Unieważnienie konkursu na dyrektora Teatru Horzycy w Toruniu

23-04-2015
25-06-2018
Windą w górę i jeszcze wyżej
Najbardziej spektakularne awanse tygodnia? Nasze typy są dwa. Pierwszy to oczywiście Jan Krzysztof Ardanowski, toruński poseł PiS, który został nowym ministrem rolnictwa. Drugi awans tym razem na odcinku kultury i sztuki. 1 lipca obowiązki dyrektora Opery Bałtyckiej w Gdańsku przejmuje Romuald Wicza-Pokojski, dotychczasowy, od roku 2011, dyrektor gdańskiego teatru dla dzieci Miniatura - pisze Ryszard Warta w Nowościach.
07-02-2018
Krowa, co dużo muczy, mało mleka daje - czyli PiS zmienia ustawę
1. Krowa, co dużo muczy, mało mleka daje - staropolskim porzekadłem najkrócej skwitować można opublikowany w poniedziałek projekt nowelizacji ustawy o prowadzeniu działalności kulturalnej - pisze Witold Mrozek.
28-12-2017
Burze i zmiany w teatrach
Z jednej strony rok minął pod znakiem planów, które mogą poprawić kondycję instytucji kultury. Z drugiej nie brakowało sensacji i skandali, czyli podsumowanie roku. Dziś kultura - mijajacy rok w kujawsko-pomorskim podsumowuje Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.
05-07-2017
Toruń. Andrzej Churski ostatecznie dyrektorem Teatru im. Horzycy
Wczoraj, po pomyślnych negocjacjach i podpisaniu umowy, zarząd województwa kujawsko-pomorskiego przyjął uchwałę o zatrudnieniu Andrzeja Churskiego na stanowisko dyrektora Teatru Horzycy.
05-06-2017
Dyrektor prosto z Facebooka
Po dwóch latach zamieszania jest nowy szef toruńskiej sceny. Tym razem nie będzie problemu z jego akceptacją - piszą TOB, MUR, MN w Nowościach.
05-06-2017
Konkurs z przytupem
To był najbardziej kuriozalny konkurs na ważne publiczne stanowisko w Toruniu w ostatnich latach. Całości dopełnia fakt, że na jego końcu wróciliśmy w zasadzie do punktu wyjścia. Bo dyrektorem został przecież najbliższy współpracownik poprzedniej szefowej teatru, czyli Andrzej Churski - komentuje Marek Nienartowicz w Nowościach.
22-05-2017
Toruń. 10 chętnych do fotela dyrektora Teatru Horzycy
W piątek upłynął termin zgłaszania ofert w konkursie na kandydata na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy, ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski. Nowego dyrektora mamy poznać w lipcu. Do konkursu zgłosiło się dziesięć osób.
09-05-2017
Do dwóch razy sztuka
Władze województwa w sprawie nowego, drugiego już konkursu na dyrektora toruńskiego Teatru im. Wilama Horzycy zamknęły buzię na kłódkę i milczą. Nie ujawniają nawet, ilu zgłosiło się chętnych - pisze Ryszard Warta w Nowościach.
09-05-2017
Teatr i biblioteka czekają na szefa
Jakim zainteresowaniem cieszą się konkursy Urzędu Marszałkowskiego na dyrektorów dwóch instytucji?. Do 19 maja swoje oferty mogą składać kandydaci na kandydatów na dyrektora Teatru Horzycy. W czwartek odbędzie się drugi etap rekrutacji na kandydata na dyrektora Książnicy Kopernikańskiej - pisze Paulina Błaszkiewicz w Nowościach.
21-04-2017
Dyrektor Teatru Horzycy - nieoczekiwany zwrot akcji
- Urząd nie spełnił wszystkich ustalonych warunków naszego porozumienia, więc umowy w zaproponowanym przez nich kształcie podpisać nie mogę - mówi Romuald Pokojski w rozmowie z Grzegorzem Giedrysem w Gazecie Wyborczej - Toruń.
20-04-2017
Teatr czeka na nowego szefa
Urząd Marszałkowski w środę ogłosił nowy konkurs na kandydata na dyrektora Teatru Horzycy. Wczoraj rozmawialiśmy z Romualdem Wiczą-Pokojskim, który w 2015 roku wygrał konkurs na dyrektora Teatru Horzycy. Dziś przedstawiamy stanowisko Urzędu Marszałkowskiego w tej sprawie.
19-04-2017
Romuald Wicza-Pokojski: Ten chaos nie służy teatrowi
- Nie wyobrażam sobie współpracy z organizatorem, który nie dotrzymuje ustaleń i neguje moje kompetencje - Romuald Wicza-Pokojski mówi, dlaczego nie podpisał umowy na objęcie dyrekcji Teatru Horzycy w Toruniu.
18-04-2017
Toruń. Będzie konkurs na dyrektora Teatru Horzycy
W najbliższą środę zostanie ogłoszony nowy konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Horzycy w Toruniu. Nie powiodły się bowiem rozmowy ze zwycięzcą poprzedniego. Romualdem Wiczą-Pokojskim.
14-04-2017
Toruń. Teatr im. Horzycy nadal bez dyrektora
Teatr W. Horzycy w Toruniu nadal pozostaje bez dyrektora. Negocjacje ze zwycięzcą konkursu nie przyniosły zakończenia w tej sprawie.
05-04-2017
Gdańsk. Wicza-Pokojski dyrektorem w Toruniu czy w Miniaturze?
Dyrektor Teatru Miniatura dwa lata temu wygrał konkurs na stanowisko szefa teatru w Toruniu. Czy pożegna się z Gdańskiem?
07-03-2017
Toruń. Teatr Horzycy wkrótce także bez dyrektora artystycznego
Teatr Horzycy wciąż nie ma dyrektora naczelnego. Tymczasem Bartosz Zaczykiewicz, szef artystyczny toruńskiej sceny, właśnie wygrał konkurs na pokierowanie Teatrem im. W. Bogusławskiego w Kaliszu.
23-02-2017
Toruń. Marszałek czeka na zmodyfikowany program Wiczy-Pokojskiego
Na 101 posiedzeniu zarządu województwa nie kryto zadowolenia ze swojej pracy. Choć wydawanie unijnych milionów z nowego rozdania nie idzie tak dobrze jak w innych regionach. Za zarządem ciągnie się też sprawa konkursu na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.
28-01-2017
Toruń. Pokojski jednak dyrektorem Horzycy? Będą negocjacje
Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego zamierza rozpocząć negocjacje z Romualdem Pokojskim, który zwyciężył w konkursie na dyrektora Teatru Horzycy.
26-01-2017
Bartosz Zaczykiewicz: Pośmiejmy się z siebie
- Niestety, od prawie dwóch lat Teatr im. Horzycy tkwi w swoistym impasie: samorząd województwa unieważnił konkurs na dyrektora, wygrany przez Romualda Wiczę-Pokojskiego wiosną 2015 r. Sąd pierwszej instancji uznał to za złamanie prawa. Obecnie sprawa jest w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, a teatr pozostaje formalnie bez dyrektora naczelnego i planowanie pracy odbywa się z roku na rok - o wydarzeniach sezonu mówi Bartosz Zaczykiewicz, wicedyrektor ds. artystycznych Teatru im. Horzycy w Toruniu.
28-12-2016
Hity i kity, czyli oceniamy rok 2016 w kulturze
Teatralne wydarzenia mijającego roku sygnalizuje Marcin Pieszczyk w tygodniku Wprost.
20-12-2016
Teatr musi czekać na wyrok
- Zaproszenie miasta do współprowadzenia teatru podlegającego władzom wojewódzkim to dla sceny zwykle degradacja - twierdzi Jadwiga Oleradzka, była dyrektor Teatru Horzycy w Toruniu, w rozmowie z Mirosławą Kruczkiewicz z Nowości.
16-12-2016
Bez widzów nie ma teatru
Lektura wtorkowego artykułu p. Kariny Obary, o tym jak urzędnicy, na czele z marszałkiem, czyli ze mną, szkodzą kulturze, skłoniła mnie do skreślenia tych kilku zdań. Dziękuję zatem "Gazecie Pomorskiej", że mogę odnieść się do tych kwestii, za które rzeczywiście odpowiada samorząd województwa - pisze Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
13-12-2016
Manewry niezbyt kulturalne
Województwo kujawsko-pomorskie wyrasta na taki region w Polsce - obok Wrocławia - gdzie urzędnicy próbują boleśnie zaszkodzić kulturze. Wprawdzie we Wrocławiu chodzi o polityczne zmiany w Teatrze Polskim, gdzie odkąd dyrektorem został PiS-owski pomazaniec Cezary Morawski, aktorzy zamiast sztuką zajmują się polityką; jednak i u nas teatry w Bydgoszczy i w Toruniu przechodzą poważne turbulencje - pisze Karina Obara w Gazecie Pomorskiej.
02-12-2016
Oczekiwania, marzenia, ambicje i ograniczenia
Przy okazji niedawnych zawirowań wokół marszałkowskich propozycji powołania nowego dyrektora "Horzycy" ożywiła się dyskusja o toruńskim teatrze. Jaka powinna być jedyna scena dramatyczna w Toruniu? Zapytaliśmy o to ludzi na różne sposoby z teatrem związanych - pisze Mirosława Kruczkiewicz w Nowościach.
30-11-2016
Toruń. Poczekają na wyrok NSA ws. konkursu na dyrektora
Godzinę trwało spotkanie pracowników Teatru Horzycy z marszałkiem Piotrem Całbeckim na temat zaproponowanych przez niego zmian w teatrze.
29-11-2016
Nie zamierzam zawłaszczać sztuki
- Zależy mi na teatrze eklektycznym, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, bo będzie w nim klasyka, awangarda, rozrywka we właściwych proporcjach - rozmowa z Piotrem Całbeckim, marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego o Teatrze im. Horzycy w Toruniu.
29-11-2016
Toruń. Dziś spotkanie marszałka z zespołem Teatru Horzycy
- Jestem dziś umówiony na drugie spotkanie z zespołem - potwierdza marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Piotr Całbecki.
29-11-2016
Toruń. Komunikat Zespołu Teatru im. Wilama Horzycy
22-11-2016
Zlikwidować, by zmienić?
"Włączenie nowego współorganizatora do prowadzenia instytucji kultury może odbyć się dwiema ścieżkami prawnymi. Żadna nie oznacza rzeczywistej likwidacji teatru" - twierdzi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego. Zespół Teatru Horzycy w Toruniu jest innego zdania - pisze Mirosława Kruczkiewicz w Nowościach.
21-11-2016
Toruń. Paweł Dangel dyrektorem Teatru Horzycy?
Komentarz Zespołu Teatru im. Wilama Horzycy do wypowiedzi radiowej Pana Marszałka Piotra Całbeckiego z dnia 18 listopada.
21-11-2016
Toruń. Teatr Horzycy miasta i województwa?
Choć sprawa konkursu na dyrektora Teatru Horzycy nadal jest w sądzie, zarząd województwa przedstawił zespołowi nowego kandydata na to stanowisko i zapowiedział, że chce poprowadzić tę instytucję z prezydentem Torunia. Pracownicy nie kryją oburzenia.
21-11-2016
Z ubezpieczeń do Teatru Horzycy?
Paweł Dangel to kandydat na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Nominację ma ułatwić współprowadzenie placówki przez miasto - pisze Mirosława Kruczkiewicz w Nowościach.
02-03-2016
Toruń. Wyrok ws. konkursu na dyrektora Horzycy zaskarżony
Urząd Marszałkowski złożył skargę od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie konkursu na dyrektora Teatru Horzycy. Ostateczną decyzję podejmie teraz Naczelny Sąd Administracyjny.
01-02-2016
Toruń. Jest wyrok ws. konkursu na dyrektora Teatru Horzycy
Urząd Marszałkowski otrzymał pisemne uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie konkursu na dyrektora Teatru Horzycy.
28-01-2016
Toruń. Co marszałek zrobi z Wiczą?
Po wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczącym unieważnienia przez zarząd województwa konkursu na dyrektora Teatru Horzycy, ważą się losy sceny dramatycznej w Toruniu.
21-01-2016
Toruński Teatr obroniony? Sąd: Marszałek złamał Konstytucję
Przedstawiamy sprawę zamieszania wokół stanowiska dyrektora teatru w Toruniu. Otóż w wyniku otwartego konkursu nowym dyrektorem zostać miał Romuald Pokojski - reżyser od prawie 20 lat związany z lokalną sceną niezależną, obecnie dyrektor Miniatura w Gdańsku. Jednak zwycięzca konkursu nie spodobał się Marszałkowi Województwa, który postanowił unieważnić postępowanie - pisze Borys Bura w portalu Watchgdog.
07-01-2016
Polski teatr tkwi w chaosie
- Jeśli nie powstanie Związek Scen Polskich, wszystkie rozmowy będą zakulisowe bądź topione w kłótniach środowiskowych, politycznych, gospodarczych - mówi Olgierd Łukaszewicz, prezes Związku Artystów Scen Polskich, w rozmowie z Jackiem Cieślakiem.
12-11-2015
Sąd: marszałek nie powinien odrzucić dyrektora
- Na pewno decyzja sądu przywróciła mi wiarę w prawo. Ten wyrok może mieć daleko idące konsekwencje dla wszystkich organizatorów konkursów - Romuald Wicza-Pokojski komentuje decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ws. unieważnienia konkursu na dyrektora Teatru Horzycy w Toruniu.
10-11-2015
Toruń. Urząd Marszałkowski przegrał w sądzie ws. Teatru Horzycy
Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał dwa wyroki w sprawie konkursu na dyrektora Teatru Horzycy - uchylił m.in. uchwałę o unieważnieniu całego postępowania. Teoretycznie Urząd Marszałkowski powinien teraz rozpocząć rozmowy z Romualdem Pokojskim, który wygrał konkurs.
15-10-2015
Toruń. Kiedy finał batalii o wybór nowego dyrektora Teatru Horzycy?
Urząd Marszałkowski nie chce czekać na decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie skargi wojewody na unieważnienie konkursu. Scenariusz postępowania chce mieć gotowy już wcześniej.
07-10-2015
Toruń. Wicza pokieruje Teatrem Horzycy?
Unieważnienie konkursu na stanowisko dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy zostało zaskarżone w sądzie. Czy Romuald Wicza-Pokojski obejmie rządy w toruńskim teatrze dramatycznym?
