Awantura o spektakl "Golgota Picnic"

23-06-2014
25-09-2017
Teatr jako barykada
Sztuka to konflikt - pod tym stwierdzeniem podpisałaby się znacząca część środowisk artystycznych. Historia kultury jest znaczona manifestami, sporami czy wreszcie skandalami. Te zjawiska nie omijają teatru - pisze Szymon Spichalski w Więzi.
13-03-2017
Teatr z widelcem w oku
Skandal w teatrze jest wyrazem postępu czy tanią sensacją? Wyrywa sztuką z zastoju i odrętwienia czy schlebia najtańszym gustom widzów? Na pewno nie pozostawia ich obojętnymi. Niektórzy skandaliści po latach doczekali się miana klasyków i reformatorów - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
24-02-2017
Poznań. Reżyser "Klątwy" kuratorem festiwalu Malta
O spektaklu "Klątwa" warszawskiego Teatru Powszechnego od sobotniej premiery dyskutuje cała Polska. Jego kontrowersyjny reżyser Oliver Frljić oraz dramaturg Goran Injac będę kuratorami tegorocznej edycji Malta Festival w Poznaniu. Organizatorzy festiwalu wydali oświadczenie, w którym solidaryzują się z twórcami spektaklu.
23-02-2017
Kraków. "Klątwa" to namacalne działanie szatana - na ambonie w Łagiewnikach
Ostre słowa padły w środę z ambony w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. - "Klątwa" jest spektaklem bluźnierczym. Osoba naszego świętego papieża została w nim poniżona - grzmiał z ambony w obecności kard. Stanisława Dziwisza ksiądz Ireneusz Okarmus, wieloletni redaktor "Gościa Niedzielnego".
20-02-2017
Szkodliwość teatru
Penalizacja teatru to zjawisko zaskakująco częste i wielowymiarowe. Jak jednak pokazuje większość przykładów, zmuszanie twórców do skruchy jest bezcelowe i ma efekt odwrotny od zamierzonego - pisze Małgorzata Ćwikła w Dwutygodniku.
07-10-2016
Wrocław. Dyrektor Morawski o Teatrze Polskim
Gościem 50. Klubowego Czwartku we wrocławskim Klubie Jagiellońskim był nowy dyrektor Teatru Polskiego Cezary Morawski. Miał rozmawiać z młodymi uczestnikami spotkania o roli teatru w XXI wieku, ale mówił raczej o swojej wizji konfliktu wokół Polskiego.
30-09-2016
Kto za, kto przeciw Polskiemu
Pozwolę tu sobie na komentarz. Wchodząc w buty recenzenta i grożąc, Całbecki nie tylko się ośmiesza, ale także stwarza niebezpieczny precedens. Teatr publiczny opiera się na paradoksie - ma nie tylko dostarczać rozrywki i pielęgnować tożsamość, ale też krytykować i prowokować swojego mecenasa, czyli obywateli, podatników, za jego własne pieniądze. Dziś jest to możliwe dzięki niezależności instytucji kultury od urzędników. System ten, jak każdy, ma swoje słabe punkty - ale działa. Zniszczenie go byłoby wielką stratą dla kultury narodowej - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
02-06-2016
Obyczaj skrywający fundament. Tabu w teatrze
Dla wielu pytanie o tabu w teatrze jest wyłącznie retoryczne. Wiadomo przecież, że żadnego tabu na współczesnej scenie teatralnej - a już tym bardziej w teatralnej społeczności! - nie ma - pisze Mateusz Węgrzyn w Kwartalniku Artystycznym Bliza.
17-05-2016
Lista przebojów niebyłych
Tak już ostatnio jest w teatrze, że najbardziej ekscytuje to, co się nie odbyło - pisze Witold Mrozek.
07-03-2016
Widz obecny, widz potencjalny
Kurt Tucholsky w jednym ze swoich utworów ironicznie pytał, czy publiczność jest głupia. Otóż nie jest, a jej trudny charakter chroni teatr przed stagnacją, wynosząc go na ulice, animując przed i po spektaklu - pisze Małgorzata Ćwikła w Dwutygodniku.
24-02-2016
Teatr to nie środowiskowa zabawka
- Staramy się proponować teksty ważne dla Poznania i całego kraju. Myślę, że minął już czas teatru, opartego wyłącznie na wątkach lokalnych. Jeżeli będziemy się nimi zajmować, to tylko takimi, które mają wymiar uniwersalny. Teatr to maszyna do sensów uniwersalnych, sensów metafizycznych - mówi Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.
03-12-2015
Zaczynam rozumieć marsz wilków
Być może faktycznie czeka nas lada moment ten zapowiadany od lat Budapeszt w Warszawie. Więc dobrze, że rozmawiamy o tak fundamentalnych sprawach jak konstytucja oraz kształt polskiej demokracji - felieton Michała Kmiecika w Tygodniku Wrocław.
23-11-2015
Nasz polski zaścianek kulturą coś nie stoi
Socjolog dr Krzysztof Szulborski z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego, w Gazecie Olsztyńskiej o tym, skąd w Polakach bierze się chęć do protestowania przeciwko czemuś, czego nie znamy i nie widzieliśmy.
10-11-2015
Wałbrzych. Internet pamięta. Minister edukacji i Golgota Picnic
Po przedstawieniu kandydatów do nowego rządu, internauci naychmiast przypomnieli m.in wypowiedzi przyszłej minister edukacji, dolnośląskiej posłanki Anny Zalewskiej, o sprawie Golgota Picnic.
28-08-2015
Obyczajów nie zepsuję, arcybiskupowi nie ulegnę
- W antykwariacie przy Starym Mieście kupiłem "Dzieje sceny polskiej w Poznaniu" Zdzisława Grota. Znalazłem tam cytat, który zadeklarowałem żartobliwie prezydentowi: "Pospieszył Bogusławski do Poznania, aby (...) podpisać układ roczny z magistratem (...) obowiązał się dawać widowiska przystojnie i bez dania powodów do zepsucia obyczajów" - mówi MACIEJ NOWAK, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.
18-06-2015
Konrad Dworakowski: Otwierać bramy
- Funkcjonujemy w poczuciu misji, to słowo mnie nie zawstydza Chcemy, by nasza działalność zmieniała przestrzeń wokół, chcemy wyciągać teatr w bramy i na klatki schodowe. W miejsca, w których teatr nie jest czymś oczywistym, a może zmienić nieco rzeczywistość - z Konradem Dworakowskim, dyrektorem łódzkiego Teatru Pinokio, rozmawia Szymon Kazimierczak w miesięczniku Teatr.
08-06-2015
Generujemy energię
- Moją największą traumą w ciągu tych 25 lat jest śmierć Susan Gandolf, aktorki, która zginęła nad Maltą podczas spektaklu otwierającego festiwal w 2002 roku. I ciągle się zastanawiam: "Ty zawaliłeś czy twoi ludzie, czy to był wypadek, co to było?!". Po miesiącu sprawę umorzono, nie doszukano się niczyjej winy, orzeczono, że to był wypadek, poszła lina... I teraz, kiedy tutaj masz takie groźby, kiedy arcybiskup nawołuje do masowych ataków [dotyczących pokazu spektaklu "Golgota Picnic"], to weź na siebie tę odpowiedzialność! Ja wziąłem. Przy całej świadomości, że może być bagno. I było, i jest - mówi Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań.
22-05-2015
Gdańsk. Kara dla 18-latki za protest przeciw "Golgota Picnic"
Na karę miesiąca ograniczenia wolności i 20 godzin prac społecznych Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał w piątek 18-latkę, która w czerwcu ub. roku podczas odczytu sztuki "Golgota Picnic" w Gdańsku rozpyliła aerozol o cuchnącym zapachu.
14-05-2015
Michał Merczyński: Malta jest bezczelna
- Po dwudziestu pięciu latach uznaliśmy, że rozpoczynając następny etap, jesteśmy w trochę innej sytuacji, jeśli idzie o teatr, o aktora i widza. Malta staje się instytucją, która skupia się nie tylko na festiwalu czerwcowym, ale przez cały rok animuje inne przedsięwzięcia. Jednym z nich będzie idea stworzenia systemu spotkań z artystami wybitnymi, którzy pracują w szczególny sposób z aktorem i doprowadzają do spektakli... lub nie. Nie chcę tego nazywać szkołą, ale coś na kształt szkoły chcemy w przyszłym roku robić z Lukiem Percevalem w Poznaniu - mówi Michał Merczyński, dyrektor Festiwalu Mata.
02-05-2015
Dzielenie przez dwa
Polityka niebezpiecznie zawładnęła sztuką. Stajemy się coraz bardziej państwem dwóch kultur. Już dziś oznacza to różne języki, różnych bohaterów, nawet rozbieżne kanony lektur - pisze Zdzisław Pietrasik w Polityce.
12-03-2015
Rosyjska "Golgota Picnic". Jak Cerkiew cenzuruje sztukę
W weekend na afisz nowosybirskiej opery wraca "Tannhäuser" Wagnera. Od stycznia trwała batalia sądowa wywołana przez oburzonych duchownych. Spektaklu solidarnie bronili rosyjscy artyści - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
09-03-2015
Jedenaste: Nie bój się!
- Europa jest dzisiaj cała zbudowana ze strachu, który napędza konflikty i blokuje dialog. Przy okazji "Męczenników" chcemy rozmawiać o tych lękach nie po to, by je wzmagać, ale by je rozbroić - mówi Roman Pawłowski, dramaturg nowego spektaklu Grzegorza Jarzyny w TR Warszawa.
05-03-2015
Naród i ojczyzna
Podczas poznańskiego Festiwalu Malta polski teatr pokazuje swą waleczną twarz - przede wszystkim w temacie dekonstrukcji nacjonalistycznego heroizmu - pisze Anna Volkland w Theater der Zeit.
21-01-2015
Perły i plewy 2014 - największe osiągnięcia i buble polskiej kultury
Tradycyjnie zwracamy się do osób aktywnych w naszym życiu społecznym i kulturalnym z prośbą o wytypowanie wydarzeń, dzieł i osób przynoszących chlubę polskiej kulturze w minionym roku, a także o zwrócenie uwagi na artystyczne buble i ewidentne porażki - pisze Bronisław Tumiłowicz w Przeglądzie.
16-01-2015
Warszawa. Nominacje do Wdech
To już 11. edycja Wdech, nagród kulturalnych "Gazety Co Jest Grane". Przyznajemy je ludziom, którzy wykonali kawał dobrej, kulturalnej roboty.
12-01-2015
Gejowskie repertuary
Nowoczesny teatr ma być laboratorium, w którym lewicowi, oświeceni artyści wespół z krytykami uświadamiają i emancypują zacofaną, pełną zbiorowych tabu, wyparć oraz mieszczańskich zahamowań, publikę - pisze Jakub Moroz w Rzeczpospolitej.
05-01-2015
Jak miała się bydgoska kultura w minionym roku? Ciekawie
Co się udało, z czego możemy się cieszyć, a z czego raczej nie powinniśmy być dumni? To był dość dobry rok dla bydgoskiej kultury - pisze Joanna Pluta w Gazecie Pomorskiej.
02-01-2015
Histeria, premiera i Jeżycjada - 2014 r. w kulturze
To był dobry rok dla fanów Małgorzaty Musierowicz, musicali i klasyki. Ale były i powody do nerwów - Marta Kaźmierska podsumowuje 2014 rok w poznańskiej kulturze.
