Finansowanie kultury w 2016 roku

14-11-2015
10-10-2019
Cztery lata ministra Glińskiego. Kronika
Trzy lata, 10 miesięcy i 25 dni rządów ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego obfituje w zdarzenia bez precedensu i procesy sądowe. Próby cenzury, zwalnianie dyrektorów wbrew warunkom kontraktu, nastawanie na autonomię instytucji. A także dewastowanie teatrów i promowanie prawicowej propagandy. Prezentujemy kronikę nadużyć kulturalnych ministra - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
12-03-2019
Krótka kołdra utrudnia rozwój
Miasta nie zawsze dobrze dbają o swoje muzea i teatry, bo dostają za mało pieniędzy. Mają również problemy lokalowe. To wnioski z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli poświęconego samorządowym instytucjom kultury - pisze Renata Krupa-Dąbrowska w Rzeczpospolitej.
05-03-2019
Kraj. NIK: Samorządy niewystarczająco wspierają działalność kulturalną
Samorządy nie w pełni radzą sobie z organizacją i prowadzeniem działalności kulturalnej - stwierdzono w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Jak wykazano, instytucje samorządowe przede wszystkim "nie zapewniają podległym sobie instytucjom stabilności finansowej".
27-03-2017
Podsumowanie roku teatralnego na Pomorzu, część pierwsza: Teatr w liczbach
Tym razem podsumowanie roku teatralnego podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej zapraszamy do zapoznania się z danymi statystycznymi, które uzyskaliśmy dzięki uprzejmości prawie wszystkich teatrów, które o to poprosiliśmy. Niby to standard, wszak to ogólnodostępne dane publiczne, ale uzyskanie ważnych informacji nie zawsze jest proste - piszą Katarzyna Wysocka i Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
13-02-2017
Bydgoszcz. Ratusz deklaruje, że nakłady na kulturę wzrosną
Bydgoszcz skąpi na kulturę, tak wynika z nowego raportu "Miejskie Polityki Kulturalne 2016". - Przybędzie miejskich instytucji kultury, będzie też więcej pieniędzy - obiecuje ratusz.
07-02-2017
Które miasto najsensowniej wspiera kulturę?
Ranking miast prowadzących najbardziej jakościową politykę kulturalną to element raportu "Miejskie Polityki Kulturalne 2016" przygotowanego przez zespół DNA Miasta - piszą Marta Leszczyńska i Aleksandra Lewińska w Gazecie Wyborczej - Bydgoszcz.
20-12-2016
Bydgoszcz. Opera zdradza szczegóły modernizacji i listę zakupów
Opera Nova w Bydgoszczy przygotowuje się do wartej 13,5 mln zł modernizacji. Lista wydatków jest długa. - Kilkutonowe dekoracje zarywają scenę, brakuje nam sprzętu oświetleniowego, potrzebujemy nowego nagłośnienia i instrumentów - wylicza potrzeby dyrektor Maciej Figas.
06-12-2016
Białystok. Podwyżki w operze. Ale nie dla wszystkich
Po 150 zł brutto dostali orkiestra i chór. Ale pracownicy administracji nie dostali nic. A operę czekają ciężkie czasy. Może nie dostać dotacji od miasta.
01-12-2016
Głogów Młp. Spektakle dofinansowane z programu Kultura dostępna
Miejsko-Gminny Dom Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim zrealizował projekt "Wiosna z Kulturą". Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
17-11-2016
Bydgoszcz. Nagrody dla Opery wciąż tylko w obietnicach
Według marszałka Piotra Całbeckiego, sprawa przyznania jubileuszowych nagród pracownikom opery jest w toku. Czy dostaną pieniądze w tym roku?
15-11-2016
Warszawa. MKiDN o sytuacji finansowej państwowych instytucji kultury
Sytuację finansową państwowych instytucji kultury oceniamy jako zadowalającą - podkreślił we wtorek na sejmowej komisji kultury wiceszef MKiDN Jarosław Sellin. Jak podał, do czerwca 2016 r. ich przychody wyniosły ponad 902 mln zł, a koszty prawie 863,5 mln zł.
04-11-2016
Bydgoszcz. Kiedy nagrody marszałka na jubileusz Opery?
Pracownicy bydgoskiej Opery Nova wciąż czekają na jubileuszowe nagrody, które przy okazji obchodów 60-lecia instytucji publicznie obiecał marszałek województwa Piotr Całbecki. Od czasu jubileuszu minął ponad miesiąc, a zespół opery się niecierpliwi.
02-11-2016
Gdańsk. Dyrektor Kunc planuje podnieść ceny biletów
Były dyrektor Opery Bałtyckiej Marek Weiss zostawił tę instytucję z długiem sięgającym 1 mln 250 tys. zł. Sejmik województwa pomorskiego zgodził się spłacić te długi, aby nowy dyrektor Warcisław Kunc rozpoczął sezon bez obciążeń.
28-10-2016
Wrocław. Rozbudowa Opery Wrocławskiej z rekomendacją ministra kultury
Projekt rozbudowy Opery Wrocławskiej znalazł się na liście 89 przedsięwzięć, które otrzymały rekomendację ministra kultury i dostaną dofinansowanie z Kontraktu Terytorialnego. Za te pieniądze zostanie również wyremontowana zabytkowa palmiarnia w Wałbrzychu.
26-10-2016
Gdańsk. Urząd Marszałkowski spłacił długi Opery Bałtyckiej
Opera Bałtycka nie jest już zadłużona. Urząd Marszałkowski, któremu podlega ta instytucja, na wyjazdowym posiedzeniu Sejmiku Województwa Pomorskiego 24 października w Malborku głosami radnych podjął decyzję o oddłużeniu placówki. Do dłużników trafi 1 mln 250 tys. zł długu, jaki wygenerował poprzedni dyrektor Opery, Marek Weiss, podpisując z artystami umowy z odroczonym terminem płatności.
26-10-2016
Opole. 87 milionów zł na opolską kulturę
Renowacja katedry w Opolu i bazyliki w Nysie, generalny remont Teatru im. Jana Kochanowskiego, inwestycje w Muzeum Polskiej Piosenki - to część projektów, które dopisano do regionalnego Kontraktu Terytorialnego. Ich całkowita wartość to około 87,5 mln zł.
26-10-2016
Podlaskie. Dodatkowe pieniądze dla instytucji kultury
Blisko 2,5 mln zł radni podlascy - na wniosek zarządu - postanowili przekazać wojewódzkim instytucjom kultury. Podczas poniedziałkowej (24.10) sesji sejmiku dodatkowe pieniądze otrzymały wszystkie instytucje kultury podległe podlaskiemu samorządowi. Zdecydowaną większość - Opera i Filharmonia Podlaska.
25-10-2016
Lubuskie. Będą miliony na remonty?
Sześć z 15 projektów z zakresu kultury ma szansę na remonty warte po kilkanaście milionów każdy. Dziś obiekty dostały zielone światło od ministerstwa kultury. Przed nimi nerwowe wyczekiwanie na ostatnie słowo od resortu rozwoju. Na liście znalazły się m.in. zielonogórski teatr i Muzeum Ziemi Lubuskiej.
06-10-2016
Łódź. Wybrano "Mecenasa łódzkiej kultury"
- Biznes lubi kulturę. Jest im po drodze - mówi Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury. W środę (5 października) podczas inauguracji sezonu kulturalnego 2016/2017 po raz pierwszy wręczono nagrodę dla "Mecenasa łódzkiej kultury". Galę zorganizowano w Teatrze Nowym w Łodzi.
05-10-2016
Białystok. Pieniądze na nową premierę w Dramatycznym
Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał dodatkowe pieniądze Teatrowi Dramatycznemu im. A. Węgierki w Białymstoku na produkcję premiery na podstawie tekstu Witolda Gombrowicza "Trans-Atlantyk". Ma on zastąpić wcześniej planowaną premierę "Disco-Millenium".
05-10-2016
Poznań. Powstanie Centrum Kultury w dawnej stołówce?
Uniwersytet Przyrodniczy przymierza się do stworzenia centrum kulturalnego przy ulicy Piątkowskiej. Ma powstać w wyniku rozbudowy dawnej stołówki, która stoi przy siedzibie Wydziału Melioracji i Inżynierii Środowiska.
04-10-2016
Bydgoskie instytucje kultury w tym roku dostaną wsparcie większe o ponad 20 milionów złotych
- Rząd obiecywał, że kultura będzie priorytetem, i jest priorytetem - stwierdził poseł Tomasz Latos, podsumowując wizytę wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego w Bydgoszczy - pisze Andrzej Pawełczak w Expressie Bydgoskim.
03-10-2016
Bydgoszcz. Minister i marszałek w Operze Nova
W weekend Operę Nova odwiedził marszałek Piotr Całbecki z jubileuszowymi nagrodami oraz minister kultury Piotr Gliński z 9,5 mln zł na modernizację gmachu.
01-10-2016
Kraj. W 2017 r. nakłady na kulturę przekroczą 1 proc. budżetu
- Nakłady na kulturę w przyszłym roku wzrosną o ponad 200 mln zł i po raz pierwszy przekroczą 1 proc. budżetu państwa - poinformował w sobotę w Bydgoszczy wicepremier,minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
30-09-2016
Bydgoszcz. Minister Gliński podpisze umowę o dofinansowanie Opery Nova
MKiDN informuje: Blisko 9,5 mln zł dofinansowania otrzyma Opera Nova w Bydgoszczy w ramach VIII osi priorytetowej "Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
28-09-2016
Kielce. Teatr Kubuś coraz bliżej nowej siedziby
Za trzy lata Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach powinien przenieść się do nowej siedziby na Wzgórzu Zamkowym. Koszt inwestycji wyniesie prawie 20 mln zł. W środę podpisano wstępną umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych.
27-09-2016
Bydgoszcz. Nie będzie podwyżek w Operze Nova
350 tys. zł - tyle w tym roku dostała Filharmonia Pomorska na podwyżki dla pracowników. O zł - tyle Opera Nova, choć walczy o to od lat. Z taką sytuacją musi sobie poradzić zespół bydgoskiej Opery Nova niemal w przededniu uroczystości 60-lecia istnienia instytucji.
26-09-2016
Warszawa. Konferencja EOG z udziałem wiceminister W. Zwinogrodzkiej
Konferencja "Ochrona dziedzictwa kulturowego i promocja kultury - podsumowanie programów dla obszaru kultury finansowanych w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014" odbędzie się 27 września 2016 r. o godz. 11.00 w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
23-09-2016
Kraków. Groteska się zmienia
Liczący 90 lat obiekt nie spełnia już wymogów stawianych teatrowi w XXI wieku - mówi dyr. Weltschek. Zakłada, że go zmodernizuje bez wyłączenia z eksploatacji.
20-09-2016
Kraków. "Dziady kultury" nie tracą nadziei
Władze Małopolski nie podniosą w tym roku pensji pracownikom instytucji kultury. Ręce wiąże urzędnikom konieczność realizacji programu 500 plus.
19-09-2016
Bydgoszcz. Komisja Kultury UM w Teatrze Polskim
Radni na wyjazdowym posiedzeniu zwiedzili budynek teatralny, by przekonać się, w jak fatalnym stanie jest ten obiekt. Była też mowa o repertuarze...
19-09-2016
Łódź. Minister kultury podpisał pięć umów na dofinansowanie instytucji kultury
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podpisał w poniedziałek w Łodzi pięć umów na dofinansowanie placówek kultury - EC1, Muzeum Sztuki, Zespołu Szkół Muzycznych im. Moniuszki oraz Akademii Muzycznej im. Bacewiczów. Łącznie uzyskają one z UE ponad 65 mln zł.
15-09-2016
Gdynia. Dodatkowe 2 mln zł na inwestycje w Muzycznym
Teatr Muzyczny w Gdyni otrzymał duże dofinansowanie dzięki zmianom w prawodawstwie unijnym, które ograniczyło wkład własny w inwestycje. Dzięki pieniądzom uzyskanym w ten sposób przeprowadzona zostanie m.in. modernizacja zaplecza teatru i systemu łączności interkomowej oraz montaż windy dla widzów na Scenę Kameralną.
15-09-2016
Kielce. Teatr Żeromskiego do remontu w 2018?
Przez trzy lata w gmachu Teatru im. Stefana Żeromskiego nie będzie aktorów i widzów. - Budynek wymaga generalnego remontu, do wymiany jest wszystko, od sceny po sprzęt muzyczny - zapowiada dyrektor Michał Kotański.
15-09-2016
Warszawa. Ministerstwo Kultury w Teatrze Polskim?
Czy minister kultury będzie współprowadzić Teatr Polski? Resort potwierdza taki zamiar, ale od pomysłu dystansuje się samorząd Mazowsza, do którego należy dziś teatr.
14-09-2016
Gdańsk. Sieć Kultury przyznaje pieniądze
Przyznano dofinansowania na działalność kulturalną w województwie pomorskim w ramach programu Sieć Kultury. Pierwsza edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem i wybrano 10 zwycięskich propozycji z całego województwa.
14-09-2016
Kielce. Koniec sporów o budynek teatru
Teatr im. Żeromskiego w Kielcach po wielu latach zabiegów jest właścicielem całego budynku przy ulicy Sienkiewicza w którym mieści się jego siedziba. Urząd Marszałkowski, któremu teatr podlega zapłaci współwłaścicielom nieruchomości 5 milionów 380 tysięcy złotych. Uregulowanie spraw własnościowych pozwoli sięgnąć po unijne pieniądze na remont.
14-09-2016
Kielce. Sześć premier w nowym sezonie Teatru im. Żeromskiego
Sześć premierowych spektakli, w tym adaptację "Wampira" Władysława Reymonta i sztukę nawiązującą do pogromu kieleckiego, będzie można oglądać w sezonie artystycznym 2016/2017 w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.
14-09-2016
Poznań. Teatr Nowy ruszy w Wielkopolskę
Teatr Nowy rozpoczyna nowy sezon z ośmioma premierami, "Czytnikiem", czyli cyklem spotkań z literaturą, oraz Tygodniem Węgierskim. Chwali się także odświeżoną widownią.
13-09-2016
Poznań. Plany Teatru Nowego na nowy sezon
Osiem premier wystawi w rozpoczynającym się sezonie poznański Teatr Nowy. Pierwszą z nich będzie sztuka "Przesilenia" Davida Greiga i Gordona McIntyre w reżyserii Anny Gryszkówny, którą widzowie na deskach teatru zobaczą 16 września.
06-09-2016
Gorzów Wlkp. Trwa remont Teatru Osterwy
Nowe fotele, nowy fronton, granitowe schody i estetyczny podjazd z ogrodu dla niepełnosprawnych. I to, "czego nie widać": wymieniona cała elektryczność , kable i serwery. Na premierę 17 września nowy fronton teatru nie będzie jeszcze gotowy, ale za to widzowie zasiądą już w nowych, wygodnych fotelach.
31-08-2016
Białystok. Komfortowe warunki dla widzów w odnowionym BTL-u
Wygłuszony hol, klimatyzatory i nowe fotele - takie udogodnienia czekają na publiczność. Białostocki Teatr Lalek zakończył kompleksową, kilkuetapową modernizację dużej sceny.
31-08-2016
Lubuskie. Minister Gliński da 200 mln na inwestycje w kulturze?
Będzie renegocjowany kontrakt terytorialny w zakresie kultury. - Pojawiła się nadzieja na wpisanie nowych inwestycji - mówi marszałek Elżbieta Polak. Województwo lubuskie chce pieniędzy na 15 projektów za prawie ćwierć miliarda złotych.
30-08-2016
Kielce. Będą pieniądze na Centrum Współczesnej Sztuki Tanecznej?
Czy w Kielcach powstanie Centrum Współczesnej Sztuki Tanecznej? Projekt miasta i Kieleckiego Teatru Tańca znalazł się wśród 15 rekomendowanych przez zarząd województwa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
22-08-2016
Zielona Góra. Kulturalny portal marszałka za ponad 1 mln zł
Ponad 700 tys. zł będzie kosztować rozbudowa portalu lubuskiekultura.pl, którego samo stworzenie pochłonęło ponad 360 tys. zł. - Setki informacji o wydarzeniach i możliwość rozwijania swoich paski - zachwalają urzędnicy.
12-08-2016
Białystok. BTL modernizuje scenę przed nowym sezonem
Jesienią zakończy się modernizacja dużej sceny Białostockiego Teatru Lalek. Wyposażona będzie w innowacyjne zaplecze, system elektroakustyczny. Zmodernizowana zostanie również widownia.
04-08-2016
Łódź. Mikrogranty Festiwalu Transatlantyk przyznane
- Braliśmy pod uwagę wartość artystyczną, kulturalną i społeczną danego wydarzenia, a także jego oryginalność i innowacyjność - wyjaśnia Daria Głowacka, koordynator PR festiwalu Transatlantyk. - Chcemy podkreślić lokalność projektów. Stawialiśmy na te, które są silnie związane z Łodzią i miały największy potencjał aktywizacji i integracji lokalnej społeczności.
30-07-2016
Gdańsk. Uroczystość w foyer Teatru Wybrzeże
- Mam wrażenie, że osiągnęliśmy dość dużo, że stanowimy fantastyczny zespół, że dobrze nam się razem pracuje, ale też myślę, że powinniśmy próbować ciągle się rozwijać - powiedział Adam Orzechowski, powołany na stanowisko dyrektora Teatru Wybrzeże.
29-07-2016
Gdańsk. Teatr Wybrzeże z nową salą prób i tarasem widokowym
Pod koniec 2017 roku Teatr Wybrzeże zyska nową kameralną scenę z salą prób oraz taras widokowy w Przejściu Bramnym przy ul. Teatralnej. Wartość projektu to 19,9 mln zł, a unijne dofinansowanie wynosi 11,7 mln zł.
29-07-2016
Łódź. Ponad 27 mln zł na rewitalizację i rozbudowę Muzeum Sztuki
Łódzkie Muzeum Sztuki, posiadające jedną z najstarszych na świecie kolekcji sztuki awangardowej, zrewitalizuje i powiększy swoją infrastrukturę. Prace przeprowadzone zostaną w ramach dwóch projektów o wartości 27 mln zł, które uzyskały wysoką dotację z UE.
29-07-2016
Gdańsk. W zabytkowych obiektach powstanie scena Teatru Wybrzeże
W zabytkowej Starej Aptece i Przejściu Bramnym powstanie nowa mała scena Teatru Wybrzeże. Inwestycja zostanie zrealizowana m.in. dzięki niemal 12 mln zł unijnej dotacji. Prace mają potrwać do końca 2017 r. Po ich zakończeniu teatr będzie dysponował w sumie czterema scenami. Umowa na dofinansowanie z funduszy unijnych prac przy dwóch zabytkowych obiektach, podpisana została w piątek w Teatrze Wybrzeże.
28-07-2016
Gdańsk. Sukcesy Teatru Wybrzeże
Jutro o godzinie 13.00 we foyer Dużej Sceny odbędzie się uroczyste wręczenie nominacji dyrektorskiej na kolejną kadencję Adamowi Orzechowskiemu przez Marszałka Województwa Pomorskiego.
21-07-2016
Kielce. Marszałek rozdzielił 58 milionów
Ponad 58 milionów złotych z Regionalnego Programu Operacyjnego rozdzielił zarząd województwa świętokrzyskiego na inwestycje w zakresie kultury i dziedzictwa kulturowego.
13-07-2016
Bydgoszcz. Chcą zmodernizować Operę i Filharmonię
Opera Nova i Filharmonia Pomorska czekają na zastrzyk pieniędzy. Ta pierwsza zamierza remontować m.in. scenę i kupić instrumenty dla orkiestry za 3 mln zł. Filharmonia przymierza się do potężnej rozbudowy.
12-07-2016
Variete, czyli lekka muza zjada ciężkie miliony
Teatr Variete niedawno otrzymał pół miliona złotych na nowe spektakle. W ciągu dwóch lat z miejskiej kasy dostał już 8 mln zł. To studnia bez dna? - pyta Piotr Ogórek z Polski Gazety Krakowskiej.
11-07-2016
Poznań. Gdzie i kiedy nowa siedziba Teatru Muzycznego?
Jest kolejna lokalizacja dla nowej siedziby Teatru Muzycznego. Miasto jeszcze nie podjęło decyzji: dawny PKS lub św. Marcin.
11-07-2016
Toruń. Marszałek mocno inwestuje w instytucje kultury
Urząd Marszałkowski rozpoczyna prace remontowe w swoich instytucjach kultury. Toruń wzbogaci się o Młyn Kultury, gdzie pojawi się mediateka, sala wystawowa i sala prób.
08-07-2016
Łódź. Mikrogranty Transatlantyk Festivalu aktywizują łodzian
Musical przygotowany przez dzieci, seanse w Starym Kinie czy spektakl z udziałem osób niewidomych - to projekty, które zrealizowano w Łodzi w ramach Mikrograntów PGNiG Transatlantyk Festivalu. W poniedziałek rozpocznie się nabór do drugiej edycji programu.
30-06-2016
Kraków. Variete, Bagatela i Ludowy dostaną ponad milion złotych
Radni zagłosowali nad wsparciem instytucji kultury. Teatr Variété dostanie 500 tys. zł, Bagatela 250 tys. zł, a Ludowy 300 tys. zł na oświetlenie sceniczne.
23-06-2016
Kraków. Variété odzyskuje pół miliona na premiery
W wyniku korekty w budżecie Miasta Krakowa 950 tys. zł wesprze kulturę, z tego 500 tys. powróci do Krakowskiego Teatru Variété. Decyzja w tej sprawie ma zapaść 29 czerwca, podczas sesji Rady Miasta.
22-06-2016
Poznań. Spektakle Polonii i Och-Teatru na dziedzińcu UM
Poznańscy radni przegłosowali zmiany w budżecie. Ponad 150 tys. zł zostanie przekazanych na organizację na dziedzińcu urzędu miasta spektakli teatrów Krystyny Jandy.
21-06-2016
Warszawa. W Sejmie o sprawozdaniu budżetowym resortu kultury
W 2015 r. ministerstwo kultury finansowało lub współfinansowało m.in. 260 placówek szkolnictwa, 34 archiwa i 48 instytucji kultury; w ubiegłym roku powołano kilka nowych placówek - wśród nich Studio Miniatur Filmowych czy Państwowe Wydawnictwo Muzyczne - wynika ze sprawozdania budżetowego MKiDN.
15-06-2016
Toruń. Droszcz i Parda ze stypendiami artystycznymi
Jedenaścioro twórców i animatorów kultury otrzymało stypendia artystyczne Torunia na drugie półrocze 2016. Na wsparcie mogą liczyć aktorzy, fotograficy i muzycy.
14-06-2016
Zachodniopomorskie. Caravan Next, Ekdus i Morze Kultury
Wojewódzki projekt "Morze Kultury", ogólnopolski "EKDUS" i "Caravan Next" o zasięgu europejskim to trzy inicjatywy, dzięki którym w najbliższym czasie powinniśmy częściej słyszeć o wydarzeniach kulturalnych w całym województwie zachodniopomorskim.
09-06-2016
Kraków. Pół miliona na Teatr Variété czy na pomnik Armii Krajowej?
Podczas obrad rady miasta wybuchła awantura o pół miliona złotych, które mają zasilić Teatr Variété. Radny Stanisław Rachwał (PiS) zaproponował, żeby te pieniądze przekazać na budowę pomnika Armii Krajowej na Bulwarach Wiślanych.
08-06-2016
Białystok. Po wakacjach BTL jak nowy
Lepsza akustyka i nowe klimatyzatory - takie udogodnienia będą w teatrze po wakacjach. To już ostatnia część kompleksowej modernizacji dużej sceny BTL, która trwa od 2009 roku.
25-05-2016
Białystok. BTL kończy modernizację dużej sali
Do końca wakacji ma się zakończyć modernizacja dużej sali Białostockiego Teatru Lalek. Bardziej komfortowe warunki dla publiczności, nowy system akustyczny - to nakłady rzędu 2 mln zł i już piąty etap prac w tym miejscu.
24-05-2016
Warszawa. Remont dachu i autorski musical w Romie
Teatr Muzyczny "Roma" szykuje się do kolejnego remontu - tym razem dachu. Dyrektor sceny rozpoczął też przygotowania do superprodukcji, która zastąpi hit "Mamma Mia!".
23-05-2016
Nie będzie festiwalu "Bez granic". Polski minister nie dał pieniędzy
Czeski partner festiwalu pozyskał środki z Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej. Niestety, nie udało się uzyskać dotacji z polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ten grant był kluczowy dla organizacji tegorocznej imprezy. Organizatorzy podjęli więc decyzję o wstrzymaniu organizacji festiwalu w tym roku - czytamy w Polsce Dzienniku Zachodnim.
