Prapremiery dramaturgii polskiej w sezonie 2015/2016

11-08-2015
23-09-2016
Szczecin. Prapremiera nowego spektaklu w Pleciudze
Już w tę sobotę, 24 września, o godzinie 17.00 w Teatrze Lalek "Pleciuga" odbędzie się prapremiera spektaklu "Czarodzieje".
02-06-2016
Koszalin. Premiera z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Narkomanią
Aktorzy Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich, przygotowali spektakl o tematyce antyalkoholowej i zapobiegającej zażywania wszelkich używek, skierowany do młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Prapremiera "Dachowania" 21 czerwca.
25-05-2016
Szczecin. Premiera "Nie dość bladej królewny" w Pleciudze
Spektakl Nie dość blada królewna" w reżyserii Ewy Piotrowskiej to historia Mirandy - współczesnej Królewny Śnieżki, żyjącej w doskonałym świecie.
23-05-2016
Szczecin. "Historia T-shirtu...", kolejna prapremiera we Współczesnym
29 maja o godz, 19,30 Teatr Współczesny zaprasza na małą scenę "Malarnię", na prapremierę sztuki Jan Czaplińskiego i Krzysztofa Szekalskiego "Historia T-shirtu, czyli jak dobrze urodzić się na zachodzie" w reż. Małgorzaty Wdowik.
20-05-2016
Szczecin. Prapremierowy Majewski we Współczesnym
28 maja Teatr Współczesny w Szczecinie zaprasza na prapremierę sztuki pilgrima/majewskiego "moja mama leczy się u doktora oetkera" w reżyserii Wojtka Klemma.
20-05-2016
Szczecin. Prapremierowy Majewski we Współczesnym
28 maja Teatr Współczesny w Szczecinie zaprasza na prapremierę sztuki pilgrima/majewskiego "moja mama leczy się u doktora oetkera" w reżyserii Wojtka Klemma.
06-05-2016
Kielce. Premiera "Historii znikania" w Kubusiu
Dlaczego z naszego życia znika ktoś nam bardzo bliski? Odpowiedź na to pytanie poznamy już w sobotę w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w najnowszej sztuce "Historia znikania" Krzysztofa Popiołka.
29-04-2016
Katowice. "Psubracia" Artura Pałygi premierowo w Galerii
Czemu to jest tak, że dopiero jak się czujesz jak w filmie, to czujesz, że naprawdę żyjesz? - pyta jeden z bohaterów najnowszego spektaklu Teatru Śląskiego, którego premiera odbędzie się w piątek 29 kwietnia w Scenie Galerii.
29-04-2016
Szczecin. Premiera "Matek" w Polskim
Teatr Polski zaprasza na sztukę nagradzanego autora Piotra Rowickiego "Matki". Pokaz przedpremierowy w piątek, premiera w sobotę.
29-04-2016
Warszawa. "Niedźwiedź Wojtek" - nowy dramat Tadeusza Słobodzianka
Najnowszy dramat Tadeusza Słobodzianka to historia niedźwiedzia, adoptowanego przez polskich żołnierzy, dowodzonych przez gen. Andersa. Premiera spektaklu "Niedźwiedź Wojtek" w reżyserii Ondreja Spisaka odbędzie się 6 maja w warszawskim Teatrze Dramatycznym.
28-04-2016
Warszawa. Nowa sztuka Tadeusza Słobodzianka w Dramatycznym
Pancerniacy mieli swojego wymyślonego Szarika, żołnierze 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Andersa - prawdziwego syryjskiego niedźwiedzia brunatnego imieniem Wojtek. Swoją najnowszą sztukę poświęcił mu Tadeusz Słobodzianek. Na Scenie na Woli trwają przygotowania do prapremiery "Niedźwiedzia Wojtka".
22-04-2016
Katowice. Prapremiera "Psubraci" w Galerii Śląskiego
Prapremiera spektaklu "Psubracia" Artura Pałygi odbędzie się w 29 kwietnia na Scenie w Galerii Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. To będzie krwawy hołd złożony Quentinowi Tarantino - zapowiadają realizatorzy.
01-04-2016
Legnica. Prapremiera sztuki Wojcieszka u Modrzejewskiej
Bracia (Kaczyńscy), Antoni (Macierewicz), Paweł (Kukiz), Krystyna (Pawłowicz) i Andrzej (Duda) - politycy staną się bohaterami "Hymnu narodowego", najnowszej legnickiej premiery.
01-04-2016
Warszawa. Strzępka i Demirski wystawiają musical o Marcu '68
Teatr Żydowski ogłosił datę premiery najnowszego spektaklu Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. "Musical o Marcu '68" ma pojawić się na afiszu Teatru Żydowskiego w Warszawie 29 kwietnia. Za tekst i dramaturgię odpowiada Paweł Demirski, muzykę napisze Jan Suświłło, reżyseruje Monika Strzępka.
31-03-2016
Wojcieszek wraca do Legnicy
- Robimy spektakl tak gorący, że aż parzy palce. Nie widzę siebie w roli kogoś, kto wystawia Fredrę albo kręci film o partyzantach - reżyser Przemysław Wojcieszek opowiada o "Hymnie narodowym" przed sobotnią premierą w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy.
18-03-2016
Legnica. "Hymn narodowy" na dwie premiery
Zainteresowanie najnowszym legnickim spektaklem Przemysława Wojcieszka o podzielonej, skłóconej Polsce tu i teraz, jest tak wielkie, że zdecydowano o dwóch przedstawieniach o statusie premiery. Odbędą się one w sobotę i niedzielę 2 i 3 kwietnia na Scenie Gadzickiego.
17-03-2016
Tarnów. Spektakl o Napoleonie u Solskiego
Zbliża się prapremiera spektaklu "Z ziemi włoskiej do Polski", o wielkiej postaci XIX wieku, Napoleonie Bonapartem. Prapremiera sztuki w Teatrze Solskiego odbędzie się 20 marca.
10-03-2016
Łódź. Próbują sztukę Paczochy w Powszechnym
W Teatrze Powszechnym ruszyły próby do sztuki Radosława Paczochy "Tango Łódź" w reż. Adama Orzechowskiego. Prapremiera sztuki odbędzie się 24 kwietnia na zakończenie XXII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
08-03-2016
Legnica. Opowieść o skłóconej Polsce u Modrzejewskiej
Będzie ostro i bez znieczulenia, zapewnia reżyser, Przemysław Wojcieszek szykujący w legnickim Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej nową sztukę z polityką w tle. Premiera "Hymnu narodowego" 2 kwietnia.
25-02-2016
Leszno. Premiera monodramu Pawła Kamzy w CKiS
Scena Poczekalnia zaprasza 27 lutego na polską prapremierę sztuki Pawła Kamzy "Listy do Michaliny" w reżyserii autora. W roli Zuzanny B. - Izabela Noszczyk.
25-02-2016
Wrocław. Premiera sztuki Maliny Prześlugi we Współczesnym
"Garnitur Prezydenta" to tytuł sztuki Maliny Prześlugi, którą przygotowuje Wrocławski Teatr Współczesny. Utwór zdobył II nagrodę w ogólnopolskim konkursie dramaturgicznym wtw:// strefy kontaktu 2016_dramat. Prapremiera 5 marca. Reżyseruje Cezary Iber.
24-02-2016
Gdynia. Premiera "Emigrantki" w TGG
Teatr Komedii Valldal i Teatr Gdynia Główna zapraszają na premierę spektaklu "Emigrantka" - taneczny duodram komediowy w reżyserii Tomasza Valldal-Czarneckiego.
23-02-2016
Łomża. Prapremiera sztuki Magdy Fertacz w Lalkach
Dobiegają końca prace nad najnowszym spektaklem Teatru Lalki i Aktora w Łomży "Paluchy i szuflady" w reż. Przemysława Jaszczaka. Prapremiera spektaklu odbędzie się w najbliższą sobotę 27 lutego, o godz. 17.
16-02-2016
Wrocław. "Tesla vs Edison" we Wrocławskim Teatrze Lalek
To trzymająca w napięciu opowieść osadzona w industrialnych realiach początków XX wieku - oparta na faktach historia zaciętej rywalizacji dwóch wielkich wynalazców o prymat w dziedzinie elektryczności. Tekst Joanna Gerigk reżyseruje Michał Derlatka. Premiera 27 lutego.
04-02-2016
Gdynia. "Być jak Krzysztof Krawczyk" w Miejskim
13 lutego w Teatrze Miejskim im. Gombrowicza odbędzie się prapremiera sztuki Andrzeja Mańkowskiego pt. "Być jak Krzysztof Krawczyk" w reżyserii autora.
19-01-2016
Wrocław. Premiera sztuki Lidii Amejko we Współczesnym
"Silesia, silentia", sztuka Lidii Amejko w reż. Marka Fiedora, to najnowsza produkcja Wrocławskiego Teatru Współczesnego. To pierwsza z realizacji dramatów, które zdobyły nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Dramatycznym organizowanym przez ten teatr i miasto Wrocław.
19-01-2016
Wrocław. Spektakl wg baśni braci Grimm w Polskim
Premiera spektaklu Anki Herbut "Grimm: czarny śnieg" w reż. Łukasza Twarkowskiego inspirowanego cyklem baśni braci Wilhelma i Jacoba Grimm "Kinder- und Hausmärchen" w piątek w Teatrze Polskim. Reżyseruje Łukasz Twarkowski. Przedstawienie tylko dla widzów dorosłych.
15-01-2016
Opole. Premiera oraz zajęcia w Teatrze Kochanowskiego
24 stycznia Teatr im. Kochanowskiego zaprasza na premierę spektaklu "Wszystkie stworzenia, czyli jak włochatym bywa źle" oraz do udziału w zajęciach tematycznych, które odbędą się 17 stycznia.
08-01-2016
Gorzów Wlkp. Próbują sztukę o Stilonie
Już w marcu będzie można zobaczyć sztukę, której tłem będzie legendarny zakład - Stilon. - Warto tworzyć mitologię miasta i dopełniać jego historię takimi spektaklami - mówi Jacek Głomb, reżyser przygotowywanego właśnie spektaklu "Stilon - najlepszy ze światów".
05-01-2016
Wrocław. Premiera "Y" Artura Pałygi w Capitolu
Pierwszą premierą w nowym roku w Teatrze Capitol będzie "Y", przedstawienie inspirowane biografią Steve'a Jobsa i historią zespołu The Beatles. Spektakl reżyseruje Paweł Passini, premiera już w najbliższy piątek, 8 stycznia, na Scenie Ciśnień.
17-12-2015
Zielona Góra. Premiera "Małgośki z Zielonej" w Lubuskim
Choć nosi tytuł "Małgośka z Zielonej", nazwisko "Rodowicz" nie pada w spektaklu ani razu. Gwiazda polskiej estrady jest tylko pretekstem do opowiedzenia o więzi matki z córką i obsesyjnej relacji fan-idol.
16-12-2015
Katowice. Prapremiera "Sztuki mięsa" w Śląskim
Premiera "Sztuki mięsa", czyli opowieści o konsumpcjonizmie i łatwości sprzedawania światopoglądów, odbędzie się w piątek w Teatrze Śląskim w Katowicach. Debiutancki spektakl Weroniki Murek będzie można zobaczyć na jednej ze scen teatru - w galerii handlowej.
14-12-2015
Wałbrzych. Próbują "Dobrze, że jesteś" w lalkach
W Teatrze Lalki i Aktora trwają próby do spektaklu "Dobrze, że jesteś" wg scenariusza i w reżyserii Joanny Gerigk. To przedstawienie w ramach projektu, którego celem jest wzmacnianie więzi międzypokoleniowych. Prapremiera 20 lutego.
09-12-2015
Katowice. "Salieri" premierowo w Teatrze Rawa
W piątek 11 grudnia w Teatrze Rawa odbędzie się premiera monodramu "Salieri", na podstawie sztuki inspirowanej legendą Antonia Salieriego, nadwornego kompozytora cesarza Austrii, Józefa II. Spektakl reżyseruje Maciej Dziaczko, W tytułowej roli - Hubert Bronicki.
09-12-2015
Zielona Góra. Wkrótce premiera "Małgośki z Zielonej"
W Lubuskim Teatrze trwają ostatnie przygotowania do prapremiery "Małgośki z Zielonej" Lecha Mackiewicza w jego reżyserii. Data premiery, 19 grudnia, wiąże się bezpośrednio z okrągłymi urodzinami Maryli Rodowicz (w Zielonej Górze, blisko teatru).
09-12-2015
Katowice. Prapremiera sztuki Weroniki Murek w Śląskim
Nominowana właśnie do Paszportów Polityki Weronika Murek pracuje nad nową sztuką, którą pisze na specjalne zamówienie Teatru Śląskiego w Katowicach. Tytuł brzmi "Sztuka mięsa". Premiera już niedługo, bo w piątek 18 grudnia na Scenie w Galerii.
02-12-2015
Łódź. "Rodzinny interes" w Teatrze Małym
Polską prapremierę sztuki Katarzyny Wojtaszak przygotowuje Teatr Mały w Manufakturze. Reżyseruje Mariusz Pilawski. Premiera 2 stycznia.
12-11-2015
Kraków. Trwają próby do nowej premiery w Nowym
27 listopada w Teatrze Nowym w Krakowie odbędzie się premiera spektaklu "Wszystkie misie lubią miód" w reż. Mikity Waladzko. Kolejny spektakl: 28 listopada, g. 19:15
06-11-2015
Zielona Góra. Nowa sztuka Prześlugi w Lubuskim
Teatr Lubuski zaprasza dziś na premierę spektaklu "Bestia". To propozycja adresowana głównie do uczniów, bo o nich opowiada. Będzie jak w szkole: czasem śmiesznie, chwilami głupkowato, a momentami gorzko i całkiem serio.
28-10-2015
Wrocław. Premiera sztuki Maliny Prześlugi we Wrocławskim Teatrze Lalek
Przedstawienie o nietypowej parze przyjaciół i ich nocnej wędrówce przez świat. Premiera "Może morze" 14 listopada. Sztuka Maliny Prześlugi zdobyła Grand Prix ostatniej edycji Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu.