02-01-2015
Podsumowanie 2014 roku w polskim teatrze
Trochę, przyznaję, to trwało, nim się po Świętach zebrałem i stosowne podsumowanie napisałem. Z przyjemnością je Państwu przedstawiam - pisze Bartłomiej Miernik na swoim blogu.
02-01-2015
Z boku
Słowo solidarność, w Polsce zużyte i zeszmacone, poddane ideologicznym obróbkom, czasem przypomina o sobie przez to, jak takiej postawy brakuje. Zwłaszcza w obliczu braku solidarności wydaje się oczywiste, że gdyby było jej więcej, sprawy miałyby się znacznie lepiej - pisze Marek Beylin w Dialogu.
30-12-2014
Rok 2014 w historii i kulturze
70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, 25. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r., 10 lat od wstąpienia Polski do UE minęło w 2014 r. Po latach przygotowań otwarto wystawę główną Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie; w Gdańsku - Europejskie Centrum Solidarności.
18-12-2014
Hity i kity 2014 roku
Największym wydarzeniem 2014 roku była "Wycinka" Krystiana Lupy we wrocławskim Teatrze Polskim. Najnowszy spektakl wybitnego inscenizatora w szyderczy sposób portretuje bolączki życia kulturalnego w Polsce. Ignorancję części polityków i decydentów, tarcia w teatrach publicznych i narodowych, a także zdradę ideałów niegdyś młodych i gniewnych artystów, którzy w walce o niezależność, ale i własne interesy, dali się uwikłać w grę o bonusy z budżetów, stypendia i fotele dyrektorskie - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
25-11-2014
Piknik na skraju drogi
Utożsamienie Jezusa z upadłym aniołem to jedyna herezja w tym arcychrześcijańskim spektaklu, na który powinno się posyłać uczniów ze szkółki niedzielnej. Choć nie taka znów nowa: nieczytelna kolubryna Johna Miltona "Paradise Lost", w której ten pomysł się pojawił, po dziś dzień uchodzi za arcydzieło - o "Golgocie Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii pisze Tadeusz Komendant w Twórczości.
08-11-2014
Wałbrzych. "Golgota Picnic" wraca do prokuratury
Prokuratura będzie musiała jeszcze raz zająć się sprawą odczytania scenariusza spektaklu "Golgota Picnic" na scenie kameralnej wałbrzyskiego teatru. Taką decyzję podjął w piątek Sąd Rejonowy w Wałbrzychu.
05-11-2014
Spór o "Golgota Picnic": głos redaktorów
- Ta sprawa nie zaczęła się od odwołania spektaklu. Przez miesiąc Malta była obiektem ataków i nacisków - Paweł Płoski i Dorota Semenowicz odpowiadają na tekst Agaty Adamieckiej "Jak Malta Festival samotnie bronił wolności".
31-10-2014
Jak Malta Festiwal samotnie bronił wolności
A wobec potęgi wroga dokonał ostatecznie aktu autocenzury - czyli Agata Adamiecka czyta raport przygotowany przez organizatorów festiwalu.
25-10-2014
O polityczności teatru
Domaganie się, by kultura mogła prezentować treści krytyczne i zarazem nie brać udziału w realnej debacie, być chronioną swoistym immunitetem, jest dziecinne, niepoważne i kompromitujące dla osób stawiających taki postulat - pisze Paweł Wodziński w miesięczniku "Teatr".
17-10-2014
Lublin. Kandydat na prezydenta o "Golgota Picnic"
Przepytywany przez internautów Grzegorz Muszyński, kandydat PiS na prezydenta, wyznał, że "chodzi na cały repertuar naszego teatru, ale nie tylko naszego". Czy pozwoliłby jednak na spektakl "Golgota Picnic"?
13-10-2014
Bydgoszcz. Kandydat PiS na prezydenta: Kolejnej "Golgoty Picnic" nie będzie
Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości wyborach samorządowych w Bydgoszczy jest szansą dla mieszkańców i miasta - przekonywał w sobotę podczas konwencji kandydat PiS na prezydenta Marek Gralik.
10-10-2014
Jesteście konformistami
- Każdy musi negocjować ze sobą, jaki jest poziom własnych kompromisów. Ile rzeczy robi się dla świętego spokoju, finansowej gratyfikacji, obrony stanowiska, pozycji, władzy - rozmowa z Joanną Krakowską w Gazecie Wyborczej - Dużym Formacie.
08-10-2014
Warszawa. Debata "Piknik Golgota. Religia i sztuka w przestrzeni wspólnej".
Krytyka Polityczna, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Centrum Myśli Jana Pawła II zapraszają 9 października o godz. 18.00 do siedziby Krytyki Politycznej, ul. Foksal 16/ 2 p na debatę "Piknik Golgota. Religia i sztuka w przestrzeni wspólnej"
27-09-2014
Bydgoszcz. "Golgota Picnic" w sądzie. "Brak znamion czynu zabronionego"
Sąd Rejonowy w Bydgoszczy utrzymał w mocy decyzję prokuratury, która odmówiła wcześniej wszczęcia postępowania w sprawie pokazania w Teatrze Polskim spektaklu "Golgota Picnic".
20-09-2014
Bóg umiera przed supermarketem, nie na deskach teatru
"Golgota Picnic", znowu? Ale nuda. Może i nuda, ale ważniejsza niż Kopacz, Schetyna i Grabarczyk. Problem, o którym nie zdołał opowiedzieć nam argentyński reżyser, będzie nas dręczył długo po tym, jak oni odejdą - pisze Andrzej W. Nowak w Gazecie Wyborczej.
19-09-2014
Łódź. Po pracę do sądu
Aktor Teatru Nowego Marek Cichucki, wyrzucony z pracy za odmowę udziału w odczycie "Golgota Picnic", odwołał się od decyzji pracodawcy do sądu pracy.
18-09-2014
Najlepszy, Najlepsza, Najlepsi
Wrześniowy numer miesięcznika "Teatr" przynosi podsumowanie sezonu 2013/2014.
09-09-2014
Piersi Carycy Katarzyny, czyli czym żył teatr w sezonie 2013/2014
Miniony sezon zaczął się mocnym uderzeniem - otwarciem po przebudowie Teatru Muzycznego w Gdyni, który teraz na trzech widowniach może pomieścić 1,5 tys. osób. Premiera otwarcia, "Chłopi" w inscenizacji Wojciecha Kościelniaka, wzbudziła entuzjazm. Powody do radości mieli także widzowie z Olsztyna - premierą Fredrowskich "Dam i huzarów" powitano zakończenie trwającego kilka lat remontu Teatru im. Stefana Jaracza - pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
05-09-2014
Bydgoszcz. Golgota szwindel. Podrobili 40 podpisów
Śledztwo "Wyborczej". Do bydgoskiego ratusza wpłynęło 555 protestów przeciw projekcji sztuki "Golgota Picnic" w Teatrze Polskim. Kilkadziesiąt z nich to prymitywne fałszywki z podrobionymi podpisami. Bogdan Dzakanowski, organizator protestów zarzeka się, że nic o tym nie wie.
20-08-2014
Złożony w ofierze "Golgocie Picnic"
Ta sprawa jest tak absurdalna, że zakrawa na skecz Monty Pythona, ale jest też przygnębiająca. W łódzkim Teatrze Pinokio postanowiono niedawno pokazać "Czytanie Golgoty Picnic w teatrze dziecięcym". Aktor Marek Cichucki, który zaprotestował przeciwko sensowi czytania "Golgoty", stracił pracę w swoim macierzystym łódzkim Teatrze Nowym. Z aktorem Markiem Cichuckim rozmawia Przemysław Skrzydelski w tygodniku W Sieci.
13-08-2014
Odwołam się do Sądu Pracy
Marek Cichucki, były już aktor Teatru Nowego w Łodzi, został wyrzucony z pracy po tym jak zaprotestował przeciwko czytaniu tekstu "Golgota Picnic". Odwołał się od wypowiedzenia, a w jego imieniu chce występować pro bono kilka warszawskich kancelarii prawnych - czytamy w tygodniku idziemy.
08-08-2014
Układzik za zasłoniętymi firankami
Ewa Wójciak do perfekcji opanowała socjotechniczne sposoby manipulowania opinią publiczną, deprecjonując merytoryczne argumenty, które sprowadza do poziomu "ubeckich metod" - twierdzi wiceprezydent Poznania Dariusz Jaworski w rozmowie z Michałem Płocińskim w Rzeczpospolitej.
07-08-2014
Golgota cenzury
Mówienie prawdy jest w Polsce zajęciem ryzykownym. Zwłaszcza gdy prawda akurat nie odpowiada poglądom opiniotwórczej elity - pisze Mariusz Cieślik w Rzeczpospolitej.
07-08-2014
Wolność słowa czy wolność bełkotu
- Powiedzenie ze sceny, że tekst "Golgota Picnic" jest bełkotem, było moją manifestacją. To mój protest przeciwko temu, że teatr ma w pogardzie widzów. Dyrektor Teatru Nowego powiedział mi, że "drugi Chazan nie jest mu potrzebny", i zwolnił mnie z pracy - mówi w "Polsce Gazecie Codziennej" Marek Cichucki.
07-08-2014
Wyleciał za "Golgotę", został męczennikiem
Zwalniając Marka Cichuckiego, dyrektor Teatru Nowy Zdzisław Jaskuła niechcący mu się przysłużył. Karząc aktora za sabotaż, zrobił z niego męczennika - pisze Izabella Adamczewska w Gazecie Wyborczej - Łódź.
07-08-2014
Zamordyzm w teatrze
Miała to być manifestacja za wolnością słowa, więc wykorzystałem to i również mogłem jako wolny człowiek się wypowiedzieć - Z Markiem Cichuckim, aktorem Teatru Nowego w Łodzi, rozmawia Izabela Borańska-Chmielewska w Naszym Dzienniku.
06-08-2014
Łódź. Aktor zwolniony za protest przeciwko "Golgota Picnic"?
Marek Cichucki, który zbojkotował w czerwcu publiczne czytanie sztuki "Golgota Picnic", został wczoraj (5 sierpnia) zwolniony z pracy w Teatrze Nowym. Dyrektor Zdzisław Jaskuła zaprzecza, że wpływ na decyzję miała sytuacja z czerwca. - Nie wchodzą w grę żadne kwestie światopoglądowe - mówi - czytamy w Gazecie Wyborczej - Łódź.
06-08-2014
Wyrzucony za krytykę
Marek Cichucki: Sam tekst był bełkotliwy, miałki, zagmatwany. Żenujące było to, co odbywało się na scenie. Zdzisław Jaskuła: Marek Cichucki zrobił coś, co nie mieści się w żadnych standardach - przy publiczności wyraził się krytycznie o sztuce, a w jej czytaniu wziął udział dobrowolnie - o zwolnieniu aktora łódzkiego Teatru Nowego pisze Nasz Dziennik.
04-08-2014
W kogo trafi twój kamień
Po awanturze wokół "Golgota Picnic" pojawiło się pytanie: jak daleko sięga artystyczna wolność? Myślę, że tak naprawdę powinniśmy wyjść od pytania: czym ta wolność jest? - komentarz.
