Próba odwołania Jana Klaty ze stanowiska dyrektora Starego Teatru w Krakowie

16-11-2015
19-05-2017
Epoka Klaty
Feliks Dzierżyński obok Kopciuszka, szacowna klasyka obok prób eksperymentów, rozmowa o Polsce i protesty prawicy. Stary Teatr Jana Klaty był różnorodny i budził skrajne emocje. Czas na podsumowanie tej epoki. Czy jego Stary Teatr był taki straszny, jak go malują? - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
15-05-2017
Teatralny pionek w politycznej grze
Toczyliśmy 3 lata temu boje z wizją teatru, proponowaną przez Jana Klatę. Dorabiano nam za to gębę oszołomów i wmawiano opinii publicznej, że stoimy za protestami, które w rzeczywistości obśmiewaliśmy. Było, minęło, nie ma co oglądać się za siebie - pisze Marek Kęskrawiec w Dzienniku Polskim.
30-09-2016
Kto za, kto przeciw Polskiemu
Pozwolę tu sobie na komentarz. Wchodząc w buty recenzenta i grożąc, Całbecki nie tylko się ośmiesza, ale także stwarza niebezpieczny precedens. Teatr publiczny opiera się na paradoksie - ma nie tylko dostarczać rozrywki i pielęgnować tożsamość, ale też krytykować i prowokować swojego mecenasa, czyli obywateli, podatników, za jego własne pieniądze. Dziś jest to możliwe dzięki niezależności instytucji kultury od urzędników. System ten, jak każdy, ma swoje słabe punkty - ale działa. Zniszczenie go byłoby wielką stratą dla kultury narodowej - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
29-09-2016
Czyje są teatry? Korporacji aktorów?
Każdego dnia napływają nowe komunikaty z tego frontu. Kultura stała się polem bitwy, a świat artystów, w każdym razie ich większości, jest zapleczem opozycji - pisze Piotr Zaremba w tygodniku wSIECI.
16-09-2016
Nauczmy się rozmawiać
- Dlaczego Krzysztof Mieszkowski nie znalazł nikogo, kto by go wsparł jako menedżer w sprawie Teatru Polskiego we Wrocławiu? I dlaczego żaden z głośno dziś protestujących autorytetów nie był gotów przyjąć na siebie odpowiedzialności za los tej sceny i nie stanął do konkursu? - z Wandą Zwinogrodzką, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, rozmawiają Przemysław Skrzydelski i Piotr Zaremba w tygodniku wSieci.
22-01-2016
Kraków. MKiDN potwierdza autentyczność listu ws. Jana Klaty
"Ministerstwo Kultury nie planuje zmian na stanowiskach kierowniczych Narodowych Instytucji Kultury niewynikających z końca kontraktów podpisanych przez dyrektorów tych instytucji" - poinformowała podsekretarz stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka.
21-01-2016
Warszawa-Kraków. Tak dla Jana Klaty
Podsekretarz Stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka, odpowiedziała na petycję Miłośników Narodowego Starego Teatru w Krakowie, w sprawie pozostawienia Jana Klaty na stanowisku dyrektora Starego Teatru.
22-12-2015
Kraków. Obrońcy Jana Klaty przeszli do ofensywy
Zwolennicy Jana Klaty przesłali do wicepremiera i ministra kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotra Glińskiego list poparcia dla dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Podpisało się pod nim ponad 2,1 tys. osób.
15-12-2015
Jan Klata: Bardzo łatwo jest zniszczyć teatr
- Szermowanie "narodowością" Starego Teatru jest po prostu bałamutne. To jest scena, na której gramy "Trylogię" Sienkiewicza, "Oresteję" Ajschylosa, polską i światową klasykę. W większości spektakli nie zmieniamy ani jednej sylaby tych tekstów. Radzę osobom, które czynią naszemu teatrowi zarzuty o brak szacunku dla tradycji, przyjść do nas i obejrzeć te przedstawienia - mówi Jan Klata, dyrektor Starego Teatru w Krakowie, w tygodniku Angora.
