Prapremiery dramaturgii polskiej w sezonie 2014/2015

29-07-2014
16-06-2015
Katowice. "Western" o śląskich osadnikach w USA
W sobotę, 27 czerwca, o godz. 19 odbędzie się premiera prasowa sztuki "Western", napisanej na zamówienie Teatru Śląskiego przez dramaturga Artura Pałygę. Jednocześnie będzie to początek festiwalu Kato/Lato.
16-06-2015
Sosnowiec. Opowieść o świadkach Jehowy w Zagłębiu
W Teatrze Zagłębia trwają próby do spektaklu "Sala Królestwa" Tomasza Śpiewaka w jego reżyserii. Prapremiera w sobotę, 27 czerwca. Spektakl zostanie także pokazany 28 czerwca na zakończenie sezonu 2014/2015.
15-06-2015
Katowice. "Western" o Ślązakach w Teksasie w Śląskim
Postrach Dzikiego Zachodu, kowboj i rewolwerowiec rodem ze Śląska jest jednym z bohaterów spektaklu "Western", który pokaże Teatr Śląski w Katowicach. Inspiracją do jego powstania stała się historia Ślązaków, którzy 150 lat temu wyemigrowali do Teksasu.
11-06-2015
Toruń. Premiera "Nocy w Kosmosie" u Horzycy
Teatr im. Horzycy zaprasza 21 czerwca na siódmą premierę bieżącego sezonu - "Noc w Kosmosie" Michała Chludzińskiego i Łukasza Czuja w reżyserii Łukasza Czuja.
29-05-2015
Poznań. Wodewilowa makabreska w Animacji wkrótce
Malina Prześluga, specjalnie dla Teatru Animacji, napisała opowieść opartą na losach Julii Pastrany, najbrzydszej kobiety świata. Prapremiera "Pastrany" w reżyserii Marii Żynel, adresowanej do widzów dorosłych, odbędzie się 5 czerwca.
28-05-2015
Szczecin. Liskowacki o Loewem premierowo w Polskim
Wybitny artysta doznaje wylewu. Potrzebuje wsparcia i pomocy, ale miasto, któremu poświęcił całe życie - odrzuca go. O smutnych losach Carla Loewego opowiada spektakl "Podwieczorek u Łazarza", którego premiera zaplanowana jest na 6 czerwca w Teatrze Polskim.
15-05-2015
Warszawa. "Zaręczyny" Teatru TV przedpremierowo
15 maja w Centrum Prasowym Foksal odbędzie się przedpremiera nowego spektaklu Teatru Telewizji - "Zaręczyn" Wojciecha Tomczyka w reż. Wojciecha Nowaka. Premiera w TVP - 18 maja.
29-04-2015
Katowice. Premiera nowej sztuki Villqista w Śląskim
Ingmar Villqist wraca do Teatru Śląskiego. 8 maja na Scenie Kameralnej odbędzie się prapremiera jego nowej sztuki - "Chłopiec z łabędziem", napisanej dla trzech aktorek katowickiej sceny. Za reżyserię i scenografię odpowiada autor.
22-04-2015
Gdynia. Spektakl o The Beatles na Darze Pomorza
W Teatrze Miejskim w Gdyni trwają przygotowania do prapremiery sztuki Pawła Huellego "Żółta łódź podwodna" w reżyserii Krzysztofa Babickiego, zaplanowanej na 30 maja. Spektakl będzie grany pod pokładem "Daru Pomorza".
16-03-2015
Poznań. "Szczurzysyn" prapremierowo na Scenie Wspólnej
18 marca na Scenie Wspólnej odbędzie się prapremiera dramatu Roberta Jarosza "Szczurzysyn - jeden akt o nienawiści" w reżyserii autora. Spektakl powstaje w ramach koprodukcji Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Teatru Polskiego w Poznaniu.
10-03-2015
Katowice. "Kim jest Krysia?" w Old Timers Garage
13 marca w Teatrze & Klubie Muzycznym "Old Timers Garage" odbędzie się premiera nowej sztuki Marka Pitucha pt. "Kim jest Krysia?" w reż. Jakuba Wonsa. W spektaklu udział biorą znane i popularne aktorki Hanna Konarowska i Magdalena Górska.
09-03-2015
Lublin. Z punktu widzenia taty
Rzadko poruszany temat ojców samotnie wychowujących dzieci w nowej sztuce Szymona Bogacza. Scena Prapremier InVitro przygotowuje nowy spektakl "Tata ma kota (albo "Poczytaj mi tato)". Prapremiera 27 marca. W obsadze m.in. Jan Nowicki i Przemysław Sadowski.
03-03-2015
Kielce. Prapremiera nowej sztuki Pakuły
W najbliższą sobotę (7 marca) w Teatrze im. Żeromskiego odbędzie się prapremiera sztuki Mateusza Pakuły "Lordy: Lord Kantor / Lord Milord / Lord Herling" w reżyserii autora i Evy Rysovej, inspirowanej ważnymi postaciami ze świata kultury.
13-02-2015
Kraków. Szczepkowska w Łaźni: pisze, gra i reżyseruje
Joanna Szczepkowska przygotowuje autorskie przedstawienie w Teatrze Łaźnia Nowa. Premierę przedstawienia "Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu" zobaczymy 7 marca.
11-02-2015
Poznań. Prapremiera "Reisefieber..." w Polskim
Poświęcony dojrzałym mężczyznom spektakl "Reisefieber, czyli podróż w nieznane" Piotra Rowickiego pokaże w piątek po raz pierwszy Teatr Polski w Poznaniu. Sztuka nawiązuje do historii znanej z powieści i serialu dla młodzieży "Podróż za jeden uśmiech".
10-02-2015
Poznań. Poldek i Duduś po latach. W Teatrze Polskim
Piotr Rowicki i Piotr Ratajczak - duet znany z koncertowego, uwielbianego przez widzów i docenianego przez krytyków "Piszczyka" w Teatrze Polskim - znów pracują razem. Premiera "Reisefieber, czyli podróż w nieznane" 13 lutego na tej samej scenie.
27-01-2015
Supraśl. W piątek premiera w Wierszalinie
30 stycznia Teatr Wierszalin zaprasza na prapremierę sztuki Piotra Tomaszuka "Złoty deszcz".
19-01-2015
Poznań. Prapremiera "Stopklatki" Maliny Prześlugi
Trwają próby do kolejnej prapremiery Centrum Sztuki Dziecka na Scenie Wspólnej. Tym razem to propozycja dla młodzieży od 14 lat.
17-12-2014
Bydgoszcz. O mieście, które zbankrutowało w Polskim
Teatr Polski zaprasza 21 grudnia na prapremierę sztuki Jolanty Janiczak "Detroit. Historia ręki" w reż. Wiktora Rubina.
15-12-2014
Kraków. Dwie premiery w Narodowym Starym Teatrze
"Król Lear" i "nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu!" - to tytuły dwóch nowych spektakli, jakie wystawi Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Premiera pierwszego z nich odbędzie się w piątek, a drugiego - w sobotę.
22-10-2014
Białystok. Premiera "Guguł" w Teatrze Dramatycznym
Teatr Dramatyczny zaprasza na drugą w tym sezonie premierę. W najbliższą sobotę o godz. 18.00 po raz pierwszy zostanie wystawiony spektakl "Guguły" Wioletty Grzegorzewskiej w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur. Wstęp na przedstawienie jest bezpłatny.
16-10-2014
Łódź. Prapremiera sztuki o Katarzynie Kobro w Nowym
22 listopada, w ramach projektu "Awangarda i socrealizm. W 65 lat po powstaniu Teatru Nowego w Łodzi, odbędzie się prapremiera sztuki o łódzkiej rzeźbiarce pt. "Kobro".
29-09-2014
Legnica. W próbach "Moja wina" Pruchniewskiego i Kamzy
W Teatrze Modrzejewskiej rozpoczęły się próby spektaklu "Moja wina" Marka Pruchniewskiego w reżyserii Pawła Kamzy. Pierwszą legnicką premierę sezonu 2014/2015 na dużej Scenie Gadzickiego zaplanowano na 6 grudnia.
20-09-2014
Jelenia Góra. Premiera "Końca świata..." u Norwida
Prapremierą "Końca świata w Deer's Hill City" Marii Wojtyszko w reżyserii Jakuba Krofty Teatr im. Cypriana Kamila Norwida otwiera tegoroczne XLIV Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Pierwsze wystawienie spektaklu będzie miało miejsce 27 września (w sobotę) o godz. 19.00 na Dużej Scenie.
17-09-2014
Kielce. Prapremiera sztuki Agaty Biziuk w Kubusiu
25 września w Teatrze Kubuś odbędzie się premiera "Kosmicznej sprawy" Agaty Biziuk w reżyserii autorki.
05-09-2014
Zielona Góra. Political-fiction w Lubuskim
6 września w Lubuskim Teatrze prapremiera "Lepszego świata" Jakuba Roszkowskiego w reżyserii autora. To śmieszno-gorzki tekst political-fiction, w którym stawiane jest pytanie, jak wyglądałby dzisiejszy świat, gdyby II wojnę światową wygrali Niemcy i Japończycy?
04-09-2014
Legnica. W próbach "Moja Bośnia" Knychalskiej i Głomba
Na legnickiej Scenie na Nowym Świecie trwają próby do debiutanckiego spektaklu Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba, pierwszej scenicznej produkcji wrocławskiej Fundacji Teatr Nie-Taki. Premiera na scenie Teatru Starego w Bolesławcu.
29-08-2014
Sosnowiec. Zagłębie promuje najnowszy spektakl
Drodzy Sosnowiczanie, Zagłębiacy i Miłośnicy Teatru! Już 6 września od godz. 10 możecie uczestniczyć w "Przejeździe Pierwszego" - bohatera spektaklu "Czerwone Zagłębie".
28-08-2014
Bolesławiec. Premiera "Mojej Bośni"
12 września w Teatrze Starym w Bolesławcu odbędzie się premiera spektaklu Fundacji Teatr Nie-Taki z Wrocławia "Moja Bośnia" Katarzyny Knychalskiej w reżyserii Jacka Głomba.
28-08-2014
Poznań. Prapremiera "Smoków" w Teatrze Animacji
Przeznaczoną dla dzieci sztukę "Smoki" Maliny Prześlugi w reżyserii Mariana Pecko wystawi Teatr Animacji w Poznaniu. Prapremiera przedstawienia, w którym na scenie pojawiają się lalki i aktorzy, odbędzie się w niedzielę.
21-08-2014
Śląskie. Jesienny wysyp premier
Na nowe tytuły na afiszach śląskie teatry nie każą nam długo czekać. We wrześniu szykuje się aż sześć premier: spektakli dramatycznych, musicali i widowisk tanecznych.
23-06-2014
Baśń o Sosnowcu i Zagłębiu
- Pomyślałem, że będzie to dość swobodna podróż przez dzieje, a jednocześnie historia dziejąca się w mojej głowie. Fakty historyczne potraktowałem jako pretekst do opowiedzenia czegoś w rodzaju baśni o Sosnowcu i Zagłębiu. Taka baśń może równie dobrze rozegrać się w każdym innym miejscu na ziemi - mówi Jarosław Jakubowski, autor "Czerwonego Zagłębia", wystawionego w Sosnowcu przez Aleksandrę Popławską i Marka Kalitę.