Finansowanie kultury w 2015 roku

04-09-2014
12-03-2019
Krótka kołdra utrudnia rozwój
Miasta nie zawsze dobrze dbają o swoje muzea i teatry, bo dostają za mało pieniędzy. Mają również problemy lokalowe. To wnioski z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli poświęconego samorządowym instytucjom kultury - pisze Renata Krupa-Dąbrowska w Rzeczpospolitej.
05-03-2019
Kraj. NIK: Samorządy niewystarczająco wspierają działalność kulturalną
Samorządy nie w pełni radzą sobie z organizacją i prowadzeniem działalności kulturalnej - stwierdzono w raporcie Najwyższej Izby Kontroli. Jak wykazano, instytucje samorządowe przede wszystkim "nie zapewniają podległym sobie instytucjom stabilności finansowej".
29-01-2016
Kielce. Teatr Żeromskiego zarobił milion
Rekordowe wpływy z biletów w 2015 roku zanotował Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Instytucja zarobiła 1 mln zł.
31-12-2015
Opole. Kultura wychodzi z finansowego dołka
Zarząd województwa spłacił 1,2 mln zł długu Teatru Kochanowskiego. Wczoraj poszedł przelew. Również Filharmonia Opolska zaczęła regulować stare zobowiązania. Na początek 400 tys. zł.
29-12-2015
Płock. Marszałek ufundował wyjazd do teatru
Niemal 200 uczniów gąbińskiego "Staszica" miało okazję obejrzeć musical "Fame" w warszawskim Teatrze Palladium.
04-12-2015
Białystok. Opera i Filharmonia Podlaska wychodzi z problemów finansowych
Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku, której zadłużenie w połowie ub. roku przekraczało 5 mln zł, wychodzi z trudnej sytuacji finansowej; spłacone zostały zobowiązania, saldo na kontach placówki jest dodatnie - poinformował jej dyrektor Damian Tanajewski.
04-12-2015
Dyrektor Opery Podlaskiej odpowiada na zarzuty radnych
Nie mamy już długów, saldo na kontach jest dodatnie - mówił w czwartek (3.12) Damian Tanajewski, szef Opery i Filharmonii Podlaskiej, która ponad rok temu była zadłużona na kwotę 5,5 miliona złotych.
20-11-2015
Szczecin. Nowe otwarcie Opery na Zamku
Pierwsza premiera - już dziś. W czwartek dziennikarze zwiedzili obiekt z marszałkiem województwa, któremu instytucja podlega.
16-11-2015
Kraków. Łaźnia Nowa wreszcie jak nowa
Odnowiona sala teatralna (z mobilną widownią), remont pomieszczeń w piwnicach, na parterze, nowy dach, wymiana oświetlenia; aranżacja całego budynku i przestrzeni wokół niego - Łaźnia Nowa zmienia się. Prace zakończą się już za parę miesięcy.
13-11-2015
Kraków. Rozmowy z aktorami o ważnych sprawach teatru
Teatr Nowy zaprasza na "Aktorskie piątki" w ramach 250-lecia teatru publicznego w Polsce. "Projekt: Aktor" to cykliczne, rejestrowane debaty, w których udział biorą: Edward Dobrzański, Edward Linde-Lubaszenko, Anna Polony, Elżbieta Karkoszka, Monika Rasiewicz, Jerzy Święch, Marian Dziędziel, Kajetan Wolniewicz, Urszula Kiebzak.
13-11-2015
My, dziady kultury
Jesteśmy nieudacznikami, którzy nie potrafią upomnieć się o swoje, czy pięknoduchami utrzymywanymi przez rodziców lub współmałżonków? Ofiarami polityki kulturalnej czy może złudzeń dotyczących wykształcenia? - trzech opowieści o życiu na granicy egzystencji wysłuchał Piotr Grobliński.
02-11-2015
Kraków. Modernizacja Łaźni Nowej pełną parą
Remont dachu i pomieszczeń technicznych, nowe oświetlenie, nagłośnienie, stworzenie platformy cyfrowej i digitalizacja zasobów. Na te cele przeznaczono przyznane Łaźni Nowej 4,49 mln złotych z EOG i funduszy norweskich.
02-11-2015
Szczecin. Sądowy finał remontu Opery?
Dwaj przedsiębiorcy z Kielc napisali pismo do marszałka Olgierda Geblewicza. Urzędowi marszałkowskiemu bowiem podlega Opera na Zamku i to ten urząd dał pieniądze na jej przebudowę.
28-10-2015
Lublin. Liczą na podwyżki
O zabezpieczenie w miejskiej kasie 82 tys. zł na podwyżki dla pracowników Teatru Andersena wystąpił do prezydenta Lublina miejski radny Marcin Nowak (Wspólny Lublin).
28-10-2015
Łódź. Dofinansowanie dla teatrów
Na dzisiejszej sesji radni będą dyskutować o zmianach w budżecie Łodzi. Wśród kilkunastu propozycji są m.in. dodatkowe pieniądze dla dwóch teatrów.
22-10-2015
Opole. Pierwsze cięcia nowego dyrektora Teatru Kochanowskiego
Norbert Rakowski postanowił wyciąć z październikowego repertuaru "Wesele na podstawie Wesela" oraz "Naprawdę nie dzieje się nic, czyli piosenki z Opola". Straty na ich wystawianiu szły w bowiem w dziesiątki tysięcy złotych.
17-10-2015
Reportaż "Kalejdoskopu": w kulturze płacą gorzej niż w supermarketach
- To upokarzające, że po 17 latach nauki zarabiamy mniej niż pracownicy Biedronki po dwudniowym przeszkoleniu - mówi jedna z bohaterek reportażu Piotra Groblińskiego nawiązującego do śląskiej akcji protestacyjnej "Dziady kultury". Agnieszka zajmuje się promocją w jednym z łódzkich teatrów. Zatrudniona na trzy czwarte etatu zarabia nieco ponad 1,2 tys. zł netto. Skończyła polonistykę i kulturoznawstwo z medalem za chlubne studia - pisze irk w Gazecie Wyborczej - Łódź.
13-10-2015
Artystyczne duety pod lupą radnych
Prezydent Krakowa godzi się na małżeńskie duety w miejskich jednostkach kultury Nie brak komentarzy że takie obyczaje nie są etyczne - pisze Piotr Tymczak w Dzienniku Polskim.
12-10-2015
Katowice. Protest i petycja pracowników kultury ws. płac
Podjęcia działań zmierzających do podniesienia płac pracowników kultury żądają przedstawiciele Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Muzealników i innych Instytucji Kultury NSZZ Solidarność. W poniedziałek w Katowicach przekazali petycję w tej sprawie.
09-10-2015
Opole. Za rok więcej pieniędzy na Konfrontacje - Klasyka Polska
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodziło się finansować Opolskie Konfrontacje Teatralne - Klasyka Polska. Umowa dotycząca nowej formuły festiwalu zostanie podpisana 14 października w Warszawie. Władze samorządowe regionu zabiegały o to od kwietnia.
08-10-2015
Znacząca opolska marka
- Do tej pory dyrektor festiwalu zabiegał po całej Polsce, by teatry zechciały się w Opolu pokazywać. Teraz to ma się odwrócić. To teatrom będzie zależało, by wystąpić na deskach Teatru Kochanowskiego. Raz - ze względu na prestiż - bo będą tu najlepsi, dwa - ze względu na nagrodę. Ta główna, której patronem zostanie Wojciech Bogusławski, będzie naprawdę dużą nagrodą zespołową, o którą warto walczyć - mówi Grzegorz Sawicki, członek Zarządu Województwa Opolskiego, odpowiedzialny za kulturę.
05-10-2015
Słupsk. Remontują Teatr Tęcza
Rozpoczął się remont Teatru Lalki Tęcza w Słupsku. Inwestycja finansowana jest z rządowych pieniędzy, które otrzymało miasto. Niebawem ruszą remonty mieszkań komunalnych, pokrywane z tej samej puli.
02-10-2015
Czy bielskie teatry są gorsze od śląskich?
5,3 miliona złotych - tyle wynosi tegoroczna dotacja dla bielskich teatrów - Polskiego i Banialuki. Obie placówki są znakomitą wizytówką Bielska-Białej. Aż trudno w to uwierzyć, że pieniądze na ich utrzymanie idą z kasy miejskiej, a nie - jakby wskazywała logika i zdrowy rozsądek - z budżetu województwa śląskiego.
30-09-2015
Słubice. Ostatni Festiwal Sztuki Most latem
Burmistrz Słubic Tomasz Ciszewicz zdecydował, że w przyszłym roku gmina po raz ostatni włączy się w Festiwal Sztuki Most/Die Bruecke. Imprezę od trzech lat organizowała w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą Fundacja EDM+ z Trójmiasta.
24-09-2015
Kraków. Przyznali dodatkowe 450 tys. zł na Teatr Variete
Teatr Variete dostanie dodatkowe 450 tys. zł - zdecydowali radni z komisji kultury i ochrony zabytków.
23-09-2015
Kraków. Radni pod presją dadzą pieniądze na Variete
Radni ulegli naciskom prezydenta Jacka Majchrowskiego i zarządu teatru Variete. Podczas dzisiejszej sesji mają przegłosować projekt uchwały, który pozwoli przelać z miejskiej kasy na konto placówki 450 tys. złotych.
23-09-2015
Kraków. Teatr Variete z pracą dla znajomych
Krystyna Podleska, żona dyrektora, a także aktorka znana z filmu "Miś" przetłumaczyła scenariusz do "Legalnej blondynki".
22-09-2015
Białystok. Kulturalne trzy miliony
Ponad trzy miliony złotych trafi do kilku podlaskich instytucji kultury. Dzięki nim w operze powstanie studio nagrań, w Białostockim Muzeum Wsi m.in. poprawiony zostanie monitoring, a do Muzeum Rolnictwa trafią zabytkowe ciągniki.
17-09-2015
Wrocław. Jubileuszowy sezon Teatru Polskiego
Teatr Polski świętuje jubileuszowy sezon symbolicznym hasłem "Wyzwolenie" i walczy o unarodowienie. Slogan ma także znaczenie symboliczne. - Czas na wyzwolenie spod dyktatu ekonomii, pracy twórczej z ciasnych tabel urzędników, sztuki z pęt komercji - deklaruje zespół.
16-09-2015
Desperacja Romualda Piechockiego
Od 2 do 10 września poznański chórzysta Romuald Piechocki biegł na własnych nogach z Poznania do Warszawy, odziany w kostium biegacza i nocujący po drodze w hostelach lub udzielających mu solidarnej gościny instytucjach kultury. Poszczególne etapy tej trasy to Nekla, Konin, Koło, Krośniewice, Żychlin, Łowicz i Błonie. Codziennie ponad 30 km, w nadziei publicznego zwrócenia uwagi na sytuację płacową i życiową polskich artystów - pisze Sławomir Pietras w Angorze.
16-09-2015
Mecenat dla najzdolniejszych
- Nie czekamy, by Kraków miał na nas jakiś plan; to my mamy plan na Kraków! Nie możemy pozwolić sobie na dalszy exodus najzdolniejszych młodych artystów. Wszystkim stypendystom oferujemy przez sezon miesięczną "pensję" w wysokości 3 tys. zł oraz dodatkowo budżet na zorganizowanie wspólnej produkcji i finansowe wsparcie innych realizowanych przez nich przedsięwzięć - mówi Piotr Sieklucki w Gazecie Wyborczej - Kraków.
14-09-2015
Kraków. Program stypendialny "Nowy Kraków"
Teatr Nowy zaprasza na konferencję prasową z udziałem prezydenta miasta prof. Jacka Mjchrowskiego, poświeconą nowemu programowi stypendialnemu "NOWY KRAKÓW- stypendia promocyjne dla młodych artystów teatru i sztuk performatywnych.
11-09-2015
Teatr za miliony pod ostrzałem
Janusz Szydłowski, dyrektor Variete o swoich planach, pieniądzach i atakach, które nazywa stronniczymi i nierzetelnymi. - "Przecież ten teatr dopiero zaczyna. I jest oczywiste, że na początku musi się więcej zainwestować". "Legalna blondynka" kosztowała 1,5 mln zł - rozmowa Wacława Krupińskiego w Dzienniku Polskim.
04-09-2015
Nie wyobrażam sobie, że mój teatr znika
- Istnienie teatru takiego jak IMKA w Tel Awiwie czy Nowym Jorku byłoby oczywiste. Bo idea "gadajmy o naszym kraju, gadajmy o nas samych" jest warta wsparcia. A że trzeba na to pieniędzy? Przecież wszystko dookoła jest pieniądzem - z dyrektorem Teatru IMKA Tomaszem Karolakiem, rozmawia Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
04-09-2015
Zielona Góra-Gorzów. Będą podwyżki w marszałkowskich teatrach
Ponad pół tysiąca pracowników lubuskich muzeów, teatrów, bibliotek wojewódzkich dostanie podwyżki. To średnio 250 zł na etat.
03-09-2015
Poznań-Warszawa. Bieg dla kultury
Z hasłem "SOS dla kultury" biegnie z Poznania do Warszawy działacz Solidarności z poznańskiego Teatru Wielkiego Romuald Piechocki - poinformowało wczoraj wieczorem Radio Merkury.
26-08-2015
Warszawa. Kłopoty teatru Tomasza Karolaka
IMKA odwołuje plany repertuarowe na sezon 2015/2016. Powodem jest wycofanie się sponsorów ze współpracy z teatrem.
24-08-2015
Jak pozyskać sponsora dla kultury? Włączyć go w sukces
- W Stanach pracownik instytucji kultury pozyskujący pieniądze od sponsorów nie dostaje prowizji. Dlaczego? Żeby wykluczyć nieczyste sytuacje, jakie mogą pojawić się na styku biznesu, fundacji, instytucji - mówi szefowa Muzeum Współczesnego Wrocław Dorota Monkiewicz.
24-08-2015
Sopot. Milionowe straty Zatoki Sztuki
Co najmniej dwa miliony złotych straciła już Zatoka Sztuki na konflikcie z miastem i wielkiej burzy medialnej, jaka rozpętała się wokół tego popularnego centrum kulturalno-rozrywkowego w Sopocie.
19-08-2015
Aria dla sponsora
- Postępowaliśmy zgodnie z prawem, a nasz zabieg okazał się sukcesem - i to jest najważniejsze. A jeśli zazdrośnikom to się nie podoba - trudno - mówi Ewa Michnik o aferze sponsoringowej w Operze Wrocławskiej.
17-08-2015
Gdańsk. Marszałek Kidawa-Błońska o pieniądzach w kulturze
Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła w poniedziałek w Gdańsku, że instytucje kultury są w Polsce liderem w pozyskiwaniu dotacji z Unii Europejskiej. Podczas dyskusji przedstawiciele lokalnej kultury apelowali m.in. o wsparcie edukacji w muzeach.
17-08-2015
Wrocław. Ryszard Petru o kulturze
Kultura powinna być elementem naszej nowoczesnej gospodarki, ponieważ wzmacnia kreatywność społeczeństwa. Ma również wpływ na nasz wizerunek na świecie - powiedział w niedzielę we Wrocławiu szef stowarzyszenia Nowoczesna Ryszard Petru.
17-08-2015
Juliette Binoche jako Antygona
Lubię się zaskakiwać i utrudniać sobie sprawę. Na planie filmowym czasem celowo nie uczę się całego tekstu, żeby czuć dyskomfort i musieć naprawdę się starać - mówi wybitna francuska aktorka Juliette Binoche. Właśnie zagrała Antygonę - pisze z Edynburga Joanna Derkaczew Crawley.
12-08-2015
Słupsk. Rząd wspiera miasto i teatr
Ok. 4,4 mln zł przeznaczył rząd dla Słupska m.in. na remont mieszkań oraz modernizację budynku Teatru Lalki "Tęcza". O pomoc z budżetu państwa dla będącego w trudnej sytuacji finansowej miasta prosił premier Ewę Kopacz kilka tygodni temu prezydent Słupska Robert Biedroń.
10-08-2015
Szczecin. Ruszył konkurs na opracowanie przebudowy Teatru Letniego
Jeden z największych w kraju amfiteatrów - szczeciński Teatr Letni - ma zostać zmodernizowany: ruszył konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec. Miasto planuje rozpocząć prace w 2017 r.
06-08-2015
Lublin. Nagrody dla dyrektorów od kultury
Sześciu dyrektorów samorządowych instytucji kultury dostanie nagrody od zarządu województwa. Premii nie przyznano pięciu osobom, m.in. za ujemny wynik finansowy czy nieprzepracowanie całego roku.
06-08-2015
Opole. Magazyn teatru "Lalek" do przebudowy
. Koszt to ponad pół miliona złotych.- To stary budynek, który w obecnym stanie nie spełnia warunków niezbędnych do przechowania dekoracji - wyjaśnia Krystian Kobyłka, dyrektor OTLiA. Przebudowa magazynu skończy się w grudniu.
05-08-2015
Lublin. Ministerialne pieniądze na kulturę
Kilkadziesiąt tysięcy złotych trafi do placówek działających w mieście w ramach programu Kultura Dostępna.
01-08-2015
Rocznica godziny W we Wrocławiu? Przekombinowane
Obchodzenie rocznicy wybuchu powstania warszawskiego we Wrocławiu jest cokolwiek prawą ręką za lewe ucho przekombinowane. Bo gdyby powstanie się udało, Wrocław wciąż nazywałby się Breslau. I nie byłoby we Wrocławiu Euro 2012. I Rafała Dutkiewicza - felieton Michała Kmiecika w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
31-07-2015
Pani minister patrzy na kasę
W II programie Polskiego Radia Małgorzata Omilanowska, minister kultury i dziedzictwa narodowego, tłumaczyła, że nie może się przychylić do wniosku Teatru Polskiego we Wrocławiu i przyjąć go na ministerialny garnuszek. Ten teatr jest przez ministerstwo współfinansowany, ale większość kilkunastomilionowej dotacji znajduje się w budżecie Dolnego Śląska. Takiej kwoty ministerstwo nie ma - pisze Grzegorz Dowlasz w Kurierz Szczecińskim.
28-07-2015
Bydgoszcz. Miliony pójdą na Kameralny
Najpierw sprzedaż, potem centrum pozarządowe, a ostatecznie - druga scena teatralna. Jest szansa, że zrujnowany Teatr Kameralny ożyje już w 2017 roku.
28-07-2015
Wrocław. Rząd przeznaczy 99 mln zł na wydarzenia w ramach ESK 2016
Niemal 100 mln zł przeznaczy rząd na projekty, które będą organizowane w ramach sprawowania przez Wrocław w 2016 r. tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). We wtorek na wyjazdowym posiedzeniu Rady Ministrów we Wrocławiu przyjęto uchwałę w tej sprawie.
22-07-2015
Słupsk. Miliony dla miasta , w tym dla Teatru Tęcza
Jeszcze w tym miesiącu Słupsk ma otrzymać pierwszą transzę pomocy rządowej. Pieniądze mają być przeznaczone na remonty mieszkań komunalnych oraz siedziby Teatru Lalki Tęcza. Pomoc jest wynikiem porozumienia Roberta Biedronia, prezydenta Słupska, z premier Ewą Kopacz.
17-07-2015
Wrocław. Czy Opera szyła na boku?
Dyrektor Opery Wrocławskiej Ewa Michnik zwolniła swojego zastępcę Janusza Słoniowskiego. Powodem są nadużycia finansowe, których miał się dopuścić. Sprawa prawdopodobnie trafi do prokuratury.
13-07-2015
Europejski Teatr Polski. Kiedy będzie Narodowy?
Spektakularny sukces wrocławskiego Teatru Polskiego na festiwalu w Awinionie daje kolejny poważny argument w dyskusji o unarodowieniu tej sceny - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
11-07-2015
Poznań. Festiwal Transatlantyk zmienia kurs?
Jedni płaczą już po Festiwalu Transatlantyk, chociaż Jan A.P. Kaczmarek nie podpisał umowy z Łodzią, inni się cieszą, bo w mieście będzie więcej pieniędzy na inne imprezy. A może to zagrywka organizatora, aby wymusić na władzach Poznania zmianę polityki finansowej?
10-07-2015
Poznań. Prezydent Jaśkowiak: Nie stać nas na Transatlantyk
Jan A.P. Kaczmarek prowadzi rozmowy z władzami Łodzi, bo chce tam przenieść swój festiwal. Prezydent Jacek Jaśkowiak, mówi, że "w obecnej sytuacji finansowej Poznania nie było możliwe dofinansowanie Festiwalu Transatlantyk kwotą na poziomie 3 mln zł i zagwarantowanie takiej kwoty na kilka lat".
09-07-2015
Poznań. Festiwal Transatlantyk odpłynie do Łodzi?
Od 7 do 14 sierpnia obędzie się w Poznaniu V Transatlantyk Festival. W środę informację o przenosinach do Łodzi podał portal epoznan.pl.
08-07-2015
Będzin. Koniec sporu o Teatr Dzieci Zagłębia?
W końcu kończy się kilkumiesięczny spór o Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie. W poniedziałek radni powiatowi zdecydowali, że starostwo przekaże 400 tysięcy złotych na działalność teatru.
08-07-2015
Będzin. Starosta Watoła odpowiada dyrektorowi Mieszkowskiemu
O stałej trosce o Teatr Dzieci Zagłębia, o jego finansowaniu, a także planowanym remoncie zapewnia starosta będziński dyrektora wrocławskiego Teatru Polskiego.
07-07-2015
Będzin. 400 tysięcy zł dla Teatru Dzieci Zagłębia
Wczoraj odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Powiatu Będzińskiego, na której podjęto uchwałę o przekazaniu 400 tys. zł Teatrowi Dzieci Zagłębia.
06-07-2015
Gdynia. Rozpoczął się remont Teatru Miejskiego
Gdyńska scena przy ul. Bema przechodzi pierwszy od lat generalny remont. Czy to oznacza, że placówka nie doczeka się nowej siedziby w Forum Kultury, które miasto miało wybudować obok Teatru Muzycznego?
06-07-2015
Opole. Pięciu kandydatów na dyrektora Teatru Kochanowskiego
Wizje mogą być śmiałe, ale finansowo zdyscyplinowane. Zdecydowanych pogodzić te dwie kwestie jest piętnastu artystów, którzy postanowili wziąć udział w konkursach na dyrektora Teatru Kochanowskiego i Filharmonii Opolskiej. Zwycięzców poznamy w połowie lipca.
02-07-2015
Wrocław. Dyr. Mieszkowski ws. Teatru Dzieci Zagłębia
"Apeluję do ludzi kultury o reakcje w sprawie rażących przypadków politycznej bezmyślności. Przestrzeń kultury jest wspólna" - pisze Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
24-06-2015
Częstochowa. Stypendia artystyczne dla młodych
29 osób odebrało we wtorek stypendia artystyczne prezydenta Częstochowy. Dzięki nim będą mogli rozwijać m.in. swoje muzyczne, plastyczne czy literackie pasje.
24-06-2015
Wrocław. Miasto wciąż bez rządowych pieniędzy na ESK w 2016 roku
Mimo wcześniejszych zapowiedzi prezydenta Dutkiewicza, rząd nie przyznał wczoraj Wrocławiowi niemal stu milionów złotych na organizację wydarzeń Europejskiej Stolicy Kultury w latach 2016-2017.
22-06-2015
Małopolskie. Pracownicy instytucji kultury dostaną podwyżki
Od 200 do 350 zł brutto więcej będą zarabiać od 1 lipca tego roku pracownicy małopolskich instytucji kultury - poinformował w poniedziałek marszałek województwa Marek Sowa. Protestujący związkowcy traktują zapowiedź władz regionu, jako "pierwszy krok do dyskusji".
19-06-2015
Opole. Oświadczenie związkowców Teatru im. Kochanowskiego
W artykułach Nowej Trybuny Opolskiej oraz w Gazecie Wyborczej z dnia 18.06.br pojawiły się informacje, że w związku z wypowiedzianym Układem zbiorowym osoby najmniej zarabiające w Teatrze miały dostać podwyżki.
18-06-2015
Opole. Odchodzący dyrektor poszedł na rękę pracownikom
Tomasz Konina spełni prośbę pracowników i nie zmieni im warunków zatrudnienia ani płacy. O pozostawienie tych decyzji nowemu dyrektorowi apelował do Koniny zespół Kochanowskiego w liście otwartym.
12-06-2015
Katowice. Muzeum Śląskie przedstawiło program otwarcia nowej siedziby
Multimedialne widowiska, dyskusje o Śląsku, projekcje filmów poświęconych regionowi znalazły się w programie otwarcia nowej siedziby Muzeum Śląskiego, która powstała na terenie byłej kopalni Katowice. Muzeum zostanie udostępnione dla zwiedzających za dwa tygodnie.
10-06-2015
Białystok. Konkurs "Kultura dla obywateli"
Do 18 czerwca można wybierać, które z dwunastu projektów zgłoszonych do konkursu "Kultura dla obywateli" zostaną zrealizowane. Decydują mieszkańcy.
09-06-2015
Wrocław. Apel Teatru Arka
Dyrektorka Renata Jasińska i zespół Teatru piszą do władz i mieszkańców miasta apelując o dotację: "Nie ma pieniędzy dla jego artystów za ich pracę, za sztukę, na zapłacenie za prąd (ostatnio za wyłączony prąd w Teatrze zapłaciły osoby niepełnosprawne) i wynajem pomieszczeń".
08-06-2015
Gdynia. Teatr Miejski przejdzie gruntowny remont
Seria remontów i modernizacji dużych trójmiejskich scen omijała dotąd zaniedbany gmach Teatru Miejskiego w Gdyni. Władze Gdyni i ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego wyłożyły jednak przeszło milion złotych, by warunki w Teatrze Miejskim się poprawiły. W czasie wakacji gdyńska scena dramatyczna przejdzie gruntowny remont.
02-06-2015
Legnica. Do Modrzejewskiej taniej z Kartą Dużej Rodziny
Od 1 maja legnicki teatr oferuje tańsze bilety dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny. Teatr Modrzejewskiej był pierwszą instytucją w Legnicy, która wprowadziła ten system ulg dla wielodzietnych rodzin.
29-05-2015
Opole. "Kochanowski" dostał 1,5 mln zł kredytu
Bez tych pieniędzy nie udałoby się dotrwać do końca roku. Wykorzystanie tej sumy będzie kosztować 194 tys. zł w ciągu 3 lat.
25-05-2015
Toruń. Ile zarabiają szefowie instytucji kultury?
Który z szefów kulturalnych placówek, instytucji i spółek w Toruniu może pochwalić się najwyższą pensją? Zaglądamy do oświadczeń majątkowych. Pierwszą trójkę już tradycyjnie otwiera Jadwiga Oleradzka.
22-05-2015
Opowieść o tym, jak kulturalnie wydoić Unię
Co wspólnego mają opolski teatr, filharmonia i trzmiel? Grozi im zagłada. Aktorzy i muzycy wesprą więc owada za unijne euro. Trzmielowi to lata, ale kultura może przetrwa do końca roku - pisze Iwona Kłopcka-Marcjasz w Nowej Trybunie Opolskiej.
22-05-2015
Podlaskie. Ponad 200 tysięcy na kulturę
Marszałek przyznał dotacje, które pomogą zorganizować m.in. Ambient Park, spektakle Grupy Coincidentia i Papahema, Festiwal Pokoju w Tykocinie, czy Rockowisko w Hajnówce.
18-05-2015
Opole. Szansa dla festiwalu polskiej klasyki
Władze regionu chcą, by Opolskie Konfrontacje Teatralne przejęło ministerstwo kultury. To może powstrzymać degradację imprezy.
13-05-2015
Gdańsk. Ostatni konkurs o granty kulturalne rozstrzygnięty
Gdańsk ogłosił wyniki drugiego otwartego konkursu ofert z zakresu kultury. Konkurs przeprowadzono od nowa zamiast typowej "dogrywki" o pieniądze miejskie, tzw. małego grantu, bo w puli pozostało blisko 840 tys. zł. Do konkursu zgłoszono 165 projektów, dofinansowano 38 z nich na łączną kwotę 782 tys. zł. Reszta przeznaczona jest na tzw. małe granty.
11-05-2015
Będzin. Teatrowi Dzieci Zagłębia grozi finansowa zapaść
W Teatrze Dzieci Zagłębia może zabraknąć pieniędzy na pensje dla aktorów. Placówka może stracić 116 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury.
11-05-2015
Opole. Kłopoty z Kartą rodzinną w teatrze lalek
Ratusz wydał już 13 tysięcy kart uprawniających do kupowania biletów za złotówkę, ale rodzice wciąż nie mogą z nich korzystać w miejskim teatrze.
30-04-2015
A może zróbmy w teatrze ołtarzyk?
Niecałe dwa tygodnie temu Ministerstwo Kultu(ry) i Dziedzictwa Narodowego przekazało na remont opolskiej katedry 350 tyś zł. W dniu wczorajszym urząd marszałkowski uchwalił nowy statut jedynej na Opolszczyźnie sceny dramatycznej. Ze statutu wykreślono realizację festiwalu Klasyki Polskiej - pisze Mateusz Rossa w portalu tekturapolska.pl
29-04-2015
Będzin. Teatr Dzieci Zagłębia do likwidacji?
Najpóźniej w sierpniu zostaną bez pieniędzy. Jeśli nic się nie zmieni Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie przestanie istnieć. Powód? Przerzucanie odpowiedzialności.
09-04-2015
Gdańsk. Stypendia marszałka dla pomorskich artystów
Płyty Michała Jacaszka i Mikołaja Trzaski, nowe książki Mieczysława Abramowicza i Moniki Milewskiej, nowe spektakle Joanny Czajkowskiej i Leona Dziemaszkiewicza - to tylko niektóre projekty dofinansowane przez wojewódzkie władze samorządowe. Marszałek rozdał swoje stypendia kulturalne, warte w sumie 350 tys. zł.
07-04-2015
Łódź. Nowa sztuka Jelinek performatywnie w Nowym
Dzięki dofinansowaniu MKiDN Małej Literackiej, Teatr Nowy w 2015 roku przedstawi pięć czytań performatywnych. Będą to dramaty premierowo publikowane w miesięczniku "Dialog". W ramach inauguracji podcyklu "Mała Literacka Performatywnie" aktorzy przeczytają nową sztukę Elfriede Jelinek "Podopieczni".
01-04-2015
Wrocław. Akcja crowdfundingowa dla "Armine, Sister"
Dzisiaj rusza pierwsza crowdfundingowa kampania odzyskiwania pamięci. Tylko 1500 godzin, 60 dni pozostało na przypomnienie tragicznej historii. Każdy może dołączyć do akcji organizowanej przez Teatr ZAR za pomocą mediów społecznościowych.
26-03-2015
Opole. Miasto dofinansuje wojewódzkie instytucje kultury
620 tys. zł ze swojego budżetu przekaże Opole na sfinansowanie konkretnych imprez i przedsięwzięć, które zrealizują w tym roku podlegające woj. opolskiemu instytucje kultury. Decyzję o przekazaniu regionowi takiej kwoty podjęli w czwartek radni Opola.
25-03-2015
Wrocław. Studenci PWST współorganizują festiwal
Studenci IV roku Wydziału Lalkarskiego PWST otrzymali dofinansowanie z Ministerstwa Kultury na organizację debat poświęconych wpływowi edukacji w szkole teatralnej na kondycję współczesnego teatru lalek, organizowanych w ramach tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Szkół Teatralnych "Poza Formy".
23-03-2015
Rozmowy o przyszłości teatru
Szef Związku Artystów Scen Polskich, Olgierd Łukaszewicz, przyjechał do Opola, by rozmawiać o sytuacji w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Rozmowy z Zarządem Województwa i przedstawicielami związków zawodowych teatru, które o takie spotkanie poprosiły, odbyły się 20 marca w urzędzie marszałkowskim.
20-03-2015
Trójmiasto. Granty ministerialne po odwołaniach
Ostatnią szansą w tym roku na ministerialne granty było pozytywne rozpatrzenie odwołania od wyników poszczególnych programów ministerialnych. Trójmiasto otrzymało niestety dość skromny zastrzyk dodatkowej gotówki w postaci niespełna 2 mln zł, z czego przeszło pół miliona trafiło na ochronę zabytków.
20-03-2015
Wrocław. Znalazły się pieniądze na dolnośląską kulturę
Zarząd województwa podjął decyzję o przekazaniu dolnośląskim instytucjom i organizacjom kultury prawie 4,3 mln zł.
19-03-2015
Białystok. Pieniądze na "Carmen" uwolnione
Głosowanie na sesji rady miejskiej nie będzie potrzebne. Wystarczyło zarządzenie prezydenta. Opera i Filharmonia Podlaska ma już pewny 1 mln zł z magistratu na przygotowanie opery "Carmen". Pieniądze zostaną przekazane w formie zamówienia publicznego.
19-03-2015
Wesele na scenie, stypa w kulisach
W piątek 13 marca 2015 roku (nomen omen) w Teatrze Kochanowskiego rozpoczęły się próby do "Wesela na podstawie Wesela" w reż. Cezarego Tomaszewskiego. Premiera ma się odbyć w ramach 40. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska 2015" w dniu 16 kwietnia. To będzie najprawdopodobniej ostatnia premiera w tym jubileuszowym przecież sezonie, zważywszy na smutną sytuację finansową nie tylko Kochanowskiego, ale i wszystkich instytucji kultury podległych urzędowi marszałkowskiemu - pisze Mateusz Rossa w portalu Tektura Opolska.
18-03-2015
Gniezno. Ponowna dotacja dla Teatru Fredry
Teatr Fredry otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na remont elewacji i termoizolację budynku. To już druga dotacja ministerialna dla gnieźnieńskiej sceny w tym roku.
18-03-2015
Kraków. Kultura doceniona z odwołania
600 tys. zł dla Fundacji Wisławy Szymborskiej i 150 tys. zł dla Miasta Literatury UNESCO - większość imprez kulturalnych, o które się upominaliśmy, dostała jednak dofinansowanie z Ministerstwa Kultury. W Roku Kantora cieszyć może także spore dofinansowanie projektów Cricoteki.
16-03-2015
Opole. Oszczędności w Teatrze im. Kochanowskiego
Zmiana repertuaru na bardziej komercyjny, mniej premier niż w latach ubiegłych, zmiana regulaminu wynagradzania - to działania, które wprowadza Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, by szukać oszczędności. W ciągu roku musi ich znaleźć ok. miliona złotych.
13-03-2015
Kraków. Pracownicy instytucji kultury żądają podwyżek
500 zł - podwyżki tej wysokości chcą pracownicy instytucji kultury. - Nie ma możliwości, by podnieść pensje pracownikom instytucji kultury o 500 zł - powiedział w Radiu Kraków Wojciech Kozak, wicemarszałek Małopolski.
13-03-2015
Rzeszów. Teatry dostaną pieniądze na festiwale
W tym roku w rzeszowskich teatrach zapowiada się ciekawy sezon festiwalowy.
11-03-2015
Kielce. Będzie spektakl Janiczak i Rubina o Elżbiecie Batory
Teatr im. Stefana Żeromskiego dostał 50 tysięcy złotych od ministra kultury. Teatr starał się o pomoc w realizacji kolejnej premiery, ale projekt dostał za mało punktów. Na szczęście odwołanie zostało uwzględnione.
11-03-2015
Kielce. Kolejna dotacja dla Teatru Kubuś
Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach otrzymał od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Wydarzenia artystyczne - teatr i taniec", 40 tysięcy na realizację projektu "Debiuty w TLiA Kubuś".
11-03-2015
Łódź. Teatr Wielki z wielką dotacją
Teatr Wielki w Łodzi dostaje najwyższą dotację spośród wszystkich teatrów w Polsce - wynika z zestawienia, które przygotował Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego. Jest to 29 mln zł, a następny w kolejności Teatr Wielki w Poznaniu otrzymuje 19,9 mln zł.
10-03-2015
Białystok. Kilka odwołań pozytywnych
Tylko 6 odrzuconych wcześniej projektów, jak dotąd, dostanie wsparcie z Ministerstwa Kultury. A do regionu na przedsięwzięcia kulturalne trafi na pewno jeszcze 400 tysięcy złotych.
10-03-2015
Opole. Prezydencka dotacja dla kultury
Aż 620 tysięcy złotych wyniesie wsparcie Urzędu Miasta Opola dla teatru, muzeów i filharmonii podległych urzędowi marszałkowskiemu. Pomoc nie będzie jednorazowa.
06-03-2015
Szczecin. Pięć scen, cztery poziomy, Teatr Polski miał się zmienić. Ale..
- Szukamy sposobów finansowania - mówią urząd marszałkowski i dyrekcja Teatru Polskiego.
05-03-2015
Szczecin. Raport finansowy. Filharmonia i długo, długo nic
45 mln zł przeznaczy w tym roku Szczecin na działania kulturalne. Największą dotację -14,6 mln zł - planuje dać Filharmonii.Planowane na ten rok 45 mln zł to jednak o 2 mln zł mniej niż w porównywalnym pod względem liczby ludności Lublinie. W Poznaniu, w dziale wydatków bieżących na kulturę zarezerwowano 59 mln zł.
04-03-2015
Wałbrzych. 215 tys. zł dla Teatru Lalki i Aktora od MKiDN
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wsparło Teatr w zakresie czterech projektów, które będą realizowane w 2015 roku.
03-03-2015
Gdynia. Rozdano granty na kulturę
Po Sopocie i Gdańsku także Gdynia odsłania karty. Opublikowano wyniki na realizację zadań publicznych z dziedziny kultury w roku 2015. 375 tys. zł trafiło do 17 instytucji realizujących 15 dofinansowanych w konkursie zadań.
02-03-2015
Teatr na deskach, czyli w warunkach wojny trudno myśleć o "Weselu"
Gdy teatr był bogaty, to nie był zły dyrektor - mówią związkowcy. Ale w kryzysie się nie sprawdza. Z powodu kryzysu w Teatrze Kochanowskiego toczy się wojna. Na skargi, plotki, listy i pomówienia - pisze Iwona Kłopocka-Marcjasz w Nowej Trybunie Opolskiej.
25-02-2015
Białystok. Opera Podlaska może dostać więcej pieniędzy od miasta
Do ponad 1,7 mln zł chce zwiększyć prezydent Białegostoku finansowanie z budżetu miasta Opery i Filharmonii Podlaskiej - poinformowały w środę władze miasta. Dzięki tym pieniądzom instytucja przygotuje premierę opery "Carmen" oraz festiwal muzyczny Halfway.
24-02-2015
Białystok. Zrealizują "Alfabet teatru"
Białostocki Teatr Lalek otrzyma ze środków ministerstwa 40.000 zł na realizację projektu edukacyjnego ALFABET TEATRU.
21-02-2015
Elbląg. Gorąco wokół pieniędzy na kulturę
Zawrzało na czwartkowej (19 lutego) sesji Rady Miejskiej. Ostatecznie radni zdecydowali, że Teatr im. Aleksandra Sewruka otrzyma 20 tys. zł na Wiosnę Teatralną, ale dyskusja była gorąca.
20-02-2015
Łódź. Prezydent miasta przyznała stypendia dla młodych artystów
Dwunastu młodych artystów i animatorów kultury otrzymało w piątek stypendia prezydenta Łodzi. Przyznane fundusze przeznaczone zostaną na realizację projektów z dziedziny filmu, muzyki, teatru, tańca, literatury, sztuk wizualnych.
19-02-2015
Białystok. Dyrektor opery się podoba, będą pieniądze na "Carmen"
Radni chcą wydać na ten cel o milion więcej, niż planowali jeszcze w styczniu. To efekt spotkania Damiana Tanajew-skiego z radnymi z miejskiej komisji kultury.
19-02-2015
Bydgoszcz. 300 tysięcy dla Festiwalu Prapremier
Teatr Polski otrzyma w tym roku dwa razy większą dotację ministerialną na organizację Festiwalu Prapremier niż do tej pory.
19-02-2015
Olsztyn. Będą środki na dofinansowanie kultury
W budżecie miasta na 2015 rok zaplanowano w sumie 170 tys. zł na pomoc finansową dla samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Mają one zostać przekazane podlegającym marszałkowi instytucjom kultury.
19-02-2015
Trójmiasto. Ministerstwo rozdało granty na kulturę
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odkrywa karty. Wiadomo już jakie instytucje otrzymały granty ministerialne we wszystkich programach ministra. Sprawdź, jak wypadły instytucje z Trójmiasta.
18-02-2015
Opole. Kochanowski walczy o przetrwanie
Dyrektor wypowiedział układ zbiorowy, aby móc wprowadzić oszczędności. Pracownicy się burzą. Bez 1,5 mln zł kredytu teatr dotrwa do sierpnia. To skutek obciętej dotacji i dwóch premier ponad stan.
18-02-2015
Szczecin. Ciekawe projekty z ministerialnych pieniędzy
Ponad 400 tysięcy złotych dostanie Filharmonia Szczecińska z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na duże dotacje mogą też liczyć Opera na Zamku, 13 Muz i Muzeum Narodowe.
16-02-2015
Legnica. Ministerialne wsparcie dla Teatru Modrzejewskiej
Blisko 900 tys. zł trafi do legnickiego teatru dzięki programom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 498 tys. złotych z tej kwoty to dofinansowanie tegorocznych zamierzeń teatru. To jednak nie jedyne źródła wsparcia legnickiej sceny.
16-02-2015
Opole. Minister dał, ale za mało
Organizacja jubileuszowych 40. Opolskich Konfrontacji Teatralnych jest zagrożona. Prawie 3 mln dostaną na remonty i konserwację zabytkowe obiekty Opolszczyzny.
13-02-2015
Szczecin. Jedni zaciskają pasa, inni będą działać z rozmachem
Początek roku przynosi dobre i złe wiadomości finansowe dla instytucji kulturalnych. To czas zatwierdzania budżetów.
12-02-2015
Wałbrzych. Dotacje dla teatru
Teatr im. Szaniawskiego Dramatyczny dzięki uzyskanym dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zrealizuje w 2015 r. trzy projekty na łączną kwotę 152 480 zł
11-02-2015
Kielce. Kolejne sukcesy Kubusia
Dwa projekty Teatru Lalki i Aktora Kubuś otrzymały dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu MKiDN 2015 Edukacja - priorytet i - Edukacja kulturalna.
11-02-2015
Kraków. Festiwale bez dotacji ministra. Będą odwołania
Rok temu Kraków z ministerialnych pieniędzy na kulturę zgarnął sporą część, w tym dostał jedynie okruszki.
10-02-2015
Białystok. Dotacje na kulturę i kult Miłosierdzia Bożego
Ponad 750 tys. zł prezydent Białegostoku przeznaczył na działania kulturalne w tym roku. Powstaną nowe spektakle, odbędą się koncerty, dojdzie do wydania książek.Co ciekawe, sporo pieniędzy z kasy na kulturę trafi na... promocję kultu Miłosierdzia Bożego.
10-02-2015
Poznań. Łazarz ożyje dzięki kulturze
Miasto rozstrzygnęło właśnie ostatnie konkursy w sprawie dotacji na kulturę. W aż trzech kategoriach najwyższą ocenę uzyskały projekty związane z Łazarzem.
09-02-2015
Białystok. Mało pieniędzy na teatr
Niecałe 250 tys. zł trafi do regionu od ministra kultury na projekty teatralne. Wsparcie otrzymały tylko trzy wnioski, trzy razy tyle, mimo wysokich ocen ekspertów, nie dostanie dotacji.
09-02-2015
Polskie Radio. Pieniądze i arie. Ile kosztuje O/opera?
W poniedziałkowy wieczór przyjrzymy się kosztom wystawienia spektaklu i zastanowimy się, czy koprodukcje są opłacalne.
07-02-2015
Wyścig po pieniądze nie jest taki kulturalny
Kto uzyskał ministerialne pieniądze kosztem cenionych krakowskich festiwali Unsound i Sacrum Profanum, a także projektów literackich - sprawdza Łukasz Gazur w Dzienniku Polskim.
06-02-2015
Białystok. Ministerialne dotacje na infrastrukturę
Ponad 2,1 mln zł na rozwój infrastruktury kultury trafi do naszego regionu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To o jedną trzecią więcej niż przed rokiem. Białostocki Teatr Lalek dostanie 400 tysięcy na modernizację dużej sceny
06-02-2015
Białystok. Na wiosnę ruszają zmiany w BTL-u
Białostocki Teatr Lalek będzie się zmieniał. Scena zyska nowe oświetlenie, a białostoczanie - Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych.
06-02-2015
Szczecin. Opera na Zamku dofinansowana przez MKiDN
Co roku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznaje szereg dotacji w ramach swoich programów. Duży sukces osiągnęła Opera na Zamku, której wniosek o dofinansowanie zamówienia kompozytorskiego oceniono najwyżej ze wszystkich.
05-02-2015
Łódź. Dotacja dla Teatru Powszechnego z MKiDN
Teatr Powszechny w Łodzi otrzymał 210 tys. złotych dotacji od Ministerstwa Kultury na dwa projekty.
05-02-2015
Poznań. Centrum Sztuki Dziecka docenione przez MKiDN
Ogłoszono wyniki dofinansowań Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii "Edukacja Kulturalna - Wydarzenia Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży do 18 Roku Życia". Projekt Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - "20. Biennale Sztuki Dla Dziecka - Festiwal Ocean Muzyki" znajduje się na pierwszym miejscu.
05-02-2015
Wrocław. Dotacje na jubileusz WTP
Wrocławski Teatr Pantomimy otrzymał dotację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z priorytetu "Teatr i taniec", którego celem jest wspieranie najistotniejszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze i tańcu. Pieniądze zostaną przeznaczone na projekt "Przestrzenie ruchu", czyli obchody 60-lecia Teatru.
04-02-2015
Będzin. Teatr Dzieci Zagłębia będzie zamknięty?
Starostwo obcięło dotację dla Teatru Dzieci Zagłębia o prawie połowę. Dyrektor będzińskiego teatru obawia się o jego przyszłość.
04-02-2015
Warszawa. Rok fuzji w kulturze
Teatrem Żydowskim pokieruje Gołda Tencer. Scena Prezentacje połączy się z Teatrem Komedia. Wczoraj Tomasz Thun-Janowski, dyrektor biura kultury w ratuszu, i odpowiedzialny za nie wiceprezydent miasta Jarosław Jóźwiak opowiedzieli o inwestycjach i zmianach organizacyjnych, jakie czekają miejskie instytucje.
03-02-2015
Katowice. Miliony z MKiDN także dla Centrum Scenografii Polskiej
5,7 mln zł przyznało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zorganizowanie wystaw stałych w nowej siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach, które powstało na terenach byłej kopalni Katowice.
03-02-2015
Min. Omilanowska: Wiem, że pensje w kulturze są niskie
- Kluczowe jest powszechne społeczne zrozumienie istoty kultury dla narodu. Minister nie może w demokratycznym państwie wpływać na decyzje samorządów o finansowaniu kultury. Jeśli osoby, które zasiadają w radach różnego szczebla, nie widzą potrzeby zwiększania środków na kulturę, to znaczy że w Polsce nie ma społecznego zrozumienia dla tego, czym jest istota kultury dla nas jako państwa - mówi minister Omilanowska w radiu Tok FM
03-02-2015
Warszawa. Wzrosną nakłady na kulturę
Nakłady na kulturę, którymi dysponować będzie stołeczne Biuro Kultury wzrosną w 2015 r. do 204 mln zł. To o ponad 9 proc. więcej niż w 2014 r. - zapowiedział wiceprezydent stolicy Jarosław Jóźwiak. Najwięcej dodatkowych funduszy otrzyma Muzeum Warszawy.
02-02-2015
Jazda z flecistą, czyli kurs na kulturę
- Zarobki w orkiestrze są żenująco niskie - muzycy z wieloletnim doświadczeniem dostają 3,5 tys. zł pensji, czyli mniej niż kierownik Biedronki - pisze Roman Pawłowski w felietonie w Gazecie Wyborczej.
29-01-2015
Sopot. Rozdano granty kulturalne
Prawie 780 tysięcy złotych przeznaczono w Sopocie na granty kulturalne. Najwięcej, bo niemal połowę tych środków otrzymało Towarzystwo Przyjaciół Sopotu. Urząd zaplanował jeszcze drugi etap konkursu, który odbędzie się na przełomie kwietnia i maja.
28-01-2015
Łódź. Budżet kultury
Radni sejmiku województwa łódzkiego uchwalili we wtorek budżet na 2015 rok. Około 9 proc. budżetu, czyli 73,2 mln zł, ma być przeznaczone na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.
28-01-2015
Trójmiasto. Jakie budżety zasilą teatry w 2015 r.
Po nieco leniwym początku roku trójmiejskie teatry nabierają rozpędu. Przed nami kolejne wydarzenia, premiery, festiwale. Sprawdziliśmy jak kształtują się budżety głównych trójmiejskich scen.
26-01-2015
Na co idą "kulturalne" pieniądze?
Ile wydają miejskie instytucje, aby tarnowianom kulturalnie było? - zastanawia się Dorota Jucha w Temi.
26-01-2015
Szczecin. Mniej pieniędzy na kulturę u marszałka
Marszałkowskie instytucje kulturalne otrzymały w 2015 mniejsze dofinansowanie. Na większe budżety mogą za to liczyć placówki miejskie.
23-01-2015
Warmińsko-mazurskie. Instytucje kultury wprowadzają ulgi dla dużych rodzin
Muzea, teatry i inne instytucje kultury na Warmii i Mazurach wprowadzają zniżki dla rodzin z co najmniej trojgiem dzieci. W piątek podpisały porozumienia z marszałkiem województwa o przystąpieniu do regionalnego projektu promującego Karty Dużej Rodziny.
22-01-2015
Białystok. Karta dużej rodziny w teatrze Węgierki inaczej
Choć na drzwiach i przy kasie Teatru Dramatycznego widnieje naklejka "Tu honorujemy OKDR" kupując bilety nie otrzymamy rodzinnej zniżki. Być może się to zmieni, ale dopiero jesienią
22-01-2015
Szczecin. Marszałek tnie, opera przekłada
O prawie milion złotych mniej niż w zeszłym roku przeznaczy marszałek na swoje szczecińskie instytucje kultury. Skutki zmniejszenia dotacji już widać: w operze nie odbędzie się premiera "Traviaty", zapowiadana jako wydarzenie sezonu. Inne placówki zastanawiają się, jakie zmiany wprowadzić w swoje programy.
21-01-2015
Białystok. Zadłużona Opera z niską dotacją
775 tys. zł - tyle zostało w tegorocznym budżecie Białegostoku na działalność należącej do marszałka województwa Opery i Filharmonii Podlaskiej. Kwota ta nie zadowala muzyków. Najprawdopodobniej zostanie jednak zwiększona.
20-01-2015
Białystok. Budżet miasta z emocjami
Na dzisiejszej sesji białostoccy radni mają ostatecznie uchwalić tegoroczny budżet miasta. Wszystko wskazuje na to, że plan wydatków i dochodów przygotowany przez prezydenta Białegostoku zostanie zmieniony. Swoje uwagi zgłoszą przedstawiciele PO. Radni PiS, którzy mają w radzie większość, przygotowali ponad 30 poprawek.
19-01-2015
Białystok. Raport: potrzebna polityka kulturalna w mieście
Stworzenie polityki kulturalnej Białegostoku, a także warunków do rozwoju działań kulturalnych na osiedlach - to główne wnioski z badań dotyczących kultury w Białymstoku przeprowadzonych przez Fundację Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab.
16-01-2015
Opole. Ręczne sterowanie dramatycznym
- Jesteśmy po dyscyplinującej rozmowie z dyrektorem Teatru im. Jana Kochanowskiego - powiedział wicemarszałek Grzegorz Sawicki, pytany o problemy finansowe opolskiego teatru dramatycznego. Zarząd regionu w ramach uruchomionej linii kredytowej udzielił teatrowi wsparcia w wysokości 1,5 mln zł.
16-01-2015
Poznań. Miasto przyznało w konkursie 4 mln zł dotacji na kulturę
51 wydarzeń kulturalnych wesprze miasto Poznań w 2015 r. z pieniędzy przyznanych w ramach konkursu na dotacje dla organizacji pozarządowych. Komisja miała do podziału 4 mln zł; największą dotację wynoszącą 1,6 mln zł otrzymał Festiwal Transatlantyk.
12-01-2015
Łódź. Nadzwyczajnie o budżecie i teatrze
Radni Prawa i Sprawiedliwości złożyli wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej Sejmiku Województwa Łódzkiego. Chcą by został na niej zaprezentowany projekt budżetu województwa oraz omówiona sytuacja w Teatrze Wielkim.
12-01-2015
Szczecin. Remont w operze dobiega końca
W październiku ma się tu odbyć uroczysta inauguracja nowego sezonu i wszyscy zapewniają, że tego terminu uda się dotrzymać. Remont Opery na Zamku powoli zmierza do końca.
08-01-2015
Białystok. Radni PiS chcą zabrać pieniądze operze
Radni miejscy PiS planują zmienić wydatki w tegorocznym budżecie miasta. Zaproponowali przesunięcie 1,4 mln zł z działu "Kultura" na inwestycje edukacyjne, m.in. budowę hali sportowej w szkole przy ul. Jesiennej. Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z dotacji dla Opery i Filharmonii Podlaskiej, w wysokości 2 mln zł.
03-01-2015
Opole. Poseł PE do marszałka województwa
Poseł do Parlamentu Europejskiego Kazimierz M. Ujazdowski skierował list otwarty do Marszałka Województwa Opolskiego w sprawie sytuacji finansowej opolskich instytucji kultury. Zaapelował o rewizję planów budżetowych, które zagroziły dalszemu funkcjonowaniu Filharmonii Opolskiej oraz Muzeum Śląska Opolskiego.
31-12-2014
Lubelskie. Sejmik uchwalił budżet województwa. Ile na kulturę?
Ponad 960 mln zł, czyli niemal 63 proc. przyszłorocznych wydatków budżetu województwa lubelskiego, przeznaczonych zostało na inwestycje. Sejmik województwa lubelskiego przyjął we wtorek budżet na 2015 rok.
30-12-2014
Białystok. Kto dostał stypendia od prezydenta
W spektaklu - podlascy święci szaleńcy, na chatach - bojarskie duchy, w albumie - kronika białostockiej sceny deskorolkowej. Do tego msza rockowa, rapowane pocztówki z Miasta B., obrazy z recyklingu... I wiele innych projektów ma szansę powstać dzięki stypendiom przyznanym przez Prezydenta Białegostoku na rok 2015.
30-12-2014
Warmińsko-mazurskie. Maksymalnie oszczędny budżet na 2015 rok
Przyszłoroczny budżet woj. warmińsko-mazurskiego jest maksymalnie oszczędny m.in. z powodu zmniejszenia dotacji o 45 mln zł. Do minimum ograniczono inwestycje, kolejny rok nie będzie podwyżek dla urzędników, zminimalizowano wydatki.
29-12-2014
Upadek? Show must go on? Niekoniecznie...
Opolski Urząd Marszałkowski tnie na odlew oraz bez opamiętania budżety podległych sobie instytucji kultury. Nijakiego w tym planu, a przekaz docierający do społeczeństwa jest na tyle ubogi, że wypada uznać, iż władze nie mają jakiegokolwiek pomysłu, ani rozeznania w tej dziedzinie życia społecznego - pisze Mateusz Rossa w portalu tekturaopolska.pl
27-12-2014
Obłęd władzy
Z wielkim zdumieniem w świątecznej ramówce TV natknąłem się na spot Ministerstwa Kultu(ry) prezentowany w ramach kampanii informacyjnej przedstawiającej efekty wykorzystania środków europejskich na kulturę. W tym także na instytucje z ziemi opolskiej. Przekaz medialny to jedno, zaś rzeczywistość tu, na miejscu, trzeszczy w oparach absurdu, skandalu - pisze Mateusz Rossa w portalu Tektura Opolska.
18-12-2014
Politykom PO i PSL kultura myli się z kultem
Powiedzmy stop praktykom, które pozwalają politykom w majestacie prawa pieniądze, które miały być przeznaczone na niedofinansowaną kulturę, rzucać na tacę - pisze Leszek Jażdżewski w Liberte!
18-12-2014
Szczecin. Będą remontować Współczesny
Kilka większych instytucji kulturalnych czekają w przyszłym roku poważne remonty. Filharmonia, Teatr Współczesny. Willa Lentza, zabytkowe kościoły, biblioteki - to główne instytucje kultury, które mogą liczyć na dofinansowanie.
18-12-2014
Kraj. Obywatelski protest przeciwko finansowaniu Świątyni Opatrzności z pieniędzy na kulturę
Sprzeciwiamy się finansowaniu Świątyni Opatrzności Bożej z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - piszą na Facebooku zaangażowani obywatele, z Leszkiem Jażdżewskim, redaktorem naczelnym Liberté!.
17-12-2014
Termopile (o)polskie - stop degradacji przestrzeni kulturalnej Opola
Wybierając się do Teatru Polskiego we Wrocławiu na Termopile polskie w reż. Jana Klaty (13.12.2014) wskazaliśmy na Termopile (o)polskie - my, dziady opolskie proszalne łaknące kultury. Państwa odzew przerósł nasze najśmielsze oczekiwania - pisze Mateusz Rossa w portalu tekturaopolska.pl
17-12-2014
Opole. Licytacja na Allegro na rzecz kultury
Serwis Tektury Opolskiej rozpoczyna symboliczną w swoim zamyśle aukcję charytatywną w serwisie Allegro na rzecz zwiększenia subwencji przeznaczonej na utrzymanie instytucji kultury podlegających Opolskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu.
13-12-2014
List otwarty Pracowników Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
Konsekwencje decyzji o zmniejszonym dofinansowaniu naszego Teatru są dotkliwe zarówno dla pracowników, jak i widzów - pracownicy Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu piszą list do Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Małgorzaty Omilanowskiej.
12-12-2014
Wrocław-Opole. Termopile (o)polskie - protest widzów
13 grudnia (sobota) w godz. 18.00 - 19.00 przed Teatrem Polskim we Wrocławiu garstka opolan przeprowadzi akcję informacyjną wśród widowni wrocławskiej sceny związaną z zaplanowanymi na 2015 rok drastycznymi cięciami finansowania instytucji kultury podlegających Opolskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu.
10-12-2014
Opole. Będą ostre cięcia w kulturze
Bez mocnego zaciskania pasa sześciu wojewódzkim instytucjom kultury nie uda przetrwać 2015 roku. Samorząd województwa pomoże, ale tylko oszczędnym i gospodarnym.
09-12-2014
Elbląg. Wiceminister Żuchowski o rozbudowie Teatru i CSE Światowid
Okazuje się, że szanse na to, aby doszło do długo oczekiwanej rozbudowy CSE Światowid i Teatru im. Aleksandra Sewruka, zdaniem wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Żuchowskiego mogą być małe.
06-12-2014
Ściernisko i kartoflisko opolskie - tylko koni brak...
Instytucje kultury finansowane przez województwo idą po raz kolejny pod nóż. Tym razem to już nie są cięcia, lecz wymuszone, ale jednak harakiri każdej z zainteresowanych stron. Może kilka opon spalonych pod urzędem było by jakimś otrzeźwieniem dla wszystkich uczestników tego widowiska? - pisze Mateusz Rossa w serwisie Tektura Opolska.
03-12-2014
Białystok. Coraz więcej pieniędzy na miejską kulturę
W projekcie budżetu Białegostoku na 2015 rok niektóre instytucje, ale i organizacje pozarządowe otrzymają większe dotacje.
03-12-2014
Białystok. Dramatyczny do remontu
Najstarsza scena w naszym regionie przejdzie kompleksowy lifting. Od nowej fasady, przez foyer, toalety, które obecnie są w opłakanym stanie, zmianę struktury widowni i fotele, wyposażenie sceny, po część administracyjną.
29-11-2014
Dolnośląskie. W 2015 roku zacisną pasa na kulturę. Ale mniej
Dolnośląskiej kultury w 2015 roku nie dotkną brutalne cięcia. Tak obiecał wczoraj dyrektorom poszczególnych instytucji marszałek województwa Cezary Przybylski. I zapowiedział wzmocnienie dialogu.
28-11-2014
Wrocław. Ludzie kultury piszą do marszałka
List skierowany do marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego wystosowali m. in dyrektorzy dolnośląskich instytucji kultury. To protest przeciwko drastycznym cięciom w przyszłorocznym budżecie. Dziś spotkanie z marszałkiem.
27-11-2014
Gdynia przykręca kurek kulturze
Władze Gdyni obcinają wydatki na kulturę. Wiceprezydent Marek Stępa ogłosił, że miasto stać na organizowanie Festiwalu R@Port co dwa lata, a nie co roku, jak było do tej pory - pisze Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
27-11-2014
Wrocław. Kolejne spotkanie ws. finansowania kultury
Jutro, 28 listopada o godz. 15:00 w foyer Opery Wrocławskiej, odbędzie się zainicjowane przez dyrektorów i przedstawicieli dolnośląskich instytucji kultury, spotkanie z marszałkiem Województwa Dolnośląskiego Cezarym Przybylskim.
26-11-2014
Stan wojenny w dolnośląskiej kulturze
Na spotkaniu z dyrektorami instytucji kultury zagrożonych cięciami nie pojawił się - mimo wcześniejszych zapowiedzi - marszałek dolnośląski. - Poczuliśmy się zlekceważeni - mówi Danuta Marosz, dyrektorka Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. - Jakby ktoś nam zatrzasnął drzwi przed nosem.
25-11-2014
Dolnośląskie. Instytucje kultury protestują przeciwko cięciom w budżecie województwa
Dyrektorzy dolnośląskich instytucji kultury, których organizatorem jest samorząd województwa, protestują przeciwko cięciom w przyszłorocznym budżecie województwa. Dotacje dla tych instytucji mają być mniejsze od 5 do ponad 30 proc. niż w tym roku.
25-11-2014
Kultura bije na alarm
Ostre cięcia w budżecie województwa stawiają przyszłość wielu instytucji pod znakiem zapytania. Ale oszczędności dotyczą także innych dziedzin życia. Deficyt w budżecie województwa sięgający 130 mln zł odbije się m.in. na inwestycjach i oświacie - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
25-11-2014
W instytucjach kultury bardziej elastycznie
Pracownikowi muzeum czy teatru nie trzeba zapewniać przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym. Ale jeśli po jego zakończeniu złoży wniosek urlopowy w pierwszej kolejności trzeba oddać mu wolne za pracę w innych dniach wolnych wynikających z pięciodniowego tygodnia pracy - pisze Aleksandra Kuźniar w Rzeczpospolitej.
24-11-2014
Zarzynanie kultury na Dolnym Śląsku
Na listopad przyszłego roku przypada 250. rocznica istnienia publicznego teatru w Polsce. Groźba, że na Dolnym Śląsku jubileuszu nie doczeka kilka wybitnych scen, jest realna - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
24-11-2014
Wrocław. Konferencja ws. finansowania dolnośląskich teatrów
W związku z niepokojącymi zmianami, dotyczącymi finansowania instytucji kultury, których organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, jutro w Operze Wrocławskiej odbędzie się konferencja prasowa.
07-11-2014
Głodowe pensje ludzi kultury
- Ja rozumiem, że jesteśmy społeczeństwem na dorobku, wszystkim jest ciężko w czasach płynnej nowoczesności. Ale bez kultury rozwój gospodarczy nie ma sensu - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
03-11-2014
Dylemat susła, czyli finansowe być albo nie być opolskiej kultury
Nie wiadomo, czy w Opolu powstaną nowe przedstawienia, wystawy i zagrają muzyczne sławy. Na pewno jednak teatr, filharmonia i muzea zajmą się ekologią i wesprą wykluczonych - pisze Iwona Kłopocka-Marcjasz w Nowej Trybunie Opolskiej.
22-10-2014
Warszawa. Sejmowa komisja pozytywnie o przyszłorocznym budżecie na kulturę
Sejmowa komisja kultury pozytywnie zaopiniowała w środę plan przyszłorocznych wydatków z budżetu państwa na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego. Przedstawiając plany wydatków wiceszef MKiDN zwrócił uwagę na przyszłoroczne obchody 250-lecia polskiego teatru.
18-10-2014
Małgorzata Omilanowska: Minister kultury nie może podejmować decyzji podobających się wszystkim
Ile będzie pieniędzy na kulturę w przyszłym roku? - pytamy prof. Małgorzatą Omilanowską, która kieruje resortem kultury. - Będzie nieźle - odpowiada bez zastanowienia. I zapowiada walkę o obniżenie cen dostępu do kultury na żywo, szczególnie dla grup wykluczonych, a także postępującą cyfryzację i udostępnianie kultury za darmo, w sieci. Jednak, gdy zagadujemy ją o kiepską sytuację materialną artystów Polsce, radzi nam, by pukać do drzwi ministra pracy i polityki społecznej. Wywiad Mike' Urbaniaka.
14-10-2014
Płock. Dodatkowe pieniądze na kulturę
O ponad 7 mln zł wzbogacą się mazowieckie instytucje kultury. Zarząd województwa zdecydował o przyznaniu dodatkowych środków, które udało się wygospodarować dzięki oszczędnościom poprzetargowym i korzystniejszemu, niż zakładano, kursowi euro.
10-10-2014
Kraków. Pieniędzy brak, czyli MOS woła SOS
Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie chciałby rozwijać działalność, ale musi skupić się na realizacji programu minimum. Niewystarczające fundusze sprawiają, że MOS nie może pozwolić sobie na realizację wielu autorskich projektów.
09-10-2014
Płock. Teatrowi Szaniawskiego dramatycznie brakuje pieniędzy
O dodatkowych pieniądzach dla swoich instytucji kulturalnych poinformował wczoraj Urząd Marszałkowski. Dla płockiego teatru przeznaczy 320 tys. zł. Na Nowym Rynku komentują jednak z goryczą: - To koszt naszego miesięcznego utrzymania...
01-10-2014
Opole. Kochanowski pod napięciem
Mimo najwyższych w historii teatru wpływów z biletów sytuacja finansowa jest dramatyczna. Będą oszczędzać, ale nie na widzach. Zagrożone są 33 etaty. Dwie osoby już dostały wypowiedzenie.
19-09-2014
To będzie nowa wizytówka Gdańska
Sierpień i wrzesień upływają w Gdańsku pod znakiem wielkich inwestycji. 30 sierpnia otwarcia doczekało się Europejskie Centrum Solidarności, 19 września zostanie udostępniony mieszkańcom, turystom, gościom Gdański Teatr Szekspirowski. - Zrealizowany projekt odchodzi od sztampy, to nie jest rekonstrukcja, ale architektura wchodząca w XXI wiek. Cały obiekt jest echem dawnego miasta, które w środku, w centrum ma rzecz najważniejszą - teatr, sztukę - mówi Prof. Jerzy Limon, dyrektor GTS.
10-09-2014
Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016. Jak będzie?
Dolnośląski samorząd wszczął procedurę odwołania Krzysztofa Mieszkowskiego, któremu przez osiem lat udało się stworzyć z Teatru Polskiego jedną z najważniejszych scen w kraju. To kolejne z serii wydarzeń, które każą spojrzeć uważniej na politykę kulturalną Wrocławia - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
05-09-2014
Wrocław. ESK otrzyma z resortu kultury niemal 120 mln zł
Wrocław otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 119 mln wsparcia na przygotowania programu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Pierwsza transza z tej kwoty trafi do stolicy Dolnego Śląska w 2015 r.
04-09-2014
Kraj. Ponad 3,2 mld zł na kulturę w projekcie budżetu na 2015 r.
W projekcie przyszłorocznego budżetu przewidziano na kulturę i dziedzictwo narodowe ponad 3,2 mld zł. Więcej środków przewidziano m.in. dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.