12-12-2015
Jerzy Fedorowicz: "Jak politycy zaczną się wtrącać do kultury to będzie po kulturze"
- To mnie bardzo niepokoi - tak zamieszanie wokół Starego Teatru w Krakowie oceniał na antenie Radia Kraków szef senackiej komisji kultury, Jerzy Fedorowicz z PO. "Jan Klata robi sztukę kontrowersyjną, ale sztuka powinna być kontrowersyjna" - mówił senator Fedorowicz.
11-12-2015
Kraków. Zelnik nie chce Starego
Znany aktor podtrzymuje swoją krytykę dyrekcji Jana Klaty, jednocześnie zaprzecza, że otrzymał propozycję pokierowania krakowską sceną narodową.
11-12-2015
Szczebiotyzacja Starego
Kilkanaście dni temu krakowska "Gazeta Wyborcza" doniosła, że nowy doradca Ludowego Komisariatu Kultury, zwanego kiedyś Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ma zająć się "artystycznym audytem" Starego Teatru w Krakowie. Zlecono go Konradowi Szczebiotowi. Kiedy w sieci pojawiło się to nazwisko, wszyscy zawzięcie Szczebiota guglowali, bo nikt o nim nigdy nie słyszał. Okazuje się, że pan Szczebiot pisał coś tam, gdzieś tam i wykłada w białostockiej filii Akademii Teatralnej w Warszawie. Imponujący dorobek - pisze Mike Urbaniak na swoim blogu.
10-12-2015
Koniec podziału na faworytów i salon odrzuconych
- Naszą rolą jest zapewnić artystom przestrzeń tak zdefiniowaną, by głos konserwatywny, a też różne inne głosy były słyszalne obok głosu liberalnej lewicy, który obecnie często adwersarzy zagłusza - z wiceminister kultury Wandą Zwinogrodzką rozmawia Magdalena Piejko w Gazecie Polskiej.
10-12-2015
Jaki spektakl pan ostatnio widział? Pytania do sygnatariuszy listu w sprawie Klaty
Zatelefonowaliśmy do kilku sygnatariuszy listu do ministra kultury w sprawie odwołania Jana Klaty z funkcji dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Zapytaliśmy, jakie widzieli spektakle przygotowane w Starym Teatrze w czasie jego dyrektorowania. Oto odpowiedzi.
10-12-2015
Klata na celowniku prawicy
Atak na Stary Teatr nie dotyczy tylko Jana Klaty i jego programu. To atak na autonomię instytucji kultury i próba wprowadzenia ideologicznej i politycznej kontroli nad teatrami - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej
10-12-2015
Kultura lubi dialog
- Demokratyczne państwa czy władze samorządowe zobligowane są dysponować publicznym groszem zgodnie z oczekiwaniami podatników. Monarcha absolutny mógł lekceważyć wolę poddanych, ale Ministerstwo Kultury nie może ignorować głosu obywateli - mówi Wanda Zwinogrodzka, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego
09-12-2015
Kraków. List ws. odwołania Jana Klaty
W Gazecie Polskiej Codziennie list 99 sygnatariuszy do ministra Piotra Glińskiego o odwołanie Jana Klaty z funkcji dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
07-12-2015
Spór o teatr. Po stronie świętej skamieliny
Z ironistami na łamach gazet bywa ciężko. Męczą się, budując wielopoziomowe konstrukcje, mrugają okiem, ostrzem satyry nakłuwają rzeczywistość, a czytelnik zachodzi w głowę, o co im tak właściwie chodzi. Zachodzę w głowę i ja, czytając pracę pisemną Wacława Krupińskiego "Zostawić Jana Klatę w Starym" ("Dziennik Polski" 5-6 grudnia) - pisze Michał Olszewski w Gazecie Wyborczej - Kraków.
05-12-2015
Białystok. Konrad Szczebiot doradcą ministra kultury w sprawie teatru
Konrad Szczebiot, krytyk teatralny i wykładowca białostockiej Akademii Teatralnej, został doradcą ministra Piotra Glińskiego do spraw teatru przy Ministerstwie Kultury. To on w trybie pilnym ma zrecenzować "stronę artystyczną" blisko 40 spektakli Starego Teatru w Krakowie, tak wywołującego oburzenie małopolskiej prawicy.
