Ostatnie dni i śmierć papieża Jana Pawła II

02-04-2005
01-04-2007
Warszawa. Konkurs na dramat o Papieżu-Polaku rozstrzygnięty
Mariusz Bieliński sztuką "Mrok" wygrał "Konkurs na dramat inspirowany życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II".
13-07-2006
Warszawa. Konkurs na dramat inspirowany spuścizną Jana Pawła II
Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie ogłasza konkurs na dramat inspirowany życiem, myślą i twórczością Jana Pawła II.
01-06-2006
Św. Jan Paweł od Aktorów
04-04-2006
Mam poczucie straty
Pół dorosłego życia MARTA KALMUS spędziła w Krakowie. Tam studiowała, a później grała na deskach Teatru Starego. Nigdy jednak nie spotkała się z Papieżem, który podczas każdej podróży po Polsce właśnie tam szukał wytchnienia. Znała Wojtyłę z opowieści i anegdot swojej pani profesor, Danuty Michałowskiej, przyjaciółki Karola z okupacyjnych lat konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego.
01-04-2006
Papież też był aktorem
Długo zastanawialiśmy się, czy powinniśmy grać spektakl w sobotę wieczorem. W końcu stwierdziliśmy, że przecież Papież też był aktorem i zrozumie to. Sztuka skończyła się pięć minut przed Jego śmiercią... - wspomina aktorka Grażyna Bułka w Gazecie Wyborczej - Katowice.
21-03-2006
Lublin. Wydanie listu do artystów Jana Pawła II
Wydawnictwo Gaudium przygotowuje na urodziny Jana Pawła II specjalne wydanie papieskiego "Listu do artystów". "List..." uzupełnią komentarze 95 wybitnych ludzi kultury i sztuki.
22-02-2006
Kraków. Muzyczny hołd dla Jana Pawła II
Muzyczny hołd dla Jana Pawła II przygotowują krakowscy artyści. W pierwszą rocznicę śmierci Papieża solidarnie koncertować będą m.in. Opera i Filharmonia Krakowska oraz Sinfonietta Cracovia.
29-12-2005
Kultura polska w 2005 roku
Sukces Rafała Blechacza w XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina należał do najgłośniejszych polskich wydarzeń kulturalnych 2005 roku w mijającym roku.
29-12-2005
Kulturalny rok 2005 wg Ewy Michnik
- To, co najsilniej poruszyło mnie w tym roku, nie daje się porównać z żadnymi, nawet najważniejszymi wydarzeniami ze świata sztuki, polityki czy gospodarki: śmierć papieża Jana Pawła II - mówi EWA MICHNIK, dyrektor Opery Wrocławskiej.
30-10-2005
Monolog
Czuję pustkę, stratę i jest mi smutno. Nie wiem, czy dzisiaj, w kontekście śmierci Ojca Świętego, będę umiała opowiadać o swojej pracy. Nie chcę udawać, że nic się nie zmieniło. Cały świat o tym myśli. Wszystko inne przestaje być ważne - monologuje Małgorzata Kożuchowska w Foyer.
13-08-2005
Warszawa. Misterium dla Ojca Świętego
W niedzielę, 14 sierpnia na pl. Teatralnym, w godzinę śmierci papieża Jana Pawła II [na zdjęciu], na pięciu scenach ułożonych w kształt litery M, rozpocznie się niezwykłe widowisko o życiu, cierpieniu i drodze per crucem ad lucem (przez krzyż do światła).
01-06-2005
Ojczyzna święta i teatralna
- Polska jest Wielką Improwizacją. Niestety. Niestety nie jest wielką powieścią realistyczną i może na szczęście nie jest tragedią antyczną. Jest nieprzekładalnym na języki obce monologiem wygłaszanym z głowy i - ma się rozumieć - na jakimś podwyższeniu wysokim - mówi Jerzy Pilch w rozmowie z Jackiem Rakowieckim.
