Nowa Siła Krytyczna

16-05-2016
27-05-2020
Teatralne doświadczenie spokoju
"Dzieci Saturna" Agaty Baumgart i Aleksandry Matlingiewicz Sceny Roboczej w Poznaniu - premiera w Internecie. Pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
13-05-2020
Boccaccio w kwarantannie
Spektakl zgrabnie miesza teatralne style, są w nim elementy gry dramatycznej, śpiew, pantomima, teatr cieni, a nawet animowane lalki - o "Nowym Dekameronie" wg Giovanniego Boccaccia, opieka artyst. Jacek Głomb, Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy - premiera online, pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
11-05-2020
Dante w wirtualu
Autorzy VR-owego przedsięwzięcia postawili na agresywne bodźce. Ostre kolory, duży kontrast, a do tego drażniąca muzyka Jana Duszyńskiego grana na żywo stale wzbudzały niepokój - o "Boskiej komedii 2.2" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego w Teatrze Powszechnym w Warszawie, pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
04-05-2020
Bezbronny tyran
Mimo iż "Edyp Tyran" to przedstawienie nierówne, wyraża ono dojmujące w dzisiejszych czasach przesłanie. To opowieść o człowieku, który przekonany o swej nieomylności nie dostrzega znaków ostrzegawczych - o przedstawieniu w reż. Wojtka Klemma w Teatrze im. Horzycy w Toruniu pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
28-04-2020
Słodko-gorzka e-maskarada
Wszystkie sceny teatralne w kraju i na świecie w obliczu pandemii stanęły przed ogromnym dylematem - działać odtwórczo, emitując w internecie rejestracje dawnych spektakli czy przełączyć się na tryb on-line i zaoferować widzom premierę wirtualną, jako zupełnie nową formę sztuki. Drugiego wyzwania podjęli się twórcy z Narodowego Starego Teatru w Krakowie, prezentując premierę "Szczęścia Kolombiny" Marka Kochana w reżyserii Tadeusza Bradeckiego - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
14-04-2020
Niezdecydowana Alicja
Błędem było założenie reżysera, że "Alicja w Krainie Czarów" ma być adresowana zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - o "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla w reż. Pawła Paszty w Teatrze im. Horzycy w Toruniu pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej
02-04-2020
Cyfrowy trans (teatr w czasach zarazy)
27 i 29 marca 2020 roku każdy z nas miał możliwość, a przede wszystkim przyjemność, obejrzeć na Facebooku VRperformance Dream Adoption Society. To kolektyw artystyczny, który zainicjował Krzysztof Garbaczewski. Reżyser, tym razem jako Canterel, wykorzystał monolog Sandry Korzeniak ze swego ostatniego spektaklu - "Boskiej komedii" w Teatrze Powszechnym w Warszawie - w którym aktorka mówi tekst Antonina Artauda "Skończyć z sądem Bożym" - pisze Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.
01-04-2020
Muzyka w świecie teatru
"Stan podgorączkowy. Bibobit/Osiecka" to projekt artystyczny będący hybrydą spektaklu i koncertu. Przypomina wielkie estradowe widowiska muzyczne, grane nie tylko na żywo dla publiczności, ale i dla telewidzów. Koncert w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego - dyrektora Teatru Nowego w Poznaniu - to koprodukcja teatru i poznańskiego zespołu Bibobit, założonego przez Daniela Moszczyńskiego i Bartka Pietscha, łączącego improwizację jazzową z rapem w wysmakowany, niepowtarzalny styl - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
30-03-2020
Mem o teatrze na ekranie (teatr w czasach zarazy)
Czy pandemia i każdemu zrozumiałe #zostanwdomu poskutkuje nowymi praktykami i formami teatru? A jeżeli streaming zostanie z nami na dłużej to czy będzie on wyglądał jak obecne platformy Vine, Tik-Tok czy YouTube? - pyta Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.
30-03-2020
"Prędzej w morzu wyschnie woda, nim tu u nas będzie zgoda"
Dlaczego Klynstra chciał przypomnieć masowej telewizyjnej publiczności komedię Fredry? Być może dlatego, że przy dzisiejszym podziale politycznym społeczeństwa temat walki między dwoma obozami jest szczególnie aktualny - pisze Małgorzata Pabian z Nowej Siły Krytycznej.
28-03-2020
Moc(k) musicalowych wrażeń
Rok 2019 to czas obchodów dziewięćdziesięciolecia budynku wrocławskiego teatru Capitol. Za ich zwieńczenie można uznać jesienną premierę musicalu "Mock. Czarna burleska" w reżyserii Konrada Imieli - pisze Barbara Pitak-Piaskowska Nowej Siły Krytycznej.
26-03-2020
Artystą jesteś Ty
Za sprawą Wiesława Lange - malarza i scenografa związanego z Teatrem Śląskim od lat pięćdziesiątych do śmierci w 1988 roku - surrealizm wszedł na polskie sceny. Artur Pałyga upamiętnił twórcę w dramacie "Czy Pan się uważa za artystę?", którego prapremierę na katowickiej scenie wyreżyserowała Anna Augustynowicz - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
24-03-2020
Czas niesprawiedliwości
Koprodukcja krakowskiego Teatru Łaźnia Nowa i sopockiego Teatru na Plaży "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" to monodram Piotr Rowickiego w reżyserii Anny Gryszkówny. W tytułową postać wcieliła się Agnieszka Przepiórska. Przedstawienie jest spojrzeniem na zaledwie dwudziestosiedmioletnie życie poetki, która pozostawiła po sobie zbiór wierszy odkrywanych i odczytywanych dziś na nowo - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
13-03-2020
Wewnętrzne upiory
Wampir od lat funkcjonuje w kulturze jako upiór wysysający życie ze śmiertelników. Wariacji i interpretacji tego mitu, począwszy od "Drakuli" i wierzeń ludowych, wyrosło już tyle, że zdawać by się mogło, iż nie ma już nowego pola do interpretacji. Tymczasem na deskach Teatru Miejskiego w Gliwicach Agata Biziuk w autorskim przedstawieniu "Wpuść mnie" pokazuje, że wampir nie tylko pozostaje pojęciem aktualnym, ale i mającym bardziej metaforyczne odniesienia. Bo każdy z nas może wyhodować go we własnym wnętrzu - pisze Małgorzata Pabian z Nowej Siły Krytycznej.
11-03-2020
O romantycznej wzniosłości z przymrużeniem oka
Zabawny i potraktowany z dodatkowym przymrużeniem oka tekst oraz dobra gra aktorska stanowią o wartości przedstawienia - o spektaklu "Cyrano de Bergerac" Edmonda Rostanda w reż. Pawła Aignera w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Pisze Wioleta Imiolczyk z Nowej Siły Krytycznej.
11-03-2020
Zamrożone uczucia
Częstochowski spektakl jest widowiskowy, niestety posiada sporo wątków moralizatorskich, przekazanych zbyt dosłownie, naiwnie - o spektaklu "Królowa Śniegu" wg Hansa Christiana Andersena w reż. Magdaleny Piekorz w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie. Pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
08-03-2020
W kręgu małych społeczności
W niedzielę, 8 marca kończą się pokazy IV Teatroteki Fest. "Nowe kadry teatru". O ostatnich spektaklach pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
07-03-2020
W świecie niedopasowanych
Początek IV Teatroteki Fest to program "Best Of Fest" - cztery przedstawienia z poprzednich edycji. Drugiego dnia prezentowanych jest pięć premier konkursowych, trzeciego - trzy. Podobnie jak w zeszłym roku oscylują one wokół różnorodnie rozpatrywanego tematu niedopasowania - zwłaszcza w wymiarach społecznym, rodzinnym i zawodowym - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
03-03-2020
Astralne psoty miłosne
Nowa premiera baletu Opery Bałtyckiej zachwyca! "Sen nocy letniej" Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego w choreografii i reżyserii Graya Veredona wprowadza w baśniowy, ale i kosmiczny nastrój - pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
02-03-2020
Demon muru
"Obywatel Republiki" w reżyserii i według scenariusza Piotra Biedronia oraz Roberta Ninkiewicza okazał się ciekawą, choć niezwykle... gorzką propozycją - o spektaklu dyplomowym IV roku Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
28-02-2020
Pułapka nowoczesności
Modzelewski pokazał, że niebezpieczne jest nie tylko tkwienie w konserwatywnym sposobie myślenia, ale równie szkodliwe może być ślepe podążanie za nowoczesnością - o "Inteligentach" Marka Modzelewskiego w reż. Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim w Katowicach pisze Małgorzata Pabian z Nowej Siły Krytycznej.
26-02-2020
Tołstoj a próby stolikowe
"Śmierć Iwana Iljicza" imponuje konsekwentną wizją, niechęcią do sentymentalnych tonów, jakie uruchamiają tematy ostateczne. Jednak brak napięcia, a zwłaszcza budowany na wielu poziomach dystans, udzielił się premierowej publiczności, która wyjątkowo chłodno nagrodziła spektakl oklaskami - o spektaklu w reżyserii Franciszka Szumińskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
24-02-2020
Jak przeżyć śmierć?
"Pręcik" to dobry punkt wyjścia do rozmowy z dzieckiem o przemijaniu i śmierci, choć sztuka Maliny Prześlugi nieco rozczarowuje - o spektaklu w reż. Andrzeja Mańkowskiego w Gdyńskim Centrum Kultury pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
22-02-2020
Pół na pół
"Boska komedia" Krzysztofa Garbaczewskiego jest intrygująca w zamyśle, ale wprawia w zakłopotanie realizacją - o spektaklu w Teatrze Powszechnym w Warszawie pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
19-02-2020
Inteligentów portret własny?
Najnowszy spektakl Teatru Wybrzeże w Gdańsku, sprawnie wyreżyserowany przez Radosława B. Maciąga i z brawurowo zagranymi (zwłaszcza przez aktorki) postaciami, koncentruje się na kryzysie trapiącym "podstawową komórkę społeczną". Jednak zamiast przenikliwej krytyki proponuje uproszczony obraz współczesnej klasy średniej - o "Inteligentach" na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
19-02-2020
Przystosowanie
Aldona Figura w stołecznym Teatrze Dramatycznym sięga po jednoaktówki: "Audiencję", "Wernisaż" i "Protest". Utwory szczególne, bowiem łączy je protagonista - Ferdynand Waniek, będący ironicznym alter ego autora - pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
17-02-2020
Rodzicu, odrób tę lekcję. To ważne!
"Kajtuś Czarodziej" Teatru Czwarte Miasto to obowiązkowy spektakl dla każdego rodzica. Można powiedzieć, że nawet bardziej kierowany do starszej publiczności niż dzieci - pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
17-02-2020
W Kafkowskiej matni
Charakterystyczna dla Ewy Ignaczak oszczędna inscenizacja i w przypadku "Procesu" zdała egzamin. Krótki, niespełna półtoragodzinny spektakl Teatru Gdynia Główna z kameralną obsadą stanowi sprawnie zrealizowany i przełamujący tradycję - bo energetyczny i utrzymujący wysokie tempo - galop przez wątki powieści Franza Kafki - o spektaklu "Próby Józefa K." pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
15-02-2020
Budując Monteverdiego
"Il Ballo delle Ingrate" zostało wystawione w ramach Opery Rary, czyli krakowskiego festiwalu operowego, ze wspaniałą ideą pokazywania dzieł rzadziej prezentowanych i będących poza stałym repertuarem operowym - o dziele Claduio Monteverdiego pisze Joanna Raba z Nowej Siły Krytycznej.
12-02-2020
Jak skutecznie pozbyć się trupa
"Okno na parlament" Raya Cooneya, brytyjskiego komediopisarza, autora choćby takich przebojów jak "Mayday" czy "Wszystko w rodzinie", wyreżyserował w Teatrze Nowym w Zabrzu spec od tego typu repertuaru, Marcin Sławiński (po ten tytuł sięga zresztą już po raz piąty). Choć z punktu widzenia realizacji spektaklowi nie można odmówić jakości, to fabuła sprowadza się niestety do przewidywalnych farsowych schematów - pisze Małgorzata Pabian z Nowej Siły Krytycznej.
10-02-2020
Do trzech razy sztuka
Jeden autor, trzy jednoaktówki, troje reżyserów i dwoje odtwórców ról - a wszystko to w ramach "Cześć, kochanie. Głowacki 3.1". Najnowsza premiera Konsulatu Kultury w Gdyni została wyreżyserowana przez Olenę Leonenko-Głowacką, Sebastiana Konrada i Tomasza Mana, którzy ujęli miniatury Janusza Głowackiego w intrygujące studium damsko-męskiego związku w kryzysie. Osobność każdej z części podkreśla odmienność strategii reżyserskiej, konwencji teatralnych i środków aktorskich - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
10-02-2020
"Poznać śmierć - tętniącym życiem zachłysnąwszy się po gardło"*
Reżyserka wyciągnęła ze scenariusza Piotra Rowickiego, ile się dało. Choć tekst prowadzi nas przez koleje życia Ginczanki, w monolog wplecione są wiersze, to jednak potrzeba by czegoś więcej - o monodramie "Ginczanka. Przepis na prostotę życia" Piotra Rowickiego w reż. Anny Gryszkówny i wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej, w Teatrze na Plaży w Sopocie, pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
07-02-2020
Pogrążeni w samotności
Reżyserii wyróżnionej licznymi nagrodami sztuki, w tym prestiżowym Pulitzerem, "Aniołów w Ameryce" pióra Tony'ego Kushnera, podjęła się Małgorzata Bogajewska. Wystawiony na deskach Teatru Ludowego w Krakowie dramat opowiada losy homoseksualnych mężczyzn w Ameryce lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
05-02-2020
Urok młodości i miłości
"Nina i Paul" gliwickiego Teatru Miejskiego to pełna ciepła i uroku premiera dedykowana nie tylko młodzieży, ale i starszym widzom, którzy poszukują pogodnych historii - pisze Małgorzata Pabian z Nowej Siły Krytycznej.
03-02-2020
Dzieło życia (przynajmniej w spektaklu)
Opera Bałtycka podjęła się jako pierwsza w Polsce wystawienia dzieła Anonio Cagnoniego. Choć kompozytor był ceniony za życia, po śmierci szybko zapomniano o jego operach. Nie wydaje się to jednak zaskakujące, jest wiele ciekawszych utworów. Szkoda, że w Gdańsku sięgnięto właśnie po to dzieło. Choć trzeba przyznać, że pomysł na realizację wypadł ciekawie - o "Don Bucefalo" w reżyserii Pawła Szkotaka pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
03-02-2020
Teraz to już chyba koniec!
Hotelowe schadzki, mnożące się kłamstwa i kulisy władzy - nie od dziś wiadomo, że seks i polityka to dobrana para, wokół której farsa pisze się sama. A jeśli autorem dzieła jest mistrz gatunku, Ray Cooney, nie można spodziewać się niczego innego niż doskonałego żartu i karnawału komicznych pomyłek. Witold Mazurkiewicz sięgnął w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej po "Hotel Westminster", wybór ponad wszelką wątpliwość okazał się trafiony - pisze Wiola Imiolczyk z Nowej Siły Krytycznej.
29-01-2020
Relacje zależności
"Koszt życia" zmusza też do zastanowienia się nad polityczną sprawczością - choćby w zakresie mikro, w formie wyegzekwowania zmian w instytucji, która wystawia dramat - o spektaklu w Gdyńskim Konsulacie Kultury pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
28-01-2020
Mieć czy być?
Tumidajski nie rezygnując z komediowego sznytu, salonowej otoczki, sięga w głąb dramatu wydobywając zeń bolesną refleksję o naturze człowieka, który skupiony na ego zatracił umiejętność budowania więzi i komunikacji z bliskimi - o spektaklu "Kuchnia Caroline" w Teatrze Współczesnym w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
27-01-2020
Co we śnie, a co na jawie?
W zapowiedziach "Czy mnie kochacie?", spektaklu katowickiej Fundacji Wielki Człowiek, pokazanym w na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego, można było przeczytać, że jej twórcy w sposób swobodny nawiązuje do "Balladyny". I rzeczywiście, bohaterkami przedstawienia są znane z dramatu Juliusza Słowackiego siostry, a jego fabuła osnuta wokół zbrodni, której dopuszcza się zła Balladyna na niewinnej Alinie - pisze Wiola Imiolczyk z Nowej Siły Krytycznej.
27-01-2020
Macierzyńskie truizmy
Spektakl "Twoja mać! One Woman Show" nie jest opowieścią o samotnej matce a raczej o samotnym rodzicielstwie. Bohaterka ma męża, który jest permanentnie nieobecny w życiu dziecka. Jakakolwiek próba zmuszenia go (!) do wykonania najprostszej czynności zakrawa o litość - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
25-01-2020
Konsumpcyjność a kobieta
Adaptację powieści "Świństwo", autorstwa francuskiej pisarki Marie Darrieussecq, przygotował Błażej Peszek. W Teatrze Nowym Proxima w Krakowie powstał spektakl obnażający ludzką chciwość w kontekście cielesności drugiej osoby. Historia ta zarówno przeraża, jak i zasmuca, a wizja świata przedstawionego jest bardzo przygnębiająca - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
25-01-2020
Pewnego razu w... Irlandii!
W najnowszej premierze Teatru Lubuskiego, która odbyła się 17 stycznia na Scenie Kameralnej, pokazało się młode pokolenie zespołu. "Kamienie w kieszeniach" w reżyserii Alicji Stasiewicz to bardzo dobra pozycja w zielonogórskim repertuarze. Przyznam szczerze, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony spektaklem, nie spodziewałem się tak dobrej inscenizacji - pisze Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.
17-01-2020
"Kordian" albo zmierzchy i jutrzenki romantyzmu
Adam Orzechowski wraz z dramaturgiem Radosławem Paczochą wystawiają "Kordiana" Juliusza Słowackiego w Teatrze Wybrzeże bez nabożnego spoglądania na dziedzictwo romantyzmu. Śmiały dramaturgicznie kolaż i równie odważna inscenizacja nie pozostawią widza obojętnym - o spektaklu Teatru Wybrzeże w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
10-01-2020
Tuwim prosto z cyrku
Twórczość Juliana Tuwima zazwyczaj kojarzona jest z wierszami dla dzieci, a także z poezją miłosną. Nie każdy pamięta, że był także autorem utworów o zabarwieniu humorystycznym, czy nawet wulgarnym, oraz miłośnikiem gier językowych. A po te teksty właśnie sięgnęli twórcy ostatniej premiery Teatru Miejskiego w Gliwicach - "Tuwim dla dorosłych" - pisze Małgorzata Pabian z Nowej Siły Krytycznej.
07-01-2020
Małgośka tańcz i pij
W recital Małgorzaty Walendy "Co będzie ze mną?" (ostatnia premiera poznańskiego Teatru Nowego) wprowadza nas głos prezentera radiowego, Dariusza Lawendy. Audycja "Z Nutą Lawendy" nadawana jest w lokalnym Radio Nowym cały dzień i poświęcona Małgośce, która z nieznanych powodów wyrzuciła przez okno rzeczy partnera. Zdarzenia mają miejsce w Poznaniu, w mieszkaniu przy ulicy Dąbrowskiego 5 - pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
02-01-2020
Czardasz na Nowy Rok
Węgierska operetka "Księżniczka czardasza" okazała się sukcesem gdańskiej Fundacji Kultura.Teraz!. Widzowie wychodzą z pieśnią na ustach, muzyka czardasza pozostaje w głowie jeszcze na długo - o spektaklu w reżyserii Anny Fedyniak-Kołodziej i Piotra Grzegorza Kołodzieja pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
02-01-2020
Nie będzie już nigdy więcej, głębiej, pełniej, pewnie
Nie pamiętam, żeby spektakl dyplomowy gdyńskiego Studium Wokalno-Aktorskiego brzmiał tak aktualnie i miał tak mocną wymowę ideową jak "Love and Information". Sztuka Caryl Churchill w adaptacji i reżyserii Doroty Androsz prowokuje do namysłu nad kondycją współczesnego człowieka, bombardowanego informacjami - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
28-12-2019
Niepokojące flow o postpamięci
Choć Teatr Miejski w Gdyni jest współorganizatorem przyznawania Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, od lat w jego repertuarze na próżno było szukać wystawień sztuk finalistów tegoż konkursu. Prapremiera "Polskich rymowanek albo ceremonii" Andrzeja Błażewicza w reżyserii Ewy Rucińskiej pokazuje, że warto było przełamać tę stagnację. Powstał poruszający hip-hopowy koncert, w którym nie traktuje się młodych protekcjonalnie - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
27-12-2019
Amerykański sen
"Dzikość serca" to przedstawienie niezwykle intymne, pełne namiętności i seksualności - o spektaklu w reżyserii Michała Piotrowskiego w Teatrze Gry i Ludzie w Katowicach pisze Małgorzata Pabian z Nowej Siły Krytycznej.
21-12-2019
Dwunastu (nie) przekonanych
"Dwunastu gniewnych ludzi" to dowód na siłę gliwickiego zespołu, tym razem uzupełnionego o aktorów gościnnych: Kamilę Baar, czy Izabelę Dąbrowską - o spektaklu w reżyserii Adama Sajnuka w Teatrze Miejskim w Gliwicach pisze Małgorzata Pabian z Nowej Siły Krytycznej.
