IV Kongres Kultury

13-09-2016
10-10-2019
Cztery lata ministra Glińskiego. Kronika
Trzy lata, 10 miesięcy i 25 dni rządów ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego obfituje w zdarzenia bez precedensu i procesy sądowe. Próby cenzury, zwalnianie dyrektorów wbrew warunkom kontraktu, nastawanie na autonomię instytucji. A także dewastowanie teatrów i promowanie prawicowej propagandy. Prezentujemy kronikę nadużyć kulturalnych ministra - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
02-12-2016
Nie chodzi o to, żeby wszyscy kochali Szekspira
W grudniu mija pięć lat od Poznańskiego Kongresu Kultury. Czy jest nam w Poznaniu potrzebny nowy kongres, czy można zaszczepić na nasz grunt kilka pomysłów z innych województw i o czym właściwie rozmawiano na październikowym Kongresie Kultury w Warszawie? O tym wszystkim mówi poznański socjolog i badacz kultury Marek Krajewski w rozmowie z Natalią Grudzień i Sylwią Klimek z portalu kulturapoznan.pl.
24-10-2016
Wyspy polifonii
Jeden kongres, a obalił niemało uprzedzeń dotyczących sfery kultury: można o niej rozmawiać na równych prawach, nie potrzeba do tego władzy, a pieniądze wprawdzie często pomagają, ale bywa, że psują - Kongres Kultury podsumowuje Bartek Chaciński w Polityce.
18-10-2016
Nie oddamy wam kultury
Kongres Kultury 2016 został powołany przez kulturalny establishment po to, aby uderzyć w nową władzę i głosić pochwały tego, co było, a więc swojej w niej dominacji. W tym sensie hasło "Nie oddamy wam kultury" z jego strony było do bólu prawdziwe. Establishment deklaruje, że nikomu jej nie odda. Powinniśmy odpowiedzieć tym samym. Nie oddamy wam kultury - pisze Bronisław Wildstein w tygodniku W Sieci.
18-10-2016
Zniewolony umysł
Niektórzy artyści mają taką przypadłość, że najgorsze role grają w rzeczywistym życiu. Krzysztof Masłoń, w specjalnym dodatku tygodnika Do Rzeczy poświęconym Kongresowi Kultury, trawestuje Miłosza i opisuje nowych bohaterów: Andrzeja Wajdę, Marię Janion, Krystynę Jandę i Monikę Strzępkę.
18-10-2016
W kulturze odwilż?
Ministerstwo Kultury przestaje być montypythonowskim Ministerstwem Dziwnych Kroków. Wicepremier Piotr Gliński zaczął od serii kuriozalnych wypowiedzi oraz bezpardonowych prób ingerencji w autonomię instytucji kultury. Teraz jego resort zmienia ton i styl - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
12-10-2016
Komedianci w cieniu pałacu Stalina
Tak jak w czarnym proteście wybór czerni wymownie mówi, czym jest aborcja, oddając stan ducha tych, co chcą przyzwolenia na przerywanie życia dzieci przez matki, tak demonstrujący artyści obierając za miejsce manifestu Pałac Kultury, w jakiś symboliczny sposób czynią z niego swoją twierdzę. Jest jakaś ciągłość pomiędzy sylwetką sowieckiej, stalinowskiej budowli a protestującymi - pisze Jan Pospieszalski w Gazecie Polskiej.
12-10-2016
Bez mesjanizmu
Oddolnie zorganizowany Kongres Kultury pokazał, że ta sfera aktywności społecznej nie ma zamiaru poddać się dyktatowi władzy centralnej - pisze Ewwin Bendyk w Polityce.
12-10-2016
Kongres Kultury 2016: Udało się!