30-07-2014
Oświadczenie Otwartej Akademii w sprawie odwołania szefowej "Ósemek" i apel o poparcie
Nie godzimy się na polityczne i ideologiczne motywacje decyzji o kształcie kultury Poznania, decyzje forsowane przez Kurię Metropolitalną oraz administrację Miasta, prawicowych radnych oraz konserwatywne elity. Zgoda na politykę personalną prowadzoną przez Prezydenta Grobelnego to zgoda na kulturalne jałowienie Poznania - czytamy m.in. w oświadczeniu.
21-07-2014
Nigdy więcej fundamentalizmu
Nie wszyscy katolicy w Polsce identyfikują się z nurtem fundamentalistycznym. Wielu opowiada się za wolnością sztuki do bluźnierstwa - piszą przedstawiciele ruchu Obywatele Kultury, polemizując z listem Krzysztofa Koehlera.
21-07-2014
Poznań. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie "Golgota Picnic
Prokuratura w Poznaniu odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie bluźnierczego spektaklu "Golgota Picnic". Twierdzi, że jego autor nie chciał obrazić chrześcijan.
11-07-2014
Lupa o "Golgota Picnic": Niektórych obraża wszystko, co trochę inne
- Zupełnie nie rozumiem, dlaczego nikt nie chce się temu przyjrzeć, tylko zawczasu buduje się barykady. Zasłaniamy uszy, nie wiedząc, co możemy usłyszeć. A może ktoś ma nam do powiedzenia coś bardzo ważnego? - zastanawiał się w TOK FM reżyser Krystian Lupa.
10-07-2014
Kontrkultura i banał
Poprzedni minister, Bogdan Zdrojewski miał spory dorobek w niszczeniu kultury. Protegował antykulturalne eksperymenty w warszawskim Centrum Sztuki Współczesnej i - co gorsza - w krakowskim Teatrze Starym. Minister Omilanowska chce kontynuować jego politykę. Najlepiej zrobiłaby więc, gdyby uczciwie przemianowała dzisiejsze Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Ministerstwo Kontrkultury - pisze Marek Jurek w idziemy.
10-07-2014
Kraków. Dyrektorzy Klata i Sieklucki niezagrożeni
Nie będzie odwoływania dyrektorów dwóch krakowskich teatrów, które pod koniec czerwca przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji pokazu spektaklu "Golgota Picnic". Kary chcieli radni PiS, ale rezolucji w tej sprawie nie udało im się nawet wprowadzić pod obrady rady miasta.
09-07-2014
Kraków. PiS chce dymisji dyrektorów
Grupa radnych PiS-u domaga się odwołania dyrektora Starego Teatru Jana Klaty oraz dyrektora Teatru Nowego Piotra Siekluckie­go. Projekt rezolucji w tej sprawie chce przedstawić dzisiaj na sesji Rady Miasta Krakowa.
08-07-2014
Golgota picnic. Na pluszowym krzyżu
Ten spektakl to ograny, sprawdzony przepis na sukces przez bezpieczną kontrowersję, czyli wywołanie protestów środowisk katolickich. Tylko dlaczego za nasze pieniądze? - pyta Wiktor Świetlik w tygodniku W Sieci.
08-07-2014
Maciej Nowak: o swe prawa upomniał się lud, którego nie dostrzegaliśmy
- Absolutnie rozumiem ludzi, którzy protestowali przeciw "Golgota Picnic", nie mówię o nich źle i uznaję ich protest za cenny - mówi Maciej Nowak w rozmowie z Robertem Mazurkiem z Rzeczpospolitej.
08-07-2014
Nie jesteś tak wolny, jak myślisz*. Polemika z Witoldem Mrozkiem wokół "Golgota Picnic"
W minionym tygodniu cała Polska mówiła o spektaklu Rodriga Garcíi "Golgota Picnic", a Witold Mrozek na łamach Wyborczej.pl kilkukrotnie zabierał głos w tej sprawie, broniąc tezy o tym, że festiwal sam się ocenzurował - pisze Katarzyna Tórz, koordynator programu Malta Festival Poznań.
08-07-2014
W opozycji do zła
XXIV Malta Festival Poznań i XIV Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu w Warszawie. Pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
07-07-2014
Jak sztuka pokonała biskupów
Po raz pierwszy nie skończyło się na liście otwartym czy kampanii publicystycznej. Nastąpiła wielka społeczna mobilizacja. To pierwsza taka wygrana świata kultury z próbą cenzury sztuki - pisze Sławomir Sierakowski w Dzienniku Opinii.
07-07-2014
Jedyna instancja w sztuce to artysta i odbiorca
- Pyta pan, co jest instancją rozstrzygającą, co wolno, a czego nie wolno. Uważam, że to ja jestem tą instancją. Jestem nią jako artysta. Tyle mi wolno, jakie mam własne moralne wyobrażenia. Także pan jako widz jest taką instancją. Stwierdza pan: to mnie brzydzi i bulwersuje, nie będę tego oglądać - rozmowa reżysera Adama Nalepy, który przygotował czytanie tekstu sztuki "Golgota Picnic" w Gdańsku z Jarosławem Zalesińskim z Polski Dziennika Bałtyckiego.
04-07-2014
Kto nam poczyta "Golgotę picnic"
W Radomiu czytania "Golgoty picnic" nie było. Wyobrażacie sobie takie wydarzenie w Teatrze Powszechnym? A może w "Resursie Obywatelskiej" albo w innym miejskim domu kultury? Taki akt odwagi dyrektora Rybki czy dyrektor Metzger, akt solidarności ze środowiskiem, niezgody na kościelną cenzurę i ograniczanie swobody twórców? - pyta Ireneusz Domański w Gazecie Wyborczej - Radom.
04-07-2014
Pikieta przed piknikiem
- Gdy wybrałem się na pikietę pod StaryTeatr, żeby wyrazić swój sentyment do prawdziwego teatru, spotkałem tam spory tłum podobnie myślących. To jednak smutne, że zamiast oklaskiwać artystów, przyzwoici ludzie muszą stać pod teatrem - żali się Ryszard Terlecki w Dzienniku Polskim.
04-07-2014
Podsumowanie 24. edycji Malta Festival Poznań
W 300 wydarzeniach tegorocznego Malta Festival Poznań wzięło udział 75000 osób. Program współtworzyło 1118 artystów, aktywistów i intelektualistów z 19 krajów świata. Przez 3 tygodnie spektakle teatralne i taneczne, performanse, koncerty, filmy, wystawy, warsztaty, spotkania i wydarzenia dla dzieci odbywały się w Generatorze Malta na pl. Wolności i w ponad 30 innych punktach miasta.
03-07-2014
Garcia. Resztki świata
Istotnym punktem odniesienia dla zrozumienia teatru Garcíi jest jego fascynacja ikonografią chrześcijańską: "Jestem wielkim pasjonatem malarstwa religijnego - to istotna część mojej kultury. To podstawa mojej twórczości. Mam fioła na punkcie jednego obrazu Belliniego, Piety. Noszę zawsze przy sobie jej reprodukcję na kartce pocztowej". Fascynacja malarstwem religijnym u Garcíi znajduje wyraz w rodzaju pracy nad ciałem i tłumaczy gorączkowość tworzonej przez niego wizji... - pisze we wstępie do książki "García. Resztki świata" jej redaktorka Dorota Semenowicz.
03-07-2014
Warszawa. Grzegorz Jarzyna o "Golgota Picnic"
Posłowie PiS złożyli we wtorek zawiadomienie do prokuratury ws. kontrowersyjnego spektaklu "Golgota Picnic". Reżyser Grzegorz Jarzyna podkreśla, że protest artystów ma na celu osłonienie przestrzeni sztuki od polityki.
03-07-2014
Warszawa. List francuskiej minister kultury ws. odwołania "Golgoty Picnic"
Podzielam punkt widzenia wyrażony przez wielu francuskich i europejskich artystów, którzy podpisali się pod listem otwartym solidaryzującym się z Rodrigo Garcia - pisze Minister Kultury i Komunikacji Republiki Francuskiej, Aurelie Filippetti, w liście do minister Małgorzaty Omilanowskiej.
02-07-2014
Golgota, państwo d... i obywateli kupa
Nie uwierzycie. Żałujcie, że was tam nie było. To, co zobaczyłem i czego doświadczyłem przez kilka ostatnich dni, daje mi silne poczucie, że na dłuższą metę spór o "Golgota Picnic" będzie ważniejszy niż afera podsłuchowa - pisze Jacek Żakowski w Polityce.
02-07-2014
"Golgota Picnic" a Żołnierze Niezłomni
Zaciekłość, z jaką po odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic" w Poznaniu reżyser Rodrigo Garda i cała lewica walczą o to bluźniercze przedstawienie, pokazuje, że nie o sztukę ani wolność tu chodzi - pisze Jan Pospieszalski w Gazecie Polskiej.
02-07-2014
"Golgota Picnic": kalendarium skandalu
Akcja zastraszania organizatorów festiwalu Malta trwała kilka tygodni. Spektakl "Golgota Picnic" zdjęto z programu, ale na tym sprawa się nie kończy. Na czym polega konflikt wokół najgłośniejszej sztuki w 250-letniej historii polskiego publicznego teatru? - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
02-07-2014
Przykazanie Kuronia w teatrze
Z akcji protestu, w których uczestniczyłem, jest to pierwsza, która realizowała przykazanie Kuronia: nie palcie komitetów, zakładajcie własne. Skoro Malta Festival nie pokazał spektaklu, to sami zorganizowaliśmy pokazy w innych miejscach, albo wręcz (jak w przypadku czytań scenicznych) sami go sobie zainscenizowaliśmy. Udało nam się wyjść poza przeklęty krąg narzekania i domagania się czegoś od skompromitowanych instytucji albo władz państwa. To wydaje się też najbardziej obiecującym podejściem na przyszłość - pisze Michał Zadara w Dzienniku Opinii.
02-07-2014
Szczecin. Na tropie nacisków
Czy szczeciński pokaz filmowy spektaklu "Golgota Picnic" został odwołany na skutek interwencji radnych Prawa i Sprawiedliwości? Czy były polityczne naciski? Czy polecenie rezygnacji z tego artystycznego protestu wyszło z magistratu? Odpowiedzi na te pytania od prezydenta Szczecina Piotra Krzystka chce uzyskać radny SLD Jędrzej Wijas.
02-07-2014
Szczecin. Politycy zachęcają do projekcji "Golgoty Picnic"
Działacze Twojego Ruchu zwracają się do szczecińskiego Teatru Kana, by nie rezygnował z emisji nagrania przedstawienia Golgota Picnic i wyświetlił go w najbliższym możliwym terminie. Policję proszą o ochronę publiczności przed "chamskimi agresorami".
02-07-2014
Wałbrzych. Wielki protest na Golgocie
"Jeśli jesteś przeciwko cenzurze, przyjdź do Teatru" - zachęcali twórcy z Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego, organizując czytanie głośnej "Golgoty Picnic". Tymczasem na ich apel odpowiedziały głównie środowiska prawicowe i kibice "Górnika". Akcja artystów została zablokowana.
01-07-2014
"Boska Komedia" też miałaby kłopoty
Po to są teatry, kina, galerie, przestrzenie zamknięte, do których wchodzą ci, którzy chcą, utrzymywane z pieniędzy publicznych, a więc z podatków wszystkich obywateli, żeby te różne nurty miały swoje miejsce prezentacji, żeby nie wylewały się - jeśli są kontrowersyjne - w przestrzeń publiczną, żeby wszyscy mogli znaleźć swoje miejsce tam, gdzie chcą - pisze Bogdan Twardochleb w Kurierze Szczecińskim.
01-07-2014
Jak podlaska konserwator zabytków demaskuje "żydostwo"
Zofia Cybulko, zastępczyni wojewódzkiego konserwatora zabytków nie przebiera w słownictwie. W piątek pod białostockim teatrem TrzyRzecze można było dowiedzieć się od niej co nieco na temat "żydostwa". Na filmie nakręconym przez "Wyborczą" tłumaczy swojej towarzyszce, wskazując na budynek, że to "awangarda finansowana z Fundacji Batorego. Czyli żydostwo". - Wypowiedź jest skandaliczna - komentują przedstawiciele Urzędu Wojewódzkiego.
01-07-2014
List do Adama Nalepy
Szanowny Panie, kiedy tylko usłyszałem, że podjął się Pan reżyserii gdańskiego czytania "Golgota Picnic", zacząłem w głowie układać list do Pana. Nie z pretensjami, tylko z potrzebą rozmowy. Nie wiem, czy to grzecznie taki list przedstawiać publicznie, no ale tyle było już w tej sprawie niesalonowych zachowań, że jedno więcej niczemu nie zaszkodzi - pisze "z należnym szacunkiem" Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
01-07-2014
Spektakl posła Jaworskiego dużo groźniejszy niż "Golgota Picnic"
Zamieszanie wokół sztuki "Golgota Picnic" dało szansę pokazać się w mediach politykom PiS-u i Ruchu Narodowego, którzy żerują na ludzkich emocjach i którzy chcieli skonfrontować ze sobą dwa różne środowiska. Popis takiego zachowania i manipulacji dał w sobotę w Gdańsku poseł Andrzej Jaworski z PiS - pisze Maciej Sandecki w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
01-07-2014
Szczecin. Po niedoszłej "Golgocie"
Po odwołaniu w Szczecinie pokazu filmowego spektaklu "Golgota Picnic" politycy lewicy składają apel do władz krajowych i rządu. Z kolei szczeciński magistrat zaprzecza, jakoby kładł nacisk na Teatr Kana w sprawie rezygnacji z przedstawienia.
01-07-2014
Warszawa. Posłowie PiS złożyli zawiadomienie do prokuratury ws. "Golgoty Picnic"
Posłowie PiS Małgorzata Sadurska i Andrzej Jaworski złożyli we wtorek zawiadomienie do prokuratury w sprawie spektaklu "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii.
01-07-2014
Wrocław. Dominikanin kontra dyrektor teatru przed "Golgotą"
W piątek pod budynkiem Teatru Polskiego odbyły się pokojowe protesty przeciwko projekcji kontrowersyjnego spektaklu "Golgota Picnic". Modlącym przewodniczył dominikanin o. Norbert Oczkowski, którego dyrektor teatru próbował namówić do obejrzenia przedstawienia.
01-07-2014
Wyszliśmy ze sztuką, spotkał nas atak
Teatr Studio zorganizował czytanie na pl. Defilad. Wzięli w nim udział: Joanna Drozda, Piotr Polak, Bartosz Gelner, Agnieszka Żulewska, Justyna Wasilewska, Sławomira Łozińska, Tomasz Karolak, Sebastian Pawlak, Andrzej Konopka. Jak wspominają to wydarzenie? - Udział w czytaniu "Golgoty Picnic" mogę porównać do skoku ze spadochronem: najpierw się boisz, a jak już lecisz, to o tym nie myślisz. W tym wydarzeniu nie chodziło o sam tekst, czy obronę spektaklu Garcii, ale o obronę prawa do wypowiedzi artystycznej - mówi Piotr Polak.
01-07-2014
Warszawa. Minister Omilanowska z artystami
Minister kultury Małgorzata Omilanowska, nawiązując do spektaklu "Golgota Picnic", powiedziała, że utworów o bluźnierczej treści powstało w kulturze już setki, a nawet tysiące - Bo jak inaczej zinterpretować słowa Mickiewicza: "z Bogiem albo mimo Boga"? - pytała.
30-06-2014
Czekamy na sygnał. Po "Golgota Piknik" w Gdańsku
Było jak na spotkaniach w czasie stanu wojennego, aktorzy dostali rzęsiste oklaski na wejście. Przeżycie niezwykłe dla czytających i słuchających - pisze Piotr Wyszomirski w Gazecie Świętojańskiej.
30-06-2014
Dlaczego nie bronię "Golgoty Picnic"
Chciałem wyjaśnić wszystkim moim znajomym i nieznajomym, którzy podsyłają mi do podpisania swój szlachetny apel: "Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem. Podpisz i Ty!", czemu mój podpis nie będzie widniał pod Waszym listem - pisze w liście otwartym do Obywateli Kultury Krzysztof Koehler, poeta, eseista, były dyrektor TVP Kultura.
30-06-2014
Dyrektor Łysak: Nie mam żalu do nikogo
- Jestem zadowolony, że udało mi się porozmawiać z przeciwnikami "Golgota Picnic" - mówi Paweł Łysak, dyrektor bydgoskiej sceny, po ekscesach piątkowego wieczoru w Teatrze Polskim. W intencji oglądających sztukę przed teatrem modliło się pół tysiąca ludzi.
30-06-2014
Gdańsk. Nocne czytanie "Golgoty Picnic" z modlitwą w tle
W gdańskiej świetlicy Krytyki Politycznej odbyło się czytanie scenariusza wzbudzającej kontrowersję sztuki "Golgota Picnic". Na miejscu pojawili się także przeciwnicy sztuki, którzy modląc się i śpiewając, pikietowali pod drzwiami świetlicy.
30-06-2014
"Golgota Picnic" jak "Dziady" Dejmka w 1968 r.
Przez ostatnie trzy dni byliśmy świadkami bezprecedensowego protestu w obronie wolności słowa i kultury, pierwszego na taką skalę w wolnej Polsce - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
30-06-2014
Helsińska Fundacja Praw Człowieka o "Golgota Picnic"
Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała stanowisko w sprawie odwołania wzbudzającego kontrowersje spektaklu "Golgota Picnic" na Malta Festival Poznań i w innych miastach.
30-06-2014
Idiom tegorocznego festiwalu Malta: odwołanie Golgoty Picnic
XXIV Malta Festival Poznań. Podsumowuje Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
30-06-2014
Jak będą goli - wychodzimy!
Wśród smrodu tajemniczej substancji, głośnych modlitw i okrzyków Teatr Polski pokazał bydgoszczanom nagranie spektaklu "Golgota Picnic". Jedna trzecia ze stu widzów nie dotrwała końca - zanudzili się - pisze Joanna Lach w Gazecie Wyborczej.
30-06-2014
Jak wolność, to wolność. Dla homofobów też!
Dla zwolenników niczym nieograniczonej wolności słowa i ekspresji artystycznej mam propozycję przeprowadzenia prostego eksperymentu myślowego - pisze Tomasz P. Terlikowski w Rzeczpospolitej.
30-06-2014
Jerzy Sosnowski: Stoimy przed istotnym dylematem. Polska zdaje egzamin z wolności
- Opinia publiczna, bez żadnej refleksji, przyjmuje to, co jest jej serwowane - i dzieli się na z góry zdefiniowane dwa obozy. Religia jest tu tylko pretekstem. A zapytam jeszcze raz: kto widział tak naprawdę "Golgota Picnic"? - o sprawie "Golgoty Picnic" mówi Jerzy Sosnowski.
30-06-2014
Joanna Szczepkowska: Golgota i hipokryzja
Ja sama nie jestem bardzo gorliwą katoliczką, ale nie trzeba nią być, żeby widzieć, że od lat nie było takich upokarzających słów, takiej wzgardy i takiego wyśmiewania ludzi wyznania katolickiego. Żadnej innej religii to nie spotyka. Stąd emocje, stąd manifestacje - pisze Joanna Szczepkowska w Rzeczpospolitej.
30-06-2014
Katowice. Śląski nie przestraszył się demonstrantów
Nie gasną echa po piątkowym wydarzeniu w Teatrze Śląskim. Jedni są dumni z instytucji, inni zapowiadają, że ich noga więcej tam nie postanie.
30-06-2014
Kraków. Gorące protesty przed teatrami
W piątek i w sobotę przed teatrami w całej Polsce protestowano w związku z czytaniem tekstu sztuki "Golgota Picnic" i pokazami zarejestrowanego spektaklu. W Krakowie manifestacje przeciwników spektaklu odbyły się pod teatrami: Starym i Nowym.
30-06-2014
Po weekendzie z "Golgotą Picnic": egzorcyzmem nie da się zakrzyczeć sztuki
Trzeba budować świeckie państwo dla wszystkich, unikać języka pogardy i nie krzyczeć o milionach niebezpiecznych "moherów", gdy cenzorskie decyzje zapadają między prezydentem, biskupem a dyrektorem - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
30-06-2014
Przeciw narodowo-katolickiej cenzurze. SLD o "Golgota Picnic"
Po 25 latach w pełni wolnej Polski odradza się zjawisko autocenzury prewencyjnej, paraliżującej twórcze jednostki - alarmuje zachodniopomorskie SLD w stanowisku przesłanym do władz krajowych i rządu. Chodzi m.in. o odwołanie spektaklu "Golgota Picnic" w Szczecinie, który miał się odbyć w piątek wieczorem.
30-06-2014
Skandalista Malta Festival
Możemy robić dobrą minę do złej gry, przypominać, że na Malcie oprócz spektaklu Rodriga Garcii zaplanowano w tym roku kilkaset innych wydarzeń, które wszak się odbyły, i wyczekiwać pozytywnych efektów, jakie być może przyniesie w przyszłości ogólnopolska debata o wolności słowa. Poznański niechlubny incydent bez wątpienia tę debatę rozpętał - pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
30-06-2014
Warszawa. "Golgota Picnic" w prokuraturze
Do prokuratora generalnego trafi zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby realizujące pokazy "Golgota Picnic".
30-06-2014
Wrocław. Pokojowe starcie z "Golgotą Picnic"
Wrocław wyszedł z twarzą z protestów wokół pokazu "Golgoty Picnic". Awantura wokół przedstawienia może być paradoksalnie początkiem ważnego dialogu
28-06-2014
Bydgoszcz. Kilkaset osób protestowało przed Polskim
Kibole i narodowcy zakłócili piątkowy pokaz "Golgota Picnic" w Teatrze Polskim. Weszli na salę i rozlali cuchnącą ciecz, trzeba było przerwać projekcję i wywietrzyć pomieszczenie. Na placu modliło się ponad 500 osób.
28-06-2014
Czytanie "Golgoty Picnic" w Gdańsku. Za i przeciw
- Nie chodzi nam o sam spektakl "Golgota Picnic", ale o wolność - mówi Marta Kosińska, współorganizatorka spotkania "Nocny Golgota Picnic - Trójmiasto", planowanego na sobotni wieczór. - Wolność ma ograniczenia, także wolność artysty - odpowiada Jacek Konczal, organizator pikiety przeciwko prezentacji sztuki w Gdańsku.
28-06-2014
Gdańsk. Nocny Golgota Picnic w Świetlicy KP
W ramach ogólnopolskiej akcji "Piknik Golgota - zrób to sam" w sobotę 28 czerwca o 22.30 w Świetlicy Krytyki Politycznej, odbędzie się czytanie scenariusza spektaklu "Golgota Picnic" Rodriga Garcii, przygotowane przez Adama Nalepę z trójmiejskimi aktorami, a zaraz potem rozmowa, którą będą moderować Maria Klaman i Piotr Wyszomirski.