20-12-2019
Doceniając aktywizację
Tegoroczna Boska Komedia zdaje się być nie tylko przeglądem najciekawszych w polskim teatrze propozycji sezonu 2018/2019, ale i rezonatorem wielu perturbacji obecnych w sferze publicznej w ostatnich latach - pisze Joanna Raba z Nowej Siły Krytycznej.
20-12-2019
Teatralna lekcja anatomii
Teatr Nowy Proxima w Krakowie przygotował premierę pełną zaskakujących zwrotów akcji, muzyki granej na żywo przez aktorów oraz... ciekawostek z wnętrza ludzkiego ciała. Przedstawienie "Było sobie życie" w reżyserii Piotra Siekluckiego czerpie z francuskiej kreskówki o tym samym tytule, którą emitowano w latach osiemdziesiątych. Zaadaptowanie tej animacji jako lekcji biologii wzbudza śmiech zarówno dzieci, jak i dorosłych - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
18-12-2019
"Dziady" w Gombrowiczu
Premiera "Dziadów" zbiegła się z rocznicą sześćdziesięciolecia działalności Teatru im. Witolda Gombrowicza w Gdyni. Wziął w niej udział niemal cały zespół aktorski, a reżyserował dyrektor Krzysztof Babicki. Dostajemy świetną adaptację wszystkich części arcydramatu Adama Mickiewicza, którą reżyser przygotował bez uwspółcześnień, z szacunkiem dla ducha i litery klasycznego tekstu - pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
18-12-2019
Pekin, czyli innego końca świata nie będzie
"Potop. Poemat o końcu świata" to przejmujące rekwiem o pozbawieniu przynależności i procesualnym wykorzenieniu, w którym wzruszenie miesza się z przerażeniem. To teatr czuły na sprawy społeczno-polityczne i o dużym potencjale uwrażliwiającym - o spektaklu wg powieści Salci Hałas w reż. Ewy Ignaczak w Teatrze Gdynia Główna pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
18-12-2019
Wszystkich nas nie wyegzorcyzmujecie!
"Diabły" w Powszechnym nie działają jako forma oporu skierowana przeciwko oczekiwaniom społecznym, tylko wyartykułowanie przekonań własnej widowni - o spektaklu "Diabły" wg "Matki Joanny od Aniołów" Jarosława Iwaszkiewicza w reż. Agnieszki Błońskiej w Teatrze Powszechnym w Warszawie pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
17-12-2019
Bardzo polski bohater
Odważnego zadania podjął się duet Brzyk - Kmiecik, przeniesienia na scenę kultowego komiksu o przygodach Wilqa Superbohatera autorstwa braci Minkiewiczów. Czy trud poświęcony na przygotowanie premiery w Teatrze Śląskim się opłacił? Powstało widowisko, co nie budzi wątpliwości. Ale o czym? Dokładnie nie wiadomo - o spektaklu "Wilq Superbohater" w Teatrze Śląskim w Katowicach pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
17-12-2019
Duchowa tabula rasa - wędrówka od zera
Sopocki Teatr Tańca, założony przez Joannę Czajkowską i Jacka Krawczyka, działa ponad dwadzieścia lat, ma na koncie około pięćdziesięciu przedstawień. Przejrzystość tematów i dobre wykonanie to ich specjalność. Tak było i tym razem - o spektaklu "Tab' Nowy początek" w choreografii i reżyserii Joanny Czajkowskiej pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
14-12-2019
Post-"Klątwa"
Jan Klata w stołecznym Nowym Teatrze opowiada o konfrontacji człowieka ze złem. Sięga po tekst Jarosława Iwaszkiewicza z 1942 roku (wydany cztery lata później) nawiązujący do głośnego, opętania sióstr urszulanek z Loudun we Francji w 1634 roku. O "Matce Joannie od anioł" w Nowym Teatrze w Warszawie, pisze Marta Żelazowska z Młodej Siły Krytycznej.
11-12-2019
O kobietach po męsku
"Testosteron" w reżyserii Andrzeja Saramonowicza bawi zarówno mężczyzn, jak i kobiety - o spektaklu "Testosteron" Andrzeja Saramonowicza w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
11-12-2019
Uwaga! Mamy wrocławski spektakl roku
Wrocławski Teatr Współczesny znów zaskoczył nas mocną pozycją w repertuarze. "Jutro przypłynie królowa" to reportaż antropologiczny Macieja Wasielewskiego o wyspie Pitcairn na Oceanie Spokojnym - o spektaklu w reż. Piotra Łukaszczyka pisze Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.
10-12-2019
Nadzieja z Tompkins Square
Czytam toruński spektakl jako rzecz o nadziei. Każdy bohater ma marzenia, egzystuje w bezdomności wierząc, że jeszcze może być normalnie. Jest to też opowieść o nas, o świecie, w którym społeczeństwo kładzie nacisk na sukces jednostki, gromadzenie majątku - o "Antygonie w Nowym Jorku" Janusza Głowackiego w reż. Macieja Marczewskiego w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
07-12-2019
Krótko, acz intensywnie
Gdyby powołano konkurs na najmniej megalomańskie wydarzenie teatralne, Wybrzeże Sztuki wygrałoby w przedbiegach. Pozbawione rozdmuchanej otoczki - konferencji prasowej, wyznaczania godziny rozpoczęcia sprzedaży biletów i innych festiwalowych atrybutów - lokuje się bliżej kameralnego przeglądu teatralnego - o festiwalu Teatru Wybrzeże pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
05-12-2019
W tęsknocie za starym porządkiem
Czy ta groteskowa historia to jedynie sceniczna przestroga a może już diagnoza współczesnego świata, który coraz niebezpieczniej zatacza koło i cofa się do czasów nienawiści i pogardy? Na to pytanie twórcy nie stawiają jednoznacznej odpowiedzi - o spektaklu "On wrócił" Timura Vermesa w reż. Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim w Katowicach pisze Małgorzata Pabian z Nowej Siły Krytycznej.
04-12-2019
Opolski mariaż tradycji z nowoczesnością
Trzecia edycja Opolskiego Maratonu Teatralnego dowodzi, że wydarzenie zapewniło sobie stałe miejsce na mapie teatralnego życia. I słusznie! Innowacyjna propozycja turystyki teatralnej, rzadko spotykana w Polsce (ostatnio podobne wydarzenie organizowano bodaj tylko w Legnicy i Słupsku), pozwoliła w ciągu trzech dni zaprezentować aż sześć najnowszych spektakli z repertuaru Teatru im. Jana Kochanowskiego, które stanowiły intrygujący mariaż tradycji z nowoczesnością - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
02-12-2019
Filmowe zaświaty vs. realna balanga
Wielka szkoda, że tak mało z Osieckiej, Młynarskiego i Przybory zostało oddane, w zasadzie nic poza ich zewnętrznym wyglądem. Nawet jeśli celem przedstawienia było porównanie czasów, a nie przedstawianie tych konkretnych "umarłych poetów", to i tak przekaz został bardzo zbanalizowany - o spektaklu "Pora umarłych poetów" wg scenariusza i w reżyserii Joanny Satanowskiej w Teatrze na Plaży w Sopocie pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
28-11-2019
Jak rozmawiać o polityce z dziećmi?
Grzegorz Kujawiński podjął się ambitnego zadania. Napisana i wyreżyserowana przez niego "Zuchwała historia z zakurzonej półki" w Teatrze Gdynia Główna to przyspieszona lekcja z obywatelskości, w której walory edukacyjnie pomysłowo połączył z atrakcyjną inscenizacją - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
21-11-2019
Bez finału
"Jestem duchem twego ojca, skazanym na to, by błąkać się nocą po ziemi" - mówi zmarły król Danii do syna, głaszcząc go po policzku. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby te słowa wypowiedział dorosły mężczyzna, nie zaś dziecko ubrane w strój kowboja i siedzące Hamletowi na kolanach - o przedstawieniu w krakowskim Teatrze im. Słowackiego pisze Joanna Raba z Nowej Siły Krytycznej.
19-11-2019
Drzazga w oku
Klasyczny tekst Maksima Gorkiego na deskach Teatru Narodowego brzmi niezwykle aktualnie. Trudno pozbyć się wrażenia, że diagnozuje sytuację społeczno-polityczną w Polsce, do której w pewnym stopniu doprowadziły elity gospodarcze i polityczne. Pochłonięte czerpaniem zysków wynikających z pozycji i przywilejów, straciły z pola widzenia tych gorzej uposażonych - o "Letnikach" w reż. Macieja Prusa pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
19-11-2019
Smutki w tropikach, nerwy na widowni
Teatr Polski we Wrocławiu stara się o reaktywację i rehabilitację po wycince, jaka zaczęła się niespełna trzy lata temu. Od momentu zmiany dyrekcji za każdym razem po wizycie w tym gmachu mam problem z opisaniem tego, co tu zobaczę, rzadko która z premier mnie zainteresuje. Zupełnie przeciwnie stało się na "Smutkach tropików" Mateusza Pakuły w reżyserii Katarzyny Łęckiej - o spektaklu pisze Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.
19-11-2019
Zamiast złotych gór
Spektakl "Emigracja" w reżyserii Pawła Świątka, przygotowany w Teatrze Nowym w Zabrzu, to historia chłopaka pochodzącego z polskiej prowincji, który wiedziony obietnicą łatwego zarobku postanawia udać się na emigrację do Wielkiej Brytanii - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
18-11-2019
Casa Lupa
Krystian Lupa ogłasza stan wojenny i ucieka w świat sztuki. Sztuki elitarnej, opartej na nieznanej dotąd polskiemu teatrowi literaturze - "Kaputt" i "Skórze" Curzia Malapartego - o spektaklu "Capri - wyspa uciekinierów" w Teatrze Powszechnym w Warszawie pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
14-11-2019
Kanapa i stół, czyli klasyka gatunku
Niestety, albo i na szczęście, Lubuski Teatr funduje od jakiegoś czasu widzom już tylko kabaretogranie oparte na popularnych tekstach bądź też autorskich scenariuszach reżyserów. Takim przedstawieniem są również "Szczęściarze" Tadeusza Kuty, ostatnia premiera teatru w Zielonej Górze - pisze Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.
14-11-2019
Prawda historyczna w 6 minut 12 sekund i inne niewygodne tematy
Spektakl rozdrapuje narodowe rany, tabu Polaków i Gruzinów, nie boi się powiedzieć o tym, co może być wspólną bolączką bądź co nas może różnić. Tylko czy poglądy zależą od narodowości? I na to pytanie starają się odpowiedzieć twórcy przedstawienia - o "Klasycznej koprodukcji" wg scenar. Katarzyny Knychalskiej w reż. Jacka Głomba w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy pisze Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.
06-11-2019
Hołd niepokoju
Twórcy zostawiają nas z przesłaniem pełnym wiary w życie, z poczuciem szacunku do istnienia i drugiego człowieka - o spektaklu "Kaczmarski - 4 pory niepokoju" w reżyserii Roberta Talarczyka z Teatru im. Sewruka w Elblągu, gościnnie w Teatrze Śląskim w Katowicach pisze Małgorzata Pabian z Nowej Siły Krytycznej.
05-11-2019
Manifest młodości
Spektakl przygotowany przez Jakuba Skrzywanka w krakowskim Teatrze Nowym Proxima - "To my jesteśmy przyszłością!" - jest niepokornym głosem młodego pokolenia. To efekt wielomiesięcznych warsztatów z młodzieżą, które reżyser prowadził w ramach Laboratorium Nowego Teatru, platformy, która daje szansę początkującym twórcom na zrealizowanie własnych projektów artystycznych - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
28-10-2019
Wokół teatru, śmierci i uczuć
Mogłoby się wydawać, że Stary Teatr traci na znaczeniu, gdy mistrzowie stawania na przekór stają się klasykami. Krzysztof Garbaczewski, Monika Strzępka i Jan Klata nie prowokują już tak, jak kiedyś, zaś widz nostalgicznie wzdycha za nihilistycznym dreszczem wywoływanym przez poetykę ich teatrów. Gdy zdaje się, że znajdujemy się w sytuacji absolutnie beznadziejnej, a granice awangardy zostają osiągnięte, pojawia się Marcin Wierzchowski i jego "Nadchodzi chłopiec" - pisze Michał Osadnik z Nowej Siły Krytycznej.
24-10-2019
Cyrkowa opowieść o inności
"Opowieści ze zmyślonego cyrku" w Teatrze Dzieci Zagłębia przygotowane w koprodukcji z Kolektywem Kejos to błyskotliwe i pełne energii widowisko, wykorzystujący cyrkowe rzemiosło. Spektakl w reżyserii Marty Kuczyńskiej i Jacka Timingeriu w lekki sposób przybliża najmłodszych widzów do problemu odrzucenia przez grupę - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
23-10-2019
Odnaleźć bliskie serce w szaleństwie życia
"Dzikość serca" Teatru Gry i Ludzie nie jest kryminałem, a nawet dramatem opowiadającym skomplikowane relacje pomiędzy opresyjną matką a córką, ale opowieścią o dążeniu do szczęścia w świecie, który nie akceptuje odmienności. Pokazuje, że bliskość drugiej osoby może stać się ostoją w dzikiej rzeczywistości - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
22-10-2019
Ewolucje Sceny Wolności
Druga edycja Sceny Wolności w Słupsku wskazuje, że dyrektor Dominik Nowak nie zamierza zamykać formuły festiwalu w stałym kształcie. Ubiegłoroczny program był związany z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wywalczenia praw wyborczych przez Polki. Tegoroczna edycja stanowiła kontynuację tematów związanych z efektami wywalczonej wolności, inspirowała do namysłu nad kształtem demokracji i społeczeństwa obywatelskiego - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
19-10-2019
Cykliczny eksperyment z perspektywą
Od lat obserwujemy renesans zainteresowania narracją seryjną, co widać w niesłabnącej popularności, jaką cieszą się publikacje, jak i formy audiowizualne wydawane w cyklach. Podobną pasję do fabuł odcinkowych wykazują dzieci, które z zapartym tchem śledzą dalsze losy ulubionych bohaterów. Artyści i artystki Teatru Gdynia Główna wpisali się w tę tendencję, z sukcesem tworząc tryptyk skierowany do najmłodszej publiczności. W miniony weekend odbyła się ostatnia premiera serii - "Bajka o bajce. Szczęśliwy koniec" na podstawie utworu Pierre'a Griparieg - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
19-10-2019
Laboratorium pamięci
Szacunek artystów do prozy Stasiuka jest w spektaklu wyczuwalny. Wybrali opowiadanie tytułowe. Postawili na wierność autorowi, dokonali jedynie kosmetycznych cięć. Zuniwersalizowali ten głęboko osobisty tekst rozpisując go na trzech aktorów - o Grochowie na Scenie Przodownik warszawskiego Teatru Dramatycznego pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
17-10-2019
Konglomerat polsko-francusko-rewolucyjny albo déja vu
Styl pracy Aignera stał się rodzajem patentu, który sprawdza się w przypadku każdego komediowego materiału - Szekspira, Fredry, współczesnej dramaturgii brytyjskiej, czy "operetty wielce narodowej" - o spektaklu "Karmaniola czyli od Sasa do Lasa" Stanisława Moniuszki w reż. Pawła Aignera w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
15-10-2019
Rewolucyjna miłość
Kompozytor Jorge Antunes i librecista Gerson Vale, uczestniczący w ostatniej premierze Opery Bałtyckiej, nie mogą pamiętać czasów, kiedy żyła Olga Benário-Prestes, jednak przekazy o jej działalności zainspirowały ich na tyle, by poświęcić jej operę - pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
14-10-2019
Bezcenne uczucia
"Koszt życia" Martyny Majok w reż. Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Śląskim w Katowicach. Pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
19-09-2019
Smutny cyrk
Bernhard pokazuje jak jedna osoba może osaczyć i uzależnić od siebie grupę - o spektaklu "Siła przyzwyczajenia (Cyrk egzystencjalny)" Thomasa Bernharda w reż. André Hübnera-Ochodlo w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
11-09-2019
"Hairspray", czyli musical pożerający własną wywrotowość
Gdy światowe media biją na alarm, że plaga nadwagi i otyłości jeszcze nigdy nie była tak olbrzymia, Teatr Muzyczny w Gdyni wystawia "Hairspray", czyli musical o puszystej nastolatce, która marzy o karierze w telewizyjnym show. Trudno odnaleźć w tej strategii przewrotność, skoro twórcy i twórczynie polskiej prapremiery już w pierwszej scenie wskazują, że nie interesuje ich podejmowanie aktualnych problemów społecznych, lecz jest to po prostu kolejna w repertuarze podróż w przeszłość... - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
11-09-2019
Klasycznie inne podejście
"Wieczór Trzech Króli" w reżyserii Łukasza Kosa, przygotowany z zespołem Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, to majstersztyk. Ten prawie trzygodzinny spektakl nie jest błazeńską maskaradą (choć jest w nim i błazen, i maskarada), a lekką komedią opowiadającą o ludzkim zachowaniu, które tylko na pozór jest konsekwentne i nie poddaje się łatwo wpływom niespodziewanych zdarzeń - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
03-09-2019
Różnorodnie, radykalnie i dokumentalnie na Sopot Non-Fiction
Zakończony właśnie VIII Sopot Non-Fiction dowodzi, że reportaże, biografie i inne materiały dokumentalne wciąż inspirują twórców teatralnych do coraz ciekawszych, często wręcz radykalnie odważnych, poszukiwań artystycznych. Artyści bowiem często badali to, co wyparte, co nie doczekało się dostatecznej refleksji albo wręcz jest obostrzone moralnym, kulturowym bądź społecznych tabu - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
30-08-2019
Polsko, aż wesoło
Wiedźmin Geralt z Rivii, postać stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego, wszedł na stałe do klasyki polskiej literatury fantasy. Stał się także ikoną popkultury rozpoznawaną na całym świecie, jest marką, ambasadorem Polski. Czy żyjąc tu i teraz znalazłby miejsce dla siebie? Z kim by walczył? Próby napisania opowieści o wiedźminie dziś podjął się Teatr Nowy Proxima w Krakowie, reżyser Piotr Sieklucki nasycił ją narodową mitomanią - o przedstawieniu "Wiedzmin. Turbolechita" pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
30-08-2019
Wielkomiejscy
Jeżeli artystom wystarczyło postoperowych pomysłów na około godzinę, to chyba lepiej by było, gdyby się na nich skupili i jeszcze bardziej je dopracowali, aniżeli brnęli w nieodkrywcze rozważania o (nie-)skuteczności teatru - o spektaklu "Erazm/Erasmus" w reż. Anny Smolar w Nowym Teatrze w Warszawie pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
24-08-2019
A słowo czynem się stało i zamieszało między nami
Czasem wystarczy tylko jedno słowo, by wywołać lawinę działań, których efekt jest nie do przewidzenia. Jedna osoba może sprawić, że za jej głosem pójdą tysiące, a myślący inaczej nagle staną się nieprzyjaciółmi, podludźmi, których należy wyeliminować. Z drugiej jednak strony, czy człowiek potrafi żyć bez wroga? Może stać się nim zarówno inna osoba, jak również natura, środowisko, czy bóstwo. Wszystkie te stanowiska i punkty widzenia w konstruktywny i racjonalny sposób pokazano w spektaklu "Wróg się rodzi" w reżyserii Anety Groszyńskiej, według tekstu Marcina Kąckiego, przygotowanym w Teatrze im. Wiliama Horzycy w Toruniu - pisze Paweł Kluszczyński z Nowej Siły Krytycznej.
17-08-2019
Kilka refleksji po 23. Festiwalu Szekspirowskim
Rekordowa frekwencja i nadkomplety publiczności najlepiej dowodzą, że 23. edycja Festiwalu Szekspirowskiego okazała się znacznie lepsza od ubiegłorocznej - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
29-07-2019
Trudna sztuka dialogu
Cieszący się dużą popularnością w Wielkiej Brytanii dramat Torbena Bettsa z 2014 roku dowodzi, że autor opanował trudną sztukę tworzenia komedii obyczajowej, żonglowania odmiennymi nastrojami, nie zapominając przy tym o psychologicznej głębi postaci - o "Niezwyciężonym" w reż. Jarosława Tumidajskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
26-07-2019
Na ile wygodnictwo determinuje twoje życie
Tomasz Cymerman wyreżyserował w Teatrze Wybrzeże jasną w przekazie tragifarsę, w której diagnozuje współczesną Europę: problemy tożsamościowe, zanik wyższych wartości i zrozumienia między ludźmi (pozornie sobie bliskimi), brak logiki w określeniu siebie wobec świata - o spektaklu "Pan Schuster sprzedaje ulicę" pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
23-07-2019
Krzyk teatralnych debiutów
Piąta edycja Festiwalu Debiutantów Pierwszy Kontakt w Toruniu dowiodła, że teatr współtworzony przez artystów młodego pokolenia jest nie tylko wyjątkowo zróżnicowany, ale także wpatrzony w otaczającą nas rzeczywistość - pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
16-07-2019
Podoba nam się bardzo!
Lekka komedia, lekki spektakl. Po reżyserii Krystyny Jandy można by się co prawda spodziewać czegoś więcej, niemniej jej "Jak wam się podoba" zostało odebrane przez widzów pozytywnie, o czym świadczyły co i rusz słyszane w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim śmiechy i gromkie oklaski na koniec - pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
16-07-2019
Surrealizm pełną gębą
Spektakl Wrocławskiego Teatru Formy "Trzy oblicza Salvadora Dali", zaprezentowany na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych i Plenerowych Feta w Gdańsku, świetnie przedstawia życie i twórczość słynnego malarza surrealisty - pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
10-07-2019
Agonia miasta
Przedstawienie belgijskiego teatru NTGent (którego od tego sezonu Rau jest dyrektorem artystycznym) to druga praca pochodzącego ze Szwajcarii reżysera, jaką można było zobaczyć ostatnio w Warszawie. O "Orestesie w Mosulu" na podstawie "Orestei" Ajschylosa w reżyserii Milo Raua pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
10-07-2019
Agonia miasta
Z "Orestesem w Mosulu" sytuacja ma się inaczej. To rzadki przypadek, kiedy klasyczne dzieło jest nie tyle zaadaptowane czy uwspółcześnione, co umieszczone w kontekście dotkliwie odsłaniającym jego aktualność - o spektaklu belgijskiego teatru NTGent w ramach Biennale Warszawa 2019 pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
03-07-2019
Miłość ponad rację stanu
Uświadom sobie, co robisz człowiekowi, wydając o nim niepochlebny sąd, kiedy na każdym kroku oczekujesz czyjejś porażki, jesteś rządny rywalizacji, a walka o przetrwanie to bój o akceptację środowiska, nie wychodzenie przed szereg. Taki mocny przekaz ma "Paria" Stanisława Moniuszki, wystawiona w Teatrze Wielkim w Poznaniu przez Grahama Vicka - o transmisji na Targu Węglowym w Gdańsku pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
17-06-2019
Dydaktyczny prezent
Twórcy gdańskiego spektaklu nie unikają dydaktyzmu prozy Collodiego, jednak nadają jej efektowną formę inscenizacyjną - o "Pinokiu" wg Carla Collodiego w reż. Pawła Szkotaka w Teatrze Miniatura w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
17-06-2019
Pytanie o przyczynę tragedii
Zadarę temat śmierci zdaje się interesować najbardziej. Analizuje wydarzenia prowadzące do tragedii, pyta o jej przyczyny. W kontekście rosnącej liczby samobójstw nastolatków tekst nabiera nowych sensów - o spektaklu "Romeo i Julia" w reż. Michała Zadary w STUDIO teatrgalerii pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
13-06-2019
Do STU razy sztuka
Nanizane na sznury kryształy tworzą kotarę, która zasłania przestrzeń pod antresolą, po środku metalowa rura, na antresoli orkiestra. Przez połyskującą zasłonę będą pojawiać się bohaterowie "Cabaretu", a jako pierwszy wychyla się młody człowiek w makijażu, błyszczącej marynarce, wężowych, dopasowanych spodniach. Pyta, czy to Kraków. Znika - o krakowskim przedstawieniu pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
31-05-2019
R@Port, czyli przegląd zamiast festiwalu
Po raz kolejny gdyński R@Port odbył się bez przewodniego hasła, choć - jak później się okazało - był to najmniejszy zarzut wobec festiwalu - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
31-05-2019
Wolność stopniem do piekła?
Czyżby według Tomaszuka współczesność roiła się od tego typu godnych potępienia Faustów? Takich, którzy zapomnieli o Bogu i dogadują się z diabłem, goniąc tylko za przyjemnościami? - o spektaklu "Faust. Nowa historia" w reż. Piotr Tomaszuka prezentowanym na 39. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych w ramach nurtu Grotowski Fest, pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
22-05-2019
Królestwo zeza
Zacznę od tego, że "Królestwo" w reżyserii Remigiusza Brzyka oglądałem lekko zezując. Jednym okiem śledziłem adaptację i inscenizację miniserialu Larsa von Triera. To oko przymykało się z nudy. Drugie zaś z zaciekawieniem śledziło kontekst wydarzeń na scenie - funkcjonowanie zespołu aktorskiego Starego Teatru pod rządami rady artystycznej. Rozdwojenie spojrzenia jest męczące, ale na dłuższą metę konieczne, aby zrozumieć, o czym się opowiada przy placu Szczepańskim - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
10-05-2019
Odosobniony
To, co najbardziej rozczarowujące w "Więźniu", to jego wsobność. Być może Peter Brook w filozoficznych rozważaniach o ludzkiej naturze zapomniał o scenicznym konkrecie. A może taki teatr już mu wystarcz - o spektaklu w ramach Grotowski Fest (wchodzącym w skład Warszawskich Spotkań Teatralnych) pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
19-04-2019
Opolskie święto żywej klasyki
Podczas tegorocznej edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych widzowie mogli obejrzeć siedem spektakli wybranych przez komisję artystyczną ministerialnego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" spośród czterdziestu jeden zgłoszonych. Festiwal podsumowuje Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
18-04-2019
Sinusoidalnie
Ostatni dzień Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" dostarczył wielu, skrajnych emocji. Oprócz przejmującego czytania performatywnego "Drugiego pokoju" Zbigniewa Herberta, oglądaliśmy dwa pokazy konkursowe, które dzieliła przepaść - począwszy od pomysłu, zastosowanej formy, aż po poziom wykonania - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
18-04-2019
W otchłani duszy
"Płatonow" wyreżyserowany przez Monikę Strzępkę jako spektakl dyplomowy studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie zaczyna się od sceny XIX aktu I dramatu Antona Czechowa, czyli w momencie, w którym Pietrin chce odzyskać od generałowej Anny Wojnicew pożyczone pieniądze - pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
14-04-2019
Polska w budowie, czyli kolejna terapia śmiechem
Przedostatni dzień Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa", oprócz dwóch wydarzeń towarzyszących (czytania "Emigrantów" Sławomira Mrożka w opracowaniu Małgorzaty Jakubowskiej oraz Spacerownika Teatralnego) to konkursowy pokaz "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza z Teatru Nowego w Poznaniu - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
13-04-2019
Niezbadane są decyzje selekcjonerów teatralnych
Czwarty dzień Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" przyniósł przerwę w konkursie. Zaprezentowane zostały spektakle gospodarza festiwalu, Teatru im. Jana Kochanowskiego: "Zdziczenie obyczajów pośmiertnych" Bolesława Leśmiana w reżyserii Marty Streker oraz "Córki powietrza. Sen Balladyny" na podstawie utworów Juliusza Słowackiego oraz Pedro Calderóna de la Barki w reżyserii Ignacio Garcii - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
12-04-2019
Tryumf groteski
Trzeci dzień Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" przyniósł najciekawsze jak dotychczas prezentacje. Konkursowe spektakle okazały się diametralnie różne, choć oba wykorzystywały chwyty rodem z groteski - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
11-04-2019
Klasyka żywa?
Drugiego dnia Opolskich Konfrontacji Teatralnych uczestniczyliśmy w dwóch wydarzeniach, które - na różnych poziomach - nieco podważają zasadność umieszczenia ich w programie, ukazującym żywotność klasyki polskiej literatury. Skonfrontowały one widzów z mniej znanymi utworami Franciszka Bohomolca i Adama Mickiewicza, które, co paradoksalne - bo tak chcą twórcy czytania i spektaklu konkursowego - mają funkcjonować w powszechnym odbiorze jako martwe świadectwa czasów minionych - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
10-04-2019
Świat podwójnych tożsamości
Spektakle zaprezentowane pierwszego dnia 44. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" - konkursowy "Garbus" w reżyserii Marka Fiedora z Wrocławskiego Teatru Współczesnego i z nurtu towarzyszącego "Mały Tygrys Pietrek" w reżyserii Michała Dąbrowskiego z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" z Kielc - ukazały problemy niedostosowania oraz inności, które stają się katalizatorem nieoczekiwanych zdarzeń - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
08-04-2019
Czekając na Regera
Urodzony w Zurychu reżyser znalazł prosty, nieodkrywczy, acz skuteczny pomysł adaptacyjny - o spektaklu "Dawni mistrzowie" wg Thomasa Bernharda w reż. Thoma Luza z Deutsches Theater w Berlinie na XXV Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi pisze jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
03-04-2019
Trzydzieści lat później
"Stowarzyszenie umarłych poetów" po trzydziestu latach od premiery nie jest już tym samym wywrotowym dziełem. Czasy się zmieniły. Zmianie ulegli też uczniowie. Scenariusz Toma Schulmana wręcz prosi się o uwspółcześnienie, reinterpretację. To doskonały materiał dla teatru - pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
02-04-2019
Dokumentacja osobliwości
Teatr Szwalnia odebrał niedawno statuetkę Plastra Łódzkiego w kategorii "Wydarzenie teatralne roku" za dwumiesięczny festiwal, który połączył trzecią edycję przeglądu szwalnia.DOK i szósty MONOfest. Spośród dziesiątków wydarzeń, które miały miejsce między wrześniem a listopadem 2018 roku, warto przypomnieć choć kilka - pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
02-04-2019
Nic zwyczajnego
Można zastanawiać się, czy "Nic" jest produkcją teatralną, czy może wielką, rozpiętą w czasie instalacją multimedialną, wykorzystującą performans jako jedną ze swoich części składowych - pisze Adam Partyka z Nowej Siły Krytycznej.
18-03-2019
It's a man's world
Zimowa odsłona Gdańskiego Festiwalu Tańca koncentrowała się wokół tematu męskości oraz wynikających z niej zachowań dozwolonych społecznie i kulturowo. Obszerność znaczeniowa tych haseł staje się jeszcze bardziej rozległa, gdy zacznie się je rozpatrywać pod kątem tożsamości występujących artystów - pisze Wiktoria Formella z Nowej Sily Krytycznej.
16-03-2019
Ofiary kapitalizmu, czyli życie usłane porażkami
Radek Stępień przy pomocy "Śmierci komiwojażera" Arthura Millera dokonuje rozrachunku z polskim kapitalizmem i neoliberalizmem, nie pomija przy tym istoty kameralnego dramatu o rodzinie Lomanów, żyjącej w Ameryce, w okresie ekspansywnego kapitalizmu lat czterdziestych - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
15-03-2019
Męska depresja stereotypem podszyta
Najnowsza premiera Teatru Gdynia Główna - "Tchórz! (...odważna tragikomedia)" - zapowiadała się jako ambitne przedsięwzięcie. Spektakl anonsowany jako "celne studium depresji" sprowadził jednak chorobę XXI wieku do stereotypów tak głęboko zakorzenionych w patriarchalnej wizji świata, że mogły się one stać tylko powodem bezrefleksyjnego śmiechu publiczności - o spektaklu Jacka Bały pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
12-03-2019
Osaczony
Anna Gryszkówna "Płatonowa" znacząco okrawa, usuwa ponad połowę postaci. Można rzec, że pozbywa się tego, co w tekście najistotniejsze - opisu kondycji ludzkiej na przełomie wieków: wszechogarniającego marazmu, zepsucia, obezwładniającej beznadziei prowincjonalnego życia, bezsilności, niespełnienia, braku widoków na lepsze jutro - pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
08-03-2019
Gra w/o prawdę
Gdyby nie epilog, łódzkich "Idiotów" spinałaby klamra dwóch monologów - o wspominaniu najpiękniejszych oraz najgorszych momentów w życiu - o spektaklu w reż. Marcina Wierzchowskiego w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
03-03-2019
Czy tak smutny jest ten świat?
Każdy z nas przeżywa cierpienie w inny sposób. Tragedia, która nas dotyka może mieć związek bezpośrednio z nami lub z kimś nam bliskim. Tak jak różna jest jej proweniencja, tak wyzwalać może ona różne emocje. Ostatecznie to my prowadzimy wewnętrzną walkę w naszym mikroświecie - pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
02-03-2019
Społeczeństwo spektaklu
Drugiego dnia Teatroteki prezentowane są cztery spektakle, które pomimo wykorzystania przez twórców różnych konwencji filmowych i telewizyjnych łączy społeczne zaangażowanie - pisze Wiktoria Tabak z Nowej Siły Krytycznej.
01-03-2019
Determinacja - i co z nią zrobić
Spektakle prezentowane pierwszego dnia tegorocznej edycji Teatroteki Fest oscylują wokół tematu różnych form niedopasowania bohaterów: płciowego, społecznego, rodzinnego, zawodowego bądź do czasu i miejsca, w których przyszło im żyć - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
28-02-2019
Materia Prima, czyli podziw dla techne
Jest w festiwalu Materia Prima coś przewrotnego, coś, co nakazuje "przebranżowić" gust wyrobiony na tak zwanym repertuarowym teatrze dramatycznym. Przyznane już w nazwie festiwalu pierwszeństwo materii staje się tutaj daleko posuniętą pochwałą rzemiosła - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
26-02-2019
Martwa Janiczak
Twórcy sosnowieckiego spektaklu narzekają na grzebanie w historiach popkulturowych ikon, na wchodzenie w ich życia i jednocześnie czynią dokładnie to samo. Ta rzekoma próba odkopania ikon popkultury spełza na niczym - o "Dead Girls Wanted" Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
16-02-2019
Jestem Bogiem
Andrzej Seweryn w stołecznym Teatrze Polonia reżyseruje "Boże mój" Anat Gov. Ta zgrabnie napisana, niezwykle dowcipna sztuka w Izraelu wzbudziła kontrowersje - pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
14-02-2019
Nowe życie stuletniej królewny
Michał Derlatka w najnowszej premierze Teatru Wybrzeże w Gdańsku, przygotowanej dla młodszych widzów, przypomniał "Zaczarowaną królewnę". Pięcioaktowa sceniczna baśń napisana przed stu laty przez Artura Oppmana, dzięki dynamicznej i atrakcyjnej plastycznie inscenizacji oraz intertekstualnym nawiązaniom, stała się też atrakcyjnym familijnym przedstawieniem - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
02-02-2019
Ukraińsko-polska translacja kulturowa, czyli rekonstrukcje i mistyfikacje
"Więzi" w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku to przykład spektaklu (auto)biograficznego, który odrzuca prawo do nienaruszalności prywatnego doświadczenia, hojnie czerpiąc z dzienników reżyserki, Oleny Apczel - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
29-01-2019
Za późno na ostrzeżenia
Chrapkiewicz reżyseruje niewidzialną ręką, inscenizacja jest zredukowana do minimum, aktorzy hojnie korzystają z realizmu psychologicznego - wszystko to przypada do gustu widzom ceniącym tradycyjny teatr (który ostatnio przeżywa swój renesans) - o "Nocy Helvera" Ingmara Villqista w reż. Grzegorza Chrapkiewicza w Gdyńskim Centrum Kultury pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
18-01-2019
Haters gonna hate
Niezwykle ważny i nieustająco aktualny problem mowy nienawiści to główny temat najnowszej premiery gdyńskiego Teatru Komedii Valldal - o "Hejt School Musical" Szymona Jachimka i Tomasza Valldal-Czarneckiego w reż. Tomasza Valldal-Czarneckiego pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
11-01-2019
Rozbitkowie
Dlaczego epilog Prospera nie jest na końcu? Gdzie są Iris, Ceres i Juno? Czemu jeden aktor gra Ariela i Kalibana? Jeśli ktoś zadaje sobie tego rodzaju pytania, to być może umknęło jego uwadze, że tytuł przedstawienia Pawła Miśkiewicza to "BURZA Williama Szekspira" - o spektaklu w Teatrze Narodowym pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
05-01-2019
Hau
Kiedyś dzieci, teraz psy i inne małe stworzenia uważa się za szczególnie słodkie, urocze i pluszowe. Nie ma chyba takiej rzeczy, której nie pomoże sprzedać mordka labradora, śliniący się buldożek francuski, tańczący shiba inu czy inny pieseł. Pies to obowiązkowy dodatek do nowego modelu afektywnej mieszczańskiej rodziny. W przypadku "Świętej Kluski", "holy-hop-dog musicalu" Komuny// Warszawa wyreżyserowanym przez Agnieszkę Smoczyńską, otrzymujemy karykaturę pragnień nowego aspirującego korporacyjnego mieszczaństwa - pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
31-12-2018
Taniec na Boskiej
Taniec nieczęsto gościł na Boskiej Komedii, jednak w tym roku najciekawszą propozycją festiwalu (nie tylko w ramach nurtu Paradiso, ale w skali całego programu) były dwa taneczne projekty konceptualne: "Wycieka ze mnie samo złoto" Renaty Piotrowskiej-Auffret i "Jumpcore" Pawła Sakowicza - pisze Anna Majewska z Nowej Siły Krytycznej.
29-12-2018
Z piekła do nieba i z powrotem. 11 wniosków z 11. edycji Boskiej Komedii
Gdybym chciał opisać czternaście konkursowych przedstawień, recenzja pękłaby w szwach. Dlatego postanowiłem pokusić się tylko o kilka refleksji uwzględniających najciekawsze realizacje w tym nurcie festiwalu i kilka komentarzy do osobistych zaskoczeń - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
28-12-2018
Niedopasowanie albo szarzyzna codzienności
Sztuka, którą zapowiadano jako jeden z najlepszych tekstów roku, nie okazała się zanadto odkrywcza. Porusza temat rodzinnego konfliktu ubranego w formę dramatu psychologicznego, a w tle pozostaje niezwykle ważki problem szkolnej przemocy. Jednak jej przesłanie, konstrukcja oraz język trącą banałem - o "Little Pony" Paco Bezerry w reż. Rudolfa Zioło w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
14-12-2018
W pół drogi
Warto docenić odwagę dekonstruowania "Wesela", choć dobór kluczy nie wydaje się zanadto odkrywczy. Pryzmat obu wojen światowych oraz innych wydarzeń XX wieku stanowiących dramatyczne punkty na drodze Polski ku niepodległości to tematy mocno już wyeksploatowane - o "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Macieja Konopińskiego w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
13-12-2018
(Nie)skuteczny pacyfizm?
Przedstawienie zaskakuje formą, dominuje opowiadanie a nie działanie, minimalizm scenografii ma pobudzić wyobraźnię - o "Bajce o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku" wg Pierre'a Gripariego w reż. Ewy Ignaczak w Teatrze Gdynia Główna pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
03-12-2018
Pomiędzy
Wyrypajew osadza akcję dramatu w dyskotece. Protagoniści właśnie kończą zabawę, choć jeszcze muzyka gra, nadając rytm nerwowym krokom, przedziwnemu układowi choreograficznemu - krążeniu po scenie, zbliżaniu się i oddalaniu ciał jakby magnetycznie przyciąganych - o "Osach" Iwana Wyrypajewa w jego reżyserii w Och-Teatrze w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
01-12-2018
Nowa droga Teatru Amareya
Z okazji piętnastolecia istnienia Amareya Theatre & Guests przygotował dwie premiery: "Etleke verter oyf mama-loshen" (Kilka słów w języku ojczystym) oraz "#fitNIEPODLEGŁA". Wystawienie ich tego samego dnia i w tej samej przestrzeni pozwala odbierać je jako dialogujące ze sobą wypowiedzi - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
01-12-2018
Szorstka relacja z Bałtykiem
Agnieszka Przepiórska świetnie utrzymuje uwagę publiczności podczas godzinnego monodramu, a ta nagradza ją oklaskami na stojąco. W jej roli jest mnóstwo ironicznej lekkości i humoru, a także śmiałości we wciąganiu widzów w działania: kogoś oskarża, innemu grzebie w torebce - o spektaklu "Kocham Bałtyk" Zośki Papużanki w reż. Agnieszki Przepiórskiej, zagranym premierowo podczas XX Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji Windowisko w Gdańsku, pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
24-11-2018
Za mało
Teatr na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach nie podnosi poziomu empatii, nawiązując do skądinąd świetnej kampanii społecznej o wpływie sztuk na codzienne życie. Wzmaga za to poczucie niezrozumienia dla wyboru konkursowych propozycji i mistrzowskich spektakli, dla dyrekcji, organizacji, jak i - poniekąd - werdyktu. Potęguje także tęsknotę za wielkimi przedstawieniami, będącymi popisem reżyserskiej maestrii i prawdziwym świętem teatru - pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
22-11-2018
"Cyrulik sewilski" a emancypacja
Paweł Szkotak nie zostawił publiczności dużo interpretacyjnej swobody i - mimo obietnicy - raczej nie wprowadził teorii współczesnej humanistyki, choć trudno wymagać takich wyzwań w komediowej historii pełnej operetkowej lekkości. Jego "Cyrulik sewilski" jest eklektyczną propozycją, która może spodobać się różnym widzom - o spektaklu "Cyrulik sewilski" Gioacchina Rossiniego w reż. Pawła Szkotaka w Operze Bałtyckiej w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
22-11-2018
Wizyta w znikającym hotelu
Ostatnia premiera Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy to kolejny strzał w dziesiątkę, wtrąca się i prowokuje do dyskusji - o spektaklu "Popiół i diament - zagadka nieśmiertelności" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Marcina Libera w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy pisze Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.
21-11-2018
Rozsznurowani
Cricoteka gościła w swoich murach przedstawienie muzyczne, dzieło młodych pasjonatów teatru - Bartłomieja Basiury (autor tekstu) i Michała Burka (muzyka). Obaj zabrawszy się za reżyserię weszli jednak w nieco za duże buty. Scenarzysta na co dzień zajmuje się pisaniem prozy i da się odczuć w "Sznurowadłach", że konflikt dramatyczny to nie jego bajka - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
20-11-2018
Pasja, czyli FC Ajax Mściszewice
Gdański monodram piłkarski nie jest skierowany jedynie do fanów piłki nożnej - nie ma w nim niuansów, które byłyby czytelne tylko dla kibiców. "Pan Trener" to uniwersalna opowieść o pasji napędzającej do życia, o dylematach i wielkich emocjach - a wszystko to z prowincjonalnym boiskiem w tle - o "Panu Trenerze" Szymona Jachimka w reż. Jakuba Ehrlicha w Teatrze Miniatura w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
17-11-2018
Niepodległość artysty
W stulecie niepodległości Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprosił na minifestiwal "Labirynt zwany Wyspiański". Małopolski Ogród Sztuki posłużył za labirynt. Na potrzeby sześciu etiud oddano nieteatralne przestrzenie budynku przy ulicy Rajskiej - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
16-11-2018
Obcy
Choć przeszkadza zbyt duża ilość martyrologii, brakuje dystansu do tematu, przedstawienie dowodzi, że gdański teatr konsekwentnie podejmuje marginalizowane kwestie - tym razem deportowanych i repatriantów ze Wschodu - o spektaklu "Ruscy" Radosława Paczochy w reż. Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
15-11-2018
(Nie)sprawiedliwa śmierć
Tomasz Mycan jako tytułowy bohater jest współczesny. To inteligent, który zmaga się z problemami egzystencjalnymi i metafizycznymi, zastanawiając się nad tym, czy może po prostu "nie być" - o "Hamlecie" Williama Shakespeare'a w reż. Pawła Paszty w Teatrze im. Horzycy w Toruniu pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
13-11-2018
Ciągły stan wojny
"Miłość od ostatniego wejrzenia" jest tragikomedią o przemocy, o uwikłaniu w toksyczny związek, w którym więcej jest nienawiści niż miłości, a mężczyzna dyktuje warunki. To rzecz o piekle na ziemi, z którego nie ma się odwagi uciec - o spektaklu w reż. Iwony Kempy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
07-11-2018
Moce horroru
Anna Smolar, Sonia Roszczuk i Paweł Sakowicz w "Thrillerze" szukają horroru w ciele. A raczej dreszczu żenady, który pojawia się przy rozdźwięku fizyczności z jej społecznym odbiorem - o spektaklu w Nowym Teatrze w Warszawie pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
02-11-2018
Ponowocześni kolekcjonerzy
Kuratorzy projektu tanecznego "Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń" realizowanego przez Cricotekę wybrali siedem spektakli, które według nich wchodzą w dialog - poprzez formę, temat czy stylistykę - z postmodernizmem - pisze Wiktoria Tabak z Nowej Siły Krytycznej.
15-10-2018
Staruszek musi zginąć
"Twist And Shout" powstał na fali sukcesu "Rapsodii z Demonem", musicalu w reżyserii Michela Driesse'a z piosenkami zespołu Queen, który miał premierę w Teatrze Rampa w 2015 roku. Autorski projekt z muzyką kultowej grupy - tym razem The Beatles - okazał się przepisem na sukces - pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
05-10-2018
Studium przypadku Eddiego
Sztuka Millera w kontekście problemów imigracyjnych wydaje się niezwykle aktualna. Oś konfliktu zbudowana jest wokół przepisów nakazujących wydalenie z kraju osób nielegalnie tu przebywających - o "Widoku z mostu" w reż. Agnieszki Glińskiej w Teatrze Dramatycznym w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
01-10-2018
Wolałabym nie
"Boska!" w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w reżyserii Pawła Szkotaka to idealny przykład robienia teatru w małych miastach z kompleksem miast dużo większych - o spektaklu "Boska!" Petera Quiltera w reż. Piotra Szkotaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
01-10-2018
(S)cena wolności
Słupsk ma szansę być ważnym, opiniotwórczym miejscem na teatralnej mapie Polski - za co już teraz trzymam kciuki! - po I Festiwalu Scena Wolności pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
26-09-2018
Męski gniew
Małgorzata Wdowik w "Gniewie", najnowszej premierze Teatru Powszechnego w Warszawie, przygląda się nieokrzesanej, niszczycielskiej energii, gniewowi kierującemu męskim zachowaniem - pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
21-09-2018
Kobiece Wybrzeże Sztuki
Choć przed rozpoczęciem festiwalu zarzucano, że tegoroczna edycji Wybrzeża Sztuki prezentuje słaby program, okazał się, że ma przewodni temat, a większość propozycji wyróżniał wysoki poziom oraz oryginalność. Program uzupełniono - na wzór poprzedniej edycji - przedstawieniem dyplomowym, które tym razem niestety znacznie odstawało poziomem od pozostałych - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
18-09-2018
Cud jedynie mniemany
Z pewnością realizacja Zadary wyróżnia się na tle produkcji gdyńskiego teatru - nie jest bowiem musicalem, odstaje więc muzycznie i choreograficznie. Szkoda, że reżyser zbyt usilnie próbował zapewnić widzom świetną zabawę, uzyskując efekt odwrotny - o "Cudzie albo Krakowiakach i Góralach" w reż. Michała Zadary w Teatrze Muzycznym w Gdyni pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
18-09-2018
Do następnego razu
"Mój pierwszy raz" w reżyserii Krystyny Jandy próbuje uporządkować poglądy na temat pierwszego zbliżenia seksualnego, ponieważ ile "pierwszych razów", tyle opinii na ten temat, wspomnień i ocen. Osobom niedoświadczonym trudno jest się w tym odnaleźć - pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
18-09-2018
Na kim osiada trojański popiół?
Po obejrzeniu przedstawienia długo zmagałam się z kwestią jego polityczności. Trudno, aby "Trojanki" polityczne nie były, skoro Klata to reżyser zorientowany właśnie na politykę. W tym przypadku jest jednak inaczej niż ostatnimi laty - o "Trojankach" Eurypidesa w reż. Jana Klaty w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
05-09-2018
Ciekawe tematy i nic poza tym
Jeżeli program festiwalu Sopot Non-Fiction ma być wskaźnikiem kondycji teatru dokumentalnego w Polsce to tegoroczna, siódma edycja nie okazała się zanadto szczęśliwa i odkrywcza - o VII Festiwalu Teatru Dokumentalnego i Rezydencji Artystycznej Sopot Non-Fiction pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
22-08-2018
Po co uczyć papugi mówić
Tak, to mogłoby się tak zaczynać: tytuł o tym, dlaczego przemijają artystyczne fascynacje, które swego czasu zasysały, a teraz wypluwają się. Są twórcy, którzy zrastają się z konkretnym etapem naszego życia, uwalniają to, co ledwo przeczuwane, umiejętnie piorą neurony. Sprawiają, że biegnie się dużo wcześniej po bilet, rezerwuje miejsca, czeka łapczywie na wejście w ich światy. O "Czarnych papugach" w rez. Michała Borczucha w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
16-08-2018
Sprzeciw, test i humoreska
Wkurzone? Raczej zniecierpliwione. Patriarchatem, antropocentryzmem, tradycją, koturnowością - o spektaklach nurtu "Wkurzone na Szekspira", na XXII Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
11-08-2018
Klasycznie: fish and chips i pizza
W porównaniu z ostatnimi latami tegoroczny nurt SzekspirOFF był trochę skromniejszy: dwanaście przedstawień konkursowych oraz - pomimo problemów zdrowotnych artysty - pokaz "Rytuału 23 albo obrazów ze śmierci wodza" zeszłorocznego tryumfatora Piotra Mateusza Wacha - o nurcie SzekspirOFF na 22. Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
31-07-2018
Kolekcja dusz
"Collection of Lovers" to element większego projektu Raquel André, na który składają się: "Collection of Collectors", "Collection of Artists", "Collection of Viewers". Inicjatywa zaskakująca, ponieważ zebranie czegoś tak ulotnego i niemożliwie trudnego do zinterpretowania jak ludzka osobowość, nie zależy do zadań prostych, jest ambitne i wymaga ciężkiej pracy, nie tyle fizycznej, co duchowej, wrażliwości oraz dokładności - pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
20-07-2018
What costume shall the poor girl wear
Idiom "Skok w wiarę" kuratorowany podczas Festiwalu Malta 2018 przez Grace Ellen Barkey, Jana Lauwersa i Marteena Seghersa z Needcompany odkrywa bezradność artystów i instytucji kultury wobec cenzury ekonomicznej - o 28. Malta Festival Poznań pisze Anna Majewska z Nowej Siły Krytycznej.
14-07-2018
Złoty czy pozłacany?
Skandalistka Ewelina Marciniak, napiętnowana między innymi za "Śmierć i dziewczynę" we wrocławskim Teatrze Polskim, walczy poza mainstreamowymi scenami, przybiera rozrywkowe tony, ale niestety atak się nie udaje. Niech czym prędzej porzuci tę strategię i powróci do "złotego wieku" swojej reżyserskiej działalności - o spektaklu "Stańczyk. Musical" Jana Czaplińskiego w reż. Eweliny Marciniak w Teatrze Rozrywki w Chorzowie pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
13-07-2018
L'amour toujours - i co dalej?
Mam problem z "Żabami", z tekstem Tomasza Śpiewaka w reżyserii Michała Borczucha. Albo po prostu z politycznością ich przedstawienia, zbudowaną na monologach-memach, zaklejającej wszystko autotematycznej ironii, której czasem mam już dosyć - o spektaklu w STUDIO teatrgalerii w Warszawie pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
13-07-2018
Z szacunku
Ponad dwugodzinne przedstawienie jest wyważone i angażujące. Mocno osadzone w swej formie. Nic nie jest tu przypadkowe, powierzchowne - o "Natan mędrzec" Gottholda Ephraima Lessinga w reż. Piotra Kurzawy w Teatrze im. Horzycy w Toruniu pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
30-06-2018
Nie pozwól, by do tego doszło
Adaptacja jest bardzo wierna, nieuwspółcześniona. Nie jest to potrzebne, skojarzenia same się nasuwają. Przysłowiowe oko do widzów reżyserka puszcza tylko czasami - o spektaklu "1984" George'a Orwella w reż. Barbary Wysockiej w Teatrze Powszechnym w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
25-06-2018
Różnorodność, solidny zespół i wysoka jakość
Na zakończenie mijającego sezonu Jacek Głomb zorganizował przegląd nieprzypadkowo nazwany Maratonem Modrzejewskiej, w ciągu dwóch i pół dnia na trzech scenach zagrano aż sześć spektakli z repertuaru legnickiego teatru. Celem wydarzenia nie była prezentacja ostatnich premier, tylko stworzenie syntezy oddającej charakter miejsca, a różnorodność okazała się kategorią adekwatną do programu - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
21-06-2018
"Time goes by so slowly" w "Wyjeżdżamy"
Najnowsza premiera Nowego Teatru w Warszawie trwa ponad trzy godziny chyba tylko po to, aby pomiędzy kolejnymi pogrzebami bohaterów cokolwiek się wydarzyło. A i tak nie uświadczymy nic poza błahą, rodzajową fabułką - o "Wyjeżdżamy" wg Hanocha Levina w reż. Krzysztofa Warlikowskiego w Nowym Teatrze w Warszawie pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
19-06-2018
Sto pomysłów na minutę, czyli Miastko z Unijnymi w tle
Spektakl ma rwaną konstrukcję i wymaga od widza uważnego odbioru, aby nie pogubić się między prywatnie wypowiadającym się aktorem Teatru Wu a graną przez niego postacią - o spektaklu "Święto Winkelrida. Rewia narodowa" Marcina Cecko wg Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Zagórskiego w reżyserii Marcina Libera w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
19-06-2018
Teatr o zapachu babcinej szarlotki
Przegląd Nowego Teatru dla Dzieci tradycyjnie zainaugurowany został premierą organizatora, czyli Wrocławskiego Teatru Lalek. "Babcia na jabłoni" w reżyserii Jarosława Kiliana na podstawie książki Miry Lobe na tle przestawień festiwalowych wyróżniała się klasycznym, wręcz nieco starodawnym stylem - pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
18-06-2018
Czy taniec może nie być dialogiem?
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Tańca KRoki był przede wszystkim przeglądem polskich choreografii, zagraniczni twórcy pojawiali się rzadziej niż w poprzednich edycjach (zaledwie cztery projekty z jedenastu). Hasło towarzyszące programowi miało chyba zbyt szeroki zakres, bo brzmiało "Dialogujący" - pisze Michał Korda z Nowej Siły Krytycznej.
14-06-2018
Skontaktowani od Wschodu do Zachodu
Hasło "Od Wschodu do Zachodu" było powrotem do źródeł festiwalu, ale zabrzmiało bardzo aktualnie. Wierzę, że to zapowiedź kierunku, w jakim organizatorzy festiwalu będą podążać w następnych latach. Żałuję tylko, że jury nie wyróżniło litewskiego i szwajcarskiego spektaklu. Oba zasługiwały na to z uwagi na oryginalność formy - o XXIV Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
08-06-2018
Odczepcie się, Katowice
Temat, z którego można zrobić piękny wierzchołek lodowej góry, w Katowicach zrównano do pastwisk wypełnionych marazmem, nudą, brakiem pasji - o "Himalajach" Dariusza Kortko, Artura Pałygi i Marcina Pietraszewskiego w reż. Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim w Katowicach pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
05-05-2018
Nie musiało do tego dojść
Farsowe zagrania sprawiają, że spektakl traci moc, sypie się dramaturgicznie. Zachwycają natomiast sceny z dobrze zbudowaną psychologią wewnętrzną postaci - o spektaklu "Gra w życie" Maxa Frischa w reż. Aleksandra Kaniewskiego w Teatrze Ateneum w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
25-04-2018
Wygodna powtarzalność w rytmie disco
"Gorączka sobotniej nocy" jest sprawnie zrealizowana - pod względem technicznym niewiele można jej zarzucić. Żal jedynie, że nie wykracza poza schemat dostarczenia bezrefleksyjnej rozrywki, którą można czerpać jedynie, gdy pozostanie się nieczułym na warstwę fabularną. Może lepiej, aby we wrażeniach została tylko powierzchnia: barwna kultura disco - o spektaklu w reż. Tomasza Dutkiewicza w Teatrze Muzycznym w Gdyni pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
24-04-2018
OFF krzyczy, a Komuna milczy i wygrywa
We wzniosłych przemowach rozpoczynających drugą edycję TopOFFFestiwalu - ogólnopolskiego konkursu najlepszych offowych spektakli sezonu teatralnego - usłyszeć mogliśmy, że off to nie jest gorszy teatr. Przedstawiono go jako ruch, który przetrwa każdy kryzys, że niczym zapalona pochodnia kroczy pół kroku przed innymi a w dodatku posiada walor roztrząsania rzeczy ważnych - o II TopOFFFestivalu w Tychach pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
24-04-2018
Zbyt wąski habit
Osadzenie przez J.P. Shanley akcji dramatu "Wątpliwość" (znamy go z filmowej realizacji samego autora z 2008 roku) w kościelnej rzeczywistości zdaje się być jedynie pretekstem. Nazbyt może wymownym i stereotypowym. Wzbogacającym o kontrowersje. Nie odbierającym jednak uniwersalności przesłania - o spektaklu "Wątpliwość" Johna Patricka Shanleya w reż. Norberta Rakowskiego, koprodukcji Teatru Śląskiego w Katowicach i Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
20-04-2018
Morderca mimo woli
Seryjni zabójcy przedstawiani są jako zwykli ludzie, pozornie niczym nie wyróżniający się z otoczenia, dopiero w chwili zbrodni zrzucają maskę normalności, stając się żądnymi krwi potworami - o "Sinobrodym, nadziei kobiet" z Teatru na Woli w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
16-04-2018
Co z tym zwierzem?
Na jednej z pierwszych płyt Taco Hemingwaya Warszawa zyskała zaszczytne miano miasta o zapachu "szlugów i kalafiorów". Kalafiorowa i zadymiona metaforyka powietrza z powodzeniem znalazłaby zastosowanie w Krakowie, ale i szerzej w ogólnokrajowej atmosferze. Remigiusz Brzyk sięgając w 2018 roku po "Artro Ui" (opowieść z 1941 roku), opowiada jeszcze raz historię o szemranej przemianie drobnego fajtłapy w gangstera handlującego tym pięknym białym warzywem, a następnie w politycznego tyrana - pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
11-04-2018
Opolskie przedstawienia klasyki
Poziom spektakli był bardzo nierówny. Jeśli chodzi o rywalizację konkursową, po obejrzeniu wszystkich przedstawień w ostatecznej rozgrywce liczyły się tylko dwa - "Chłopi" i "Wesele". Krzysztof Garbaczewski i Jan Klata odjechali pozostałym reżyserom na nieosiągalny dla nich dystans - po XLIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Żywa" pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
10-04-2018
Teatr zamknięty i teatr otwarty
Ostatniego dnia zobaczyliśmy dwa oblicza teatru. Jeden z nich kultywuje osobność, traktując teatr jako medium (wątpliwej) przemiany, a widzów jako świadków quasi-rytuału. Drugi teatr to teatr otwarty, totalny, który zespala widzów i aktorów - o "Dziadach - Nocy Drugiej" z Teatru Wierszalin w Supraślu i "Weselu" z Narodowego Starego Teatru w Krakowie pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
09-04-2018
Co było, a nie jest
Rychcik położył nacisk na słowo. Spektakl opiera się na komunikacji, a raczej pozornych kontaktach między ludźmi. Akcji jest tu stosunkowo niewiele - o "Kartotece rozrzuconej" Tadeusza Różewicza w reż. Radosława Rychcika w STUDIO teatrgalerii w Warszawie pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
09-04-2018
Junkopia
Miło poznać w teatrze nowe twarze, choćby na małą skalę poczuć się częścią procesu przemieszania się środków ciężkości w sztuce. Dobrze zobaczyć coś innego; docenić, że komuś jeszcze się chce dłubać w teatralnych konwencjach, nawet gdy ma się wątpliwości, czy udało się pójść w poszukiwaniach kilka kroków dalej. Trzeba brać, co jest i nie kręcić nosem - o spektaklach Teatru Grupa z Wrocławia pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły krytycznej.
09-04-2018
Zboża na mogiłach
Po piątym dniu festiwalu pozostało wspomnienie nudy i odczucie bałaganu w "Nocach i Dniach. Tomie VI: Nie wiem, o czym jest jutro" - o spektaklach XLIII Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
07-04-2018
Chłopskie korzenie
Pozbawiona emocji twarz na tle porąbanych książek to metafora reżyserskiego gestu zmagania z klasyką, który wydobył z pożółkłych stron powieści postać z krwi i kości - o "Chłopach" wg Władysława Reymonta w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego z Teatru Powszechnego w Warszawie na XLIII Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Żywa" pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
07-04-2018
Performuj albo giń
Twórcy pokazują jak teatr krytykujący hipokryzję rządzących sam zamienia się w nie znoszącą dyskusji instytucję władzy - o "Neronie" Jolanty Janiczak w reż. Wiktora Rubina w Teatrze Powszechnym w Warszawie pisze Anna Majewska z Nowej Siły Krytycznej.