05-12-2015
Zostawić Jana Klatę w Starym!
Jadący walec uciska tak mocno, że mogą powrócić teorie sprzed lat, że Ziemia jest płaska. Jak czółka. Nieważne, czyje. O ileż byłoby łatwiej na niej rządzić. Horyzont nie uciekałby. Wszystko byłoby widać jak na dłoni. Zresztą już widać, nazbyt dobrze. A wielu miało złudzenia. Ja żadnych. Mogę w tej sprawie złożyć przysięgę. Ktoś przyjmie?- felieton Wacława Krupińskiego z cyklu "Kulturałki" w Dzienniku Polskim.
05-12-2015
Jan Klata: Jest pani gotowa umrzeć za palmę?
- Z biernego przyzwolenia rodzi się coś bardzo złego. Nie chcę tego nawet nazywać po imieniu. Z Janem Klatą rozmawia Dorota Wodecka w Gazecie Wyborczej.
30-11-2015
Porno-porządki
Listopad, niebezpieczna dla Polaków pora. Zewsząd lamenty i zgrzytanie zębów. Nowa władza nastała i sprząta. Odwołuje i powołuje. To nic nowego. Rzecz w tym, co z tego wyniknie. Zresztą jeszcze nim rząd został zaprzysiężony, już pojawili się harcownicy, zgłaszający gotowość. Coś ewentualnie mogliby objąć. Albo kogoś wskazać na ścięcie - pisze Tomasz Miłkowski w Trybunie.
24-11-2015
Szkodnik czy saper
- Tutaj zawsze awangarda walczyła z kołtunem, artyści z mieszczuchami. Z tego napięcia powstawały najciekawsze dzieła. Nowość polega na tym, że kołtun dostał realną polityczną władzę - mówi socjolog i publicysta prof. Janusz M. Majcherek
24-11-2015
Zatruwanie umysłów
- To, co wydarzyło się we Wrocławiu, widzę jako celową prowokację, czyli bicie nas po twarzy i plucie w nią. Spektaklu broni zdegenerowana część artystów i społeczeństwa, która jest w mniejszości - mówi Stanisław Markowski, artysta fotografik i dokumentalista, w Naszym Dzienniku. - To, co w tej chwili dzieje się w sztuce, nie ma nic wspólnego z jakąś kontestacją twórczą, jest to zaplanowana rewolucja kulturowa.
23-11-2015
O tym jak Platforma Obywatelska przyłożyła się do nagonki na Klatę
Z Platformy Obywatelskiej dochodzą glosy oburzenia na zapowiedź odwołania Jana Klaty z funkcji dyrektora krakowskiego Starego Teatru. Wyczuwam w nich fałszywą nutę, bo dobrze pamiętam, jak wojewódzcy radni PO uczestniczyli w politycznej, publicznej krytyce tego jednego z najbardziej znanych współczesnych polskich reżyserów teatralnych - pisze Bartłomiej Kuraś w Gazecie Wyborczej - Kraków.
21-11-2015
Od rządu oczekuję
Moje oczekiwania wobec nowego rządu dotyczą obszaru kultury, w tym zwłaszcza teatru, który dziś jest najbardziej zainfekowaną dziedziną kultury, zatruwającą umysły publiczności. I którego poziom artystyczny - z nielicznymi wyjątkami - sięgnął dna. Oczekuję zatem, by minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zastopował dalsze wyniszczanie i w trybie pilnym podjął wszelkie działania prowadzące ku uzdrowieniu teatru i całej kultury - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
20-11-2015
Spór o Jana Klatę czy o wizję narodowego teatru?
Nie mam nic przeciwko teatrowi Jana Klaty. Zastanawiam się jednak, czy miejscem manifestowania takiej wizji powinna być scena narodowa i czy w związku z tym zasadne było powierzenie twórcy tak radykalnemu jak Jan Klata dyrekcji "Starego" - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
19-11-2015
Warszawa-Kraków. Idą zmiany w Ministerstwie Kultury
Narodowy Stary Teatr bardziej prawicowy? Wanda Zwinogrodzka nieoficjalnie wskazywana jest jako osoba, która ma nadzorować m.in. działalność teatrów w resorcie kultury.
