Konflikt w Teatrze Studio

11-12-2015
03-03-2017
Theatrum, quo vadis?
Wiadomości o udanych premierach giną w zalewie pikantnych oświadczeń, widowiskowego zaklejania sobie ust taśmą itp. Tymczasem teatr wcale nie umiera, wręcz przeciwnie - rozwija się, reaguje na nowe tendencje - pisze Włodzimierz Neubart na blogu Chochlik Kulturalny.
21-02-2017
Nagonka nagrodzona
Jeśli Cezary Morawski upadnie, teatry nie staną się w całym kraju własnością artystów. Ale lewicowy salon ogłosi, że wolność triumfuje nad opresją. I zachęci do zaszczuwania inaczej myślących - pisze Piotr Zaremba w tygodniku wSieci.
25-01-2017
Wracamy do awangardy
- Studio to przecież nic innego jak pracownia artystyczna i tak chcę myśleć o naszym teatrze. Z Natalią Korczakowską, dyrektorką artystyczną Teatru Studio w Warszawie, rozmawia Mike Urbaniak.
03-12-2016
Hity i kity: Ten rok należał do kobiet
Hity: Petardy, wyścigówki, koparki, kobiety, rozkosz, szczerość, zbrodnie, kobiety oraz kobiety, kobiety i kobiety. Kity: Dramaty w Dramatycznym, dziadowskie "Dziady", zniszczenie Teatru Polskiego we Wrocławiu. Niszczenie, niszczenie, niszczenie.
03-11-2016
Prognoza dla ZASP
Piszę pod wpływem frustracji. Zadaję sobie pytanie, czy ZASP jako stowarzyszenie twórcze opiniujące kandydatów na dyrektorów liczy się jeszcze jako merytoryczny partner organizatorów teatrów? Nie tak dawno Biuro Kultury miasta stołecznego Warszawy przeforsowało obsadę kilku stanowisk dyrektorskich nie zważając na zapisane w Ustawie formy wyłaniania dyrektorów. ZASP protestował... I co? NIC - pisze prezes Olgierd Łukaszewicz.
13-09-2016
Teatr Romana
Zniszczono jeden z bardziej dynamicznych teatralnych zespołów Warszawy. O co chodziło w konflikcie, który z całą mocą wybuchł pod koniec ubiegłego roku? - pisze Kalina Zalewska w miesięczniku Teatr.
17-06-2016
Polscy artyści są wyjęci spod prawa
- Po ćwierćwieczu naszej transformacji nadal nie udało się wypracować systemu ani modelu finansowania kultury polskiej - mówi Krzysztof Mieszkowski, poseł Nowoczesnej, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, w rozmowie z Bronisławem Tumiłowiczem z Przeglądu.
20-05-2016
Warszawa. Akcja Popieramy#AktorzyTeatruStudio
13 maja o godz. 16.30, z inicjatywy Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich (ZZAP) i Komisji Zakładowej ZZAP Teatru Studio odbyła się akcja medialna Popieramy#AktorzyTeatruStudio.
09-05-2016
Warszawa. Apel środowiska twórców ws. Teatru Studio
Jesteśmy artystami teatru i filmu. Od wielu miesięcy obserwujemy kryzys w Teatrze Studio. Spór między zespołem artystycznym i dyrekcją jest sporem o formułę Teatru - można przeczytać w liście ludzi kultury wystosowanym do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Można wciąż składać podpisy pod apelem.
26-04-2016
Warszawa. Komisja Zakładowa ZZAP przy Studio żąda przywrócenia zwolnionych aktorów
Komisja Zakładowa Związku Zawodowego Aktorów Polskich Teatru Studio występuje do dyrekcji Teatru z żądaniem przywrócenia do pracy zwolnionych aktorów.
23-04-2016
Warszawa. Teatr Studio ma nową dyrektor. Zastąpiła Agnieszkę Glińską
Reżyserka Natalia Korczakowska została nową dyrektor artystyczną Teatru Studio w Warszawie. Zastąpiła na tym miejscu Agnieszkę Glińską. W Studio od czasu jej odejścia (jesień 2015) trwa konflikt zespołu z dyrektorem Romanem Osadnikiem. Zwolniono kilku aktorów, ratusz przeprowadził kontrolę.
22-04-2016
Warszawa. Drewniak ws. Teatru Studio
Weźcie pod uwagę głos zespołu - apeluje Łukasz Drewniak w portalu teatralny.pl, przestrzegając jednocześnie Natalię Korczakowską przed obejmowaniem teatru wbrew woli aktorów.
22-04-2016
Warszawa. Natalia Korczakowska nową dyrektorką artystyczną Teatru Studio
Dziś na stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Studio została powołana Natalia Korczakowska.
21-04-2016
Warszawa. Kryzys w Teatrze Studio. Odwołane spektakle, niższa frekwencja
Trwa kryzys w Teatrze Studio w Warszawie. Zespół aktorski jest skonfliktowany z dyrektorem Romanem Osadnikiem i żąda jego odwołania. Zwolniono kilku znanych aktorów - wczoraj Krzysztofa Stelmaszyka. W środę wicedyrektor sceny wydała oświadczenie. Aktorzy z kolei napisali list do Hanny Gronkiewicz-Waltz z prośbą o interwencję.
20-04-2016
Maciej Nowak o polityce kulturalnej w Warszawie
Co się dzieje, że zgasłe gwiazdy neoliberalnej myśli sprzed dwóch dekad ciągle traktowane są jako autorytety, a ich podśmierdujące idee podniecają urzędników? - felieton Macieja Nowaka w Gazecie Wyborczej.
20-04-2016
Warszawa. Krzysztof Stelmaszyk dyscyplinarnie zwolniony z Teatru Studio
We wtorek z Teatru Studio w Warszawie dyscyplinarnie zwolniono Krzysztofa Stelmaszyka. To kolejny znany aktor zaangażowany w konflikt zespołu z dyrektorem Romanem Osadnikiem. W instytucji wkrótce pojawi się nowa dyrektor artystyczna - Natalia Korczakowska.
20-04-2016
Warszawa. Aldona Machnowska-Góra: Obecny kryzys nikomu nie służy
W ostatnich dniach, ze względu na nieobecność dyrektora Romana Osadnika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, zmuszona zostałam do przejęcia obowiązków dyrektora naczelnego Teatru Studio - pisze Aldona Machnowska-Góra w oświadczeniu dotyczącym sytuacji teatru.
19-04-2016
Warszawa. ZZAP apeluje o spotkanie ws. konfliktu w Teatrze Studio
Prezydium Zarządu Głównego Związku Zawodowego Aktorów Polskich apeluje o zorganizowanie przez Prezydent m. st. Warszawy spotkania wszystkich uczestników toczącego się sporu w Teatrze Studio.
16-04-2016
Warszawa. Teatr Studio zwalnia aktorów i zdejmuje spektakle
Rozpoczęły się zwolnienia aktorów Teatru Studio. W instytucji wkrótce pojawi się nowa dyrektor artystyczna - Natalia Korczakowska.
15-04-2016
Warszawa. Krystyna Janda ostro o konflikcie w Teatrze Studio
Krystyna Janda na swoim profilu na Facebooku po raz kolejny skomentowała spór dyrektora Teatru Studio Romana Osadnika z zespołem aktorskim. "Czymże ten człowiek zasłużył się Miastu, że stało się ślepe i głuche?" - napisała Janda.
13-04-2016
Hejt czy krytyka? Czyli Aktorzy Teatru Studio robią dym, bo im nudno
Cała sprawa konfliktu w Studio stała się naszą pracą nad rolą. Poczuliśmy, że musimy szukać prawdy i "dotykać tego co boli" - piszą aktorzy w sprawie konfliktu w Teatrze Studio.
08-04-2016
Warszawa. Dyrektor chce zwalniać w Teatrze Studio
Będą zwolnienia w Teatrze Studio? Dyrektor wystąpił do działającego tam związku zawodowego o opinię w sprawie zwolnienia czterech aktorów.
06-04-2016
Kiedy krytyka zamienia się w hejt?
Ile hejtu i nienawiści może znieść jeden człowiek? Nikt nie wie, dopóki sam tego nie doświadczy. Szczególnie, jeżeli nie jest się politykiem, człowiekiem sceny nawykłym do emocjonalnych i głośnych wystąpień, a osobą unikającą konfrontacji. Można zniszczyć człowiekowi życie zawodowe, można także w tej bezpardonowej walce dotykać życia prywatnego. To już nie jest gra o sprawę, tylko czysta, żywa nienawiść - pisze Roman Osadnik, dyrektor Teatru Studio w Warszawie.
