Konkurs na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu

04-03-2016
15-04-2019
Jawny konkurs na dyrektora teatru
Wszyscy chyba wiemy, jak to niestety z konkursami bywa. - pisze w nowym felietonie Alina Czyżewska.
19-12-2018
Jestem dumny z kolekcji Czartoryskich
- Próbowaliśmy zmienić sytuację raptem w dwóch (na 121!) teatrach publicznych i natknęliśmy się na histerię, bojkoty polityczne, obstrukcję, która polegała na przyjęciu założenia, że "skoro nie my, to nikt". Taka sytuacja miała miejsce w Teatrze Starym i Teatrze Polskim we Wrocławiu - z Piotrem Glińskim, wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego rozmawia Dorota Kania z Gazety Polskiej.
14-12-2018
Po tych wszystkich strasznych rzeczach, które wydarzyły się w Polskim, mam nadzieję, że porozumienie jest możliwe
- Chciałbym, żeby 13 grudnia 2018 był początkiem końca stanu wojennego w Teatrze Polskim we Wrocławiu - mówi Krzysztof Kopka, nowy pełnomocnik do spraw artystycznych w tej instytucji. Rozmowa Magdy Piekarskiej w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
14-12-2018
Wrocław. Krzysztof Kopka zaprasza zwolnionych z Teatru Polskiego aktorów do powrotu
Zostałem powołany na to stanowisko 13 grudnia, a jest to dzień ważny w mojej biografii. Chciałbym, żeby ten dzień był początkiem odwoływania stanu wojennego w Teatrze Polskim.
14-12-2018
Wrocław. Zwolnieni przez Morawskiego pracownicy wrócą do Teatru Polskiego
Aktor Michał Opaliński został wyrokiem sądu apelacyjnego przywrócony do pracy w Teatrze Polskim we Wrocławiu. To pierwszy zwolniony przez Cezarego Morawskiego pracownik, który wraca do instytucji dzięki wyrokowi sądu. W czwartek zapadł też wyrok w sprawie Katarzyny Majewskiej.
13-12-2018
Wrocław. Krzysztof Kopka p.o. dyrektora artystycznego Teatru Polskiego
Reżyser teatralny, krytyk Krzysztof Kopka został w czwartek mianowany na stanowisko p.o. dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Kopka będzie pełnił tę funkcję do momentu wyłonienia nowego dyrektora teatru w konkursie, który przeprowadzi Dolnośląski Urząd Marszałkowski.
08-12-2018
Coraz smutniej w polskim teatrze
Komisja konkursowa nie wybrała szefa Instytutu Teatralnego, teraz może go wybrać minister kultury. Dotychczasowe wybory ministerstwa wróżą katastrofę kolejnej instytucji, członkowie komisji powinni być tego świadomi - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
06-12-2018
"Szurmiej to przedłużenie Morawskiego". Ostra krytyka kandydata na nowego szefa Teatru Polskiego
Absurd, kuriozum, skandal - tak o kandydaturze Jana Szurmieja na stanowisko szefa artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu mówią artyści, teatrolodzy i krytycy. Uwagi zebrała Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
05-12-2018
Wrocław. Jan Szurmiej dyrektorem Teatru Polskiego?
Wciąż czekamy na oficjalne ogłoszenie nazwiska nowego szefa artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jednak nieoficjalnie wszyscy wiedzą, że następcą Cezarego Morawskiego ma zostać Jan Szurmiej. Ta propozycja dolnośląskiego marszałka czeka jeszcze na akceptację ministra kultury.
05-12-2018
Wrocław. Trwają rozmowy o obsadzeniu funkcji p.o. dyrektora artystycznego Teatru Polskiego
Dolnośląski Urząd Marszałkowski prowadzi rozmowy z zespołem Teatru Polskiego we Wrocławiu na temat kandydata na p.o. dyrektora artystycznego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Nie ma jeszcze "twardej" kandydatury na to stanowisko - powiedział PAP rzecznik urzędu Michał Nowakowski.
01-12-2018
Czy ktoś odpowie za Morawskiego?
Odwołanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego wywołało istną lawinę komentarzy naszych czytelników. Poczucie ulgi miesza się w nich ze złością zarówno na Morawskiego, jak i na tych, którzy dopuścili do tego, że wybitny teatr doprowadził do ruiny - czytamy w Gazecie Wyborczej Wrocław.
30-11-2018
Jak po Morawskim odbudować Teatr Polski?
Cezary Morawski nie będzie już dłużej dewastował teatru i to jest najważniejsze. Ale trzeba teraz cofnąć jego niszczycielskie decyzje, artystyczne i organizacyjne. Nie sposób brnąć w to dalej - rozmowa z Moniką Pęcikiewicz, reżyserką pracującą z Teatrem Polskim w Podziemiu.
30-11-2018
Morawski w Teatrze Polskim nigdy nie powinien się wydarzyć
Skończyło się wreszcie dyrektorowanie Cezarego Morawskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Dyrektorowanie, po którym teatr - do niedawna wybitny, a dziś w zaniku - będzie się odradzał latami - komentarz Leszka Frelicha w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
28-11-2018
Porządki po Morawskim
- Kiedy wróciłem do Polskiego, zaskoczyła mnie atmosfera w teatrze, jakiej nie pamiętam z moich wcześniejszych doświadczeń w tej instytucji. W zespole wyczuwa się napięcie, niepokój, frustrację, podziały, wzajemną niechęć, traktowanie innych kolegów jako potencjalnego przeciwnika - mówi Kazimierz Budzanowski w rozmowie z Magdą Piekarską w Gazecie Wyborczej-Wrocław.
27-11-2018
Cezary Morawski odwołany, ale nikt nie skacze z radości
Półtora roku temu ogłoszeniu decyzji zarządu województwa o odwołaniu Morawskiego towarzyszył wybuch euforii. Okrzyki szybko ucichły, kiedy wprowadzenie jej w życie zablokował dolnośląski wojewoda. Tym razem nikt nie skakał z radości. Bo też na razie nie ma powodu - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
27-11-2018
Krajobraz po Morawskim: gruzy i ciężki kac
Symbol PiS-owskich zmian w kulturze, człowiek, który zrujnował jedną z najważniejszych scen w kraju, pożegnał się wreszcie ze stanowiskiem. Cezary Morawski został wczoraj - wreszcie! - odwołany z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
27-11-2018
Piotr Rudzki: Odejście Morawskiego nie uzdrowi sytuacji Teatru Polskiego
- Teraz najważniejsze jest, aby pełniącym obowiązki dyrektora została osoba, która przeprowadzi Teatr Polski przez najtrudniejszy w jego historii moment. Trzeba, żeby na to stanowisko trafił ktoś zdeterminowany, znający Teatr od podszewki i skupiony na pracy, a nie na własnej karierze - mówi Piotr Rudzki z Teatru Polskiego - w podziemiu.
26-11-2018
Wrocław. Cezary Morawski odwołany ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego
Cezary Morawski został odwołany, ale w teatrze zostanie. Byłego już dyrektora Teatru Polskiego obejmują przepisy ochrony przedemerytalnej, co oznacza, że jeszcze przez blisko rok będzie najprawdopodobniej na utrzymaniu wrocławskiej sceny.
26-11-2018
Wrocław. Jest uchwała o odwołaniu Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego
Zarząd województwa dolnośląskiego podjął w poniedziałek uchwałę o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Pełniącym obowiązki dyrektora Teatru Polskiego został dotychczasowy wicedyrektor ds. finansowych Kazimierz Budzanowski.
24-11-2018
"Po doszczętnym zrujnowaniu sceny Teatru Polskiego" - komentarze do odwołania Cezarego Morawskiego
W poniedziałek zarząd województwa dolnośląskiego odwoła Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ta długo oczekiwana decyzja wywołuje raczej gorycz niż euforię - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
23-11-2018
Wrocław. Cezary Morawski zostanie odwołany z funkcji dyrektora Teatru Polskiego
Zarząd województwa dolnośląskiego podejmie w poniedziałek uchwałę o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Na początku października NIK stwierdził nieprawidłowości w działalności finansowej teatru, którym kieruje Morawski.
23-11-2018
Wrocław. Teatr Polski nie dostał stanowiska zarządu województwa ws. odwołania Morawskiego
"Do Teatru Polskiego nie dotarło żadne oficjalne stanowisko Zarządu Województwa w sprawie odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora" - napisał w oświadczeniu przesłanym PAP rzecznik Teatru Polskiego we Wrocławiu Marek Perzyński.
22-11-2018
Wrocław. Ministerstwo Kultury popiera zwolnienie Cezarego Morawskiego
Jest opinia Ministerstwa Kultury dotycząca odwołania Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wszystko wskazuje na to, że straci tę funkcję. Negatywną opinie wystawił mu związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza, o zamiarze odwołania dyrektora informowali też urzędnicy wojewódzcy w tym nowy członek zarządu Michał Bobowiec, który ma zajmować się kulturą.
19-11-2018
Wrocław. Przybylski mówi na sesji o odwołaniu dyrektora Teatru Polskiego
Na pierwszej sesji sejmiku Cezary Przybylski był pytany o odwołanie dyrektora Teatru Polskiego. Powiedział, jaka będzie decyzja.
30-10-2018
Dramat Teatru Polskiego we Wrocławiu
Aktorzy to PiS-owski minister kultury, uległy wobec jego decyzji wojewoda, konserwatywny wicemarszałek z PSL-u i zbuntowany były szef Polskiego z Nowoczesnej. Cezary Morawski w tej obsadzie jest marnym, choć sowicie opłacanym statystą - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
27-10-2018
Moje życie, mój "Proces"
- Mechanizm, który Kafka pokazuje w "Procesie", wciąż ma się świetnie, także w sytuacjach, które z polityką nie mają wiele wspólnego. Lupa to wykorzystał. Sam pomysł, żeby wyreżyserować ten tekst, z którym przecież długo się nosił, okazał się profetyczny - mówi Andrzej Kłak, tegoroczny laureat Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza, w rozmowie z Magdą Piekarską w miesięczniku Teatr.
01-10-2018
Omówienie założeń i realizacji "Programu kadencyjnego dla Teatru Polskiego we Wrocławiu na 4 sezony 2016-2020" autorstwa Cezarego Morawskiego
Przywołując zapisy "Ustawy o dostępie do informacji publicznej" z 6 września 2001 roku, poprosiliśmy Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego o udostępnienie aneksu do umowy, którą z Urzędem podpisał Cezary Morawski, obejmując od 1 września 2016 roku funkcję dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ów aneks to "Program kadencyjny dla Teatru Polskiego we Wrocławiu na 4 sezony 2016-2020" przygotowany przez Morawskiego - uwagi Piotra Rudzkiego, teatrologa i kuratora artystycznego Teatru Polskiego w Podziemiu.
19-09-2018
Polemika z Bronisławem Wildsteinem
W najnowszym tygodniku "Sieci " w artykule "Dwa listy, czyli czyj teatr" Bronisław Wildstein kłamie. A kłamstwa należy prostować - pisze do e-teatru Łukasz Jaskuła.
10-05-2018
Dyrektorski dekalog
- Wszyscy swego czasu pokoleniowo przyklasnęliśmy zasadzie kadencyjności. Niestety, niektórzy z nas, zasiadając w dyrektorskich fotelach, zmienili punkt widzenia - mówi Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w miesięczniku Teatr.
09-05-2018
Andrzej Kłak: Nie mam czasu na te swoje lęki
- Spotkał mnie gdzieś na korytarzu w hotelu Krzysztof Mieszkowski, zapytał, jakie mam plany, i ja mu odpowiedziałem: "Wypić piwo". Zamiast wstać, powiedzieć: "Dzień dobry, szukam pracy", to powiedziałem "Wypić piwo". No i sobie poszedł. Rozmowa z Andrzejem Kłakiem w dwutygodniku.com
27-04-2018
Piotr Rudzki: Historia Teatru Polskiego nie zakończy się na Morawskim
- Teatr to ludzie z pomysłami, ideami, ludzie otwarci na wyzwania artystyczne. Jednak ich zapał często ogranicza patriarchalny i opresyjny model dyrektorski, dyrektora modernistycznego wizjonera, demiurga. Być może nadszedł czas na jego zmianę - mówi Piotr Rudzki z Teatru Polskiego- W Podziemiu, w rozmowie z Michałem Hernesem.
12-04-2018
NSA oddalił kasację w sprawie odwołania dyrektora Teatru Polskiego
Odwołanie Cezarego Morawskiego było niezgodne z prawem - tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, który we wtorek oddalił skargę kasacyjną Zarządu Województwa Dolnośląskiego. - Podejmiemy kolejną próbę odwołania dyrektora, tym bardziej że jesteśmy przekonani, że mamy ku temu argumenty - mówi Michał Nowakowski, rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
10-04-2018
Wrocław-Warszawa. NSA oddalił skargę ws. odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego
Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę kasacyjną złożoną przez zarząd województwa dolnośląskiego ws. unieważnienia przez wojewodę dolnośląskiego uchwały o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Orzeczenie jest prawomocne.
02-01-2018
Spadek Stomilów
Nasi Stomile kapitalistycznej rewolucji wypromowali rzesze Edków. Teraz się przerazili i zapowietrzyli, poza frazesami o wolności niewiele mają do powiedzenia. O rozsądnym programie dla teatru też nie słychać - pisze Elżbieta Baniewicz w miesięczniku Twórczość.
05-12-2017
Wrocław. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok ws. Teatru Polskiego
Wojewódzki sąd administracyjny będzie musiał ponownie zająć się sprawą wrocławskiego teatru. Tak wynika z orzeczenia NSA sprzed kilku dni.
24-11-2017
Bez struktury i hierarchii
- Nasz model działania nie jest, oczywiście, czymś, co należałoby natychmiast wdrożyć w publicznych teatrach. Jednak nasze doświadczenie, już przecież ponadroczne, może zostać wykorzystane do poprawy modelu zarządzania teatrami publicznymi - Piotr Rudzki, współtwórca wrocławskiego Teatru Polskiego w Podziemiu, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w Rzeczpospolitej.
27-10-2017
Mam wrażenie, że ta władza nigdy nie pójdzie na ustępstwo
- Sytuacja we Wrocławiu, związana zarówno z festiwalem Dialog, z Teatrem Polskim oraz innymi teatrami w Polsce jest dramatyczna. Musimy być w gotowości pozytywistycznej, żeby nie stać się bezsilnymi i biernymi, tylko konsekwentnie trwać przy swoim. Musimy nękać i kąsać, zaznaczać swoją obecność, przypominać, że jesteśmy i czekamy - mówi Juliusz Chrząstowski, aktor Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
18-10-2017
Wanda Zwinogrodzka: Konflikt jest naturą teatru
- Nie ma żadnej czarnej listy. Jest zestaw reguł porządkujących politykę państwa - Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury przedstawia Jackowi Cieślakowi stanowisko w sprawie teatralnych sporów.
05-10-2017
Wrocław. List otwarty do marszałka województwa dolnośląskiego
Wobec decyzji Sądu Administracyjnego z dnia 4 października 2017r. - a tym samym wobec nierozwiązanej i absurdalnie pogłębiającej się dramatycznej sytuacji Teatru Polskiego we Wrocławiu; wobec jego artystycznej ruiny, urągającej tej scenie, jej artystom i widzom - my, Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie Widzów Teatrów Publicznych domagamy się od Marszałka Cezarego Przybylskiego oraz całego Zarządu Urzędu Marszałkowskiego podjęcia planu zaradczego.