06-10-2015
Toruń. Konkurs na dyrektora Horzycy poszedł do sądu
Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmie się unieważnionym konkursem na dyrektora Teatru Horzycy w Toruniu. Skargę na dwie uchwały zarządu województwa złożyła wojewoda Ewa Mes.
24-09-2015
Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2014/2015
Po raz dwudziesty piąty redakcja "Teatru" zaprosiła krytyków do wzięcia udziału w ankiecie podsumowującej ubiegły sezon teatralny.
28-07-2015
Teatralna zbrodeńka albo kryzysowe puszczenia oczka
Ten spektakl powstawał w dyrektorskim kryzysie i wyraźnym osłabieniu zespołu walką o uszanowanie jego godności przez zarząd województwa. Uświadomił mi przy tym wyraźnie, że odchodząca po 18 latach dyrektor Oleradzka tak silnie osadziła toruński Teatr na tzw. "linii Maginota", że każde ekstrawagancje teatru postmodernistycznego spotkają się tutaj z kategorycznym odrzuceniem przez publiczność - o spektaklu "Kwartet" w reż. Edwarda Wojtaszka i kryzysie w Teatrze im. Horzycy pisze Aram Stern w serwisie Teatr dla Was.
02-06-2015
Teatr według Churskiego
- W polskich teatrach rozpoczyna się sezon konkursowy. Na kilkunastu stanowiskach dyrektorskich nastąpią zmiany. W części z teatrów zapewne dyrektorzy zostaną powołani z pominięciem procedury konkursowej. Z tego ruchu kadrowego może coś dobrego dla Torunia wyniknąć. Być może któryś z obecnych dyrektorów nie będzie chciał startować w konkursie, tylko skorzysta z propozycji marszałka Piotra Całbeckiego - mówi Andrzej Churski, który od 1 września jako pełniący obowiązki dyrektora Teatru Horzycy zastąpi Jadwigę Oleradzką.
02-06-2015
Tymczasem w Toruniu. Wszyscy mają się dobrze?
Toruń wyzwolił energię, która przekuje się na następne działania, w których ważną rolę powinien odegrać czynnik obywatelski. Dlatego będziemy kontynuować i rozszerzać monitoring procesów zarządczych w kulturze, będziemy informować o przykładach obywatelskiego nieposłuszeństwa i dokumentować przypadki w celu tworzenia dobrych praktyk - zapowiada Piotr Wyszomirski, lider grupy otwartej na Facebooku "Teatr jest nasz".
28-05-2015
Toruń. Marszałek spotkał się z pracownikami Teatru Horzycy
Pierwszy raz od wybuchu protestów w sprawie unieważnienia konkursu na dyrektora Teatru Horzycy pracownicy toruńskiej sceny spotkali się z marszałkiem Piotrem Całbeckim.
25-05-2015
Toruń. Kto zastępcą Churskiego ds. artystycznych?
Znamy już tymczasowego następcą Jadwigi Oleradzkiej. Kogo będzie miał do pomocy? W piątek (22 maja) Andrzej Churski, który od września zostanie p.o. dyrektora Teatru Horzycy, spotkał się z całym teatralnym zespołem, jak przyjęto informację o jego wyborze?
22-05-2015
Informacja o krokach prawnych ws. konfliktu w Toruniu
Szanowna Pani Minister, wielu cieszy Pani zdecydowana reakcja w sprawie Filharmonii Pomorskiej i Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Dziękujemy za stanowczą krytykę działań marszałka. W przypadku Teatru pozostają jednak bardzo poważne wątpliwości co do proponowanego rozwiązania, tj. powołania tymczasowego dyrektora do czasu przeprowadzenia kolejnego konkursu. To rozwiązanie godzi w przepisy prawa obowiązujące w Polsce - pisze Wojtek Bogusławski.
22-05-2015
Toruń. Piekorz rezygnuje, Churski na czele Teatru Horzycy
Zgodnie z zapowiedziami, marszałek województwa Piotr Całbecki powierzył wczoraj funkcją p.o. dyrektora Teatru Horzycy Andrzejowi Churskiemu, obecnemu zastępcy dyrektora ds. administracyjnych. - Wobec rezygnacji Magdaleny Piekorz dostałem całkowitą swobodę w wyborze zastępcy ds. artystycznych - mówi "Nowościom".
21-05-2015
Pani minister tupie
- Minister kultury Małgorzata Omilanowska postawiła weto w sprawie konkursów na dwie instytucje marszałkowskie w województwie Kujawsko-Pomorskim - pisze Jarosław Jakubowski w Expressie Bydgoskim.
21-05-2015
Toruń. Andrzej Churski p.o. dyrektora Teatru Horzycy
Andrzej Churski będzie przez jeden sezon pełnił obowiązki szefa toruńskiej sceny dramatycznej - do czasu wyłonienia nowego dyrektora teatru.
