Szczecin. Nowa Pleciuga do końca 2009 r.

W przyszłym roku powstanie nowa Pleciuga, do końca 2009 - centrum handlowe Kaskada. Takie są plany spółki ECE Projektmenagement, która przejęła tereny po odzieżowej Odrze.

«W czwartek rano w biurze notarialnym na Starym Mieście podpisana została umowa notarialna dotycząca zakupu 5 ha gruntu wraz z nieruchomościami w centrum miasta. Tym samym Skarb Państwa sprzedał za 22,2 mln zł teren u zbiegu al. Niepodległości i ulic Obrońców Stalingradu i Kaszubskiej spółce Centrum Handlowe Polska 1, która obecnie w całości należy do niemieckiego ECE Projektmenagement.

Nie zawsze tak będzie. Budowa nie rozpocznie się, zanim udziałów w spółce Centrum Handlowe Polska 1 nie przejmie miasto, wnosząc aportem miejskie tereny potrzebne pod budowę Kaskady. To m.in. obszar obecnej ul. Kaszubskiej i działka, na której dziś stoi Teatr Lalek "Pleciuga".

- Cała inwestycja kosztować będzie 120 mln euro - mówi Jan Dębski, dyrektor zarządzający ECE Projektmenagement Polska. - Rozpoczniemy od budowy nowego teatru.

Obiekt stanie na pl. Żukowa. Będzie nowoczesny. Jego wnętrza były konsultowane z dyrekcją Pleciugi.

- Chcielibyśmy rozpocząć budowę jak najszybciej. Najlepiej na początku przyszłego roku. W ciągu ośmiu miesięcy jesteśmy w stanie oddać teatr do użytku - mówi Dębski.

Dopiero wtedy będzie można rozpocząć budowę centrum handlowego przy al. Niepodległości. Na jego zbudowanie ECE potrzebuje 18-20 miesięcy. Wraz z Kaskadą ECE przebuduje część al. Niepodległości i pl. Lotników.

Kupując grunty, Centrum Handlowe Polska 1 przejęło budynek Zakładów Odzieżowych "Odra" z wyposażeniem, czyli maszynami, na których pracują szwaczki.

ECE chce, by nowa Kaskada powstała do końca 2009 r. Wewnątrz ma być 40 tys. m kw. powierzchni handlowej i usługowej. Mają się tam znaleźć sklepy, restauracje, kawiarnie, biura oraz punkty usługowe. W obiekcie ma pracować około tysiąca osób.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego