część przeciwników spektaklu; druga grupa gwizdami starała się zakłócić zakończenie przedstawienia.
28-05-2018
Czeska skrajna prawica przerwała spektakl Olivera Frljicia
Spektakl "Nasza przemoc i wasza przemoc" w reżyserii Olivera Frljicia wystawiony w sobotę w Brnie został przerwany. - Europa zapada coraz głębiej w ideologiczną ciemność - komentuje w rozmowie z "Wyborczą" twórca głośnej "Klątwy".
11-01-2018
Bydgoszcz. Prokuratura czeka na pomoc z Bałkanów ws. spektaklu
Bydgoska prokuratura zawiesiła śledztwo w sprawie sztuki "Nasza przemoc, wasza przemoc" w reżyserii Olivera Frijicia, którą można było obejrzeć podczas bydgoskiego Festiwalu Prapremier w 2016 r. Po spektaklu wpłynęło aż osiem zawiadomień o popełnieniu przestępstwa. Zdaniem prawicowych polityków obrażała uczucia religijne.
03-10-2017
Bydgoszcz. Spektakl Frljicia wciąż pod lupą śledczych
Prokuratura Rejonowa Bydgoszcz-Północ przedłuża postępowanie w sprawie kontrowersyjnego spektaklu. Teraz chce przesłuchać aktorów.
25-09-2017
Teatr jako barykada
Sztuka to konflikt - pod tym stwierdzeniem podpisałaby się znacząca część środowisk artystycznych. Historia kultury jest znaczona manifestami, sporami czy wreszcie skandalami. Te zjawiska nie omijają teatru - pisze Szymon Spichalski w Więzi.
25-07-2017
Piotr Gliński: Budujemy i wspieramy nowe elity. Tego nie zrobi się w rok
- "Krzyczą, że jestem "cenzorem" i wprowadziłem "stalinowskie czystki". A tak naprawdę moja działalność, która polega na mecenacie państwa, przejawia się w pewnej korekcie w porównaniu z polityką poprzedników - z wicepremierem i Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotrem Glińskim rozmawia Magdalena Jakoniuk.
09-06-2017
Bydgoszcz. Spektakl Frljicia nadal pod lupą
Prokurator okręgowy chce w sprawie spektaklu "Nasza przemoc i wasza przemoc" opinii nowego biegłego. Poprzednia była nieodpowiednia?
20-05-2017
Mike Urbaniak: Polska prawica uważa, że teatrami rządzą lewacy, których trzeba w końcu uciszyć
Od czasu przejęcia władzy przez "dobrą zmianę" teatr co rusz ląduje w czołówkach serwisów informacyjnych, a główne dzienniki i tygodniki opinii (szczególnie ochoczo te na usługach PiS) poświęcają mu kolejne okładki. "Trochę wam zazdrościmy, a trochę współczujemy" - mówili mi kuratorzy teatralni z kilku głównie europejskich krajów goszczący niedawno w Warszawie. A zazdrościć jest czego, bo jesteśmy jednym z ostatnich bastionów teatru publicznego w Europie - pisze Mike Urbaniak w Gazecie Wyborczej.
15-05-2017
Bydgoszcz. Spektakl Frljicia nie obraża uczuć religijnych
Tak zdecydowali biegli w sprawie kontrowersyjnego spektaklu "Nasza przemoc i wasza przemoc", który widzieliśmy na Festiwalu Prapremier.
15-05-2017
Wanda Zwinogrodzka: Skrzywiony przekaz kształtuje potoczne wyobrażenia o teatrze
- Czy minister powinien wspierać proces degrengolady etosu sztuki scenicznej, przyznając dotacje na różne hałaśliwe brewerie, byle tylko zapewnić sobie święty spokój i uniknąć furiackich napaści? - zastanawia się w rozmowie z PAP wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka, oceniając sytuację we współczesnym teatrze polskim.
12-05-2017
Teatr politycznie niepoprawny mocno ukarany
Festiwal Prapremier bez dotacji ministerstwa wisi na włosku. Teatr wini prawicowy rząd, a politycy PiS kierowników bydgoskiej sceny za "obrażanie dużej części widzów" - piszą Marta Leszczyńska i Remigiusz Jaskot w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
10-05-2017
Bydgoszcz. Przesłuchają reżysera "Klątwy"
Oliver Frljić, najbardziej znienawidzony reżyser w Polsce, ma stanąć przed bydgoskim prokuratorem. Śledczy chcą go przesłuchać w sprawie spektaklu "Nasza przemoc, wasza przemoc" wystawionym w ub. roku na Festiwalu Prapremier.
04-05-2017
"Dobra zmiana" i samorządowcy z PO wspólnie niszczą progresywny teatr
- Spodziewam się marszu PiS przez teatralne instytucje - mówi reżyserka Weronika Szczawińska w rozmowie z Jakubem Majmurkiem w Krytyce Politycznej.
06-04-2017
Bydgoszcz na barykadach
- Miasto z dystansem traktuje postulat "poszerzenia relacji z publicznością bydgoską", skoro przez dwa i pół roku działalność TPB doprowadziła do czegoś zupełnie odwrotnego. Choć program Wodzińskiego wydaje się być bardziej dopracowany, sposobem dotychczasowej realizacji nie dał miastu dowodów na swoją wiarygodność - o sytuacji Teatru Polskiego w Bydgoszczy rozmawiają Wiesław Kowalski i Szymon Spichalski.
29-03-2017
Wojna o teatr, wojna o kulturę
W Bydgoszczy przegrał człowiek, który zaprosił Olivera Frljicia do wzniecania skandalu. Ale to ledwie początek sporu, jaki i czyj ma być teatr - piszą Przemysław Skrzydelski i Piotr Zaremba w tygodniku W Sieci.
22-02-2017
Bydgoszcz. Rząd obcina Teatrowi Polskiemu kasę
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło, że Festiwal Prapremier nie otrzyma dofinansowania. Bydgoski teatr ma jeszcze jeden finansowy problem z ministerstwem. Resort obciął o połowę budżet ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultury, którego koordynatorem w regionie jest Teatr Polski.
20-02-2017
Szkodliwość teatru
Penalizacja teatru to zjawisko zaskakująco częste i wielowymiarowe. Jak jednak pokazuje większość przykładów, zmuszanie twórców do skruchy jest bezcelowe i ma efekt odwrotny od zamierzonego - pisze Małgorzata Ćwikła w Dwutygodniku.
17-02-2017
Klątwa Polaków
- Polskie społeczeństwo jest po epoce Solidarności zakładnikiem biskupów. Klątwą Polaków jest Kościół katolicki i jego wpływy. Weźmy choćby Jana Pawła II - on jest tu ważniejszy niż sam Bóg - mówi reżyser Oliver Frljić przed sobotnią premierą w Teatrze Powszechnym.
17-02-2017
Oliver Frljić: pracowniku, wkurz sie!
- Gdy odwołano moją premierę w Starym Teatrze w Krakowie, chorwacka prawica zareagowała entuzjastycznie: "Zobaczcie, Polacy umieją sobie radzić z takimi łachudrami" - mówi Oliver Frljić. W sobotę w Teatrze Powszechnym w Warszawie urodzony w Bośni reżyser wystawia "Klątwę" na podstawie Stanisława Wyspiańskiego. Z artystą rozmawia Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
10-01-2017
Bydgoszcz. Biegli obejrzą kontrowersyjny spektakl
Przed nami kolejna odsłona skandalu po spektaklu "Nasza przemoc i wasza przemoc", który był wystawiony w Bydgoszczy na ostatnich Prapremierach.
27-12-2016
Subiektywny Alfabet 2016 roku Szymona Spichalskiego
Miniony rok okiem Szymona Spichalskiego w Teatrze dla Was.
22-12-2016
Bydgoszcz. Przesłuchają Olivera Frljića?
Sprawa skandalu wokół jednego ze spektakli tegorocznego Festiwalu Prapremier się nie kończy. Przeciągnie się do przyszłego roku.
20-12-2016
Bydgoszcz. Prokuratura chce obejrzeć spektakl Frljicia
Spektakl "Nasza przemoc, wasza przemoc" chorwackiego reżysera Olivera Frljicia, który można było obejrzeć podczas bydgoskiego Festiwalu Prapremier, teraz chce zobaczyć bydgoska prokuratura. Przesłuchała widownię i nie uzyskała rozstrzygających odpowiedzi na nurtujące ją pytania.
13-12-2016
Manewry niezbyt kulturalne
Województwo kujawsko-pomorskie wyrasta na taki region w Polsce - obok Wrocławia - gdzie urzędnicy próbują boleśnie zaszkodzić kulturze. Wprawdzie we Wrocławiu chodzi o polityczne zmiany w Teatrze Polskim, gdzie odkąd dyrektorem został PiS-owski pomazaniec Cezary Morawski, aktorzy zamiast sztuką zajmują się polityką; jednak i u nas teatry w Bydgoszczy i w Toruniu przechodzą poważne turbulencje - pisze Karina Obara w Gazecie Pomorskiej.
29-11-2016
Nie zamierzam zawłaszczać sztuki
- Zależy mi na teatrze eklektycznym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, bo będzie w nim klasyka, awangarda, rozrywka we właściwych proporcjach - rozmowa z Piotrem Całbeckim, marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego o Teatrze im. Horzycy w Toruniu.
28-11-2016
Nauka, sztuka i nowe utopie
- Gdyby edukacja artystyczna stała w Polsce wysoko, nie dochodziłoby do takich absurdów, jak śledztwo w sprawie spektaklu Olivera Frljicia i nie musiałabym tłumaczyć bydgoskiej prokuraturze jako biegły świadek, dlaczego ten spektakl nie obraża uczuć patriotycznych - rozmowa z Krystyną Duniec.
12-11-2016
Felieton na Święto Niepodległości. Gdzie są granice naszej wolności?
Frljić [reżyser spektaklu "Nasza przemoc i wasza przemoc"] włożył niewiele wysiłku w to, aby komuś zrobić przykrość. A czy sztuka nie powinna właśnie niektórych naszych uczuć obrażać? Gdzie możemy sobie beztrosko pozwolić na obrażanie uczuć, jeśli nie w sztuce? - pisze Grzegorz Giedrys w Gazecie Wyborczej - Toruń.
02-11-2016
Homolobby z Dobrą Zmianą
- Rolą artystów i intelektualistów nie jest osobiste i bezpośrednie przekształcanie rzeczywistości, ale jej rozpoznanie, opis, refleksja nad nią, prowadzenie debaty i wymiany poglądów celem sformułowania jak najtrafniejszej diagnozy i wniosków na przyszłość - mówi wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka w rozmowie z Mike'm Urbaniakiem na stronie Pan od Kultury.
24-10-2016
Bydgoszcz. Spektakl pod lupą prokuratury
Bydgoska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie skandalicznego spektaklu pt. "Nasza przemoc i wasza przemoc", który został wystawiony 25 września w Teatrze Polskim.
20-10-2016
Bydgoszcz. Rusza śledztwo ws. spektaklu Frljicia
Prokuratura wszczyna śledztwo w sprawie sztuki "Nasza przemoc, wasza przemoc", którą można było obejrzeć podczas bydgoskiego Festiwalu Prapremier. Do prokuratury wpłynęło aż osiem zawiadomień o popełnieniu przestępstwa.
19-10-2016
Bydgoszcz. Prokuratura wszczęła śledztwo ws. kontrowersyjnego spektaklu
Wszczęto śledztwo w sprawie spektaklu "Nasza przemoc i wasza przemoc", zaprezentowanym 25 września na bydgoskim Festiwalu Prapremier - poinformował w środę PAP zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ Piotr Dunal.
18-10-2016
W kulturze odwilż?
Ministerstwo Kultury przestaje być montypythonowskim Ministerstwem Dziwnych Kroków. Wicepremier Piotr Gliński zaczął od serii kuriozalnych wypowiedzi oraz bezpardonowych prób ingerencji w autonomię instytucji kultury. Teraz jego resort zmienia ton i styl - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
14-10-2016
Bydgoszcz. Sprawdzą, czy nic nie grozi wolności sztuki
Helsińska Fundacja Praw Człowieka przygląda się sprawie skandalu po spektaklu w bydgoskim teatrze, w kontekście zagrożeń dla wolności artystycznej.
14-10-2016
Bydgoszcz. Trwa śledztwo ws. spektaklu Olivera Frljića
W tej chwili w bydgoskiej prokuraturze znajduje się sześć zawiadomień o obrazie uczuć religijnych i znieważeniu symboli narodowych, których mieli się dopuścić twórcy spektaklu "Nasza przemoc i Wasza przemoc", jacy gościli podczas wrześniowego Festiwalu Prapremier w Teatrze Polskim.
14-10-2016
Po raz drugi - co widzimy?
Frljić nie chce obrażać polskiej flagi, ani religii, bo chyba wie, że to nie ma większego sensu. Chce, za pomocą znaków teatralnych, które są fikcją, zwrócić uwagę na globalne problemy polityczne i skłonić widzów do przemyślenia tych spraw. Zatem nic w tym spektaklu nie zbezczeszczono, nikt nie powinien poczuć się obrażony, za to wszyscy powinni czuć się wezwani do myślenia na temat tego co właściwie zobaczyli - pisze Stanisław Godlewski.
07-10-2016
Bez przesady, panie i panowie, bez przesady!
Jeśli uznamy, że twórca mocą jedynie swej arbitralnej decyzji ma prawo do absolutnie niczym nieograniczonego operowania wszelkimi symbolami, to czy nie ma w tym rodzaju przemocy wobec tych, dla których niektóre symbole mają szczególne znaczenie, i którzy mają prawo do ochrony swej wrażliwości? - o zamieszaniu wokół spektaklu "Nasza przemoc, wasza przemoc" na bydgoskim Festiwalu Prapremier, pisze Ryszard Warta w Nowościach.
07-10-2016
Bydgoszcz. Sobecka doniosła do prokuratury ws. spektaklu
Dopiero w środę do bydgoskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie posłanki PiS z Torunia Anny Sobeckiej w sprawie sztuki "Nasza przemoc, wasza przemoc" którą można było obejrzeć podczas zakończonego w weekend Festiwalu Prapremier. W sumie do prokuratury wpłynęło osiem zawiadomień.
07-10-2016
Warszawa. Protest "Nie oddamy wam kultury"
Chcemy pokazać, że ludzi kultury i polityków zawsze powinna oddzielać podwójna ciągła linia. Każda ingerencja polityków w kulturę jest zła i szkodliwa - piszą organizatorzy protestu. I zapraszają 8 października na plac Defilad.
06-10-2016
Brawa za hejt
Byli już tacy w historii, którzy filozofię Nietzschego o nadczłowieku przekuli w czyn, bo odczytali ją zbyt dosłownie. Zdaje się, że równie dosłownie odczytują ją "nowocześni" dramaturdzy i ludzie teatru, którym wydaje się, że są lepsi, światlejsi, oswobodzeni ze sztywnych ram moralności, a więc "wolni". I dlatego mogą obrażać innych? Rozbawianie przez szyderstwo? Za taką "sztukę" zdecydowanie dziękuję - pisze Monika Odrobińska w idziemy.
06-10-2016
Bydgoszcz. Zastanawiają się, co zrobić z Teatrem Polskim
Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego rozmawiał w środę o partnerstwie z Teatrem Polskim w Bydgoszczy. Po skandalu na Festiwalu Prapremier, marszałek zapowiedział, że będzie zabiegał o zamknięcie drogi do dofinansowania instytucji.
06-10-2016
Na zarządzie województwa o bydgoskim teatrze
Sprawa skandalu związanego z bydgoskim teatrem miała być podnoszona na wczorajszym spotkaniu zarządu województwa. Z jakim skutkiem? Na razie jednak z żadnym - pisze Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.
04-10-2016
Bydgoszcz. Poseł Latoś poucza prezydenta Bruskiego
Zdaniem posła Tomasza Latosa w sprawie Festiwalu Prapremier głos powinien zabrać prezydent Rafał Bruski. Oświadczenie wiceprezydent Iwony Waszkiewicz to za mało. - Posługiwanie się kobietą jest wygodne - mówi poseł.
03-10-2016
Bydgoszcz. Domagają się dymisji dyrektora Teatru Polskiego
Po tym, jak w bydgoskim Teatrze Polskim podczas Festiwalu Prapremier zaprezentowano spektakl, w trakcie którego z damskiego krocza wyciągano biało-czerwona flagę, środowiska patriotyczne zaczęły domagać się dymisji dyrektora teatru.
03-10-2016
Teatr broni się przed cenzurą
Festiwal Prapremier zakończony, kontrowersje trwają. Środowiska prawicowe chcą dymisji dyrektora Teatru Polskiego, artyści piszą list w obronie jego i Festiwalu Prapremier, a minister kultury czeka na efekty pracy prokuratury - pisze Marta Leszczyńska w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
01-10-2016
Bydgoszcz. Minister Gliński o kontrowersyjnym spektaklu Prapremier
- Nie wydaje mi się, żeby sztuką było jakieś celowe prowokowanie czy obrażanie uczuć religijnych i narodowych - powiedział w sobotę wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w związku z kontrowersyjnym spektaklem na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy.
01-10-2016
Bydgoszcz. Zwolnić dyrektora teatru albo... prezydenta miasta
Krystian Frelichowski i środowiska PiS pod Teatrem Polskim: - Chcemy zdymisjonowania dyrektora Wodzińskiego. To on odpowiada za program festiwalu. Jeśli prezydent go nie odwoła, trudno. Będzie trzeba pomyśleć o zmianie prezydenta.
01-10-2016
List otwarty w obronie Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy
My, artyści i przedstawiciele teatrów, występujących na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy wyrażamy nasze głębokie oburzenie atakiem polityków i władz województwa kujawsko-pomorskiego na twórców przedstawienia "Nasza przemoc i Wasza przemoc" oraz organizatorów Festiwalu Prapremier.
30-09-2016
Bydgoszcz. Oświadczenie władz Miasta Bydgoszczy
Poniżej publikujemy oświadczenie w sprawie spektaklu "Nasza przemoc i wasza przemoc" zaprezentowanego podczas Festiwalu Prapremier.
30-09-2016
Bydgoszcz. Prawicowi działacze żądają dymisji dyrektora Teatru Polskiego
Dymisji Pawła Wodzińskiego - dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy zażądali na wspólnej konferencji prasowej przedstawiciele organizacji niepodległościowych i katolickich, w tym radni miasta.
30-09-2016
Ja, mąż zaufania polityków. Dlaczego zdecydowałem się opisać prowokacyjne sceny na festiwalowym przedstawieniu
Obawiam się, by złe emocje wokół tegorocznej edycji nie stały się gwoździem do trumny tego przedsięwzięcia. Dwa dni później na festiwalu pojawiły się spektakle grecki i czeski, również opowiadające o przemocy, ale inaczej: subtelnie i dowcipnie. Szkoda by było, gdyby takie teatry przestały przyjeżdżać nad Brdę - pisze Jarosław Reszka w Expressie Bydgoskim.
30-09-2016
O sztuce w polityce
List otwarty Romana Jasiakiewicza, radnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, do Piotra Całbeckiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
30-09-2016
Publiczność zwymyślana?
"Nasza przemoc i wasza przemoc" w reż. Olivera Frljića - koprodukcja HAU Hebbel am Ufer w Berlinie, Wiener Festwochen, Slovensko mladinsko gledališče, Ljubljana, Kunstfest Weimar, Zürcher Theaterspektakel i Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca, Rijeka, na XV Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. Pisze Szymon Spichalski w portalu Teatr dla Was.
30-09-2016
Spektakl (nieobecnych) oburzonych
Dziś (30 września) wieczorem w kaplicy Klarysek w Bydgoszczy odbędą się modły. Przebłagalne. Za grzechy sceny. To już czwarty akt dramatu, którego, niestety, ciąg dalszy nastąpi - pisze Marta Leszczyńska w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
30-09-2016
Sztuka teatralnego oczyszczenia
Tak udanej akcji promocyjnej Teatrowi Polskiemu można tylko pozazdrościć. Tym razem naprawdę jest ostro, czyli tak, jak powinno być we współczesnej sztuce - komentuje Katarzyna Bogucka w Expressie Bydgoskim.
30-09-2016
Kto za, kto przeciw Polskiemu
Pozwolę tu sobie na komentarz. Wchodząc w buty recenzenta i grożąc, Całbecki nie tylko się ośmiesza, ale także stwarza niebezpieczny precedens. Teatr publiczny opiera się na paradoksie - ma nie tylko dostarczać rozrywki i pielęgnować tożsamość, ale też krytykować i prowokować swojego mecenasa, czyli obywateli, podatników, za jego własne pieniądze. Dziś jest to możliwe dzięki niezależności instytucji kultury od urzędników. System ten, jak każdy, ma swoje słabe punkty - ale działa. Zniszczenie go byłoby wielką stratą dla kultury narodowej - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
29-09-2016
Bydgoszcz. Marszałek przeciwny dofinansowaniu Festiwalu Prapremier
Marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki poinformował, że jest przeciwny dofinansowaniu Festiwalu Prapremier m.in. z powodu "siania nienawiści". Kontrowersje wzbudził słoweńsko-chorwacki spektakl "Nasza przemoc i wasza przemoc" w reż. Olivera Frljicia.
29-09-2016
Bydgoszcz. Oświadczenie Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki
Uproszczona i zwulgaryzowana krytyka spektaklu w mediach nie ma nic wspólnego z jego artystycznym kształtem i jest niezgodna z wymową sztuki - czytamy m.in. w Oświadczeniu.
29-09-2016
Bydgoszcz. Teatr Polski: Marszałek nas cenzuruje
Burza po niedzielnym spektaklu "Nasza przemoc i wasza przemoc", który został pokazany na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy. - To najbrutalniejsza próba cenzury ekonomicznej i najbardziej arogancka groźba skierowana wobec instytucji publicznej od 1989 roku - teatr komentuje mocne słowa marszałka Całbeckiego, który chce odebrać bydgoskiej scenie dofinansowanie.
29-09-2016
Profanacja na scenie
Promocja pornografii, bluźnierstwo i pogarda wobec katolików na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy - o kontrowersjach wokół spektaklu Olivera Frljićia pisze Małgorzata Bochenek w Naszym Dzienniku.
29-09-2016
Profanacja za publiczne pieniądze
Z krzyża schodzi Jezus i zaczyna gwałcić (sic!) muzułmankę. Wcześniej jedna z kobiet na scenie wyjmuje z krocza flagę Polski i z dumą rozpościerają nad publicznością. Brzmi jak wyjątkowo ohydny żart? Skandal, jaki miał miejsce w bydgoskim Teatrze Polskim, jest faktem i nie można przejść obok niego obojętnie. Zwłaszcza że został wystawiony za pieniądze podatników, a wśród partnerów festiwalu jest... Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - pisze Magdalena Jakoniuk w Gazecie Polskiej codziennie.
29-09-2016
Bydgoszcz. Władze miasta ws. Teatru Polskiego i Prapremier
Władze Bydgoszczy uznały za krzywdzące stanowisko marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, który sprzeciwia się dofinansowaniu Festiwalu Prapremier w związku z kontrowersyjnym spektaklem. Zaapelowały do zarządu województwa o niepodejmowanie pochopnych decyzji w tej sprawie.
28-09-2016
Bydgoszcz. Kontrowersje po spektaklu na Festiwalu Prapremier
Reduta Dobrego Imienia zwróciła się w środę do organizatora Festiwalu Prapremier - Teatru Polskiego w Bydgoszczy, "Polski the Times" i Agencji informacyjnej Polska Press o wyjaśnienia w sprawie kontrowersji wokół zagranicznego spektaklu "Nasza przemoc, wasza przemoc".
28-09-2016
Bydgoszcz. Spektakl Olivera Frljića w prokuraturze
Toruńska posłanka PiS-u czuje się urażona faktem wystawienia w Teatrze Polskim w Bydgoszczy spektaklu w reżyserii Olivera Frljića pt. "Nasza przemoc i wasza przemoc". Było to jedno z przedstawień pokazanych w ramach Festiwalu Prapremier.
28-09-2016
Prawica odkryła skandal w teatrze. Wagina plus flaga równa się zawiadomienie do prokuratury
Na festiwalu Prapremiery w bydgoskim Teatrze Polskim pokazano w weekend najnowszy spektakl Olivera Frljića. Efekt? Trzy zawiadomienia do prokuratury. Mogę uspokoić posłankę Sobecką. Gdy oglądałem spektakl Frlijća na festiwalu w Weimarze, wyciągana z pochwy flaga była czarno-żółto-czerwona - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.