powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Heidelberg. Prapremiera "Argo" Marka Kochana

9 grudnia w Heidelbergu odbędzie się prapremiera "Argo" Marka Kochana, dramatu napisanego w ramach projektu TR/PL. Spektakl reżyseruje Sebastian Schug.

W maju 2006 roku "Argo" - obok dwóch innych polskich i sześciu niemieckich dramatów - prezentowane było na Heidelberger Stückemarkt - forum młodych autorów, gdzie zdobyło nagrodę publiczności.

"Argo" zostało opublikowane w antologii TR/PL, wydanej w maju 2006 przez TR Warszawa.

Ze wstępu do antologii TR/PL: "(...) rozległe pole intertekstualnych powiązań można znaleźć w Argo Marka Kochana, który wykorzystując motyw mitologicznej podróży Argonautów, podejmuje problem przemian społecznych we współczesnej Polsce. Być może główną wartością dramatu jest ironiczne zderzenie dzisiejszego konsumpcjonizmu z wczorajszym etosem walki AK i Powstania Warszawskiego. (...) Kochan zdradza zamiłowanie do groteski i żonglowania literackimi, kulturowymi i społecznymi kontekstami, wyróżnia go dbałość o spójność dramatyczną wydarzeń, atrakcyjność miejscami sensacyjnej fabuły, wielość typów języka, jakimi każe posługiwać się swoim postaciom, oraz sposób integrowania z własnym tekstem odwołań literackich, które mają nie tylko postać aluzji, ale też jawnie wmontowanych w kwestie cytatów. Kochan najobszerniej wykorzystał zakres zaproponowanych pisarzom tematów. "Argo" porusza więc między innymi takie kwestie, jak "przemiany obyczajowe po 1989 roku", "nowe zjawiska (supermarkety)" oraz "przewartościowania w obrębie polskich mitów narodowych" (Agnieszka Tuszyńska, Konsultant Programowy TR Warszawa).

Marek Kochan (ur. 1969), studiował socjologię i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Autor powieści Franquizea, a także scenariuszy telewizyjnych i zbioru opowiadań "Ballada o dobrym dresiarzu". Jego proza była tłumaczona na węgierski i serbochorwacki W studium dramatopisarskim TR napisał dramat "Holyfood" , który został później wyróżniony podczas IV Tygodnia Sztuk Odważnych w Radomiu i wydrukowany w antologii nowego dramatu polskiego w serii Dramat Współczesny. Na niemieckim Heidelberger Stückemarkt - forum młodych autorów "Argo" zdobyło nagrodę publiczności.