Prapremiery dramaturgii polskiej w sezonie 2016/2017

11-07-2016
08-09-2017
Opole. Hokus pokus, czary mary... i Król
Na otwarcie sezonu Opolski Teatr Lalki i Aktora proponuje sztukę Marty Guśniowskiej, autorki znanej i cenionej, w interpretacji Pawła Aignera, który także nie po raz pierwszy współpracuje z OTLiA.
23-06-2017
Łódź. Prapremiera "Dryla" w Powszechnym
Premierą "Dryla" Wojciecha Bruszewskiego w reżyserii Marty Streker kończy się w sobotę XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W niedzielę Teatr Powszechny zaprasza na seminarium poświęcone twórczości awangardowego artysty.
18-05-2017
Szczecin. Za tydzień premiera w Pleciudze
"Wodna opowieść" Maliny Prześlugi w reżyserii Roberta Drobniucha to wzruszająca historia przyjaźni wbrew przeciwnościom i szacunku dla czyjejś odmienności. W wodnych głębinach rodzą się mała rybka i mała kijanka.
17-05-2017
Szczecin. "Bizk..." Eweliny Marciniak już wkrótce
Trwają intensywne przygotowania do najnowszej premiery Eweliny Marciniak w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Sztuka Jana Czaplińskiego oparta na motywach "Bzika tropikalnego" Witkacego będzie nosiła tytuł "Bzik. Ostatnia minuta" i ma wejść w artystyczny dialog również z głośnym wystawieniem Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa sprzed 20 lat. Premiera już za niespełna miesiąc.
05-05-2017
Gdynia. O tragedii Kurska na Darze Pomorza
Sztukę "Kursk" Pawła Huellego, w reżyserii Krzysztofa Babickiego, wystawi w sobotę Teatr Miejski w Gdyni pod pokładem "Daru Pomorza". Spektakl nawiązuje do zatonięcia w 2000 r. rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego ze118 osobową załogą.
04-05-2017
Kiedy nadejdą "muzułmany", czyli rzecz o złości i nienawiści w Teatrze Śląskim
- Dla mnie jest to spektakl o znajdowaniu - w każdej sytuacji - kozła ofiarnego. Nie godzimy się z tym, że coś dzieje się przez przypadek. Zawsze ktoś musi być winny. Obecnie powtarza się sytuacja z lat 30. XX wieku - wtedy winny wszystkiemu był Żyd, dziś jest to islamista - mówi Piotr Ratajczak, reżyser "Muzułmanów" Artura Pałygi, przed premierą w Teatrze Śląskim w Katowicach.
04-05-2017
Krzysztof Babicki: ten spektakl ma zaintrygować i emocjonalnie poruszyć widza
- Tragedia rosyjskiej łodzi podwodnej jest oczywiście podstawowym tematem sztuki Pawła Huelle, ale my opowiadamy tę historię w szerszym kontekście historycznym - mówi reżyser Krzysztof Babicki przed premierą "Kurska" Teatru Miejskiego w Gdyni, która odbędzie się pod pokładem Daru Pomorza.
28-04-2017
Gdynia. Prapremiera "Kurska" Pawła Huellego na "Darze Pomorza"
Najnowsza sztuka Pawła Huellego "Kursk", to inspirowana faktami wstrząsająca historia katastrofy, do której doszło w 2000 roku na Morzu Barentsa. Prapremiera odbędzie się 6 maja na żaglowcu "Dar Pomorza".
07-04-2017
Gdynia. Prapremiera "Kurska" na Darze Pomorza
W Teatrze Miejskim w Gdyni trwają przygotowania do prapremiery sztuki Pawła Huellego "Kursk" w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Premiera odbędzie się 6 maja na "Darze Pomorza".
04-04-2017
Szczecin. Prapremiera "Feinweinblein" Weroniki Murek
"Feinweinblein. W starym radiu diabeł pali" Weroniki Murek w sobotę wystawi Teatr Współczesny w Szczecinie. To opowieść o nieuświadomionych winach i nieprzepracowanych traumach wojennych, nad którymi unosi się zło - zapowiedziała reżyserka Katarzyna Szyngiera.
