Co dalej z lubelskim Teatrem w Budowie?

01-04-2005
Blisko 40 lat trwa budowa nowego teatru w Lublinie.
07-02-2018
Lublin. O książce "Teatr w Budowie. Dziennik Podróży" w CSK
Centrum Spotkania Kultur (pl. Teatralny 1) i Brama Grodzka zapraszają na uroczystą premierą drugiego wydania książki "Teatr w Budowie. Dziennik Podróży" Bolesława Stelmacha, połączoną ze spotkaniem autorskim. Wydarzenie odbędzie się 12 lutego o godz. 18 w budynku CSK.
05-01-2018
Notacje czasu
"Teatr w budowie" to dla mnie przestrzeń zapisanego czasu. W wielu płaszczyznach i skalach: miasta, domu, detalu. W skali miasta: plac Teatralny z najstarszym traktem na zachód - śladem ulicy Radziszewskiego. To pierwszy współczesny plac miejski, który ma szansę, by utożsamili się z nim dzisiejsi mieszkańcy Lublina. A tuż obok najstarszy w mieście park, XIX-wieczny Ogród Saski, z kępą drzew pamiętających czasy przed jego założeniem - pisze Bolesław Stelmach w Builderze.
16-10-2017
Lublin. Budynek CSK wyróżniony
Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się w piątkowy wieczór w Krakowie. Zgodnie z werdyktem mamy najlepszy w Polsce budynek ukończony w 2016 r. - Cieszę, się, że ten dom zauważono - komentuje projektant.
12-09-2016
Lublin. Polskie i zagraniczne gwiazdy w CSK
Do końca roku w Centrum Spotkania Kultur odbędzie ponad 30 koncertów, spektakli i wystaw. W październiku w sali operowej wystąpi m.in. Justyna Steczkowska, a w listopadzie przed lubelską publicznością zaprezentuje się Seal.
31-12-2015
Lublin. Festiwal podróży i reportażu w nowym Centrum Spotkania Kultur
Najlepsi reportażyści i podróżnicy będą gośćmi Festiwalu "Kontynenty", który odbędzie się w wybudowanym niedawno w Lublinie Centrum Spotkania Kultur. Wydarzenie zaplanowano na czerwiec 2016 r., poprzedzi go w styczniu wystawa fotografii.
30-12-2015
Lublin. 18 mln zł dla CSK
1 mld 61 mln zł wyniosą dochody województwa lubelskiego w 2016 roku. Wydatki szacowane są na kwotę 1 mld 83 mln zł. W środę radni sejmiku zajmą się projektem uchwały w sprawie przyszłorocznego budżetu. Dla Centrum Spotkania Kultur zaplanowano kwotę 18 mln zł.
22-12-2015
Lublin. Teatr już nie w budowie
- To ważny moment dla wszystkich, którzy czekali na zakończenie tej 41-letniej inwestycji. Bogactwo tradycji i dorobku kulturalnego naszego województwa sprawia, że wszyscy zasługujemy na takie miejsce - mówił w poniedziałek Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego podczas spotkania podsumowującego budowę Centrum Spotkania Kultur.
30-11-2015
Lublin. Festiwal Scenografii i Kostiumów w nowo powstałym CSK
Festiwal Scenografii i Kostiumów ma być "flagową" imprezą w Centrum Spotkania Kultur. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Leszek Mądzik. W Radzie Programowej są m.in. Ewa Braun, Janusz Kapusta, Lech Majewski.
30-11-2015
Lublin. Wyścig z czasem w Centrum Spotkania Kultur
Urząd Marszałkowski wybrał firmę, która wykona iluminację fasady multimedialnej Centrum Spotkania Kultur. Wygrała ta, która złożyła najtańszą ofertę. Jeśli zdąży ją zrealizować do końca grudnia, inwestycja zostanie sfinansowana z unijnej dotacji.
27-11-2015
Lublin. Kończy się budowa CSK
W czwartek wybrano wykonawcę iluminacji fasady Centrum Spotkania Kultur. To już ostatnie zadanie, które trzeba wykonać, aby budowa CSK dobiegła końca. - Mamy nadzieję, że do końca grudnia się wyrobimy - mówi rzeczniczka marszałka.
24-11-2015
Lublin. Widzowie weszli do Centrum Spotkania Kultur
Pół tysiąca osób wzięło udział w pierwszym wydarzeniu w niedokończonych jeszcze wnętrzach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
23-11-2015
Lublin. Zakończono budowę Centrum Spotkania Kultur
Budowa Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zakończyła się w niedzielę symbolicznym przewróceniem ogrodzenia otaczającego inwestycję. Centrum powstało w miejscu nieukończonego od ponad 40 lat gmachu teatru; ma ruszyć w przyszłym roku.
20-11-2015
Lublin. I runie mur
To będzie historyczny dzień dla Lublina. Pierwszy raz od kilkudziesięciu lat przed placem dzisiejszego CSK, wcześniej Teatru w Budowie zniknie okalający go płot. Ale nie sam. Zburzą go mieszkańcy.
17-11-2015
Lublin. CSK zaczyna działalność
W niedzielę o godz. 17 runie symboliczny mur, czyli metalowe ogrodzenie od lat ogradzające dawny Teatr w Budowie a teraz Centrum Spotkania Kultur.
13-11-2015
Koniec Teatru w Budowie
- To, że mogę kończyć Teatr w Budowie, jest zasługą wielu ludzi kultury i polityków w Lublinie, którzy porozumieli się ponad podziałami - Piotr Franaszek, dyrektor Centrum Spotkania Kultur, mówi w Rzeczypospolitej o finale 40-letniej inwestycji.
08-10-2015
Lublin. Budowa CSK na ostatniej prostej
Choć na oficjalne otwarcie Centrum Spotkania Kultur musimy poczekać do przyszłego roku, pierwsze wydarzenia odbędą się jeszcze tej jesieni. Wkrótce rozpoczną się też nabory na stanowiska techniczne. Pracę w lubelskiej instytucji znajdzie w sumie ok. 50 osób.
07-07-2015
Lublin. CSK szuka logo
Ponad 300 prac przysłano w ramach konkursu na identyfikację Centrum Spotkania Kultur. Nadesłali je graficy i designerzy z Polski, ale też m. in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Kanady.
26-06-2015
Lublin. W tej sali nie da się grać
- Odrapane, zmasakrowane ściany, zwykła stara cegła przetykana sypiącym się betonem. A próbuje nam się mówić, że to nowoczesna estetyka. Jedna wielka kpina - tak mówią muzycy o nowym wyglądzie sali Filharmonii Lubelskiej. Mają też sporo zastrzeżeń do najważniejszego zarówno dla artystów, jak i słuchaczy: akustyki.
19-03-2015
Lublin. Kolorowa iluminacja CSK
Testowano iluminacje fasady Centrum Spotkania Kultur, powstającego w miejscu Teatru w Budowie przy al. Racławickich.
24-02-2015
Lublin. Otwarcie CSK opóźnione
Budowa Centrum Spotkania Kultur ma zostać zakończona trzy miesiące później, niż planowano. Urzędnicy marszałka województwa i prezydenta miasta uspokajają, że nie ma powodów do niepokoju.
16-12-2014
Lublin. Za rok otwarcie CSK?
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Centrum Spotkania Kultur otworzy swoje podwoje na początku grudnia 2015 roku.
16-12-2014
Lublin. Za rok otwarcie CSK?
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Centrum Spotkania Kultur otworzy swoje podwoje na początku grudnia 2015 roku.
09-09-2014
Lublin. Ile zarobi szef CSK?
Piotr Franaszek, szef Centrum Spotkania Kultur, który w poniedziałek objął stanowisko, zarobi najwięcej spośród dyrektorów instytucji kultury podległych marszałkowi, bo i zadanie przed nim trudne: musi zorganizować CSK od zera.
16-07-2014
Nowy dyrektor o Berlinie i Nowym Jorku. Potrzeba 18 mln
- CSK nie może być kolejnym domem kultury, nie może też wchodzić w paradę innym instytucjom. Na pewno ważne będzie, by pokazać tu wybitne kolekcje z Muzeum Sztuki Współczesnej w Berlinie czy Museum of Modern Art w Nowym Jorku. To są wystawy generujące wyjątkowe nazwiska i prace, a jednocześnie mające wymiar komercyjny - mówi w Gazecie Wyborczej- Lublin Piotr Franaszek, którego komisja konkursowa wskazała na dyrektora Centrum Spotkania Kultur.
15-07-2014
Lublin. Rozstrzygnięto konkurs na dyrektora Centrum Spotkania Kultur
Dyrektor departamentu promocji w urzędzie marszałkowskim w Lublinie Piotr Franaszek wygrał konkurs na dyrektora budowanego jeszcze Centrum Spotkania Kultur (CSK). Centrum, które powstaje w miejscu nieukończonego od 40 lat gmachu teatru, ma być gotowe w 2015 r.
09-07-2014
Lublin. CSK coraz droższe
Niepełne plany, zniszczone ściany i stropy, które mogą się zawalić. Przez to wszystko do budowy Centrum Spotkania Kultur trzeba znowu dołożyć. Tylko wymiana instalacji elektrycznych pochłonie dodatkowo prawie 1,5 mln zł. W tej finansowej układance są jednak również dobre wiadomości.
26-06-2014
Lublin. Sześciu chętnych na fotel dyrektora CSK
Choć do otwarcia Centrum Spotkania Kultur pozostał zaledwie rok, lubelska instytucja budowana za 220 mln zł wciąż czeka na dyrektora, który zająłby się jej programem. Do środy zgłosiło się sześciu kandydatów, wśród nich: reżyserka filmowa, dyrektor teatru muzycznego, prezes stowarzyszenia fantastyki, a także szef departamentu promocji i turystyki u marszałka
20-06-2014
Na sensowny wybór dyrektora CSK jest już za późno?
- Konkursowe wymagania to kolejny dowód na to, że nie ma pomysłu na te instytucję - mówi Tomasz Pietrasiewicz, twórca pierwszej koncepcji funkcjonowania Centrum Spotkania Kultur. W maju zarząd Województwa Lubelskiego ogłosił konkurs na dyrektora Centrum Spotkania Kultur. Otwarcie jest z kolei planowane na połowę przyszłego roku. CSK ma być największą instytucją kulturalną po tej stronie Wisły.
22-05-2014
Lublin. Kandydatka do PE zobowiązała się do wspierania CSK
Do starań o zdobycie unijnych pieniędzy na działalność Centrum Spotkania Kultur zobowiązała się liderka listy Europy Plus Twój Ruch do PE w Lubelskiem Barbara Nowacka. CSK powstaje obecnie w miejscu nieukończonego od 40 lat gmachu teatru.
10-04-2014
Wicemarszałek o kulturze
Artyści powinni czuć się w instytucjach kultury jak w domu, a nie jak petenci - uważa Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego odpowiedzialny m.in. za kulturę. Rozmowa w Gazecie Wyborczej - Lublin.
26-02-2014
Lublin. CSK będzie droższe
Wiadomo już, że budowa Centrum Spotkania Kultur będzie droższa, niż zakładano. Trzeba będzie wykonać szereg dodatkowych prac. A to powoduje, że albo zwiększy się budżet inwestycji, albo...
04-01-2014
Ikona w budowie
Partyjni bonzowie postanowili, że Lublin musi mieć teatr, jakiego nie ma nikt. Wielki, z olbrzymią sceną i widownią, w reprezentacyjnym miejscu. Teren naprzeciw komitetu wojewódzkiego partii nadawał się do tego znakomicie - pisze Małgorzata Bielecka-Hołda w Gazecie Wyborczej - Lublin.
18-02-2013
Lublin. Marszałek ogłosi kolejne przetargi dla CSK
Prace przy zmianie Teatru w Budowie w Centrum Spotkania Kultur idą pełną parą. Urząd Marszałkowski przygotowuje się do ogłoszenia kolejnych przetargów związanych z realizacją inwestycji.
04-01-2013
Lublin. Operetka w parku naukowym
Lubelski Park Naukowo-Technologiczny szykuje się na przyjęcie Teatru Muzycznego. Pierwszy spektakl w nowej siedzibie prawdopodobnie w kwietniu.
30-11-2012
Lublin. Debata o CSK
Po blisko 40 latach ruszyła budowa Centrum Spotkania Kultur. Robotnicy pracują na miejscu już od kilku tygodni, a lubelskie środowiska kulturalne zaczynają się zastanawiać, co dokładnie będzie się działo w środku. Pomysłów jest dużo, ale czasu nie ma znów tak wiele.
30-11-2012
Minister wyłożył 20 mln na "symbol kompleksu i niemocy"
- Gdy spotykam byłych mieszkańców Lublina czy to w Poznaniu, czy w Indiach jak niedawno, pytają mnie, czy [Teatr w Budowie] dalej jest w budowie. Ze smutkiem odpowiadam, że tak - przyznał szef resortu kultury. Straszący ponury szkielet przyszłego CSK nazwał "symbolem kompleksu i niemocy".
29-11-2012
Lublin. 20 mln na remont filharmonii i teatru
Umowę na dofinansowanie kwotą ponad 20 mln zł modernizacji siedzib Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego podpisali w czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz przedstawiciele zarządu województa lubelskiego.
19-11-2012
Lublin. Centrum Spotkania Kultur czyli...
Lublin czekał na to cztery dekady. Na teren Teatru w Budowie wreszcie weszli budowlańcy i zaczęli zmieniać archaicznego molocha w nowoczesne Centrum Spotkania Kultur. Za niespełna trzy lata Lublin wreszcie będzie mógł... no właśnie, do czego właściwie wykorzystamy CSK?
13-11-2012
Lublin. Zaczęli rozbierać Teatr w Budowie
Od kilku dni osoby spacerujące w pobliżu Teatru w Budowie mogą zauważyć ciężki sprzęt intensywnie pracujący przy wyburzaniu części budynku.
09-11-2012
Kto umówi Kultury na Spotkanie w naszym Centrum?
Klamka zapadła. Umowa podpisana, weszli robotnicy i wreszcie, po niemal czterdziestu latach, Teatr w Budowie przestanie być "w budowie". I co dalej? - pisze Małgorzata Bielecka-Hołda w Gazecie Wyborczej - Lublin.
02-11-2012
Lublin. Rozpoczęła się budowa Teatru w Budowie
Po 40 latach marazmu w Lublinie, między al. Racławickimi i ul. Skłodowskiej i Grottgera zaczęły się prace.
31-10-2012
Lublin. Nie działa nowa kasa Teatru Muzycznego
Budowa Centrum Spotkania Kultur jest powodem wyprowadzki z ich stałych siedzib Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego. I już pojawiły się pierwsze problemy.
30-10-2012
Lublin. Kto zaprojektuje plac przed CSK?
Koncepcja placu przed Centrum Spotkania Kultur ze sceną obrotową jako rzeźbą plenerową pozostanie na papierze. O tym, jak ma wyglądać to miejsce, zdecydują urzędnicy.
23-10-2012
Lublin. Buduje się Teatr w budowie
- Do wiosny nie będziemy zajmować się niczym innym jak tylko wyburzaniem i projektowaniem parkingu - zapowiada Budimex i rusza z pracami przy budowie CSK. Pożegnaliśmy Teatr w Budowie Władze województwa w asyście aniołów (miały przegnać demona TwB) w poniedziałek przekazały firmie Budimex plac budowy.
22-10-2012
Lublin. Ruszyła budowa Centrum Spotkania Kultur
Budowa wielofunkcyjnego Centrum Spotkania Kultur rozpoczęła się w poniedziałek w Lublinie. Centrum stanie w miejscu niedokończonego od blisko 40 lat gmachu nazywanego przez lublinian "teatrem w budowie".
19-10-2012
Teatr w budowie nieskończonej
Miał być pomnikiem na miarę wielkości Polski Ludowej. Stał się wyrazem nieudolności i fałszu. Po 41 latach Teatr w Budowie zamieni się w Centrum Spotkania Kultur. Czego nie udało się zrobić PRL, dokończy UE - pisze Paweł Skomra w Gazecie Wyborczej - Lublin.
16-10-2012
Lublin. Kto wybuduje CSK
15 października br. Budimex podpisał z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego i Gminą Lublin kontrakt na budowę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Umowa ma wartość 163,7 mln zł netto.
15-10-2012
Lublin. Podpisano umowę budowę Centrum Spotkania Kultur
Konsorcjum Budimeksu i hiszpańskiej firmy Ferrovial Agroman wybuduje Centrum Spotkania Kultur. W poniedziałek podpisana została umowa dotycząca inwestycji, której wartość wynosi 201 mln zł.
09-10-2012
Lublin. Rusza budowa "Teatru w budowie"
Jeszcze przed końcem tego roku firma Budimex, zwycięzca przetargu na budowę Centrum Spotkania Kultur, rozpocznie prace przy obiekcie przy ul. Grottgera.
27-07-2012
Lublin. 20 mln dla operetki i filharmonii od ministra kultury
Minister kultury przekaże 20 mln zł na budowę Centrum Spotkania Kultur. A dokładnie chodzi o modernizację budynku Teatru Muzycznego w Lublinie oraz Filharmonii w Lublinie.
25-06-2012
Lublin. Spór o umowę na modernizację CSK trwa
Sąd w Lublinie odrzucił powództwo spółki architektonicznej Stelmach i Partnerzy przeciwko województwu lubelskiemu. Spółka domagała się od sądu zinterpretowania zapisów umowy dotyczących budżetu i zakresu prac przy modernizacji Teatru Muzycznego i Filharmonii.
15-06-2012
Lublin. Bedzie 20 mln na Teatr w Budowie?
20 mln zł ekstra na Teatr w Budowie chce zdobyć w Ministerstwie Kultury Urząd Marszałkowski na unowocześnienie Teatru Muzycznego i filharmonii w Lublinie.
10-05-2012
Lublin. Ruszy budowa Centrum Spotkania Kultur
Już w połowie maja firmy, które chcą budować Centrum Spotkania Kultur będą mogły składać swoje oferty. To zamówienie na prawie 220 mln zł. A funcjonowanie Centrum będzie kosztowało 15 milionów rocznie
17-03-2012
Lublin. Do wzięcia 220 mln za CSK
Giganci rynku budowlanego z Polski, współpracujący z firmami z całej Europy chcą postawić Centrum Spotkania Kultur i przebudować teatr muzyczny z filharmonią. Do wzięcia kontrakt na prawie 220 milionów złotych.
27-02-2012
Lublin. Jak będzie wyglądało Centrum Spotkania Kultur
Główna sala dla tysiąca widzów, Aleja Kultur, mediateki, sala kinowa, restauracje i zielony taras na dachu - to tylko niektóre z elementów Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Budowa ruszy we wrześniu.
09-02-2012
Lublin. Przeprowadzka na czas remontu
Jednocześnie z budową Centrum Spotkania Kultur ruszy modernizacja pomieszczeń Filharmonii Lubelskiej i Teatru Muzycznego - muzycy i artyści będą musieli opuścić budynek przy ul. Skłodowskiej nawet na trzy lata.
31-01-2012
Lublin. Teatr w nieustającej budowie
Najbardziej prawdopodobne jest, że CSK powstanie w roku 2014, sześć lat od ogłoszenia decyzji, że dostaniemy europejskie pieniądze. - Przez ostatnich 12 miesięcy udało się zrobić więcej niż przez 40 lat trwania Teatru w Budowie - chwalił się dziennikarzom marszałek Krzysztof Hetman.
27-01-2012
Lublin. Przetarg na budowę CSK
W połowie przyszłego tygodnia zarząd województwa ogłosi przetarg na budowę Centrum Spotkania Kultur. Jego architekci po tygodniach zwłoki w końcu dostarczyli kompletny projekt, ale i tak jest do niego mnóstwo uwag.
25-01-2012
Lublin. Dokumentacja CSK gotowa
W tym tygodniu powinna zapaść ostateczna decyzja w sprawie przyjęcia projektu wykonawczego Centrum Spotkania Kultur (Teatr w Budowie).
07-12-2011
Lublin. CSK za drogie
Władze województwa właśnie uznały, że koncepcja funkcjonowania Centrum Spotkania Kultur jest dobra, ale za droga. Nakazały ją zmienić tak, żeby utrzymanie CSK kosztowało osiem milionów złotych rocznie.
25-11-2011
Lublin. Jest pozwolenie na budowę CSK
Województwo Lubelskie skompletowało już pełną dokumentację umożliwiającą realizację Centrum Spotkania Kultur oraz przebudowę Teatru Muzycznego.
07-11-2011
Marszałek o kulturze
- To kultura jest i będzie marką miasta i regionu - zapewnia Krzysztof Hetman, marszałek województwa i zapowiada, że podległe mu instytucje muszą przygotować się na zmiany. Rozmowa w Gazecie Wyborczej - Lublin.
21-10-2011
Lublin. Budowa CSK na wiosnę?
Pozwolenie na budowę CSK i modernizację Teatru Muzycznego wydano w środę - ujawnił w czwartek w czasie sesji rady miasta Jacek Sobczak, członek zarządu województwa.
29-09-2011
Lublin. Centrum Spotkania Kultur wciąż przed budową
Urzędnicy i architekci dogadali się ze strażą pożarną i powoli otwiera się droga do budowy Centrum Spotkania Kultur. Teraz tylko projektant musi dotrzymać terminów.
26-09-2011
Lublin. Znowu opóźnienie w remoncie CK
Wieloletniej historii Teatru w Budowie przebić się nie da, ale remont Centrum Kultury kandyduje do miana najdłuższego remontu współczesnego Lublina. Właśnie zanotowano kolejne opóźnienie inwestycji
13-09-2011
Lublin. Sprawa CSK i krytyka Palikota
Marszałek województwa Krzysztof Hetman Marszałek Krzysztof Hetman ostro krytykuje Janusza Palikota, za insynuacje jakoby PiS dogadał się z PSL, aby zablokować budowę Centrum Spotkania Kultur.
12-09-2011
Lublin. PiS i PSL dogadały się w sprawie CSK?
Jeśli marszałek województwa użyje przerażająco małostkowej decyzji miejskich radnych Prawa i Sprawiedliwości jako pretekstu do rezygnacji z budowy Centrum Spotkania Kultur doprowadzimy do odejścia tych ludzi z życia publicznego - ostrzega Janusz Palikot.
07-09-2011
Lublin. Nowe problemy CSK
Centrum Spotkania Kultur miałoby już zgodę na budowę, a marszałek szukałby wykonawców. Na razie jednak województwo czeka, aż pracownia Bolesława Stelmacha po raz kolejny poprawi projekt - tym razem nie odpowiada on straży pożarnej.
12-08-2011
Lublin. Kara za Centrum Spotkania Kultur
1 mln 158 tys. zł kary umownej za opóźnienia w przygotowaniu projektu Centrum Spotkania Kultur ma zapłacić pracownia Bolesława Stelmacha. Władze województwa potrącą tę sumę z wynagrodzenia architekta. Zdecydowały jednak trochę z tym poczekać.
21-07-2011
Lublin. Milion za opóźnienia w projekcie CSK
Ponad milion złotych kary za opóźnienia przy projektowaniu Centrum Spotkania Kultur naliczył urząd marszałkowski pracowni Bolesława Stelmacha.
15-07-2011
Co dostaniemy zamiast Teatru w Budowie?
W planach CSK jest budowa obserwatorium astronomicznego na dachu budynku, stworzenie muzeum historii robotyki czy interaktywna wystawa "Energia z przyrody", poświęcona energii odnawialnej. ale to nie wszystko. Program CSK w Polsce Kurierze Lubelskim.
11-07-2011
Jakie powinno być CSK
Choć Centrum Spotkania Kultur będzie inwestycją i instytucją wojewódzką, to ratusz uważnie przygląda się wszystkiemu, co dzieje się wokół CSK - pisze Marcin Bielesz w Gazecie Wyborczej - Lublin.
08-07-2011
Tunel, szafy i wielka scena
Centrum Spotkania Kultur będziemy zawdzięczać... gierkowskiej gigantomanii. W latach 70. budowano dużo, na ogromną skalę i szybko. Wielki teatralny budynek w Lublinie nie spełnił tego ostatniego warunku - pisze Marcin Bielesz w Gazecie Wyborczej - Lublin.
06-07-2011
Jakie powinno być CSK według Karoliny Rozwód?
Wielofunkcyjna sala, mediateka, przestrzenie dla artystów z miasta, regionu i całego kraju, "małe CSK" dla dzieci, kino z mocnym artystycznym repertuarem konkurujące z multipleksami. Takie propozycje dla Centrum Spotkania Kultur zapisała w strategii programowej dla CSK Karolina Rozwód. Dokument na razie spoczywa na półce
05-07-2011
Szansa, która się nie powtórzy
Budynek Centrum Spotkania Kultur to miał być budynek wizerunkowy; znak nowoczesności Lublina. To miało być miejsce, dla którego przyjeżdża się do naszego miasta z całego kraju. To miało być też miejsce, dzięki któremu raz na jakiś czas będzie można zobaczyć tu operę Trelińskiego czy koncert Stinga. Sam budynek i jego otoczenie to miało być nowe Centrum Lublina - pisze Janusz Palikot w Gazecie wyborczej - Lublin.
04-07-2011
CSK Pietrasiewicza z ogrodem na dachu. Pisze program
Przez Centrum Spotkania Kultur dziennie będzie przewijać się kilka tysięcy ludzi. Są w Lublinie środowiska, które znajdą w CSK swoje miejsce i przyciągną tam publiczność - uważa Tomasz Pietrasiewicz, który dostał od urzędu marszałkowskiego zadanie stworzenia programu dla CSK.
01-07-2011
Teatr mój widzę otwarty
Przyciągniemy młodych ludzi po to, żeby wychować ich na odbiorców wysokiej kultury. A to wychowanie leży w Lublinie i całej Polsce. Ale w całej strukturze tego laboratorium kulturalnego, otwartego na sztukę wysoką, jest miejsce dla dorosłych widzów. Bo nasze centrum będzie otwarte na inne spektakle, koncerty, wystawy czy festiwale. Otwieramy drzwi na oścież, bez komercyjnych stawek - mówi TOMASZ PIETRASIEWICZA, autor programu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
17-06-2011
Lublin. Sprawa Teatru w Budowie w sądzie
Projektanci Centrum Spotkania Kultur pozwali województwo do sądu. Chodzi o spór wokół umowy, który może kosztować podatników dodatkowe cztery miliony złotych. Tymczasem architekta Teatru w Budowie skazano za zaniżanie podatków.
30-05-2011
Lublin. Żegnali teatr w wiecznej budowie.
Kino offowe, medialab dla uczniów i zloty fanów fantastyki obok sztuki wysokich lotów - tak za kilka lat może wyglądać Teatr w Budowie. W sobotę po przyszłym Centrum Spotkań Kultur redaktorzy Gazety Wyborczej - Lublin spacerowali z czytelnikami.
24-05-2011
Lublin. Powstanie plac Teatralny
Ratusz zaczął kompletować dokumentację do budowy nowego miejskiego placu roboczo zwanego pl. Teatralnym wraz z podziemnym parkingiem.Plac jest konieczny do tego, by po dokończeniu Teatru w Budowie (który ma się nazywać Centrum Spotkania Kultur) placówka ta mogła rozpocząć normalną działalność.
24-05-2011
Lublin. Wycieczka do Teatru w Budowie
Chociaż niedokończony teatr przy al. Racławickich stoi już ponad 40 lat, mało kto miał okazję zobaczyć jego wnętrze. W środę Gazeta Wyborcza - Lublin czeka na telefony od osób, które chcą się tam wybrać. Spacer ma związek ze staraniami Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
04-05-2011
Lublin. Wizje CSK
Kino, kawiarnie i ogrody na dachu - Centrum Spotkania Kultur (teraz Teatr w Budowie) ma tętnić życiem. Pomysłodawcy chcą, żeby budynek nie był martwym gmachem i odwiedzały go tysiące osób dziennie.
28-04-2011
Co zaprojektował Stelmach?
Koncepcja Centrum Spotkania Kultur, największej inwestycji kultury w regionie, schodzi z poziomu fantazji na ziemię. Nie będzie wielkiej sceny obrotowej w sali na tysiąc osób. Wielki mechanizm tej sceny stanie przed budynkiem CSK jako... kawiarniana rotunda - pisze Grzegorz Józefczuk w Gazecie Wyborczej - Lublin.
27-04-2011
Lublin. CSK będzie trzy lata później
Centrum Spotkania Kultur miało być gotowe do 2012 roku, ale nie będzie. Nowy termin to rok 2015, a przed inwestycją kolejne komplikacje - niewykluczone, że trzeba będzie ponownie starać się o strategiczny dla budowy dokument.
21-04-2011
Wizja CSK
Tomasz Pietrasiewicz przygotuje i wprowadzi w życie koncepcję programową Centrum Spotkania Kultur, nowej i największej lubelskiej instytucji kultury powstającej z przebudowy Teatru w Budowie. Jego wizja CSK jest odmienna od tej, o jakiej się dotychczas mówiło - rozmowa z TOMASZEM PIETRASIEWICZEM w Gazecie Wyborczej - Lublin.
20-04-2011
Lublin. Pietrasiewicz w Centrum Spotkania Kultur
Tomasz Pietrasiewicz, szef Ośrodka Brama Grodzka ma przygotować koncepcję działania Centrum Spotkania Kultur.
05-04-2011
Lublin. Teatr w Budowie: jest dokumentacja dla CSK
Bolesław Stelmach, projektant Centrum Spotkania Kultur w Teatrze w Budowie, dostarczył w poniedziałek poprawioną dokumentację. Przetarg na wykonawcę inwestycji będzie można jednak ogłosić najwcześniej za kilka miesięcy.
16-03-2011
Lublin. Jest dokumentacja projektu CSK
Zarząd województwa przyjął dokumentację dla Centrum Spotkania Kultur. Ma jednak zastrzeżenia.
03-03-2011
W Lublinie zostaje nam tylko wódka
- Naszą szansą jest to, że może jury będzie chciało podpromować ścianę wschodnią. Bo opowieści o tym, że nie ma Polski A, B i C są bajką. Ten podział istnieje. My balansujemy między B a C, nie ma się co oszukiwać. Widzę to nawet grając koncerty. Po prawej stronie Wisły występujemy rzadko - o aplikacji Lublina do ESK 2016 i o kulturze miasta opowiada Krzysztof Cugowski, wokalista Budki Suflera.
01-03-2011
Teatr czy basen?
Czy Centrum Spotkania Kultur musi powstać? Czy miasto stać na tyle sal konferencyjnych i teatrów? Być może tak. Wiem jednak, że oprócz teatrów i sal konferencyjnych, miastu brakuje basenów. I to bardzo - pisze czytelnik do Gazety Wyborczej - Lublin.
03-02-2011
Lublin. Trochę bliżej do CSK
Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęła dokumentacja, dotycząca Centrum Spotkania Kultur (obecnie Teatru w Budowie). Nie oznacza to jeszcze końca sporu między samorządem, a projektantem.
01-02-2011
Lublin. Teatr w Budowie wciąż czeka
Komplet dokumentacji potrzebnej do dokończenia Teatru w Budowie pracownia Bolesława Stelmacha dostarczy we wtorek lub środę do Urzędu Marszałkowskiego. Stelmach i Partnerzy wygrało konkurs na przygotowanie dokumentacji projektowej Centrum Spotkania Kultur (teraz Teatr w Budowie) oraz modernizacji Teatru Muzycznego i filharmonii w Lublinie.
03-01-2011
Sukces, który spędza sen z powiek
Rok wielkiego sukcesu - awansu w krajowej rozgrywce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zarazem rok bardzo ważnych nowych pytań i problemów, które dopiero zdecydują o obliczu kultury Lublina i regionu na najbliższą dekadę - pisz Grzegorz Józefczuk w Gazecie Wyborczej - Łódź.
29-12-2010
Lublin. Teatr w Wiecznej Budowie?
W lutym może zostać ogłoszony nowy konkurs na projekt Centrum Spotkań Kultur, bo władze województwa już nie rozmawiają z autorem zwycięskiej koncepcji Bolesławem Stelmachem, ale umowy z nim nie zrywają. Jeśli sprawy nie uda się uporządkować w ciągu pół roku, to gmach Teatru w Budowie nadal będzie straszył.
28-12-2010
Lublin. Ultimamtum dla projektanta CSK
Konflikt wokół budowy Centrum Spotkania Kultur nie gaśnie. Jeżeli lubelska pracownia Stelmacha nie przedstawi władzom województwa zadowalającego projektu CSK, to urzędnicy rozpiszą nowy konkurs na wykonawcę.
24-12-2010
Lublin. Co robić z CSK?
Wciąż nierozstrzygnięty pozostaje spór pomiędzy marszałkiem województwa a projektantem nowego Teatru w Budowie (Centrum Spotkania Kultur). - Zastanawiamy się też nad zakresem realizacji tej inwestycji. Pytanie, czy jesteśmy tak zdeterminowani, żeby kończyć ten pomnik z czasów Gierka - mówi marszałek Krzysztof Hetman.
14-12-2010
Lublin. Nie będzie 114 mln dla Teatru w Budowie
Nierozstrzygnięty pozostaje spór między władzami województwa a Bolesławem Stelmachem, projektantem Centrum Spotkania Kultur. Sytuacja jest patowa - jeśli umowa z architektem zostanie rozwiązana, konkurs na projekt trzeba przeprowadzić od początku. Województwo mogłoby wtedy stracić 114 mln zł unijnej dotacji. Ostateczne decyzje zapadną do końca roku.
29-11-2010
Lublin. Budowa Centrum Spotkania Kultur opóźni się
- Nie wykluczamy żadnego rozwiązania, z zerwaniem umowy włącznie - mówi o przyszłości Centrum Spotkania Kultur w Teatrze w Budowie marszałek Krzysztof Grabczuk. - Decyzja zapadnie w ciągu dwóch tygodni.
26-11-2010
Lublin. Centrum Spotkania Kultur: architekt oskarżony
Architekt, którego biuro wygrało konkurs na zaprojektowanie lubelskiego Centrum Spotkania Kultur ma problemy z prawem. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w jego sprawie. Chodzi o zaległości podatkowe na ponad pół miliona złotych.