05-04-2018
Dwa i pół koszmaru
Drugiego dnia Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa" widzowie mogli zobaczyć dwa przedstawienia konkursowe: "Sposób na Alcybiadesa" Edmunda Niziurskiego w reż. Piotra Ratajczaka z Teatru im. J. Osterwy w Lublinie oraz "Słowo o Jakóbie Szeli" Bruna Jasieńskiego w reż. Michała Kmiecika z Teatru Śląskiego w Katowicach - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
04-04-2018
Na początku była śmierć
Wczoraj rozpoczęły się 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Pierwszego dnia festiwalu pokazano "Tajny Dziennik" Mirona Białoszewskiego w reżyserii Wojciecha Urbańskiego z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Twórcy postawili sobie niełatwe zadanie, adaptacji na scenę poetyzowanej (bardzo osobistej) prozy i nie uniknęli przy tym problemów - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
03-04-2018
Bunt bez pomysłu, czyli "za oknem znów po prostu smutny świat"
Jakub Roszkowski przed premierą powiedział, że nie zamierza robić "Krzyżaków 2" i istotnie - mimo wsparcia dobrą ekipą realizatorów - nie powtórzył tego sukcesu: zabrakło przede wszystkim ciekawego pomysłu - o "Buncie" wg Władysława Reymonta w reż. Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Miniatura w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
03-04-2018
Jak namieszać widzom w głowach
Premiera w Teatrze Lalek Pleciuga inspirowana "Snem nocy letniej" uzmysławia, że teatr formy może stwarzać większe możliwości połączenia sfery duchów i ludzi, przedstawienia psot oraz czarów chochlików niż teatr dramatyczny. O "Tłumaczu snów" w reż. Aleksieja Leliawskiego pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
03-04-2018
One woman show
Na scenie Teatru Śląskiego jest tylko Sandra Korzeniak. Nie ma tam dla mnie nikogo innego. Wniosła tam nową jakość. Aktorzy Śląskiego są wklejeni w rzeczywistość własnego teatru jak w życie Mabel i bynajmniej nie jest to celowy zabieg. Tak bardzo odstający i bezradni wobec osobowości Korzeniak - o spektaklu "Pod presją" wg scenar. Łukasza Chotkowskiego i Mai Kleczewskiej w reż. Mai Kleczewskiej w Teatrze Śląskim w Katowicach pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
03-04-2018
Zaangażowany, nieuwikłany
"The Blind Poet" - traktat o wolności, tożsamości, inności. A przede wszystkim o tym, jak na przestrzeni wieków ludzkość, ciągle na nowo, konstytuowała znaczenie tych pojęć, poddając się autocenzurze i autoograniczeniom. Była to jednocześnie wzruszająca i bawiąca do łez opowieść zarówno o różnorodności, jak i przenikaniu się kultur - o spektaklu Needcompany z Belgii na XXXIX na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
26-03-2018
Bezprawie
Teatr rządzi się innymi prawami i wydaje się, że by uzyskać odpowiedni poziom napięcia, konieczna byłaby wyjątkowo precyzyjna konstrukcja dramaturgiczna, której w "Sprawiedliwości" brakuje. Wybrane przez Zadarę fabularne opakowanie jest mało satysfakcjonujące - o spektaklu w Teatrze Powszechnym w Warszawie pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
26-03-2018
Sens i głębia
Tu nie ma pustych gestów, zbędnych elementów. Aktorzy doskonale wpisują się w koncepcję przedstawienia. Sens wynika z działań, a przez związki z innymi elementami widowiska zwielokrotnia siłę - o "Jesus Christ Superstar" Andrew Lloyda Webbera w reż. Jakuba Wociala i Santiago Bello w Teatrze Rampa w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
24-03-2018
Najnajowy rok w Miniaturze
Aktorzy bez słów budują wyraziste postacie o bajkowym rysie. Księżyc grany przez Jacka Gierczaka ściga Gwiazdkę. Nieporadność czyni go przyjaznym, nie jest złym charakterem. Ciepły uśmiech i łagodne gesty Jadwigi Sankowskiej w roli Słońca upodobnia ją do dobrej wróżki - o spektaklu "Gwiazdka z nieba" Marioli Fajak-Słomińskiej w reż. Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego w Teatrze Miniatura w Gdańsku pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
20-03-2018
Karol to świnia
"Mężczyzna" w inscenizacji Gryszkówny zmusza do refleksji nad istotą związku - dojrzałą miłością, często myloną ze stanem zakochania wyzwalającym silne emocje. Miłość pojawia się, gdy zakochanie mija - o spektaklu w Teatrze Dramatycznym w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
13-03-2018
No to Bach
Kiedy zabierałem się za pisanie tej recenzji, byłem przepełniony obawami. Po pierwsze, o ile o teatrze pisałem już nie raz, to zarówno w kwestii muzyki klasycznej, jak i lalkarstwa jestem amatorem - a to solidne połączenie muzyki i marionetki obiecywał nam afisz "Goulda" Adama Walnego - po spektaklu w Starym Teatrze w Krakowie pisze Piotr Raganowicz-Macina z Nowej Siły Krytycznej.
12-03-2018
Przekrojowa dyskryminacja wielowymiarowa
Przez większość prawie dwugodzinnego spektaklu nie byłam pewna, czy podoba mi się to, co oglądam w wykonaniu studentów IV roku Wydziału Aktorskiego wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Teraz z kolei nie mogę przestać myśleć o tym, co zobaczyłam. Jestem pozytywnie zaskoczona - o spektaklu dyplomowym "Bahmut" wg Jane Austin w reż. Wojciecha Kościelniaka w AST we Wrocławiu pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
06-03-2018
Bezpieczne miejsce? To nie tutaj
Iście komediowy, wręcz farsowy, zapowiadający wartką akcję schemat, mógłby zapewnić dobrą rozrywkę, jednak Wiśniewski - wydobywając intencję autorki - chciał pokazać, że w tekście tkwi coś więcej niż typy kochanków, zrzędzącej teściowej czy przyjaciółki zdradzanej żony - o spektaklu "Bella figura" Yasminy Rezy w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
05-03-2018
Między formą a snem
Prosta opowieść sprzyja rozbudowaniu formy. Pozbawiona jest moralizatorstwa (dlatego tak kochana przez dzieci), ale nie problemu. Pomaga na dobre rozprawić się z koszmarem bezsennych nocy. Działa, lecz nie od razu, więc podczas spektaklu nikt nie zaśnie - o "Krainie Śpiochów" Marty Guśniowskiej w reżyserii Jacka Malinowskiego w Teatrze Miniatura w Gdańsku, pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
05-03-2018
Nie wyjdziemy z teatru rozczarowani
"roz/CZAROWANIE" prezentowane w stołecznym Teatrze Ochoty jest baśnią dla dorosłych. Grzegorz Staszak, autor tekstu, tworzy utwór o charakterze fantastycznym inspirując się wątkami dobrze znanymi z baśni, mamy tu między innymi: złą macochę, matkę poszukującą porwanego dziecka, pojawiającą się w snach twarz przyszłego męża - o spektaklu w reż. Anny Wieczur-Bluszcz pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
01-03-2018
Światło na przyjaźń
Powstała baśń piękna wizualnie i skłaniająca do refleksji nad innością, samotnością oraz dojrzewaniem do przyjaźni - o spektaklu "Odd i Luna" w reżyserii Przemysława Jaszczaka we Wrocławskim Teatrze Lalek pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
23-02-2018
Donatella Versace mówi, że feminizm jest martwy
Szczawińska mówi o przemocy empatycznie, ale bez czułostkowości i resentymentu - o spektaklu "Genialna przyjaciółka" wg Eleny Ferrante w reż. Weroniki Szczawińskiej we Wrocławskim Teatrze Współczesnym pisze Anna Majewska z Nowej Siły Krytycznej.
14-02-2018
Spalony żart Garbaczewskiego
Platon nie znosił teatru, więc reżyserska przekora jest wpisana w próby wystawienia jego dialogów. Punkt wyjścia dla "Uczty" Krzysztofa Garbaczewskiego stanowi sztubacki żart, który z pisma filozoficznego miał wydobyć rewolucyjny potencjał komizmu. Jest on jednak spalony - o spektaklu w Nowym Teatrze w Warszawie pisze Anna Majewska z Nowej Siły Krytycznej.
12-02-2018
Co się stało z babcią?
Przedstawienie Agaty Biziuk zachwyciło mnie przenikliwością, z jaką analizuje kwestię wtajemniczania dzieci w temat przemijania. Śmierć często jest tematem tabu, problemem zbyt trudnym, by poruszać go w rozmowie z dzieckiem - o spektaklu "Babcia mówi pa, pa" w reż. Agaty Biziuk w Teatrze Rampa w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
11-02-2018
Człowiek wobec rodziny - Teatroteki Fest dzień trzeci
Ostatniego dnia II Teatroteki Fest zostały zaprezentowane trzy spektakle: "Wariat" Rafała Wojasińskiego w reżyserii Jakuba Cumana, "Cicha noc" Amanity Muskarii w reżyserii Pawła Paszty oraz "Gardenia" Elżbiety Chowaniec wyreżyserowana przez Wojciecha Urbańskiego. Spektakle zrealizowano przy użyciu zdecydowanie odmiennych strategii inscenizacyjnych. Łączy je jednak wspólny mianownik - wszystkie teksty oscylowały wokół problemu opresyjnego działania relacji rodzinnych - pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
10-02-2018
Pionowy świat
Pomimo wydłużającej się listy wybitnych kobiet zadziwiających świat, mężczyzn i same siebie, wciąż ich jak na lekarstwo. Każdorazowy ich sukces, niezależnie od dziedziny, budzi podziw, zazdrość, jak i kąśliwe komentarze, często mające obniżyć rangę dokonania - o monodramie "Wanda" Anity Janci-Prokopowicz pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
10-02-2018
Rodzina, ach rodzina - Teatroteki Fest dzień drugi
Spektakle prezentowane drugiego dnia tegorocznego festiwalu Teatroteka Fest w dużej mierze oparte są na konwencji groteskowego widowiska, którym rządzą wewnętrzne sprzeczności. Osią wszystkich produkcji jest motyw kryzysu świadomości zachodzący na tle międzyludzkich a dokładniej rodzinnych relacji - kryzys przeobrażający się w bunt - pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
09-02-2018
Temperowanie sztuczności - Teatroteki Fest dzień pierwszy
Zaskoczył mnie bardzo wysoki poziom trzech zaprezentowanych spektakli, świadomość ich twórców w operowaniu tym konkretnym sposobem opowiadania i igranie z kiczowatością medium teatru jako planu filmowego - o spektaklach "Dziecko" Ingi Iwasiów w reż. Barbara Białowąs, "Dzielni chłopcy" Magdaleny Drab w reż. Szymona Waćkowskiego oraz "Spalenie Joanny" w reż. Magdaleny Miecznickiej pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
07-02-2018
Nie wiem, nie pamiętam
Ascetyczna formuła stanowiłaby ciekawy kontrast wobec dotychczas proponowanej [w Teatrze Muzycznym w Gdyni] estetyki, gdyby za tą pustką tkwił jakiś pomysł - o "Tlenie" Iwana Wyrypajewa w reżyserii Rudolfa Zioło pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
05-02-2018
Mierząc się ze sobą
Reżyserka "Biesów", Natalia Korczakowska, gra na pamięci historycznej widzów po to, by przygotować ich na to, co będzie się działo dalej w przedstawieniu - o spektaklu w STUDIO teatrgalerii pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
02-02-2018
Super Maria
Bohaterka tłumu, kobieta mit, super Maria - tak określają Marię Skłodowską-Curie twórcy spektaklu "Skłodowska. Radium Girl" opartego na biografii noblistki. Wizerunku i życiorysu słynnej Polki nie obejmują już prawa autorskie. "Przynależy ona do strefy publicznej" - mówią ze sceny aktorzy Teatru Papahema - "możemy jej używać" - o spektaklu Agaty Biziuk w Teatrze WARSawy pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
26-01-2018
Pierwszy spektakl
Twórcy dokonali wszelkich starań, żeby uwadze maluszków nie umknął żaden z epizodów budujący zwartą fabułę - o spektaklu "Zostań moim przyjacielem" Tomasza Mana w reż. Krzysztofa Grębskiego we Wrocławskim Teatrze Lalek pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
25-01-2018
...because you don't deserve a bullet*
Koniec z Kordianami, Gustawami, Konradami, Winkelriedami. Koniec z ofiarą za kraj. Koniec z pełnym guślarstwa obrzędem świętokradzkim. Koniec z pośmiertnym życiem romantyzmu. Czy ten "Kordian" coś zmieni? Nie. I co z tego? - o "Kordianie" Juliusza Słowackiego w reż. Jakuba Skrzywanka w Teatrze Polskim w Poznaniu pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
23-01-2018
Teatr nadmiaru
Oglądamy spójne przedstawienie o wyrazistym rytmie - o "Sekretnym Dzienniku Adriana Mole'a" wg Sue Townsend w reż. Pawła Aignera w Teatrze Pinokio w Łodzi pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
12-01-2018
Labirynt iluzji
Toruński "Mulholland Drive" jest miejscem, w którym rzeczywistość miesza się ze snem, niepokoi i fascynuje jednocześnie. Zdecydowanie warto wybrać się na ten spektakl i zanurzyć w labiryncie (nie)teatralnych iluzji - o spektaklu Teatru im. Horzycy w reżyserii Katarzyny Trzaski, Edyty Wróblewskiej i Macieja Marczewskiego pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
12-01-2018
Queer Art of Failure
"Kram z piosenkami" to trochę after party po protestach pod Teatrem Powszechnym w Warszawie, zbieranie okruchów i śpiewogra po Oliverze Frljiciu - pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
08-01-2018
Miłość jest zimniejsza niż kapitał
Przedstawienie operuje bezradnością, ale jest to bezradność świadoma i krytyczna - bardziej w stylu "Ricka i Morty'ego" czy "Road to Nowhere" Talking Heads niż postulatów odnowy wszechświata - o spektaklu "Kalifornia/ Grace Slick" w reż. René Pollescha w TR Warszawa pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
08-01-2018
Teatralne podium i falstart 2017 roku - część II
Recenzenci Nowej Siły Krytycznej - Piotr Urbanowicz, Marta Żelazowska i Kinga Kurysia - podsumowują miniony rok.
05-01-2018
Teatralne podium i falstart 2017 roku
Recenzenci Nowej Siły Krytycznej, Maria Maczuga i Sławomir Szczurek podsumowują miniony rok.
04-01-2018
Teatr ekscesu
Przed wejściem na widownię dostajemy zatyczki do uszu. Publiczność zajmująca pierwsze rzędy zakłada folię chroniącą przed wodą, pianą, ziemią i sztuczną krwią. Za chwilę w ruch idą megafony, stroboskopy, maszyny do produkcji dymu, morze konfetti. Językiem spektaklu "Je suis un pays" [Jestem krajem] pokazywanego na Festival d'Automne w Paryżu jest wrzask, który widzem wstrząsa, ale go nie ogłusza. Vincent Macaigne z przesady czyni metodę dekonstrukcji rzeczywistości - pisze Anna Majewska z Nowej Siły Krytycznej.
30-12-2017
Bezwstydnie naga
"Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam" Remigiusza Grzeli w inscenizacji Zbigniewa Brzozy w Teatrze Studio w Warszawie. Pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
29-12-2017
Strach przed "innością"
Agnieszka Jakimiak w stołecznym Teatrze Powszechnym inscenizuje głośny film Rainera Wernera Fassbindera z 1974 roku "Strach zżerać duszę". To opowieść o nieakceptowanym przez społeczeństwo związku sześćdziesięcioletniej wdowy i młodego marokańskiego gastarbeitera - pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
22-12-2017
Szesnaście kręgów Inferno
Czy teatralna wędrówka przez wyselekcjonowane spektakle z zeszłego sezonu może dać ogląd polskiego teatru? Hasło X Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia - "Teatr w ruinie", parafraza sloganu wyborczego PiS - kazało myśleć o programie jako wypowiedzi politycznej - pisze Magdalena Łakoma z Nowej Siły Krytycznej.
12-12-2017
Rozpacz
Temperatura wokół "Procesu" zaczęła rosnąć już latem. Pojawiła się wtedy informacja, że dzięki nadzwyczajnej współpracy warszawskich teatrów: Nowego, TR, Powszechnego i STUDIO, przy wsparciu miasta stołecznego Warszawy oraz inicjatywie Teatru Polskiego w Podziemiu udało się doprowadzić do rozpoczęcia prób - o przedstawieniu Krystiana Lupy pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
01-12-2017
Sami swoi
Przedstawienie pokazało nie tyle co jest podstawowym tematem Frljicia, ale co stanowi wręcz jego artystyczną obsesję - uwikłanie społeczeństwa w zależności wobec państwa i Kościoła - o spektaklu "Chorwacki teatr" pokazywanym w Teatrze Powszechnym w Warszawie pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
29-11-2017
Tak go kochałem, że muszę zapłakać
Trzy godziny to zdecydowanie za wiele, aby oglądać aktorów stojących na przemian w dwóch miejscach - o "Ryszardzie III" Williama Shakespeare'a w reż. Adama Sroki w Teatrze Polskim we Wrocławiu pisze Karol Bijata z Nowej Siły Krytycznej.
18-11-2017
Empatia i zgrywa
Węgierski spektakl pomimo osłabionego potencjału krytycznego rzuca wyzwanie publiczności - o "Imitation of Life" w reż. Kornéla Mundruczó Proton Theatre z Budapesztu, w ramach Boskich Przedaktów festiwalu Boska Komedia w Krakowie, pisze Anna Majewska z Nowej Siły Krytycznej.
10-11-2017
Jak ukłucie komara
Przedstawienie jest pozbawioną publicystyki, subtelną przestrogą ukazującą konsekwencje naruszenia demokracji. Taki cel przyświecał reżyserowi, który pokazał, że groźnym zmianom nie towarzyszą spektakularne symptomy - o spektaklu "Do komina Murzyna! Murzyna!" wg scenar. i w reż. Zbigniewa Brzozy na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
02-11-2017
Artysta rewolucjonistą?
"Dobra terrorystka" Olsten jest niezwykle ciekawą, intrygującą interpretacją powieści Doris Lessing, ale niestety może być niezrozumiała dla widzów nieznających pierwowzoru i nieinteresujących się sztuką współczesną - o spektaklu Teatrugalerii Studio w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
26-10-2017
Skonfrontowany - część 1 relacji
Od "Gorsetu" do "Natten". Tegoroczne Konfrontacje Teatralne dobiegły końca. Szkoda, bo chciałoby się jeszcze pochodzić po trójkącie lubelskim między punktami Centrum Kultury - Żaczek - Labirynt i uczestniczyć w tym jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych w kraju. Oprócz znakomitych spektakli, na klimat festiwalu składają się koncerty, spotkania towarzyszące i osoby, które tę atmosferę tworzą. W tym roku miałem okazje zobaczyć większość przedstawień i opisać te, które wyjątkowo zapadły mi w pamięć - o XXII Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie pisze Piotr Raganowicz-Macina z Nowej Siły Krytycznej.
23-10-2017
Niebezpieczeństwa fideizmu. Jak żyć bez złudzeń w świecie bez złudzeń? - relacji z Dialogu część 1
Tegoroczny Dialog łapie w bolesnym klinczu obecną sytuację polskiego teatru, sztuki czy społeczeństwa w ogóle. Stał się centrum wrzenia i ścierania się pomysłów na to, dokąd idziemy i dokąd idzie każdy z nas z osobna. Czy maszerowanie w grupie w konkretnym celu nie jest tylko oszukiwaniem się? Czym różnią się przód pochodu i niewidzialny koniec? - pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
23-10-2017
Queerowa międzynarodówka - relacji z Dialogu część 2
Prywatne jest politycznym. Wyraźnie pokazały to minimalistyczne, ale potężnie świadome potencjału krytycznego Dialogowe spektakle: "Jeden gest" w reżyserii Wojtka Ziemilskiego, poruszający temat polityczności percepcji, i monodram "MDLSX" włoskiego, niezależnego kolektywu Motus, ze wspaniałą punkówą Silvią Calderoni zawadiacko bluzgającą na ślepy konformizm - pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
19-10-2017
Ile kosztuje dziedzictwo narodowe
Niekończące się napięcie między potrzebą przynależności a trudem emancypacji jest najbardziej fascynującym tematem "Oratorio" - o spektaklu She She Pop z Giessen na XXII Konfrontacjach Teatralnych w Lublinie pisze Anna Majewska z Nowej Siły Krytycznej.
13-10-2017
Łódź stolicą animacji - część 2
Dzieci, które oglądały kilka spektakli, nie narzekały na nudę. Organizatorzy dobrali repertuar równoważąc analogie i różnice między nimi - o III Międzynarodowym Festiwalu Animacji Teatralnej i Filmowej w Łodzi pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
11-10-2017
Chodzi o coś więcej
"Mefista" Agnieszki Błońskiej można by określić mianem - "Klątwa II". Reżyserka wraz z dramaturżką, Joanną Wichowską, która współpracowała z Oliverem Frljiciem przy "Klątwie", na kanwie tego "obrazoburczego" spektaklu oraz zamieszania jakie wywołał, budują sceniczną wypowiedź o niebezpiecznych związkach sztuki i władzy - pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
10-10-2017
Łódź stolicą animacji - część 1
Spora część odbiorców teatralnych dzieli mylne przeświadczenie, że animacja stanowi dziecięcą rozrywkę. Jedynie spektakularne wydarzenia mogą przyciągnąć szerszą publiczność i skłonić do zmiany opinii. Takich przedstawień na festiwalu nie brakowało - o III Międzynarodowym Festiwalu Animacji Teatralnej i Filmowej w Łodzi pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
05-10-2017
Świat urządzony wadliwie
Pozostał fetor niewykorzystanych szans i zaprzepaszczonych marzeń - o spektaklu "Św. Idiota" wg Fiodora Dostojewskiego w reż. Janusza Opryńskiego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
05-10-2017
Wisielczy humor. Nie zostawiać po sobie wrażenia, że coś po nas pozostaje
Mam duży problem z założeniami krakowskiego festiwalu Genius Loci, bo w pewien sposób nakazuje on zajmować się historią w perspektywie wspólnoty geopolitycznej (co to za wspólnota?), niejasno zdefiniowanej przeszłości (czyjej?), która wywołana do odpowiedzi zostawia tylko echo. Co znaczą chętnie wyciągane słowa jak polskość czy krakowskość? - pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
02-10-2017
Heroizm bez patosu
"Czesi, wiecie, co to Czesi? To śmiejące się bestie!" - tak wyraża się o rodakach kolaborujący z Niemcami Radca Murarick, bohater spektaklu Jakuba Krofty według "Pociągów pod specjalnym nadzorem" Bohumila Hrabala - o spektaklu "Pociągi pod specjalnym nadzorem" w Teatrze Dramatycznym w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
30-09-2017
O Czeczenii inaczej
Największymi ofiarami wojny są dzieci, zdają się mówić twórcy spektaklu. Nie romantyzują wojny - o "Dzienniku czeczeńskim Poliny Żerebcowej" w reż. Iwana Wyrypajewa w Muzeum Powstania Warszawskiego pisze Zuzanna Liszewska-Soloch z Nowej Siły Krytycznej.
27-09-2017
Apologia kreta
Rysuje się przed nami rozczulający i całkowicie urzekający obrazek, istne hałaśliwe krecie jam session - o spektaklu "Noc Kretów. Welcome to Caveland!" w reż. Philippe'a Quesne'a z Kunstenfestivaldesarts (Bruksela) pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
26-09-2017
26. warsztaty dramatopisarskie w Obrzycku
Warsztaty dramatyczne w Obrzycku to miejsce nie tylko na naukę, ale także na wymianę doświadczeń, poglądów, spotkania z twórcami, dyskusje przy ognisku niemalże do świtu. Mają one również charakter motywacyjny, zwłaszcza dla młodych - pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.
26-09-2017
Błoto historii
"Rabacja" Jakuba Roszkowskiego i "Ojcowie" Marcina Wierzchowskiego na Festiwalu Genius Loci w Krakowie i Małopolsce. Pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
26-09-2017
Dziecięcy teatr rozmaitości
Mali widzowie z identyczną otwartością przyglądali się rozmaitym rodzajom teatru (lalkowemu, muzycznemu, tańca, improwizacji) ukazanego w formie tradycyjnej, ale częściej eksperymentalnej - o V Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci "Dziecinada" we Wrocławiu pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
13-09-2017
Wytańczone kobiety Malczewskiego
Grecki bóg śmierci Thanatos, przedstawiony przez Jacka Malczewskiego jako postać potężnej uskrzydlonej kobiety z kosą, łączy erotyzm ciała z jego tytaniczną naturą. Zestawienie Erosa z Thanatosem w autorskim spektaklu Izadory Weiss uwypukla ważny wątek w twórczości malarza - o spektaklu "Eros Thanatos" w choreogr. Izadory Weiss z Białego Teatru Tańca, gościnnie w Teatrze Polskim w Warszawie pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
11-09-2017
Gdzie najlepiej lumpować?
Liczyłem bardzo, że reżyser-obcokrajowiec nada dramatowi nowy wymiar, ubogaci go zewnętrznym spojrzeniem, pozbawionym naszych stereotypów. Nie stało się tak. Dał nam jednak bardzo dobrze wystawioną klasykę, teatr opierający się na świetnej grze aktorskiej - o "Moralności pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reż. Giovanny'ego Castellanosa w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
08-09-2017
Ziemski psalm
Porządek symboliczny miesza się w "Psalmie" z bardzo dosłownym odczytaniem biblijnych motywów. W Psalmie 23, który puentuje spektakl, pełno odniesień do tematu znalezienia własnego miejsca na ziemi, ułożenia sobie życia, poszukiwania "zielonych pastwisk" i wód - o spektaklu Jerzego Lacha z Teatru Opera Modern, gościnnie w STUDIO teatrgalerii w Warszawie w ramach XIV Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera pisze Zuzanna Liszewska-Soloch z Nowej Siły Krytycznej.
01-09-2017
Gaga superstar
Gaga jest językiem tańca, nie stylem, co oznacza, iż służyć ma tak komponowaniu rysunku ruchu, jak i komunikowaniu się tancerzy między sobą i z widownią. Wynika z tego wiele dobrego: bezpretensjonalne kompozycje są wyprowadzane z indywidualnych predyspozycji ruchowych tancerza - o "Projekcie twórczym Mixer" Natalii Iwaniec w Krakowskim Teatrze Tańca pisze Michał Korda z Nowej Siły Krytycznej.
16-08-2017
Pod kreską 1
Po nadzwyczaj udanej jubileuszowej edycji w 2016 roku i otrzymaniu kilka tygodni temu prestiżowego wyróżnienia Europe for Festivals, Festivals for Europe wydawało się, że gdański Festiwal Szekspirowski może się spokojnie dalej rozpędzać. Lecz nie sposób powtórzyć sukces, a tym bardziej zrobić jeszcze więcej, gdy niespodziewanie znikają fundusze - relacja Jana Karowa z Nowej Siły Krytycznej, z XXI Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku.
16-08-2017
Pod kreską 2
Wielu spodziewało się, a może nawet oczekiwało od Olivera Frljicia i jego "Hamleta" skandalu. Tymczasem chorwacki reżyser pokazał dobrze zagrane, konsekwentne w rozwiązaniach przedstawienie. Nie była to jednak propozycja szczególnie odkrywcza - po prostu porządna teatralna robota - po XXI Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
03-08-2017
Rozpadanie
Plakat do najnowszego spektaklu Árpáda Schillinga w Teatrze Powszechnym w Warszawie przedstawia mapę Polski jakby ze szkła - to kraj wyraźnie popękany. Wschodnia ściana odpada od reszty. Małopolska osuwa się w czarną otchłań. Tytuł "Upadanie" potęguje wrażenie rozpadu - pisze Piotr Ziółkowski z Nowej Siły Krytycznej.
22-07-2017
Ktoś inny mógłby napisać mój pamiętnik
Najnowszy spektakl Teatru Wybrzeże w Gdańsku - prapremiera tekstu "Mary Page Marlowe" Tracy'ego Lettsa w reżyserii Adama Orzechowskiego - to popis aktorek tego teatru. To z pozoru banalna historia księgowej z Ohio, żony i matki, której życie nie jest naznaczone spektakularnymi wydarzeniami - pisze Wiktoria Formella z Nowej Siły Krytycznej.
22-07-2017
Zbrodnie w Marionetarium
Na czas wakacji gdański Teatr w Oknie zmienił się w Marionetarium. Umieszczone w witrynie drewniane lalki przyciągają uwagę przechodniów. Na ulicy Długiej pojawiają się również animatorzy z marionetkami. Zachęcają, żeby wejść do teatru, obejrzeć wystawę lalek Teatru Barnaby oraz zostać na spektaklu. W kameralnej przestrzeni prezentowane są "Legendy Gdańskie" w reżyserii Marcina Marca - pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
17-07-2017
Wola załogi
Pozostaje mieć nadzieję - pożyczając hasło od innej sceny z niepewną przyszłością - że "to jeszcze nie koniec" - o spektaklu "Solidarność. Rekonstrukcja" w reż. Pawła Wodzińskiego i "Workplace" Natalii Fiedorczuk-Cieślak w reż. Bartka Frącowiaka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
07-07-2017
Blaski i cienie teatru aktorskiego
Na zakończenie IX Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF widzowie obejrzeli "Studium o Hamletach" w reżyserii Waldemara Raźniaka i Tomasza Rodowicza, kończące tym samym nurt pozakonkursowy festiwalu - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
07-07-2017
Szary nie znaczy nudny
Twórcom udało się połączyć odrębne kultury i estetyki, żeby zainteresować widzów, ale też zaspokoić ich oczekiwania i przyzwyczajenia - o polsko-japońskim spektaklu "Kuuki/Powietrze" w reż. Alicji Morawskiej-Rubczak, który zainaugurował XI Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych "Sztuka Szuka Malucha" w Poznaniu, pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
06-07-2017
D.N.A.
"Do dna" wyróżnia się spośród propozycji festiwalowych. Przedstawienie jest kolorowe - zarówno jeśli chodzi o scenografię, światło, projekcje i kostiumy, jak i symboliczny wymiar. W opowieści o początku i końcu życia człowieka, pracy przy zasiewie i zbiorach, w chwili rodzenia się uczucia między kobietą a mężczyzną, ceremonii ich zaślubin i wesela, każdy moment egzystencji ujęto w porządek natury - o spektaklu w reż. Ewy Kaim z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie na IX Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
05-07-2017
Jak niebo i ziemia
Zajmując miejsca w Teatrze Collegium Nobilium czujemy na sobie wzrok bohaterów "Farmy". Bardzo intensywnie przyglądają się przybyłym, z dużą dozą zdziwienia i nieufności. Mimowolnie nasuwa się myśl, iż widzowie wtargnęli na nie swój teren, stanowią zagrożenie dla postaci - o "Farmie" w reż. Paolo Alessandriego z Akademii Teatralnej "Sofia Amendolea"w Rzymie, "Hohohoho" w reż. Guusa Diepenmaata z Uniwersytet Erazma w Brukseli, Królewskiego Instytutu Teatru, Filmu i Sztuk Audiowizualnych oraz "Houellebecq!" w reż. Andersa Carllsona z Akademii Teatralnej Uniwersytetu Sztuk w Helsinkach podczas IX Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
05-07-2017
Prekariuszki
"Czasem pozwalam sobie na głośniejszy komentarz" - mówi w trakcie sprzątania K3. Na "Workplace" można spojrzeć właśnie jak na taki komentarz - o spektaklu "Workplace" Natalii Fiedorczuk-Cieślak w reż. Bartka Frącowiaka w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
04-07-2017
Człowiek człowiekowi wilkiem
Peruwiańskie "Psy" odnoszą się nie tylko do zmysłowości Indian, ale także ich duchowości, otwartej i na katolicyzm, i na pogaństwo. Spektaklem, którym głęboko wchodzi w międzyludzkie problemy i namiętności jest "Pelikan. Zabawa z ogniem" w reżyserii Jana Englerta z Akademii Teatralnej w Warszawie. Piąty dzień festiwalu zakończyła "Wojna" w reżyserii Malcolma Tulipa z Uniwersytetu Michigan - o spektaklach IX Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
03-07-2017
Ten spektakl jest o patrzeniu
Bardzo lubię Annę Karasińską, która po raczej rozrywkowym debiucie a jednocześnie olbrzymim sukcesie spektaklu "Ewelina płacze", szuka nowych, głębszych obszarów dla swojego teatru. Zmienia rejestry, gra z oczekiwaniami widzów. O spektaklu "Wszystko zmyślone" w Starym Teatrze w Krakowie, pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
03-07-2017
Egzorcyzmy
Trzeciego dnia festiwalu iTSelF pokazano dwa pozakonkursowe przedstawienia: dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi "Diabeł, który..." w reżyserii Mariusza Grzegorzka oraz "Oszaleć z miłości" w reżyserii Shauna Peknica z The Lee Strasberg Theatre and Film Institute w Nowym Jorku - o pokazach podczas IX Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
03-07-2017
Gdy świat się rozpada
Wojtaszek, jak sugeruje w didaskaliach Cocteau, akcję spektaklu osadza w hotelu. Miejscu kojarzącym się z tymczasowością, brakiem stałości, intensyfikującym poczucie samotności i braku bezpieczeństwa - o spektaklu "Piękny nieczuły" w reż. Edwarda Wojtaszka w Teatrze Polonia w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
03-07-2017
Podążając za penisem
To spektakl przemyślany, konsekwentny, pełen odniesień i paraleli, zbudowany na zasadzie klamrowej, dopracowany w każdym szczególe. Kawał dobrego teatru. Każdemu życzę takiego zakończenia sezonu - o "Roberto Zucco" Bernarda-Marie Koltésa w reż. Leny Frankiewicz w Teatrze im. Horzycy w Toruniu pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
03-07-2017
Pogmatwany życie
Izraelski spektakl "Wrogowie. Historia pewnej miłości" z impetem otworzył drugi dzień konkursowych zmagań młodych aktorów na IX Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSeLF w Warszawie. To świeże spojrzenie na losy Żydów ocalonych z Holocaustu oraz uczta dla widzów spragnionych "dobrze zrobionej" sztuki. "Rodziny" z Uniwersytetu "Lucian Blaga" w Sibiu to spektakl, który również pokazuje trudne relacje między teoretycznie najbliższymi sobie ludźmi - pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
03-07-2017
Wydobyć to, co ukryte
Przestrzeń zorganizowana jest skąpo: ciemne barwy, scenę rozjaśnia tylko raz żarówka zawieszona pośrodku. Narysowany na scenie trójkąt wyznacza pole gry, drewniany stołek służy nie tylko do siedzenia, pełni również rolę drzwi, które bohaterki "Rytuału" próbują otworzyć. Dlaczego akurat trójkąt? W religii chrześcijańskiej oznacza Trójcę Świętą, w masonerii Oko opatrzności... - o spektaklu "Rytuał" w reż. Pooyesha Frozandeha z Uniwersytetu Soore w Teheranie na IX Międzynarodowym Festiwalu Szkół Teatralnych ITSelF w Warszawie. Pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
01-07-2017
Inauguracyjne problemy
Wczoraj rozpoczął się IX Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych iTSelF. W nurcie poza konkursem widzowie mogli zobaczyć "Witzelsucht", warsztat studentów Wydziału Aktorskiego warszawskiej Akademii Teatralnej w reżyserii Liwii Bargieł oraz dyplom z wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie - "Miłość" w reżyserii Cezarego Ibera - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
01-07-2017
Problemem jestem ja
"Terroryzm" braci Presniakowych, pierwszy konkursowy spektakl IX Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych organizowanego przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, starał się zwrócić uwagę na wiele problemów współczesnego świata. Młodzi adepci z Akademii Sztuk w Bańskiej Bystrzycy pokazali smutny obraz ludzi XXI wieku, żyjących jakby nie było jutra, odgrodzonych od innych wysokim murem uprzedzeń, agresji. Ale też bezradnych, co uniemożliwia im normalne funkcjonowanie, budzi instynkty obronne, nie pozwala otworzyć się na świat - pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
30-06-2017
Odrzucić obcego
Toruński "Napis" w reżyserii Pawła Paszty, oparty na dbałości o słowo i formę, to kawałek dobrego, klasycznego teatru - o spektaklu w Teatrze im. Wilama Horzycy pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
26-06-2017
Kurs na wyobraźnię
Granice między tym, co rzeczywiste a tym, co odgrywane są zatarte, zaś o umownych rozwiązaniach i sytuacjach przypomina obecny na scenie narrator. Wszystkie te zabiegi zaciekawiają dziecięcą publiczność. Dorośli zapewne też nie będą się nudzić - o spektaklu "Robinson Crusoe" w reż. Zbigniewa Lisowskiego w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
22-06-2017
Mroźna opowieść
Tragiczne losy królewskiej rodziny, niezawiniona kara i siła nienawiści, skutki nieuzasadnionej zazdrość, nieumiejętność wsłuchiwania się w drugą osobę to tematy przewodnie "Opowieści zimowej" w inscenizacji Marcina Hycnara, przygotowanej w Teatrze Narodowym - pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.
19-06-2017
Wspomnienia do śmiechu
Wprowadzenie dzieci w obecności rodziców w świat dorosłych, eksperymentalne potraktowanie niescenicznego tekstu oraz sztuki teatru, przy zachowaniu wysokiego poziomu artystycznego całości, sprawiło, że performans stał się najważniejszym wydarzeniem Biennale. Na szczęście nie przestał istnieć wraz z zakończeniem festiwalu. Został przeniesiony do Teatru Lalek Guliwer w Warszawie - o "Traktacie o wykradaniu owoców" na XXI Biennale Sztuki Dla Dziecka w Poznaniu pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
16-06-2017
Cisza przed burzą
Wchodząc na spektakl "Po wygnaniu" widzowie mijają duże drzewo, tonące w gęstwinie zielonych liści. Spod gałęzi wyłania się czarno-biała projekcja, na której widać mrugające oczy Jerzego Treli - o przedstawieniu w reż. Tomasza Cyza, w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie, pisze Justyna Wota z Nowej Siy Krytycznej
16-06-2017
Interaktywna gra
Michał Znaniecki wpisał "Opowieści Hoffmanna" w wirtualną rzeczywistość, przypominającą świat gry komputerowej. Zawarta w dziele Jacques'a Offenbacha fantastyka objawia się dzięki cyfrowym obrazom, a więc nie jest nieuchwytną materią, ale nadany jej został, w pewnym sensie, realny wymiar - o przedstawieniu Opery Krakowskiej pisze Justyna Wota z Nowej Siły Krytycznej.
16-06-2017
Rodzina jako źródło cierpień
"Harper" Wiśniewskiego z jednej strony jest opowieścią o procesie budowania zróżnicowanej, integralnej osobowości, z drugiej - opisem kryzysu rodziny - o "Harper" Simona Stephensa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach na 37. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
13-06-2017
Ostatni ludzie
Język tego spektaklu jest z pewnością czymś świeżym w teatrze polskim - o spektaklu "Ostatnie zwierzęta" w reż. Magdy Szpecht w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie. Pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
13-06-2017
Polski sen
"Jesteśmy teatrem niezależnym, nie mamy siedziby, nie mamy pieniędzy, ale mamy marzenia." Te słowa padają ze sceny w najnowszej produkcji Teatru Alatyr - "Rokcy Babloa" w reżyserii Jakuba Kasprzaka, w której artyści zdecydowali się opowiedzieć o sobie i o drodze ku realizacji pasji - o spektaklu w Teatrze Rozrywki w Chorzowie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
12-06-2017
Małżeństwo jakich wiele
"Mąż i żona" w reżyserii Jarosława Kiliana ukazuje wierność małżeńską w krzywym zwierciadle. Sztuka Aleksandra Fredry wciąż zachwyca trafnością sądów, dowcipem i ironią - o spektaklu w Teatrze Polskim w Warszawie pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.
06-06-2017
Co zrobisz, gdy nagle wybuchnie ci świat?
Na scenie stoi pokój - skompresowana wersja mieszkania klasy robotniczej w radzieckim blokowisku. Na kilku metrach kwadratowych przestrzeni przez lata gromadzony był dobytek rodzinny: od ulubionego, znoszonego swetra, poprzez skromne sprzęty domowe, pamiątki, na zdjęciu babci i akwarium z rybką kończąc. Na ścianach wiszą dywany i obrazy, roślinki w akwarium bujnie unoszą się na wodzie - o "Gęstości zaludnienia. Historii wybuchu" w szczecińskim Teatrze Kana pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
06-06-2017
Co łączy teatr polski i skandynawski, czyli Teatralny Ty-Dzień Dziecka - część I
Teatr Lalek "Pleciuga" w Szczecinie ma tak liczną publiczność, że nie sposób byłoby jednego dnia wszystkim zapewnić miejsce na widowni, aby uczcić Międzynarodowy Dzień Dziecka. Święto przeobraziło się w Teatralny Ty-Dzień Dziecka. Określenie "międzynarodowy" zobowiązuje, więc organizatorzy zaprosili do wspólnych obchodów zespoły ze Skandynawii - pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
06-06-2017
Teatr wciąż potrafi zachwycać, czyli Teatralny Ty-Dzień Dziecka - część II
W szczecińskim Teatrze Lalek "Pleciuga" zakończył się właśnie Teatralny Ty-Dzień Dziecka, zainaugurowany 27 maja prapremierą tekstu jednej z najbardziej znanych autorek sztuk dla dzieci, Maliny Prześlugi - "Wodnej opowieści" w reżyserii Roberta Drobniucha - pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
01-06-2017
Udane debiuty
Tegoroczny "Pierwszy Kontakt" okazał się niezwykle udany - o toruńskim Festiwalu Debiutantów pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
30-05-2017
Świadomość tańca czy taniec świadomości? KRoki - część II
Festiwal cechował się przemyślanym repertuarem, w różnorodny sposób ilustrującym hasło "Skonfliktowani?". Zmyślne rozłożenie akcentów przez kuratorkę Jadwigę Majewską i zaproszenie do Krakowa wielu indywidualności jest wyrazem starań o taniec, dziedzinę sztuki w Polsce nierozpieszczaną. To wydarzenie, na które zapraszani są artyści z ukończonymi pracami - pisz Michał Korda z Nowej Siły Krytycznej.
30-05-2017
Święto tańca. KRoki - część I
Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Tańca Współczesnego KRoki pokazał spektakle na najwyższym poziomie. Nie zabrakło wśród nich polskich produkcji, a także występów łączących sztukę tańca z teatrem dramatycznym, a nawet gotowaniem (Constanza Macras & DorkyPark "Electrodomestics") - pisze Pamela Bosak z Nowej Siły Krytycznej.
24-05-2017
Tęgo grają!
"W Weselu pomówiłem Polaków o marazm duchowy, o niezdolność do czynu" - tak tłumaczył Stanisław Wyspiański brak zgody na objazd inscenizacji Ludwika Solskiego po miastach zaboru rosyjskiego w pięć lat po prapremierze dramatu. W 2017 roku Jan Klata zdaje się ostrzegać przed czymś przeciwnym. Rozkochanie w polskości rośnie. W części narodu dnieje. Ruch nie jest jednak we wsi, a wśród coraz liczniejszych Czepców w koszulkach z orzełkami na piersi. I to nie są sny - pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
23-05-2017
Pozostał.ości
Upodobał sobie Jacek Poniedziałek - reżyser - dramaty rodzinne Tennessee Williamsa. Sam je przełożył a teraz konsekwentnie wystawia. Lubi także Poniedziałek - reżyser - uwertury w swoich spektaklach. Początki, które zwiastują koniec zarazem. W "Kotce na gorącym blaszanym dachu" w Teatrze Ludowym w Krakowie, który nabiera nowego oddechu za sprawą dyrekcji Małgorzaty Bogajewskiej, dwukrotnie oddech się traci. Oddech robi się ciężki, ale i powoduje, iż ma się ochotę na więcej - pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
19-05-2017
Taneczne konwenanse
Kunszt tancerzy okazał się zbyt słabym spoiwem, żeby zniwelować rozdźwięk między warstwą formalną i emocjonalną spektaklu - o "Annie Kareninie" Rodiona Szczedrina w choreogr. Tomasza Kajdańskiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
15-05-2017
Uwaga, dzikie zwierzęta na scenie!
Stworzenie prostej, iluzyjnej, z czytelnym przekazem historii, na pewno kosztowało twórców mnóstwo mozolnej pracy przed i w trakcie przedstawienia. W związku z tym, że artyści pozostają niewidoczni, nawet wyjątkowo ciekawscy widzowie zapominają o teatralnym mechanizmie i "wkraczają" do lasu - o "Księdze dżungli" wg Rudyarda Kiplinga w reż. Bernda Ogrodnika w Teatrze Arlekin w Łodzi pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
15-05-2017
Zestaw poglądów z Ikei
"Muzułmanie" to zapis powszechnie obowiązującego zdania na "palące" tematy. Reżyser nie poddał tekstu obróbce, weryfikacji, własnym przemyśleniom, nie wszedł głębiej w temat - o "Muzułmanach" Artura Pałygi w reż. Piotra Ratajczaka w Teatrze Śląskim w Katowicach pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
02-05-2017
Prowokacyjne zaproszenie
Spektakl "Come Together" w reżyserii Wojciecha Ziemilskiego grany w warszawskim Studio Teatrzegalerii dotyka widza - jego odwagi, moralności, poczucia solidarności. Aktorzy prowokują, namawiają i stawiają pytania publiczności. Czy widzowie są bierni, bo otrzymują niespójne komunikaty, czy brak ich aktywności jest wynikiem umysłowego lenistwa i znieczulicy? - pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.
02-05-2017
Teatr małej formy
W ramach ostatniej edycji Warszawskich Spotkań Teatralnych Anna Smolar pokazała spektakl "Najgorszy człowiek na świecie" zrealizowany w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Zdobywczyni tegorocznego Paszportu "Polityki" w kategorii "teatr" zainscenizowała głośną powieść Małgorzaty Halber o tym samym tytule, będącą terapeutycznym zwierzeniem młodej, znanej prezenterki telewizyjnej z jej doświadczenia alkoholizmu. Czy do tematu, w którym każdy w Polsce ma coś do powiedzenia można dodać coś nowego? - pisze Piotr Ziółkowski z Nowej Siły Krytycznej.
02-05-2017
Teatr miejscem upodmiotowienia widza i aktora?
Joanna Krakowska w tekście napisanym do katalogu zeszłorocznych Konfrontacji Teatralnych w Lublinie, opublikowanym także w dwutygodnik.com, sproblematyzowała sytuację przybierającego na sile zjawiska auto-teatru. Tomasz Plata ukuł dla niego termin post-teatr. Przyjrzyjmy się, jak w ramach tych propozycji funkcjonuje spektakl Justyny Sobczyk, "Szewcy" Witkacego, o którym czytamy na stronie Starego Teatru, że "oparty w dużej mierze na improwizacjach, oscyluje między prawdą bezpośredniego wyznania a literacką fikcją" - pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
27-04-2017
Jak hoduje się dziewczynki?
Wdowik w "Dziewczynkach" uświadamia błędy w procesie przekazania wzorców zachowań, wdrażania w role społeczne i płciowe, których z jednej strony jesteśmy świadomi, ale z drugiej jakby wciąż ich nie dostrzegamy, nie zdajemy sobie z nich sprawy. To obowiązkowy spektakl dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym - o spektaklu w STUDIO teatrgalerii w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
27-04-2017
Jak brzmi a o czym mówi
Małopolski Ogród Sztuki, będący jedną ze scen Teatru im. Juliusza Słowackiego, pozostaje jedną z najciekawszych krakowskich scen tego sezonu, z projektami z pogranicza sztuk teatru, performansu i muzyki. Oddanie po raz drugi tego miejsca Małgorzacie Warsickiej, niedawnej absolwentce reżyserii dramatu w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, było obiecującym posunięciem z uwagi na jej niemałe już osiągnięcia. Niestety, okazało się niewypałem - pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
27-04-2017
Pasja
"Niezatańczone tango" Grażyny Barszczewskiej to opowieść o konfrontacji marzeń z życiem, które układa się często niezgodnie z pragnieniami, potrafi płatać figle i doprowadzić do rozpaczy - o spektaklu w reż. Leszka Bzdyla w Teatrze Polskim w Warszawie pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.
26-04-2017
Konfrontacje klasyki
Formuła 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" zakładała podwójną ocenę spektakli. Komisja artystyczna wyłoniła z pięćdziesięciu inscenizacji zgłoszonych do Konkursu "Klasyka Żywa" siedmiu laureatów, którzy zaprezentowali się w Opolu i tu zostali poddani ocenie festiwalowego jury. Tu bezapelacyjnie wygrał "Ślub" w reżyserii Anny Augustynowicz, koprodukcja teatrów im. Kochanowskiego w Opolu oraz Współczesnego w Szczecinie - festiwal podsumowuje Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
24-04-2017
Krzywe lustro wspomnień
Na zakończenie 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych widzowie obejrzeli "Kartotekę" Tadeusza Różewicza w reżyserii Andrzeja Majczaka z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
23-04-2017
Słowianie i patrioci
Piątego dnia Opolskich Konfrontacji Teatralnych w konkursie zaprezentowano "Dziady - noc pierwszą" Adama Mickiewicza w reżyserii Piotra Tomaszuka Teatru Wierszalin z Supraśla oraz "Krakowiaków i Górali" Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Michała Kmiecika Teatru Polskiego w Poznaniu - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
22-04-2017
Formy klasyki
Czwarty dzień Opolskich Konfrontacji Teatralnych przyniósł dużo pozytywnej energii. Stało się tak za sprawą dwóch spektakli utrzymanych w duchu komediowym. Najpierw zaprezentowali się studenci IV roku wydziału lalkarskiego wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej z przedstawieniem "Ćesky diplom" w reżyserii Piotra Ratajczaka. Potem widzowie obejrzeli konkursowy spektakl "Krzyżacy" w adaptacji i reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Teatru Miniatura w Gdańsku - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
21-04-2017
Bunt?
"Fuck Sceny buntu" to wielowarstwowa opowieść. Prywatne historie aktorów wyrzuconych z Teatru Polskiego we Wrocławiu (Anny Ilczuk, Andrzeja Kłaka i Michała Opalińskiego), aktorki tego zespołu jeszcze na etacie (Katarzyny Strączek) i aktora z teatru w Legnicy (Rafała Cielucha) przeglądają się w różnych aspektach buntu. Mam ogromny problem z tym spektaklem - pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
21-04-2017
Wesele lalek
Trzeciego dnia Opolskich Konfrontacji Teatralnych widzowie mieli okazję zobaczyć "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Przedstawienie udowodniło, że dobry koncept potrafi otworzyć klasyczny tekst na działania formalne - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
20-04-2017
Książę Złomu
Drugi dzień festiwalu Opolskie Konfrontacje Teatralne zapowiadał wiele atrakcji. Głównie dlatego, że głos zabrało młode pokolenie reżyserów. Najpierw etiudy studentów reżyserii Akademii Teatralnej, a potem spektakl konkursowy czyli "Książę Niezłomny" w reżyserii Pawła Świątka. Niestety, odczytania klasyki przez młodych twórców zawiodły - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
19-04-2017
Ciężar klasyki, ciężar rytuału
Wybór "Ślubu" na inaugurację 42. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" był bardzo przewrotny. Po rytuale otwarcia, pełnym oficjalnych gestów, wręczania nagród i honorów, widzowie zostali skonfrontowani z Gombrowiczowską filozofią "kościoła ziemskiego" - pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
18-04-2017
Nieszczęście zrodzone z wolności
"Mewa" poruszyła wyobraźnię i zmusza do zastanowienia się nad własnym życiem, nad tym, czy wygląda ono tak jak ja chcę, czy tylko spełniam oczekiwania otoczenia i staję się marionetką w rękach losu - o "Mewie" Antoniego Czechowa w reż. Wojciecha Farugi w Teatrze Powszechnym w Warszawie pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
14-04-2017
Ale czad!
Niekonwencjonalny sposób realizacji sprawia, że bodźce oddziałujące na widzów doskwierają, ale jednocześnie sprawiają przyjemność. Gra aktorska porywa. Zachęcona swobodą kontaktu publiczność szybko wchodzi w dialog - o spektaklu "Ziemianie" Jarosława Murawskiego w reż. Leny Frankiewicz we Wrocławskim Teatrze Lalek pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
13-04-2017
O przebierankach z farsy w tragedię
Brawurowa sztuka napisana przed czterdziestoma sześcioma laty z dbałością o każdy detal, z inteligenckością, z której znany jest autor, mimo ograbienia w katowickim Teatrze Śląskim przez tanie gagi, oko puszczane w stronę publiczności, lekko seksistowsko teksty, niepozbawiona jest jednakże nader aktualnego wydźwięku o charakterze politycznym - o "Porwaniu Europy" Jarosława Marka Rymkiewicza w reż. Piotra Cieplaka w Teatrze Śląskim w Katowicach pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
10-04-2017
Niemoc
W "Wyzwoleniu" Krzysztofa Garbaczewskiego grupa pseudo-Konradów buduje i burzy. Ale ostatecznie nie jest w stanie ani niczego zbudować, ani zburzyć - o spektaklu w STUDIO teatrgalerii w Warszawie pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
05-04-2017
Co z tą wspólnotą?
Otwieram partyturę leżącą na pulpicie i uświadamiam sobie, że dziś nie będę widzem, lecz wykonawcą. Ba - współwykonawcą! "Dom dźwięku" Wojtka Blecharza kontynuuje poszukiwania znane z badawczo-edukacyjnego spektaklu "Soundwork" z TR-Warszawa oraz innych jego przedsięwzięć - pisze Klaudia Kasperska z Nowj Siły Krytycznej.
04-04-2017
Spowiadam się raz jeszcze
Monodram Andrzeja Grabowskiego "Spowiedź chuligana" jest spektaklem wyjątkowym. Powstał w 1992 roku w krakowskim Teatrze STU jako aktorskie przedsięwzięcie, teraz powraca na tę scenę po prawie 25 latach. Myliłby się jednak ten, kto myślałby, że jest powieleniem projektu sprzed lat. Nad obecną, zmienioną wersją scenariusza i inscenizacji, aktor pracował z Krzysztofem Jasińskim - pisze Joanna Dryś z Nowej Siły Krytycznej.
03-04-2017
Byście się wzajemnie miłowali
Wobec "Klątwy" nikt nie pozostaje obojętny, przedstawienie wciąga, intryguje, szokuje. Staje się punktem wyjścia wielu dyskusji. Ludzie zaczynają ze sobą rozmawiać o sztuce, teatrze, kulturze. Choć prowadzenia merytorycznej dyskusji wielu musi się jeszcze nauczyć... - o spektaklu wg Stanisława Wyspiańskiego w reż. Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym w Warszawie pisze Marta Żelazowska z Nowej Siły Krytycznej.
30-03-2017
"Możesz stracić wszystko, ale nie talent"
Historia Baby Jane to samograj. To historia kobiet, sióstr, aktorek, które miały wszystko i wszystko straciły; to obraz uzależnienia od sukcesu, który przemija; to opowieść o więzach krwi, od których uciec się nie da - po opolskim przedstawieniu "Co się zdarzyło Baby Jane?" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
30-03-2017
Przewietrzyć rodziny, przewietrzyć teatr
Od razu widać, że Anna Smolar miała do czynienia z mnóstwem światowej sławy spektakli, a na polski teatr ma świeże spojrzenie z zewnątrz. Nikomu nie musi niczego udowadniać, nie próbuje przepracowywać na scenie intelektualnych kompleksów. Z jej spektakli bije ogromna szczerość i bezpretensjonalność. "Kopciuszek" to kolejne objawienie jej wielkiego reżyserskiego talentu, wrażliwości i nieograniczonej wyobraźni - o spektaklu w Starym Teatrze w Krakowie pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
29-03-2017
Potworność jest zaraźliwa
Borczuch w bardzo indywidualny sposób przygląda się kondycji człowieka współczesnego, prześwietlając jednocześnie wszystkie jego neurozy, obezwładniającą go nudę krzyżującą się z obrzydzeniem wobec świata. Oddaje przeczucie nadchodzącego przełomu - o spektaklu "Zew Cthulhu" Howarda Phillipsa Lovecrafta w reż. Michała Borczucha w Nowym Teatrze w Warszawie pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
29-03-2017
Mamma mia!
"Triumf woli" to świetna rozrywka dla wielu, jednak jej efekt jest efemeryczny. Rozbłyska jest fajerwerk i równie szybko nie pozostawia po sobie śladu - o spektaklu autorstwa Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki ze Starego Teatru w Krakowie na na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. Pisze Piotr Ziółkowski z Nowej Siły Krytycznej.
24-03-2017
Sztuczna złość
Z mieszanki skojarzeń i teatralnych pomysłów wyłania się nierówny spektakl, który nie pozostaje w pamięci na dłużej - o "Poskromieniu złośnicy" Williama Szekspira w reż. Justyny Celedy w Teatrze im. Horzycy w Toruniu pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
21-03-2017
Chodzi mi o to, aby język giętki/ Napisał pięknie, jak zaśpiewała Fiorilla
"Turek we Włoszech", opera buffo w dwóch aktach, choć trwa ponad trzy godziny, nie powinna wywoływać znużenia czy patrzenia w napięciu na zegarek - o operze Gioachino Rossiniego w reż. Christophera Aldena w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
15-03-2017
DyBBuk, czyli żydowskie Dziady
"DyBBuk" jest bardzo nierówny. W przedstawieniu odnaleźć można kilka mocnych stron, ale równocześnie niektóre rozwiązania są zupełnie nieudane - o "DyBBuku" Artura Pałygi wg Szymona An-skiego w reż. Pawła Passiniego w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej pisze Agnieszka Kołek z Nowej Siły Krytycznej.
08-03-2017
Kręci się
Michał Kotański bierze na warsztat "Opowieści Lasku Wiedeńskiego", sztukę napisaną na początku lat 30. XX wieku przez Ödöna von Horvátha, który bezkompromisowo krytykuje obyczajowość mieszczaństwa. Nazizm i patriarchat, które znajdują wspólny punkt w przemocy - o przedstawieniu dyplomowym w PWST pisze Piotr Raganowicz-Macina z Nowej Siły Krytycznej.
02-03-2017
To skomplikowane
"Bóg w dom" nie rzuca nowego światła na trudny i tak bardzo aktualny temat, wciąż obecny w międzynarodowym dyskursie. Nie prezentuje świeżego spojrzenia, nie daje możliwości otwarcia nowych dróg jego interpretacji - o spektaklu w reż. Katarzyny Szyngiery w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
27-02-2017
Demony nie lalki
Ta historia w pięknej teatralnej formie przywraca pamięć kulturową. Pomaga uwierzyć, że starosłowiańskie demony nadal istnieją, działają i odpowiadają za nieprzewidywalne zachowania przyrody. Jednocześnie stanowi mądrą opowieść o pomocy, sile życzliwych słów i czynów, wdzięczności, a dla dzieci jest przestrogą przed zbytnią ufnością wobec nieznajomych - o "Opowieściach z niepamięci" Dudy Paivy w Teatrze Animacji w Poznaniu, pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
27-02-2017
Taniec wolności
To, co na wolności raczej nie zdarzyłoby się, w zamknięciu nikogo nie dziwi. Każdy szuka oparcia i bliskości. Może to pragnienie jest jeszcze silniejsze, gdy właśnie nie ma wyboru - o spektaklu "Pocałunek kobiety pająka" Manuela Puiga w reż. Rafała Dziemidoka w STUDIO teatrgalerii w Warszawie pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.
23-02-2017
Bierzemy, całujemy, bierzemy, składamy
Oliver Frljić bawi się nami i naszymi narodowymi mitami, ułomnościami i wiarą. Robi to w teatrze. A wszystko co odbywa się i mówi w teatrze jest fikcją. Fikcją jest także wielki, drewniany krzyż stanowiący główny element scenografii, dlatego musi zostać spiłowany i obalony - o "Klątwie" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym w Warszawie pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
23-02-2017
Niewykorzystana szansa
Sto czternaście lat od prapremiery "Wyzwolenia" - dramatu, w który teatr przy placu św. Ducha został wpisany - do tekstu Stanisława Wyspiańskiego wraca Radosław Rychcik, ale nie ogrywa historycznych znaczeń tego miejsca - pisze Magdalena Łakoma z Nowej Siły Krytycznej.
22-02-2017
Figaro w niemym kinie
Ogromne zróżnicowanie muzyczne opery, nieosadzanie historii w konkretnym miejscu i przełamanie powagi żartem, choć gorzkim, sprawia, że spektakl wpisał się w rozrywkową konwencję trylogii. Jednak tym razem uśmiech łączy się z głęboką refleksją nad przemocą i rozpadem wartości - o "Rozwodzie Figara" Eleny Langer w reż. Davida Pountneya w Teatrze Wielkim w Poznaniu pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
14-02-2017
hahaha hihihi hehehe
"Słowo o Jakóbie Szeli" w Teatrze Śląskim świadczy o tym, że Michał Kmiecik niewiele wie o Szeli, nie zna motywacji jego działania, nie tworzy legendy ani z nią nie polemizuje, mieli anegdoty bez chwili zastanowienia. To zaledwie "Słówko o Jakóbie Szeli" - pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
14-02-2017
Widz na skraju obłędu
Tekst został solidnie, z szacunkiem do historii przetransponowany na współczesność - o "Balladynie" Juliusza Słowackiego w reż. Agnieszki Olsten w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
10-02-2017
Berlin to stan umysłu
"Berlin Alexanderplatz" Alferda Döblina w reżyserii Natalii Korczakowskiej to ucieleśnienie ludzkich wynaturzeń w wielu wymiarach: filozoficznym, społecznym, kulturowym i obyczajowym. Adaptacja jednej z najgłośniejszych niemieckich powieści lat dwudziestych minionego wieku rysuje portret ówczesnego Berlina - o spektaklu w STUDIO Teatrgalerii w Warszawie pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.
08-02-2017
Krakowskie zobowiązania Magdy Szpecht
Wchodzę na scenę Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Widownia jest zdemontowana, a na przestrzeń działań scenicznych zaanektowana cała sala. Rząd czarnych krzeseł pod ścianą oraz kilka niebieskich i czerwonych materacy (jedyne kolorowe akcenty w przedstawieniu) to miejsca dla widzów - o przedstawieniu "In Dreams Begin Responsibilities [zobowiązania rozpoczynają się w snach]" pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
08-02-2017
Marsz do nacjonalizmu
Górnicka buduje paralele, w której symboliczne sacrum (religijno-ludowe) kontrapunktuje natychmiast profanum (militarnym). Ta zasada organizuje strukturę spektaklu, jak i sam tekst - o "Hymnie do miłości" Agaty Adamieckiej i Marty Górnickiej w reż. Marty Górnickiej w Teatrze Polskim w Poznaniu, pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
08-02-2017
Przedsiębiorcza narzeczona
"Szabasowa dziewczyna", ostatnia premiera Teatru Żydowskiego, to zabawna historia pary narzeczonych, opowiedziana w kontekście poznawania religii judaistycznej i mozolnej nauki żydowskich zwyczajów - o spektaklu w reż. Marcina Sławińskiego z Teatru Żydowskiego w Warszawie, gościnnie w gmachu Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa, pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.
08-02-2017
Kłamstwo goni prawdę
TEATROTEKA FEST. Festiwal podzieliliśmy na bloki tematyczne. Od pierwszego festiwalowego dnia przybliżamy je Państwu piórem młodych adeptów Nowej Siły Krytycznej. A przy okazji tłumaczymy, dlaczego do najbliższej niedzieli (12 lutego) warto być z nami na projekcjach w Teatrze Collegium Nobilium Akademii Teatralnej. Przypominamy: wstęp wolny. O pierwszym dniu festiwalowych prezentacji pisze Paulina Janas.
03-02-2017
Siusiu w torcik
Öhrn w nowej interpretacji zachowuje wszelkie wskazówki autora dramatu. Zgodnie z nimi na widowni znajdzie się sto sześćdziesiąt jeden miejsc, umieszczonych wokół sceny. Miejsca można zmieniać, a wokół sceny dowolnie krążyć - o "Sonacie widm" Augusta Strindberga w reż. Markusa Öhrna w Nowym Teatrze w Warszawie pisze Piotr Ziółkowski z Nowej Siły Krytycznej.
02-02-2017
Pamiętajmy o Osieckiej
Teatr Rampa stworzył spektakl z duszą. Dwadzieścia dwie piosenki wybrane z bogatego repertuaru Agnieszki Osieckiej to prezentacja jej kunsztu literackiego oraz niebywałej celności w opisywaniu ludzkich spraw i namiętności - o "Cafe Sax - piosenki Agnieszki Osieckiej" w reż. Cezarego Domagały w Teatrze Rampa w Warszawie pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.