17-03-2017
Być równocześnie księdzem i Żydem
- Tadeusz Słobodzianek opisał życie konkretnego człowieka, więc aktorzy oczywiście chcieli dowiedzieć się jak najwięcej o pierwowzorach. Ale kiedy już to zrobili, nasza praca polegała na tym, żeby odejść od nich jak najdalej, sprawić, by "Historia Jakuba" stała się uniwersalna - o premierze w Teatrze Dramatycznym w Warszawie mówi reżyser Ondrej Spišák w rozmowie z Izabelą Szymańską w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
16-03-2017
Kraków. Prapremiera "Cesarza Kaliguli" w Bagateli
16 marca w Teatrze Bagatela odbędzie się prapremiera "Cesarza Kaliguli" w reż. Ingmara Villqista. Gala premierowa odbędzie się 7 kwietnia na Scenie na Sarego 7.
14-03-2017
Kraków. Premiera "Cesarza Kaliguli" w Teatrze Bagatela w czwartek
Spektakl o szalonym władcy Rzymu zrealizowali artyści krakowskiego Teatru Bagatela. Premiera "Cesarza Kaliguli" w reż. Ingmara Villqista - który jest także autorem sztuki - odbędzie się na Scenie na Sarego w czwartek. Przedstawienie jest adresowane do widzów dorosłych.
14-03-2017
Warszawa. Premiera "Historii Jakuba" na Nowych Epifaniach / Gorzkich Żalach
17 marca na Scenie na Woli im. Tadeusza Łomnickiego odbędzie się prapremiera dramatu Tadeusza Słobodzianka "Historia Jakuba" w reżyserii Ondreja Spišaka.
03-03-2017
Ziemie wciąż nierozpoznane
- Ponieważ Zielona Góra wielokrotnie traciła swoich mieszkańców i przyjmowała uchodźców, wydaje się miejscem odpowiednim do postawienia pytań, które przynosi tragedia Aleppo - o najnowszej premierze "Dżama. Arabska noc", która odbędzie się w Teatrze Lubuskim, opowiada Paweł Kamza, jej reżyser i dramaturg.
02-03-2017
Toruń. Zapachnie jodłą i powieje grozą w Baju
Premierowe przedstawienie w Baju Pomorskim to pełna humoru, poruszająca bajka o przyjaźni i akceptacji autorstwa Karoliny Kalety. Dramat został wyróżniony w konkursie "Szukamy polskiego Szekspira". Toruński spektakl będzie prapremierą tego tekstu i zarazem debiutem młodej autorki na teatralnej scenie!
22-02-2017
Toruń. Prapremiera sztuki Karoliny I. Kalety w Baju
"Strach ma wielkie... zęby" to sztuka Karoliny I. Kalety. Dramat został wyróżniony w konkursie "Szukamy polskiego Szekspira". Toruński spektakl będzie prapremierą tego tekstu i zarazem debiutem młodej utalentowanej autorki na teatralnej scenie.
09-02-2017
Kielce. Spektakl o Andrzeju Zausze u Żeromskiego
W kieleckim teatrze rozpoczęły się próby do spektaklu "Zaucha. Welcome to the.prl". Reżyser Adam Biernacki przyznaje, że spektakl powstał z jego inspiracji, bo jest wielkim fanem nieżyjącego wokalisty Andrzeja Zauchy.
08-02-2017
Szczecin. Prapremiera Prześlugi na deskach Współczesnego
18 lutego w "Malarni", małej scenie Teatru Współczesnego, prapremiera dramatu Maliny Prześlugi "Pustostan" w reż. Pawła Paszty.
24-01-2017
Poznań. "Odlot" Maliny Prześlugi w Animacji
4 lutego w Teatrze Animacji odbędzie się prapremiera "Odlotu" Maliny Prześlugi w reżyserii i scenografii Janni Younge z RPA. Sztuka w mądry i lekki sposób opowiada o tolerancji, porusza problemy tożsamości narodowej, etnicznej, uwrażliwia na inność.
20-01-2017
Kraków. "Fuck..." w Łaźni Nowej z wrocławskimi aktorami
W Teatrze Łaźnia Nowa rozpoczynają się próby do spektaklu "Fuck ..." w reżyserii Marcina Libera. W obsadzie spektaklu znajdą się byli i obecni aktorzy wrocławskiego Teatru Polskiego.
