Poznań. Odwołane imprezy kulturalne

Odwołaniem imprez rozrywkowych, modlitwami, minutą ciszy i zbiórką pieniędzy na pomoc rodzinom ofiar - tak Poznań czci pamięć ofiar tragedii na Śląsku.

«- Ludzie, którzy z nadzieją czekali na wieści o najbliższych uwięzionych w kopalni Halemba, przeżywają wielki dramat. Jeśli coś może im pomóc, to trzeba to zrobić, szanując ich ból i prywatność - mówi Maria Nowak, emerytka, która specjalnie przyszła wczoraj do fary pomodlić się za ofiary tragedii i ich rodziny.

Jak się solidaryzować?

Prezydent RP ogłosił w związku z tragedią żałobę narodową, która potrwa do północy w sobotę. We wszystkich kościołach archidiecezji poznańskiej wierni podczas nabożeństw modlili się wczoraj w intencji ofiar, a kościelne dzwony o godz. 12 przypomniały o dramacie. Minutą ciszy uczcili pamięć górników o godz. 13 uczniowie w szkołach. Decyzja o tym została podjęta tak szybko, że nie do wszystkich zdążyła dotrzeć. W jednym z poznańskich liceów, kiedy odezwał się dzwonek sygnalizując godz. 13, nauczycielka wybiegła z klasy dowiedzieć się, co się dzieje. - Nikt niczego nie wiedział - opowiada Adam, jeden z uczniów. - Potem staliśmy minutę w ciszy i wróciliśmy do tematu lekcji. To ważne, by pokazać solidarność z rodzinami górników, którzy zginęli, żeby wiedzieli, że nie są sami, ale czy na pewno tak? - dodaje.

O godz. 16.30 w całej Wielkopolsce zawyły syreny alarmowe. Przed urzędami flagi państwowe zostały opuszczone do połowy masztów.

Kandydaci bez kampanii

Władze miasta wystosowały wczoraj list kondolencyjny na ręce prezydenta Rudy Śląskiej - Andrzej Stani. Natomiast jutro, o godz. 19 w poznańskiej farze odprawiona zostanie msza św. od mieszkańców Poznania w intencji ofiar tragedii. - Niech nasza obecność będzie wyrazem żalu, solidarności i współczucia dla ich bliskich - zaapelował prezydent Ryszard Grobelny.

Z szacunku dla ofiar kandydaci na prezydentów Poznania Maria Pasło-Wiśniewska i Ryszard Grobelny zawiesili swoje kampanie wyborcze, nie dojdzie do żadnej z zaplanowanych debat między nimi.

Zawieszone zostały też imprezy kulturalne i rozrywkowe. Teatr Wielki nie będzie wystawiał żadnych spektakli do niedzieli włącznie. Filharmonia Poznańska odwołała zaplanowany na dziś koncert "Soliści Orkiestry", nie odbędą się też dzisiejsze i sobotnie spektakle Studia Teatralnego Próby w CK Zamek. Sobotni koncert "Błękitne anioły białego ekranu" w Teatrze Muzycznym zostanie przeniesiony na niedzielę, godz. 19.30.

Bilety na koncert w filharmonii będą ważne na koncert rodzinny "Poranek z Mozartem" w niedzielę, 3 grudnia, o godz. 12. Kto nie chce skorzystać z zamiany, może zwrócić je w kasie filharmonii do 1 grudnia. Normalnie odbędzie się natomiast recital Marka Tomaszewskiego w niedzielę, 26 listopada w Auli Nova, a dochód z recitalu zostanie przeznaczony na pomoc rodzinom ofiar katastrofy w kopalni Halemba.

Czwartkowe spektakle odwołał też Teatr Nowy. W sobotę przedstawienia odbędą się normalnie. Nie odbędą się dzisiejsze i sobotnie koncerty w ramach I Międzynarodowego Festiwalu Flamenco w Poznaniu (ale niedzielny - tak).

Jazz bez alkoholu

Organizatorzy postanowili, że Festiwal Jazzowy Made in Chicago potoczy się zgodnie z planem, ale w czasie koncertów klubowych nie będzie sprzedawany alkohol, a część dochodu zostanie przekazana poprzez Caritas dla rodzin ofiar. Otwarty będzie dla publiczności Teatr Animacji, kontynuowany będzie także rozpoczęty w środę Międzynarodowy Festiwal Filmowy OFF CINEMA. Odbędzie się też dzisiejszy, charytatywny koncert w kościele oo. Dominikanów na rzecz chorego dziecka.

Poznańskie kina w zdecydowanej większości nie dokonały zmian w swoich repertuarach. Jedynie Kino Apollo wycofało z repertuaru film "Nieświadomi".»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego