Co dalej z Teatrem Żydowskim?

09-06-2016
16-09-2019
Warszawa. Teatr Żydowski na Woli?
Miejsce, w którym dziś znajduje się Scena na Woli, ma być nową siedzibą Teatru Żydowskiego - dowiedziała się nieoficjalnie "Wyborcza".
20-10-2018
Gołda Tencer: Miejsca i ludzie
- Teatr jest żywą instytucją - tu musi się ciągle coś dziać. Jestem aktorką, reżyseruję, śpiewam, ale ciągle chcę czegoś nowego - mówi Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego w Warszawie.
24-07-2018
Teatr Żydowski w Warszawie
Jedno z najciekawszych miejsc na mapie teatralnej Warszawy i Polski. Unikatowy, jedyny teatr żydowski w Polsce, na scenie którego, obok języka polskiego, gości język jidysz.
03-07-2018
Warszawa. Deweloper dołoży do nowej siedziby Teatru Żydowskiego
Deweloper, który zburzył dawną siedzibę Teatru Żydowskiego, dofinansuje nową po drugiej stronie placu Grzybowskiego.
29-06-2018
Warszawa. Teatr Żydowski wraca w okolice placu Grzybowskiego
Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz otrzyma siedzibę w zabytkowej kamienicy na ulicy Próżnej 14. To ważna decyzja dla jedynego teatru żydowskiego w Polsce, wystawiającego spektakle nie tylko w języku polskim, ale również w jidysz
28-06-2018
Warszawa. Nowa siedziba Teatru Żydowskiego - na ul. Próżnej
- Docelowa siedziba Teatru Żydowskiego będzie mieściła się w kamienicy przy ul. Próżnej 14 - zapowiedziała w czwartek prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Myślę, że kolejny "wędrujący" teatr znajdzie swoje miejsce na stałe - dodała.
26-08-2017
Nie poniosłam klęski. Jest nas wielokrotnie więcej niż uczestników marszu ONR
- Większość albo wszyscy, którzy wpisują się w Polsce w antysemicką narrację, nigdy nie widzieli Żyda na oczy, chyba że jego kukłę paloną niedawno na wrocławskim rynku - mówi Gołda Tencer, dyrektorka Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" i Teatru Żydowskiego w Warszawie.
27-07-2017
Teatr Żydowski zakończył swój pierwszy sezon bez stałej siedziby
9 czerwca 2016 roku, niespodziewanie, Teatr Żydowski im. E. R. i I. Kamińskich - Centrum Kultury Jidysz został zamknięty. Spektakl "Skrzypek na dachu", który miał być tego dnia pokazany, aktorzy spontanicznie zagrali na Placu Grzybowskim. Budynek, w którym mieścił się teatr, został zburzony, ale Teatr Żydowski nie zniknął i wciąż gra.
12-06-2017
Minął pierwszy rok Teatru Żydowskiego na wygnaniu...
To było dokładnie rok temu... Dziewiątego czerwca 2016 r. miałem oglądać "Skrzypka na dachu" w Teatrze Żydowskim. Nagle gruchnęła wieść - spektakl się chyba nie odbędzie. Sytuacja była rozwojowa, popłynęły pisma: deweloper tłumaczył, że jeśli spektakl dojdzie do skutku, umrzemy pod gruzami, przedstawiciele teatru przedkładali pisma informujące o tym, że takiego zagrożenia wcale nie ma. Do końca sezonu brakowało tylko kilku dni i właśnie kilku przedstawień "Skrzypka..." - pisze Włodzimierz Neubart na blogu Chochlik Kulturalny.
08-04-2017
Warszawa. Burzą Teatr Żydowski
W piątek zaczęły się pierwsze prace rozbiórkowe w budynku Teatru Żydowskiego. Gołda Tencer, dyrektor teatru, która broniła budynku przed rozbiórką, została wyrzucona z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Chce ono w tym miejscu zbudować wieżowiec w spółce z deweloperem.
07-04-2017
Warszawa. Wkrótce nowa siedziba TSKŻ
W piątek ruszyła rozbiórka starej siedziby Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce przy pl. Grzybowskim w Warszawie. Wkrótce powstanie tam nowa siedziba Towarzystwa, w której mieścić się będzie m.in. Teatr Żydowski i Centrum Edukacyjne Polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.
03-03-2017
Theatrum, quo vadis?
Wiadomości o udanych premierach giną w zalewie pikantnych oświadczeń, widowiskowego zaklejania sobie ust taśmą itp. Tymczasem teatr wcale nie umiera, wręcz przeciwnie - rozwija się, reaguje na nowe tendencje - pisze Włodzimierz Neubart na blogu Chochlik Kulturalny.
04-01-2017
Polak patrzy na żydowski teatr
Jak uzasadnimy, że samorząd stać na wypłacanie milionowych odszkodowań spekulantom za mniemane straty? A jednocześnie skąpi kasy, by zapewnić siedzibę artystom, którzy przędą jedną z ostatnich, wątłych nici łączących nas z jidiszową Warszawą sprzed Holocaustu? - o sytuacji Teatru Żydowskiego pisze Maciej Nowak w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.
27-12-2016
Warszawa. Aktorzy żydowscy w nowej siedzibie
Po kilku miesiącach Teatr Żydowski przeniósł się do nowej siedziby przy ulicy Senatorskiej 35. Aktorzy oraz administracja w końcu znaleźli swoje miejsce. Najbliższe pokazy odbędą się 6, 7 i 8 stycznia.
03-12-2016
Hity i kity: Ten rok należał do kobiet
Hity: Petardy, wyścigówki, koparki, kobiety, rozkosz, szczerość, zbrodnie, kobiety oraz kobiety, kobiety i kobiety. Kity: Dramaty w Dramatycznym, dziadowskie "Dziady", zniszczenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Niszczenie, niszczenie, niszczenie.
02-12-2016
Warszawa-Lublin. Listy ws. sytuacji Teatru Żydowskiego
Hanna Gronkiewicz-Waltz odpowiada na list otwarty wystosowany przez publiczność Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie. Na list prezydent Warszawy, w imieniu publiczności lubelskiego festiwalu, odpowiada Ewa Guderian-Czaplińska.
20-10-2016
Żydowski na Grzybowie
Po kilku miesiącach zawirowań wokół Teatru Żydowskiego w Warszawie i rozmów na temat jego przyszłej siedziby, udało się dzięki negocjacjom prowadzonym przez dyrekcję teatru, Biuro Kultury i MKiDN znaleźć miejsce, gdzie teatr będzie mógł prezentować swój dotychczasowy repertuar, jak i zaplanowane na sezon 2016/2017 premiery.
19-10-2016
Warszawa. Jutro otwarcie sezonu w tymczasowej siedzibie Żydowskiego
- W nowym sezonie planujemy siedem premier - zapowiedziała na konferencji 17 października Gołda Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego w Warszawie. - Pomimo tego, że przez blisko rok będziemy "teatrem latającym", pracujemy nad nowymi projektami.
19-10-2016
Kogo tam obchodzą jakieś teatry
Gdyby Pani Prezydenta zechciała odwiedzić Teatr Żydowski, nie powinna się kierować na pl. Grzybowski. Można sobie tylko ubłocić pantofelki. Po prawie półwieczu teatr kontynuujący tradycje zespołu Idy Kamińskiej udał się na tułaczkę - pisze Maciej Nowak w Gazecie Wyborczej-Stołecznej.
18-10-2016
Warszawa. Wojsko przytuli teatr
Teatr Żydowski znalazł tymczasową siedzibę w garnizonowym klubie na Mokotowie. Przedstawił też plany na nowy sezon. To m.in. dwa spektakle Mai Kleczewskiej, współczesna komedia i jidyszowa klasyka.
18-10-2016
W kulturze odwilż?
Ministerstwo Kultury przestaje być montypythonowskim Ministerstwem Dziwnych Kroków. Wicepremier Piotr Gliński zaczął od serii kuriozalnych wypowiedzi oraz bezpardonowych prób ingerencji w autonomię instytucji kultury. Teraz jego resort zmienia ton i styl - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
17-10-2016
Lublin-Warszawa. List ws. Teatru Żydowskiego
Publiczność, uczestnicy i organizatorzy 21. Konfrontacji Teatralnych w Lublinie wystosowali list do Hanny Gronkiewicz-Waltz i Piotra Glińskiego w sprawie sytuacji Teatru Żydowskiego.
17-10-2016
Warszawa. Nowy sezon w Teatrze Żydowskim
Premiery siedmiu spektakli, m.in. "Szoszy" w reżyserii Karoliny Kirsz, "Golema" i "Malowanego ptaka" Mai Kleczewskiej, będą największą atrakcją nowego sezonu w stołecznym Teatrze Żydowskim. Program sezonu 2016/17 ogłoszono w poniedziałek.
29-08-2016
Teatr Żydowski był, jest i będzie!
Festiwal Singera oficjalnie otwarty. Jak co roku, stało się to podczas koncertu kantorów w Synagodze im. Małżonków Nożyków w Warszawie - pisze Włodzimierz Neubart na blogu Chochlik Kulturalny.
08-08-2016
Warszawa. "Warszawa Singera" - Teatr Żydowski znów zagra
Koncerty i spektakle w ramach XIII edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" odbywać się będą w tym roku nie w zamkniętym Teatrze Żydowskim, a m.in. w stołecznym Teatrze Kwadrat i Teatrze Polskim. Impreza trwać będzie od 27 sierpnia do 4 września.
04-08-2016
Pożegnanie Teatru Żydowskiego z placem Grzybowskim?
Teatr Żydowski w zasadzie ma już niewiele do powiedzenia. Deweloper nie wpuści nikogo na swoją już działkę. Przedstawiciele teatru wskazują, że instytucja stała się przedmiotem rozgrywki w negocjacjach dewelopera z miastem - pisze Włodzimierz Neubart na blogu Chochlik kulturalny.
04-08-2016
Warszawa. Gdzie zagra Teatr Żydowski?
Teatr Żydowski pilnie potrzebuje zastępczej siedziby, bo obecna ma iść do rozbiórki. Miasto negocjuje z deweloperem, rozważa też trwałą zmianę adresu teatru.
29-06-2016
Sytuacja Teatru Żydowskiego nie jest kolorowa, może znaleźć się na bruku
Teatr Żydowski kończąc bodaj jeden z najlepszych sezonów ze spektaklami Kleczewskiej, Passiniego i Strzępki znalazł się na bruku - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
24-06-2016
Warszawa. Aktorzy Teatru Studio wspierają Żydowski
Aktorzy Teatru Studio wystosowali list otwarty do twórców Teatru Żydowskiego, w którym odnieśli się do obecnej sytuacji placówki.
22-06-2016
Warszawa. Spotkanie ws. gmachu Teatru Żydowskiego - bez ustaleń
Zapowiedzią kolejnej tury negocjacji zakończyło się w środę pierwsze spotkanie władz m. st. Warszawy z właścicielami gmachu i terenu, na którym mieści się Teatr Żydowski. Teatr jest zamknięty od 9 czerwca z powodu złego stanu budynku.
20-06-2016
Miasto Zamknięte!
Wy Gęby Brzydkie! Wysiadywacze urzędniczych stołków, foteli, taboretów. Wyobraźcie sobie, że przychodzicie do pracy, ale was nie wpuszczają. Urząd Miasta Stołecznego Warszawy otoczony płotem, ochroniarze jakiejś tam spółki barami zasłaniają wejście, inni rozwieszają na płocie plakaty z napisem: Zakaz Wstępu! Strefa zagrożenia! MIASTO ZAMKNIĘTE - o problemie Teatru Żydowskiego pisze Magda Fertacz.
15-06-2016
Fatum żydowskiego aktora
Aktorzy Teatru Żydowskiego grali na tle współczesnej panoramy Śródmieścia i Woli. W pejzażu nowoczesnej metropolii grupa tulących się do siebie łachmaniarzy o szarych twarzach, ubranych w biedne chałaty, chusty, zapaski, tałesy wyglądała szczególnie przejmująco. Zagubione plemię z przeszłości, uchodźcy, imigranci, powsinogi, przybłędy? To żydowscy aktorzy z Warszawy. Felieton Macieja Nowaka.
13-06-2016
Jak Teatr Żydowski stracił siedzibę? "Zdumiewająca nieroztropność biznesowa"
Aktorzy Teatru Żydowskiego w tym tygodniu wystawiali spektakle pod gołym niebem na placu Grzybowskim. Nie mogą ich wystawiać w swoim teatrze. Budynek przejął deweloper. Nie pozwala na spektakle, przekonując, że nie pozwala na to stan techniczny. Jak to się stało, że aktorzy stracili swoją siedzibę? - To efekt zdumiewającej nieroztropności biznesowej dotychczasowego właściciela budynku - ocenia architekt, który przeanalizował sprawę - pisze Michał Wojtczuk w Gazecie Wyborczej - Warszawa.
13-06-2016
Przetrwał Marzec '68, nie przetrwa Hanny Gronkiewicz-Waltz?
Warszawski Teatr Żydowski przetrwał komunistyczne, antysemickie czystki 1968 roku. Może jednak nie przetrwać działań dewelopera i urzędnika powołanego przez Hannę Gronkiewicz--Waltz. Choć prawo stoi po stronie teatru, aktorzy i widzowie nie są wpuszczani do budynku - pisze Mirosław Sowiński w Gazecie Polskiej codziennie.
11-06-2016
Teatr Żydowski w Warszawie: jak rozwiązać ten spór?
Pod gołym niebem, na placu Grzybowskim aktorzy Teatru Żydowskiego w Warszawie grali w czwartek po południu "Skrzypka na dachu". Nie mogli grać w swoim budynku, bo jego właściciel twierdzi, że nie pozwala na to stan techniczny gmachu. Co będzie dalej z teatrem? Przyglądamy się możliwym scenariuszom.
10-06-2016
Gorszący spektakl
Czwartkowy spektakl Teatru Żydowskiego w Warszawie odbył się przed jego siedzibą, bo właściciel budynku odmówił wpuszczenia publiczności. Rozwiązaniem tego konfliktu powinni się w końcu zająć miejscy urzędnicy - pisze Michał Wojtczuk w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
10-06-2016
Teatr Żydowski nie zginie!
- Smutno jest tracić dom... W atmosferze nieudanych inwestycji, wzajemnych oskarżeń, bezprawnych, choć medialnych zagrań - o sytuacji Teatru Żydowskiego pisze Włodzimierz Neubart na blogu Chochlik Kulturalny.
10-06-2016
Warszawa. "Skrzypek na dachu" na Placu Grzybowskim przez cały weekend
Teatr Żydowski, w reakcji na zapieczętowanie wejścia do budynku przez właściciela gmachu, wyszedł na Plac Grzybowski i zaprezentował fragmenty "Skrzypka na dachu". Kolejne happeningi będzie można oglądać przez cały weekend.
10-06-2016
Żydowski do kasacji
Od kilku miesięcy trwa polowanie na Teatr Żydowski w Warszawie. Inwestor, który odkupił budynek i teren przy placu Grzybowskim, próbuje przyspieszyć określony dobrymi zwyczajami bieg rzeczy - pisze Tomasz Miłkowski w Dzienniku Trybuna.
10-06-2016
Ręce precz od Teatru Żydowskiego
W roku 2015 działka i budynek Teatru Żydowskiego został sprzedany przez TSKŻ międzynarodowej korporacji budowlanej, która chce zburzyć budynek Teatru Żydowskiego i postawić na jego miejscu wieżowiec. Powyższy akt sprzedaży jest nie tylko nielegalny, ale jest przede wszystkim ordynarną i ohydną zdradą wobec społeczeństwa żydowskiego w Polsce - pisze Adam Baruch.
10-06-2016
Warszawa. Teatr Żydowski będzie grał do końca sezonu w plenerze
Spektakle "Skrzypka na dachu" w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie będą wystawiane do końca sezonu w plenerze, na Placu Grzybowskim. Właściciel budynku zamknął teatr, tłumacząc to złym stanem technicznym budynku i zagrożeniem życia widzów.
09-06-2016
Warszawa. Aktorzy kontra deweloper w Żydowskim
Deweloper zakazuje wstępu do budynku Teatru Żydowskiego w Warszawie, tłumacząc to jego złym stanem. Mimo to pozwolił, żeby aktorzy - po podpisaniu oświadczeń - weszli rano w czwartek na próbę spektaklu.
09-06-2016
Warszawa. Oświadczenie Teatru Żydowskiego
Teatr Żydowski odnosi się do nakazu zamknięcia siedziby wystosowanego przez firmę Ghelamco.
09-06-2016
Warszawa. Teatr Żydowski od czwartku zamknięty
Właściciel budynku, w którym mieści się stołeczny Teatr Żydowski, zapowiedział, że w czwartek zapieczętuje gmach. Tłumaczy to złym stanem technicznym budynku. Na 22 czerwca zapowiedziano rozmowy między właścicielem budynku a przedstawicielami miasta.
09-06-2016
Warszawa. Wejście do Teatru Żydowskiego zapieczętowane
Jeśli widownia nie zostanie wieczorem wpuszczona do budynku teatru, wystąpimy choćby na ulicy - zapowiadają władze Teatru Żydowskiego. W czwartek wejście do teatru zostało zapieczętowane przez właściciela obiektu. Zapowiada on, że widzowie nie wejdą na spektakl.
09-06-2016
Warszawa. Teatr Żydowski zagrał w plenerze
Teatr Żydowski zagrał dziś wieczorem spektakl "Skrzypek na dachu" w plenerze, na Placu Grzybowskim. To reakcja władz teatru na zapieczętowanie wejścia do budynku. Właściciel gmachu nie wpuścił do niego widzów, tłumacząc to złym stanem obiektu.
08-06-2016
Co dalej z Teatrem Żydowskim? "Bezwzględna zadyma o wielką kasę"
Ratusz może sobie jedynie rozstawić na ulicach doniczki z kwiatkami. W dyskretnym cieniu rozpalających emocje publiczne debat na temat demokracji i praworządności toczy się bezwzględna zadyma o wielką kasę. Trwają eksmisje, płoną ludzie i domy, a teraz też - instytucje - pisze Maciej Nowak w felietonie dla Gazety Wyborczej - Stołecznej.
07-06-2016
Warszawa. Teatr Żydowski gra według repertuaru
W związku ze wstrzymaniem wykonania decyzji PINB przez MWINB, Teatr Żydowski wraca do bieżącego planu repertuarowego.
07-06-2016
Warszawa. Wstrzymany nakaz zamknięcia Teatru Żydowskiego
Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego wstrzymał wykonanie decyzji o wyłączeniu z użytkowania Teatru Żydowskiego. "Nie było groźby zawalenia budynku" - uzasadnia swoje postanowienie WINB.
06-06-2016
Warszawa. Gołda Tencer o sytuacji w Teatrze Żydowskim
Decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego ws. Teatru Żydowskiego została wstrzymana przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Informacja została podana na stronie teatru.
23-03-2016
Warszawa. Teatr Żydowski będzie nadal działał. Ma być bezpiecznie
- Jeśli Teatr Żydowski "usunie nieprawidłowości zagrażające bezpieczeństwu", będzie mógł nadal działać - zapewnia właściciel budynku, w którym mieści się scena.
22-03-2016
Warszawa. Teatr Żydowski może zostać na pl. Grzybowskim, ale pod warunkami
W piątek Teatr Żydowski otrzymał wezwanie do opuszczenia budynku przy placu Grzybowskim. Czy to znaczy, że klub Pardon, To Tu, który mieści się w tym samym budynku, też musi się pakować? Deweloper zaprzecza i zapewnia, że jeśli teatr "usunie nieprawidłowości zagrażające bezpieczeństwu", będzie mógł nadal funkcjonować w tym obiekcie.
18-03-2016
Warszawa. Teatr Żydowski sprzedany
Budynek Teatru Żydowskiego przy pl. Grzybowskim w Warszawie przejęła firma deweloperska Ghelamco. Gmach chce zburzyć i zbudować na jego miejscu wysoki biurowiec. W piątek zażądała, by w trybie natychmiastowym teatr zaprzestał działalności, ponieważ - jej zdaniem - budynek stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia.
17-01-2013
Warszawa. Budynek Teatru Żydowskiego trafi na śmietnik historii?
Niespodziewany skutek sporu o pawilon Emilii. Nic nie chroni budynków z czasów PRL-u jak rotunda PKO, przystanki kolejowe linii średnicowej czy Teatr Żydowski. Trafią na śmietnik historii?
03-01-2012
Warszawa. Rozbiorą Teatr Żydowski?
Przy pl. Grzybowskim szykuje się następna inwestycja. Właściciel budynku Teatru im. Estery Racheli i Idy Kamińskich chce w jego miejscu postawić biurowiec.