05-01-2017
Wrocław. Dyplomowy "Szantaż" w PWST
Spektakl dyplomowy przygotowują studenci IV roku Wydziału Aktorskiego PWST. Autorem sztuki jest Marcin Cecko, reżyseruje Ewelina Marciniak. Premiera 21 stycznia.
29-12-2016
Szczecin. Debiut dramaturgiczny Ingi Iwasiów
6 stycznia na Małej Scenie Teatru Współczesnego Malarni" prapremiera "Dziecka" Ingi Iwasiów w reż. Martyny Łyko.
16-12-2016
Kraków. "Triumf woli" Strzępki/Demirskiego na koniec roku w Starym
Duet Strzępka/Demirski powraca do Starego Teatru! Po brawurowej "nie-boskiej komedii WSZYTSKO POWIEM BOGU!" i kontrowersyjnej "Bitwie warszawskiej 1920", autorzy serialu "Artyści", w Sylwestowy wieczór zaprezentują na deskach Starego Teatru swój nowy projekt "Triumf woli".
16-12-2016
Olsztyn. "Rewolucja zwierząt" - sztuka o wolności w Teatrze im Jaracza
Spektakl "Rewolucja zwierząt" opowiadająca o tym, co można zrobić z odzyskaną wolnością przygotowują aktorzy Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Autorem sztuki, której premiera odbędzie się 30 grudnia, jest Radosław Paczocha.
09-12-2016
Wałbrzych. Próbują nową sztukę w TLiA
W Teatrze Lalki i Aktora ruszyły przygotowania do nowego spektaklu, który wyreżyseruje Ewelina Ciszewska. Premiera w marcu.
01-12-2016
Toruń. Prapremiera "Reykjavíku '74" u Horzycy
1 grudnia o godz. 19 na Scenie na Zapleczu Teatru im. Horzycy odbędzie się pierwsza premiera w tym sezonie - "Reykjavík '74" Marty Sokołowskiej w reż. Katarzyny Kalwat.
16-11-2016
Łódź. Prapremiera sztuki Michała Walczaka w Arlekinie
Sztukę Michała WalczakaSpektakl wyreżyseruje Tomasz Man, który jest również twórcą muzyki do "Matka Rozstawacza". Spektakl jest kierowany do dzieci w wieku od 7 do 12 lat i ich rodziców, którzy na co dzień się kochają i kłócą na przemian. Premiera 26 listopada.
04-11-2016
Szczecin. W Pleciudze prapremiera nowego spektaklu
Dzisiaj o godzinie 20.00 w Teatrze Lalek "Pleciuga" odbędzie się prapremiera spektaklu "Disco macabre" Piotra Rowickiego w reżyserii Arkadiusza Buszki. To kolejna propozycja Sceny dla Dorosłych, która działa w Pleciudze od 2000 roku.
08-10-2016
Bydgoszcz. Rubin wystawia Janiczak w Polskim
29 października w Teatrze Polskim odbędzie się prapremiera sztuki Jolanty Janiczak "Żony stanu, dziwki rewolucji a może i uczone białogłowy" w reżyserii Wiktora Rubina.
25-09-2016
"Rajska jabłonka" - zakazana historia cieszyńskich górali
Scena Polska w Czeskim Cieszynie jest jedynym zawodowym teatrem polskim, który działa poza granicami kraju. Z okazji swojego 65-lecia wystawi [24.09] w gwarze "Rajską jabłonkę" Andrzeja Niedoby. To prapremiera tej sztuki.
01-09-2016
Słupsk. Premiera spektaklu o Violetcie Villas
W Nowym Teatrze w Słupsku trwają próby do spektaklu "Las Villas". Planowany termin premiery - 23 września w Słupsku. 29 października odbędzie się premiera krakowska.
04-07-2016
Legnica-Zielona Góra. Duet PiK kończy swój "tryptyk wiejski"
Legniccy aktorzy, ale także dramatopisarze i reżyserzy, Paweł Wolak oraz Katarzyna Dworak-Wolak (PiK) przygotowują ostatnią część trylogii opowieści wiejskich. Sztuka "Czasami księżyc świeci od spodu" realizowana jest w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze. Prapremiera 2 września.