17-05-2005
Watykan. Benedykt XVI obejrzy film o Janie Pawle II
W czwartek (19 maja) w watykańskiej Auli Pawła VI odbędzie się nadzwyczajny pokaz filmu "Karol - historia człowieka, który został papieżem" w reżyserii Giacomo Battiato z Piotrem Adamczykiem (na zdjęciu) w roli głównej.
09-05-2005
Włochy. Zdjęcia do filmu o Janie Pawle II we wrześniu
We wrześniu rozpoczną się zdjęcia do drugiej części włoskiego filmu o Janie Pawle II z Piotrem Adamczykiem w roli głównej. Będzie to ciąg dalszy filmu "Karol - człowiek, który został papieżem" [na zdjęciu] nadanego w kwietniu przez telewizję komercyjną Mediaset.
19-04-2005
Bielsko-Biała. Nowe sceny w filmie "Tryptyk rzymski"
Po śmierci Jana Pawła II zmieni się ostateczny kształt filmowej wersji poematu Karola Wojtyły "Tryptyk Rzymski" [na zdjęciu], która powstaje w bielskim studiu filmowym Anima Media. W obrazie znajdą się prawdopodobnie sceny z pogrzebu papieża.
19-04-2005
"Hiob" rapsodyczny
Ponad 2 tys. widzów uczestniczyło we Wrocławiu w premierze "Hioba" Karola Wojtyły w adaptacji i reżyserii Janusza Telejki. Sztukę przygotowano w konwencji teatru rapsodycznego, w którym najbardziej spełniała się twórczość Wojtyły - pisze Marek Zygmunt.
14-04-2005
Rzym. Konferencja prasowa realizatorów filmu o Papieżu
- Moje pokolenie zna tylko jednego papieża - Jana Pawła II - powiedział Piotr Adamczyk na konferencji prasowej po dzisiejszym (14 kwietnia) pokazie filmu "Karol - człowiek, który został papieżem" na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. - Nie możecie sobie nawet wyobrazić, kim był Ojciec Święty dla mojego narodu - dodał warszawski aktor grający Karola Wojtyłę [na zdjęciu].
14-04-2005
Rzym. Pokaz prasowy filmu "Karol - człowiek, który został papieżem"
Na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie zostanie w czwartek, 14 kwietnia, przed południem zaprezentowany na pokazie prasowym włoski film telewizyjny o młodości i krakowskich latach Karola Wojtyły "Karol - człowiek, który został papieżem" z polskim aktorem Piotrem Adamczykiem w roli głównej [na zdjęciu].
14-04-2005
"A sweet tooth for Song and Music:" The Pope's "Polish Sin"
The late Pope John Paul II once remarked of himself: "I have a sweet tooth for song and music. This is my Polish sin." Apparently his countrymen are not too zealous about following the Pope on this point, as the postponement of the comedy "The Holy Father's Skis" serves to demonstrate.
13-04-2005
Wypłynąć na głębię
Na dzień przed pogrzebem Jana Pawła II, czytam w "Rzeczpospolitej" wypowiedź Krzysztofa Warlikowskiego: "Ja, reżyser teatralny, od tygodnia czuję się w naszym kraju jak człowiek zakazany. Zastanawiam się, czy zakaz kultury w związku ze śmiercią Jana Pawła II jest słuszny". Któryż to spektakl pana Warlikowskiego jest tak znakomity, że jego chwilowe niegranie przyniesie uszczerbek naszej kulturze? - oburza się Temida Stankiewicz-Podhorecka.
13-04-2005
Warszawa. Raban wokół "Nart" w Narodowym
Spektakl "Narty Ojca Świętego", zdjęty z repertuaru warszawskiego Teatru Narodowego po śmierci papieża, prawdopodobnie zostanie wznowiony w przyszłym sezonie teatralnym - poinformował PAP w środę dyrektor Teatru Narodowego, Jan Englert. Przedstawienie wycofano z repertuaru do końca bieżącego sezonu.
12-04-2005
Warszawa. Spektakl pamięci Jana Pawła II
Norwidowska triada - piękno, praca i zmartwychwstanie - była motywem przewodnim wczorajszego [11 kwietnia] spotkania w Teatrze Narodowym.
11-04-2005
Katowice. Symfonia Kilara w hołdzie Janowi Pawłowi II
Przeżycia związane ze śmiercią Jana Pawła II zainspirowały światowej sławy kompozytora Wojciecha Kilara [na zdjęciu] do rozpoczęcia pracy nad nową symfonią. Będzie to piąta symfonia artysty. Prawdopodobnie otrzyma nazwę "wielkanocna".
11-04-2005
Kielce. Tłumy w Teatrze Żeromskiego
Tłumy kielczan pojawiły się wczoraj [10 kwietnia] w Teatrze im. Stefana Żeromskiego, by obejrzeć spektakl oparty na poemacie "Tryptyk Rzymski" Jana Pawła II.
11-04-2005
Watykan. Odwołana premiera filmu o Papieżu
Odwołano watykańską premierę filmu "Karol - człowiek, który został papieżem", z Piotrem Adamczykiem w roli Karola Wojtyły, która miała się odbyć 14 kwietnia w auli Pawła VI. Decyzję podjęli producenci w porozumieniu z Prefekturą Domu Papieskiego. Film ma wyemitować włoska telewizja komercyjna Mediaset 18 i 19 kwietnia, w pierwszym i drugim dniu konklawe.
10-04-2005
Rzym. Kolberger recytował "Tryptyk rzymski"
W sobotni wieczór [9 kwietnia], tydzień po śmierci Jana Pawła II, Krzysztof Kolberger [na zdjęciu] przedstawił Jego "Tryptyk rzymski" w Instytucie Polskim w Rzymie.
09-04-2005
Łódź. Teatr 77 oddaje scenę czytającym Papieża
Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych - Teatr 77 zaprasza na symboliczne pożegnanie z Ojcem Świętym.
07-04-2005
Bydgoszcz. Mesjasz pamięci Papieża
Opera Nova dedykowała pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II oratorium "Mesjasz" Haendla. Bydgoska scena muzyczna jest jedyną w Polsce, która wystawia to dzieło w wersji przetransponowanej na język teatru: w kostiumach, scenografii, z ruchem scenicznym.
07-04-2005
Elementarz miłości
Świat wciąż czeka na słowa papieża, poznaje, gdy opublikowane zostaną utwory literackie, które pisał podczas pontyfikatu. Nim to nastąpi, warto zajrzeć do dzieł Karola Wojtyły. Jan Paweł II, niegdyś człowiek teatru i liryk, zaniechał twórczości literackiej, gdy został głową Kościoła katolickiego. Jednak miłości do słowa i potrzeby pisania nigdy w sobie nie uśpił.
07-04-2005
In the role of Gustav - Karol Wojtyla
"The Holy Father, the greatest man on Earth, played the role of Szaławiła Guca with great flare. Prior to the performance, he'd paint a mustache onto his face with colored bottle cork," recalls the actress, Halina Kwiatkowska.
07-04-2005
Katowice. Pożegnanie Papieża
W piątek, 8 kwietnia o godzinie 23.00 rozpocznie się wyjątkowe spotkanie mieszkańców Śląska z Ojcem Świętym. Na placu przed Teatrem Śląskim aktorzy odczytają fragmenty tekstów Karola Wojtyły, wiersze Norwida i Słowackiego oraz teksty poświęcone zmarłemu Papieżowi.
07-04-2005
Kielce. Alumni wystawią "Tryptyk Rzymski" u Żeromskiego
Sztukę opartą na poemacie "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II wystawią w niedzielę [10 kwietnia] w Teatrze Żeromskiego alumni z seminarium duchownego.
07-04-2005
Przed sklepem jubilera
Legendą w Teatrze Wybrzeże jest dramat Karola Wojtyły "Przed sklepem jubilera". Próby zaczęto w październiku 1981 roku. Wszystko zmierzało do premiery. Robiono dekoracje, ustawiano światła. Stan wojenny przerwał przygotowania. Halina Winiarska i Jerzy Kiszkis zostali internowani - pisze Grażyna Antoniewicz.
