Rok 2015 - podsumowania

11-12-2015
15-02-2016
Wybraliśmy wydarzenia 2015!
Mural na Śródce zdobył pierwsze miejsce wśród wydarzeń kulturalnych minionego roku. Tak zadecydowali czytelnicy i dziennikarze naszego portalu. W pierwszej trójce najciekawszych wydarzeń znalazły się też: spektakl "Miasto pustych pianin" teatru w Kaliszu i pierwsza edycja festiwalu "Leszno Barok Plus" - pisze Iwona Torbicka w portalu Kultura u Podstaw.
26-01-2016
Podsumowanie roku teatralnego 2015 na Pomorzu, cz. 1: Naj, naj, naj
Daleko zeszłemu rokowi do 2013, ale i tak jest co zauważyć, pochwalić lub zganić. Zapraszamy zatem na pierwszą, multimedialną część serialu "Podsumowanie roku teatralnego na Pomorzu", którą zakończymy corocznym "Subiektywnym rankingiem aktorów Wielkiego Miasta". Choć rok słabszy zdecydowanie, części i artykułów będzie... jeszcze więcej - piszą Katarzyna Wysocka i Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
26-01-2016
Wrocław. Sukcesy Teatru Polskiego: nagrody, podróże, rozgłos
Dla Teatru Polskiego we Wrocławiu rok 2015 to był dobry rok. Zespół podróżował, zdobywał nagrody, o teatrze było głośno.
21-01-2016
W teatrze to był dobry rok
Przez miniony rok miałem większą lub mniejszą przyjemność obejrzenia pięćdziesięciu spektakli w sześciu teatrach Dolnego Śląska i Opola - teatralne podsumowanie 2015 roku w opinii Piotra Bogdańskiego w Tygodniku Wałbrzyskim.
21-01-2016
Teatralna lista przebojów
Nowy Rok to czas rankingów i podsumowań - także w barwnym świecie teatru. Żeby nikomu już na starcie nie popsuć nastrojów, tym razem skupmy się na tym, czym w roku minionym polski teatr widzów zachwycał. Oto subiektywna lista najciekawszych teatralnych zjawisk - pisze Michał Centkowski.
07-01-2016
Topy i wtopy roku w krakowskiej kulturze
Najważniejsze wydarzenia krakowskiej kultury typowali w Dzienniku Polskim: Jolanta Ciosek, Urszula Wolak, Monika Jagiełło, Łukasz Gazur, Wacław Krupiński, Paweł Gzyl i Mateusz Borkowski.
04-01-2016
Kultura w Poznaniu 2015
Ubiegły rok w poznańskiej kulturze przyniósł kilka zmian, niestety nie zawsze na lepsze. Było też trochę kontrowersji. Ale nie zabrakło i dobrych wieści, a Poznań przynajmniej w dwóch dziedzinach wyprzedził inne polskie miasta - pisze Kajetan Kurkiewicz w Gazecie Wyborczej - Poznań.
04-01-2016
O Łodzi bywało głośno
Podsumowania, postanowienia to norma na starcie nowego roku. W prywatnej sondzie pytałam, co ze zdarzeń w łódzkiej kulturze 2015 odbiło się najszerszym echem, sprawiając, że o Łodzi było głośno - pisze Renata Sas w Expressie Ilustrowanym.
04-01-2016
Opera Mykietyna na szczytach rankingów roku 2015
Od "Czarodziejskiej góry" rozpoczęły się dzieje opery polskiej w XXI wieku - napisał w swoim podsumowaniu Jacek Marczyński z "Rzeczpospolitej". Od siebie dodam, że było to jedyne wydarzenie roku 2015 w Poznaniu, które nie wzbudziło we mnie cienia wątpliwości - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
04-01-2016
Rok 2015 w łódzkich teatrach - podsumowanie
To był ważny rok dla łódzkich teatrów. Paweł Gabara zastąpił Wojciecha Nowickiego w Teatrze Wielkim, dyrektorem artystycznym Jaracza został Sebastian Majewski. Zdzisław Jaskuła osierocił Teatr Nowy - pisze Izabella Adamczewska w Gazecie Wyborczej - Łódź.
02-01-2016
Sukcesy toruńskiej kultury
2015 rok w toruńskiej kulturze był rokiem niezwykłym. Otworzyliśmy salę koncertową na Jordankach i Muzeum Toruńskiego Piernika, a festiwal światła Skyway pobił rekord frekwencji. Co w Toruniu udało się w mijającym roku?
02-01-2016
To był dobry rok na naszych teatralnych scenach.
Wizyta amerykańskiej performerki Penny Arcade, główna nagroda w konkursie na wystawienie sztuki współczesnej dla Czytelni Dramatu i premiera spektaklu "#enterorestes" Grzegorza Grecasa w Centrum Kultury. To trzy oznaki, że w lubelskim teatrze dzieje się dobrze. Po lekkiej zadyszce, jaką dało się odczuć w naszym teatralnym światku, 2015 był wreszcie rokiem, który można uznać za całkiem udany - ocenia Kacper Sulowski w Gazecie Wyborczej - Lublin.
02-01-2016
To był dobry rok w kulturze
Pod względem kulturalnym rok 2015 na Górnym Śląsku zapisze się w naszej świadomości jako rok wielu wspaniałych koncertów i udanych festiwali muzycznych. W teatrze rok ten minął interesująco, ale bez spektakularnych wydarzeń - pisze Marta Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.
02-01-2016
Top 5 spektakli 2015 roku
Tegoroczny ranking najlepszych spektakli wyszedł z teatru i zatrzymał się na progu tej instytucji. Brak tu przedstawiań typowych, w których scena, aktorzy i warunki organizacyjne spełniałyby ściśle założenia teatru repertuarowego - pisze Katarzyna Niedurny w portalu Reflektor. Rozświetlamy kulturę.
31-12-2015
Podsumowanie roku 2015
Rok Węża, łowca lisów, tarnowska ceramika, małe festiwale, pan robot i delfin, który pokochał. Redaktorzy Dwutygodnika podsumowują najważniejsze wydarzenia w kulturze.
31-12-2015
Teatralne hity 2015
Romantyczne kino akcji, komedie o kulcie gwiazd i oryginalne interpretacje klasycznych dramatów. Jubileuszowy dla polskiego teatru rok upłynął pod znakiem Tadeusza Kantora, wielkiej literatury, obyczajowych skandali i ważnych pytań o źródła europejskiej kultury. Oto nasz przegląd teatralnych hitów 2015 - pisze Anna Legierska w portalu culture.pl
31-12-2015
Toruńska kultura odniosła sukces
2015 w toruńskiej kulturze był rokiem niezwykłym. Otworzyliśmy salę koncertową na Jordankach i Muzeum Toruńskiego Piernika, a festiwal światła Skyway pobił rekord frekwencji. Co w Toruniu się udało w mijającym roku? - zastanawia się Grzegorz Giedrys z Gazety Wyborczej - Toruń.
31-12-2015
Złote Truskawy 2015 - teatralne antypodsumowanie roku
W dniu 27 grudnia br. "Komisja", zwana dalej Komisją, pod przewodnictwem Komisji zebrała się gdzieś na południu Polski, przy nakrytym zielonym suknem stole, aby przyznać regulaminowe nagrody - "Złote Truskawy" oraz inne wyróżnienia w dziedzinie teatru za rok 2015 - pisze Tomasz Domagała na blogu domagalasiekultury.blog.pl.
30-12-2015
2015: Najlepsze spektakle teatralne
Portal kulturaonline.pl typuje najciekawsze spektakle mijającego roku (wg daty premiery).
30-12-2015
Gdy do teatru wkracza władza, wtedy zaczyna się robić groźnie
O mijającym roku, politykach w teatrze i teatrze politycznym, obecnym i przyszłym repertuarze oraz kilku innych teatralnych kwestiach rozmawiamy z Januszem Kijowskim, dyrektorem Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie.