27-10-2015
Zielona Góra. Musical o polskiej szkole w Lubuskim
7 listopada w Lubuskim Teatrze odbędzie się prapremiera "Bestii" Maliny Prześlugi, napisanej specjalnie dla zielonogórskiej sceny, w reżyserii Przemysława Jaszczaka.
16-10-2015
Koszalin. "Bezwietrzne lato" prapremierowo w BTD
24 października na Scenie na Zapleczu Bałtyckiego Teatru Dramatycznego odbędzie się prapremiera spektaklu "Bezwietrzne lato" Doroty Wójtowicz w reż. Barbary Wiśniewskiej, inspirowanego m.in. twórczością Doris Lessing.
13-10-2015
Sosnowiec. Teatralne political-fiction w Zagłębiu
16 października w Teatrze Zagłębia odbędzie się prapremiera spektaklu "Kariera Romualda S., czyli ile jeszcze decybeli wytrzymasz, zanim nie wytrzymasz" Jana Czaplińskiego w reż. Piotra Ratajczaka.
12-10-2015
Będzin. Spektakl jak elementarz
W Teatrze Dzieci Zagłębia pierwsza premiera nowego sezonu. "Hopla! Jesień, zima, wiosna!" to historia, w której maluch No - No wyrusza na pierwsze w życiu spotkanie z osobliwościami przyrody. Prapremiera 17 października.
12-10-2015
Wałbrzych. Zapolska Superstar
Transmitowała głos pokrzywdzonych. Piętnowała krzywdy wyrządzone wykluczonym swojego czasu. Nie oglądała się na resztę. Traktowała wolność jako najwyższą wartość. "Zapolska - Superstar" to spektakl Teatru Szaniawskiego. Prapremiera 16 października.
08-10-2015
Kalisz. "Miasto Pustych Pianin" premierowo u Bogusławskiego
17 października o godz. 19.00 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego odbędzie się premiera "Miasta Pustych Pianin" Mateusza Pakuły w reż. Leny Frankiewicz.
29-09-2015
Wrocław. "Media, Medea" Sadochy/Libera w Polskim
"Media, Medea" sztuka inspirowana dramatem Eurypidesa to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Polskiego. Premiera spektaklu w reż. Marcina Libera odbędzie się w sobotę. Spektakl, który jest próbą uwspółcześnienia wątków obecnych w greckim micie, składa się z czterech opowieści.
23-09-2015
Radom. Prapremiera "Baśni o dzielnym Radomirze" w Powszechnym
2 października o godz. 17.00 na Scenie Fraszka w Teatrze Powszechnym odbędzie się prapremiera spektaklu "Baśni o dzielnym Radomirze" Marty Guśniowskiej w inscenizacji czeskiego reżysera Marka Zakostelecky'ego.
17-09-2015
Kielce. Nowy spektakl Janiczak i Rubina u Żeromskiego
W piątek, 18 września, w Teatrze Żeromskiego premiera "Hrabiny Batory". - To nie będzie horror, ale pytanie dlaczego powstała legenda o krwawej hrabinie, jaka naprawdę była Elżbieta Batory - mówią twórcy spektaklu, Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin.
15-09-2015
Katowice. Premiera dla dzieci w Teatrze Rawa
Pierwsza w tym sezonie artystycznym premiera adresowana dla młodych widzów odbędzie się w Teatrze Rawa w Katowicach - kameralnym, ale prężnie działającym teatrze nieinstytucjonalnym, założonym przez dwójkę aktorów, Huberta Bronickiego i Ewę Kubiak. To "Pierwszy człowiek świata" do zobaczenia w sobotę 19 września.
15-09-2015
Kielce. Prapremiera "Hrabiny Batory" u Żeromskiego
Teatr im. Żeromskiego zaprasza już w piątek 18 września na prapremierę "Hrabinę Batory" Jolanty Janiczak w reżyserii Wiktora Rubina. Dzień wcześniej odbędzie się spektakl przedpremierowy, na który kupić można bilety w specjalnych cenach.
01-09-2015
Katowice. O Ślązakach na Dzikim Zachodzie
Teatr Śląski zaprasza 4 września na prapremierę sztuki Artura Pałygi "Western" w reż. Roberta Talarczyka i Rafała Urbackiego.
11-08-2015
Zielona Góra. W Lubuskim próbują tragedię miłosną
Małżeński duet aktorów, dramaturgów i reżyserów legnickiej sceny Paweł Wolak i Katarzyna Dworak-Wolak (PiK) przygotowuje czwarty autorski spektakl. Premiera sztuki "Gdy przyjdzie sen - tragedia miłosna" 4 września otworzy nowy sezon Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze.