Urzędnicy chcą odwołać dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego

01-09-2014
02-02-2017
Dekada
Teatr Polski we Wrocławiu ma pecha. Ten pech nie wprowadził się do budynku przy ulicy Zapolskiej wraz z Krzysztofem Mieszkowskim. Kłopoty zaczęły się znacznie wcześniej - pisze Jolanta Kowalska w Dialogu.
22-11-2016
Teatr Polski na barykadzie
Konflikt wokół zmiany kierownictwa wrocławskiej sceny - zamiast cichnąć - zyskuje na sile. Aktorzy mówią o zamachu na demokrację, ale de facto chodzi o kierunek ideowy instytucji, która do tej pory patrzyła mocno w lewo - pisze Agnieszka Niewińska w tygodniku Do Rzeczy.
28-09-2016
Najdłuższa wojna Mieszkowskiego
Krzysztof Mieszkowski od dekady wojuje z koalicją PO-PSL na Dolnym Śląsku, bo ta chce go pozbawić fotela dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. Teraz jednak obwinia za to rząd Pis - pisze Stanisław Janecki w tygodniku wSIECI.
05-11-2014
Jak czcić władzę?
Na styku władzy i kultury jaskrawo ujawniają się ciągoty autorytarne decydentów, na ogół bardziej tłumione w zarządzaniu innymi sferami życia. Przyczyna jest prosta: kulturę uważa się wciąż za niebezpieczną dla ładu zbiorowego - pisze Marek Beylin w miesięczniku Dialog.
25-10-2014
O polityczności teatru
Domaganie się, by kultura mogła prezentować treści krytyczne i zarazem nie brać udziału w realnej debacie, być chronioną swoistym immunitetem, jest dziecinne, niepoważne i kompromitujące dla osób stawiających taki postulat - pisze Paweł Wodziński w miesięczniku "Teatr".
15-10-2014
Stolica niedofinansowana, za to tajna
Wrocław ma szansę przejść do historii jako najbardziej tajna Europejska Stolica Kultury spośród wszystkich miast, które dotąd pełniły tę funkcję - pisze Mariusz Urbanek w miesięczniku "Odra".
14-10-2014
Mieszkowski: Teatrowi grozi dziś cenzura ekonomiczna
- Namawiam kolegów i koleżanki, którzy prowadzą instytucje kultury, żeby mieli odwagę przyznać, że robią coraz mniej przedstawień, z coraz biedniejszą scenografią, że coraz mniej płacą artystom i pracownikom, że coraz częściej zawieszają granie - rozmowa z Krzysztofem Mieszkowskim, dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu.
26-09-2014
Strzępka: Miasto to tor przeszkód
- Dopóki będą rządzić ci sami ludzie, niewiele się zmieni. A we Wrocławiu od dekad rządzi ten sam polityczno-biznesowy układ - rozmowa z Moniką Strzępką.
17-09-2014
Co dalej z Mieszkowskim? Salomonowe wyjście z niewiadomą
Trójporozumienie minister kultury Małgorzaty Omilanowskiej, marszałka dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego i Krzysztofa Mieszkowskiego, dyrektora Teatru Polskiego, przyniosło rozwiązanie - decyzję komentują dyrektorzy teatrów Jan Klata i Konrad Imiela oraz marszałek Dolnego Śląska Radosław Mołoń, który dwa lata temu proponował przekazanie władzy w teatrze menedżerowi.
17-09-2014
Mieszkowski: Menedżerowie w kulturze nie mają sensu
- Menedżerowie w kulturze nie mają sensu - tak mówiłem kiedyś, i tak twierdzę teraz - oni są jedynie od osiągania zysku, a dyrektor generalny odpowiada za dobry kształt teatru, w którym przecież najważniejszą rzeczą jest program i sukces artystyczny - dyrektor wrocławskiego Teatru Polskiego Krzysztof Mieszkowski o porozumieniu osiągniętym na spotkaniu w Warszawie.
16-09-2014
Intrygi i ignoranci
- Przed każdą premierą dostajemy z urzędu marszałkowskiego nieformalne zapytania, czy w spektaklu będą sceny nagości, wulgaryzmy. Urzędnicy boją się do nas chodzić. Tak jakby nie rozumieli, że nagi aktor gra rolę, wulgaryzmy to tekst. One są kreacją - śmieje się Mieszkowski - o sprawie Teatru Polskiego we Wrocławiu pisze Jacek Tomczuk w Newsweeku Polska.
16-09-2014
Wrocław. Kto pokieruje Teatrem Polskim i zadba o finanse?
Wprawdzie Krzysztof Mieszkowski nie będzie już szefem teatru, ale w nim zostaje jako dyrektor ds. artystycznych. Kto pokieruje placówką i jej finansami, jeszcze nie wiadomo. Podobnie jak to, czy decyzja, która zapadła w poniedziałek w Ministerstwie Kultury, oznacza koniec konfliktu.
15-09-2014
Warszawa-Wrocław. Mieszkowski zastępcą dyrektora ds. artystycznych
Krzysztof Mieszkowski zostaje w Teatrze Polskim. Złoży rezygnację z funkcji dyrektora, ale zostanie zastępcą dyrektora ds. artystycznych. Nowego dyrektora wyłoni Zarząd Województwa Dolnośląskiego wspólnie z Ministerstwem Kultury - takie decyzje zapadły dziś w Warszawie.
15-09-2014
Wrocław. Ludzie kultury przeciw odwołaniu dyrektora Mieszkowskiego
Zdecydowanie protestujemy przeciwko decyzji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w sprawie zwolnienia dyrektora Teatru Polskiego Krzysztofa Mieszkowskiego - pod listem do minister Małgorzaty Omilanowskiej i marszałka Cezarego Przybylskiego podpisało się killaset osób.
15-09-2014
Wrocław. Magiel Obywatelski odwołany, dyr. Mieszkowski u minister Omilanowskiej
W związku z zaproszeniem dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego przez minister kultury Małgorzatę Omilanowską do Warszawy na spotkanie dotyczące przyszłości Teatru Polskiego, zaplanowany na dziś Magiel obywatelski "Nie/Bezpieczna kultura", zostaje przesunięty na inny termin.
12-09-2014
Dyrektorzy do dymisji, czyli wasalizacja teatrów
Po dymisji Skolmowskiego i Mieszkowskiego żaden dyrektor teatru nie może czuć się pewny. Ani taki, który prowadzi teatr artystyczny i odnosi sukcesy na świecie, ani taki, który jest świetnym menedżerem i umie na teatrze zarabiać - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
12-09-2014
Wrocław. Dyskusja o relacjach między kulturą a polityką
15 września w Teatrze Polskim "Magiel obywatelski" o relacjach między kultura a polityką i biurokracją. Spotkanie ludzi kultury, polityków i dziennikarzy zorganizowane w związku z sytuacją wrocławskiej sceny.
12-09-2014
Bo teatr był za dobry?
We Wrocławiu odwołują cenionego Krzysztofa Mieszkowskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego. Za długi, wynikające też ze zbyt niskiej dotacji. Czy polskie samorządy w ogóle stać na teatr? - pyta Aneta Kyzioł w Polityce.
10-09-2014
Festiwal Aktorstwa Filmowego odpowiada Teatrowi Polskiemu
W związku z krytyczną uwagą dotyczącą Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa, która została zamieszczona w liście otwartym skierowanym przez Radę Artystyczną Teatru Polskiego we Wrocławiu do wicemarszałka województwa dolnośląskiego, pragnę w kilku zdaniach ustosunkować się do zarzutu, jakoby środki przeznaczone na festiwal były rozrzutnością urzędu - oświadcza Stanisław Dzierniejko, dyrektor Festiwalu Aktorstwa Filmowego.
10-09-2014
Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016. Jak będzie?
Dolnośląski samorząd wszczął procedurę odwołania Krzysztofa Mieszkowskiego, któremu przez osiem lat udało się stworzyć z Teatru Polskiego jedną z najważniejszych scen w kraju. To kolejne z serii wydarzeń, które każą spojrzeć uważniej na politykę kulturalną Wrocławia - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
09-09-2014
Piersi Carycy Katarzyny, czyli czym żył teatr w sezonie 2013/2014
Miniony sezon zaczął się mocnym uderzeniem - otwarciem po przebudowie Teatru Muzycznego w Gdyni, który teraz na trzech widowniach może pomieścić 1,5 tys. osób. Premiera otwarcia, "Chłopi" w inscenizacji Wojciecha Kościelniaka, wzbudziła entuzjazm. Powody do radości mieli także widzowie z Olsztyna - premierą Fredrowskich "Dam i huzarów" powitano zakończenie trwającego kilka lat remontu Teatru im. Stefana Jaracza - pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
06-09-2014
Oświadczenie Rady Artystycznej Teatru Polskiego we Wrocławiu ws. wypowiedzi Dyrektora Wydziału Kultury
Urzędujący Dyrektor Wydziału Kultury, który oficjalnie ocenia produkcje podległej instytucji, kierując się w tej ocenie własnym gustem lub poglądami, przekracza swoje kompetencje. Nie zgadzamy się na wywieranie wpływu na działalność artystyczną instytucji przez urzędnika, który ma wpływ na jej finansowanie - czytamy w oświadczeniu.
06-09-2014
Przyjadę z Krakowa specjalnie na spektakl w teatrze Mieszkowskiego
Właśnie kupiłem bilet na "Wycinkę" Krystiana Lupy. Przyjadę z Krakowa, żeby to zobaczyć. I dzięki komu odwiedzę Wrocław? Dzięki Krzysztofowi Mieszkowskiemu. Proszę go nie odwoływać - list dr Macieja Stroińskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
06-09-2014
Teatr Polski do marszałka Mołonia
Odwołanie dyrektora to nie jest dyskusja, to lekceważenie zespołu - Rada Artystyczna Teatru Polskiego we Wrocławiu odpowiada na list otwarty marszałka Mołonia.
06-09-2014
Wrocław. List zespołu Teatru Polskiego
To nie długi Teatru czy rozrzutność, ale jego strukturalne niedofinansowanie jest przyczyną corocznych braków w teatralnej kasie - czytamy w liście ws. Teatru Polskiego.
06-09-2014
Wrocławskie życie w (nie)kulturalnym samozachwycie
Wrocław jako zwycięskie miasto, trwa w jakimś nieznośnym, narcystycznym samozadowoleniu i poczuciu wyjątkowości, gdy tymczasem urzędnicza rzeczywistość i polityka kulturalna temu przeczy - nie tylko o sprawie Teatru Polskiego pisze Magdalena Chlasta-Dzięciołowska, historyk literatury i krytyk kultury.
05-09-2014
Masztalski vs. Piekarska o bluzgach Strzępki
- Mowa nienawiści zasługuje na potępienie, a Piekarska daje lajka - pisze dyrektor teatru Ad Spectatores. - Zastanawiam się tylko, dlaczego Macieja Masztalskiego tak zabolał język Strzępki i moja postawa, a to, co się dzieje w Teatrze Polskim, nie sprowokowało jego reakcji - odpowiada Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
05-09-2014
Mołoń: Dyrektor Mieszkowski nie miał prawa zadłużać teatru
Dyrektor Mieszkowski ma prawo do swojej wizji teatru, ale nie ma prawa dla jej realizacji sięgać samowolnie po pieniądze podatnika ponad przyznany mu demokratyczną decyzją budżet - list otwarty wicemarszałka Radosława Mołonia w sprawie Teatru Polskiego.
05-09-2014
Wrocław. Teatr Polski w niepewności
- Nie wiem, kiedy przestanę być dyrektorem Teatru Polskiego - mówi Krzysztof Mieszkowski. - Ale wiem, że moją rolą jest staranne wykorzystanie czasu, który mi pozostał.
04-09-2014
Wrocław. Barbara Zdrojewska ws. artykułu Magdy Piekarskiej
Składam zdecydowany sprzeciw wobec praktyk cytowania wypowiedzi, które nigdy nie padły a wywołują poważne skutki w debacie publicznej - oświadczenie Barbary Zdrojewskiej w związku z tekstem "Sorry, takich mamy polityków".
03-09-2014
Europejska Stolica Niezgody
Zwolnienie Mieszkowskiego wywołało gorycz wielu ludzi teatru oraz sympatyków sceny i dla wielu jest źródłem niewesołych wniosków dotyczących kulturalnej kondycji miasta oraz jego gotowości do sprawowania już za półtora roku funkcji Europejskiej Stolicy Kultury - pisze Barbara Chabior w Rzeczpospolitej.
03-09-2014
Kłamstwa i manipulacje
Nie chcieliśmy tej wojny. Przed wakacjami trwały spotkania, rozmowy, negocjacje. Nie chcieliśmy tej wojny. Pierwsze strzały padły z Urzędu. Nie chcemy protestować, chcemy pracować. Za destabilizację pracy na początku sezonu i stres ludzi (przecież trwają próby!) odpowiadają konkretne nazwiska. Po raz kolejny.
03-09-2014
Młodzi wrocławscy artyści zniesmaczeni zadymą z Teatrem Polskim
Strzał w kolano, błąd polityków niepojmujących istoty teatru - tak młodzi wrocławianie ze środowiska teatralnego oceniają zwolnienie Krzysztofa Mieszkowskiego z Teatru Polskiego - opinie zebrała Karolina Kijek z Gazety Wyborczej - Wrocław.
03-09-2014
Partia Zieloni o odwołaniu dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego
Wrocławscy Zieloni wyrażają obawę, że decyzja o odwołaniu dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego ma podłoże ideologiczne i niewiele wspólnego z wynikami zleconej przez UMWD kontroli w kierowanej przez niego placówce - czytamy w oświadczeniu.
03-09-2014
Piekarska po wypowiedzi wicemarszałka Mołonia: Sorry, takich mamy polityków
"Strzępka? Nie znam tej pani" - odpowiadając w ten sposób na pytanie naszej dziennikarki dolnośląski wicemarszałek wystawia niechlubne świadectwo nie tylko sobie, ale i panującej klasie politycznej. I pokazuje miejsce, jakie w hierarchii wartości tej klasy zajmuje kultura - komentarz Magdy Piekarskiej w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
03-09-2014
Wrocław. Marszałek obwinia Mieszkowskiego o słowa Strzępki
Zarząd województwa dolnośląskiego zdecydował wczoraj o całkowitym zerwaniu rozmów i negocjacji z Teatrem Polskim. Powód? Jego dyrektor nie odciął się publicznie od wypowiedzi Moniki Strzępki.
03-09-2014
Wrocław. Podpisz petycję ws. dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego
Zespół Teatru Polskiego zwraca się z prośbą do wszystkich zainteresowanych o przeczytanie, podpisanie i rozpropagowanie petycji w sprawie zwolnienia dyrektora Krzysztofa Mieszkowskiego.
03-09-2014
Wrocław. Teatr Polski ws. oświadczenia Marszałków Województwa Dolnośląskiego
Teatr Polski jako instytucja kultury nie powinien wchodzić w dyskusję na temat prywatnego wpisu Moniki Strzępki zamieszczonego na Facebooku. Czynienie z tego oręża przeciwko nam jest niezrozumiałe i kuriozalne.
03-09-2014
Zwolnić Krzysztofa Mieszkowskiego? To bardzo proste
Spór o Dyrektora Mieszkowskiego jest sporem zasadniczym dla rozumienia w Polsce odpowiedzialności samorządów za powierzone im instytucje. Nie powinien ugrzęznąć w sporze o estetykę tego teatru ani o dobór słów - pisze prezes ZASP-u Olgierd Łukaszewicz.
03-09-2014
Do marszałka Mołonia
Nie wiem, czy korzysta Pan z Facebooka. Poza robiącym furorę ogłoszeniem mieszkaniowym Strzępki, można tam też znaleźć fanpage "Czy we Wrocławiu pada?". Otóż, Panie Marszałku, wszystko pada, na łeb, na szyję pada. A Pan jest od tego, żeby Teatr Polski (wraz z pozostałymi 18 instytucjami kultury w województwie) jednak nie padły - pisze Michał Kmiecik.
02-09-2014
Maciejewska do Strzępki: Boże, chroń nas od takich przyjaciół
Monika Strzępka wykreowała się na pierwszą obrończynię Teatru Polskiego i wypowiedziała wojnę. Urzędnikom, politykom, jednemu aktorowi i całemu Wrocławiowi. Na razie jej główną ofiarą jest Krzysztof Mieszkowski - pisze Barbara Maciejewska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
02-09-2014
Marszałek Przybylski odpowiada na komentarz Strzępki
Marszałek województwa Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Radosław Mołoń przesłali oficjalne oświadczenie, w którym komentują słowa Moniki Strzępki - reżyserki i laureatki Paszportu "Polityki".
02-09-2014
Wicemarszałek Mołoń: Strzępka? Nie znam tej pani
- On traktuje teatr jak swoją własność - mówi o zwalnianym z Teatru Polskiego dyrektorze Krzysztofie Mieszkowskim wicemarszałek Radosław Mołoń, odpowiedzialny w regionie za kulturę. - Z pieniędzmi się nie liczył.
02-09-2014
Wrocław. Aktorzy bronią Mieszkowskiego
Twórcy wrocławskiego Teatru Polskiego spotkali się w poniedziałek rano, by przed kamerami stacji TVN bronić Krzysztofa Mieszkowskiego, po tym jak w zeszłym tygodniu został odwołany ze stanowiska. Na scenie przy ul. Gabrieli Zapolskiej zjawili się m.in. aktorzy Bartosz Porczyk, Wiesław Cichy i Ewa Skibińska.
01-09-2014
Dymisja za dobry teatr
Bilansowanie budżetu nie powinno polegać na trwonieniu kapitału artystycznego, jakim jest marka Polskiego. W teatrze zmiana szefa to zmiana formuły całej instytucji - pomysłu na repertuar i zespół aktorski, który w Polskim cieszy się znakomitą opinią - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
01-09-2014
Monika Strzępka: Mamy stan wojenny
Po decyzji o zwolnieniu Krzysztofa Mieszkowskiego ze stanowiska szefa Teatru Polskiego zawrzało. Głos zabrała m.in. Monika Strzępka, reżyserka, laureatka Paszportu "Polityki". Ostro. - Język pokojowej debaty się wyczerpał. Kulturalna rozmowa sugeruje, że jesteśmy w stanie pokoju. A mamy stan wojenny - powiedziała.
01-09-2014
Wrocław. Nowy sezon w teatrach
"Nine", musical na podstawie "8 1/2" Federico Felliniego w Capitolu, "Wycinka" w reżyserii Krystiana Lupy w Polskim i przedstawienie Maćko Prusaka na podstawie prozy Kereta w Lalkach - to tylko niektóre atrakcje sezonu 2014/2015 w teatrach
30-08-2014
Łatwo jest zwolnić dyrektora, trudniej odbudować teatr
Marszałkowscy urzędnicy zbyt pochopnie podjęli decyzję o odwołaniu Krzysztofa Mieszkowskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego. Wierzą, że w trzy miesiące uda im się znaleźć godnego następcę. Trudno mi podzielić i pewność co do decyzji, i tę naiwną wiarę - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
30-08-2014
Sprawa Mieszkowskiego
Odnoszę wrażenie, że podłożem akcji przeciwko Mieszkowskiemu jest po prostu niechęć do niego. Wystarczył byle pretekst, by go wyrzucić, bo już chciano go się pozbyć. To jest też kolejny dowód, że lokalne władze przestają się liczyć z opinią, która bywa również dobrym kapitałem teatru - pisze Wojciech Majcherek na swoim blogu.
29-08-2014
Wrocław. Dyrektor Polskiego zostanie odwołany
Na dzisiejszym zebraniu zarządu województwa dolnośląskiego zapadła decyzja o wszczęciu procedury odwoławczej dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu. - Za trzy miesiące scena powinna mieć nowego szefa - mówi Jarosław Perduta, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. Dyrektor teatru zapowiada protest.
30-06-2014
Walka teatru z budżetem
Wrocławski Teatr Polski, jedna z naszych najważniejszych scen, może jutro z powodu długów stracić dyrektora - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
27-06-2014
Co dalej z Teatrem Polskim. Albo kasa albo cięcia
Widmo krąży nad Teatrem Polskim we Wrocławiu. I aż dziw, że nie uderzyło jeszcze z hukiem o bruk - powinno już dawno dostać solidnego zawrotu głowy. Między scenami na Zapolskiej, na Świebodzkim i Kameralną lata przecież w kółko już od siedmiu lat - pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
20-06-2014
Wrocław. Odwołają dyr. Mieszkowskiego za długi?
- Możemy nie grać spektakli, nie będziemy mieli długu. Tylko czy to jeszcze będzie teatr? - mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.