04-10-2017
Jest decyzja sądu: Cezary Morawski zostaje w Teatrze Polskim. "Będzie materiał na kolejny spektakl"
Wojewoda miał prawo uchylić decyzję zarządu województwa o odwołaniu dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny. Cezary Morawski może kierować wrocławską sceną do 2020 roku. O decyzji pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
04-10-2017
Wrocław. Wojewoda: Wierzę, że dzisiejsza decyzja sądu spowoduje powrót stabilności do Teatru Polskiego
- Głęboko wierzę, że wyrok, który dzisiaj zapadł, spowoduje stabilizację w instytucji kultury, jaką jest Teatr Polski - komentował dzisiaj decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.
04-10-2017
Wrocław. Sąd oddalił skargę ws. odwołania Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego
Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił w środę skargę złożoną przez zarząd województwa dolnośląskiego ws. unieważnienia przez wojewodę dolnośląskiego uchwały o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Orzeczenie jest nieprawomocne.
25-09-2017
Teatr jako barykada
Sztuka to konflikt - pod tym stwierdzeniem podpisałaby się znacząca część środowisk artystycznych. Historia kultury jest znaczona manifestami, sporami czy wreszcie skandalami. Te zjawiska nie omijają teatru - pisze Szymon Spichalski w Więzi.
21-09-2017
Wrocław. Sąd zdecyduje, co z odwołaniem Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego
Wojewódzki Sąd Administracyjny ma dziś zdecydować, czy wojewoda dolnośląski zgodnie z prawem zablokował decyzję marszałka województwa o odwołaniu Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego.
21-09-2017
Wrocław. Teatr Polski bez wyroku
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu nie ogłosił dziś wyroku w sprawie Cezarego Morawskiego.
22-08-2017
Wrocław. List otwarty do minister Wandy Zwinogrodzkiej
Oddajcie nam "Dziady", nie niszczcie artystycznego teatru w Polsce.
08-08-2017
Wrocław. Teatr Polski w coraz większych długach. Frekwencja coraz niższa
Dolnośląski marszałek apeluje do ministra kultury o wspólny namysł nad sytuacją w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Mimo bowiem zwiększenia dotacji teatr się zadłuża, a frekwencja jest bardzo niska.
22-06-2017
Teatralne sitwowisko. Sztuka wyrywania kasy
Teatr Polski we Wrocławiu od roku jest obiektem walki o utracone wpływy. Kluczową rolę w sporze odgrywa były dyrektor Krzysztof Mieszkowski, obecnie poseł Nowoczesnej, i jego akolici - m.in. osoby, które pobierały pieniądze z kasy teatru w czasie, gdy kierował on tą placówką - pisze Dorota Kania w Gazecie Polskiej.
13-06-2017
Czy da się reanimować Teatr Polski? "Trzeba go wyrwać z gier politycznych"
Przez dwie godziny uczestnicy debaty w Capitolu szukali wyjścia z pata, w którym znalazł się Teatr Polski we Wrocławiu. Powróciła propozycja radykalnego rozwiązania: likwidacji największej dolnośląskiej sceny i powołania w jej miejsce nowej instytucji - Novego Teatru Polskiego - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
04-05-2017
"Dobra zmiana" i samorządowcy z PO wspólnie niszczą progresywny teatr
- Spodziewam się marszu PiS przez teatralne instytucje - mówi reżyserka Weronika Szczawińska w rozmowie z Jakubem Majmurkiem w Krytyce Politycznej.
02-05-2017
Wbijają gwoździe do trumny Teatru Polskiego
Trwający już dziewiąty miesiąc serial, którego tematem i głównym bohaterem jest Teatr Polski we Wrocławiu, wszedł w ostatnich dniach w kulminacyjną fazę, która kazała spodziewać się rychłego i spektakularnego finału. Jednak na zakończenie przyjdzie nam jeszcze poczekać - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
02-05-2017
Wrocław. Nowak decyduje o Polskim
Pat w Teatrze Polskim we Wrocławiu trwa. Na głównego rozgrywającego wyrósł szef jednej z teatralnych pracowni, przewodniczący zakładowej "S" Leszek Nowak.
27-04-2017
Wrocław. Pracownicy teatru czekają na jednego dyrektora, albo dwóch
Pracownicy Teatru Polskiego po decyzji o odwołaniu Cezarego Morawskiego i powołaniu za niego tymczasowo Remigiusza Lenczyka, czekają na rozwój sytuacji i rozmowy. Z jednym dyrektorem albo z dwoma. W środę po południu przy Zapolskiej nie pojawił się żaden z nich.
27-04-2017
Wrocław. Przepychanki wokół dyrektora Morawskiego
Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał w środę Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Kilka minut po podjęciu uchwały wojewoda dolnośląski ją wstrzymał.
27-04-2017
Wrocław. Teatr Polski nie Morawski
Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał wczoraj Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego. Wojewoda z PiS decyzję wstrzymał, choć nawet nie widział jej na oczy. A sam Morawski uciekł na zwolnienie lekarskie. Marszałek przekonuje, że mimo tych sztuczek odwołanie jest skuteczne.
27-04-2017
"Duch odnowy wejdzie do Polskiego". Opinie po odwołaniu Morawskiego
- Dalsza praca nad "Procesem" jest jak najbardziej możliwa. Jestem gotowy do startu. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, premiera odbędzie się w listopadzie - zapowiada po odwołaniu Cezarego Morawskiego reżyser Krystian Lupa. Komentarze w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
27-04-2017
Mission impossible. Co dalej z Teatrem Polskim we Wrocławiu
Po wielu miesiącach protestów artystów i publiczności Teatru Polskiego we Wrocławiu zarząd województwa dolnośląskiego odwołał wreszcie skompromitowanego dyrektora tej sceny, Cezarego Morawskiego - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
26-04-2017
Wrocław. Cezary Morawski odwołany
Zarząd województwa dolnośląskiego odwołał dziś Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego. Od września ubiegłego roku, odkąd Morawski kieruje wrocławskim teatrem, trwa protest części zespołu artystycznego oraz części publiczności.
26-04-2017
Wrocław. Rzecznik marszałka o odwołaniu Morawskiego
- W naszej opinii odwołanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego odbyło się skutecznie - powiedział dziennikarzom rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego Jarosław Perduta. Uchwałę o odwołaniu Morawskiego wstrzymał wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak.
26-04-2017
Wrocław. Wojewoda wstrzymał uchwałę o odwołaniu Morawskiego
Wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak podjął decyzję o wstrzymaniu uchwały zarządu województwa dolnośląskiego o odwołaniu Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego.
26-04-2017
Wrocław. Zarząd województwa odwołał Cezarego Morawskiego, ale wojewoda wstrzymał uchwałę
Zarząd woj. dolnośląskiego odwołał Cezarego Morawskiego z funkcji szefa Teatru Polskiego we Wrocławiu. Uchwałę w tej sprawie wstrzymał jednak wojewoda dolnośląski. Urząd marszałkowski twierdzi, że odwołanie "odbyło się skutecznie". Urząd wojewódzki podkreśla, że Morawski nadal pełni funkcję dyrektora Teatru.
26-04-2017
Wrocław. Remigiusz Lenczyk w czwartek ma objąć obowiązki p.o. szefa Teatru Polskiego
Remigiusz Lenczyk, który został w środę powołany przez zarząd województwa dolnośląskiego na stanowisko p.o. dyrektora Teatru Polskiego, od jutra obejmie swoje obowiązki - zapowiedział wicemarszałek województwa dolnośląskiego Jerzy Michalak.
26-04-2017
Warszawa. Gliński o odwołaniu dyr. Morawskiego: Decyzja niezrozumiała i polityczna
- Decyzja niezrozumiała, moim zdaniem polityczna, czy nawet więcej niż polityczna, z jakimś podkładem walki ideologicznej - tak decyzję o odwołaniu dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Cezarego Morawskiego komentował w środę minister kultury Piotr Gliński.
25-04-2017
Wrocław. Odwołanie Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego znowu przesunięte?
Zapowiadana na wtorek decyzja zarządu województwa o odwołaniu Cezarego Morawskiego zostanie przesunięta. - Na pewno podejmiemy ją do końca tygodnia, ale niekoniecznie we wtorek - mówi marszałek Cezary Przybylski.
20-04-2017
Wrocław. Odwołanie Cezarego Morawskiego przesądzone? Jest giełda następców
Odwołanie Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego wydaje się przesądzone. - Decyzja zapadnie w przyszłym tygodniu - deklaruje dolnośląski marszałek.
19-04-2017
Przybylski: "Sytuację w Teatrze Polskim trzeba jak najszybciej przeciąć"
- Ministerstwo trwa w niezrozumiałym dla mnie przekonaniu, że dyrektor Morawski dobrze wypełnia swoją misję. Ja mam odmienne zdanie. Sytuację w Teatrze Polskim trzeba przeciąć jak najszybciej - mówi w wywiadzie dla Onetu marszałek Dolnego Śląska, Cezary Przybylski.
14-04-2017
Kamyki na szańcu
To będzie piękna historia o zwycięstwie solidarności nad kalkulacjami polityków, niekompetencją i niegodziwością. O ile tylko Cezary Morawski rzeczywiście pożegna się wkrótce ze stanowiskiem szefa Teatru Polskiego we Wrocławiu - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
12-04-2017
Wrocław. Jest odpowiedź ministra Glińskiego ws. odwołania Cezarego Morawskiego
Wicepremier Piotr Gliński, negatywie zaopiniował zamiar odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego. Twierdzi, że jest gotowy uczestniczyć w "procesie działań naprawczych" w teatrze.
12-04-2017
Wrocław. MKiDN wyraziło negatywną opinię ws. odwołania szefa Teatru Polskiego
Minister kultury Piotr Gliński w piśmie przesłanym marszałkowi województwa dolnośląskiego Cezaremu Przybylskiemu wyraził negatywną opinię ws. zamiaru odwołania przez zarząd województwa dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego.
11-04-2017
Wrocław. List otwarty Krzyszysztofa Mieszkowskiego ws. Teatru Polskiego
Jako były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu i wierny jego widz oczekuję od Państwa powzięcia konkretnych działań, umożliwiających odbudowanie artystycznej rangi instytucji i przywrócenie artystom i publiczności warunków do swobodnego korzystania z gwarantowanych Konstytucją praw - pisze poseł Krzysztof Mieszkowski do ministra kultury i władz Wrocławia.
07-04-2017
Aktorka Teatru Polskiego w Podziemiu: Nie mam gwarancji, że będę miała za co żyć, ale czuję się wolna
"Mata Zięba, Marta Zięba!!! - skandowała publiczność podczas gali "Muzeum Wolności" na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Do niedawna aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu, zwolniona przez dyrektora Cezarego Morawskiego, podczas występu przypomniała o wszystkich 29 osobach, które w ostatnim roku musiały odejść z tego teatru. Z aktorką rozmawia Magda Piekarska w Co jest grane24.
05-04-2017
Teatr bardzo polski
Miejsce akcji: Teatr Polski we Wrocławiu. Na scenie raczej pusto. Za to w kulisach aż kipi od intryg, poczucia krzywdy i strachu - pisze Jacek Tomczuk w tygodniku Newsweek.
02-04-2017
Wojna w Teatrze Polskim. Artystyczne szczytowanie czy wylęgarnia obscenii?
Aktorka z Teatru Polskiego we Wrocławiu: Skąd ten cały krzyk? Nie o zmianę dyrektora chodzi. W naszym teatrze doszło do zderzenia cywilizacji. Gdyby nie pan Morawski, to następnym spektaklem na naszych deskach byłaby "Klątwa".
01-04-2017
Anna Ilczuk: Jestem człowiekiem, który się nie zgadza
- Nie spodobało się, że palę papierosy w teatrze. Poszedł raport do dyrekcji, i tyle. Sporządził go portier. Paliło tam wtedy 20 osób, a z Teatru Polskiego we Wrocławiu wyrzucono cztery najbardziej zaangażowane w protest - mówi aktorka Anna Ilczuk.
29-03-2017
Wojna o teatr, wojna o kulturę
W Bydgoszczy przegrał człowiek, który zaprosił Olivera Frljicia do wzniecania skandalu. Ale to ledwie początek sporu, jaki i czyj ma być teatr - piszą Przemysław Skrzydelski i Piotr Zaremba w tygodniku W Sieci.
27-03-2017
Wrocław. Lupa pisze do marszałka Przybylskiego
W związku z odwołaniem zagranicznych wyjazdów spektaklu Teatru Polskiego "Wycinka", reżyser Krystian Lupa wystosował list do marszałka Cezarego Przybylskiego.
27-03-2017
Wrocław. Morawski kasuje "Wycinkę"
Cezary Morawski, dyrektor Teatru Polskiego, odwołał dwa zagraniczne wyjazdy "Wycinki" w reżyserii Krystiana Lupy. Spektaklu nie zobaczy publiczność w Budapeszcie, Quebecu i Montrealu.
27-03-2017
Wrocław. Teatr Polski nie pojedzie do Kanady
Dyrektor Cezary Morawski odwołał 24 marca wyjazdy "Wycinki" w reż. Krystiana Lupy do Quebecu i Montrealu.
24-03-2017
Wrocław. Oświadczenie Krystiana Lupy
"Oświadczam, że powody odwołania występu spektaklu "Wycinka" na festiwalowym pokazie w Budapeszcie (12.04.2017) podane przez Dyrektora Cezarego Morawskiego w liście do Dyrekcji Festiwalu (cytat listu: "Decyzję tę podjąłem na skutek odmowy współpracy ze mną, jako dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu, ze strony Krystiana Lupy, reżysera spektaklu "Wycinka"..."), jest kłamstwem" - pisze reżyser.
24-03-2017
Wrocław. Zatrzymana "Wycinka" Krystiana Lupy
Dyrektor Cezary Morawski przesłał 23 marca twórcom, członkom obsady oraz zainteresowanym pracowniom w Teatrze Polskim we Wrocławiu informację, iż odwołuje wyjazd spektaklu "Wycinka" na IV Madach International Theatre Meeting w Budapeszcie.
23-03-2017
Wrocław. "Wycinka" Lupy nie pojedzie na węgierski festiwal
Dziś dyr. Cezary Morawski przesłał twórcom, członkom obsady oraz zainteresowanym pracowniom w Teatrze Polskim informację o odwołaniu wyjazdu "Wycinki" w reż. Krystiana Lupy na IV Madach International Theatre Meeting w Budapeszcie, nie podając żadnej przyczyny.
15-03-2017
Wrocław. Minister Gliński wciąż nie zaopiniował odwołania Morawskiego
Minął miesiąc, a Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wciąż nie zaopiniował decyzji zarządu województwa o odwołaniu Cezarego Morawskiego, dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Dlaczego?
24-02-2017
Wrocław. "Solidarność" apeluje o nieodwoływanie dyrektora Teatru Polskiego
Apel do zarządu województwa dolnośląskiego o nieodwoływanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu wystosował komitet protestacyjny dolnośląskiej "Solidarności". Związkowcy będą zbierali pod apelem podpisy poparcia.
22-02-2017
Morawski musi odejść, ale czy na pewno?
O Teatrze Polskim we Wrocławiu głośno w całym kraju, ale tym, którym zależy na jego dobru, nie chodzi o taką popularność. Oby jak najprędzej mówiono o wrocławskim przybytku sztuki jedynie ze względu na jego artystyczne dokonania. Tyle, że nie wszystkim na tym zależy - pisze Janusz Wolniak w tygodniku Solidarność.
21-02-2017
Nagonka nagrodzona
Jeśli Cezary Morawski upadnie, teatry nie staną się w całym kraju własnością artystów. Ale lewicowy salon ogłosi, że wolność triumfuje nad opresją. I zachęci do zaszczuwania inaczej myślących - pisze Piotr Zaremba w tygodniku wSieci.
21-02-2017
Wrocławiu. Kwiaty i petycja dla marszałka
Petycję podpisaną przez 9400 osób i żółte tulipany wręczyli marszałkowi Cezaremu Przybylskiemu przedstawiciele zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jej sygnatariusze domagają się odwołania Cezarego Morawskiego ze stanowiska szefa największej dolnośląskiej sceny.
20-02-2017
Wrocław. Petycja ws. odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego
Niemal 10 tys. osób podpisało się pod petycją ws. odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Petycję w poniedziałek wręczono marszałkowi województwa dolnośląskiego Cezaremu Przybylskiemu.
20-02-2017
Wrocław. W obronie dyrektora teatru
Dolnośląska Solidarność powołała 13 lutego komitet protestacyjny w związku z decyzją o "bezprawnej" ich zdaniem dymisji dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego. Tego samego dnia minister Piotr Gliński wraz z Wandą Zwinogrodzką spotkali się w tej sprawie z wicemarszałkiem województwa dolnośląskiego.
18-02-2017
Cezary Morawski: nie mogę zawieść zaufania większej części zespołu Teatru Polskiego
- Zaufanie większej części zespołu Teatru Polskiego pomogło mi przetrwać. Dzięki temu wiem, że to nie jest sprawa pomiędzy Morawskim a grupą kontestującą. Ci ludzie mi zaufali i tego zaufania nie mogę zawieść - mówi PAP dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Cezary Morawski.
16-02-2017
Wrocław. Minister Gliński potrzebuje więcej czasu na opinię o Morawskim
Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego potrzebuje więcej czasu na wydanie opinii o wszczęciu procedury odwołania z funkcji dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego. Przyczyną jest "złożoność materii".
16-02-2017
Wrocławska aktorka ostro o lewicowym lobby w teatrze
Sytuacja Teatru Polskiego we Wrocławiu wciąż jest niepewna. Aktorzy, którzy przygotowywali się do nowego sezonu, są skonsternowani nagłą decyzję Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, który odwołał Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora teatru. - Nikomu nie wolno naruszyć tej struktury, wpuścić trochę świeżego powietrza, czyli ludzi mających inne pomysły na teatr, różniących się światopoglądowo - komentuje sprawę Monika Bolly, aktorka teatru, w rozmowie z Dobromiłą Wrońską.
14-02-2017
Wrocław. Opinia ministra kultury ws. odwołania dyr. Teatru do 30 dni
Przygotowanie opinii ministra kultury i dziedzictwa narodowego ws. Odwołania dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu Cezarego Morawskiego "ze względu na złożoność materii oraz jej wagę dla przyszłości instytucji" potrwa do 30 dni - informuje resort kultury.
14-02-2017
Wrocław. Solidarność nie chce się żegnać z Morawskim
Na decyzję o wszczęciu procedury odwoławczej w stosunku do dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu dolnośląska solidarność odpowiada protestem.
13-02-2017
Wymodliłem
"Morawski wylatuje, napiszę o tym. - Kciuk. - Kciuk". Takeśmy się nagadali z panem redaktorem. Jest niedziela 12 lutego i Morawski jest coraz bliższy bycia wyrzuconym. Nie wiadomo, co będzie, jeżeli się uda, ale przynajmniej tego, co jest, co było od września - tego już nie będzie - pisze Maciej Stroiński, w swoim felietonie w Ha!arcie.
10-02-2017
Wrocław. "Solidarność" strajkuje w obronie Morawskiego
W czwartek przed sesją sejmiku województwa ok. 100 osób, związkowców i członków zespołu Teatru Polskiego, protestowało przeciwko decyzji radnych sejmikowej koalicji, dającej zielone światło do odwołania Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora teatru. Członkowie komisji kultury zaapelowali do zarządu o nieodwoływanie Morawskiego, ale marszałek ma już kandydata na p.o. dyrektora.
10-02-2017
Wrocław. Zarząd województwa podjął decyzję. Morawski do odwołania
Kilkumiesięczny kryzys w Teatrze Polskim we Wrocławiu zbliża się ku końcowi. Po wtorkowej decyzji, kiedy to kluby koalicyjne zarekomendowały zarządowi województwa odwołanie Morawskiego, dziś podjęto pierwsze kroki w tym kierunku.
09-02-2017
Wrocław. Jak "ugryźć" dyrektora Morawskiego
Radni sejmikowej koalicji dali marszałkowi Cezarem Przybylskiemu zielone światło do odwołania Cezarego Morawskiego ze stanowiska szefa Polskiego. To ruch w dobrym kierunku, bo otwiera pole do działania. Ale na zmianę trzeba będzie jeszcze poczekać.
08-02-2017
Czy odwołanie Morawskiego coś zmieni?
Gdyby Krzysztof Mieszkowski został odwołany w środku sezonu z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu i na jego miejsce, bez konkursu mianowano np. Jerzego Zelnika - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
08-02-2017
Odwołanie Morawskiego blisko czy daleko?
Na pytanie, czy obniżenie rangi artystycznej Polskiego i narażenie na szwank wizerunku teatru, jakie dokonały się w ostatnich miesiącach, dają podstawy do odwołania, nie ma jasnej odpowiedzi - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
07-02-2017
Wrocław. Zarząd województwa ma zgodę na odwołanie dyrektora Teatru Polskiego
Zgodę na odwołanie Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu otrzymał od radnych, tworzących w sejmiku województwa koalicję, zarząd woj. dolnośląskiego. Przeciw Morawskiemu protestuje część zespołu artystycznego teatru.
04-02-2017
Teatr Polski. Kalendarium rujnowania teatru
Teatr Polski. Przez pięć miesięcy dyrektor Cezary Morawski nie zrealizował obietnic zawartych w swej konkursowej aplikacji. Nie udało mu się przygotować żadnej premiery. Nie zażegnał też konfliktu w Polskim. Nie wycofał się z decyzji o zwolnieniach i odmówił powołania dyrektora artystycznego, na co umawiał się z marszałkiem - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
02-02-2017
Dekada
Teatr Polski we Wrocławiu ma pecha. Ten pech nie wprowadził się do budynku przy ulicy Zapolskiej wraz z Krzysztofem Mieszkowskim. Kłopoty zaczęły się znacznie wcześniej - pisze Jolanta Kowalska w Dialogu.
30-01-2017
Cezary Morawski w Teatrze Polskim we Wrocławiu: Sezon w piekle
- Nie ma we mnie zgody na to, by nagonka w mediach społecznościowych miała decydować o mojej czy czyjejkolwiek przyszłości zawodowej. Widzę, że jest szansa na zrobienie dobrego teatru, i będę do tego dążył - mówi dyrektor Teatru Polskiego w rozmowie z Janem Bończą-Szabłowskim.
27-01-2017
Wrocław. Morawski w Teatrze Polskim jeszcze przez dwa tygodnie? Radni tracą cierpliwość
Zakończyć konflikt w Teatrze Polskim i rozstać się z jego dyrektorem Cezarym Morawskim - do takich decyzji chcieli zobowiązać dziś marszałka radni Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego w sejmiku. Z decyzją jednak wstrzymali się na dwa tygodnie.
26-01-2017
Wrocław. Przerwa w próbach do premiery w Teatrze Polskim
W Teatrze Polskim wstrzymano próby do jednej z dwóch premier szykowanych na marzec - "Mirandoliny" Petera Turriniego w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego.
24-01-2017
Teatr to nie fabryka. Sceniczne plusy i minusy minionego roku
Jak co roku pojawiają się jakieś sygnały, nowe mody, może trendy. Co przeminie, a co wzrośnie, czas pokaże. Tymczasem zebrałem po siedem sukcesów i porażek minionego roku teatralnego - pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
24-01-2017
Wrocław. Apel ws. Teatru Polskiego
150 osób podpisało się pod listem otwartym do zarządu Województwa Dolnośląskiego.
24-01-2017
Wrocław. Olga Tokarczuk, Wojciech Browarny, Adam Poprawa apelują o wsparcie dla Polskiego
Artyści i przedstawiciele środowisk akademickich Wrocławia postanowili zabrać głos w sprawie Teatru Polskiego we Wrocławiu. W liście otwartym proszą o wsparcie dla zespołu, który nie godzi się na dyrekcję Cezarego Morawskiego.
24-01-2017
Wrocław. Polski znów gra na uchodźstwie
Zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu, w tym czwórka zwolnionych przez Cezarego Morawskiego aktorów, przygotowuje spektakl "Fuck...". Premiera w Krakowie, na scenie Łaźni Nowej.
20-01-2017
Wrocław. Teatr Polski w poszukiwaniu kompromisu. Bez sukcesu
W czwartek w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim spotkała się rada, która miała wypracować kompromis w sprawie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Obrady trwały dwie godziny i zakończyły się fiaskiem.
19-01-2017
Ten protest nic nie zmieni
Protest grupki artystów związanych z byłym dyrektorem Teatru Polskiego, a obecne posłem Nowoczesnej Krzysztofem Mieszkowskim, stał się już elementem wrocławskiego artystycznego "lansu". Ostatecznie okazało się jednak, że nie reprezentują oni, jakby chcieli, wszystkich artystów ani nawet wszystkich pracowników teatru, o który walczą - pisze Magdalena Nowak w Gazecie Polskiej codziennie.
19-01-2017
Wrocław. Śledztwo ws. konkursu na dyrektora Teatru Polskiego
Ruszyło śledztwo ws. nieprawidłowości przy konkursie na dyrektora Teatru Polskiego. Wczoraj (18 stycznia) przesłuchiwany jako świadek był Piotr Rudzki, były kierownik literacki TP.
17-01-2017
Wrocław. Andrzej Seweryn z misją ws. Teatru Polskiego
Wybitny aktor wczoraj we Wrocławiu uczestniczył w spotkaniach dotyczących rozwiązania konfliktu w Teatrze Polskim.
14-01-2017
Wrocław. Morawski powołał radę, której skład zaskoczył nawet marszałka
Cezary Morawski powołał radę, która ma pomóc w uspokojeniu sytuacji w Teatrze Polskim. Tyle że jej składu nie akceptują nawet władze województwa.
12-01-2017
Wrocław. Zwolennicy Morawskiego wykorzystali bezprawnie zdjęcie na facebooku
- Jestem przeciwko Morawskiemu, nie Rudzkiemu - oburza się Filip Surowiak, którego zdjęcie wykorzystano bezprawnie na profilu Facebookowym "Nie rezygnuj, panie Cezary".
11-01-2017
Warszawa-Wrocław. Z taśmą na ustach na gali Paszportów "Polityki"
Teatralną odsłonę gali wręczenia Paszportów "Polityki" zdominował temat Teatru Polskiego we Wrocławiu, chociaż wrocławskich artystów nie było tym razem wśród nominowanych.
10-01-2017
Wrocław. Teatr Polski: Buntownicy idą do ministerstwa, zwolennicy Morawskiego do marszałka
Czwórka aktorów Teatru Polskiego we Wrocławiu, przedstawicieli części zespołu pozostającej w opozycji do dyrekcji Cezarego Morawskiego odwiedziła wczoraj Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, żeby porozmawiać o sytuacji największej dolnośląskiej sceny.
09-01-2017
Michał Opaliński: Morawski był pomyłką
- Teatr Polski, jedna z najważniejszych scen w Europie, jest dziś w zgliszczach - mówi aktor Michał Opaliński w rozmowie z Dawidem Karpiukiem w tygodniku Newsweek.
09-01-2017
"Solidarność" z władzą
Nie widać końca konfliktu w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Odwołano "Kuszenie cichej Weroniki" - spektakl planowany na 7 i 8 stycznia. Publiczność dowiedziała się o tym z Facebooka.
09-01-2017
Wrocław. Mieszkowski o debacie w TVP Info
Poseł Nowoczesnej i były dyrektor Teatru Polskiego Krzysztof Mieszkowski został zaproszony do udziału w debacie z obecnym dyrektorem Cezarym Morawskim dotyczącej sytuacji w teatrze. "Po zadeklarowaniu chęci udziału w audycji otrzymałem informację, że na wyraźną prośbę Morawskiego zrezygnowano z mojej obecności w studiu" - informuje Mieszkowski.
09-01-2017
Wrocław. Pracownicy Teatru Polskiego poparli Solidarność
W Teatrze Polskim zakończyło się referendum pracowników organizowane przez NSZZ "Solidarność". Prawie 70 proc. wszystkich uprawnionych i ponad 95 proc. biorących udział w referendum poparło nowego dyrektora teatru Cezarego Morawskiego.
07-01-2017
Na osi Berlin - Wrocław
Nie tylko w Polsce, ale też w Berlinie wiele dyskusji dotyczących teatru toczy się wokół zmian na stanowiskach dyrektorów. Najgłośniejszą z nich i zarazem budzącą największe kontrowersje jest sprawa nieprzedłużenia umowy Franka Castorfa, wieloletniego dyrektora Volksbühne - pisze Iwona Uberman w miesięczniku Teatr.
07-01-2017
Wrocław. Teatr Binominis do dyrektora Teatru Polskiego
Zwracamy się do Pana z prośbą o rezygnacje ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego - piszą m.in. w liście otwartym dyrektor i zespół i Teatru Binominis ze Świdnicy.
05-01-2017
Wrocław. Pracownicy Teatru Polskiego zaakceptowali dyrektora Morawskiego
Większość pracowników wrocławskiego Teatru Polskiego zaakceptowała - w referendum zorganizowanym przez "Solidarność" - Cezarego Morawskiego na stanowisku dyrektora. Przeciwko Morawskiemu od początku jego kadencji protestuje część zespołu artystycznego teatru.
05-01-2017
Wrocław. Stanowisko KZ OZZ Inicjatywa Pracownicza ws. referendum w Teatrze Polskim
Z przykrością obserwujemy działania naszych Koleżanek i Kolegów z Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność", którzy w obliczu konfliktu członków Inicjatywy Pracowniczej przy Teatrze Polskim we Wrocławiu z pracodawcą, postanowili udzielić mu jednoznacznego wsparcia - oświadczenie Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza dotyczące referendum przeprowadzonego w dniach 3-4 stycznia.
04-01-2017
Plus minus średnio?
Koniec i początek roku - tradycyjny czas podsumowań i podejmowanych zobowiązań. Niewiele są warte, ale milo pomyśleć, że może coś dałoby się zrobić lepiej - pisze Tomasz Miłkowski w Trybunie.
04-01-2017
Wrocław. Co dalej z Teatrem Polskim? Referendum, podpisy i komisja
W Teatrze Polskim konflikt coraz większy. Jeden związek przedstawia kandydata na dyrektora artystycznego. Drugi z listą zatrudnionych w ręce sonduje poparcie dla Morawskiego. A marszałek proponuje kolejną komisję.
04-01-2017
Wrocław. Krzysztof Mieszkowski może mieć poważne problemy
Były dyrektor Teatru Polskiego, obecnie poseł Nowoczesnej Krzysztof Mieszkowski może mieć poważne problemy. Po audycie w TP prokuratura może postawić mu zarzuty dotyczące niegospodarności.
04-01-2017
Wrocław. Pracownicy Teatru Polskiego za Morawskim. Są wyniki referendum
102 pracowników na 107 głosujących opowiedziało się za tym, by dyrektorem Teatru Polskiego był Cezary Morawski. "Nie" w organizowanym przez "Solidarność" referendum było dwóch, zaś trzy osoby oddały głosy nieważne.
03-01-2017
Teatr czy folwark?
W Teatrze Polskim we Wrocławiu trwa konflikt, którego struktura mówi więcej o rzeczywistości, w której żyjemy, niż setki scholastycznych analiz kolejnych niuansów wojny polsko-pisowskiej - pisze Mikołaj Iwański w Krytyce Politycznej.
03-01-2017
W 2016 roku Wrocław żył kulturą
I to nie tylko za sprawą Europejskiej Stolicy Kultury, bo był to też m.in. rok jubileuszy wrocławskich teatrów, a nade wszystko nieznanej dotychczas aktywności publiczności, która zabierała głos w ważnych dla siebie sprawach - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
03-01-2017
Wrocław. "Solidarność" organizuje referendum ws. poparcia Morawskiego
W Teatrze Polskim otwarty konflikt. Inicjatywa Pracownicza odsłania karty: - Naszym kandydatem na dyrektora artystycznego jest Piotr Rudzki - mówi aktor Tomasz Lulek. A "Solidarność" organizuje w teatrze referendum, sondując poparcie dla Morawskiego.
31-12-2016
Wrocław. Bogdan Zdrojewski: "Morawski musi podać się do dymisji"
Były minister kultury i prezydent Wrocławia Bogdan Zdrojewski powiedział w rozmowie z Radiem Wrocław, że Cezary Morawski powinien poddać się do dymisji.
30-12-2016
Balladyna i Lady Makbet zaśpiewają we Wrocławiu
- Dajemy dwie premiery rocznie, dlatego każda z nich jest dla nas wielkim wydarzeniem - o planach artystycznych na 2017 rok opowiada Konrad Imiela, dyrektor Teatru Muzycznego Capitol, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem w Rzeczpopolitej.
30-12-2016
Wrocław. Trwają rozmowy nt. powołania szefa artystycznego Teatru Polskiego
Dyrektor Teatru Polskiego Cezary Morawski powiedział w piątek, że trwają rozmowy nt. powołania zastępcy dyrektora ds. artystycznych. - Jestem otwarty na kompromis, choć w mojej aplikacji na dyrektora stanowiska dyrektora artystycznego nie było - zaznaczył.
30-12-2016
Zamiast Teatru Polskiego - Teatr Dobrej Zmiany. Marszałek pomaga w przejęciu?
Jeśli nikt nie przerwie hucpy w Teatrze Polskim, wkrótce zmieni on nazwę na Teatr Dobrej Zmiany - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
29-12-2016
Nikt nie liczy się z naszym zdaniem
We Wrocławiu wychodząc do braw z zaklejonymi ustami czujemy moc, tym bardziej, że dostajemy też ogromne wsparcie publiczności. W Białymstoku byłem jednak osamotniony. Naprawdę zrobiło mi się ogromnie smutno. Dotarło do mnie, w jak bardzo żenującej jesteśmy sytuacji i co nam zafundował urząd marszałkowski we Wrocławiu i nowy dyrektor Cezary Morawski - mówi Andrzej Kłak, występujący gościnnie w białostockim Teatrze Dramatycznym.
28-12-2016
Hity i kity, czyli oceniamy rok 2016 w kulturze
Teatralne wydarzenia mijającego roku sygnalizuje Marcin Pieszczyk w tygodniku Wprost.
28-12-2016
Trzy wróżby na Nowy Rok
Koniec roku, wszyscy piszą podsumowania, rankingi i bilanse. Jak mógłbym odróżnić się od coraz dowcipniejszego i barwniejszego peletonu kolegów po piórze, felietonistów, blogerów i memiarzy, teatralnych social media ninja, prowadzących z festiwalowych przedstawień relacje live na swoich profilach? Ja, melancholik za biurkiem w openspejsie, znudzony swoją pracą, w której od pewnego czasu nie dostaję już nawet anonimów. Ponuro szykując się na nadchodzący karnawał, postanowiłem odkurzyć kryształową kulę i wzorem dawnych tytanów (umownej) lewicy, wybrać przyszłość - pisze Witold Mrozek.
28-12-2016
Wrocław. Czy dyr. Morawski pójdzie na kompromis?
Zarząd Województwa znów zajął się sprawą Teatru Polskiego we Wrocławiu, jednak żadne decyzje nie zapadły. Cezary Morawski miał zadeklarować kompromis w sprawie postawionych przez urzędników warunków, ale część osób mu nie wierzy. A z repertuaru znikają kolejne przedstawienia.
27-12-2016
Subiektywny Alfabet 2016 roku Szymona Spichalskiego
Miniony rok okiem Szymona Spichalskiego w Teatrze dla Was.
27-12-2016
Wrocław. Morawski i Broda wśród negatywnych "bohaterów" roku 2016
Nie dla wszystkich ten 2016 rok był dobry. W naszym podsumowaniu przedstawiamy negatywnych bohaterów. Zgadzacie się z tymi wyborami?Dolnośląskie Stłuczki 2016. Te osoby mają się czego wstydzić
27-12-2016
Wrocław. Władza krytykuje Morawskiego
Marszałek województwa i część jego zastępców krytykują Cezarego Morawskiego za zwolnienia pracowników Teatru Polskiego i odmowę powołania wicedyrektora do spraw artystycznych.
23-12-2016
Wrocław. Tak zwalnia dyr. Morawski
Nic nie wyszło z kompromisu, który miał być warunkiem dalszej pracy Cezarego Morawskiego w Teatrze Polskim. Mimo że dyrektor tej sceny został przez zarząd województwa zobowiązany do próby porozumienia z zespołem, rozpoczął kolejny dzień od wręczenia wypowiedzeń trójce aktorów.
23-12-2016
Anatomia Absurdu. Krystian Lupa o sytuacji Teatru Polskiego we Wrocławiu
Zniszczone zostało niezwykłe promieniujące kulturowe zjawisko i sens życia, a co za tym idzie i życie wielu ludzi - o sytuacji Teatru Polskiego we Wrocławiu pisze reżyser Krystian Lupa.
22-12-2016
Bydgoszcz. Teatr Polski solidarny z Teatrem Polskim we Wrocławiu
List OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Teatrze Polskim w Bydgoszczy do Marszałka Przybylskiego zapowiadający gotowość do rozpoczęcia strajku solidarnościowego.
22-12-2016
Dyro z urojenia
To, że Morawski się nie wycofa, było niestety do przewidzenia, odkąd olał apel Mai Komorowskiej. Pamiętacie, jak mówiła do niego - z szacunkiem, ze zrozumieniem, jak prosiła. Ale nie - a jeśli nie ona, to już nie wiem kto. Takie są czasy, niecofania się... pisze Maciej Stroiński na stronie www.ha.art.pl.
22-12-2016
Morawski zostaje w Teatrze Polskim. To zgoda na demontaż jednego z najlepszych teatrów
W środę nad kryzysową sytuacją w Teatrze Polskim we Wrocławiu debatował zarząd województwa dolnośląskiego. Nie dostrzegł powagi sytuacji - gdy artyści postulują zmianę kierownictwa, bo teatr nie jest w stanie funkcjonować, marszałek proponuje mediacje - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
22-12-2016
Sprawa Teatru Polskiego. Potrzebna jest opcja zerowa
Dolnośląski marszałek mógł wczoraj przeciąć konflikt w teatrze, wystarczyłaby do tego zapowiedź odwołania Cezarego Morawskiego. Rozumiem, że Cezary Przybylski musi prowadzić polityczną grę z sejmikowym koalicjantem z PSL, ale na ratowanie reputacji wrocławskiej sceny czasu zostało już naprawdę niewiele. Rozstanie z Morawskim to jedyne rozsądne wyjście z tej sytuacji. Jaka jest alternatywa? Czekać i patrzeć, jak Polski obraca się w gruzy? - komentarz Magdy Piekarskiej w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
22-12-2016
Wrocław. Trwa gra o Teatr Polski
Marszałek województwa ogłosił, że Cezary Morawski pozostanie na stanowisku szefa Polskiego. Warunkiem jest powołanie zastępcy do spraw artystycznych. Dyrektor już odmówił.
21-12-2016
Powróćmy do przeszłości, a będzie to postęp
Przyglądam się awanturze w sprawie Teatru Polskiego we Wrocławiu, a towarzyszy jej monstrualne zakłamanie po obu stronach konfliktu. Każda używa własnych argumentów i manipuluje, za nimi media podzielone tak, że rozmowa przypomina gadanie dziada do obrazu. Im dalej od Wrocławia, tym mniej idzie o wybór dyrektora (poprzedniemu skończył się kontrakt), a bardziej o wolność i demokrację, jakby w teatrze była ona możliwa - pisze Elżbieta Baniewicz w miesięczniku Twórczość.
21-12-2016
Rok 2016 w teatrze
Na polskim teatrze cieniem kładła się polityka, a także partykularyzmy, od których nie są wolni ludzie sceny - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
21-12-2016
Wrocław. Cezary Morawski nie zostanie odwołany z funkcji dyrektora Teatru Polskiego
- Cezary Morawski nie będzie odwołany z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - poinformował zarząd województwa dolnośląskiego. Przeciwko Morawskiemu od początku jego kadencji protestuje część zespołu artystycznego teatru. Jest szansa na kompromis - mówił marszałek województwa dolnośląskiego.
21-12-2016
Wrocław. Dyrektor Polskiego próbuje przejąć inicjatywę
Cezary Morawski, nad którym wisi groźba odwołania ze stanowiska, spotkał się wczoraj z dziennikarzami. Narzekał, w jak trudnej sytuacji zastał teatr, i wyliczał, co robi, by "doprowadzić go do stanu normalności".
21-12-2016
Wrocław. "Zwolnienia za nielojalność". Morawski o sytuacji w Teatrze Polskim
Cezary Morawski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, podczas konferencji prasowej, podsumował swoje 3,5 miesięczne rządy w teatrze i wyjaśniał powody, dla których chce zwolnić grupę pracowników.
21-12-2016
Wrocław. Nie będzie zwolnienia Cezarego Morawskiego z Teatru Polskiego. "Jest nieodwoływalny"
Zarząd województwa dolnośląskiego dyskutował dzisiaj o konflikcie w Teatrze Polskim. Aktorzy usłyszeli, że "Cezary Morawski jest nieodwoływalny".
20-12-2016
Wrocław. Co dalej z Teatrem Polskim? Decyzja być może zapadnie w środę
Marszałek Cezary Przybylski oczekuje, że zarząd województwa kolegialnie uzgodni, czy dyrektor Teatru Polskiego Cezary Morawski powinien zostać odwołany ze stanowiska. Do spotkania ma dojść w środę.
20-12-2016
Wrocław. Morawski potrzebuje dwóch lat, aby wyprowadzić Teatr Polski na prostą
Dyrektor wrocławskiego Teatru Polskiego Cezary Morawski powiedział w wtorek, że potrzebuje dwóch lat by uzdrowić sytuację w teatrze. Od września, od objęcia przezeń funkcji, trwa protest części zespołu aktorskiego. Artyści domagają się odwołania dyrektora.
19-12-2016
Boska Komedia długa i bogata
IX Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia w Krakowie podsumowuje Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
19-12-2016
Wrocław. Dyrektor Polskiego u marszałka, a w teatrze znów zwolnienie
Działający w Teatrze Polskim związek zawodowy Inicjatywa Pracownicza otrzymał dziś informację o zamiarze zwolnienia z pracy kierownika literackiego, Piotra Rudzkiego.
19-12-2016
Zobaczyć widza
Polski teatr zaczyna szukać sojusznika w widzu. Pojawia się na nowo rzucona idea "teatru popularnego" i nieśmiałe próby jej urzeczywistnienia - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
19-12-2016
Wrocław. W środę spotkanie zarządu województwa ws. Teatru Polskiego
W środę zbierze się zarząd woj. dolnośląskiego ws. sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Zarząd podejmie decyzję co do przyszłości dyrektora tej instytucji Cezarego Morawskiego. Od objęcia przez niego funkcji dyrektora w teatrze trwa protest części zespołu.
17-12-2016
Wrocław. Teatr Polski. Dyrektor bliżej wyjścia, czy to koniec Morawskiego?
Nie będzie premiery "Makbeta", a w Teatrze Polskim pracownicy ogłosili pogotowie strajkowe. Być może już w poniedziałek marszałek województwa poprosi dyrektora Cezarego Morawskiego o złożenie rezygnacji.
17-12-2016
Kraków. Spektakl "Wszystko o mojej matce" z nagrodą główną Festiwalu Boska Komedia
Przedstawienie "Wszystko o mojej matce" w reżyserii Michała Borczucha zdobyło nagrodę dla najlepszego spektaklu na 9. Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie. Za najlepszego reżysera jurorzy uznali Wiktora Rubina.
16-12-2016
Wrocław. Morawski zwalnia aktorów. Marszałek wzywa go na dywanik
Dyrektor Teatru Polskiego chce zwolnić z pracy 11 osób, w tym znanych aktorów: Annę Ilczuk, Martę Ziębę, Andrzeja Kłaka i Michała Opalińskiego. - Decyzja jest niezrozumiała. Oczekuję od Cezarego Morawskiego wyjaśnień - mówi marszałek województwa.
16-12-2016
Wrocław. Teatr Polski. Kolejny protest aktorów
W czwartek, 15 grudnia, po spektaklu "Śmierć i dziewczyna" w Teatrze Polskim we Wrocławiu zespół aktorów jeszcze raz zaprotestował przeciwko dyrektorowi Cezaremu Morawskiemu.
16-12-2016
Wrocław. W Teatrze Polskim zmiana planów. Nie będzie jednak "Makbeta"
Zapowiedziana na dziś próba nowego spektaklu w Teatrze Polskim rozpoczęła się o godz. 11 i zakończyła godzinę później. Premierowe przedstawienie ma powstać, ale nie będzie to jak zapowiadano "Makbet".
16-12-2016
Wrocław. Związek zawodowy ogłasza pogotowie strajkowe w Teatrze Polskim
Dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Cezary Morawski zwrócił się o opinię do związków zawodowych ws. zwolnienia 11 pracowników, w tym czterech aktorów i jednego reżysera. W odpowiedzi jedna z organizacji związkowych ogłosiła pogotowie strajkowe.
16-12-2016
Kraków. Oświadczenie dyr. Szydłowskiego na temat sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu
15-12-2016
Wrocław. Dyrektor Polskiego chce zwolnić 11 osób
Informację o planowanych zwolnieniach przekazali Gazecie Wyborczej - Wrocław związkowcy z Teatru Polskiego. Cezary Morawski chce zwolnić m.in. aktorów Annę Ilczuk, Martę Ziębę, Andrzeja Kłaka i Michała Opalińskiego.
14-12-2016
Wrocław. Teatr Polski przerwał próby przed premierą
Po pierwszej próbie trzy tygodnie temu reżyser spektaklu Janusz Wiśniewski nie pojawił się w teatrze. - Jest chory - mówi rzecznik Teatru Polskiego. A artysta odpowiada: - Wcale nie jestem.
13-12-2016
Cezary Morawski: Gram o dobry teatr
- Jestem przekonany, że gdyby Teatr Polski we Wrocławiu dalej prowadził Krzysztof Mieszkowski, ta instytucja wydawałaby właśnie ostatnie tchnienie - z Cezarym Morawskim, dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu, rozmawia Przemysław Skrzydelski.
12-12-2016
Wrocław. Morawski zawiódł. "Kredyt zaufania się wyczerpuje"
Szef komisji kultury sejmiku mówi "Wyborczej": - Kredyt zaufania do dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego się wyczerpuje.
09-12-2016
Krystian Lupa: Coś trzaśnie w Teatrze Polskim, jestem pewien
- Ten proces, jaki publiczność wytoczyła w obronie Teatru Polskiego, dowodzi, że nie można skreślić życia duchowego z listy wartości pierwszej potrzeby. Mam wrażenie, że decydenci widzą nieuchronną katastrofę - z Krystianem Lupą rozmawia Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
09-12-2016
Wrocław. Marszałek nie wyklucza dymisji dyrektora Morawskiego
Marszałek województwa rozważa odwołanie dyrektora Teatru Polskiego Cezarego Morawskiego. Po nim sceną miałby pokierować duet wskazany wspólnie przez zespół i urząd marszałkowski.
05-12-2016
Publiczność kontra teatr
Rzadko już piszę o teatrze. Rzadko już też mnie ktokolwiek do takiej dyskusji wywołuje, i może dobrze. Uprawiam teatr, praktykuję go, poza dyskusjami, ale też poza tzw. głównym nutem. Pokazuję swoje sztuki często tam, gdzie jeszcze nigdy nikt nie widział teatru, i są to wzruszenia niepowtarzalne - felieton Joanny Szczepkowskiej w Rzeczpospolitej.
03-12-2016
Hity i kity: Ten rok należał do kobiet
Hity: Petardy, wyścigówki, koparki, kobiety, rozkosz, szczerość, zbrodnie, kobiety oraz kobiety, kobiety i kobiety. Kity: Dramaty w Dramatycznym, dziadowskie "Dziady", zniszczenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Niszczenie, niszczenie, niszczenie.
30-11-2016
Wrocław. Binoche, Huppert, Brook upominają się o Teatr Polski
Znakomitości francuskiej kultury protestują przeciw sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu. - Konieczna jest głębsza refleksja - odpowiada urząd marszałkowski.
29-11-2016
Wrocław. Francuscy twórcy piszą w sprawie Teatru Polskiego
Sygnatariusze listu otwartego apelują do marszałka województwa i ministra kultury o wycofanie się z nominacji Cezarego Morawskiego na dyrektora TP. Wśród nich są m.in. aktorki Juliette Binoche i Isabelle Huppert.
29-11-2016
Wrocław. Miejskie nagrody kulturalne. Porczyk odbiera z zaklejonymi ustami
Rozdano Wrocławskie Nagrody Teatralne i Muzyczne. Bartosz Porczyk, Tateo Nakajima i Paweł Piotrowicz - to trójka laureatów. Podczas odbierania nagrody były aktor Teatru Polskiego wszedł na scenę z zaklejonymi ustami.
28-11-2016
Wrocław. List otwarty ws. Teatru Polskiego
Część zespołu artystycznego Teatru Polskiego pisze do Lecha Śliwonika, przewodniczącego Rady ds. Instytucji Artystycznych MKiDN, domagając się m.in. odwołania Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora.
26-11-2016
Wrocław. Aktorzy rezygnują z ról w Teatrze Polskim. Z powodu protestu przeciwko Morawskiemu
Podczas pierwszej w tym sezonie próby w Teatrze Polskim role w "Makbecie" Williama Szekspira złożyło pięcioro aktorów. W "Makbecie" nie zobaczymy: Krzesisławy Dubielówny, Teresy Sawickiej, Marty Zięby, Tomasza Kocuja i Piotra Nerlewskiego. Dwie aktorki przekazały swoją decyzję bezpośrednio dyrektorowi Polskiego Cezaremu Morawskiemu. Pozostała trójka zgłosiła to reżyserowi podczas próby.
23-11-2016
Wrocław. Pierwsza taka debata. Organizuje ją publiczność Teatru Polskiego
W dyskusji organizowanej w dziś przez protestującą publiczność Teatru Polskiego mają wziąć udział odpowiedzialni za kulturę dyrektorzy z urzędu marszałkowskiego. Od wybuchu konfliktu w TP byłoby to pierwsze takie spotkanie.
22-11-2016
Teatr Polski na barykadzie
Konflikt wokół zmiany kierownictwa wrocławskiej sceny - zamiast cichnąć - zyskuje na sile. Aktorzy mówią o zamachu na demokrację, ale de facto chodzi o kierunek ideowy instytucji, która do tej pory patrzyła mocno w lewo - pisze Agnieszka Niewińska w tygodniku Do Rzeczy.
22-11-2016
Wrocław. Kto dowodzi strajkiem publiczności w Teatrze Polskim
Protestujący przekraczają granice prawa, zakłócają sztukę i tak naprawdę mamy do czynienia z garstką młodzieży sterowaną przez dojrzałą kobietę - komentował w TVN24 Cezary Morawski. Debatę o sytuacji kryzysowej największej dolnośląskiej sceny zorganizowali przedstawiciele społeczności Publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jednym z nich jest Magdalena Chlasta-Dzięciołowska.
22-11-2016
Wrocław. Teatr w stanie zagrożenia. Debata w Nowych Horyzontach
Nic o nas bez nas - mówi publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jej przedstawiciele organizują debatę. Punktem wyjścia dla niej jest kryzysowa sytuacja największej dolnośląskiej sceny.
17-11-2016
Wrocław. Lupa leci z teatralnego afisza
Siedem spektakli wycofanych z repertuaru Teatru Polskiego we Wrocławiu - taką decyzję podjął we wtorek dyrektor Cezary Morawski. To oznacza, że nie zobaczymy już m.in. "Tęczowej Trybuny 2012" duetu Strzępka-Demirski oraz "Poczekalni 0".
14-11-2016
Nasz teatr jest podzielony równo, jak ten kraj
Znają się w Teatrze Polskim wiele lat, ale za nowego dyrektora Cezarego Morawskiego zaczęli sobie mówić per "pan" - o sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu piszą Magda Piekarska i Mirosław Wlekły w Gazecie Wyborczej - dodatku Duży Format.
10-11-2016
Wrocław. Protest w obronie Teatru Polskiego
Dziś o godz. 22.45 (po spektaklu "Wycinka" prezentowanym w ramach Olimpiady Teatralnej ESK 2016), działająca na Facebooku grupa "Teatr Polski w podziemiu" zaprasza na akcję w obronie TP.
09-11-2016
Wrocław. Dyrektor Morawski zaczyna zwalniać
Niechciany przez zespół nowy dyrektor Polskiego Cezary Morawski zamierza zwolnić osiem osób, w tym troje aktorów występujących w spektaklach, które są na afiszu. Tymczasem prokuratura sprawdza, czy konkurs, który wygrał Morawski, był ustawiony.
09-11-2016
Wrocław. Na liście do zwolnień aktorzy z protestu
Pracę w Teatrze Polskim może stracić osiem osób, w tym trójka aktorów. Wśród nich Tomasz Lulek, jeden z liderów protestu przeciwko dyrektorowi Cezaremu Morawskiemu.
08-11-2016
Wrocław. Prokuratura bada wybór Morawskiego na dyrektora Teatru Polskiego
Śledztwo prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień przez członków komisji konkursowej, która zdecydowała o powołaniu Cezarego Morawskiego.
04-11-2016
I co teraz?
- Obrona teatru - a przypuszczam, że także innych dziedzin kultury - elektryzuje jedynie środowisko, co doskonale wie spokojna o swoją bezkarność władza, a na co my wciąż wolimy przymykać oczy. Rozmowa Doroty Buchwald, Pawła Łysaka, Piotra Olkusza i Jacka Sieradzkiego.
04-11-2016
Dyrektor Polskiego gasi światło
Wrocławski Teatr Polski wciąż w opałach. Odchodzą kolejni aktorzy, publiczność wciąż protestuje, a dyrektor osobiście pilnuje widzów i zleca obsłudze odnotowywanie zachowań niepokornych artystów - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
04-11-2016
Odchodząca z Teatru Polskiego aktorka ujawnia, co wyprawia nowy dyrektor
- Żegnam się z Teatrem Polskim, bo rozmowa z dyrektorem Morawskim to przekraczanie granic absurdu. No i to, co wyczynia, by nie było protestów publiczności; sprawdza bilety, przesadza widzów, a nawet gasi światło w teatrze. I wygłasza to swoje słynne: "Jestem dyrektorem, mogę wszystko" - rozmowa z Małgorzatą Gorol w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
03-11-2016
Prognoza dla ZASP
Piszę pod wpływem frustracji. Zadaję sobie pytanie, czy ZASP jako stowarzyszenie twórcze opiniujące kandydatów na dyrektorów liczy się jeszcze jako merytoryczny partner organizatorów teatrów? Nie tak dawno Biuro Kultury miasta stołecznego Warszawy przeforsowało obsadę kilku stanowisk dyrektorskich nie zważając na zapisane w Ustawie formy wyłaniania dyrektorów. ZASP protestował... I co? NIC - pisze prezes Olgierd Łukaszewicz.
02-11-2016
Homolobby z Dobrą Zmianą
- Rolą artystów i intelektualistów nie jest osobiste i bezpośrednie przekształcanie rzeczywistości, ale jej rozpoznanie, opis, refleksja nad nią, prowadzenie debaty i wymiany poglądów celem sformułowania jak najtrafniejszej diagnozy i wniosków na przyszłość - mówi wiceminister kultury Wanda Zwinogrodzka w rozmowie z Mike'm Urbaniakiem na stronie Pan od Kultury.
02-11-2016
Wrocław. Znani aktorzy odchodzą z Teatru Polskiego
Z Cezarym Morawskim, nowym szefem Polskiego, rozstają się kolejni aktorzy: Małgorzata Gorol, Ewa Skibińska, Marcin Pempuś, Piotr Skiba. W ostatnich latach to oni w dużej mierze budowali rangę tej sceny.
28-10-2016
Wrocław. Radni ruszają z kontrolą do Teatru Polskiego
- Chcemy sprawdzić czy wszyscy reżyserzy byli traktowani tak jak Krystian Lupa - mówi Janusz Marszałek, szef komisji kultury w sejmiku. Jej przedstawiciele razem z radnymi z komisji rewizyjnej ruszają z kontrolą Teatru Polskiego. Sprawdzą umowy z dwóch lat.
25-10-2016
Nie oddamy wam kultury!
Nas - ludzi kultury - i polityków zawsze powinna oddzielać podwójna ciągła linia. Każda ingerencja polityków w kulturę jest zła i szkodliwa. Nie damy się zastraszyć, zniewolić, kupić ani sprzedać! - krzyczą polscy artyści na ulicach i portalach społecznościowych. To już następna grupa obywateli, która uważa, że rząd Prawa i Sprawiedliwości posuwa się za daleko - pisze Ewa Wesołowska w tygodniku Angora.
07-10-2016
Wrocław. Dyrektor Morawski o Teatrze Polskim
Gościem 50. Klubowego Czwartku we wrocławskim Klubie Jagiellońskim był nowy dyrektor Teatru Polskiego Cezary Morawski. Miał rozmawiać z młodymi uczestnikami spotkania o roli teatru w XXI wieku, ale mówił raczej o swojej wizji konfliktu wokół Polskiego.
01-10-2016
Wrocław. Obywatelski protest pod Teatrem Polskim
Punktualnie o 20 w piątek rozpoczął się protest pod sceną kameralną Teatru Polskiego na Świdnickiej. Ponad 50 osób przyszło z bębnami i transparentami, by wyrazić dezaprobatę dla wyboru Cezarego Morawskiego na dyrektora placówki.
29-09-2016
Wrocław. Protest Publiczności Teatru Polskiego
Szanowni Państwo, pragniemy poinformować o zaplanowanej na jutro, tj. 30 września (piątek), na godz. 20 manifestacji Publiczności Teatru Polskiego połączonej z jubileuszem spektaklu "Smycz".
29-09-2016
Czyje są teatry? Korporacji aktorów?
Każdego dnia napływają nowe komunikaty z tego frontu. Kultura stała się polem bitwy, a świat artystów, w każdym razie ich większości, jest zapleczem opozycji - pisze Piotr Zaremba w tygodniku wSIECI.
28-09-2016
Najdłuższa wojna Mieszkowskiego
Krzysztof Mieszkowski od dekady wojuje z koalicją PO-PSL na Dolnym Śląsku, bo ta chce go pozbawić fotela dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Teraz jednak obwinia za to rząd Pis - pisze Stanisław Janecki w tygodniku wSIECI.
26-09-2016
Dwa teatry
Mamy więc dwa teatry. Teatr Morawski i teatr Mieszkowski. Ku zdumieniu Mieszkowskich poparłam protest przeciwko Morawskiemu - pisze Joanna Szczepkowska w Rzeczpospolitej.
23-09-2016
Wiesław Cichy: Mają nas za frajerów
- My, artyści, jesteśmy postrzegani jako frajerzy. Ciągle wyciągamy łapska po jakąś kasę. Ciągle czegoś chcemy. Ciągle jest nam niewygodnie - mówi Wiesław Cichy, aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu, w rozmowie z Dorotą Oczak-Stach w Gazecie Wyborczej.
23-09-2016
Wrocław. Pierwszy spektakl za Morawskiego i bunt na widowni
W czwartek wieczorem pierwszy raz w nowym sezonie w Teatrze Polskim we Wrocławiu wystawiono "Śmierć i dziewczynę". Na koniec sztuki na sceną weszli widzowie z kwiatami dla aktorów i mocnym przesłaniem do nowego dyrektora. Morawski opuścił widownię i wezwał do siebie pracowników odpowiedzialnych za publiczność.
22-09-2016
Bilansowanie teatru
Pytanie tak naprawdę ważne, to pytanie do Marszałka Województwa Dolnośląskiego: jakiego teatru oczekuje reprezentowany przez Pana Urząd? Z Krystianem Lupą i reżyserami poszukującymi? Czy z warszawsko-krakowskimi farsami i sceną letnią? - sytuację we wrocławskim Teatrze Polskim komentuje Wojciech Kajak.
22-09-2016
Hipokryzja i wielka kasa
Poziom hipokryzji i swoistego chaosu terminologicznego w tzw. sporze wokół Teatru Polskiego we Wrocławiu przekroczył już granice dobrego smaku. Może właśnie z tego powodu sam protest zaczęli krytykować artyści... - pisze Magdalena Nowak w Gazecie Polskiej codziennie.
21-09-2016
Wrocław. Dyr. Morawski spotkał się z zespołem
Cezary Morawski, nowy dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu spotkał się dziś pierwszy raz z zespołem. Na krótkim spotkaniu aktorzy dowiedzieli się, że planowane są dwie premiery i dużo remontów.
20-09-2016
Teatr, sezon 2015/16, najlepszy, najlepsza, najlepsze!
Miesięcznik Teatr zaprosił 16 krytyków do podsumowania sezonu w ankiecie "Najlepszy, najlepsza, najlepsze sezonu 2015/16". Jako, że w tym roku do R16 nie awansowałem, postanowiłem się do takiej ankiety zaprosić na swoim blogu sam. A Państwa zapraszam do lektury! - pisze Tomasz Domagała na blogu domagalasiekultury.
20-09-2016
TVP ws. Teatru Polskiego sięga do najgorszych praktyk z komuny
Telewizja dobrej zmiany sięga po prymitywny język propagandy rodem z najgorszych lat komuny, żeby obsadzić artystów protestujących w sprawie Teatru Polskiego we Wrocławiu w rolach anty-Polaków szkalujących dobre imię ojczyzny - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
20-09-2016
Wrocław. Na znak protestu odmówili patronatu Teatrowi Polskiemu
Lokalny portal informacyjno-publicystyczny Punkt Informacji Kulturalnej (pik.wroclaw.pl) zrezygnował z patronatu nad Teatrem Polskim we Wrocławiu na znak protestu wobec objęcia przez Cezarego Morawskiego stanowiska dyrektora sceny.