02-02-2017
Państwowiec
Przedstawienie Pawła Łysaka nie jest ani opowieścią hagiograficzną, ani Dziadami przywołującymi zmarłego. To długie rozmowy Autora ze swoim bohaterem i Kuronia z Ukochaną Ojczyzną/Rzeczpospolitą Gajką - o spektaklu "Kuroń. Pasja według św. Jacka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reż. Pawła Łysaka w Teatrze Powszechnym w Warszawie pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
01-02-2017
Arlekino, a więc skończy się dobrze
Prostota inscenizacji Tadeusza Bradeckiego jest w duchu konwencji komedii włoskiej i sztuki "Sługa dwóch panów" wenecjanina Carlo Goldoniego. "Duch" ten jest zresztą bardzo dobrze znany Bradeckiemu: wielokrotnie reżyserował we Włoszech - o "Słudze dwóch panów" w reż. Tadeusza Bradeckiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
24-01-2017
Paryż - Bydgoszcz dygoczą z gorąca
Spektakl nie wartościuje, nie tapla się w historii, jest tu i teraz jako wyraz urzeczywistniania idei, pobrzmiewania ich w każdym z nas jako wyraz czegoś pięknego, kolorowego, śpiewnego, tanecznego, energetycznego i niewyczerpanego - o "Komunie Paryskiej" w reż. Weroniki Szczawińskiej w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
23-01-2017
Nie tym razem
Na krakowskim festiwalu Opera Rara Krzysztof Garbaczewski zmierzył się w roku 2017 z "A Madrigal Opera". To kameralna kompozycja na sześć głosów. Nie ma określonego libretta, kompozytor daje wolność reżyserowi. To opera ascetyczna, bezkresna, poszczególne motywy zapętlają się, są w nieustannym toku. Utwór jednocześnie pulsuje i nie rusza się z miejsca - pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
23-01-2017
Po prostu człowiecze
"Wspomnienia polskie" to teksty, w których Witold Gombrowicz mówi o sobie: uczniu gimnazjum, studencie, początkującym pisarzu, o rodzinie, przyjaciołach. Przedstawienie w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, dyplom studentów krakowskiej PWST, to nie tylko podróż w głąb pamięci Gombrowicza, ale też w głąb nas samych - pisze Piotr Raganowicz-Macina z Nowej Siły Krytycznej.
19-01-2017
Dziecięca groteska
"Alicja w Krainie Czarów" Marka Ciunela jest ambitnym pod względem estetycznym przedstawieniem, adresowanym do najmłodszych widzów. Osobliwa aura kreowana na scenie zaprasza dzieci do zanurzenia się w świat fantazji i inspiruje wyobraźnię - o spektaklu w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
19-01-2017
Traktat o pięknie
Teatr Wielki w Poznaniu w cyklu "Opera - więcej niż teatr" prezentuje nowatorskie wizje interpretacji arcydzieł repertuaru operowego. W projekt doskonale wpisuje się "Jenůfa" Leoša Janáčka w reżyserii Alvisa Hermanisa - pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
18-01-2017
Wyszła z domu i wróciła
Harper znajduje się na granicy wytrzymałości. Nosi w sobie ogromne poczucie krzywdy, które musi z konieczności przykrywać odpowiedzialnością za dorastającą córkę i bezrobotnego męża. Kolejne epizody spontanicznej podróży naświetlają jej dotychczasowe życie z nieznanych dotąd perspektyw - o "Harper" Simona Stephensa w reż. Grzegorza Wiśniewskiego w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
17-01-2017
So Good. So Emotional
Wszystko odbywa się w uduchowionym milczeniu lub przy akompaniamencie głębokiego basu. Przez większą część spektaklu Ziółek i Kamiński mają białe maski pozbawiające twarz ekspresji. Ten gest wydaje się szczególnie ciekawy. Zakrycie twarzy w sztuce, której celem jest - jak mówią twórcy - poszukiwanie współczesnej emocjonalności i tego w jaki sposób funkcjonuje ona w świecie, sprawia że widz skupia się na gestach i ruchach aktorów - o "So emotional" w choreogr. Marty Ziółek w Nowym Teatrze w Warszawie pisze Piotr Ziółkowski z Nowej Siły Krytycznej.
17-01-2017
Jak całkowicie zniknąć
"Obóz Katarakta" miał być studium odosobnienia, podróżą po odizolowanych krainach, medytacją nad tym, co "pomiędzy". Cóż z tego, że poszczególne elementy spektaklu są interesujące, uwodzą wizualnie, skoro nie układają się w odpowiednio nasyconą sensem całość - o spektaklu Dominiki Knapik z Małopolskiego Ogrodu Sztuki pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
16-01-2017
DOoKOŁA - ruch do kwadratu
Zarówno dla dzieci, jak i dorosłych spektakl był czasem radości i przyjemności porównywalnym z jedzeniem różowych pianek Marshmallow - o spektaklu "DOoKOŁA" w choreografii Aleksandry Bożek-Muszyńskiej i Hanny Kaneckiej w ramach programu Stary Browar / Nowy Taniec w Poznaniu - pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
04-01-2017
Dzikość w każdym z nas
Poczucie operetkowej groteski w warszawskiej "Tutli-Putli" wyzwala się za sprawą konwencji teatru w teatrze. Zderzenie Europejczyków z tubylcami, pokazane na projekcjach w karykaturalny sposób, uwidacznia różnice międzykulturowe - o "Tutli-Putli. Kto jest dziki?" w reż. Magdaleny Miklasz w Teatrze Dramatycznym w Warszawie pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
30-12-2016
Less is more
Minimaliści muzyczni, do których słusznie zaliczany jest Tomasz Sikorski, o którym jest spektakl "Holzwege" w TR Warszawa, rezygnują ze skomplikowanych intelektualnie i trudnych w odbiorze dla przeciętnego słuchacza rozwiązań - o spektaklu w reż. Katarzyny Kalwat pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
30-12-2016
W okowach własnego istnienia
Spektakl stawia diagnozę dzisiejszemu światu, ciężko jest odnaleźć się w nim młodemu człowiekowi, a starsi ludzie pozbawiani są wartości, do których przywykli. Brak solidnych podstaw moralnych, wszelkie normy są przekraczane - o "Bydle" Szczepana Orłowskiego w reż. Jacka Poniedziałka w Studio Teatrgalerii w Warszawie pisze Katarzyna Bekielewska z Nowej Siły Krytycznej.
29-12-2016
Kartka z Indii
"Strachu NIE MA" to wielogłosowa wypowiedź z jasną intencją, tyle że nie do końca nastrojona. Tak jakby Chotkowski bał się czy też nie miał zaufania do widza, że jeśli pozostawi go choć na chwilę z samymi historiami kobiet, mogłoby to nie wystarczyć - o spektaklu w reż. Łukasza Chotkowskiego, koprodukcji Teatru Powszechnego w Warszawie, Instytutu Adama Mickiewicza i Teatru Kasba Arghya z Kalkuty pisze Jan Karow z Nowej Siły Krytycznej.
28-12-2016
Krwawa zupa
Stół, za nim tytułowe Księżniczki. Tylko jedna z nich jest "prawdziwą" księżniczką - ma na głowie koronę. Co prawda plastikową i lekko tandetną, ale przecież nie o dosłowność tu chodzi. Reżyser Michał Borczuch konstruuje trudny w odbiorze i nieoczywisty obraz świata z pozoru zawładniętego przez kobiety. Ale tylko z pozoru - o "Dramatach księzniczek" pisze Pamela Bosak z Nowej Siły Krytycznej.
28-12-2016
"Zmysły są darem, a wzrok największym z nich"
Blok Inferno, czyli Piekło, nazywany także Konkursem Polskim, składał się na tegorocznej Boskiej Komedii, z dziesięciu spektakli sezonu 2015/2016 - pisze Magdalena Łakoma z Nowej Siły Krytycznej.
27-12-2016
Nahacz/Garbacz
Oto stało się. Krzysztof Garbaczewski udowodnił, że jego dotychczasowa bezkompromisowa postawa miała sens. Balansowanie na granicy śmieszności i bełkotu, nieustanne podejmowanie twórczego ryzyka, improwizowanie i penetrowanie najdziwniejszych obszarów teatru odbijają się echem w "Robercie Roburze" z TR Warszawa. Bez poszukiwań i artystycznej dezynwoltury nie byłoby tego pod każdym względem wybitnego spektaklu - pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
27-12-2016
Szosza świętą?
Poruszająca i pouczająca historia Szoszy, tytułowej bohaterki powieści Izaaka Baszewisa Singera w opracowaniu i reżyserii Karoliny Kirsz, jest próbą odpowiedzi na pytanie, kim właściwie ona jest? Ucieleśnieniem niewinności czy też jest jak gąbka, która wchłania wszelki brud świata? O "Szoszy" w reż. Karoliny Kirsz z Teatru Żydowskiego w Warszawie, gościnnie w Warszawskiej Operze Kameralnej pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.
22-12-2016
Baśniowe miesiące
Widownia dała się zaciekawić, nieśmiałe szepty świadczyły o przejęciu losami bohaterów. Bajka doskonale wpasowuje się w kalendarz - koniec roku, okres okołoświąteczny - o "Dwunastu miesiącach" w reż. Bartosza Zaczykiewicza w Teatrze im. Horzycy w Toruniu pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
22-12-2016
Dekonstrukcje i autoironie
Pokaz "Holzwege" Katarzyny Kalwat z TR Warszawa, zaprezentowany w konkursie młodych twórców na Boskiej Komedii, był idealnym zwieńczeniem dziewiątej edycji festiwalu, mimo że spektakl wcale idealnym nie jest - pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
22-12-2016
Jeszcze teatr nie zginął, póki młodzi go tworzą!
Tegoroczna edycja Boskiej Komedii należała do młodych twórców. Tematy poruszane przez młodych artystów stworzyły siatkę pojęć, w której miejsce znajdują również spektakle innych nurtów - pisze Dominika Bremer z Nowej Siły Krytycznej.
22-12-2016
"To cud, że taki obraz jak ja potrafi mówić"
Część trzecia z pięciu obrazów scenicznych "Dramatów księżniczek" kończy Rosamunde słowami: "Mój głos. Mój głos. Mój głos. Mój głos. Nic nie mówi". Jackie z czwartej części tak opisuje siebie: "To cud, że tak i obraz jak ja potrafi mówić". Cóż z tego cudu, skoro i tak mowa nie jest w stanie nic wyrazić? Obie kwestie dotykają dwóch najważniejszych tematów w spektaklu Michała Borczucha na podstawie tekstu Elfriede Jelinek zrealizowanym w Lublanie - o spektaklu pokazanym na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie, pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
22-12-2016
To tylko pretekst
W rozwibrowanym od emocji świecie Rubina nic nie jest dookreślone. Polifonia znaczeń i metafor wskazuje na różne sfery życia społecznego, politycznego i ekonomicznego: prawa człowieka, emancypacja, prawa pracownicze, homoseksualizm, seksizm. Od nas zależy czy znajdziemy w sobie potrzebę przyłączenia się do tej rewolucji - o spektaklu "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
21-12-2016
Wojna o pokój
Czy Gob Squad opowiada "Wojnę i pokój"? Nie. Z tytułu dzieła robi temat spektaklu - o "War and Peace" Gob Squad (Niemcy) na XXI Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie pisze Pamela Bosak z Nowej Siły Krytycznej.
19-12-2016
Porażka
"Jak, do diabła, możemy żyć, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy?" Tym pytaniem Martín Caparrós otwiera swój głośny reportaż "Głód". Jak? Obojętnie. Możemy chcieć coś zmienić. Ale to nic nie zmieni. To nie ostatnie pytanie, które padnie ze sceny - o spektaklu Anety Groszyńskiej w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie pisze Piotr Raganowicz-Macina z Nowej Siły Krytycznej.
19-12-2016
Z niewielką pomocą przyjaciół
Zuzanna Skolias i Marta Ledwoń opowiadają o impulsie, którym był pomysł na napisanie tekstu o wielorybie wyrzuconym na brzeg, o entuzjazmie, z jakim Krzysztof Globisz odniósł się do propozycji wzięcia udziału w przedsięwzięciu Teatru Łaźnia Nowa, Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia i Teatru Starego w Lublinie - o "Wielorybie The Globe" pisze Urszula Obstarczyk z Nowej Siły Krytycznej.
14-12-2016
Harper
"Harper" to opowieść o kobiecie uwięzionej w rolach matki i żony, a co najważniejsze i zarazem najgorsze, głowy rodziny. Mąż, Seth Regan, niegdyś oskarżony o robienie zdjęć pornograficznych dzieciom, nie jest już ciekawym pracownikiem dla żadnego pracodawcy. Role w rodzinie są odwrócone, to on gotuje, odpytuje córkę z lekcji, jest "panią domu" - o "Harper" Simona Stephensa w reż. Natalie Ringler w Teatrze Dramatycznym w Warszawie pisze Paulina Janas z Nowej Siły Krytycznej.
14-12-2016
Otwarcie, tylko czego i na co?
Nie powinno nikogo dziwić, że uroczyste otwarcie Boskiej Komedii i spektakl inauguracyjny odbyły się na dużej scenie Słowackiego. Miało to być częścią procesu zmiany jej charakteru. Tymczasem "Plastiki" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego rozczarowują... Dlaczego akurat TEN spektakl otwiera TEN festiwal na TEJ scenie? Dlaczego "Plastiki" mają być wyrazem nowatorstwa dyrekcji Głuchowskiego i Szydłowskiego? - pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
13-12-2016
Jak zostać superbohaterem
Za lekką formą skrył się przekaz, że największymi wartościami w życiu są miłość, przyjaźń oraz wzajemny szacunek - o spektaklu "Nasza mama czarodziejka" wg Joanny Papuzińskiej w reż. Agnieszki Oryńskej-Lesickiej w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
12-12-2016
Nie taki diabeł straszny
Artyści Wrocławskiego Teatru Lalek stworzyli "Piekło-Niebo", idealnie trafiając w gusta uczniów, ale także dorosłych. Żeby zainteresować małych widzów, poważne kwestie w zaświatach ukryli w niemal wirtualnej, atrakcyjnej dla dzieci, rzeczywistości. A żeby nie zrazić ich dydaktyzmem, przemówili głosem ich rówieśnika, którego charakteryzuje odrobinę buntownicza postawa wobec dorosłych - pisze Maria Maczuga z Nowej Siły Krytycznej.
07-12-2016
Elfy zabiły?
Mamy tu historię snutą między jawą a snem i otwartą formułę spektaklu. Może więc był to tylko straszny sen, który śniła Erla? A może tak, jak to bywa w nordyckich baśniach i mitologii, palce maczały w opowieści islandzkie elfy? W tym teatralnym eksperymencie to, co prawdziwe jest niewidoczne dla oczu - o spektaklu "Reykjavík '74" Marty Sokołowskiej w reż. Katarzyny Kalwat w Teatrze im. Horzycy w Toruniu pisze Barbara Pitak-Piaskowska z Nowej Siły Krytycznej.
05-12-2016
Najlepszy Fuks spośród wszystkich Fuksów, czyli o czym jest "Kosmos" Garbaczewskiego
W przypadku tego teatru widz nie powinien pytać, o czym on jest, lecz spytać siebie samego, czego jako widz od teatru oczekuje - o przedstawieniu w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
03-12-2016
Posuwając się w wojnę
Pokazał nam Zadara Brechta w czystej postaci, jakiego znamy. Historia pełna sloganów i uniwersaliów. Rzecz o wojnie pociągającej za sobą ofiary, znacznie kosztowniejszej niż pokój, o rozkrzyczanych żołnierzach, zabawiających ich prostytutkach, o gwałconych dziewczynach. O "Matce Courage i jej dziecach" Bw Teatrze Narodowym w Warszawie pisze Sławomir Szczurek z Nowej Siły Krytycznej.
02-12-2016
"Chyba minęły już moje najlepsze lata, ale nie chciałbym, żeby wróciły"*
Robert Wilson, czołowa postać awangardy teatralnej XX wieku, poddał eksperymentom wiele elementów machiny teatralnej. Od pewnego momentu zaczął stawiać tekst w centrum spektaklu, sięgnięcie po Becketta, u którego każde słowo jest równie ważne i restrykcyjnie na scenie egzekwowane, jest tego konsekwencją - o spektaklu "Ostatnia taśma Krappa" w reż. Roberta Wilsona na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu pisze Kinga Kurysia z Nowej Siły Krytycznej.
02-12-2016
Gustaw Konrad Adam Nekrošius?
Eimuntas Nekrošius wystawił w Teatrze Narodowym w Warszawie całe "Dziady" Adama Mickiewicza. Z poszczególnych części utworu wybrał fragmenty i przełożył je na język teatru. W spektaklu obok postaci dramatu możemy doszukać się samego Mickiewicza, w dodatku jest on jednocześnie Gustawem Konradem. Pisze Klaudia Kozakiewicz z Nowej Siły Krytycznej.
02-12-2016
Raz jeszcze o uchodźcach i chrześcijaństwie
Pippo Delbono pokazał w Nurcie Głównym Olimpiady Teatralnej swój najnowszy spektakl - "Ewangelię" - mający premierę w styczniu bieżącego roku. Tym samym po raz drugi w tym roku gościł we Wrocławiu, cztery miesiące wcześniej na XVI Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty miał retrospektywę twórczości filmowej - pisze Klaudia Kasperska z Nowej Siły Krytycznej.
02-12-2016
Skręć w lewo, skręć w prawo
W "Situation Rooms", projekcie zrealizowanym przez kolektyw Rimini Protokoll, pokazanym w Nowym Teatrze w Warszawie, następuje radykalne rozbicie konwencji teatralnych związanych z przestrzenią, relacją scena-widownia. Twórcy rezygnują z tradycyjnej narracji, poszukują nowych form wyrazu, a inspirację odnajdują w mass mediach i wizji cyfryzacji świata - pisze Urszula Obstarczyk z Nowej Siły Krytycznej.
30-11-2016
Co to za projekt?
Program Festiwalu "Dziady. Recykling" na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu został tak pomyślany, żeby sprowokować do zadania pytań: co to za projekt kulturowy i czy w ogóle istnieje? Wydaję mi się, że Dziady jako projekt kulturowy (w domyśle: wspólnototwórczy) nie istnieje - pisze Dominika Bremer z Nowej Siły Krytycznej.
30-11-2016
Głos chóru
Terzopoulos wyreżyserował antyczną tragedię osadzając ją w skomplikowanej i trudnej przestrzeni greckiej polityki - o spektaklu "Prometeusz w okowach" w reż. Theodorosa Terzopoulosa na Olimpiadzie Teatralnej we Wrocławiu pisze Dominika Bremer z Nowej Siły Krytycznej.
30-11-2016
Mikry "Mikro Teatr"
Oglądając przedstawienia lubelskich artystów, trudno mi było oprzeć się wrażeniu, że Lublin chce być bardziej warszawski od Warszawy. Nowocześniejszy od nowoczesnych. Artystyczny bardziej niż artyzm. Przesadnie szokujący i dosadny - o projekcie "Mikro Teatr" na Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Lublinie pisze Piotr Raganowicz-Macina z Nowej Siły Krytycznej.
30-11-2016
Walka o nić porozumienia
"Słoneczna linia" Iwana Wyrypajewa w jego reżyserii w Teatrze Polonia w Warszawie. Pisze Kinga Woźniak z Nowej Siły Krytycznej.
30-09-2016
Nowa Siła Krytyczna. Otwarty nabór
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i wortal e-teatr.pl poszukują recenzentów teatralnych.
13-07-2016
Dopełnianie Kubricka
Katastrofy można uniknąć, jeśli inaczej niż Kubrick, docenimy znaczenie kobiet - jako podmiotów politycznych, a nie tylko ekranów projekcji męskich fantazji - o spektaklu "Być jak dr Stranglove" w reż. Marcina Libera w Teatrze im. Szaniawskiego w Wałbrzychu pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
24-06-2016
Nienasycenie
"Szkarłatny płatek i biały" angażuje precyzją i mądrością, z jakimi przedstawienie zostało skonstruowane, misternym splotem tonacji gry aktorskiej poszczególnych bohaterów, scenografią, która zdaje się odzwierciedlać wewnętrzne uczucia postaci - o spektaklu Kuby Kowalskiego pisze Aleksandra Majewska z Nowej Siły Krytycznej.
16-06-2016
Konstruowanie nicości
Jeśli po tym zderzeniu znaczeń - po owej szczególnie "niefortunnej sytuacji", dosłownie zawieszającej cierpienie uchodźców, którego reprezentację aktorzy tak usilnie starali się zbudować, na rzecz oddania hołdu artyście - przedstawienie otrzymuje owację, to powstaje zasadniczy problem: czy krakowska publiczność aby na pewno zrozumiała znaczenie pułapek, które zastawiła na swoich czytelników i interpretatorów Jelinek. O "Podopiecznych" w reżyserii Pawła Miśkiewicza pisze Piotr Urbanowicz z Nowej Siły Krytycznej.
27-05-2016
Changes*
Widz ogląda spójną i uwspółcześnioną - również na poziomie tekstu - Ibsenowską narrację, która na zmianę nudzi i denerwuje - o "Wrogu ludu" Henryka Ibsena w reżyserii Thomasa Ostermeiera z Schaubühne am Lehniner Platz w Berlinie, na XXIII Festiwalu Kontakt w Toruniu, pisze Zofia Gustowska z Nowej Siły Krytycznej.
20-05-2016
Elvisowe-love
Na scenie dramat i popkulturowy pastisz wdały się w burzliwy romans, i nie da się przejść obok tego obojętnie. Nie owija się tu w bawełnę, nie idealizuje, ale też nie potępia - o spektaklu "Elvis" w reż. Michała Siegoczyńskiego w Teatrze Nowym w Poznaniu pisze Adrianna Molka z Nowej Siły Krytycznej.
16-05-2016
O sobie. Nie o nim. Zapiski ze spektaklu Phdre(s) w reż. Krzysztofa Warlikowskiego
Chęć ekspozycji tego co fizyczne, tego co świadczy o słabości ciała człowieka w połączeniu z pozornie sterylnym pięknem jest najważniejszą cechą spektaklu - o spektaklu w paryskim Odéonie pisze Zofia Gustowska z Nowej Siły Krytycznej.