21-05-2015
Toruń. Marszałka pomysł na teatr
Piotr Całbecki po ministerialnej krytyce odsłania karty: Andrzej Churski p.o. dyrektora. Zaproponowałem, aby teatrem pokierowała Magdalena Piekorz. Propozycja minister poszła jednak w kierunku rozwiązania przejściowego - z Andrzejem Churskim, obecnym zastępcą dyrektora ds. administracyjnych, jako pełniącym obowiązki dyrektora Teatru Horzycy.
21-05-2015
Toruń. Minister kultury spiera się z marszałkiem o przyszłość Teatru Horzycy
Godzenie w zasady demokracji i społeczeństwa obywatelskiego zarzuca marszałkowi Piotrowi Całbeckiemu minister kultury i dziedzictwa narodowego. To echa unieważnienia konkursu na dyrektora Teatru Horzycy.
21-05-2015
Toruń. Oświadczenie Zespołu Teatru im. Wilama Horzycy
"Nadal czekamy na spotkanie z panem Marszałkiem przed podjęciem decyzji na temat wyboru dyrektora" - czytamy m. in. w oświadczeniu wydanym ws. wywiadu Marszałka Piotra Całbeckiego w TV Toruń w dniu 19 maja.
20-05-2015
Toruń. Minister zganiła marszałka i co dalej?
Minister Małgorzata Omilanowska skrytykowała decyzję marszałka Piotra Całbeckiego o unieważnieniu konkursu na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy, który głosami ekspertów wygrał Romuald Wicza-Pokojski i zaproponowała, by "tymczasowo obowiązki dyrektora pełnił jeden z dotychczasowych zastępców". Co na to Andrzej Churski, zastępca dyrektora ds. administracyjnych oraz Bartosz Zaczykiewicz, zastępca dyrektora ds. artystycznych?
20-05-2015
Toruń. Duet Churski-Piekorz do Horzycy?
Andrzej Churski na czele Teatru Horzycy do czasu wyboru nowego dyrektora. Do pomocy miałby wybraną na 3 lata jako z-cę ds. artystycznych Magdalenę Piekorz.
19-05-2015
Bydgoszcz-Toruń. Minister kultury ws. Teatru Horzycy i Filharmonii
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska nie zgadza się, aby dyrektorem Filharmonii Pomorskiej im. Ignacego Paderewskiego w Bydgoszczy został Maciej Puto, rekomendowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Minister wyraziła też dezaprobatę dla odrzucenia przez marszałka wyłonionego w drodze konkursu kandydata na stanowisko dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu Romualda Wiczy-Pokojskiego i unieważnienia konkursu.
18-05-2015
Farsa z teatru publicznego. Bezprawie w Toruniu
Szanowni dziennikarze mediów lokalnych, ogólnopolskich i branżowych, przedstawiciele władzy lokalnej i centralnej, przedstawiciele instytucji i organizacji, obywatele. Bardzo proszę o zapoznanie się z poniższym listem i zdecydowaną reakcję w celu doprowadzenia do zaprzestania łamania prawa - pisze Wojtek Bogusławski.
18-05-2015
Toruń. List otwarty Zespołu Teatru Horzycy do marszałka
Wobec ostatnich informacji, które docierają do nas i do opinii publicznej w sprawie pojawiających się kandydatur na stanowiska dyrektora Teatru im. W. Horzycy w Toruniu jesteśmy zmuszeni do zabrania głosu w tej sprawie - pisze zespół toruńskiego teatru do marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
18-05-2015
Warszawa. Tomasz Karolak wspiera Teatr Horzycy w Toruniu
Reżyserzy, dyrektorzy polskich teatrów - róbcie zdjęcia, nagrywajcie filmiki, przysyłajcie słitfocie, mówcie po spektaklu ze sceny, że popieracie Horzycę! - apelują inicjatorzy grupy Teatr jest Nasz, stworzonej na Facebooku.
15-05-2015
Toruń. Dyrektora Horzycy wybiorą w trybie pozakonkursowym
- Prezentacja listy kandydatów, którzy będą brani pod uwagę, będzie możliwa po przeprowadzeniu rozmów, a te przede mną - mówi marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.
15-05-2015
Toruń. Weksler i Piekorz na czele Teatru Horzycy?
Potwierdziły się wczorajsze informacje "Nowości", że Magdalena Piekorz otrzymała propozycję objęcia stanowiska dyrektora artystycznego Teatru Horzycy. Kogo władze województwa wskażą na dyrektora naczelnego? Według nieoficjalnych informacji "Nowości" tą osobą będzie Jacek Weksler.
15-05-2015
Warszawa. Jacek Weksler ws. Teatru Horzycy
Jacek Weksler dementuje informacje wiążące jego osobę z dyrekcją Teatru im. Horzycy w Toruniu. Z nikim o ewentualnej dyrekcji nie rozmawiał i nie jest nią zainteresowany.
14-05-2015
Toruń. Magdalena Piekorz dyrektorką Teatru Horzycy?