19-09-2016
Żebyśmy się wszyscy obudzili
- Buntujemy się przeciwko sytuacji, w której z powodów politycznych odbiera się nam to wszystko, na co pracowaliśmy przez tyle lat - mówią aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu. Rozmowa z Michałem Opalińskim i Andrzejem Kłakiem w portalu dwutygodnik.com.
17-09-2016
Paweł Sztarbowski: Nie ma teatru bez szaleństwa i ekscytacji
- Odkryciem dla mnie - w momencie, gdy jako recenzent przeszedłem na stronę praktyki - było to, że zarówno genialne spektakle, jak i totalne klapy kosztują tyle samo pracy i stresu. I obiecałem sobie, że gdy przestanie mnie to tyle kosztować, zrezygnuję z tej pracy, bo nie da się twórczo pracować w teatrze bez szaleństwa i ekscytacji - z Pawłem Sztarbowskim, zastępcą dyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie, rozmawia Wiesław Kowalski z portalu Teatr dla Was.
16-09-2016
Holland, Komorowska i inni do dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu: Ustąp, panie Cezary
- Bardzo bym nie chciała, abyś był człowiekiem, który zniszczy Teatr Polski we Wrocławiu i który przejdzie do historii jako jego grabarz - tymi słowami Agnieszka Holland zwróciła się do Cezarego Morawskiego. Artyści i widzowie teatru publikują w internecie nagrania, w którym proszą nowego dyrektora teatru o rezygnację z funkcji.
16-09-2016
Nauczmy się rozmawiać
- Dlaczego Krzysztof Mieszkowski nie znalazł nikogo, kto by go wsparł jako menedżer w sprawie Teatru Polskiego we Wrocławiu? I dlaczego żaden z głośno dziś protestujących autorytetów nie był gotów przyjąć na siebie odpowiedzialności za los tej sceny i nie stanął do konkursu? - z Wandą Zwinogrodzką, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozmawiają Przemysław Skrzydelski i Piotr Zaremba w tygodniku wSieci.
16-09-2016
Wrocław. Kolejny protest ws. Teatru Polskiego
Student, muzyk i menedżer do spraw rekrutacji i szkoleń reprezentowali publiczność Teatru Polskiego we Wrocławiu podczas protestu pod Dolnośląskim Urzędem Marszałkowskim: - Jesteśmy tu, bo wygrana Cezarego Morawskiego to barbarzyństwo, które osobiście nas dotyka.
16-09-2016
Wrocław. Sprostowanie Rady Artystycznej Teatru Polskiego ws. wywiadu z Grzegorzem Stryjeńskim
W wywiadzie który Grzegorz Chojnowski przeprowadził z Grzegorzem Stryjeńskim dla Radia Wrocław Kultura ("Czyste emocje" 13 września 2016 roku) oprócz megalomanii, którą grzeczniej byłoby przemilczeć, znalazło się niestety wiele nieprawdy i nadużyć, a te musimy w obecnej bardzo poważnej sytuacji Teatru Polskiego bezwzględnie dementować.
14-09-2016
Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2015/2016
Po raz dwudziesty szósty redakcja "Teatru" zaprosiła krytyków do wzięcia udziału w ankiecie podsumowującej ubiegły sezon teatralny.
13-09-2016
Morawski po Mieszkowskim
Przyglądam się i uczestniczę w życiu teatralnym Wrocławia od ponad 10 lat. Teatr Polski jest jednym z jego najważniejszych filarów, dziś w momencie kryzysu, który niektórzy chcieliby nazwać przełomem, inni twierdzą, że w sumie nic się nie stało - pisze Grzegorz Chojnowski na swoim blogu.
13-09-2016
Sprostowanie Krzysztofa Mieszkowskiego
W rozmowie z panem Cezarym Morawskim opublikowanej w "Gazecie Wyborczej" znalazły się kłamstwa, insynuacje oraz pogróżki, nad którymi trudno przejść do porządku dziennego. Zatruwają one przestrzeń społeczną, naruszają wątły ciągle system wartości demokratycznych w naszym kraju i po prostu propagują kłamstwo - pisze Krzysztof Mieszkowski.
13-09-2016
Wrocław. Klauzula sumienia dla aktorów?
Część aktorów Teatru Polskiego chce wprowadzenia do regulaminu pracy zapisu o klauzuli sumienia, by mogli bez konsekwencji odmówić udziału w spektaklu.
12-09-2016
Cezary Morawski: Mieszkowski podzielił aktorów, rozmontował teatr
- Grupa generująca ten protest ma siłę przebicia i jest pijarowo skuteczna. Są wyćwiczeni w buntach, bo ten obecny nie był pierwszym w ostatnich latach w TP - rozmowa z dyrektorem Cezarym Morawskim w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
12-09-2016
Rozmyślania przed nowym sezonem
Zawsze miałem bardzo dobry kontakt z publicznością. Zawsze było między nami jakieś dobre porozumienie. A teraz tego jest coraz mniej, ja zwątpiłem w polską publiczność. Albo powiedzmy to inaczej: przestałem rozumieć reakcje polskiej publiczności - mówi Jerzy Stuhr w rozmowie z Marią Malatyńską w Polsce Gazecie Krakowskiej.
10-09-2016
Konflikty teatralne w Polsce
W Polsce, jak w absolutyzmie i komunizmie, los teatru zależy od tego, czy władca i urzędnicy to ludzie oświeceni - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
10-09-2016
Krzysztof Mieszkowski: Teatr jest po to, żeby grać
- Teatr publiczny ma szukać, zadawać niewygodne pytania, a kiedy trzeba, także wstrząsać. To się urzędnikom nie podoba. Chcieliby oglądać coś pod swój mierny gust - z Krzysztofem Mieszkowskim byłym, dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu i posłem Nowoczesnej, rozmawia Mike Urbaniak w Wysokich Obcasach.
09-09-2016
Kilka uwag dotyczących koncepcji Cezarego Morawskiego
Chciałabym przedstawić parę uwag dotyczących dokumentu zatytułowanego "Koncepcja zarządzania i program działania Teatru Polskiego we Wrocławiu" autorstwa Cezarego Morawskiego - pisze Weronika Szczawińska.
09-09-2016
To jest walec
Cały teatr żyje plotkami. Podobno zmieniono zamki, podobno zaplombowano komputery. Podobno kilka osób, jeszcze wczoraj popierających protest, już się zdążyło z dyrektorem dogadać - o sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu pisze Dawid Karpiuk w Newsweeku.
08-09-2016
Cezary Morawski: Koncepcja zarządzania i program działania Teatru Polskiego we Wrocławiu
W związku z budzącym szereg wątpliwości przebiegiem konkursu na dyrektora jednej z najlepszych scen teatralnych w naszym kraju, 22 sierpnia bieżącego roku złożyłem w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, w trybie dostępu do informacji publicznej, prośbę o udostępnienie zwycięskiej oferty konkursowej, złożonej przez pana Cezarego Morawskiego. 7 września otrzymałem odpowiedź na wniosek. Oto ona - pisze Michał Centkowski.
08-09-2016
Stawiam na Tolka Banana
To nieprawda, że nad kulturą zbierają się czarne chmury. Całkowicie nieuzasadnione i niepoważne jest oskarżanie ministra kultury o brak pomysłów na współpracę ze środowiskami artystycznymi. Minister Gliński ma takich pomysłów całe roje. I nie waha się ich wdrażać - pisze JK w Polityce.
08-09-2016
Wrocław. Piotr Rudzki odpowiada na sprostowanie "Solidarności"
Piotr Rudzki, kierownik literacki i członek zarządu Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza w Teatrze Polskim we Wrocławiu, odpowiada na sprostowanie wystosowane przez członków Związku NSZZ "Solidarność".
07-09-2016
Andrzej Kłak pisze do Cezarego Morawskiego
Andrzej Kłak, aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu, wystosował list do nowego dyrektora Cezarego Morawskiego, w sprawie jego wywiadu dla Radia Wrocław.
07-09-2016
Wrocław. Sprostowanie Związku NSZZ "Solidarność" przy Teatrze Polskim
Członkowie Związku NSZZ "Solidarność" przy Teatrze Polskim wystosowali sprostowanie wobec artykułu opublikowanego we wrocławskiej "Gazecie Wyborczej", dotyczącego sporu zbiorowego z dyrektorem Cezarym Morawskim.
06-09-2016
Nie histeryzujmy, czyli bomboniera jako stan umysłu
Dyskusja na antenie. O "histerię" związaną ze zmianą dyrekcji w Teatrze Polskim zapytał Cezarego Morawskiego Paweł Wilk, dziennikarz z 10-letnim stażem w TVP Wrocław. Dziennikarstwo to, jak wiadomo, sztuka zadawania pytań - pisze Witold Mrozek.
06-09-2016
Wrocław. Zbiorowy spór z nowym dyrektorem w Polskim
Komisja Zakładowa OZZ Inicjatywa Pracownicza działająca w Teatrze Polskim we Wrocławiu złożyła postulaty pracownicze. Nowy dyrektor odrzucił je. Strony oficjalnie weszły w spór zbiorowy.
03-09-2016
Krystian Lupa: Przeraża mnie, że obudzę się jako emigrant
Żyjemy w czymś, co kochamy. Kochamy coś, w czym żyjemy. Kiedy zaczynamy wokół tego tworzyć patetyczne komunały, rodzi się patriotyczna nienawiść. Nagle staję się narodowcem opatrzonym zygzakowatym gotyckim emblematem. Z Krystianem Lupą rozmawia Dorota Wodecka.
02-09-2016
Gorąco w stolicy kultury
Prawdziwie tropikalny upal panował w ostatni weekend we Wrocławiu. W europejskiej stolicy kultury jest na to sposób - pisze Tomasz Miłkowski w Dzienniku Trybuna.
02-09-2016
Nieporozumienie sierpniowe. Kres wielkiego teatru
Na naszych oczach został wydany wyrok na jedną z najważniejszych scen w kraju. Na teatr, który był żywy. Na artystów, którzy związali z nim swój los - pisze Michał Kmiecik w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
02-09-2016
Po tym serialu każdy będzie chciał do teatru
- Oczywiście, nie porzucamy teatru, ale nowe łowisko nam się spodobało i chcielibyśmy to kontynuować - mówią reżyserka Monika Strzępka i dramatopisarz Paweł Demirski. Dziś w TVP2 o godz. 22.20 premiera pierwszego odcinka ich serialu "Artyści".
01-09-2016
Pracownicze poparcie dla zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu
Wyrażamy głębokie oburzenie wobec skandalicznej decyzji zarządu województwa dolnośląskiego, który wbrew stanowisku zespołu Teatru Polskiego, a także Instytutu Teatralnego, ZASP-u, środowiska pracowników sztuki i widzów powołał Cezarego Morawskiego na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego.
01-09-2016
Wrocław. Aktorzy z zaklejonymi ustami przed Teatrem Polskim
O godz. 12 pod Teatrem Polskim rozpoczął się protest aktorów i sympatyków teatru, którzy nie zgadzają się na wybór nowego dyrektora - Cezarego Morawskiego.
01-09-2016
Wrocław. Cezary Morawski przejmuje obowiązki w Teatrze Polskim
Krzysztof Mieszkowski zakończył wczoraj pracę w Teatrze Polskim. Zastąpi go Cezary Morawski. - Pogrzebie 10 lat naszej pracy i sukcesów - ocenia następcę i jego plany odchodzący dyrektor.
01-09-2016
Wrocław. Milczący protest artystów przed Teatrem Polskim
Cezary Morawski objął w czwartek stanowisko dyrektora Teatru Polskiego. Część zespołu teatru zorganizowała przed teatrem milczący protest. Przedstawiciele protestujących złożyli zawiadomienie do prokuratury ws. konkursu, w którym Morawski został wybrany na dyrektora instytucji.
01-09-2016
Wrocław. Publiczność zapaliła świece przed Teatrem Polskim
Nazwali to ostatnim pożegnaniem, ale tak naprawdę mają nadzieję, że los Teatru Polskiego nie jest jeszcze przesądzony. Widzowie teatru, którzy nie zgadzają się z wyborem Cezarego Morawskiego na dyrektora, przyszli w środę wieczorem na ul. Bogusławskiego, by zapalić świece.
01-09-2016
Zamach na teatr i demokrację
- Teatr publiczny zawsze jest uwikłany w politykę. Politycy robią z nami, co chcą, a my, niewinni artyści, mamy pokornie czekać na ich ciosy? To się musi zmienić - mówi Krzysztof Mieszkowski, były dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu w rozmowie z Dorotą Wodecką w Gazecie Wyborczej.
01-09-2016
Katowice. Zakład Teatru i Dramatu UŚ solidarny z Teatrem Polskim we Wrocławiu
Pracownicy Zakładu Teatru i Dramatu Uniwersytetu Śląskiego wystosowali list poparcia dla Zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu.
31-08-2016
Cała władza w ręce rad?
Rzeczywistość pokazała we Wrocławiu, że w komisji - jak w Sejmie - liczy się szable, a nie szuka wybitnych znawców. I często dyscyplinuje się te szable instrukcjami. Nie pomógł strajk artystów, bezprecedensowe protesty ponad podziałami - pisze Witold Mrozek w Dwutygodniku.
31-08-2016
Szczecin. Teatr Pleciuga wspiera zespół Teatru Polskiego
Drogie Koleżanki i drodzy Koledzy z Teatru Polskiego we Wrocławiu, całym sercem wspieramy Was w słusznej walce o dobro i przyszłość Teatru Polskiego.
31-08-2016
Wrocław - Warszawa wspólna sprawa
Warszawa żyje aferą reprywatyzacyjną Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wrocław, tegoroczna Europejska Stolica Kultury - awanturą wokół końca dyrekcji Krzysztofa Mieszkowskiego w Teatrze Polskim - pisze Maciej Nowak w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
31-08-2016
Wrocław. Morawski dyrektorem. Będzie audyt
Cezary Morawski, aktor znany z serialu "M jak Miłość", został dyrektorem Teatru Polskiego. Czy zwolni pracowników, którzy przeciwko tej decyzji protestują? - Nie jestem kilerem, ale nie można udawać, że nic się nie stało - odpowiada.
31-08-2016
List otwarty Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - Wrocław ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu
31-08-2016
Wrocław. Organizują pośmiertne pożegnanie Teatru Polskiego
- Spotkajmy się o godzinie 22 pod Teatrem Polskim we Wrocławiu. Po raz ostatni - proszą pracownicy placówki i publiczność. W środę 31 sierpnia organizują "Dziady" - pośmiertne jej pożegnanie ze świecami i kadzidłami.
30-08-2016
Szef ZASP: Warto się przyjrzeć, co Morawski zrobił jako nasz skarbnik
- Cezary Morawski nie udzielił komisji konkursowej pełnej wiedzy, jeśli chodzi o swoje zarządzanie finansami w przeszłości - twierdzi Olgierd Łukaszewicz, prezes ZASP. - Przez jego niegospodarność ZASP znalazł się na skraju upadłości. Rozmowa z Olgierdem Łukaszewiczem, prezesem Związku Artystów Scen Polskich, aktorem teatralnym i filmowym.
30-08-2016
Twierdza Teatr
Cieszę się z piątkowej manifestacji w obronie Teatru Polskiego, bo pokazała, że jest energia, by bronić najcenniejszych zasobów, co dobrze wróży przed zbliżającym się Kongresem Kultury. Manifestacja ta, a zwłaszcza niezwykła jak na polskie warunki solidarność środowisk, pokazała, że chyba nastąpił też jakiś przełom - pisze Edwin Bendyk na swoim blogu Antymatrix.