18-05-2016
Krystyna Janda: Ktoś chce zaszkodzić mojej Fundacji
- Jesteśmy w stanie bez większych zmian funkcjonować jeszcze rok. Co będzie dalej? Chciałabym to wiedzieć - mówi Krystyna Janda w związku ze zmniejszeniem dotacji ministerialnej dla Teatru Polonia i Och-Teatru w rozmowie z Jakubem Pankiem w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
18-05-2016
Kultura z granicami
W tym roku festiwalu teatralnego w Cieszynie jednak nie będzie. "Bez granic" powstał już na początku lat dziewięćdziesiątych i organizowany był, nieprzerwanie, do ubiegłego roku. Jego pomysłodawcami byli nieżyjący już czeski filozof Jakub Matl oraz poeta i dramaturg Jerzy Kronhold - pisze Monika Foltyn-Kubera w Głosie Ziemi Cieszyńskiej.
18-05-2016
Warszawa. Koniec z darmowymi spektaklami na pl. Konstytucji
Krystyna Janda, po otrzymaniu mniejszej dotacji ministerialnej na działalność Teatru Polonia i Och-Teatru, rezygnuje z tegorocznych darmowych pokazów spektakli na placu Konstytucji.
13-05-2016
Wałbrzych. Teatr Szaniawskiego otrzymał dofinansowanie w ramach "Myśli w ruchu".
To dotacja z programu Instytutu Muzyki i Tańca "Myśl w ruchu". Dzięki przyznanej kwocie Teatr zrealizuje trwający od czerwca do października projekt edukacji tanecznej dla młodzieży "Poruszyciele Wałbrzych".
11-05-2016
Cieszyn. Zabrakło pieniędzy na festiwal teatralny "Bez granic"
Nie odbędzie się zaplanowany na czerwiec Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Bez Granic" w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - ogłosili współorganizatorzy ze stowarzyszenia Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Jak przyczynę podali brak funduszy.
07-05-2016
Cieszyn. Festiwal Teatralny "Bez Granic" odwołany?
Festiwal Teatralny "Bez Granic" organizowany w Cieszynie nieprzerwanie od 1990 roku w tym roku się nie odbędzie. Powód? Brak dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
02-05-2016
Opole. Pieniądze na inwestycje i podwyżki płac dla instytucji kultury
Dodatkowe pieniądze na inwestycje i podwyżki płac w instytucjach kultury przekazał zarząd woj. opolskiego. Środki mają być przeznaczone np. na dokończenie tzw. Modelatorni w Teatrze im. Kochanowskiego czy remont pomieszczeń Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.
28-04-2016
Sztuka dzielenia
Minister kultury Piotr Gliński zaczął od kłopotów wizerunkowych. Ale dziś na prawdziwy obraz działań jego resortu składają się już konkretne decyzje: kogo mianować, komu dać, komu zabrać. O programach fimansowanych przez MKiDN piszą autorzy Polityki.
26-04-2016
Łódzkie. Będą nagrody sejmiku dla twórców kultury
Będą nagrody sejmiku województwa łódzkiego dla twórców, artystów, wydarzeń i projektów kulturalnych promujących region łódzki zarówno w kraju jak i za granicą. W kasie województwa przeznaczono na ten cel w sumie 100 tys. zł brutto. Tak zadecydowali we wtorek radni sejmiku.
23-04-2016
Warszawa. Mniejsza dotacja, mniej spektakli u Jandy
Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego drastycznie okrojoną dotację. Krystyna Janda wnioskowała o 1,5 mln zł, dostała 150 tys. zł. W związku z tym teatry Jandy pokażą w przyszłym roku 5 zamiast 10 premier. Nie będzie też darmowych wakacyjnych spektakli na pl. Konstytucji w Warszawie.
20-04-2016
Gdańsk. Opera Bałtycka odwołuje spektakle
W maju w Operze Bałtyckiej nie odbędzie się żaden spektakl operowy czy taneczny. To efekt pustek w kasie instytucji i wycofania się Grupy Lotos z dalszego wspierania tej placówki. Na najbliższe spektakle poczekamy do czerwca.
20-04-2016
Maciej Nowak o polityce kulturalnej w Warszawie
Co się dzieje, że zgasłe gwiazdy neoliberalnej myśli sprzed dwóch dekad ciągle traktowane są jako autorytety, a ich podśmierdujące idee podniecają urzędników? - felieton Macieja Nowaka w Gazecie Wyborczej.
20-04-2016
Tarnów. 300 tys. zł dla Teatru Solskiego
Trzy projekty przeszły pozytywnie procedurę konkursową w ramach naborów organizowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2016. Festiwal Komedii Talia, przegląd spektakli dziecięcych Mała Talia oraz projekt Solski na ludowo zostaną zorganizowane przy wsparciu MKiDN.
20-04-2016
Trójmiasto. Rekordowo niskie granty ministra na kulturę po odwołaniach
Bardzo skromne środki - zaledwie milion złotych - otrzymały trójmiejskie inicjatywy dzięki odwołaniom od wyników grantów ministerialnych na kulturę w ramach programów ministra.
19-04-2016
Warszawa. Jaka będzie stołeczna kultura? Ratusz rozpoczął konsultacje
Jedni eksperci proponują nowe stypendia dla artystów, inni - rezygnację z części zespołów aktorskich w teatrach. Ratusz rozpoczął konsultacje wytycznych do Programu Rozwoju Kultury.
13-04-2016
Łódź. 38 projektów kulturalnych z dofinansowaniem magistratu
Do 300 tys. zł otrzymają z budżetu miasta pozarządowe instytucje na sfinansowanie organizowanych w Łodzi tegorocznych projektów w zakresie kultury, sztuki oraz ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. W konkursie wybrano 38 takich wydarzeń.
13-04-2016
Świętokrzyskie. Szwajcarzy hojni, minister kultury nie za bardzo
41 projektów z województwa świętokrzyskiego otrzyma dofinansowanie z funduszy szwajcarskich - w sumie 1,7 mln zł. Tak hojny nie był minister kultury, który rozpatrywał odwołania od programów ministerialnych.
11-04-2016
Kraków. Wielodzietne rodziny muszą na scenę patrzeć z daleka
Krakowska Karta Rodzinna 3+ miała stanowić szansę na łatwiejszy dostęp do komunikacji, rozrywki i kultury. Ale w niektórych przypadkach bywa utrudnieniem
11-04-2016
Lublin. Monumentalne widowisko o komisarzu Maciejewskim
Ponad 20 aktorów, kilkudziesięciu statystów i sprzęt za setki tysięcy zł. Jednym z punktów programu obchodu 700-lecia Lublina ma może być monumentalny spektakl oparty o jedną z powieści Marcina Wrońskiego o komisarzu Maciejewskim. Przewidywany koszt widowiska to ok. 250 tys. zł. Część z nich może pokryć miasto.
11-04-2016
Rzeszów. Miasto szuka kasy na festiwal "Źródła pamięci..."
Ratusz chce uratować tegoroczną edycję festiwalu "Źródła pamięci. Szajna-Grotowski-Kantor", który nie dostał w tym roku ministerialnej dotacji. Będzie szukać dla niego więcej pieniędzy we własnym budżecie.
05-04-2016
Bydgoszcz. Dotacja na Prapremiery z odwołania
250 tys. zł - tyle po odwołaniu dostanie Teatr Polski od ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego na organizację Festiwalu Prapremier.
29-03-2016
Bydgoszcz. Instytucje kultury podsumowały rok
Z czterech samorządowych kulturalnych instytucji w Bydgoszczy tylko Teatr Polski za 2015 zanotował stratę w wysokości 340 tys. zł.
24-03-2016
Bydgoszcz. Festiwal Prapremier zagrożony?
Teatr Polski przekroczył swój budżet i przejdzie kontrolę finansową. Instytucję odwiedziła mniejsza liczba widzów niż zakładano. O kondycji teatru dyskutowali bydgoscy radni.
24-03-2016
Kultura podniosła emocje
- Czy można zasugerować dyrektorowi, by realizował dodatkowe klasyczne spektakle dla bardziej tradycyjnej publiczności? - pytała radna Szabelska. - Jeśli teatr wyjdzie do szerszej publiczności, na pewno poprawi się frekwencja - tłumaczyła. - Dyrektor teatru ma pełną niezależność, to jego autorski wybór, jaki repertuar chce realizować. Ale dyskutować zawsze można - powiedział prezydent Bruski. Radni dyskutowali o Teatrze Polskim w Bydgoszczy - pisze Anna Stasiewicz w Gazecie Pomorskiej.
24-03-2016
Trójmiasto. Teatry wsparte hojniej przez ministra niż rok temu
W tym roku rekordowo późno, bo dopiero w marcu ogłoszono wyniki programów ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Trójmiasto na tle innych dużych ośrodków tradycyjnie wypada dość blado, choć są organizatorzy, którzy nie mają prawa narzekać. Przeglądamy trójmiejskie wnioski i kwoty dofinansowania z ministerialnej kasy.
24-03-2016
Wałbrzych. Dotacja na Dni Dramaturgii
Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego uzyskał dofinansowanie z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w wysokości 80 000 zł na międzynarodowy projekt "Z ogniem w głowie 2 - Spotkania z niemiecką dramaturgią dla młodzieży".
17-03-2016
Częstochowa. 73 projekty kulturalne otrzymają dofinansowanie
Do podziału było niemal pół miliona złotych. Miejskie pieniądze trafią do stowarzyszeń, fundacji i związków, które chcą zorganizować różne działania kulturalne w Częstochowie. Największe w tym roku dofinansowanie - 37 tys. zł zyskała szósta edycja Festiwalu Sztuki Współczesnej w Przestrzeni Publicznej "ART.eria".
16-03-2016
Dolnośląskie. Od kilku lat rosną nakłady samorządu województwa na kulturę
Od kilku lat rosną nakłady na kulturę w budżecie województwa dolnośląskiego. W tym roku to 88 mln zł, gdy dwa lata wcześniej kwota ta wyniosła 64 mln zł. Samorządowcy podkreślają, że główną zaletą inwestycji w kulturę jest promocja regionu oraz wzrost kreatywności społecznej.
16-03-2016
Lubelskie. Samorządy coraz więcej wydają na kulturę
Rosną wydatki samorządów w dziedzinie kultury. Budowane są nowe placówki, odnawiane zabytki, organizowane cykliczne festiwale. Kultura staje się ważną gałęzią gospodarki, służy podniesieniu jakości życia, zwiększeniu ruchu turystycznego. W Lublinie nakłady na kulturę wzrastają systematycznie od kilku lat - w 2010 r. wydano na te cele prawie 30,8 mln zł, a w 2015 r. było to już ponad 54 mln zł.
16-03-2016
Łódź. Miasto chce zainwestować 150 mln zł w muzea, domy kultury, biblioteki i teatry
W najbliższych latach Łódź zamierza zainwestować 150 mln zł w muzea, domy kultury, biblioteki i teatry. Inwestycje te będą projektami uzupełniającymi program rewitalizacji centrum Łodzi.
16-03-2016
Opolskie. Samorządy rokrocznie wydają miliony złotych na kulturę
Kultura promuje regiony i miasta, wpływa na atrakcyjność oferty dla mieszkańców czy turystów, ale wymaga od samorządów stałego dofinansowania. W tym roku wydatki samorządu woj. opolskiego na instytucje kultury mają wynieść 22,6 mln zł; a Opola ok. 26 mln zł.
16-03-2016
Podlaskie. Samorządy od kilku lat zwiększają wydatki na kulturę
Więcej pieniędzy na kulturę może przełożyć się na budowanie pozytywnego wizerunku, rozwój gospodarczy, ale też integrację mieszkańców - uważają podlaskie samorządy. Województwo i Białystok, stolica regionu, od kilku lat zwiększają wydatki na ten cel.
16-03-2016
Pomorskie. Duża frekwencja na imprezach kulturalnych
Frekwencja w wydarzeniach kulturalnych w Pomorskiem, takich jak spektakle i imprezy masowe jest wysoka, a inwestycje w kulturę podniosły atrakcyjność turystyczną regionu - oceniają władze samorządu wojewódzkiego. W wielu imprezach uczestniczą przyjezdni.
16-03-2016
Śląskie. Nowe inwestycje kulturalne i imprezy przyciągają tłumy
24-krotnie większa frekwencja w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego, 8-krotnie większa w NOSPR, dziesiątki tysięcy gości letnich festiwali - dzięki zrealizowanym w ostatniej dekadzie nowym inwestycjom i wydarzeniom w woj. śląskim ożywił się ruch turystyczny.
16-03-2016
Świętokrzyskie. Inwestycje w kulturę przynoszą korzyści, również finansowe
Oprócz walorów edukacyjnych, inwestycje w kulturę przynoszą korzyści, także finansowe - podkreśla szef Regionalnej Organizacji Turystycznej woj. świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk. W ostatnich latach inwestycje w kulturę to ok. 200 mln zł.
16-03-2016
Warmińsko-mazurskie. Wydarzenia kulturalne mogą być magnesem
Inscenizacja Grunwaldzkiej Bitwy, ale też Olsztyńskie Spotkania Teatralne i opery realizowane przez Filharmonię przyciągają na Warmii i Mazurach największą widownię. Wydarzenia kulturalne, podobnie jak atrakcje turystyczne, mogą być magnesem - oceniają samorządowcy.
16-03-2016
Warszawa. Dotacje dla czasopism w ogniu krytyki
Wyniki konkursu na wsparcie czasopism zawsze wywołują emocje. Tym razem protesty dochodzą też ze strony pism, które dotację otrzymały. Listy otwarte podpisali m.in. Martin Pollack, Tomas Venclova czy Edward Lucas.
16-03-2016
Wielkopolska. Samorząd z coraz większym wsparciem dla kultury
Prawie 102 mln zł - czyli ponad 4 mln więcej niż rok wcześniej -zamierza przeznaczyć w tym roku na instytucje kultury, działania kulturalne czy ochronę zabytków wielkopolski samorząd. Kultura była w ostatnich latach sposobem na promocję regionu w kraju i na świecie.
16-03-2016
Zachodniopomorskie. Samorządy dokładają do kultury i liczą na gości
W 2015 r. wydarzenia zorganizowane przez instytucje kultury, których organizatorem jest samorząd województwa zachodniopomorskiego odwiedziło blisko pół miliona osób. Samorządy dokładają do przedsięwzięć kulturalnych i liczą na gości.
14-03-2016
Norma zero
Norma zero brzmi groźnie dla kogoś, kto nie wie, że za tą nazwą nie kryje się nieróbstwo, tylko ciężka praca nad przygotowaniem spektaklu, za który dodatkowe wynagrodzenie jest skromnym, symbolicznym często dodatkiem do gołej pensji - pisze na swoim blogu Marek Weiss, dyrektor Opery Bałtyckiej w Gdańsku.
14-03-2016
Bydgoszcz. Po spotkaniu z marszałkiem zespół Opery liczy na zmiany
- Myślę, że marszałek rozumie nasze problemy i złożoność sytuacji. Jestem dobrej myśli - mówił Jerzy Doliński po wyjściu z Urzędu Marszałkowskiego.
11-03-2016
Dolnośląskie. Samorząd województwa przeznaczył na projekty ESK 19 mln zł
19 mln zł przeznaczy Dolnośląski Urząd Marszałkowski na projekty organizowane w ramach programu artystycznego Europejskiej Stolicy Kultury. Dofinansowane zostaną wydarzenia odbywające się we Wrocławiu - mieście, które jest w tym roku ESK - oraz w innych częściach regionu.
11-03-2016
Kalisz. Jest dotacja dla kaliskiego teatru
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu "Kultura dostępna". Program wspiera działania skierowane do szerokiego grona odbiorców, a przede wszystkim ma ułatwiać dostęp do kultury.
11-03-2016
Kielce. Kubuś dofinansowany przez ministra kultury
97 tys. zł dotacji dostanie od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na dwa projekty Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach. Pieniądze pójdą na II Wakacyjny Festiwal Sztuki dla Dzieci Hurra! ART.! (71 tys. zł) i kontynuację programu "Teatr, Mama, Tata i Ja" (26 tys. zł).
11-03-2016
Łódź. Ministerstwo Kultury przekaże łódzkim muzeom i teatrom 2,8 mln zł
Ok. 2,8 mln zł dotacji z Ministerstwa Kultury otrzymały na 2016 r. łódzkie placówki kultury. Pieniądze przeznaczone zostaną na realizację wystaw, spektakli, festiwali oraz remonty teatrów w Łodzi.
11-03-2016
Poznań. Miasto podzieliło pieniądze na kulturę
Miasto ogłosiło wyniki konkursów na miejskiej dotacje dla organizacji pozarządowych. Na 154 różnych wydarzeń i projektów rozdzielono 8 mln zł. Najwięcej dostał festiwal Malta, ale miasto wspomoże też m.in. festiwal Spring Break, pismo "Czas Kultury" i inicjatywy na Łazarzu.
10-03-2016
Poznań. Zamkną dom kultury na Jeżycach?
Twórcy jeżyckiego Centrum Amarant skarżą się na brak pieniędzy. Być może będą musieli ograniczyć swoją działalność albo nawet zamknąć dom kultury.
10-03-2016
Wałbrzych. Teatr Lalki i Aktora z dotacją ministra kultury
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach "Programu Edukacja - priorytet 1 - Edukacja kulturalna" na dwa projekty Teatru Lalki i Aktora.
09-03-2016
Białystok. Pół miliona złotych na kolejny remont w teatrze lalek
Poprawiona zostanie akustyka dużej sceny, wymienione zostaną także fotele dla widzów. Pieniądze na modernizację przyznał minister kultury.
09-03-2016
Bytom. Opera znowu będzie beżowo-kremowa
Remont podzielony na etapy. Do końca roku już teraz imponujący wyglądem gmach Opery Śląskiej wypięknieje. Taki będzie przewidywany skutek rozpoczętych niedawno gruntownych prac modernizacyjnych.
09-03-2016
Częstochowa. Minister kultury rozdzielił pieniądze
Już wiemy, które wnioski o dotacje z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały przyjęte i jak podzielono pieniądze. Dofinansowanie otrzymały dwie duże imprezy muzyczne organizowane w Częstochowie: festiwale "Gaude Mater" i wiolinistyczny im. Hubermana. Wsparcia nie dostały m.in. muzeum i teatr.
09-03-2016
Gniezno. Projekt Teatru Fredry otrzymał dofinansowanie
Do gnieźnieńskiego teatru ponownie zawitają artyści-rezydenci. Teatr Fredry otrzymał 61 000 zł na realizację innowacyjnych działań artystyczno-edukacyjnych w ramach projektu ReStart - Łańcuch Sztuki. Kontynuacja".
09-03-2016
Lublin. Program "Bardzo Młoda Kultura" w CSK
Centrum Spotkania Kultur podpisało porozumienie o współpracy z 25 organizacjami z całej Lubelszczyzny. Razem z domami kultury, bibliotekami i organizacjami pozarządowymi będzie realizowało program "Bardzo Młoda Kultura".
08-03-2016
Bydgoszcz-Toruń. Kogo wsparło ministerstwo, a kogo nie
Bez pieniędzy z resortu będą sobie musiały poradzić m.in. takie instytucje jak Teatr Polski w Bydgoszczy, toruński Teatr Impresaryjny i MCK.
08-03-2016
Gdańsk. Związkowcy Opery Bałtyckiej wrócili pod UM
Zgodnie z zapowiedzią w poniedziałkowy ranek członkowie NSZZ Solidarność Opery Bałtyckiej wznowili swój protest. - Żebyśmy w ogóle usiedli do rozmów, urząd musi najpierw cofnąć zakaz podwyżki o 200 zł dla każdego pracownika Opery, tak jak nam od stycznia obiecał dyrektor Marek Weiss - mówi Krzysztof Rzeszutek, artysta chóru.
08-03-2016
Kielce. Dwa projekty Teatru Kubuś dofinansowane
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach Programu Edukacja - priorytet 1 - Edukacja kulturalna. Teatr Lalki i Aktora Kubuś otrzymał dofinansowanie na dwa projekty.
08-03-2016
Świętokrzyskie. Kultura z minimalnymi dotacjami
Zaledwie kilkanaście wniosków przygotowanych przez świętokrzyskie instytucje kultury otrzymało dotacje z programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2016 rok. Do wzięcia w sumie było 250 milionów złotych, do naszych beneficjentów trafi około 1,9 miliona.
07-03-2016
Białystok. Folk i niezależne teatry z ministerialna dotacją
W ministerstwie kultury rozstrzygane są właśnie programy na rok 2016. Już wiadomo, kto otrzymał dotacje w ramach takich programów jak "kultura ludowa i tradycyjna" oraz "teatr i taniec". Są wieści dobre i nie
03-03-2016
Gniezno. Kolejna dotacja dla Teatru Fredry
Tym Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego doceniło wniosek "Wymiana dachu oraz konserwacja sali widowiskowej Teatru" w programie Rozwój Infrastruktury Kultury 2016 w priorytecie Infrastruktura kultury. Teatrowi gnieźnieńskiemu przyznano dofinansowanie w wysokości 450 000 zł.
03-03-2016
Lublin. Dotacje od ministra przyznane
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zdecydował komu przyzna dotacje na projekty artystyczne w 2016 roku. Na liście znalazły się lubelskie placówki, choć nie obyło się bez niespodzianek.
03-03-2016
Gdańsk. Protest operowy zawieszony
Choć rozpoczętą 1 marca głodówkę związkowcy z Opery Bałtyckiej zawiesili już następnego dnia, zapowiadają, że protestów będzie więcej.
02-03-2016
Borys Godunow wciśnięty do świetlicy gminnego ośrodka kultury?
Kilka dni temu, w publikacji "Bunt w Operze Nova, czyli sztuka to nie towar przynoszący duży zysk!", przedstawiliśmy opinię (treść listu otwartego) Jerzego Dolińskiego, przewodniczącego związków zawodowych funkcjonujących w operze, oraz zdanie radnego Romana Jasiakiewicza, który od lat wspiera bydgoskich artystów, uważającego, że pieniądze można wydawać w bardziej racjonalny sposób. W odpowiedzi na opinie pracowników opery oraz naszą publikację otrzymaliśmy drugi list otwarty, tym razem Piotra Całbeckiego, marszałka województwa - pisze Hanna Walenczykowska w Expressie Bydgoskim.
02-03-2016
Bydgoszcz. XXIII Festiwal Operowy wsparty przez miasto
Tegoroczny, XXIII Bydgoski Festiwal Operowy potrwa od 23 kwietnia do 8 maja. Tradycyjnie już przedstawienie premierowe przygotowują gospodarze, czyli zespół bydgoskiej opery. W tym roku będzie to opera Giuseppe Verdiego "Don Carlos" w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego, z kierownictwem muzycznym sprawowanym przez Piotra Wajraka i scenografią Anny Sekuły.
02-03-2016
Gdańsk. Związkowcy z NSZZ "Solidarność" Opery protestują
30 proc. wzrost płac - oto główny postulat protestującej załogi Opery Bałtyckiej. Po dwóch latach bezskutecznego sporu ogłosili głodówkę. Wieczorem związkowcy zostali w asyście policji wyproszeni z Urzędu Marszałkowskiego. W chwili zamykania wydania przed budynkiem protestowały dwie osoby.
02-03-2016
Kraków. Dotacje na krakowskie festiwale
Ministerstwo Kultury opublikowało listę dotacji na wydarzenia muzyczne, teatralne i filmowe. W Małopolsce najwięcej przyznano Łaźni Nowej na organizację festiwalu Boska Komedia. Festiwale Emanacje oraz Unsound nie otrzymały wsparcia.
02-03-2016
Odzyskiwanie talentów
- Rozumiem, że możemy i powinniśmy mówić o misji programowej, bo korzystając z publicznego grosza, nie możemy iść na łatwiznę, w stronę fars, schlebiania niskim gustom, machania nóżkami. Ale ludzie w kulturze zarabiają naprawdę strasznie, dojmująco mało - o tym trzeba mówić. I to jest ważne zadanie, które chciałabym jeszcze zrealizować - mówi Danuta Marosz, dyrektor naczelna Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu, w rozmowie z Michałem Centkowskim.
02-03-2016
Związkowcy Opery Nova czują się pokrzywdzeni. Marszałek Całbecki zabiera w tej sprawie głos
Na razie jednak marszałek robi to w liście otwartym. A przedstawiciele związków zawodowych opery w Bydgoszczy czekają na spotkanie. - Nie chcę tego w tej chwili komentować. Czekam na spotkanie z marszałkiem Całbeckim, nie będę z nim rozmawiał za pośrednictwem mediów - mówi Maciej Figas, dyrektor Opery Nova.
01-03-2016
Gdańsk. Protest głodowy pracowników Opery Bałtyckiej
Trzech związkowców z NSZZ "Solidarność" z Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku 1 marca w godzinach porannych rozpoczęło protest głodowy w Urzędzie Marszałkowskim. Głównym powodem protestu jest zablokowanie przez marszałka podwyżek, które od początku roku mieli otrzymać pracownicy opery.
01-03-2016
Podkarpackie. Więcej pieniędzy w budżecie
Budżet województwa na ten rok, rekordowo niski, powoli puchnie. Radni zgodzili się go zwiększyć o 80 mln złotych. Pieniądze pójdą na inwestycje i podwyżki pensji w jednostkach kultury.
27-02-2016
Łódź. Ministerialne pieniądze na kulturę
Na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można znaleźć wyniki I naboru wniosków do ministerialnych programów.
26-02-2016
600 tys. zł z budżetu marszałka. Kulturalna dotacja dla Koszalina czy polityczny deal?
Czemu służy 400 tys. z budżetu województwa przyznane na potrzeby Bałtyckiego Teatru Dramatycznego i 200 tys. dla Filharmonii Koszalińskiej? - Zrównoważeniu dostępu do kultury w województwie - przekonuje Radosław Soćko z Urzędu Marszałkowskiego. Dlaczego nie ma takich dotacji dla instytucji kultury prowadzonych przez Szczecin, np. dla Teatru Współczesnego, który obchodzi w tym roku 40-lecie? - pyta Ewa Podgajna w Gazecie Wyborczej - Szczecin.
26-02-2016
Bunt w Operze Nova, czyli sztuka to nie towar przynoszący duży zysk!
Związkowcy Opery Nova twierdzą, że instytucja otrzymuje za mało, by mogła się rozwijać. Urząd Marszałkowski w Toruniu udowadnia, że tak nie jest. Do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu dotarł list otwarty podpisany przez Jerzego Dolińskiego, przewodniczącego Związku Zawodowego Pracowników Opery Nova w Bydgoszczy. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pracownicy opery nie ograniczą się tylko do listu - pisze Hanna Walenczykowska w Expressie Bydgoskim.
25-02-2016
Bydgoszcz. Związkowcy z Opery Nova piszą do marszałka
- Przez ostatnie pięć sezonów opera nie dostała od samorządu ani złotówki więcej - mówi Jerzy Doliński, przewodniczący związku zawodowego Opery Nova.
24-02-2016
Koszalin. Sejmik dołożył do teatru i filharmonii
Wczoraj na sesji sejmiku zachodniopomorskiego jednogłośnie została przegłosowana uchwała w sprawie dofinansowania działalności Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie oraz Filharmonii Koszalińskiej.
17-02-2016
Gdynia. Skromny budżet na projekty kulturalne
Po Sopocie granty na kulturę dla organizacji pozarządowych rozdała także Gdynia. W puli znalazło się 375 tysięcy zł, które podzielono między 12 instytucji. Przygotują one 14 projektów. Wiosną planowany jest drugi konkurs z pulą 90 tys. zł.
17-02-2016
Szczecin. Rozbudowa Teatru Polskiego za 63 mln zł?
Od wielu miesięcy wiadomo, że rozbudowy Teatru Polskiego nie uda się sfinansować z unijnym wsparciem. We wtorek na spotkaniu komisji kultury marszałek województwa mówił o potrzebie zawiązania koalicji, która umożliwi zrealizowanie projektu wartego 63 mln zł.
16-02-2016
Opole. Prezydent wesprze instytucje kultury UMWO
Pół miliona złotych trafi z miejskiego budżetu na wydarzenia kulturalne organizowane przez samorząd wojewódzki. - Trudno oddzielić kulturę województwa od tej w mieście - mówił prezydent Wiśniewski.
15-02-2016
Opole. Miasto wesprze Teatr im. Kochanowskiego i nie tylko
500 tys. zł wsparcia przekaże w tym roku miasto Opole instytucjom kultury podległym samorządowi woj. opolskiego. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na współorganizację 41. edycji Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska", które odbędą się w dniach 5-10 kwietnia.
12-02-2016
Łódź. 150 mln zł na modernizację budynków instytucji kultury
Co najmniej 15 budynków łódzkich instytucji i placówek kultury zostanie zmodernizowanych w najbliższych latach kosztem 150 mln złotych. O planowanych inwestycjach poinformowała w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
12-02-2016
Opole. Ludzie kultury chcą zmian w zasadach przyznawania pieniędzy
Animatorzy kultury z Opola domagają się od prezydenta zmiany zasad przyznawania pieniędzy na wydarzenia. Chcą rozszerzenia składu komisji konkursowej, wydzielenia puli na imprezy rozrywkowe i przede wszystkim zwiększenia dotacji na samą kulturę.
09-02-2016
Sopot. Rozdano granty na kulturę
Kto dostał duże dofinansowanie, a kto liczyć musi na inne źródła, by móc realizować swoje projekty? Sprawdziliśmy jacy artyści otrzymali środki z Otwartego Konkursu Ofert w dziedzinie kultury w Sopocie. Instytucjom pozarządowym przekazano ponad 781 tys. zł.
06-02-2016
Bydgoszcz. Duże pieniądze do dyspozycji Teatru Polskiego
Teatr Polski ma okazje sprawdzić się w nowej roli. Jako jedyna instytucja w regionie został koordynatorem ogólnopolskiego programu edukacyjnego Bardzo Młoda Kultura. Na jego realizację dostanie 831 tys. zł.
05-02-2016
Bydgoszcz. Teatr Polski wyróżniony przez NCK
Teatr Polski dostanie 831 tysięcy złotych. Między innymi na działania edukacyjne. Bydgoska scena jako jedyna instytucja w regionie i jako jedna z szesnastu w całej Polsce została wybrana operatorem wojewódzkim programu Narodowego Centrum Kultury "Bardzo Młoda Kultura".
04-02-2016
Lublin. Centrum Spotkania Kultur operatorem programu "Bardzo Młoda Kultura"
Centrum Spotkania Kultur w Lublinie operatorem regionalnym ogólnopolskiego programu "Bardzo Młoda Kultura 2016-2018", dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, w wysokości 846 000 złotych. Projekt rusza już w tym roku, połowa z całościowego budżetu w wysokości 1 200 000 złotych, sfinansuje realizację zajęć edukacji kulturowej dla dzieci i młodzieży w całym województwie lubelskim.
04-02-2016
Lublin. CSK otrzyma dotację od Narodowego Centrum Kultury
Powstające w Lublinie Centrum Spotkania Kultur będzie regionalnym operatorem programu Bardzo Młoda Kultura realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury. Dostanie na ten cel prawie 850 tys. zł.
04-02-2016
Sopot. Miasto dopłaci firmie, która przebudowała Operę Leśną
Sopot zapłaci 16 mln 360 tys. zł firmie Alstal, która odpowiedzialna była za modernizację Opery Leśnej. Miasto i wykonawca prac podpisali ugodę, która zakończyła ciągnący się od kilku lat spór. Żeby zdobyć pieniądze, Sopot wyemituje obligacje komunalne.
02-02-2016
Częstochowa. Teatr Mickiewicza czeka przebudowa
Teatr wymaga przebudowy, która może kosztować 40 milionów zł. Dzięki temu artystów będzie mogła oglądać większa publiczność.
01-02-2016
Katowice. Dobiega końca remont Akademii Muzycznej
Kończy się rewitalizacja zabytkowego budynku Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Podczas remontu m.in. odrestaurowano unikatowe polichromie z początku XX w. Pierwsze koncerty w odnowionej auli odbędą się w kwietniu.
30-01-2016
Warszawa. Szkoła o. Rydzyka jednak dostanie 20 mln zł
Premier Beata Szydło zapowiada, że podczas prac nad budżetem w Senacie wróci poprawka przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
29-01-2016
Kraj. Poprawka ws. 20 mln zł na szkołę o. Rydzyka wycofana
Poprawka PiS przeznaczająca 20 mln zł na Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu została wycofana - poinformował w czwartek wieczorem, przed głosowaniami ws. budżetu na 2016 r., marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
28-01-2016
Kraj. PiS zabrał teatrom i przekazał 20 mln zł na szkołę o. Rydzyka
Po 10 mln na "wydatki majątkowe" i "wydatki bieżące" zdecydowała się przekazać Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu sejmowa komisja finansów publicznych. Odpowiednią poprawkę do budżetu na 2016 r. zgłosił wicemarszałek Sejmu i przewodniczący klubu PiS Ryszard Terlecki. Zdaniem PO sprawą z urzędu powinna zająć się prokuratura.
27-01-2016
Opole. Ratusz dotuje kulturę
Miejscy radni na najbliższej sesji mają zatwierdzić przekazanie 500 tys. zł na jednostki kultury podległe urzędowi marszałkowskiemu. Ten deklaruje z kolei, że może pomóc w sięgnięciu po środki ministerialne na remonty obiektów sportowych.
26-01-2016
Białystok. Magistrat podzielił pieniadze na kulturę
Największe wsparcie otrzymają lalkarze na festiwal "Lalkanielalka". Na dotację mogą liczyć też organizatorzy Juwenaliów, fundacje teatralne, żeglarze z Akademickiego Yacht Clubu czy... Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego.
22-01-2016
Trójmiasto. Kto ile ma? Budżety teatrów
Trójmiejskie teatry mają różnych organizatorów, inną liczbę scen do utrzymania, różne aspiracje i, co za tym idzie, różne budżety. Postanowiliśmy sprawdzić jakimi środkami dysponują największe trójmiejskie teatry.
14-01-2016
Będzin. Finał Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
Blisko 1500 osób z Polski oraz Ukrainy i Białorusi weźmie udział w rozpoczętych w czwartek finałowych przesłuchaniach XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Impreza uchodzi za największy kolędowy przegląd w Polsce.
12-01-2016
Łódź. Miasto da pieniądze artystom
Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 stycznia. Łączna pula, o którą można się starać, to 114 tys. zł.
07-01-2016
Łódź. 44 mln zł na rewitalizację i unowocześnienie muzeów
Trzy łódzkie Muzea: Kinematografii, Tradycji Niepodległościowych oraz Miasta Łodzi otrzymają łącznie ok. 44 mln zł na rewitalizację i unowocześnienie przestrzeni wystawienniczej. Prace remontowe i konserwacyjne rozpoczną się w tym roku i potrwają ok. trzy lata.
31-12-2015
Częstochowa. Budżet dla kultury
Radni uchwalili budżet na 2016 r. Wiadomo już, ile pieniędzy przeznaczono dla instytucji kultury.
31-12-2015
Warmińsko-mazurskie. Sejmik przyjął budżet na 2016 rok
Sejmik woj. warmińsko-mazurskiego przyjął budżet na 2016 rok, który zgodnie określono mianem "oszczędnego". Nie przewiduje on pieniędzy na remonty dróg, znacznie zmniejszono dotacje dla szpitali i placówek kulturalnych.
30-12-2015
Lublin. 18 mln zł dla CSK
1 mld 61 mln zł wyniosą dochody województwa lubelskiego w 2016 roku. Wydatki szacowane są na kwotę 1 mld 83 mln zł. W środę radni sejmiku zajmą się projektem uchwały w sprawie przyszłorocznego budżetu. Dla Centrum Spotkania Kultur zaplanowano kwotę 18 mln zł.
30-12-2015
Opole. Teatr będzie oddłużony
Na dwóch największych instytucjach kultury w regionie ciążą kredyty zaciągnięte przez ich wcześniejszych dyrektorów. Wkrótce ich nowi szefowie będą mogli odetchnąć z ulgą. Zarząd województwa na koniec roku wygospodarował środki na spłatę ich zobowiązań.
28-12-2015
Kraków. Miasto porozumiało się z rodziną Rydlów co do przyszłości "Rydlówki"
Władze Krakowa porozumiały się z rodziną Rydlów co do przyszłości Regionalnego Muzeum Młodej Polski "Rydlówka". Będzie ona funkcjonowała w ramach Muzeum Historycznego, a zanim ponownie zostanie udostępniona zwiedzającym, przejdzie modernizację.
28-12-2015
Opole. Pieniądze na kulturę podzielone
Ponad 22,5 mln zł wyda na instytucje kultury w przyszłym roku opolski urząd marszałkowski. Natomiast ratusz przeznaczy na ten cel 25,2 mln zł. Trzeba jednak pamiętać, że w tej kwocie jest ponad 8 mln zł zarezerwowanych na realizację wystawy stałej w Muzeum Polskiej Piosenki.
24-12-2015
Gdańsk. Będą wystarczające środki na kulturę
Pomorski sejmik przyjął budżet na 2016 rok. Ok. 35 proc. będzie przeznaczone na inwestycje. Największe zaplanowano w transporcie oraz w zdrowiu i kulturze.
23-12-2015
Bydgoszcz. Mniej pieniędzy na kulturę w 2016
W przyszłorocznym budżecie województwa brakuje środków na kulturę. Mniej dostaną opera, filharmonia, obcięto dotowanie Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego i Bydgoskiego Festiwalu Operowego, a konkurs im. Paderewskiego nie dostanie nic.
18-12-2015
Co dolega rzeszowskiej kulturze
Co dolega rzeszowskiej kulturze? Brak wizjonerskich pomysłów, oryginalnych, niepowtarzalnych oraz brak dbałości o rozwijanie kultury wysokiej, którą trzeba traktować jak inwestycję w wizerunek. Ona nigdy nie przyciągnie tysięcznej widowni, ale to po niej oceniane jest miasto. Na razie władze miasta chętniej zaspokajają masowe oczekiwania, umizgują się tłumom - pisze Magdalena Mach w Gazecie Wyborczej - Rzeszów.
08-12-2015
Białystok. Radni PiS tną wydatki na operę
Radni PiS nie dadzą na operetkę. Tną miejską dotację dla podlaskiej opery. Zamiast 1,8 mln zł oferują 300 tys.
08-12-2015
Toruń. Festiwal Kontakt zagrożony?
Urząd Marszałkowski zagwarantował w 2016 roku każdemu z trzech festiwali w regionie po 250 tys. zł. W Teatrze Horzycy pytają: Co z resztą wsparcia? Zdaniem Jadwigi Oleradzkiej Urząd Marszałkowski chce zaoszczędzić na "Kontakcie", aby wygospodarować fundusze na nową instytucję - Kujawskie Centrum Muzyki.
07-12-2015
Białystok. Radni nie chcą finansować Opery i Filharmonii Podlaskiej
Większość w radzie miasta Białegostoku, którą stanowią radni PiS, nie chce finansować produkcji Opery i Filharmonii Podlaskiej z budżetu miasta. W projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano na ten cel 1,8 mln zł. Radni chcą zostawić tylko 300 tys. zł.
04-12-2015
Białystok. Mniej pieniędzy dla Opery od radnych
Powtarza się sytuacja sprzed roku. Opera może mieć mniej pieniędzy.
30-11-2015
Pomorskie. 35 proc. na inwestycje w projekcie budżetu na 2016 r.
Ok. 35 proc. budżetu województwa pomorskiego w przyszłym roku ma być przeznaczone na inwestycje - przewiduje projekt dokumentu. Planowane jest m.in. rozpoczęcie remontu dróg i teatru w Gdańsku. Według opozycyjnego PiS, projekt wymaga zmian.
26-11-2015
Kielce. WDK walczy o dotację na "Bardzo młodą kulturę"
Warsztaty, szkolenia i granty dla instytucji i osób wspierających edukację kulturalną - to tylko niektóre działania, jakie kielecki WDK chce realizować w ramach programu "Bardzo młoda kultura". Gra toczy o 1,2 mln zł na trzy lata.
25-11-2015
Wrocław. Więcej pieniędzy dla Teatru Polskiego
Marszałek Cezary Przybylski przedstawił budżet województwa dolnośląskiego na 2016 r. Na przyszły rok zaplanowano więcej pieniędzy na drogi, sport, ale i na Teatr Polski.
16-11-2015
Piotr Gliński: Naszym prawem będzie ocena tego, co wartościowe
- Będę chciał umożliwić funkcjonowanie tym artystom, środowiskom i instytucjom, które dotąd miały bardzo utrudniony albo nie miały żadnego dostępu do środków publicznych - mówi w wywiadzie z PAP prof. Piotr Gliński. Za zmiany odpowiedzialny ma być Krzysztof Czabański.
14-11-2015
Wrocław. Jest projekt budżetu na przyszły rok
Dochody i wydatki Wrocławia w 2016 roku będą mniejsze niż w tym roku. Spośród miejskich inwestycji kultury najwięcej, bo 16 mln zł, trafi do Narodowego Forum Muzyki. Instytut Grotowskiego dostanie 4,1 mln zł. Na remont południowego skrzydła Pałacu Królewskiego, w którym ma powstać Muzeum Teatru, przeznaczono 5,6 mln zł.