25-11-2010
Lublin. Niekończące się zamieszanie wokół CSK
Centrum Spotkań Kultur powstać w miejscu Teatru w Budowie, w ciągu dwóch lat. Jednak do inwestycji, która przybliży Lublin do tytułu ESK 2012 i na którą Unia daje ponad sto milionów złotych wciąż daleko.
18-11-2010
Lublin. Decyzja w sprawie CSK po wyborach
Decyzja w sprawie spornego projektu CSK zapadnie, ale dopiero po niedzielnych wyborach samorządowych. Marszałek obawia się procesu za naruszenie dyscypliny finansowej i szuka porady u specjalistów. Niedokończony Teatr w Budowie straszy już 36 lat.
12-11-2010
Lublin. Przedwyborcze deklaracje PSL
Pod gmachem Teatru Starego Polskie Stronnictwo Ludowe przekonywało, że kultura Lublina jest dla niego ważna i to ona będzie promować miasto.
12-11-2010
Lublin. Teatr w jeszcze dłuższej budowie
Jeśli pracownia Bolesława Stelmacha do końca listopada nie przedstawi gotowego projektu Centrum Spotkania Kultur, marszałek zerwie z architektem umowę. Sprawa skończy się w sądzie, a inwestycja oddali się w bliżej nieokreśloną przyszłość. Niedokończony Teatr w Budowie straszy już 36 lat.
13-10-2010
Lublin. Kolejny termin dla dokumentacji CSK
Bolesław Stelmach do 29 października ma czas na przedstawienie dokumentacji projektowej CSK. To już kolejny termin, jaki architektowi daje marszałek województwa.
05-10-2010
Lublin. Nadal nie ma projektu Centrum Spotkania Kultur
O dodatkowy tydzień na dokończenie negocjacji z marszałkiem poprosił władze województwa architekt Bolesław Stelmach. To oznacza, że wciąż nie ma projektu Centrum Spotkania Kultur, który miał być gotowy do piątku.
13-09-2010
Lublin. Teatr w Budowie znowu zagrożony
Centrum Spotkania Kultur [projekt na zdjęciu] ma działać w tzw. Teatrze w Budowie. Zgodnie z planami władz województwa, inwestycja zakończy się za trzy lata. Mimo to marszałek Krzysztof Grabczuk już teraz postanowił powołać instytucję, która centrum pokieruje.
08-09-2010
Chcę pracować w CSK!
O tym, że jestem idealnym kandydatem nawet nie wspominam, bo i po co. Na kulturze się znam, że hej!, obok Teatru w Budowie przechodziłem z milion razy (więc doskonale znam przyszłe środowisko pracy) i nie należę, nie należałem i nie będę należał do żadnej partii (to zaleta, prawda?), a w ostatnich wyborach głosowałem na Cthulhu. Niestety, nie wygrał - dziennikarz Kuriera Lubelskiego pisze list motywacyjny do marszałka województwa.
15-12-2009
Lublin. Protest w sprawie CSK zakończony
Francuska pracownia architektoniczna Blond and Roux uznała argumenty urzędu marszałkowskiego i nie będzie dalej walczyć o prawo do projektowania Centrum Spotkania Kultur. - Umowę z Bolesławem Stelmachem podpiszemy najpóźniej do 21 grudnia - zapewnia wicemarszałek województwa Jacek Sobczak.
01-12-2009
Lublin. Protest w sprawie projektu CSK odrzucony
Marszałek odrzucił protest francuskich architektów, który mógłby zablokować budowę Centrum Spotkań Kultur w miejscu Teatru w Budowie [na zdjęciu]. Ale projektanci mogą się jeszcze odwoływać.
24-11-2009
Lublin. Protest w sprawie projektu CSK
Francuzi z pracowni Blond and Roux nie zgadzają się z decyzją, że to Bolesław Stelmach ma zaprojektować Centrum Spotkań Kultur. Uważają, że zaoferowana przez lubelskiego architekta cena i termin wykonania projektu są nierealne.
09-11-2009
Lublin. Jutro przetarg na projekt CSK
Bolesław Stelmach zaproponował, że zaprojektuje Centrum Spotkań Kultur za niecałe 8 mln zł w 320 dni. To najtańsza oferta z najkrótszym terminem. Ostateczna decyzja w sprawie budowy Centrum zapadnie we wtorek, ale wiosenny termin rozpoczęcia prac już jest nierealny.
27-10-2009
Lublin. Nadal nie wybrano projektu na CSK-Teatr w Budowie
Przynajmniej o tydzień przesunie się termin wyboru projektu Centrum Spotkań Kultur. Zadecydowały o tym protesty projektantów.
30-09-2009
Lublin. Centrum Spotkań Kultur w budowie już niedługo?
Budowa Centrum Spotkań Kultur przyspiesza: Urząd Marszałkowski zbiera ostateczne oferty architektów. Prace przy CSK mają ruszyć wiosną.
03-08-2009
Niekończąca się historia Teatru w Budowie
Miał mieć niespotykaną nigdzie indziej scenę oraz tunel, taki, by komunistyczni oficjele mogli uciec w razie zagrożenia. Przed zamachem miała ich chronić masywna, opancerzona stalą trybuna. Ale nigdy w niej nie zasiedli. Teatr w Budowie, relikt PRL to dziś jeden z symboli miasta - pisze Małgorzata Domagała w Gazecie Wyborczej - Lublin.
24-07-2009
Centrum Spotkań Kultur pod znakiem zapytania
Wstrzymane negocjacje i nagrody dla zwycięzców oraz prokuratorskie postępowanie. Stanisław Fiszer tłumaczy, że nie złamał prawa przy orzekaniu w konkursie na lubelskie CSK, tymczasem pojawiają się wątpliwości dotyczące kolejnych sędziów. Nie czekając na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy poseł Janusz Palikot zdecydował się jednak wypłacić nagrody zwycięzcom konkursu na projekt CSK. Zaznaczył, że nie wierzy w winę Fiszera i sprawę muszą rozstrzygnąć prawnicy.
22-07-2009
Lublin. Czytelnicy Gazety zwiedzali teatr w budowie
We wtorek pokazaliśmy naszym czytelnikom, co kryją nieotynkowane mury wielkiej budowli z al. Racławickich. Już w czwartek zamierzamy z nimi zwiedzić kolejne niedostępne na co dzień miejsce czyli kościół ewangelicko-augsburski
22-07-2009
Lublin. Kolejne niejasności w komisji konkursowej
Stanisław Fiszer tłumaczy, że nie złamał prawa przy orzekaniu w konkursie na CSK. Tymczasem pojawiają się wątpliwości dotyczące kolejnych sędziów - Włodzimierza Muchy, który też współpracował z Gray International i Jacka Gurbiela, którego zięć współpracuje z inną firmą.
21-07-2009
Lublin. Co dalej z konkursem na Centrum Spotkań Kultur?
Wstrzymane negocjacje i nagrody dla zwycięzców oraz prokuratorskie postępowanie. Po tekście "Gazety" konkurs na projekt Centrum Spotkań Kultur stanął pod znakiem zapytania.
21-07-2009
Palikot o konkursie na lubelskie Centrum Spotkań Kultur
Na Stanisława Fiszera, jednego z sędziów konkursu na projekt CSK padło podejrzenie o zatajenie współpracy z jednym z uczestników konkursu. - Fiszer to człowiek o bardzo wysokich standardach etycznych. Oczekuję jego wyjaśnienia i opinii prawników - mówi poseł Janusz Palikot, fundator nagród w konkursie na Centrum Spotkań Kultur.
20-07-2009
Lublin. Konkurs na Teatr w Budowie unieważniony?
Czy znany polski architekt, szef komisji konkursowej na projekt Centrum Spotkań Kultur, złamał prawo nie informując o współpracy ze zdobywcą drugiego miejsca?
18-07-2009
Lublin. Zwiedź Teatr w Budowie z Wyborczą
We wtorek naszych czytelników zapraszamy do nigdy nieskończonego teatru przy al. Racławickich. W poniedziałek czekamy na telefony tych, którzy chcą się tam z nami wybrać
07-07-2009
Lublin. Konflikt wokół projektu Centrum Spotkań Kultur
Urząd marszałkowski chce aby projekt Centrum Spotkań Kultur był tani i szybko zrobiony. - Może ucierpieć jakość wykonania budynku - alarmują architekci. - To ustawa o zamówieniach publicznych narzuca nam kryterium ceny jako dominujące - broni się wicemarszałek Sobczak, który 20 lipca jako przewodniczący komisji będzie rozstrzygał, który projekt CSK pójdzie do realizacji.
19-06-2009
Lublin. Letnie zwiedzanie teatru
Donżon, Teatr w Budowie [na zdjęciu] czy kirkut - to tylko niektóre, niedostępne na co dzień miejsca, jakie w czasie wakacji chcemy pokazać naszym czytelnikom. Pierwsza wycieczka już w najbliższy poniedziałek .
19-05-2009
Lublin. Finał budowy Teatru w Budowie?
Na frontowej elewacji Centrum Spotkań Kultur trzy ekrany, a na nich - projekcje filmów i slajdów. Plac Teatralny - w kształcie amfiteatru. Na nim odciśnięte litery alfabetu łacińskiego, hebrajskiego i cyrylicy. Tak CSK widzi Bolesław Stelmach, który wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny. Po ponad trzydziestu latach zakończy się być może budowa Teatr w Budowie [na zdjęciu], a sam budynek zyska zupełnie nowy blask: przerodzi się w Centrum Spotkań Kultur.
18-05-2009
Lublin. Konkurs na projekt Centrum Spotkania Kultur rozstrzygnięty
Lubelska pracownia Stelmach i Partnerzy wygrała konkurs na projekt architektoniczny Centrum Spotkania Kultur, które ma powstać w gmachu tzw. Teatru w Budowie (na zdjęciu), nieukończonego od ponad 30 lat.
05-05-2009
Lublin. Konkurs na projekt Centrum Spotkań Kultur
Dziś zbiera się komisja konkursowa, która ma wybrać najlepszy projekt Centrum Spotkań Kultur. Zwycięzcę poznamy już w połowie maja.
20-04-2009
Lublin. Wysyp projektów na Centrum Spotkań Kultur
24 propozycje projektów Centrum Spotkań Kultur wpłynęły do urzędu marszałkowskiego.
18-02-2009
Europejska stolica kompleksów
Lublin jest miejscem pełnym uprzedzeń, zacofania - nie tylko infrastrukturalnego, narosłych fobii, grubiaństwa, niechęci, czy też strachu przed zmianami, innością. Zawiści i złości wobec zdolnych, wyróżniających się spośród szeregu pozostałych swoimi cechami, stylem czy sposobem bycia i życia - Tymoteusz Iskrzak zastanawia się w Trybunie, dlaczego Lublin nie ma szans na tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
10-01-2009
Lublin. Konkurs na projekt CSK przedłużony
Upłynął termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu na projekt Centrum Spotkań Kultur. Projekty architekci złożą do połowy kwietnia.
31-12-2008
Lublin. Więcej na kulturę w nowym budżecie
Więcej pieniędzy na oświatę i kulturę, budowa lotniska w Świdniku - to główne założenia uchwalonego w poniedziałek przyszłorocznego budżetu województwa.
18-12-2008
Lublin. Partyjna bitwa o teatr
PSL znów chce połączyć Teatr Muzyczny [na zdjęciu] z Filharmonią Lubelską. PO jest temu kategorycznie przeciwna. Czy to koniec koalicji? - zastanawiają się Karol Adamaszek i Sławomir Skomra w Gazecie Wyborczej - Lublin.
17-12-2008
Lublin. Pytania o konkurs na Centrum Spotkań Kultur
Czy warto brać udział w konkursie na Centrum Spotkań Kultur [na zdjęciu teatr w budowie] - zastanawiają się architekci ze świata. Wszystko z powodu niejasnych zapisów w regulaminie. - Będziemy negocjować ze zdobywcą pierwszego miejsca - deklaruje wicemarszałek Jacek Sobczak.
27-11-2008
Lublin. Konkurs na projekt architektoniczny Centrum Spotkania Kultur
150 tys. zł nagrody otrzyma zwycięzca konkursu na projekt architektoniczny Centrum Spotkania Kultur, które ma powstać w gmachu Teatru w Budowie w Lublinie, nieukończonego od ponad 30 lat.
26-11-2008
Lublin. Jutro ogłoszenie konkursu na Teatr w Budowie
Ruszy otwarty konkurs na projekt architektoniczny Centrum Spotkania Kultur, czyli niesławnego Teatru w Budowie [na zdjęciu] w Lublinie. Władze województwa czekają na czwartkowy przyjazd ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego (PO).
15-10-2008
Lublin. Centrum Spotkań Kultur musi poczekać
Ruina Teatru w Budowie [na zdjęciu] dalej będzie szpecić centrum miasta. Konkurs architektoniczny na jego przekształcenie w Centrum Spotkań Kultur nie może zostać ogłoszony, bo prezydent wpisał plac przy teatrze do miejskiego planu inwestycyjnego, o który w radzie miasta szykuje się kłótnia.
25-09-2008
Lublin. Teatr w Budowie czeka na konkurs
Jeszcze co najmniej tydzień minie, zanim ogłoszony zostanie konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Teatru w Budowie [na zdjęciu]. W lipcu zapowiadano, że ruszy na początku września. Władze województwa twierdzą, że czekają na decyzję Rady Miasta dotyczącą współpracy przy realizacji inwestycji.
12-08-2008
Lublin. Teatr w Budowie i konkurs w konstrukcji
- Im więcej potu na manewrach, tym mniej krwi na wojnie - powtarza wicemarszałek Jacek Sobczak (PO), który w Urzędzie Marszałkowskim odpowiada za dokończenie Teatru w Budowie.
26-06-2008
Lublin. Projekt Centrum Spotkań Kultur opóźniony
Konkurs architektoniczny na projekt Centrum Spotkań Kultur ruszy z opóźnieniem. Teraz jego organizatorzy się zastanawiają, czy powinien mieć charakter zamknięty, i czy zaprosić wybranych architektów. A sporządzenie takiej listy zajmie trochę czasu.
19-06-2008
Lublin. Film o Teatrze w Budowie
W lipcu ruszy konkurs na projekt architektoniczny teatru. Urząd Marszałkowski przygotował film prezentujący jak wygląda obiekt.
08-05-2008
Lublin. Budowa Teatru w Budowie ruszy w 2010
Władze województwa zgromadziły już wszystkie dokumenty potrzebne do zorganizowania konkursu architektonicznego na dokończenie Teatru w Budowie [na zdjęciu]. Konkurs zostanie ogłoszony w lipcu. Na wejście robotników na plac budowy poczekamy do 2010 roku.
07-05-2008
Lublin. Konkurs na projekt Centrum Kultur
Zarząd województwa oficjalnie przedstawił dokumentację potrzebną do ogłoszenia konkursu na projekt Centrum Spotkań Kultur.
28-04-2008
Lublin. Centrum Spotkań Kultur w 2012 r.
Znamy już pierwsze szczegóły dotyczące Centrum Spotkań Kultur - przed budynkiem powstanie plac teatralny. Najpewniej już w maju zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny, który ma wyłonić najlepszy projekt CSK.
28-04-2008
Teatr w Budowie ma szansę na sukces
To może być jeden z najciekawszych i największych teatrów w Polsce. Widzę w nim miejsce zarówno dla opery i baletu, jak i wielkich widowisk - uważa Jerzy Bojar, wieloletni dyrektor w Teatrze Wielkim. Wczoraj przez kilka godzin oglądał budynek Teatru w Budowie. Uważnie przypatrywał się najmniejszym detalom i rozwiązaniom konstrukcyjnym sceny obrotowej - pisze Tomasz Nieśpiał w Gazecie Wyborczej - Lublin.
25-03-2008
Lublin. Wspólne inwestycje marszałka i prezydenta
Marszałek z PO i prezydent z Platformy chcą ramię w ramię realizować najważniejsze dla miasta inwestycje. Niedługo podpiszą list intencyjny w tej sprawie. Czy im się uda, będzie można sprawdzić przy okazji wykończenia Teatru w Budowie [na zdjęciu].
25-01-2008
Lublin. Scena Teatru w Budowie do rozbiórki?
Teatr w Budowie [na zdjęciu] ma unikalną na skalę światową scenę. - Ale najlepszym wyjściem będzie jej rozebranie - uważa Jerzy Bojar, wieloletni dyrektor Teatru Wielkiego.
03-01-2008
Nowi ludzie i nowa energia w kulturze
Rok nowości. Rok budzących nadzieje dobrych przemian nie tylko w finansowaniu kultury, również w rozumieniu jej roli w promocji i budowaniu wizerunku Lublina i regionu - podsumowanie Grzeorza Józefczuka w Gazecie Wyborczej - Łódź.
06-12-2007
Lublin. Rok zarządu województwa
Zarząd województwa podsumowuje swoje 365 dni. Marszałek i jego zastępcy chwalą się osiągnięciami, i wolą przemilczeć nieliczne porażki.
23-11-2007
Lublin. Plac Teatralny przy Teatrze w Budowie
Pomiędzy Teatrem w Budowie [na zdjęciu] a Akademią Medyczną powstanie plac Teatralny. To tylko fragment wizji, którą wspólnie chcą zrealizować miasto i urząd marszałkowski.
23-11-2007
Lublin. Zarząd województwa o Teatrze w Budowie
Ekspertyza techniczna Teatru w Budowie [na zdjęciu] i projekt porozumienia z władzami miasta - te dokumenty przyjął wczoraj [22 listopada] zarząd województwa. To kolejne kroki ku realizacji inwestycji pod nazwą Centrum Spotkań Kultur.
22-11-2007
Lublin. Centrum Spotkań Kultur coraz bardziej realne
Do niedawna wyglądało, że na Centrum Spotkań Kultur będziemy czekać w nieskończoność. Ale kilka sal teatralnych i muzycznych może być nawet szybciej, niż się spodziewamy - prace nabrały tempa.
09-11-2007
Lublin. Konkurs na Centrum Spotkania Kultur w nowym roku
Rok czekaliśmy na to dziecko - tak Janusz Palikot powiedział wczoraj [8 listopada] o podpisaniu umowy na międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt Centrum Spotkania Kultur.
06-11-2007
Lublin. Teatr w Budowie jeszcze długo w budowie
Władze województwa zaakceptowały projekt umowy z fundacją Moniki i Janusza Palikotów w sprawie dokończenia lubelskiego Teatru w Budowie - informuje Dorota Goluch, rzecznik marszałka województwa. Podpisanie umowy najprawdopodobniej 8 listopada. Tyle dobrych informacji, bo zakończenie całej inwestycji się opóźni.
02-11-2007
Lublin. Teatr w Budowie czeka na podpisy
Pierwszy, mały krok w stronę ożywienia Teatru w Budowie został wykonany. Zarząd województwa zaakceptował umowę z Fundacją Moniki i Janusza Palikotów w sprawie konkursu architektonicznego. Podpisanie umowy w przyszłym tygodniu.
31-10-2007
Lublin. Fundacja Palikota wesprze Teatr w Budowie
120 tys. dolarów - tyle pieniędzy przekaże Janusz Palikot [na zdjęciu] na konkurs architektoniczny na przebudowę Teatru w Budowie. Wszystko jednak wskazuje na to, że nowy budynek powstanie dopiero w 2012 roku, czyli dwa lata później niż deklarowano jeszcze w maju.
29-10-2007
Lublin. Teatr w Budowie jeszcze przez kilka lat
Budynek teatru u zbiegu Al. Racławickich i ul. Grottgera w Lublinie jak był w budowie, tak jest nadal. Nie zapowiada się także, żeby miał być ukończony w planowanym terminie do 2010 roku. Władze województwa mówią, że winę ponosi m.in. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Fundacja Janusza Palikota, która finansowo wesprze inwestycję, jest innego zdania.
18-09-2007
Lublin. Centrum Spotkań Kultur w Teatrze w Budowie?
Zarząd Województwa przyjął raport na temat Teatru w Budowie [na zdjęciu]. Otwiera to drogę do zamówienia ekspertyz, a w konsekwencji - do ogłoszenia konkursu na nowy projekt architektoniczny budowanego od ponad 30 lat obiektu, który stać się ma teraz Centrum Spotkań Kultur.
08-09-2007
Lublin. Pieniądze z Unii dla Teatru w Budowie
To już niemal pewne. Po dwudniowych negocjacjach z Komisją Europejską w sprawie Regionalnego Programu Operacyjnego delegacja marszałka wróciła w piątek do Polski. W sumie prawie 80 mln euro, za które władze województwa chcą m.in. przebudować straszący od lat Teatr w Budowie i utworzyć w nim Centrum Spotkania Kultur.
25-08-2007
Lublin. Wizje Teatru w Budowie
Sala przystosowana do wystawiania oper, pomieszczenia konferencyjne, mediateka i maksimum wolnej przestrzeni. To wizja Teatru w Budowie [na zdjęciu], przyszłego Centrum Spotkań Kultur, przedstawiona w raporcie sporządzonym przez zespół ds. założeń programu funkcjonalno-użytkowego.
22-08-2007
Lublin. Kilkanaście pomysłów na Teatr w Budowie
Tyle raportów w sprawie Teatru w Budowie [na zdjęciu] trafi niebawem do zarządu województwa. Jednego dokumentu nie udało się stworzyć, bo koncepcji związanych z dokończeniem inwestycji jest zbyt wiele.
26-07-2007
Lublin. Teatr w Budowie ma szansę na sukces
To może być jeden z najciekawszych i największych teatrów w Polsce. Widzę w nim miejsce zarówno dla opery i baletu, jak i wielkich widowisk - uważa Jerzy Bojar, wieloletni dyrektor w Teatrze Wielkim.
24-07-2007
Lublin. Czekanie na ekspertyzę Jerzego Bojara
Czy w Lublinie będzie mogła występować opera? Wszystko zależy od stanu i możliwości technicznych sceny i sali widowiskowej w Teatrze w Budowie. Władze województwa czekają na opinię w tej sprawie.
22-06-2007
Lublin. Tajemniczy tunel do Teatru w Budowie
Legenda miejska głosiła, że z dawnego KW PZPR (obecnie rektorat AM) przekopano tunel do Teatru w Budowie. Miał on służyć jako wyjście ewakuacyjne. Na ślady potwierdzające plotki natknięto się podczas prac przygotowujących teatr do renowacji. Władze powiadomiły media i w ich obecności postanowiły odkryć tajemnicę.
15-06-2007
Lublin. Czy Teatr w Budowie zawali się?
Zarząd województwa zleci wykonanie ekspertyzy techniczno-budowlanej Teatru w Budowie.
01-06-2007
Lublin. Cugowski na czele rady Teatru w Budowie
W czwartek [31 maja] postawiono ogromy krok na drodze do dokończenia jednej z najważniejszych inwestycji w Lublinie - Teatru w Budowie. Szefowie lubelskich struktur PO i PiS zapowiadają, że to tylko jedno z zadań koalicji, którą wspólnie stworzyli.
31-05-2007
Lublin. Teatr w Budowie z opóźnieniem
Dzisiaj [31 maja] władze województwa zaprezentują skład Rady Honorowej Centrum Spotkań Kultur, czyli Teatru w Budowie [na zdjęciu]. Powinno się to stać dwa miesiące temu.
17-03-2007
Lublin. Konkurs na projekt Teatru w Budowie
Teatr w Budowie ma stać się znanym w całym świecie symbolem Lublina, a nie znakiem lokalnej niemocy. Wczoraj [16 marca] podpisano list intencyjny w sprawie zorganizowania wielkiego konkursu na koncepcję Centrum Spotkań Kultur w Teatrze.
16-03-2007
Lublin. Palikot sfinansuje nowy projekt Teatru w Budowie
Fundacja posła PO Janusza Palikota [na zdjęciu] zamierza sfinansować konkurs na projekt architektoniczny modernizacji gmachu Teatru w Budowie. List intencyjny w tej sprawie podpisali dziś (15 marca) Palikot i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Zdrojkowski.
06-03-2007
Lublin. Nowy projekt dla Teatru w Budowie
13 marca nastąpi podpisanie listu intencyjnego między posłem Januszem Palikotem a marszałkiem województwa Jarosławem Zdrojkowskim w sprawie rozpisania konkursu na projekt Centrum Spotkania Kultur, które ma powstać w Teatrze w Budowie [na zdjęciu].
28-02-2007
Lublin. Czy kultura będzie marką Lublina?
W ciągu najbliższych paru lat wyremontowane zostaną w Lublinie dwa nieużywane obiekty: Teatr Stary i Teatr w Budowie. Remont czeka także Centrum Kultury. Jak zostaną one wykorzystane? Jakie instytucje znajdą w nich miejsce? Co się tam będzie działo? Jaka w ogóle jest przyszłość lubelskiej kultury? - koeljną debatę zapowiada Gazeta Wyborcza - Lublin.
28-02-2007
Lublin. Zapałacą za kolejny projekt Teatru w Budowie
Władze województwa zapłacą firmie Elektroprojekt, która jeszcze dla poprzedniego zarządu przygotowała koncepcję dokończenia Teatru w Budowie [na zdjęciu].
02-02-2007
Lublin. Fundusze z UE na Teatr w Budowie?
Blisko 80 mln euro otrzymamy z Unii Europejskiej na najważniejsze inwestycje na Lubelszczyźnie. W czwartek zarząd województwa przedstawił ich listę. Jest wśród nich Teatr w Budowie [na zdjęciu].
01-02-2007
Lublin. Teatr wciąż w budowie
Teatr w Budowie [na zdjęciu] ma już ponad 40 lat. Marszałek Województwa Lubelskiego i członkowie Zarządu nadal nie mają żadnego pomysłu dokończenie tej przewlekłej inwestycji - pisze Teresa Dras w Kurierze Lubelskim.
31-01-2007
Lublin. Filia Opery Narodowej w Teatrze w Budowie?
Ministerstwo Kultury obiecuje pieniądze na dokończenie budowy, poseł Janusz Palikot - na projekt architektoniczny, Opera Narodowa myśli o stworzeniu tu filii. Jak dobrze pójdzie, za parę lat być może na rogu ulic Radziszewskiego i Grottgera obejrzymy "Toskę" albo "Traviatę"...
22-01-2007
Lublin. Projekt Teatru w Budowie nie do realizacji?
Zamówiona przez poprzedni zarząd województwa koncepcja dokończenia Teatru w Budowie [na zdjęciu] nie nadaje się do realizacji. Tak twierdzą dyrektorzy instytucji, które mają się znaleźć w budynku.
18-01-2007
Lublin. Brak decyzji w sprawie Teatru w Budowie
Dalej nie wiadomo jak będzie wyglądał projekt Teatru w Budowie [na zdjęciu]. 16 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się posiedzenie zespołu, który opracowuje jego założenia. Kilkanaście dni temu zarząd odrzucił projekt wykonany przez firmę Elektroprojekt jako "nie wzbudzający entuzjazmu".
17-01-2007
Lublin. Co dalej z Teatrem w Budowie?
Dziś [17 stycznia] Zarząd Województwa może zadecydować, czy poszuka nowej koncepcji wyglądu i zagospodarowania dla najdłużej ciągnącej się budowy w mieście [na zdjęciu], czy zadowoli się tym, co dostał w spadku po poprzedniej władzy.
04-01-2007
Lublin. Sporny projekt Teatru w Budowie
Jest już projekt dokończenia Teatru w Budowie. Powstał na zlecenie poprzedniego zarządu województwa. Nowy zarząd nie zamierza z niego skorzystać, uważając, że jest on jak z minionej epoki.
22-12-2006
Lublin. Palikot pomoże dokończyć teatr w budowie
Koncepcję dokończenia teatru w budowie [na zdjęciu] mają opracować najlepsi światowi architekci. Samorząd województwa nie powinien za to zapłacić nawet złotówki. Sprawą zainteresowany jest Janusz Palikot z PO.
01-08-2006
Lublin. Teatr w Budowie dokończony?
W ciągu najbliższych dwóch lat rozpoczną się prace przy Teatrze w Budowie [na zdjęciu].
22-07-2006
Lublin.Teatr w Budowie kluczową inwestycją regionu
Lublin czeka na teatralną scenę z prawdziwego zdarzenia. Zarząd województwa zapewnia, że w przyszłym roku rozpoczną się prace przy Teatrze w Budowie.
24-02-2006
Lublin. Ruina w Budowie
Jeden z najdłużej budowanych budynków w Polsce. Czołówka najbardziej nietrafionych Inwestycji w kraju. Na jego otwarcie czeka już drugie pokolenie lublinian. Monumentalny, ogromny. I... wciąż niedokończony. Teatr w Budowle [na zdjęciu] jest budowany od 32 lat! Czy kiedykolwiek doczekamy się premiery? - zastanawia się Katarzyna Pasieczna w Dzienniku Wschodnim Lubelskim.
18-02-2006
Lublin. Pomysły na urządzenie Teatru w Budowie
Wielofunkcyjna sala widowiskowa, Centrum Spotkania Kultur, galeria sztuki współczesnej, kawiarnie. Według ludzi lubelskiej kultury to wszystko ma się znaleźć w Teatrze w Budowie.
28-01-2006
Lublin. Dyskusja nad Teatrem w Budowie
Teatr, opera, a może galeria sztuki? Nad koncepcją zagospodarowania Teatru w Budowie, na prośbę marszałka województwa, zastanawiają się ludzie lubelskiej kultury. Wczoraj odbyło się ich pierwsze spotkanie.
16-01-2006
Lublin. Cugowski dokończy Teatr w Budowie
Wokalista i senator PiS Krzysztof Cugowski [na zdjęciu] przekonał ministra kultury, by wyłożył pieniądze na dokończenie lubelskiego Teatru w Budowie. Jeśli marszałek województwa nie zmarnuje szansy, Lublin zyska operę i wielkie centrum kulturalne.
16-12-2005
Lublin. Plany dyrektorów Teatru Muzycznego
Dyrektor Leszek F. Hadrian jest przekonany, że władze wojewódzkie ukończą Teatr w Budowie [na zdjęciu] i powstanie tam scena dla Teatru Muzycznego. Aby wzmocnić budżet Teatru Muzycznego, oferuje każdemu, kto sprowadzi sponsora, 10 procent od darowanej teatrowi kwoty.
27-09-2005
Lublin. Będzie Opera?
Monumentalne dzieła operowe, najsłynniejsze balety, wielkie koncerty. To wszystko przed nami, jeśli władze Lubelszczyzny dopną swego i w Lublinie powstanie opera.
27-05-2005
Lublin. Teatr w Budowie nie na sprzedaż
Za unieważnieniem trwającego przetargu na sprzedaż Teatru w Budowie opowiedzieli się radni na poniedziałkowej [23 maja] sesji. Ich opinię w środę [25 maja] podzielił świeżo wybrany zarząd województwa.
25-05-2005
Lublin. Co dalej z Teatrem w Budowie?
Za unieważnieniem trwającego przetargu na sprzedaż Teatru w Budowie [na zdjęciu] opowiedzieli się radni na poniedziałkowej sesji [23 maja]. Dziś [25 maja] nad tą kwestią debatować będzie pierwszy w nowym składzie zarząd województwa.
27-04-2005
Lublin. Karuzela z Teatrem w Budowie
Ośmiu radnych sejmiku chce, by marszałek zrezygnował ze sprzedaży Teatru w Budowie [na zdjęciu]. Planują, że w budynku powstanie Centrum Spotkania Kultur.
14-04-2005
Lublin. Zaporowa cena Teatru w Budowie
Zarząd Województwa nie ma zamiaru dokończyć inwestycji przy ul. Grottgera. 9 mln 900 tys. zł to cena wywoławcza dla sprzedaży Teatru w Budowie [na zdjęciu]. Ogłoszony w poniedziałek [11 kwietnia] przetarg zostanie rozstrzygnięty w czerwcu. Ale chętnych na zakup trzydziestoletniej budowli na razie nie ma.
06-04-2005
Lublin. Teatr w Budowie będzie dokończony?
Jest szansa na dokończenie Teatru w Budowie - twierdzą radni i wojewódzkiej komisji planowania. Pod warunkiem, że na ten cel uda się zdobyć pieniądze z Unii Europejskiej.
01-04-2005
Lublin. Kto kupi Teatr w Budowie?
Zarząd województwa w końcu zadecydował - Teatr w Budowie [na zdjęciu] idzie na przetarg. Cena wywoławcza jest o prawie 2 mln zł wyższa od zaproponowanej przez rzeczoznawców.
02-03-2005
Lublin. Przetarg na Teatr w Budowie w kwietniu
Teatr w Budowie trafi na przetarg dopiero za miesiąc.
10-02-2005
Lublin. Teatr w Budowie za 11,5 mln zł?
Pod koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego samorząd województwa wystawi na przetarg Teatr w Budowie [na zdjęciu], cena wywoławcza - 11, 5mln zł.
20-01-2005
Lublin. Teatr w Budowie do sprzedania
Samorząd województwa wreszcie ogłosi przetarg na sprzedaż budowanego od ponad 30 lat gmachu. Do końca stycznia Urząd Marszałkowski ma ogłosić przetarg na sprzedaż Teatru w Budowie [na zdjęciu].
13-01-2005
Lublin. 40-lecie Teatru w Budowie
Nie było kwiatów ani szampana, bo o tej rocznicy w ogóle zapomniano. Wczoraj [12 stycznia] minęły 44 lata od dnia, kiedy rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego teatru lubelskiego, zwanego teraz Teatrem w Budowie [na zdjęciu]. Byliśmy w zamkniętej, martwej części tego wielkiego obiektu.
23-10-2004
Lublin. Sprzedaż Teatru w Budowie odwleczona
Jest już za późno, żeby sprzedać w tym roku lubelski Teatr w Budowie [na zdjęciu] -przyznają urzędnicy marszałka. Ze sprzedaży gmachu do budżetu województwa miało wpłynąć 10 milionów złotych - nie będzie nic.