30-08-2016
Wrocław. Czy Cezary Morawski zostanie dyrektorem Teatru Polskiego?
Decyzję we wtorek podejmie zarząd województwa, który przed południem już wstępnie rozmawiał na ten temat.
30-08-2016
Wrocław. Sztuka w Teatrze Polskim. O wyborze nowego dyrektora
Wypełniona widownia na parterze, pełne emocji rozmowy i nerwowe poszukiwanie wolnych miejsc - w poniedziałek wieczorem miłośnicy Teatru Polskiego i przeciwnicy wyboru na nowego dyrektora Cezarego Morawskiego tłumnie stawili się na czytaniu na Scenie Grzegorzewskiego. Było prawie 400 osób.
30-08-2016
Zielona Góra. Lubuski Teatr wspiera protest Teatru Polskiego we Wrocławiu
Trwa burza wokół Cezarego Morawskiego, nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Wczoraj kilkanaście osób przywitało go na wrocławskim dworcu transparentem "Nie dla Morawskiego, tak dla teatru". Lubuski Teatr wsparł protestującą załogę aktorów w internecie.
30-08-2016
Zostawcie nam Teatr Polski
Trudno, trzeba o tym mówić i mówić, pisać i pisać, nie odpuszczać, buntować się, wyrażać sprzeciw. Inaczej zostaniemy na pustyni, a demokracja nie da sobie rady bez kultury. Za każdym razem, kiedy władza chce wyciąć dobrego artystę, żeby go uciszyć, bo ma inne poglądy polityczne, bo robi "pedalski teatr", "lewacki teatr", "awangardowy teatr" - trzeba reagować - pisze Agnieszka Wolny-Hamkało w Przeglądzie.
30-08-2016
Wrocław. Cezary Morawski powołany na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego
Cezary Morawski dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu. Decyzję we wtorek podjął jednogłośnie zarząd województwa, który przed południem już wstępnie rozmawiał na ten temat.
30-08-2016
Wrocław. Oświadczenie zespołu artystycznego Teatru Polskiego
We wtorek przed Teatrem Polskim aktorka Anna Ilczuk odczytała oświadczenie zespołu.
29-08-2016
Co dalej z Teatrem Polskim. I w ogóle - z polskim teatrem?
We Wrocławiu trwa największy protest środowisk teatralnych od czasu głośnej akcji "Teatr nie jest produktem, widz nie jest klientem" sprzed czterech lat - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
29-08-2016
Czy konkursy w instytucjach kultury mają jeszcze sens?
Trwa protest przeciwko zmianie dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, jednej z najlepszych polskich scen. Setki ludzi manifestowały w teatrze i pod odpowiedzialnym za teatr urzędem marszałkowskim. Poparcie wystosowały teatry z całej Polski, głos zabrał także ruch Obywatele Kultury - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
29-08-2016
Toruń. List otwarty Teatru im. Horzycy ws. sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu
Apelujemy do Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Pana Cezarego Przybylskiego, a także do współprowadzącego tę scenę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Piotra Glińskiego o odniesienie się do postulatów zespołu i widzów Teatru Polskiego, wykazując tym samym troskę o społeczeństwo obywatelskie, demokrację, kulturę... - piszą m.in. Zespół i Współpracownicy Teatru im. W. Horzycy w Toruniu.
29-08-2016
Warszawa. Apel Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych
Zarząd Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych, skupiającego badaczy teatru ze wszystkich ośrodków naukowych w kraju, wyraża zdecydowany sprzeciw wobec sposobu, w jaki Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przeprowadził konkurs na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.
29-08-2016
Widziałem dziś Cezarego Morawskiego na dworcu...
Patrzę na to i chętnie bym się śmiał. Ale nie mogę. Bo oprócz ludzkich przywar i małości w molierowskim stylu, mamy do czynienia z niezwykłym, archetypicznym misterium. Na naszych oczach rozgrywa się wszechludzki, ponadhistoryczny dramat ofiarnego kozła. I nie mogę na to patrzeć inaczej jak z pełnym napięciem i współczującą uwagą - pisze Dariusz Jezierski na portalu info-poster.eu.
29-08-2016
Wrocław. Czytanie "Dopóki mam język. 16 minut" w Polskim
29 sierpnia o godz. 19.00 Teatr Polski zaprasza na Scenę im. Jerzego Grzegorzewskiego na czytanie tekstu Marzeny Sadochy "Dopóki mam język. 16 minut" w reż. Marcina Libera. Tekst jest inspirowany aktualnymi wydarzeniami, związanymi z wyborem nowego dyrektora TP.
29-08-2016
Wrocław. Oświadczenie zespołu artystycznego Teatru Polskiego
Zespół artystyczny Teatru Polskiego we Wrocławiu wystosował oświadczenie do Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego, zawierające trzy wspólnie opracowane postulaty.
29-08-2016
Wrocław. Petru: unieważnić konkurs na dyrektora Teatru Polskiego
Żądamy unieważnienia konkursu na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - powiedział w niedzielę lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Na stanowisko dyrektora tej placówki wybrano w konkursie aktora Cezarego Morawskiego. Zespół teatru zarzuca mu brak kompetencji i uważa, że konkurs był "ustawiony".
29-08-2016
Wrocław. Plany Cezarego Morawskiego - rocznicowo i patriotycznie
Programowe menu zwycięzcy konkursu na szefa Teatru Polskiego to lekka kuchnia z ducha francuskiej farsy, podlana rocznicowo-patriotycznym sosem.
29-08-2016
Wrocław. Pracownicy Teatru Polskiego powitali na dworcu nowego dyrektora
Kilkanaście osób przyszło w poniedziałek o godzinie 13 na Dworzec Główny we Wrocławiu przywitać nowego dyrektora Cezarego Morawskiego. Mieli ze sobą transparenty i bilet powrotny do Warszawy dla Morawskiego.
29-08-2016
Wrocław. Spotkanie artystów z marszałkiem ws. sytuacji w Teatrze Polskim
Bez przełomu zakończyło się poniedziałkowe spotkanie artystów Teatru Polskiego we Wrocławiu z marszałkiem woj. dolnośląskiego Cezarym Przybylskim ws. wyboru nowego dyrektora tej instytucji. Zespół teatru wybranemu w konkursie Cezaremu Morawskiemu zarzuca brak kompetencji i uważa, że konkurs był "ustawiony".
27-08-2016
Wrocław. Teatr Polski, nie Morawski!
"Dopóki mam język. 16 minut" - to najnowszy spektakl Teatru Polskiego we Wrocławiu. Czytanie w poniedziałek. Tekst jest inspirowany protestami w teatrze po wyborze na nowego dyrektora Cezarego Morawskiego.
27-08-2016
Wrocław. Urząd Marszałkowski: wybór komisji zostanie podtrzymany
Aktorzy Teatru Polskiego protestowali wczoraj przeciwko powołaniu na dyrektora placówki Cezarego Morawskiego. Żądali unieważnienia konkursu, który - jak twierdzą - był ustawiony.
27-08-2016
Warszawa. Obywatele Kultury ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu
List wystosowany w imieniu inicjatorów Kongresu Kultury w sprawie Teatru Polskiego i złych praktyk administrowania kulturą w Polsce.
26-08-2016
Gdańsk. Teatr Wybrzeże wspiera Teatr Polski we Wrocławiu
Możecie liczyć na nasze wsparcie, jesteśmy z Wami - piszą Dyrekcja i Zespół Teatru Wybrzeże do Zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu.
26-08-2016
Maciej Nowak o konflikcie we wrocławskim teatrze: "Patologia!"
- Konkurs to wymówka dla władz, a o dobrego dyrektora teatru powinno się walczyć, a nie liczyć, że sam się zgłosi, bo to żadna fucha: nieustające problemy finansowe, niskie wynagrodzenie, wrażliwe politycznie pola. Niewielu chce się w to angażować, a tak zbudowany jest ten system - o konflikcie w Teatrze Polskim we Wrocławiu mówi Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.
26-08-2016
Marszałek Przybylski broni nowego szefa Teatru Polskiego: Dajcie szansę Morawskiemu
- Nowy dyrektor został odrzucony przez swoje środowisko jeszcze zanim zaczął cokolwiek robić - marszałek województwa Cezary Przybylski broni wyboru Cezarego Morawskiego na szefa Teatru Polskiego.
26-08-2016
Opole. Teatr Kochanowskiego wspiera Teatr Polski we Wrocławiu
Zespół Teatru im. Jana Kochanowskiego wyraził stanowisko w sprawie konkursu na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.
26-08-2016
Perła rzucona przed wieprze
O aktorkach i aktorach Teatru Polskiego we Wrocławiu mówi się czasem "żołnierze" albo "wojownicy", bo są odważni i gotowi na wszystko, ciągle trenują, wygrywają bitwę za bitwą. To artyści, którzy teatr stawiają zawsze na pierwszym miejscu - pisze Mike Urbaniak o sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
26-08-2016
Tarnów. Teatr Solskiego solidarny z Teatrem Polskim
Dyrektor artystyczny Jakub Porcari i zespół aktorski Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie wyraża słowa poparcia dla zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu.
26-08-2016
"Teatr mój widzę przeciętny"
Zespół Teatru Polskiego nie boi się zmiany, nie czuje strachu przed nowym, czuje strach przed "starym" - pisze Ewa Siwek w Krytyce Politycznej.
26-08-2016
Warszawa. List otwarty Stowarzyszenia Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich
Członkowie zrzeszeni w Stowarzyszeniu Dramatopisarzy i Dramaturgów Polskich, a także niezrzeszeni dramatopisarze wystosowali list otwarty w sprawie sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu
26-08-2016
Wrocław. Trwa protest w Teatrze Polskim
Protestu w Teatrze Polskim po wyborze nowego dyrektora ciąg dalszy. W piątek na sali placówki zjawiło się kilkaset osób, m.in. Paweł Demirski, Sebastian Majewski, Edwin Bendyk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Maciej Kurowicki, Agnieszka Glińska czy Agata Duda-Gracz.
26-08-2016
Wrocław. Marszałek nie wyszedł do protestujących przed urzędem
Zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu apeluje do zarządu woj. dolnośląskiego o niepowoływanie na stanowisko dyrektora tej placówki wybranego w konkursie aktora Cezarego Morawskiego. Artyści zarzucają mu brak kompetencji i uważają, że konkurs był "ustawiony".
25-08-2016
Bitwa o Teatr Polski
Sprawa jest znacznie poważniejsza i wykracza poza kwestie prawne, personalne i artystyczne. Chodzi także o bardziej strategiczne pytanie o miejsce i rolę kultury w polskich miastach. Czy ma być tylko zakładnikiem w prowincjonalnych grach politycznych czy też uczestniczyć w tworzeniu miasta i jego pozycji? To znamienne, że Wrocław, w 2016 r. Europejska Stolica Kultury, ma problem z drugą już instytucją artystyczną, która odgrywała kluczową rolę w tworzeniu jego "kulturalnej stołeczności" - o sytuacji wokół Teatru Polskiego pisze Edwin Bendyk na blogu Antymatrix II.
25-08-2016
Gdańsk. Oświadczenie Teatru Miniatura ws. TP Wrocław
Popieramy w pełni działania zespołu i publiczności Teatru Polskiego wyrażających sprzeciw wobec niszczenia dorobku budowanego latami i lekceważenia artystycznych zadań teatru - czytamy w oświadczeniu Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku.
25-08-2016
Jelenia Góra. Teatr Norwida solidarny z Teatrem Polskim we Wrocławiu
List otwarty Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze ws. sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
25-08-2016
Poznań. Teatr Polski robi wideo poparcia dla zespołu TP we Wrocławiu
Naród sobie! Do wszystkich Ludzi Teatru, Wielbicieli Teatru! Robimy wideo poparcia dla zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jeśli chcą Państwo wyrazić swoje emocje z tym związane, zbierzmy się 25 sierpnia (czwartek) o godz. 10 pod Teatrem Polskim w Poznaniu!
25-08-2016
Szczecin. Słowa wsparcia dla Teatru Polskiego we Wrocławiu
Anna Augustynowicz i zespół artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie wyrażają słowa poparcia dla Zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu.
25-08-2016
Warszawa. Nowoczesna skrytykowała Piotra Glińskiego
Politycy Nowoczesnej apelują do ministra kultury. Ich zdaniem Piotr Gliński powinien zrezygnować z funkcji dla dobra polskiej kultury.
25-08-2016
Warszawa. Stanowisko TR Warszawa ws. TP we Wrocławiu
Zespół i dyrekcja TR Warszawa wyraża słowa poparcia dla zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu.
25-08-2016
Wrocław. Ludzie kultury protestują coraz mocniej
W piątek w proteście przeciwko zmianie na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego wezmą udział m.in. prezes ZASP-u Olgierd Łukaszewicz, dramaturg Paweł Demirski i Bartosz Szydłowski, szef krakowskiej Łaźni Nowej.
25-08-2016
Warszawa. Stołeczne teatry alarmują ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu
Wieloletnia praca Teatru Polskiego we Wrocławiu jest zagrożona - alarmują warszawskie teatry publiczne w liście otwartym do ministra kultury i marszałka woj. dolnośląskiego. Artyści apelują, by ws. wyboru nowego szefa placówki nie pomijać stanowiska zespołu teatru.
25-08-2016
Warszawa. Dyrekcja IT zabiera głos ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu
Dorota Buchwald, dyrektor Instytutu Teatralnego oraz Dariusz Kosiński, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Teatralnego wystosowali list do Cezarego Przybylskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego ws. sytuacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
25-08-2016
Wrocław. Czy Morawski zagra w duecie z Mieszkowskim?
- Będę próbował przekonać Cezarego Morawskiego, żeby zatrudnił Krzysztofa Mieszkowskiego na stanowisku dyrektora do spraw artystycznych - deklaruje w rozmowie z "Wyborczą" dolnośląski marszałek Cezary Przybylski.
24-08-2016
Hej, czy nie wiecie... albo na układy nie ma rady
Doczekaliśmy dnia (22.08.2016), w którym Urząd Marszałkowski wybrał nowego dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. W atmosferze skandalu. Jak do tej pory na nic zdały się listy protestacyjne pracowników teatru, widzów, ludzi kultury i sztuki - pisze Agata Suropek w portalu Teatr dla Was.
24-08-2016
Po konkursie na dyrektora Teatru Polskiego. Jak zabić świetny teatr
Konkurs na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu wygrał Cezary Morawski. Czy to koniec dziesięcioletniej epoki Krzysztofa Mieszkowskiego, za którego kadencji Teatr Polski został jednym z najlepszych w kraju? Aktorzy ogłosili strajk okupacyjny - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
24-08-2016
Wrocław. Odpowiedź Piotra Rudzkiego na wyjaśnienie Komisji NSZZ
Piotr Rudzki, kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu, odpowiada na wyjaśnienie wystosowane przez Leszka Nowaka, przewodniczącego Komisji MOZ NSZZ "Solidarność".
24-08-2016
Wrocław. Rzecznik marszałka o wyborze dyrektora Polskiego
- Komisja uznała, że najbardziej spójną i odpowiadającą na wyzwania stojące dzisiaj przed Teatrem Polskim jest wizja pana Morawskiego - mówi Jarosław Perduta członek komisji konkursowej, rzecznik marszałka.
24-08-2016
Wrocław. Strajk w Teatrze Polskim
Zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu ogłasza strajk po wyborze na nowego dyrektora Cezarego Morawskiego. Z wielu stron padają oskarżenia, że konkurs, w którym wygrał, był ustawiony.
24-08-2016
Wrocław. Wyjaśnienie Komisji MOZ NSZZ "Solidarność" przy Teatrze Polskim
Komisja MOZ NSZZ "Solidarność" przy Teatrze Polskim we Wrocławiu wystosowała wyjaśnienie ws. wypowiedzi Krzysztofa Mieszkowskiego oraz pracowników Teatru Polskiego na temat wyboru Cezarego Morawskiego na nowego dyrektora placówki.
24-08-2016
Wrocławski Teatr Polski ma nowego dyrektora. Wybór budzi kontrowersje, aktorzy się buntują
Czym ujął komisję 62-letni Morawski, którego największym artystycznym osiągnięciem jest rola Karola Wojtyły w filmie "Z dalekiego kraju" Krzysztofa Zanussiego z 1981 r.? Swój pomysł na teatr zamierza ujawnić publicznie dopiero po oficjalnej nominacji, zaś aktorzy Polskiego spekulują, że będzie to teatr konserwatywny, ze spektaklami o Janie Pawle II i adaptacjami lektur szkolnych - pisze Aneta Kyzioł na blogu Polityki.
24-08-2016
Wycinka Polskiego
Drażni mnie, że wrocławskim Polskim, który ma wyraźny profil artystyczny i bardzo wysoko przez ustępującego dyrektora zawieszoną poprzeczkę, zajmie się osoba z kompletnie innej bajki - w dodatku ewidentnie nierozumiejąca, że dla niej "barwy szczęścia" malują się nie we Wrocławiu, nie w tym teatrze - pisze Paweł Soszyński w Dwutygodniku.
24-08-2016
Krystian Lupa: jesteście nieuczciwi albo ślepi
- Komedia z wyborem nowego dyrektora Teatru Polskiego, którą urządzili nam marszałek z ministrem, nie pozostawia mi wyboru. Nie mogę na to nie zareagować - mówi Krystian Lupa, reżyser, scenograf, dramaturg i pedagog, jeden z najwybitniejszych europejskich twórców teatru.
24-08-2016
Warszawa. List otwarty stołecznych teatrów publicznych ws. Teatru Polskiego we Wrocławiu
Warszawskie teatry publiczne łączą się akcie solidarności z Teatrem Polskim we Wrocławiu.
23-08-2016
Nowy szef Teatru Polskiego we Wrocławiu
To było do przewidzenia, że nie Krzysztof Mieszkowski poprowadzi Teatr Polski we Wrocławiu w nowym sezonie. Że MKiDN nie zgodzi się na żaden status dotychczasowego dyrektora w TP, było jasne dla wszystkich na chłodno obserwujących tzw. konkurs na szefa tego teatru. Wchodząc do polityki Krzysztof Mieszkowski też musiał zdawać sobie z ewentualnych konsekwencji sprawę - pisze Grzegorz Chojnowski na portalu Radia Wrocław.
23-08-2016
Wrocław. Cezary Morawski nowym dyrektorem Teatru Polskiego
Cezary Morawski został dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu - taką decyzję podjęła w poniedziałek wieczorem komisja konkursowa. Wybór oprotestowali Krystian Lupa i Piotr Rudzki.
23-08-2016
Wrocław. Ludzie kultury mocno o zmianach w Teatrze Polskim
W poniedziałek zapadła decyzja o powołaniu na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego aktora Cezarego Morawskiego. Nominację oprotestował zespół teatru, a w internecie pojawiły się krytyczne opinie ludzi kultury. - Nie pozostaje nic innego, jak zaapelować do Cezarego Morawskiego, żeby się wycofał i nie objął stanowiska. W innym wypadku teatrowi pozostaje tylko strajk - mówi Monika Strzępka.
23-08-2016
Wrocław. Mieszkowski chce zawiadomić prokuraturę
Reżyser Krystian Lupa i Piotr Rudzki, kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu i reprezentant związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza, mówią o kulisach konkursu na dyrektora Teatru Polskiego. Premiery "Procesu" w reżyserii Lupy nie będzie.
23-08-2016
Wrocław. Zespół Teatru Polskiego ogłasza strajk
Pracownicy planują okupację sceny na Zapolskiej, na fasadzie budynku pojawią się flagi z czarną wstążką, a przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim - dwuosobowe dyżury strajkujące 24 godziny na dobę.
23-08-2016
Świdnica. Teatr Binominis murem za Mieszkowskim
My, młodzi ludzie teatru wyrażamy swój stanowczy protest oraz oburzenie wobec wyrzucenia, niczym zgniecionego papierka do kosza, dyrektora Mieszkowskiego z Teatru Polskiego we Wrocławiu, ponieważ nie zasłużył sobie na to żadnymi czynami - piszą członkowie Teatru Binominis.
23-08-2016
Wrocław. Zespół Teatru Polskiego nie chce Morawskiego
Zespół wrocławskiego Teatru Polskiego zapowiada protest w związku z wyborem Cezarego Morawskiego na dyrektora placówki. Artyści chcą, by w teatrze pozostał obecny szef Krzysztof Mieszkowski. Związany z wrocławską sceną reżyser Krystian Lupa zamierza przerwać pracę nad nowym spektaklem.
23-08-2016
Bydgoszcz. List otwarty Teatru Polskiego ws. sytuacji Teatru Polskiego we Wrocławiu
Chcemy wyrazić wsparcie dla Zespołu Teatru Polskiego we Wrocławiu, który znalazł się w trudnej, niespotykanej dotąd w Polsce sytuacji, stając się - na niespełna 8 dni przed rozpoczęciem nowego sezonu artystycznego - zakładnikiem politycznych, ekonomicznych i personalnych rozgrywek.
23-08-2016
Wrocław. Komunikat Zespołu Teatru Polskiego do Władz, Widzów i Środowiska ludzi kultury w Polsce
Zespół Teatru Polskiego we Wrocławia wyraża swój sprzeciw wobec zmanipulowanego, ustawionego przez władze i łamiącego zasady transparentności i uczciwości konkursu na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu - czytamy w oficjalnym komunikacie.
22-08-2016
Wrocław. Cezary Morawski dyrektorem Teatru Polskiego
Aktor Cezary Morawski został w poniedziałek wieczorem wybrany na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Zastąpi na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który kierował wrocławskim teatrem od 2006 r.
11-08-2016
Wrocław. Urzędnicza wizja Teatru Polskiego
- Dlaczego teatr nie mógłby zachwycić czasem utworami Fredry i innych klasyków? - pyta w rozmowie z portalem teatralny.pl Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kulturę. Chce, by Teatr Polski szanował widzów o tradycyjnych upodobaniach.
18-07-2016
Co dalej z Teatrem Polskim we Wrocławiu? Samorządowcy, nie psujcie!
Mamy wspaniałych artystów i niezły system finansowania scen. Polski teatr psują niemądrze organizowane konkursy - komentarz Witolda Mrozka ws. konkursów na dyrektorów teatru.
13-07-2016
Wrocław. Nowy konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego
Zarząd województwa zdecydował o ogłoszeniu drugiego konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Tym razem rozluźniono kryteria dla kandydatów.
12-07-2016
Wrocław. Protest widzów Teatru Polskiego
Ponad 600 osób podpisało się pod petycją do władz Dolnego Śląska w proteście przeciwko ogłaszaniu konkursu na dyrektora Teatru Polskiego. Domagają się, by placówką wciąż kierował Krzysztof Mieszkowski. Aktualny dyrektor podsumował 10 sezonów artystycznych.
07-07-2016
Wrocław. Zamieszanie z wyborem dyrektora Teatru Polskiego
Wciąż nie wiadomo, kiedy i jak zostanie wybrany nowy dyrektor Teatru Polskiego. Przedłużająca się procedura postawiła pod znakiem zapytania rozpoczynający się we wrześniu sezon Mimo wcześniejszych zapowiedzi zarząd województwa wciąż nie podjął decyzji w sprawie trybu, w jakim zostanie wybrany nowy dyrektor Polskiego. Konkurs to opcja najbardziej prawdopodobna. I najbardziej ryzykowna.
05-07-2016
Wrocław. Teatr Polski czeka kolejny konkurs
Na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu zostanie ogłoszony kolejny konkurs - dowiedzieliśmy się w Urzędzie Marszałkowskim. Zespół Polskiego zapowiada protest.
27-06-2016
Wrocław. Głos zespołu Teatru Polskiego ws. konkursu na dyrektora
Aktorzy, reżyserzy i pracownicy TP wyrażają swoje poparcie dla kandydatki Izabeli Duchnowskiej w liście otwartym skierowanym do marszałka województwa.
15-06-2016
Konkurs na dyrektora Teatru Polskiego to farsa
Trudno traktować poważnie konkurs urzędu marszałkowskiego na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego, gdy Tadeusz Samborski, wicemarszałek odpowiedzialny za kulturę, otwarcie forsuje własnego kandydata - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
10-06-2016
Wrocław. Prezes Łukaszewicz do marszałka Przybylskiego
O udziale reprezentanta ZASP-u w komisji wybierającej dyrektora Teatru Polskiego przypomina Olgierd Łukaszewicz w liście otwartym. Czy będzie to Krystian Lupa?
10-06-2016
Wrocław. List protestacyjny ws. konkursu na dyrektora w Teatrze Polskim
Wczorajszą rozmowę z Tadeuszem Samborskim z zarządu Województwa Dolnośląskiego, opublikowaną w Gazecie Wyborczej - Wrocław, komentuje w liście otwartym Rada Artystyczna TP: "Uważamy Pana działania za wyraźne, niepodlegające wątpliwości faworyzowanie jednego z kandydatów. To skandaliczne".
09-06-2016
Będą konflikty po wyborze nowego dyrektora opery?
Władze województwa dolnośląskiego w środę zdecydowały powierzyć funkcję nowego dyrektora Opery Wrocławskiej dyrygentowi Marcinowi Nałęczowi-Niesiołowskiemu. - Niepokoję się, że w operze pojawią się napięcia i konflikty w związku z tym wyborem - przyznaje Tadeusz Samborski, członek zarządu odpowiedzialny w regionie za kulturę.
02-06-2016
Co ze scenami we Wrocławiu i w Łodzi, czyli jak konkursy szkodzą teatrowi
Konkursy na dyrektorów teatrów przez lata postrzegane były jako panaceum na lokalne nieprzejrzyste układy i zablokowane ścieżki awansu młodych twórców. Dziś już wiadomo, że ten pomysł nie działa - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
09-04-2016
Wrocław. Czy minister zgodzi się na Mieszkowskiego w Polskim?
Urząd marszałkowski ogłosił konkurs na dyrektora Teatru Polskiego. Jego obecny szef Krzysztof Mieszkowski miałby być dyrektorem artystycznym. Jeśli nie zgodzi się na to minister kultury, to konkurs może zostać odwołany.
21-03-2016
Teatr według konserwatystów
- Zależy nam na obecności klasyki, bo w niej zapisany jest nasz wspólny kod kulturowy, który w ostatnich dziesięcioleciach najpierw bagatelizowaliśmy, potem zaczęliśmy się go wstydzić, a teraz ulatnia nam się z pamięci. To dlatego, jak sądzę, nie potrafimy się dzisiaj dogadać, nie tylko w Polsce - mówi Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury, w rozmowie z Jackiem Kopcińskim w miesięczniku Teatr.
11-03-2016
Piotr Rudzki: Konkurs nie jest receptą na wszystko
- U nas chce się odwoływać dyrektora, bo zaciąga długi, ale już zapomina się o tym, że teatr jest strukturalnie niedofinansowany - rozmowa z Piotrem Rudzkim, kierownikiem literackim Teatru Polskiego we Wrocławiu, w portalu Krytyki Politycznej.
07-03-2016
Wrocław. Agnieszka Holland pisze ws. Teatru Polskiego
Apel do marszałka Cezarego Przybylskiego wystosowała reżyserka Agnieszka Holland, wyrażając swoje zaniepokojenie ewentualnymi zmianami w Teatrze Polskim, które mogłyby zniweczyć dorobek i artystyczny program tej sceny.
04-03-2016
Zostawcie Teatr Polski w ekstraklasie
Teatr Polski jest dziś skarbem Wrocławia i regionu. Taką renomę buduje się latami, a zniszczyć ją można jednym nieodpowiedzialnym ruchem. Nie można na to pozwolić - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
01-03-2016
Wrocław. Mieszkowski dyrektorem ds. artystycznych w Teatrze Polskim?
Władze województwa deklarowały, że do końca lutego ogłoszą konkurs na nowego szefa Teatru Polskiego we Wrocławiu. Decyzja wciąż nie zapadła, bo pojawił się pomysł, że Krzysztof Mieszkowski mógłby zostać dyrektorem artystycznym.
19-02-2016
Koniec z Mieszkowskim w Teatrze Polskim?
Boję się, że ludzie są już zmęczeni bronieniem Mieszkowskiego, którego politycy regularnie chcą odwoływać ze stanowiska. On nie był zmęczony. broniąc wizji artystycznej takich reżyserów jak Warlikowski czy Jarzyna. To w jego teatrze pracuje Lupa - jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych na świecie, który już zapowiedział, że odejdzie z teatru za Mieszkowskim - pisze Agnieszka Wolny-Hamkało, poetka i krytyczka w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
17-02-2016
Bogdan Zdrojewski: Krzysztof Mieszkowski pokazał niekompetencję
Bogdan Zdrojewski, były minister kultury, powiedział we wtorek w Radiu Wrocław, że Krzysztof Mieszkowski pokazał niekompetencję, szantażując marszałka protestem załogi Teatru Polskiego po ogłoszeniu przez niego konkursu na dyrektora.
16-02-2016
Dyrektor Słońce
Grożąc odejściem zespołu, Krzysztof Mieszkowski traktuje swoich współpracowników nie tylko jak żywe tarcze, ale i jak chłopów pańszczyźnianych - o sytuacji i dokonaniach dyrektora oraz zespołu Teatru Polskiego pisze Witold Mrozek w portalu dwutygodnik.com.
15-02-2016
Grzegorz Chojnowski: Konkurs, ale po co?
To, że urzędnicy dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego po macoszemu traktują kulturę, jest jasne od lat. W ciągu ostatniej dekady właściwie wszyscy wicemarszałkowie, którzy w swoich zadaniach mieli opiekę nad kulturą, od chodzenia do teatru, na koncert, do galerii woleli mecz tenisowy czy wyprawy w góry. Nic w tym złego, na zdrowie, ale... - komentarz Grzegorza Chojnowskiego ws. konkursu na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu.
12-02-2016
Wrocław. Oświadczenie Rady Artystycznej Teatru Polskiego
Sprzeciw wobec konkursu na dyrektora Teatru Polskiego oraz ponowny apel o spotkanie zawiera list skierowany do marszałka Cezarego Przybylskiego.
11-02-2016
Wrocław. Krzysztof Mieszkowski: Teatr Polski to ja
Krzysztof Mieszkowski nie wystartuje w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego. - Oczekuję, że władze województwa przedłużą mi kontrakt. Jeżeli nie, będzie ostry sprzeciw załogi - zapowiada. Marszałek Tadeusz Samborski ugiąć się nie zamierza: - Konkurs daje szansę każdemu, kto spełnia kryteria.
11-02-2016
Wrocław. Sprostowanie Krzysztofa Mieszkowskiego
Oświadczenie-protest dyrektora Teatru Polskiego ws. dzisiejszego artykułu w Gazecie Wyborczej - Wrocław.