07-04-2005
Supraśl. Wierszalin i rzecz o Papieżu
Co ma wspólnego Teatr Wierszalin z Ojcem Świętym? Bardzo wiele. W jego spektaklu padają prorocze słowa: ,.Umarł Papież, nie ma Papieża, skąd Papieża brać? Umarł Człowiek, nie ma Człowieka, skąd Człowieka brać?".
07-04-2005
Media w dniu pogrzebu Papieża
Wszystkie ogólnopolskie stacje telewizyjne i cztery programy Polskiego Radia będą w piątek w całości transmitować uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II. Nie będą nadawać reklam. Tego dnia ukażą się tylko niektóre gazety.
07-04-2005
The Media on the Pope's Burial
All national television broadcasting stations and four Polish radio stations will broadcast the funeral of Pope John Paul II.
06-04-2005
Białystok. "Requiem" w hołdzie
"Requiem" Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu orkiestry symfonicznej Filharmonii Białostockiej odbędzie się w piątek wieczorem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku. Koncert będzie elementem Apelu maryjnego z Papieżem.
06-04-2005
Bydgoszcz. Artyści oddają hołd Papieżowi w filharmonii
Nie ma już biletów na czwartkowe [7 kwietnia] "Requiem" Mozarta w filharmonii. Koncert zostanie na żywo pokazany na telebimie na Starym Rynku i na ekranie przed filharmonią.
06-04-2005
Częstochowa. Koncerty poświęcone Papieżowi
Grając i śpiewając, człowiek modli się podwójnie - mówił papież Jan Paweł II. W tych dniach artyści czczą pamięć Ojca Świętego, dedykując mu koncerty. W czwartek i piątek koncerty takie odbędą się w wielu miastach Polski, w tym w Częstochowie, Bydgoszczy, Łodzi i Krakowie.
06-04-2005
Duch silniejszy niż ciało
- Obnażał swą słabość, tym bardziej eksponując możliwości ducha. Swoją postawą otworzył nam oczy, teraz musimy dać sobie radę bez Niego. Sami się odbudować - Jana Pawła II wspomina JÓZEF SZAJNA.
06-04-2005
Gdańsk. Transmisja z pogrzebu Jana Pawła II w Teatrze Wybrzeże
06-04-2005
Kraków. W piątek "Requiem" na Błoniach
- Siedmioma uderzeniami dzwonów, które symbolizują siedem ostatnich słów wypowiedzianych przez Chrystusa na Krzyżu, rozpocznie się w piątek na krakowskich Błoniach koncert ku czci Jana Pawła II.
06-04-2005
Krzyżowa. Artyści i antropolodzy teatru uczcili pamięć Papieża
W atmosferze powagi i zadumy po śmierci Jana Pawła II Ośrodek Grotowskiego wraz z Odin Teatret z Danii realizuje XIV sesję Międzynarodowej Szkoły Antropologii Teatru ISTA w Polsce. W Krzyżowej koło Świdnicy artyści z całego świata, m.in. z Bali, Brazylii, Danii, Francji, Niemiec, Indii, i Japonii pieśniami uczcili pamięć zmarłego Ojca Świętego.
06-04-2005
Łódź. Koncerty dla Ojca Świętego
W środę [6 kwietnia] w Archikatedrze (ul. Piotrkowska 265) o godz. 20.30, przed Apelem Jasnogórskim, wystąpią uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Henryka Wieniawskiego. Kwartet smyczkowy z klasy prof. Tomasza Bartosiaka zagra jedną część II kwartetu smyczkowego Karola Szymanowskiego, szkolna orkiestra symfoniczna pod dyr. Marcina Radwańskiego wykona "Muzykę żałobną" Witolda Lutosławskiego.
06-04-2005
Obecny w oku kamery
- Pisząc swój dramat niebywale głęboko zobaczył splot problemów XX w. Karol Wojtyła przestrzegał, że rewolucja bez miłości, oparta tylko na gniewie, nie wzniesie człowieka wysoko. Była to genialna, jak na młodego wikarego, diagnoza tego, co stanowi wielki problem nędzy na całym dzisiejszym świecie - mówi reżyser KRZYSZTOF ZANUSSI.
06-04-2005
Polskie Radio. Transmisja uroczystości pogrzebowych
Wszystkie cztery ogólnopolskie programy Polskiego Radia transmitować będą w piątek 8 kwietnia uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II z Watykanu Transmisje poprowadzi redaktor Wiesław Molak z Redakcji Aktualności Polskiego Radia i ksiądz Leszek Rymkiwicz z Radia Watykan.
06-04-2005
Szczecin. Artyści Papieżowi
Mieli cieszyć się z obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, śmierć Papieża wypełniła ich serca smutkiem. Szczecińscy aktorzy poprzestali wczoraj [4 kwietnia] w Klubie 13 Muz na złożeniu kwiatów z szarfą ZASP-u przy ustawionym i ich inicjatywy portrecie Papieża.
06-04-2005
Warszawa. Teatry odwołują spektakle
06-04-2005
Bielsko Biała. Animowany "Tryptyk Rzymski"
Wielu ludzi na całym świecie, poruszonych wydarzeniami ostatnich dni, z pewnością będzie chciało poznać "Tryptyk Rzymski", wielkie dzieło Jana Pawła II. Animowany film na podstawie "Tryptyku..." [na zdjęciu] ma być ewangelizacją na miarę XXI wieku.
06-04-2005
Kraków. Świeczki pod Teatrem Rapsodycznym
Świeczki i chorągiewki z kirem dla uczczenia pamięci Jana Pawła II umieszczono w środę przed domem przy ul. Komorowskiego 7 w Krakowie, gdzie powstał Teatr Rapsodyczny. Na ścianie domu widnieje tablica, ufundowana przez ministra kultury w 60. rocznicę powstania teatru.
06-04-2005
Lodz: "Teatr Nowy" in honor of the Pope
In memory of the late Pope John Paul II and in response to the wishes of the public, Teatr Nowy in Lodz will present a performance of Karol Wojtyla's "The Jeweller's Store"
06-04-2005
Szczecin: From Artists to the Pope
They were supposed to be celebrating International Theater Day, when the death of the Pope filled their hearts with dejection. Szczecin's Actors layed flowers and a sash display representing ZASP (the Polish Actor's Guild) at the feet of a portrait of the Pope which they themselves erected.
06-04-2005
Wspominamy Papieża Jana Pawła II
- Ostatni raz widziałam Go w kościele św. Krzyża w Warszawie. Nachyliłam się nad Nim i szepnęłam: "Niech Ojciec Święty mi obieca, że będzie o siebie dbał". A On z niewinnym uśmiechem odpowiedział: "A co, wyglądam na zaniedbanego?" - mówi ALINA JANOWSKA, aktorka.
06-04-2005
Karol - The Man who Became Pope
Despite earlier news agency reports, Italian producers have not changed the date and place of the premier of a two part film on the subject of Karol Wojtyła's youth. It will take place in the Vatican Aula of Paul VI, six days after the Pope's funeral. Television broadcasts on Chanale 5 have been planned for the 18th and 19th of April. TVN, which has aquired broadcasting rights for the Polish emission, will broadcast both parts of the film not long after their Italian premier.
05-04-2005
Białystok. "Białysztuk" trochę później
05-04-2005
Kraków. Młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły w Ludowym
Teatr Ludowy zaprasza krakowian na wieczór pamięci poświęcony Ojcu Świętemu, zatytułowany "Non omnis moriar - Nie wszystek umrę".
05-04-2005
Kraków. Penderecki napisze Requiem dla papieża
Krzysztof Penderecki skomponuje utwór-hołd dla wielkiego Polaka.
05-04-2005
Olsztyn. Nowy termin obchodów Dnia Teatru
05-04-2005
Poznań. "Requiem" Verdiego w Wielkim
Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański oraz Stefan Mikołajczak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, serdecznie zapraszają mieszkańców Poznania i Wielkopolski - dzień po pogrzebie Ojca Świętego - w sobotę [9 kwietnia] o godz. 19 do Teatru Wielkiego w Poznaniu na uroczyste wykonanie "Requiem" Giuseppe Verdiego.