Kongres Kultury odniósł wielki sukces, dał materiał do myślenia i działania na najbliższe miesiące i lata. Kultura, jej twórcy i odbiorcy wychodzą z niego wzmocnieni i to jest nadzieja na przyszłość - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
11-10-2016
Edwin Bendyk: Po Kongresie
Kongres Kultury się skończył, uczestnicy pracowali do samego końca. Już po, gdy się rozeszliśmy, nadeszła smutna wiadomość o śmierci Andrzeja Wajdy. Stwierdzenie o końcu pewnej epoki przestało być jedynie retoryczną figurą. A sam Kongres? Przyznam, że dawno nie miałem okazji uczestniczyć w spotkaniu o takiej intensywności i pozytywnej energii. Ale żeby się rozczulić, po prostu zamieszczę poniżej tekst swojego wystąpienia na zakończenie Kongresu (występowałem razem z Iwoną Kurz, jej tekst także doklejam) - pisze Edwin Bendyk na swoim blogu.
11-10-2016
Kongres Kultury: rozmowy także o architekturze
O roli i kulturze konkursów architektonicznych, wielu zwycięskich projektach architektów z Zachodu oraz konieczności dawania szansy młodym architektom rozmawiali uczestnicy sobotniego panelu, który odbył się w ramach Kongresu Kultury.
11-10-2016
Warszawa. Gliński nie odpowiedział na zaproszenie Kongresu Kultury
Organizatorzy zakończonego w niedzielę Kongresu Kultury oświadczyli w poniedziałek, że nie otrzymali od wicepremiera Piotra Glińskiego odpowiedzi na zaproszenie. Minister kultury przekonywał wcześniej, że wystosował do nich pismo w sprawie warunków swojego uczestnictwa.
10-10-2016
Demirski: zwiększyć uczestnictwo społeczeństwa w kulturze
Trzeba zastanowić się, jak zwiększyć uczestnictwo społeczeństwa w kulturze - powiedział dramaturg Paweł Demirski podczas debaty "Póki nie żyjemy" w niedzielę - ostatnim dniu Kongresu Kultury 2016.
10-10-2016
Kongres Kultury 2016. To, co najważniejsze, było najmniej atrakcyjne dla telewizyjnych kamer
Oddolnie zorganizowany Kongres Kultury 2016 zakończył się wczoraj w Pałacu Kultury i Nauki. Był znacznie ciekawszy niż ostatni krajowy Kongres z 2009 r. Nawet jeśli nie pojawił się na nim minister kultury Piotr Gliński - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
10-10-2016
List Marii Janion do Kongresu Kultury 2016
Dzisiejsza inauguracja przenieść nas może w przeszłość, do niedokończonego kongresu kultury z roku 81. Głosiłam wówczas konieczność przekształcenia wielkiego emocjonalnego zrywu, jakim była pierwsza "Solidarność", w wysiłek intelektualny, trwalszy od wzlotów ducha komponent zmiany. Mija trzydzieści sześć lat i zaklęty krąg polskości dokonał obrotu. Nieliczni już - a do nich należę - mogą zobaczyć siebie, wciąż stających wobec znamiennego dramatu - pisze prof. Janion do uczestników Kongresu.
10-10-2016
Warszawa. Oświadczenie MKiDN ws. Kongresu Kultury
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wystosowało specjalny komunikat dotyczący zakończonego w niedzielę IV Kongresu Kultury.
10-10-2016
Warszawa. Zakończył się Kongres Kultury
42 zespoły, które obradowały podczas zakończonego trzydniowego Kongresu Kultury, przedstawiły w niedzielę swoje pierwsze rekomendacje. Były one bardzo różnorodne, ale powtarzał się wśród nich postulat zwiększenia zakresu edukacji kulturalnej w szkołach.
10-10-2016
Wrocław. Aktorzy Teatru Polskiego protestowali w Warszawie
Aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu wystawili w Warszawie 14-godzinne "Dziady". W trakcie Kongresu Kultury protestowali także przeciwko zawłaszczaniu kultury przez politykę.
10-10-2016
Warszawa. Odpowiedź organizatorów Kongresu Kultury
Organizatorzy Kongresu Kultury 2016 odpowiadają na oświadczenie wystosowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
08-10-2016
Kongres Kultury 2016. Pierwszy dzień minął pod znakiem byłych polityków i przyszłych wyzwań
W Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie trwa Kongres Kultury. Pierwszy dzień przyniósł zarówno filozoficzne rozważania o wspólnocie, opowieści praktyków, jak i próby politycznych rozliczeń - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
08-10-2016
Praca w kulturze: niskie zarobki, śmieciowe umowy, brak ubezpieczeń
Sektor kultury w Polsce należy do grup o najniższym poziomie zarobków, artyści najczęściej pracują na umowach śmieciowych i nie mają ubezpieczenia - mówili uczestnicy sobotniego panelu Kongresu Kultury "Tło ekonomiczne pracy twórczej w Polsce".
08-10-2016
Uczestnicy Kongresu Kultury: pole kultury się poszerza
Duża część polskiej kultury współczesnej nie jest powiązana z tradycyjnymi instytucjami kultury finansowanymi przez państwo. Pole kultury się poszerza - mówili uczestnicy pierwszego panelu Kongresu Kultury pt. "Jak jest. Mapa Kultury w Polsce".
08-10-2016
Warszawa. O prawie dziecka do kultury i o wykluczeniu z kultury
O kształtowaniu polityki kulturalnej dla dzieci i młodzieży, konieczności zmian systemowych w tej dziedzinie, formach wykluczenia z kultury i niuansach pojęcia "kultura dziecięca" rozmawiali uczestnicy debaty, która otworzyła drugi dzień odbywającego się w Warszawie Kongresu Kultury.
08-10-2016
Warszawa. Trwa Kongres Kultury
Trzeba wprowadzić edukację kulturalną jako element obligatoryjnego kształcenia - powiedziała b. minister kultury Małgorzata Omilanowska podczas piątkowej debaty w Warszawie. Od piątku do niedzieli w stolicy trwa cykl debat i spotkań "Kongres Kultury 2016".
08-10-2016
Warszawa. O społecznym wykluczeniu twórców na KK
Samoorganizowanie się i praca oddolna twórców to klucz do zreformowania państwowych instytucji kultury - przekonywali w sobotę uczestnicy debaty "Poszerzone pole sztuki". Do niedzieli w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki trwa Kongres Kultury 2016.
08-10-2016
Warszawa. Protest artystów pod Pałacem Kultury
Nie oddamy wam kultury - skandowali w sobotę zebrani pod Pałacem Kultury. Artyści sprzeciwiali się ingerencji polityków w kulturę i aktualnej polityce kulturalnej. Na proteście zorganizowanym w czasie Kongresu Kultury obecni byli m.in. aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu.
07-10-2016
Kongres Kultury. 14-godzinne "Dziady" na Festiwalu Zgromadzenia
- To, co robimy, nie jest przeciwko czemuś, nie jest manifestacją jednej, wybranej ideologii. Zgromadzenia jednoczą, bo każdy może stać się częścią tej wspólnoty, każdy jest do niej zaproszony - mówią Michał Zadara i Eliza Durka, kuratorzy festiwalu Zgromadzenia. Sztuka Wspólnoty w rozmowie z Izabelą Szymańską w Co Jest Grane 24.
07-10-2016
Warszawa. Protest "Nie oddamy wam kultury"
Chcemy pokazać, że ludzi kultury i polityków zawsze powinna oddzielać podwójna ciągła linia. Każda ingerencja polityków w kulturę jest zła i szkodliwa - piszą organizatorzy protestu. I zapraszają 8 października na plac Defilad.
07-10-2016
Warszawa. Rozpoczyna się Kongres Kultury
Jaka kultura jest nam teraz potrzebna, co trzeba naprawić, jak uchronić autonomię kultury i zapewnić twórczą wolność artystom - to tematy, o których będą dyskutować uczestnicy Kongresu Kultury. Kongres rusza w piątek, potrwa do niedzieli.
07-10-2016
Warszawa. Rozpoczął się Kongres Kultury
Jaki jest stan polskiej kultury, jak chronić jej autonomię - to niektóre zagadnienia Kongresu Kultury, który rozpoczął się w piątek w Warszawie. Na kongresie zarejestrowało się ponad 3,5 tys. uczestników.
06-10-2016
Czy Kongres Kultury naprawi świat?
Permanentnej pracy myślowej, lobbingu i samoorganizacji nie zastąpią panele dyskusyjne ani na Kongresie, ani w klubokawiarni. W kongresowym entuzjazmie widzę typowo polskie przekonanie, że spotkają się ludzie zacni, szczerzy inteligenci - i uradzą, i dobrze będzie - pisze Witold Mrozek.
06-10-2016
Warszawa. Kongres Kultury, wróżek i Parlament Zwykłych Ludzi
W części sal Pałacu Kultury od piątku do niedzieli będzie obradować Kongres Kultury. W innych - Parlament Zwykłych Ludzi i Kongres Wróżek Polskich.
06-10-2016
Kongres Kultury. Wojna bardzo kulturalna
Od piątku do niedzieli warszawski Pałac Kultury zamieni się w największą od lat przestrzeń rozmowy o polskiej kulturze. Relacje z władzą ułożą się na zasadzie kohabitacji czy też będziemy mieli do czynienia z narastającym konfliktem? - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
03-10-2016
Paweł Łysak o Kongresie Kultury, korespondencji Gai i Jacka Kuroniów i "Dziadach" w reżyserii Zadary
- Najważniejszym i najbardziej absorbującym mnie wydarzeniem jest zbliżający się Kongres Kultury, który będzie odbywał się od 7 do 9 października w Warszawie. Koordynujemy jako Teatr Powszechny przygotowanie tego wydarzenia - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.
13-09-2016
Warszawa. Jest program Kongresu Kultury
327 zgłoszonych tematów i ponad 2,7 tys. zarejestrowanych uczestników - to wstępne dane dotyczące Kongresu Kultury zwołanego na 7-9 października przez środowiska pozarządowe. W poniedziałek poznaliśmy jego program.
12-09-2016
Warszawa. Kongres Kultury na początku października
Jaka kultura jest nam teraz potrzebna, co trzeba naprawić, jak uchronić autonomię kultury i zapewnić twórczą wolność artystom - to niektóre z kwestii, jakimi planują się zająć uczestnicy Kongresu Kultury, który odbędzie się od 7 do 9 października w Pałacu Kultury.
27-08-2016
Warszawa. Obywatele Kultury ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu
List wystosowany w imieniu inicjatorów Kongresu Kultury w sprawie Teatru Polskiego i złych praktyk administrowania kulturą w Polsce.
02-06-2016
Kraj. Ponad 1000 podpisów pod apelem o Kongres Kultury
Pod apelem o zorganizowanie Kongresu Kultury 2016 podpisało się już ponad 1000 osób.
25-05-2016
Będzie nowy Kongres Kultury, a nawet dwa. Minister Gliński kontra Obywatele Kultury
Jesienią mogą się odbyć w Polsce dwa kongresy kultury. Oficjalny organizuje ministerstwo. Drugi, obywatelski, zapowiada społeczny ruch Obywatele Kultury. Ma się odbyć w Warszawie 7-9 października - felieton Romana Pawłowskiego w Gazecie Wyborczej.
24-05-2016
Warszawa. Ludzie kultury chcą zorganizowania IV Kongresu Kultury jeszcze w tym roku
Ludzie kultury - plastycy, pisarze, dramaturdzy, muzycy - planują zorganizowanie IV Kongresu Kultury w październiku tego roku w Warszawie. W manifeście zapowiadającym Kongres podkreślono, że jego uczestnicy mają "wspólnie sprzeciwić się ksenofobii, pogardzie i nienawiści".
23-05-2016
Warszawa. Twórcy zwołują czwarty Kongres Kultury
We wtorek, 24 maja o godz. 12.00 na Skwerze Wolnego Słowa odbędzie się publiczne ogłoszenie Kongresu Kultury.