Wczorajsze spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z minister Małgorzatą Omilanowską nie przyniosło żadnego ostatecznego rozwiązania konfliktu wokół Teatru Horzycy. Oficjalny komentarz z Urzędu Marszałkowskiego po wizycie w Warszawie jest dość lakoniczny.
13-05-2015
Toruń. Dziś spotkanie marszałka z minister kultury
Już prawie trzy tysiące podpisów zebrano pod petycją do władz województwa o odstąpienie od unieważnienia konkursu na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy. Mimo że marszałek Piotr Całbecki w ostatnich wypowiedziach dla mediów twierdzi, że temat unieważnienia konkursu jest dla niego zamknięty, to jednak zespół Teatru Horzycy nie rezygnuje. Marszałek Piotr Całbecki dziś ma się spotkać w tej sprawie z minister Omilanowską w Warszawie.
06-05-2015
Toruń. Co dalej z Teatrem Horzycy?
Piotr Całbecki wciąż nie podjął decyzji dotyczącej wyboru następcy Jadwigi Oleradzkiej. - Najpierw chcę spotkać się z minister kultury Małgorzatą Omilanowską - powiedział wczoraj mediom. Stwierdził też, że spotka się z toruńskim zespołem, ale dopiero, gdy będzie do tego odpowiednio przygotowany.
04-05-2015
Dyrektor konkursowy
Historia sporów o konkursy dyrektorskie jest długa. Najgłośniejszy był spór o brak konkursu, bez którego na szefa koncernu teatralnego w Warszawie (Teatr Dramatyczny - Na Woli - Laboratorium Dramatu) został powołany przez ratusz Tadeusz Słobodzianek. Został powołany, bo mógł być. Ustawa zawiera furtkę dla władzy, którą może zawsze uchylić i powołać dyrektora bez konkursu, podobnie jak z wyników konkursu nie musi korzystać. Po co więc ta cała zabawa w kotka i myszkę? - na marginesie "afery toruńskiej" pyta Tomasz Miłkowski w Trybunie.
04-05-2015
Szulerzy
Pośród zakurzonych papierzysk sprzed lat znalazłem krótką notatkę zatytułowaną "Moje trzy grosze o organizacji życia teatralnego", datowaną na 14 września 1989 roku - pisze Maciej Nowak.
04-05-2015
Trzy grosze w sprawie Torunia
Wygląda na to, że marszałek województwa wpakował podległą instytucję w niepotrzebne kłopoty, a i sobie zafundował nieprzyjemną sławę poza granicami pomorsko-kujawskiego. Ciekawe, jak z tego wyjdzie? Rozwiązanie problemu będzie ważne nie tylko dla Teatru im. Horzycy - pisze na swoim blogu Wojciech Majcherek.
04-05-2015
Warszawa-Toruń. Prezes ZASP pisze do marszałka
Zwracamy się do Pana Marszałka z wnioskiem o cofnięcie decyzji unieważniającej wzorcowo przeprowadzony konkurs, który wyłonił zwycięzcę wskazanego przez ośmiu ekspertów z dziewięcioosobowego składu. Ta proporcja nie pozostawia wątpliwości - pisze Olgierd Łukaszewicz, Prezes Zarządu Głównego ZASP.
30-04-2015
Bydgoszcz. List otwarty zespołu Teatru Polskiego
Zespół Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy wspiera zespół Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu ws. protestu dotyczącego unieważnienia konkursu na dyrektora tej instytucji.
30-04-2015
Warszawa-Toruń. Pismo ZZAP do marszałka
Jeśli Pan zna racjonalny powód, który spowodował unieważnienie tego konkursu to prosimy o wyjaśnienia, bo być może wie Pan o czymś, o czym my nie wiemy - pisze Julian Mere, Przewodniczący Związku Zawodowego Aktorów Polskich, do marszałka Całbeckiego.
30-04-2015
Kraj. List otwarty ludzi teatru do minister Omilanowskiej
Przedstawiciele i przedstawicielki środowiska teatralnego zwracają się do minister Małgorzaty Omilanowskiej o publiczne zajęcie stanowiska ws. Teatru Horzycy.
29-04-2015
Czyj jest ten teatr?
Nie ma chyba w ostatnim czasie w Toruniu sprawy, która byłaby tak szeroko komentowana, jak unieważnienie konkursu na dyrektora Teatru Horzycy. I to nie tylko w teatralnych kręgach - pisze Tomasz Bielicki w Nowościach.
29-04-2015
Teatr nasz widzą oblężony
Sytuacja niestety osiągnęła poziom histerii. Gdyby ktoś nie znał faktów, mógłby pomyśleć, że w całej aferze chodzi o likwidację czy wręcz zburzenie teatru, a nie o wybór nowego dyrektora. Ciekawe więc, kto i jak przestawi tak zwaną sprawę Horzycy z głowy na nogi - pisze Marek Nienartowicz w Nowościach.
29-04-2015
Toruń. Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów do marszałka Całbeckiego
Z dużym zaniepokojeniem przyjęliśmy informację o unieważnieniu konkursu na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu - pisze Barbara Borys Damięcka w imieniu Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.
29-04-2015
Nie dajcie sobą manipulować
Dyrektorem publicznego teatru musi być osoba o profesjonalnych kwalifikacjach, posiadająca odpowiednie doświadczenie i udokumentowane osiągnięcia - pisze Dariusz Bereski, były aktor Teatru Horzycy, w liście do toruńskich Nowości.
28-04-2015
Toruń. Bitwa o Teatr Horzycy
W najbliższych dwóch tygodniach mają rozstrzygnąć się dalsze losy konkursu na dyrektora Teatru Horzycy. Do wyboru są trzy scenariusze.
28-04-2015
Teatr Wilama Horzycy prosi o pomoc całą kulturalną Polskę
Aktorzy Horzycy: - Jeśli nasza sytuacja szybko się nie rozwiąże, praca teatru jest zagrożona. A marszałek nie chce z nami rozmawiać! - Takiego złamania standardów i dobrych obyczajów w kulturze nigdy jeszcze nie było - powiedziała ostro Jadwiga Oleradzka podczas wczorajszego spotkania w teatralnej Wejściówce - relacja Kariny Obary w Gazecie Pomorskiej.
28-04-2015
List otwarty Rady ds. Instytucji Artystycznych ws. konkursu na dyrektora Teatru im. W. Horzycy w Toruniu
Rada ds. Instytucji Artystycznych, jako organ doradczy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bardzo krytycznie przyjęła informację o unieważnieniu konkursu na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu - pisze Paweł Łysak, przewodniczący Rady do marszałka Piotr Całbeckiego.
27-04-2015
Konkurs czy widzimisię
Konkursy na dyrektorów instytucji kultury są często nazywane "cyrkami". Powodów jest wiele. Podstawowy zaś taki, że zwycięzcami okazują się zwykle ci, którzy wygrać mieli. Bez większego echa przeszedł niedawny konkurs na dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Jakoś nikt nie zwrócił uwagi, że to już drugi z rzędu konkurs, w którym wygrywa osoba wskazana przez poprzedniego dyrektora - pisze Jarosław Jakubowski w Expressie Bydgoskim.
27-04-2015
Nasz człowiek w establishmencie
Rozgorzało u "Krzyżaków". W niedalekim mieście Toruniu doszło do prawdziwej awantury, w której padają oskarżenia o nepotyzm, brak szacunku dla pracy profesjonalistów, łamanie reguł demokracji... Trwa spór o dyrekturę czyli konflikt, jakiego nie widzieliśmy od czasu zamieszania ze Słobodziankiem i łączeniem scen warszawskich - pisze Szymon Spichalski w Teatrze dla Was.
27-04-2015
Toruń. Teatrolodzy z UMK wspierają protest ws. Teatru Horzycy
Nadal rośnie liczba głosów sprzeciwu wobec decyzji zarządu województwa dotyczącej unieważnienie konkursu na następcę Jadwigi Oleradzkiej. Dziś o godz. 19 dyskusja o przyszłości toruńskiego teatru.
27-04-2015
Tymczasem w Toruniu. Dlaczego to takie ważne?
Poniedziałek będzie ważnym dniem w sporze o teatr, o miasto, o wartości. Warto uporządkować fakty i przemyślenia - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
24-04-2015
Farsa w repertuarze
Poważny teatr, dramatyczny - ale wybieranie nowego dyrektora przypomina farsę do grania na objazdowych chałturach. Od samego początku sprawa ta jest załatwiana przez władze województwa z gracją słonia w składzie porcelany - pisze Ryszard Warta w Nowościach.
24-04-2015
Komentarz Zespołu do wypowiedzi Marszałka
Jesteśmy zaskoczeni słowami, które wypowiedział pan Marszałek na temat Teatru im. Wilama Horzycy na konferencji prasowej w dniu 23 kwietnia 2015 poświęconej CKK Jordanki. Nie mamy wyjścia, musimy ustosunkować się do kilku wypowiedzi pana Marszałka - piszą Pracownicy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.
24-04-2015
Marszałek Całbecki: Liczą się doświadczenie i wizja
- Chcieliśmy zainteresować tym konkursem jak najszersze grono osób. Dziś wiemy, że wymagania były zbyt niskie. Należało celować w osobę, co do której, z naszego punktu widzenia, czyli instytucji zarządzającej, nie byłoby później żadnych wątpliwości - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, w związku z unieważnieniem konkursu na dyrektora Teatru Horzycy.
24-04-2015
Toruń. Oświadczenie Pracowników Teatru im. Wilama Horzycy
My, zespół Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu, protestujemy przeciwko decyzji Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego o unieważnieniu konkursu na dyrektora naszego Teatru.
24-04-2015
Cyrk z Teatrem Horzycy. Skandal po unieważnieniu konkursu
Zaostrza się konflikt wokół konkursu na dyrektora Teatru Horzycy w Toruniu. Pojawiają się głosy - pełne rozgoryczenia i wściekłości - o naruszeniu standardów, braku szacunku dla profesjonalizmu komisji, a nawet o deptaniu demokracji. Konflikt się zaostrzy. To nie jest twórczy ferment, nie wynikają z niego żadne wartości. To beztroska destrukcja. Teatr na tym tylko straci - pisze Grzegorz Giedrys w Gazecie Wyborczej - Toruń.
23-04-2015
Dyrektora Miniatury zakusy na Toruń
Mało brakowało, a dyrektor Teatru Miniatura Romuald Wicza-Pokojski porzuciłby gdańską scenę dla Teatru im. W. Horzycy w Toruniu. Dlaczego przegrał w Toruniu? Być może zaszkodził mu fakt, że w staraniach o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2006 poparł kandydaturę Gdańska, a nie Torunia - pisze Grażyna Antoniewicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
23-04-2015
Kto, jeśli nie Wicza?
Romuald Wicza-Pokojski miał plan, aby łączyć funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Jego wsparciem w tworzeniu programu festiwali Kontakt oraz Pierwszy Kontakt miała być dr Joanna Puzyna-Chojka, teatrolog i krytyk teatralny z Uniwersytetu Gdańskiego. Jaki miał pomysł na Teatr Horzycy? - Wolę ewolucję od rewolucji. Chcę zwrócić teatr ku miastu. Interesuje mnie także mocna pozycja Teatru Horzycy w Europie - mówił "Nowościom" jeszcze przed ogłoszeniem decyzji zarządu.
23-04-2015
Toruniu - dlaczego?
Sytuacja, w której decyzja profesjonalnej, kompetentnej i składającej się z przedstawicieli wielu instytucji (przedstawiciele MKiDN, Zarząd Województwa, artyści) Komisji została najzwyczajniej przekreślona, zlekceważona, unieważniona - urasta w moim odczuciu do skandalu - pisze Tomasz Kaczorowski.
23-04-2015
Toruń. Petycja ws. decyzji o unieważnieniu konkursu na dyrektora Teatru Horzycy
Apelujemy, aby Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego zmienił swoją absurdalną decyzję i powołał na stanowisko dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu kandydata, który zwyciężył w przeprowadzonym konkursie na to stanowisko - pisze Joanna Scheuring-Wielgus z Czasu Mieszkańców, na www.petycje.pl.
23-04-2015
Wicza-Pokojski: Toruńska władza depcze demokrację
- Mam wrażenie, że to nie ja potrzebuję teraz poparcia - przecież mam mocne zaplecze w postaci mojego obecnego zespołu, poparcia potrzebuje zespół Teatru Horzycy, postawiony w bardzo kłopotliwej sytuacji - mówi Gazecie Wyborczej - Trójmiasto Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Teatru Miniatura w Gdańsku, rekomendowany przez komisję konkursową na dyrektora toruńskiego teatru.
23-04-2015
Krajobraz po konkursie w Teatrze im. Horzycy
- Jeżeli władze podtrzymają swoją decyzję, zespół naszego teatru z całą stanowczością zacznie bronić demokratycznie wybranego dyrektora - mówi Tomasz Mycan, aktor Teatru Horzycy, który zasiadał w komisji jako przedstawiciel Związku Zawodowego Aktorów Polskich.
23-04-2015
Warszawa. Unia Polskich Teatrów do marszałka Całbeckiego
Unia Polskich Teatrów napisała do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego w związku z unieważnieniem konkursu na dyrektora Teatru Horzycy w Toruniu.
22-04-2015
Kiedyś będzie przepięknie, kiedyś będzie normalnie?
Może tym razem się uda - pomyślałem naiwnie, gdy w samym środku hucznych obchodów 250-lecia Teatru Publicznego, marszałek województwa ogłosił konkurs na dyrektora zapomnianego ostatnio Teatru im. Horzycy w Toruniu - pisze Michał Centkowski.
22-04-2015
Tymczasem w Toruniu - czas na solidarność
Mam nadzieję, że nie tylko całym środowiskiem teatralnym w Polsce wstrząsnęła wiadomość o unieważnieniu konkursu na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy - pisze Piotr Wyszomirski, redaktor Gazety Świętojańskiej.
22-04-2015
Toruń. Konkurs na dyrektora Teatru Horzycy unieważniony
Marszałek województwa Piotr Całbecki unieważnił w środę konkurs na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Dzień wcześniej komisja konkursowa rekomendowała na to stanowisko reżysera Romualda Pokojskiego.
21-04-2015
Toruń. Romuald Pokojski rekomendowany na dyrektora Horzycy
Romuald Pokojski, szef alternatywnego Teatru Wiczy i lalkowej Miniatury w Gdańsku, wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Decyzję w tej sprawie podjęła we wtorek komisja powołana przez marszałka województwa, któremu podlega scena dramatyczna w naszym mieście.