31-03-2016
Warszawa. Kolejny list Komisji Zakładowej Teatru Studio do władz miasta
Komisja Zakładowa ZZAP Teatru Studio zwraca się do prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz z prośbą o wyjaśnienie nieprawidłowości związanych z opublikowaniem raportu w Biuletynie Informacji Publicznej, dotyczących zawierania umów między teatrem a twórcami.
30-03-2016
Warszawa. List Komisji Zakładowej Teatru Studio do Hanny Gronkiewicz-Waltz
Komisja Zakładowa ZZAP Teatru Studio składa kolejną prośbę o spotkanie zespołu artystycznego teatru z prezydent m.st. Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.
29-03-2016
Warszawa. Aktorzy vs. dyrektor Teatru Studio. "To teatr Romana"
Kolejna odsłona w sporze: aktorzy kontra dyrektor Teatru Studio w Warszawie. Aktorzy przygotowali prześmiewczy teledysk. Śpiewają: "Centrum sztuki i w ogóle. Bmw i red bulle. To teatr Romana".
24-03-2016
Warszawa. List Komisji Zakładowej Teatru Studio do władz miasta
Komisja Zakładowa Teatru Studio kieruje list do Jarosława Jóźwiaka, zastępcy prezydenta m.st. Warszawy, z prośbą o upublicznienie wykazu umów o pracę i wynagrodzeń etatowych pracowników zatrudnionych w Teatrze Studio oraz innych umów cywilno-prawnych.
18-03-2016
Warszawa. Oświadczenie dyr. Romana Osadnika
Przykro mi, że aktorzy Teatru Studio komentują sytuację wewnętrzną teatru w mediach, tym samym szkodzą wizerunkowi tej instytucji. Celowo rzadko wypowiadam się na ten temat w mediach, bo uważam że tego typu sprawy należy rozwiązywać w bezpośredniej rozmowie, na którą zawsze jestem otwarty - pisze w Oświadczeniu dyrektor Teatru Studio, Roman Osadnik.
18-03-2016
Warszawa. Aktorzy Teatru Studio apelują o spotkanie z prezydent stolicy
Decyzje dotyczące teatru są podejmowane bez konsultacji, wystawianych jest mniej spektakli, przestrzeń teatru jest komercjalizowana, a władze miasta unikają dialogu - alarmowali w piątek aktorzy Teatru Studio. Chcą spotkania z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz.
15-03-2016
Warszawa. Apel ZASP, ZZAP i Instytutu Teatralnego ws. działań w Teatrze Studio
Związek Artystów Scen Polskich, Związek Zawodowy Aktorów Polskich i Instytut Teatralny - jako organizacje i instytucja działające w sprawie arbitrażowo - apelują do władz Warszawy o wstrzymanie wszelkich decyzji personalnych podejmowanych przez dyrektora Romana Osadnika - a przede wszystkim o wstrzymanie decyzji o powołaniu zastępcy ds. artystycznych bez procedury konkursowej i do czasu ogłoszenia wyników kontroli, która jest w Teatrze.
15-03-2016
Warszawa. Sprzeciw związku zawodowego w Teatrze Studio
Komisja Zakładowa Związku Zawodowego Aktorów Polskich w Teatrze Studio pisze do dyrektora Biura Kultury ws. powołania zastępcy dyrektora ds. artystycznych teatru.
10-02-2016
Projekt Studio i okolice
Konflikt między dyrektorem naczelnym i dyrektor artystyczną w Teatrze Studio zaczął się od wzajemnych oskarżeń, kończy zaś pytaniem o zasady działania warszawskich scen w ogóle - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
28-01-2016
Warszawa. Wniosek o odwołanie dyrektora i konkurs w Teatrze Studio
Zespół aktorski warszawskiego Teatru Studio przedstawił wczoraj (27 stycznia), na sesji Komisji Kultury i Promocji m. st. Warszawy wniosek o odwołanie dyrektora naczelnego teatru - Romana Osadnika.