05-04-2005
Trójmiasto. Jak pracują instytucje kultury
W związku z żałobą narodową po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II informujemy o zmianach w działalności instytucji kulturalnych w Trójmieście.
05-04-2005
Wydarzenia kulturalne w hołdzie papieżowi
Wystawy i koncerty, a także dyskusje panelowe, wieczorki poetyckie i pokazy filmów poświęcone zmarłemu w sobotę, 2 kwietnia, Ojcu Świętemu zaplanowano w całej Polsce. Imprezy, w większości przypadków bezpłatne, organizowane są m.in. w Warszawie, Krakowie, Wadowicach, Katowicach i Łodzi.
05-04-2005
Watykan. Pogrzeb papieża Jana Pawła II w piątek o 10.00
Pogrzeb Papieża Jana Pawła II odbędzie się w piątek [8 kwietnia] o godzinie 10 rano - potwierdził na konferencji prasowej rzecznik Watykanu Joaquin Navarro-Valls. Datę pogrzebu Jana Pawła II ustaliło dziś [4 kwietnia] Kolegium Kardynałów.
04-04-2005
Gietrzwaład. Przełożone obchody Dnia Teatru
04-04-2005
Kilar: dzieło Ojca Świętego wykonało się
Wobec Jana Pawła II wykonał się boży plan, dokonało się jego dzieło - takie zakończenie pontyfikatu wywołuje poczucie dumy i radości, a jednocześnie czysto ludzkie uczucie bólu i osamotnienia. Papież był jedynym autorytetem - ocenia światowej sławy kompozytor Wojciech Kilar, który Ojcu Świętemu zadedykował wiele swoich najsłynniejszych utworów.
04-04-2005
Opatowicz: Jesteśmy pokoleniem, obdarowanym kimś niezwykłym
04-04-2005
Polskie Radio. Żałoba w eterze
Jak wynika ze zgodnych opinii to właśnie komercyjne radio RMF FM najlepiej od piątku informuje słuchaczy o tym co dotyczy Jana Pawła II.
04-04-2005
Poznań. Miasto pogrążone w żałobie
Sceny opustoszały, instrumenty milczą - Poznań pogrążony jest w żałobie po śmierci Jana Pawła II. W repertuarach zostały tylko niektóre wydarzenia wpisujące się w nastrój powagi.
04-04-2005
Świat Karola Wojtyły
Już w tamtych latach, mniej więcej od roku 1934, Karol odkrywa dziedzinę pozornie od kruchty bardzo odległą - teatr. Pierwsze z nim zetknięcie następuje w Domu Katolickim, gdzie odbywają się przedstawienia szkolnego zespołu złożonego z uczniów Gimnazjum Męskiego im. Marcina Miechowity i Żeńskiego im. Michaliny Mościckiej - pisze Jacek Moskwa w książce "Świat Karola Wojtyły" przygotowywanej dla wydawnictwa Świat Książki.
04-04-2005
Toruń. Zamarło życie kulturalne
Wraz ze śmiercią Papieża w Toruniu zamarło życie kulturalne. Aby uszanować jego pamięć, odwołano większość imprez. Instytucje kulturalne, kluby, galerie okryły się żałobą.
04-04-2005
W internecie żałoba po śmierci Jana Pawła II
Na portalu onet.pl dotychczas złożyło swoje wpisy już ponad 200 tys. internautów. Wyrażają swój smutek po śmierci papieża i zapewniają o swojej miłości i pamięci. Główne polskie portale internetowe mają czarno-białą kolorystykę, specjalnie utworzone fora dyskusyjne zawierają pełne żalu po śmierci Jana Pawła II wpisy internautów. Zapalają oni wirtualne świeczki [*]
04-04-2005
Warszawa. Żałoba po śmierci papieża
W związku z żałobą po śmierci Jana Pawła II najważniejsze stołeczne galerie zostały zamknięte lub będą pracować krócej, a warszawskie teatry, m.in. Narodowy i Polski, odwołały spektakle.
04-04-2005
Gdańsk: Takiego wzruszenia nigdy w teatrze nie widziałem
04-04-2005
Globisz: Coś nam odjęto
04-04-2005
Kutz: Żyliśmy na kredyt, pod Jego opieką
04-04-2005
Watykan. Nieznane utwory literackie Papieża
W szufladach Jana Pawła II pozostały prawdopodobnie utwory literackie, napisane przez ponad 26 lat pontyfikatu - twierdzą rozmówcy PAP. Nie udało się uzyskać potwierdzenia tej wiadomości, ale według osób znających blisko papieża na pewno zostaną lub już zostały znalezione nieznane teksty.
04-04-2005
Cancelled performances, delayed premieres
President Aleksander Kwaśniewski declared National Mourning until the Pope's funeral and ordered to lower flags to half-mast. Nobody had to tell the directors of theatres to call off the performances.
04-04-2005
Polska w żałobie po śmierci Papieża
Żałoba narodowa do dnia pogrzebu Jana Pawła II. Opuszczone flagi, odwołane imprezy, zmienione programy telewizyjne. Codziennie o 7.45 rano będzie bił wawelski Dzwon Zygmunta. Kina i teatry odwołały spektakle.
04-04-2005
Theatre in the life of Karol Wojtyła
Before Karol Wojtyła decided to become a priest he wanted to devote his life to theatre. During the war he acted in Teatr Rapsodyczny. Then he wrote several dramas.
03-04-2005
Teatr w życiu Karola Wojtyły
Papież Jan Paweł II pełniący swój pontyfikat od 1978 r., zanim zdecydował się na kapłaństwo, chciał związać swoje życie z teatrem. Próbował swoich sił jako aktor, jest też autorem kilku dramatów, m.in. "Hioba" i "Przed sklepem jubilera".
02-04-2005
Kraków. "Zygmunt" bije na wieść o śmierci papieża
Nad Krakowem niesie się głos Dzwonu Zygmunta, który został rozkołysany przez dzwonników z katedry na Wawelu na wieść o śmierci papieża.
02-04-2005
Warszawa. Artyści i dziennikarze modlili się za Ojca Świętego
Wielu artystów i dziennikarzy modliło się za Ojca Świętego w warszawskim kościele środowisk twórczych. - Nasze oczy utkwione są w oknach pałacu apostolskiego, za którymi jest Papież - powiedział w homilii ks. Wiesław Al. Niewęgłowski, Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych.
02-04-2005
Artystom brakuje słów
Wiele znanych osób ze świata kultury czy nauki nie znalazło słów, żeby opisać swoje uczucia po śmierci papieża, podkreślając, że jego odejście było dla nich "zby osobistym przeżyciem".
02-04-2005
Bydgoszcz. "Testament psa" odwołany
Wobec powagi chwili Dyrekcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy odwołuje spektakle "Testamentu psa" w dniach 2 i 3 kwietnia.
02-04-2005
Gdańsk-Sopot. Teatr Wybrzeże odwołuje spektakle
02-04-2005
Gdynia. "Klatka" odwołana
02-04-2005
Kielce. Teatr Żeromskiego odwołuje "Zemstę"
02-04-2005
Koszalin. Spektakle w BTD odwołane
02-04-2005
Kraków. Apel Prezydenta Majchrowskiego
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, w związku z chorobą papieża zaapelował do mieszkańców miasta i do gości o zachowanie szczególnej powagi, zaś do organizatorów wydarzeń artystycznych, sportowych, kulturalnych i rozrywkowych o ich odwołanie.
02-04-2005
Kraków. Łaźnia Nowa przekłada premierę
02-04-2005
Kraków. Teatr Ludowy dzisiaj nie gra
02-04-2005
Olsztyn. Teatr Jaracza też nie gra
02-04-2005
Pilch: Pontyfikat Jana Pawła II odcisnął się też na mnie
Nie jestem katolikiem, ale pontyfikat Jana Pawła II odcisnął się także na mnie - powiedział felietonista i pisarz, autor sztuki "Narty Ojca Świętego" [na zdjęciu]Jerzy Pilch.
02-04-2005
Poznań. Teatr Nowy odwołuje przedstawienia
Decyzją Marszałka Województwa Wielkopolskiego Teatr Nowy w Poznaniu odwołał dzisiejsze i jutrzejsze spektakle "Kolacji na cztery ręce" o godz. 18 i 20.30 oraz "Król umiera, czyli Ceremonie" o godz. 19.
02-04-2005
Preisner: Do Niego zawsze mogliśmy się odwołać
- Kontynuowanie nauk Jana Pawła II będzie najważniejszym wyzwaniem dla całego świata - uważa kompozytor Zbigniew Preisner. - To był największy papież od czasów Świętego Piotra - powiedział Preisner PAP w sobotę (2 kwietnia) przed północą.
02-04-2005
Szczepkowska: Papież pięknie odchodził
Aktorka i pisarka Joanna Szczepkowska powiedziała, że śmierć Jana Pawła II była bolesnym, ale mistycznym przeżyciem. - Papież pokazał światu, jak można pięknie odchodzić" - powiedziała.
02-04-2005
Wajda: Wstrząsał naszymi sumieniami
- Śmierć Jana Pawła II to nie tylko śmierć wielkiego papieża, ale także śmierć naszego wielkiego rodaka, który potrafił potrząsnąć naszymi sumieniami i pchnął nas - Polaków, na drogę wolności - powiedział PAP w sobotę (2 kwietnia) późnym wieczorem Andrzej Wajda.
02-04-2005
Warszawa. Apel Prezydenta Kaczyńskiego
Prezydent m.st. Warszawy Lech Kaczyński [na zdjęciu] polecił odwołanie przedstawień oraz imprez rozrywkowych w teatrach i instytucjach kulturalnych podległych Miastu.
02-04-2005
Warszawa. Odwołane imprezy
Msza święta w intencji Ojca Świętego obędzie się w sobotę [2 kwietnia] o godz. 8 na Polu Mokotowskim (na polance koło pubu Lolek, przy dużym stawie).
02-04-2005
Zanussi: Zostaliśmy osieroceni
- Jako chrześcijanie mamy prawo mieć uczucie osierocenia. Sam wciąż nie zdaję sobie sprawy z tego, co się stało - powiedział o śmierci Jana Pawła II reżyser Krzysztof Zanussi.
02-04-2005
Watykan. Papież Jan Paweł II nie żyje
Papież Jan Paweł II, Karol Wojtyła odszedł od nas dziś (2 kwietnia) w wieku 84 lat. W watykańskim apartamencie o godzinie 21:37 Jego serce przestało bić. Nie wstydźmy się łez i pamiętajmy, co nam powiedział: ''Nie lękajcie się''.
01-04-2005
W roli Gustawa - Karol Wojtyła
- Dzisiejszy Ojciec Święty grał w "Ślubach panieńskich" szaławiłę Gucia z ogromnym wdziękiem. Przed spektaklem malował sobie wąsy osmalonym korkiem od butelki - wspomina aktorka Halina Kwiatkowska.
01-04-2005
Lublin. Wystawa fotografii z pielgrzymki Papieża
Specjalną wystawę fotografii przypominających wizytę papieża w Legnicy w czasie pielgrzymki w 1997 roku przygotował w jeden dzień Ośrodek Kultury Wzgórze Zamkowe w Lubinie.
01-04-2005
Watykan. Premiera filmu o Papieżu może zostać odwołana
Planowana na 14 kwietnia watykańska premiera filmu fabularnego o młodości i krakowskich latach Jana Pawła II z Piotrem Adamczykiem w roli głównej [na zdjęciu] stoi pod znakiem zapytania - poinformowała dziś [1 kwietnia] agencja ANSA.
01-04-2005
Gdańsk. Wieczorne czuwanie w Wybrzeżu
Aktorzy Teatru Wybrzeże i Radio Gdańsk zapraszają mieszkańców Trójmiasta pogrążonych w smutku wiadomościami nadchodzącymi z Watykanu do wspólnego, wieczornego czytania pism Jana Pawła II.