Spór między państwem a poznańską kurią o budynek Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej

29-04-2016
29-04-2016
Poznań. Szkoła Baletowa została sprzedana
W środę podpisana została notarialna umowa sprzedaży budynku Szkoły Baletowej. Sprzedawał Kościół, kupował Skarb Państwa. Kwota sprzedaży to 11,5 mln zł. To finał trwającego wiele lat sporu między państwem a poznańską kurią.
02-10-2015
Poznań. Kościół sprzedaje Skarbowi Państwa budynek dla szkoły baletowej
Archidiecezja Poznańska zawarła z ministerstwem kultury przedwstępną umowę na sprzedaż budynku zajmowanego przez poznańską szkołę baletową. Finalizacja umowy opiewającej na 11,5 mln zł nastąpić ma w przyszłym roku, po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej.
31-07-2015
Poznań. Impas w sprawie szkoły baletowej
Od stycznia trwa impas w sprawie szkoły baletowej w Poznaniu. Zarówno ministerstwo, jak i kuria deklarują dobrą wolę, ale dla szkoły nie zmienia się nic: wciąż nie jest właścicielem budynku, a los uczniów jest niepewny.
30-10-2014
Poznań. Ministerstwo kupi szkołę baletową?
Jest przełom w sprawie: kuria zmienia zdanie i rozważa sprzedaż swojej części nieruchomości przy ul. Gołębiej. Możliwe, że ministerstwo kupi szkołę baletową w Poznaniu.
18-01-2014
Balet między kurią i ministrem
- Nie wyobrażam sobie, by po takim wyroku ministerstwo nie podpisało umowy najmu. No chyba że mają inny pomysł, o którym nie wiem - mówi Mirosław Różalski, dyrektor szkoły baletowej. Budynek szkoły przy ul. Gołębiej należy do Kościoła. Ministerstwo przegrało proces z poznańską kurią - sąd nakazał, by szkoła opuściła siedzibę w ciągu dwóch lat.
18-01-2014
Poznań. To kuria ma rację w sporze z Ministerstwem Kultury
W sprawie szkoły baletowej rację ma poznańska kuria, a nie anonimowi internetowi hejterzy. Sąd nakazał, by szkoła opuściła budynek w ciągu dwóch lat.
26-11-2013
On powinien
Nie zamierzam bronić poznańskiej Szkoły Baletowej przed wyrzuceniem jej na bruk przez arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, na co się właśnie zanosi. Zarówno jego postawa, jak i zwracanie się przez dyrekcję Szkoły aż do papieża o interwencję w tej sprawie, jest pożałowania godną groteską, bezmyślnością i olbrzymim wstydem. Zamiast ubolewać nad pazernością Kościoła, pisać listy do papieża i modlić się o przywrócenie rozumu hierarchii, proponuję zacząć kampanię na rzecz wybudowania dobrze wyposażonej, nowoczesnej Szkoły. W tej sprawie należy wystosować suplikę do prezesa Piotra Voelkela - pisze Sławomir Pietras w Angorze.
13-11-2013
Poznań. Kuria: szkoła baletowa jest jak skłot
- Budynek szkoły baletowej powinien zostać zwrócony Kościołowi już 20 lat temu - twierdzi poznańska kuria. Ale deklaruje: - Nie chcemy likwidacji szkoły, nie będzie eksmisji.
12-11-2013
Poznań. Szkoła baletowa prosi o pomoc papieża Franciszka
Szkoła baletowa nie poddaje się w sporze z poznańską kurią. Uczniowie i nauczyciele wysłali list do papieża Franciszka.
24-05-2013
Poznań. Będzie częściowy wyrok ws. Szkoły Baletowej?
W piątek druga rozprawa w procesie pomiędzy archidiecezją poznańską, a Skarbem Państwa ze Szkołą Baletową w tle. Archidiecezja domaga się dwóch rzeczy: wydania nieruchomości, po drugie wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z niej za ostatnie 13 lat. Łącznie 12 mln 850 tys zł.
08-02-2013
Poznań. Sprawa szkoły baletowej w Prokuratorii Generalnej
Abp Stanisław Gądecki rozmawiał z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim o poznańskiej szkole baletowej. Nie doszli do porozumienia. Sprawa trafi do sądu.
15-01-2013
Poznań. Biskup Gądecki a szkoła baletowa
Arcybiskup nie jest gwiazdorem, który na lewo i prawo rozdaje to, co pokolenia zgromadziły. Biorę odpowiedzialność nie tylko za dobro duchowe, ale i materialne - tak tłumaczy abp Stanisław Gądecki pozew sądowy, jaki Kościół skierował w sprawie szkoły baletowej.
03-12-2012
Poznań. Minister odrzuca żądania kurii ws. szkoły baletowej
Resort kultury odrzuca finansowe żądania archidiecezji poznańskiej dotyczące budynku szkoły baletowej. - Rozmowy z abp. Gądeckim i jego pełnomocnikami odbywały się regularnie - rzecznik ministra nie kryje zdziwienia pozwem.
15-01-2008
Poznań. Co dalej ze szkołą baletową?
- Klamka zapadła, niestety. Teraz kuria może wejść do budynku, chociaż to przecież państwo odbudowało go po zniszczeniach wojennych, a ostatnio wyłożyło kilka milionów na remont. Niekorzystne dla nas postanowienie sądu uprawomocniło się - mówi Mirosław Różalski, dyrektor Szkoły Baletowej w Poznaniu [na zdjęciu]. - To najczarniejszy scenariusz, szkołę chyba trzeba będzie zamknąć, jeśli nie znajdzie się jeszcze jakieś rozwiązanie lub ok. 40 milionów w ministerstwie na nowy budynek...
12-12-2007
Poznań. Szkołę baletową weźmie kościół
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przegrało z Kościołem w sądzie spór o budynek, w którym mieści się Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa w Poznaniu. Wyrok jest już prawomocny. Rodzice i kadra pedagogiczna boją się o losy młodych adeptów baletu. Pełnomocnik archidiecezji poznańskiej zapewnia o woli kompromisu.