30-12-2015
Znakomity rok kultury w stolicy
To był rok niezwykle bogaty w spektakularne wydarzenia, których oddźwięk wykraczał daleko poza granice Warszawy i Mazowsza - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
22-12-2015
Konflikt w Teatrze Studio, czyli sztuka i komercja
Środowisko ludzi teatru generalnie trzyma stronę Agnieszki Glińskiej. Oczywiście to wynik solidarności zawodowej. Romanowi Osadnikowi nie udało się zaskarbić sympatii aktorów, reżyserów i dyrektorów innych warszawskich teatrów - o konflikcie w Teatrze Studio pisze Bronisław Tumiłowicz w Przeglądzie.
22-12-2015
Nie Szajna, a Sajnuk
W teatrze znów się żrą, kogo to obchodzi - tak pewnie myśli sobie czytelnik relacji ze sporu w warszawskim Studio pomiędzy dyrektorem naczelnym Romanem Osadnikiem a byłą już dyrektorką artystyczną Agnieszką Glińską - pisze Witold Mrozek w Dwutygodniku.
18-12-2015
Teatralna lekcja tolerancji
W Polsce w 250-lecie teatru publicznego debata o teatrze nosi znamiona szaleństwa. O spektaklach rozmawia się zaocznie albo poprzez media - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
17-12-2015
Warszawa. Kontrola i decyzje miasta ws. Teatru Studio po Nowym Roku
Aktorzy Teatru Studio chcą przeprowadzenia kontroli w teatrze, odwołania dyrektora Romana Osadnika i przywrócenia dyrektor artystycznej Agnieszki Glińskiej. Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak zapowiada kontrolę po Nowym Roku.
17-12-2015
Warszawa. Aktorzy Teatru Studio chcą odwołania dyrektora
Aktorzy Teatru Studio zrzeszeni w ZZAP postulują o zwolnienie Romana Osadnika z funkcji dyrektora, a także o audyt zewnętrzny w siedzibie teatru.
15-12-2015
Warszawa. Problemy baru będącego częścią Teatru Studio
Grzegorz Lewandowski, animator kultury prowadzący barStudio działający przy Teatrze Studio, wyraził obawę o dalszą współpracę z dyrekcją teatru.
14-12-2015
Teatr Studio: temat nie jest zamknięty
Nie wszystko da się wytłumaczyć "trudnym charakterem" artystki i rządami żelaznej ręki szefa Teatru Studio. Aktorzy zwracają uwagę na kilka kwestii, które powinny zainteresować miasto, bo Teatr Studio jest instytucją publiczną, utrzymywaną z budżetu Warszawy - piszą Wojciech Karpieszuk i Małgorzata Zubik w Gazecie Wyborczej.
11-12-2015
Agnieszka Glińska: Jak zostałam wiedźmą
Agnieszka Glińska odchodzi z Teatru Studio, z którego zrobiła jedną z ciekawszych warszawskich scen. Tym konfliktem żyje cała artystyczna stolica - piszą Wojciech Karpieszuk i Małgorzata Zubik w Gazecie Wyborczej.
11-12-2015
Warszawa. Oświadczenie Romana Osadnika ws. decyzji Agnieszki Glińskiej
Roman Osadnik, dyrektor naczelny Teatru Studio, odpowiada na decyzję Agnieszki Glińskiej o rezygnacji ze stanowiska dyrektora artystycznego teatru.
11-12-2015
Warszawa. ZZAP chce zwolnienia dyrektora Romana Osadnika
Związek Zawodowy Aktorów Polskich kieruje list do Tomasza Thun-Janowskiego, dyrektora Biura Kultury, z prośbą o odwołanie Romana Osadnika ze stanowiska dyrektora naczelnego Teatru Studio.
10-12-2015
Warszawa. Agnieszka Glińska odchodzi z Teatru Studio
Agnieszka Glińska rezygnuje z posady dyrektor artystycznej Teatru Studio. Dziś ma złożyć wymówienie.
10-12-2015
Warszawa. Oświadczenie Biura Kultury ws. Agnieszki Glińskiej
Tomasz Thun - Janowski, dyrektor Biura Kultury m.st. Warszawy, wydał oświadczenie w sprawie odejścia Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio.
10-12-2015
Warszawa. Osadnik zaskoczony decyzją Glińskiej
Dyrektor artystyczna Teatru Studio w Warszawie Agnieszka Glińska złożyła w czwartek wymówienie. Jej decyzja jest wynikiem sporu z Romanem Osadnikiem, dyrektorem naczelnym teatru. Osadnik jest zaskoczony decyzją Glińskiej. - Teatr stracił dziś bardzo dobrą reżyserkę - ocenił.
10-12-2015
Warszawa. ZASP pisze do prezydent miasta ws. Teatru Studio
Zarząd Główny ZASP działając w porozumieniu z ZZAP i Zespołem Artystycznym Teatru Studio, gorąco prosi Panią Prezydent o pilne zainteresowanie się sytuacją w tym Teatrze i podjęcie jednoznacznych decyzji.
09-12-2015
Roman Osadnik: Nigdy nie działałem na szkodę Teatru Studio
- Jesteśmy w czołówce. Bardzo mi zależy na tym, żeby wszyscy to zrozumieli. Fundusze, które dostaję od miasta na produkcję premier i granie spektakli, są wydawane właśnie na to - mówi Roman Osadnik, dyrektor naczelny Teatru Studio, w rozmowie z Agatą Diduszko-Zyglewską w Krytyce Politycznej.
25-11-2015
Warszawa. Odpowiedź Zespołu Artystycznego na "Oświadczenie części zespołu Teatru Studio"
Zespół Artystyczny Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza odpowiada na "Oświadczenie części zespołu Teatru Studio".
24-11-2015
Warszawa. Co dalej z Teatrem Studio? - odpowiedź Romana Osadnika
Roman Osadnik, dyrektor naczelny Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie, odpowiada na artykuł "Co dalej z Teatrem Studio?" Witolda Mrozka opublikowany w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
18-11-2015
Z ręką w teatralnym nocniku
Zdeterminowanych i bezrobotnych aktorek i aktorów jest w tej chwili w Warszawie około pięciu tysięcy. Ta liczba ciągle się zwiększa, co roku z ręką w teatralnym nocniku budzi się kilkuset nowych absolwentów szkół aktorskich. I w tym kontekście trzeba spojrzeć na narastający konflikt w Teatrze Studio - pisze Maciej Nowak w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
18-11-2015
Warszawa. Oświadczenie części zespołu Teatru Studio
Część zespołu Teatru Studio odpowiada na tekst podejmujący temat zmiany profilu instytucji przez dyrektora Romana Osadnika.
16-11-2015
Warszawa. Odpowiedź na oświadczenie twórców "Metodyki zarządzania projektami dla Teatru Studio"
Julian Mere, przewodniczący Związku Zawodowego Aktorów Polskich, odpowiada na pismo twórców Metodyki Teatru Studio - dr Bartosza Gruczy i dr Mateusza Juchniewicza.
16-11-2015
Co dalej z Teatrem Studio
Aktorzy boją się przekształcenia Studia w dom produkcyjny bez stałego zespołu, specjaliści z SGH piszą korporacyjną strategię dla teatru - o sytuacji Teatru Studio w Warszawie pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
14-11-2015
Warszawa. List prezesa Olgierda Łukaszewicza ws. Teatru Studio
Olgierd Łukaszewicz, Prezes Zarządu Głównego ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji, zaniepokojony losem Teatru Studio - wystosował pismo do Prezydent Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz.
14-11-2015
Warszawa. Oświadczenie autorów "Metodyki zarządzania projektami dla Teatru Studio"
10-11-2015
Warszawa. Na ratunek Teatrowi Studio!
Koleżanki i koledzy! Dzisiaj rano złożyliśmy w kancelarii pani prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz pakiet pism, oświadczeń i opinii dokumentujących zaskakujące dla wszystkich działania dyrektora Teatru i władz Biura Kultury, zmierzające do całkowitej zmiany charakteru i faktycznej likwidacji Teatru Studio, jaki znacie. Czujemy się w obowiązku Was o tym powiadomić i prosić o wsparcie. Zespół artystyczny Teatru Studio
10-11-2015
Warszawa. Oświadczenie Biura Kultury m.st. Warszawy w sprawie Teatru Studio
W związku z informacją, która pojawiła się na portalu e-teatr, dotyczącą działań Biura Kultury wobec Teatru Studio oświadczamy, że Biuro Kultury nie podejmuje i nie podejmowało żadnych kroków mających na celu zmiany w zakresie działania teatru.