17-11-2015
Wróg ludu Jan Klata
Zarzuty o antypolskość i antykatolickość Starego Teatru formułowane przez prawicę to demagogia. Stary Teatr podejmuje najważniejsze tematy związane z narodową tożsamością Polaków, wystawia "Trylogię", "Nie-boską komedię", "Towiańczyków". A że czyni to w sposób krytyczny, nie na klęczkach? Na tym polega misja teatru publicznego - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
16-11-2015
Kraków. Chcą obronić Jana Klatę przed prawicą. Będzie manifestacja?
Na Facebooku powstała grupa "Tak dla Jana Klaty w Narodowym Starym Teatrze". Jej założyciele zamierzają zorganizować manifestację, napisać list do ministra kultury w obronie dyrektora Starego Teatru. Nie zgadzają się na odwołanie go z przyczyn politycznych i ideologicznych.
16-11-2015
Kraków. Dzisiaj Klata, jutro PISF?
Prawica rozpoczyna akcję odbijania instytucji kultury. Jako pierwszy na celowniku znalazł się Jan Klata, dyrektor Starego Teatru w Krakowie. Prawicowi działacze zbierają podpisy pod petycją o jego odwołanie. Publicysta Janusz Majcherek przewiduje, że to początek skoku prawicy na instytucje kultury, a następną będzie Polski Instytut Sztuki Filmowej - piszą Łukasz Grzesiczak i Gabriela Cagiel w Gazecie Wyborczej - Kraków.
16-11-2015
Wszystko przyjąć na Klatę to za mało
Wiem, że reżyser "Wroga ludu" przyjmie wszystko na klatę, ale nie możemy go z tym zostawić samego, bo tym razem to także nasza klata. Czas na aktywną solidarność! - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
14-11-2015
Klata musi odejść! - domagają się autorzy listu otwartego do ministra
Pod petycją do nowego szefa resortu kultury Piotra Glińskiego mają się podpisać m.in. aktorzy z Narodowego Starego Teatru, którym zarządza od dwóch lat Jan Klata. Przeciwnicy zarzucają mu antypatriotyczną działalność na scenie. Tymczasem zdaniem Klaty pomysł odwołania go ze stanowiska jest jawną próbą wywarcia presji na nowego ministra, który ma też pełnić funkcję wicepremiera. - Wszystko spowodowane jest zmianami na scenie politycznej - zwraca uwagę Klata.
14-11-2015
Kraków. Prawica chce odwołać Jana Klatę
Grupa krakowskich prawicowych działaczy zbiera podpisy za odwołaniem dyrektora Starego Teatru w Krakowie Jana Klaty. Organizatorzy akcji nie ukrywają, że to dopiero początek odzyskiwania instytucji kultury w całym kraju. Podobnych zmian ma być więcej.
14-11-2015
Entuzjaści teatru ruszają do natarcia
Wszystko rozgrywa się zgodnie z przewidywaniami. Ledwo co umilkły brawa, ledwo obeschły łzy wzruszenia, ledwo prezes Kaczyński zmienił obowiązującą wersję hymnu "Boże, coś Polskę", a już rusza do boju kontrrewolucja kulturalna. Cwałuje pod biało-czerwonym sztandarem, świadoma tego, co słuszne i z ducha narodowe, a co obce, wstrętne, plugawe, nie nasze - pisze Michał Olszewski w Gazecie Wyborczej - Kraków.
13-11-2015
Kraków. Kolejna akcja przeciw Janowi Klacie
Rusza społeczna akcja zmierzająca do odwołania dyrektora Starego Teatru. Inicjatorzy akcji mają nadzieję, że jego przypadek stanie się precedensowym, a na polskie sceny narodowe wróci prawdziwa jakość. Sceny, bo podobnych zmian musi nastąpić więcej.