30-12-2015
Od Jordanek do Strumykowej
Prezentujemy dziesięć największych i najciekawszych wydarzeń kulturalnych w 2015 roku w Toruniu. Jakie wydarzenia skupiły największą uwagę torunian? O czym się mówiło? Co było powodem do dumy i co nas wyróżniło na tle innych miast? Warto to sprawdzić w naszym rankingu - pisze Paulina Błaszkiewicz w Nowościach.
30-12-2015
Subiektywnie o teatrze, czyli rytuały koparek
2015 rok na krakowskich scenach w rankingu Jolanty Ciosek oraz Łukasza Gazura w Dzienniku Polskim.
30-12-2015
Znakomity rok kultury w stolicy
To był rok niezwykle bogaty w spektakularne wydarzenia, których oddźwięk wykraczał daleko poza granice Warszawy i Mazowsza - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
29-12-2015
Teatralne podsumowanie roku w Trójmieście
Co ciekawego działo się w trójmiejskich teatrach w minionym roku? Jakie spektakle, które kreacje aktorskie i wydarzenia szczególnie mocno zapisały się w pamięci w mijającym roku? Teatralny 2015 rok podsumowuje Łukasz Rudziński w portalu Trójmiasto.pl.
24-12-2015
Rok 2015 w muzyce klasycznej: jest świat poza Chopinem
Polskie sukcesy w szerokim świecie, najbardziej udane płyty z udziałem naszych artystów, premierowe utwory, stare i nowe festiwale, a także kolejny, długo wyczekiwany gmach dla muzyki. No i oczywiście stojący na wysokim poziomie XVII Konkurs Chopinowski - rok w muzyce klasycznej podsumowuje Jacek Hawryluk. Treliński w Warszawie i Nowym Jorku
24-12-2015
Rok 2015 w teatrze: dziesięć scen na podsumowanie 12 miesięcy
Ważne spektakle w Bydgoszczy, Krakowie, Wałbrzychu i Warszawie. Rok Tadeusza Kantora nie tylko w teatrze i klasyka po nowemu. Zakaz wystawiania "Jeżycjady" w Poznaniu i Warszawie na wniosek autorki literackiego pierwowzoru spektaklu. A także nieudane próby zablokowania przez nowego ministra kultury spektaklu, którego nie widział i nie zamierza oglądać - Witold Mrozek podsumowuje rok na polskich scenach.
23-12-2015
Poznań. Teatry Nowy i Animacji na koniec roku
W plebiscycie ogłoszonym przez portal kulturapoznan.pl i miesięcznik IKS to przedstawienie okazało się bezkonkurencyjne. Mowa o "Prezydentkach" austriackiego pisarza Wernera Schwaba w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego, które poznaniacy wybrali w głosowaniu kulturalnym na wydarzenie roku.
22-12-2015
Klasyka w sieci
Dla muzyki był to wyjątkowo udany rok, ale kolejny może być gorszy. Plusy zdecydowanie przeważały nad minusami, co więcej, 2015 rok przyniósł zdarzenia, które będą miały wpływ na nasze życie muzyczne w następnych latach. Przykładów na to można wyliczyć sporo - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
22-12-2015
Aneta Kyzioł - autorskie podsumowanie 2015 r.
Dla teatru to kolejny rok pod znakiem skandali na tle obyczajowym. Na szczęście nie tylko.
18-12-2015
Teatralna lekcja tolerancji
W Polsce w 250-lecie teatru publicznego debata o teatrze nosi znamiona szaleństwa. O spektaklach rozmawia się zaocznie albo poprzez media - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
11-12-2015
Bydgoska scena ma za sobą naprawdę dobry rok
Niech świadczą o tym chociażby nagrody, które raz po raz dostają spektakle i ich twórcy, a także tłumy na widowni. No i niesamowita liczba propozycji. Artyści jednak nie odpoczywają i już szykują następną, a pierwszą w 2016 roku premierę - "Grona gniewu" - pisze Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.