28-06-2014
Golgota Picnic, czyli gdzie się zaczyna, a gdzie kończy nasza wolność
Tegoroczny Festiwal Malta zaczął się od debaty na temat wolności. Jej uczestnicy ani przez moment nie odnieśli się do programu festiwalu. Dyskutowali natomiast o tym, czym jest wolność dla ludzi, którzy aktywnie uczestniczyli w procesie transformacji ustrojowej w Polsce - piszą Stefan Drajewski i Paulina Jęczmionka w Polsce Głosie Wielkopolskim.
28-06-2014
Internet. Transmisja radiowa z czytania dramatu "Golgota Picnic"
Stowarzyszenie Radiofonia (www.radiofonia.net) w niedzielę 29 czerwca o 19:00 wykona internetową transmisję radiową z czytania dramatu "Golgota Picnic", zdjętego z afisza na tegorocznym Malta Festival, po tym jak pewne organizacje zapowiedziały masowe protesty i zakłócanie przebiegu spektaklu.
28-06-2014
Kraj. "Golgota Picnic" - prezentacje i protesty
Tłumy protestujących usiłowały nie dopuścić do prezentacji spektaklu "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii podczas piątkowego czytania sztuki na Placu Defilad w Warszawie oraz pokazu jej filmowego zapisu w warszawskim TR. Interweniowała policja. Podobne sceny rozgrywały się w innych miastach.
28-06-2014
Kraków. Blokowali wejście do Starego Teatru
Przed Starym Teatrem w Krakowie, w którym o godz. 20.30 miał się rozpocząć pokaz wideo spektaklu "Golgota Picnic", zebrało się kilkaset osób. Zablokowali wejście do teatru ludziom, którzy mieli wejściówki.
28-06-2014
Łódź. W Teatrze Pinokio przerwano czytanie "Golgoty"
W piątek na godz. 20 w Teatrze Pinokio zostało zaplanowane czytanie performatywne sztuki "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii. Mieli w niej wziąć aktorzy i aktorki Teatru Nowego, Teatru Powszechnego i Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych.
28-06-2014
Poznań. Dyskusja po odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic"
- We wszystkich krajach pojawiały się naciski, na festiwalach i w teatrach. To jest jedyne miejsce, gdzie ulega się tym naciskom - powiedział podczas debaty w Poznaniu reżyser odwołanego spektaklu "Golgota Picnic" Rodrigo Garcia.
28-06-2014
Pracownicy CK i artyści chcą wyjaśnień od prezydenta
- Jakie konkretnie zagrożenia przewidywał urząd miasta w związku z odwołaną projekcją filmu? - między innymi takie pytanie stawiają prezydentowi Żukowi artyści i kilku pracowników Centrum Kultury. Chodzi o instytucję, której szef odwołał projekcje "Golgota Picnic". Krzysztof Żuk wyjaśnia, że zagrożenie było - pisze Sławomir Skomra w Gazecie Wyborczej - Lublin.
28-06-2014
Prof. Mikołejko o "Golgocie Picnic": protestować można, zabraniać - nie
Prof. Zbigniew Mikołejko uważa, że awantura o spektakl "Golgota Picnic" to kolejna odsłona sporu o wolność. - Mogę stać z różańcem przed teatrem, mogę mieć transparent, ale nie wolno mi zagradzać drogi, bo wkraczam w obszar wolnego wyboru drugiego człowieka - tłumaczy.
28-06-2014
Spektakl uległości
- Na Facebooku powstał profil "Merczyński, nowy DJ Episkopatu Polski". Zarzucają, że poddał pan spektakl "Golgota Picnic" bez walki. Boli? - Jak cholera. Płacę cenę, ale to nie ja zdjąłem spektakl. To rzeczywistość, polityka, procesja wdarła się na mój festiwal i zagroziła życiu moich przyjaciół. Jeśli po Janku Klacie nic się nie wydarzyło, gdy został zastraszony, to może teraz wszyscy się ockną! - mówi Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań.
28-06-2014
Sztuka działa dobrze na społeczeństwo
- Katolicy nic nie mogą ocenzurować, bo sztuka jest legalna, nie stworzyłem nielegalnej sztuki, nie narusza konstytucji. Istnieje coś takiego jak wolność ekspresji i ja jako artysta mogę z niej korzystać - mówi Rodrigo Garcia, reżyser sztuki "Golgota Picnic".
28-06-2014
Warszawa. Wrzaski podczas czytania "Golgoty" na pl. Defilad
W ogłuszającym jazgocie przed Teatrem Studio odbyło się w piątek czytanie fragmentów scenariusza sztuki "Golgota Picnic". Jej przeciwnicy mówią, że obraża ich uczucia religijne. Zagłuszali aktorów i rozlali cuchnącą ciecz.
27-06-2014
Bluźniercy w krzywym zwierciadle
Hiszpański artysta Rodrigo Garcia rozgrywa "Golgotę Picnic" na tle wielkiego ekranu, gdzie pokazywane są zbliżenia kilku współczesnych postaci znudzonych życiem oraz Anioł Upadku, idący tropem pysznego Lucyfera - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
27-06-2014
Bydgoszcz. Kolejny protest ws. "Golgoty"
Ruch Społeczny Konfederacja Pro Publico Bono sprzeciwia się zaplanowanej na piątek w Teatrze Polskim w Bydgoszczy projekcji spektaklu "Golgota Picnic".
27-06-2014
Chorzów. Odwołany pokaz "Golgota Picnic" w Rozrywce
Ulegając presji szantażu, informuję, że Teatr Rozrywki rezygnuje z zaplanowanego na dziś pokazu filmowego z zapisem spektaklu "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii - pisze Dariusz Miłkowski, Dyrektor Teatru Rozrywki.
27-06-2014
Chorzów-Katowice. Pokazy "Golgota Picnic"
Spektakl odwołany z Malta Festivalu ze strachu przed zamieszkami wyświetlany będzie dzisiaj w teatrach w całej Polsce. W województwie śląskim pokażą go Teatr Śląski i Teatr Rozrywki. Film, czytanie tekstu i dyskusja zapowiadane były również w Teatrze Sztuk w Jaworznie, ale ktoś sobie tego nie życzył.
27-06-2014
Dlaczego ktoś zabrania mi wejść do teatru?
Nowy Teatr zorganizował pokaz "Golgota Picnic" doskonale. Zapewnił bezpieczeństwo widzom i artystom. Jednak wchodzenie do teatru pod ochroną policji jest dojmująco smutnym doświadczeniem - pisze Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
27-06-2014
Dlaczego protestujemy
W narastającym szumie komunikacyjnym warto przypomnieć kilka prostych prawd, które motywują ludzi podejmujących akcję protestacyjną "GOLGOTA PIKNIK - zrób to sam" - pisze Dariusz Kosiński, zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
27-06-2014
Kraków. Kuria apeluje, by wierni nie oglądali spektaklu "Golgota Picnic"
Kontrowersyjny spektakl "Golgota Picnic", który ma być w weekend wystawiony w dwóch teatrach w Krakowie, został oprotestowany przez kurię. Rzecznik, ks. Robert Necek nazywa ją "pseudosztuką" i "pornografią".
27-06-2014
Lublin. Spektakl "Golgota Picnic" pokaże dziś klub Dom Kultury
Działający przy deptaku w Lublinie prywatny klub Dom Kultury zdecydował się zorganizować pokaz filmowego zapisu kontrowersyjnej sztuki Rodriga Garcii "Golgota Picnic". Pokaz zacznie się o godz. 20. Wstęp będzie bezpłatny.
27-06-2014
Łódź. "Golgota Picnic"- jest pozew w prokuraturze
W czwartek, gdy w Fabryce Sztuki było emitowane nagranie spektaklu "Golgota Picnic", Mirosław Orzechowski poinformował, że członkowie Katolickiego Klubu im. św. Wojciecha złożyli w Prokuraturze Rejonowej w Łodzi doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Informację podał w czwartek wieczorem katolicki kanał na Youtube - Maskacjusz.
27-06-2014
Łódź. Kuria protestuje przeciw "Golgota Picnic"
Bo "łamie konstytucję i obfituje w pornografię, jest bluźnierczy, ordynarny i w sposób otwarty kpi z najświętszych prawd chrześcijańskiej wiary".
27-06-2014
Pierwsze zwycięstwo obrońców wolności słowa w bitwie o "Golgotę Picnic"
W czwartek wieczorem w Nowym Teatrze w Warszawie odbyło się pierwsze z serii czytań scenariusza spektaklu Rodrigo Garcii, który został odwołany pod presją katolickich fundamentalistów w Poznaniu. Nie pomogła pikieta pod teatrem, nic nie dały okrzyki kiboli ani zbiorowe odmawianie różańca - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
27-06-2014
Piknik na skraju głupoty
27-06-2014
Po odwołaniu spektaklu. Europejska Stolica Cenzury
Wydarzyła się rzecz bez precedensu. W ostatnich 25 latach - mimo rządów prezydentów z różnych opcji - w Lublinie nie odwołano spektaklu teatralnego. Aż do teraz - komentarz zespołu redakcyjnego Gazety Wyborczej - Lublin.
27-06-2014
Powiało faszyzmem. Prawicowa cenzura
Lublinianie nie obejrzą wizualizacji spektaklu "Golgota Picnic", bo tak zażyczyli sobie miejscowi radni Prawa i Sprawiedliwości wsparci przez Kościół katolicki i środowiska ultranarodowców
27-06-2014
Szczecin. "Golgota Picnic" w Kanie. Ruch Narodowy już się szykuje
Piszą: "Nie możemy do tego dopuścić". "Protest przeciwko temu bluźnierstwu jest wręcz obowiązkiem każdego katolika".
27-06-2014
Szczecin. Kana wesprze zakneblowany spektakl
Teatr Kana włączył się w ogólnopolski protest przeciwko odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic".
27-06-2014
Szczecin. Oświadczenie OT Kana ws. pokazu spektaklu "Golgota Picnic"
Głęboko nie zgadzamy się na język przemocy, która narasta wokół tego spektaklu, powodując coraz większą ilość nieporozumień z nim związanych. Apelujemy o stworzenie przestrzeni dla rozmowy przedstawicieli wszystkich środowisk i poglądów - piszą twórcy OT Kana.
27-06-2014
Ten spektakl nie mówi o Bogu
- Eskalacja emocji wokół tej sztuki jest zaskakująca. Mówimy o niej za bardzo, za dużo i za głośno. Czy ten spektakl jest aż tak ważny? Dużo ważniejszy jest spór, który teraz zaistniał - o światopogląd i o wartości - mówi dyrektor PAWEŁ ŁYSAK, przed dzisiejszą projekcją "Golgoty Picnic" w Teatrze Polskim w Bydgoszczy.
27-06-2014
Warszawa. "Golgota Picnic" w Drugiej Strefie
W piątek, 27 czerwca o godzinie 22.00 zapraszamy Państwa do Teatru Druga Strefa na pokaz rejestracji spektaklu "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii.
27-06-2014
Warszawa. Tłum protestujących przed Nowym Teatrem
Tekst sztuki "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii zaprezentowano w czwartek w Teatrze Nowym w Warszawie. Przed teatrem protestujący przeciwko prezentacji spektaklu, zebrani tłumnie, próbowali uniemożliwić wejście widzom.
27-06-2014
Wrocław. Abp Józef Kupny o protestach przeciwko "Golgocie Picnic"
Metropolita wrocławski zabiera głos w sprawie pokazu "Golgoty Picnic" we Wrocławiu. Abp Józef Kupny poparł modlących się oraz stwierdził, że wolność nie usprawiedliwia obrażania uczuć religijnych.
27-06-2014
Wrocław. Teatr Polski pokaże zapis kontrowersyjnego spektaklu
Teatr Polski nie zamierza odwołać kontrowersyjnego spektaklu. Zapis wideo "Golgota Picnic" pokazany zostanie w piątek o godz. 20.
27-06-2014
Wrocław. Trzy doniesienia do prokuratury ws. "Golgoty"
Profesor Politechniki Wrocławskiej Ireneusz Jóźwiak złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury Wrocław-Stare Miasto - podaje TOK FM. Podobne doniesienia złożyły dwie kolejne osoby.
27-06-2014
Warszawa. Znów różańcowa blokada "Golgoty Picnic". Tym razem przed TR Warszawa
W TR Warszawa trwa właśnie filmowy pokaz sztuki "Golgota Picnic". I znów przed wejściem, tak jak wczoraj przed Nowym Teatrem w Warszawie, protestują środowiska narodowo-katolickie, dla których przedstawienie jest bluźnierstwem. Blokowali wejście osób do teatru, dlatego interweniowała policja.
26-06-2014
Białystok. Golgota Picnic w Trzyrzeczu. Wszechpolacy protestują
W Poznaniu na festiwalu Malta spektakl "Golgota Picnic" odwołano, ale w piątek (27.06) tekstu dramatu posłuchać będzie można w białostockim Teatrze Trzyrzecze, który - jak wiele teatrów w Polsce - solidaryzuje się z jego twórcami. Tymczasem podlaska Młodzież Wszechpolska na Facebooku nawołuje do udziału w proteście przeciw akcji Trzyrzecza.
26-06-2014
Bluźnierczy spektakl powraca
W najbliższych dniach w wielu miastach w kraju odbędą się pokazy filmowe spektaklu "Golgota Picnic" i odczyty tekstu przedstawienia. To efekt akcji organizatorów Malta Festival. - Dyrektor festiwalu Michał Merczyński zachował się jak smarkacz, który został przyłapany na paleniu papierosów w toalecie szkolnej, a przechwala się kolegom, że i tak będzie palił, tylko że tym razem za śmietnikiem - mówi "Codziennej" publicysta i muzyk Jan Pospieszalski.
26-06-2014
Bluźnierstwo? Nie ma takiego przestępstwa
"Golgota Picnic" - przedstawienie Rodriga Garcii odwołane przez organizatorów Malty z powodu groźby protestów - idzie przez Polskę. Nie zlękną się go m.in. warszawskie TR i Nowy Teatr, tak jak w 2011 r. nie zląkł się "Picnicu" paryski Theatre du Rond-Point - pisze Tadeusz Sobolewski w Gazecie Wyborczej.
26-06-2014
Bydgoszcz. Jedni będą oglądać, drudzy protestować
Spektakl "Golgota Picnic", który w Poznaniu został odwołany z powodu zagrożenia zamieszkami, zostanie w piątek (27.06) pokazany w Teatrze Polskim. Bezpieczeństwa publiczności ma pilnować policja.
26-06-2014
Bydgoszcz. Katolicy domagają się odwołania projekcji spektaklu
Stowarzyszenie Unum Principium chce, by ratusz rozliczył się ze wszystkich dotacji przyznanych bydgoskiemu teatrowi, a Akcja Katolicka, by odwołał kontrowersyjny spektakl. Katolicy szykują się do manifestacji, a prezydenta miasta straszą wizją "przedwcześnie przegranych" wyborów.
26-06-2014
Bydgoszcz. Poseł pisze do prokuratora ws. "Golgoty"
Poseł PiS Bartosz Kownacki pisze do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w sprawie kontrowersyjnego spektaklu, który będzie pokazany w piątek w Teatrze Polskim. - Godzi w uczucia religijne - uważa. - Nie ma potrzeby, by Bydgoszcz była w awangardzie moralnej degeneracji.
26-06-2014
Bydgoszcz. Radnym PiS "Golgota Picnic" nie w smak
Bydgoscy radni Prawa i Sprawiedliwości protestują przeciwko projekcji w Teatrze Polskim spektaklu "Golgota Picnic". Prezydentowi Rafałowi Bruskiemu zarzucili "podwójne standardy".
26-06-2014
Cała Polska ogląda "Golgota Picnic"
Zgorszenie i bluźnierstwo rozlało się po kraju. Pierwotnie miało być punktowo skoncentrowane w Poznaniu, ale w wyniku działań katolicko-narodowych popularyzatorów sztuki teatralnej ogarnęło Polskę od morza do Tatr. Bydgoszcz, Kraków, Wrocław, Warszawa - wspólna sprawa. Cała Polska czyta dzieciom i cała Polska ogląda "Golgota Picnic" - pisze Wojciech Maziarski w Gazecie Wyborczej.
26-06-2014
Chorzów. Piknik Golgota w Teatrze Rozrywki
W piątek 27 czerwca o godzinie 19.00 na Małej Scenie Teatru Rozrywki w Chorzowie odbędzie się pokaz filmowy przedstawienia "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii.
26-06-2014
Golgota według Garcii i jej wrogowie
Odbiór sztuki zależy od wrażliwości. Zgorszenie może nastąpić wtedy, gdy widz spojrzy na dzieło z lękiem i niepewnością, gdyż zawarty w nim opis świata może zburzyć kruchą konstrukcję jego światopoglądu bądź wiary. Każdy artysta ma prawo do własnych uniesień i poszukiwań - pisze ks. Andrzej Luter w Tygodniku Powszechnym.
26-06-2014
Kireńczuk: Golgota Piknik. Zrób to sam
Tu nie chodzi o konfrontację, ale o to, aby dać ludziom możliwość uczestniczenia w czymś, co może być dla nich ważne - pisze w liście Tomasz Kireńczuk, dyrektor programowy Teatru Nowego w Krakowie.
26-06-2014
Lublin. Centrum Kultury odwołuje projekcję "Golgoty Picnic"
Mamy świadomość, że ta decyzja jest uznaniem ograniczenia wolności w sztuce - czytamy m.in. w oświadczeniu dyrekcji Centrum Kultury.
26-06-2014
Łódź. Akcja protestacyjna ws. "Golgota Picnic"
Organizatorami łódzkiego protestu są Teatr Powszechny, Teatr Nowy, Teatr Pinokio, Teatr Chorea i Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych.
26-06-2014
Łódź. Nowy w proteście wokół "Golgoty Picnic"
Teatr Nowy sprzeciwia się przemocy w życiu publicznym oraz występuje w obronie wolności słowa, poglądów i ekspresji artystycznej.
26-06-2014
Mieszkowski: pokażemy we Wrocławiu "Golgotę Picnic" w imię wolności
- Włączam się do ogólnopolskiej, oddolnej akcji protestu przeciw cenzurze. A przede wszystkim dlatego, że nie zgadzam się na odbieranie artystom prawa do tworzenia i prezentowania ich dzieł - mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
26-06-2014
Piknik i panika
Tu nie chodzi "tylko" o to, że odwołano kolejny spektakl. Ani o to, że oprotestowano kolejne wystawy. Ani o to, że podpalono tęczę. Ani nawet o to wszystko razem wzięte. Stawka jest większa. Znacznie większa - pisze Wojtek Zrałek-Kossakowski w Krytyce Politycznej.
26-06-2014
Poznań. Jutro debata "Kto potrzebuje wolności?"
Jutro o godz. 17 na Placu Wolności w Poznaniu odbędzie się debata na temat odwołania spektaklu "Golgota Picnic" - "Kto potrzebuje wolności?", z udziałem m.in. reżysera spektaklu Rodriga Garcii, Beaty Chmiel z Obywateli Kultury, dyrektora Malta Festival Poznań Michała Merczyńskiego i socjologa prof. Krzysztofa Podemskiego.
26-06-2014
Poznań. Komunikat artystów latynoamerykańskich przeciwko cenzurze
Dzisiaj atakuje się sztukę kwestionującą, z filozoficznej i poetyckiej perspektywy, myśl katolicką, a jutro atak może zostać skierowany przeciwko dowolnemu zagadnieniu, które nie ma poparcia grupy fanatyków - piszą w komunikacie artyści Idiomu "Ameryka Łacińska: Mieszańcy przeciwko cenzurze" XXIV Festiwalu Malta.
26-06-2014
Świadoma prowokacja
Rodrigo Garcia, reżyser "Golgota Picnic", przyznaje, że jego sztuka obraża uczucia katolików. Minister kultury popiera organizatorów spektaklu - pisze Małgorzata Jędrzejczyk w Naszym Dzienniku.
26-06-2014
Warszawa. Atakują Instytut Teatralny za akcję w sprawie "Golgoty Picnic"
Dziś wieczorem Nowy Teatr będzie gościł Rodrigo Garcia, reżysera sztuki "Golgota Picnic". Wydarzenie odbywa się w ramach ogólnopolskiej akcji sprzeciwu wobec wykreślenia przedstawienia z programu festiwalu Malta. Przeciwko akcji protestują środowiska prawicowe. A portal Polonia Christiana na swój sposób lustruje Instytut Teatralny, który zainicjował serię wydarzeń przeciwko cenzurowaniu programu Malty.
26-06-2014
Warszawa. Fronda apeluje o "boży raban"
Portal Fronda.pl wystosował apel o blokadę kolejnych spektakli "Golgota Picnic".
26-06-2014
Warszawa. "Golgota Picnic" - koncert i czytanie w Nowym
W czwartek 26 czerwca o godz. 20 w Nowym Teatrze w Warszawie, w ramach Malta Festival Poznań, obędzie się koncert połączony z czytaniem tekstu "Golgota Picnic" przez aktorów spektaklu. Po czytaniu planowana jest rozmowa z Rodrigiem Garcíą.
26-06-2014
Warszawa. Różańcem w Golgotę pod MKiDN
Alert wśród środowisk kościelnych i prawicowych tym razem w Warszawie - wczoraj kilkadziesiąt osób demonstrowało na Krakowskim Przedmieściu przeciw spektaklowi "Golgota Picnic", który razi ich uczucia religijne.
26-06-2014
Wielki Piątek
26-06-2014
Wrocław. Prawica chce powstrzymać pokaz "Golgoty Picnic"
Pomysł pokazania zapisu wideo "Golgoty Picnic" we Wrocławiu wywołał burzę. Protestują związkowcy "S", radni PiS, a także działacze Obozu Narodowo-Radykalnego. Ci ostatni zamierzają bombardować e-mailami i telefonami Teatr Polski. Wszyscy chcą odwołania spektaklu.
26-06-2014
Zadara: zasadniczym jest pytanie, dlaczego jakiekolwiek dzieło powinno być w Polsce zakazane?
- Mamy mnóstwo dzieł, które mówią o Chrystusie i nie było z tym problemów - dziwił się w Poranku Radia TOK FM Michał Zadara, reżyser teatralny, komentując odwołanie spektaklu "Golgota Picnic".
26-06-2014
Kraj. Protesty przeciwko odwołaniu "Golgoty Picnic"
Czytanie scenariusza "Golgota Picnic", pokazy filmu z nagranym spektaklem, dyskusje - zaplanowano w wielu miastach Polski. To reakcja środowiska artystycznego na odwołanie spektaklu podczas Malta Festival Poznań. Akcja budzi protesty środowisk prawicowych i katolickich.
26-06-2014
Wałbrzych. Teatr Binominis odwołuje czytanie "Golgoty Picnic"
Teatr Binominis oświadcza, że czytanie tekstu "Golgota Picnic" zaplanowane na 28 czerwca o godz. 19:00, decyzją dyrekcji zostaje odwołane, ze względu na obawy zagrożenia życia bądź zdrowia aktorów występujących w spektaklu "improwizacja".
25-06-2014
Bydgoszcz. Nie ma już wejściówek na "Golgotę Picnic"
W Teatrze Polskim w piątek (27.06) będzie można obejrzeć projekcję całego kontrowersyjnego spektaklu Rodrigo Garcii. Wejściówki rozeszły się w ciągu kilku godzin we wtorkowe przedpołudnie. - Dzwonią ludzie z całej Polski, chcą przyjechać i to zobaczyć - usłyszeliśmy w teatrze.
25-06-2014
Co wolno wam oglądać - rozmowa z Rodrigiem Garcią, reżyserem "Golgoty Picnic"
- Jedyny gest, który mógłby naprawić sytuację, to przywrócenie "Golgota Picnic" do programu. Jestem na to gotowy. Projekcje nie dotykają istoty problemu, a nawet są szkodliwe. Powstaje przekaz, że spektakl można zobaczyć i przeżyć dzięki nagraniu. Zaakceptowałem ten pomysł, ale to nie jest żadne rozwiązanie - mówi Rodrigo Garcia, reżyser spektaklu odwołanego przez dyrekcję festiwalu Malta.
25-06-2014
Garcia: Mój spektakl służy fanatykom do gry
- Jeśli odwołanie spektaklu przyczyni się do otwarcia debaty społecznej w Polsce, to jego efekt będzie koniec końców pozytywny. Jedynym sposobem, by sprawdzić, czy problem został rozwiązany, jest możliwość zaprezentowania tutaj mojego spektaklu w przyszłym roku - rozmowa z Rodrigo Garcią, reżyserem spektaklu "Golgota Picnic" i kuratorem tegorocznego Festiwalu Malta.
25-06-2014
Kuria w sprawie "Golgota Picnic": Pozwólcie nam mówić "nie"
- Jeśli artyście wolno wszystko, to niech katolikom, chrześcijanom wolno będzie chociaż mówić "nie" - pisze ks. Sylwester Warzyński, rzecznik diecezji bydgoskiej, w oświadczeniu w sprawie spektaklu "Golgota Picnic".
25-06-2014
Lublin. Projekcja "Golgoty Picnic"
27 czerwca Konfrontacje Teatralne zapraszają na czwarty Konfrontator - edycja specjalna w ramach którego zobaczymy filmowy zapis spektaklu "Golgota Picnic".
25-06-2014
Malta nie chce? "Golgotę Picnic" pokażą inne miasta. Projekcje w całym kraju
Zarejestrowany spektakl zobaczymy w piątek m.in. w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i Wrocławiu i w TR Warszawa. Czytanie sztuki odbędzie się też m.in. w stolicy na placu Defilad. Pracownicy bydgoskiego teatru odbierali wczoraj telefony od dziennikarzy prawicowych mediów, którzy pytali, czy Teatr Polski nie obawia się, że zostanie spalony w akcie protestu. - Na wszelki wypadek poinformowaliśmy policję, która w piątek wieczorem będzie dbać o bezpieczeństwo widzów i teatru - mówi Agnieszka Hanyżewska z działu promocji teatru.
25-06-2014
Malta przeciw Malcie, czyli cieniasy przeciwko cenzurze
Po odwołaniu spektaklu Rodrigo Garcii "Golgota Picnic" w całej Polsce mobilizują się setki ludzi. Protest żyje oddolną, spontaniczną energią niezgody, zgłaszają się artyści i "cywile" z kolejnych miast. Przeciwko czemu właściwie protestują? - zastanawia się Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
25-06-2014
Minister Omilanowska o "Golgocie Picnic": najważniejsza jest autonomia twórców
Najważniejsza jest autonomia twórców, prawo do wypowiedzi artystycznej, wolność słowa i prawo organizatorów do programowania działań artystycznych - powiedziała minister kultury Małgorzata Omilanowska, odnosząc się do kontrowersji wokół spektaklu "Golgota Picnic".
25-06-2014
Odwoływanie spektakli to najgorsze z rozwiązań
Nie dziwią mnie protesty fundamentalistów katolickich, którzy sprzeciwiali się pokazaniu "Golgota Picnic" na festiwalu Malta, bo demokracja daje wszystkim prawo do oburzania się i protestowania. Nie dziwi mnie konformistyczna reakcja władz miasta Poznania, bo władze mają to do siebie, że myślą tylko o zachowaniu władzy - pisze Monika Muskała w Gazecie Wyborczej.
25-06-2014
Warszawa. Nowy Teatr włącza się do protestu
Do protestu przeciwko odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic" na festiwalu Malta w Poznaniu włącza się też Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego.
25-06-2014
Warszawa. Publiczne czytanie "Golgota Picnic" pod Pałacem Kultury
Warszawskie teatry włączają się w ogólnopolski protest przeciwko odwołaniu na festiwalu Malta w Poznaniu spektaklu "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii. TR Warszawa organizuje w piątek w swojej siedzibie pokaz rejestracji filmowej przedstawienia. A na placu Defilad odbędzie się czytanie scenariusza.
25-06-2014
Zniżka cywilizacyjna
Po 1989 roku, po euforii wolności, wiek XXI przyniósł eskalację mentalnej i politycznej cenzury, której ofiarą padł spektakl "Golgota Picnic" Rodriga Garcii - pisze Krystyna Duniec w Dwutygodniku.com.
24-06-2014
Bydgoszcz. "Golgota Picnic" w Teatrze Polskim
Odwołana przez dyrekcję festiwalu Malta w Poznaniu sztuka "Golgota Picnic" będzie pokazana w piątek w bydgoskim Teatrze Polskim podczas specjalnej projekcji. Protestują środowiska katolickie.
24-06-2014
Bydgoszcz. Wyświetlą spektakl Rodrigo Garcii w TP
Na Małej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy w piątek zostanie wyświetlony zapis kontrowersyjnego spektaklu Rodrigo Garcii "Golgota Picnic". Zapowiedź projekcji wywołała protesty m.in. kurii diecezji bydgoskiej, klubu radnych PiS, koła Gazety Polskiej.
24-06-2014
Drogi Panie Boże (ten Chreścijanski!)
24-06-2014
Kraj. Wielki protest - wielki piknik
Apelujemy o włączenie się do oddolnej inicjatywy zorganizowania w całym kraju "Pikniku Golgota" - akcji polegającej na publicznej projekcji odwołanego spektaklu Rodriga Garcii, czytania tekstu, spotkań i dyskusji.
24-06-2014
Kraków. "Golgota Picnic" w Nowym
Teatr Nowy zaprasza na czytanie tekstu "Golgota Picnic" (piątek, godz. 19.15) oraz na projekcję rejestracji "Golgoty Picnic" (sobota, godz. 21.15).
24-06-2014
Poznań. O "Golgocie Picnic" na sesji Rady Miasta
Radni SLD uważają, że spektakl "Golgota Picnic" powinien się odbyć. Apelują do dyrekcji Festiwalu Malta o zmianę decyzji. Natomiast Przemysław Alexandrowicz z PiS jest oburzony, że organizatorzy festiwalu przedstawiają twórców w roli ofiar.
24-06-2014
Poznań. Pogrzeb odwołanego spektaklu w piątek
- Malta spada z I ligi do III czy IV - mówi Lech Raczak. Jego zdaniem decyzja o odwołaniu "Golgoty Picnic" jest przedwczesna i niczym nieuzasadniona. - W jakichś tajnych rozmowach między policją, władzami, a organizatorami podjęto decyzję za obywateli - oburza się reżyser.
24-06-2014
Poznań. Prezydent Grobelny zabiera głos ws. "Golgoty Picnic"
- Organizatorzy nie przewidzieli skali napięć. Z punktu widzenia wolności słowa zapewne źle się stało. Ale wolność nie polega na tym, że ktoś robi, co chce, i nie ponosi odpowiedzialności za skutki - mówi prezydent Ryszard Grobelny.
24-06-2014
Wałbrzych. Czytanie "Golgoty Picnic"
Teatr Binominis śledząc sytuacje jaka miała miejsce w Poznaniu podczas festiwalu Malta, postanowił się włączyć do działań protestu środowiska artystycznego. Tekst "Golgoty Picnic" zostanie odczytany spektaklu "Improwizacja" reż. Michała Machowskiego 28 czerwca.
24-06-2014
Warszawa. "Golgota Picnic" w stolicy
Warszawskie teatry włączają się w ogólnopolski protest przeciwko odwołaniu na festiwalu Malta w Poznaniu spektaklu "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii.
24-06-2014
Warszawa. "Golgota Picnic" w stolicy
Warszawskie teatry włączają się w ogólnopolski protest przeciwko odwołaniu na festiwalu Malta w Poznaniu spektaklu "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii.
24-06-2014
Wrocław. Projekcja "Golgoty Picnic" w Polskim
Teatr Polski korzysta z zaproszenia organizatorów Festiwalu Malta do ogólnopolskiej akcji udostępniania widzom roboczego zapisu spektaklu "Golgota Picnic".
24-06-2014
Kraj. Piknik Golgota w całej Polsce
Rozszerza się protest po decyzji o odwołaniu pokazów spektaklu "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii.
23-06-2014
Cieniasy z "Golgota Picnic"
"Artyści" z "Golgota Picnic", a także organizatorzy festiwalu Malta okazali się jednak cieniasami. I gdy tylko się okazało, że katolików i Boga bezkarnie obrażać nie wolno, że prezydent, arcybiskup, kilku polityków, a także tysiące zwyczajnych katolików są przeciwko nim i że nie zamierzają ustąpić, tchórzliwie pozwalając na profanację, wycofali się z przedstawienia - pisze Tomasz R. Terlikowski w Rzeczpospolitej.
23-06-2014
"Golgota Picnic 2", czyli jak amatorzy nie pozwolili grać profesjonalistom
Widziałam nagranie spektaklu "Golgota Picnic". Zostało wyprodukowane przez ministerstwo kultury Hiszpanii i tamtejsze Narodowe Centrum Teatru. Do wszystkich komentarzy, które się ukazały, chcę dodać, że polski protest skierowany jest nie przeciw jednemu reżyserowi, ale całej kulturze. Urzędnik państwowy, który wyraża niechęć do spektaklu (Grobelny), korzystając z autorytetu swego stanowiska, nadużywa zaufania społecznego. Nie otrzymał społecznej delegacji do ustalania wartości w sztuce - pisze Dorota Jarecka w Gazecie Wyborczej.
23-06-2014
Kraj. Obywatele Kultury piszą do Prezydenta RP ws. "Golgoty"
Obywatele Kultury napisali list do Prezydenta RP w sprawie odwołania w Poznaniu spektaklu "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii: Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem. Podpisz i Ty!
23-06-2014
Malta bez Golgoty - kto winien?
Burza po odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic" na festiwalu Malta w Poznaniu. - Nie mogę zaakceptować, że zastrasza nas grupa fanatyków udających chrześcijan - komentuje hiszpański reżyser. A policja zapewnia, że to nie ona skapitulowała - piszą Piotr Żytnicki i Seweryn Lipoński w Gazecie Wyborczej.
23-06-2014
O reżyserze "Golgoty Picnic" chociaż sobie poczytamy
Wygląda na to, że wydana właśnie książka "Garcia. Resztki świata" będzie jedyną w najbliższym czasie okazją do zapoznania się z pracą wybitnego reżysera i dramaturga - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
23-06-2014
Odwołanie "Golgota Picnic": skapitulowali organizatorzy festiwalu Malta czy policja?
- Gdyby spektakl miał się odbyć, to oczywiście zrobilibyśmy wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno widzom spektaklu, jego przeciwnikom, jak i osobom postronnym. To nie policja podjęła decyzję o odwołaniu spektaklu, lecz organizatorzy - mówi rzecznik wielkopolskiej policji.
23-06-2014
Paradowska o odwołaniu "Golgota Picnic": Skrajna cenzura
Janina Paradowska komentowała w Poranku Radia TOK FM odwołanie spektaklu "Golgota Picnic" pod naciskiem protestów środowisk prawicowych. - Niepokoi mnie wielka akcja Kościoła. Metropolita poznański abp Gądecki stanął ręka w rękę z kibolami, wzywał do zorganizowania marszu, żeby zablokować przedstawienie teatralne dla 200 osób w zamkniętej sali - wskazywała publicystka, nazywając akcję "skrajną cenzurą".
23-06-2014
Poznań. Domagają się wystawienia "Golgoty Picnic"
"Porażka Poznania" odbija się echem w sieci. Internauci i działacze nie pogodzili się z odwołaniem spektaklu "Golgota Picnic" na festiwalu Malta. Nawołują do jego wystawienia. Nawet w ogrodzie lub w garażu.
23-06-2014
Poznań. Lech Raczak o odwołaniu "Golgoty Picnic"
- Malta spada z I ligi do III czy IV. Między artystami są dyskutowane takie warianty, żeby wręcz zerwać festiwal - powiedział Lech Raczak, były dyrektor artystyczny festiwalu Malta, w rozmowie z Radiem Merkury. Jego zdaniem decyzja o odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic" jest przedwczesna i niczym nieuzasadniona.
23-06-2014
Przeciwko państwu wyznaniowemu. Oświadczenie założycieli Otwartej Akademii.
Sprawa odwołania spektaklu "Golgota Picnic" wpisuje się w szerszy proces zmian politycznych, podważających fundamenty demokracji. W reakcji na te zagrożenia tworzymy Otwartą Akademię, platformę wyrażania opinii publicznej i zachęcamy do uczestnictwa w niej wszystkich podzielających nasze zdanie zarówno z poznańskiego ośrodka, jak też z innych miast Polski - piszą akademicy z poznańskich uczelni.
23-06-2014
Sukces z dozą ostrożności
Decyzja o odwołaniu bluźnierczego spektaklu "Golgota Picnic" przyniosła ulgę wielu Polakom - pisze Małgorzata Jądrzejczyk w Naszym Dzienniku. - Organizatorzy protestów przeciwko pseudosztuce, zachowując dozę ostrożności, nie odwołują jednak przyjazdu do Poznania. "Będziemy dziękować Bogu za zwycięstwo, ale również czuwać na wypadek, gdyby Panu przyszło do głowy zmienić zdanie" - napisali do Michała Merczyńskiego, dyrektora Festiwalu Malta.
21-06-2014
"Golgotę Picnic" ocenzurowano
Odwołanie pokazów "Golgoty Picnic" na festiwalu Malta w Poznaniu to uderzenie w świeckie państwo i próba budowania w Polsce państwa wyznaniowego - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-06-2014
Malta radykalna, ale swoje miejsce zna
Spowodowane protestami radykalnych działaczy katolickich odwołanie spektaklu Rodriga Garcii "Golgota Picnic", który miał być pokazany na poznańskim Festiwalu Malta, to właśnie ten moment, kiedy prawo do wyrażania poglądów jednej strony staje się kneblem dla drugiej - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
20-06-2014
O. Dostatni: Obejrzałem "Golgota Picnic". Nie jestem nim zgorszony
Spektakl Grotowskiego w połowie lat 70. prymas Wyszyński nazywa "prawdziwym świństwem". I mija 20 lat i tenże Grotowski dostaje wielką kościelną nagrodę artystyczną w Rzymie - przypomina o. Tomasz Dostatni, komentując protesty przeciw spektaklowi "Golgota Picnic".
20-06-2014
Poznań. Michał Merczyński o odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic"
Oświadczenie Michała Merczyńskiego, dyrektora Malta Festival Poznań oraz zespołu Festiwalu w sprawie odwołania spektaklu "Golgota Picnic".
20-06-2014
Poznań. Spektakl Rodrigo Garcii nie odbędzie się
Organizatorzy Malta Festival Poznań podjęli w piątek decyzję o odwołaniu kontrowersyjnego spektaklu "Golgota Picnic". Przeciwko sztuce protestowały m.in. środowiska katolickie. Na dni, w których miał być wystawiany spektakl, zapowiadane były protesty nawet 30 tys. osób.
18-06-2014
Niech sztuka broni się sama
Na tyle ile mogłem zapoznałem się z materiałami dotyczącymi spektaklu. I w pełni popieram festiwale, które dają możliwość pokazania wszelkiej sztuki. Które chcą pokazywać artystów, ich sztuki, nawet jeżeli budzą one ogromne kontrowersje - Jurek Owsiak o sprawie "Golgota Picnic".
18-06-2014
Wojna o "Golgotę Picnic"
Takiej wojny kulturowej Poznań dawno nie widział. Spektaklu "Golgota Picnic" broni Andrzej Wajda, Jan A. P. Kaczmarek i laureat literackiego Nobla John Maxwell Coetzee. Przeciw jest Akademicki Klub Obywatelski, a szefa episkopatu abpa Stanisława Gądeckiego ucieszyłby ogólnopolski protest grożący zamieszkami. Prezydent Ryszard Grobelny próbuje w tej sprawie zrobić szpagat - pisze Tomasz Cylka w Gazecie Wyborczej - Poznań.
17-06-2014
Poznań. Oświadczenie prezydenta Ryszarda Grobelnego ws. sztuki Rodrigo Garcii
"Informacje policji i podległych mi służb jednoznacznie wskazują, że nagromadzenie w czasie prezentacji spektaklu +Golgota Picnic+ ogromnych emocji i ogromnej liczby osób może doprowadzić do zachowań trudnych do kontrolowania - pisze Grobelny, przypominając, że data spektaklu zbiega się m.in. obchodami rocznicy Czerwca'56 roku.
16-06-2014
Poznań. Arcybiskup Gądecki ostro przeciw "Golgota Picnic''
"Spektakl odbierany jest powszechnie jako bluźnierczy i wyśmiewający w sposób ordynarny to, co dla chrześcijan jest największą świętością" - pisze abp Gądecki o przedstawieniu, które ma się odbyć podczas Malta Festival. - Ani spektakl, ani festiwal nie atakuje i nie obraża Kościoła i religii - mówił w Radia Merkury szef Malty.
16-06-2014
Poznań. Dyrektor festiwalu Malta odpowiada na list arcybiskupa
Moją szczególną troskę budzi fakt, że festiwal jest oskarżany o sprzeniewierzanie się wartościom, które stanowią o jakości życia społecznego, takim jak pokój, wolność, respektowanie praw bliźniego oraz tolerancja - pisze Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań, w liście do arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.
16-06-2014
List otwarty ludzi kultury ws. sytuacji wokół spektaklu "Golgota Picnic"
Ustępstwo wobec żądań protestujących będzie przyzwoleniem na krytykę prewencyjną i będzie odbywać się ze szkodą dla wolności wypowiedzi - piszą w liście otwartym, zainicjowany przez europejską sieć instytucji kultury House on Fire, ludzie kultury z Polski i Europy.
11-06-2014
Dorota Jarecka o "Golgocie Picnic"
Wystąpienie Krucjaty Młodych przeciwko sztuce Rodriga Garcii "Golgota Picnic", które odbywa się pod hasłem obrony wiernych przed zepsuciem płynącym z teatralnej sceny, budzi zdumienie i sprzeciw. Który to już raz trzeba tłumaczyć, że sztuka posługuje się cytatem i parafrazą i że nie każde pojawienie się na scenie nagiego mężczyzny oraz kobiecych piersi jest skierowane przeciw godności polskiego katolika - Dorota Jarecka, krytyk sztuki "Gazety Wyborczej", o proteście dotyczącym wystawienia "Golgoty Picnic" podczas festiwalu Malta.
10-06-2014
Poznań. Radni domagają się odwołania spektaklu "Golgota Picnic"
Poznański Związek Patriotyczny - Wierni Polsce domaga się odwołania widowiska "Golgota Picnic", które ma być zaprezentowane podczas Festiwalu Malta. Z takim apelem zwrócił się do poznańskich radnych. Zdaniem protestujących, spektakl jest bluźnierstwem przeciwko Bogu, szydzeniem z męki i ukrzyżowania Chrystusa.
09-06-2014
Poznań. Festiwal Malta z wojenką w tle
Zanim Malta zostanie dziś oficjalnie otwarta, o godzinie 18 na placu Wolności odbędzie się dyskusja o początkach transformacji w Poznaniu i różnych obliczach odzyskanej wolności - także w kontekście kultury i jej roli w życiu społecznym. Od kilku tygodni w Polsce toczy się dyskusja, by nie powiedzieć wojenka o to, czy festiwal ma prawo pokazywać obrazoburczy spektakl.
07-06-2014
Krzyk maltański
Jeśli nawet w danym spektaklu czy dziele sztuki istotnie dochodzi do przekroczenia granicy obrazoburstwa, jeśli nawet istnieje szansa, że uczucia religijne niektórych mogą zostać zranione (cokolwiek miałoby to oznaczać), to jednak w sztuce wolno więcej i trzeba się z tym pogodzić. Na tym polega licencja poetycka oraz to, że wypowiedź artystyczna jest obszarem specjalnym, co nie znaczy, że wyłączonym, pozbawionym szerszego kontekstu - pisze Adam Domalewski
07-06-2014
Poznań. Nabożeństwo protestacyjne przeciwko spektaklowi
Akcja protestacyjna przeciwko spektaklowi "Golgota Picnic" eskaluje. Najpierw były listy słane do organizatorów festiwalu Malta, w piątek w południe manifestacja pod magistratem, za za dwa tygodnie pikiety pod Zamkiem, by nie dopuścić do prezentacji spektaklu.
07-06-2014
Poznań. Posłowie PiS ponownie szafują ''uczuciami religijnymi''
Posłowie PiS - Małgorzata Sadurska, Andrzej Jaworski, Bartosz Kownacki, Tadeusz Dziuba, Anna Sobecka i Maria Nowak - oburzeni na spektakl "Golgota Picnic" skierowali zapytanie do premiera w sprawie finansowania sztuki przez MkiDN Malta Festival w Poznaniu, na którym prezentowany ma być "obrażający uczucia religijne spektakl".
05-06-2014
To nie jest Iran
Przedstawienie "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii na festiwalu Malta może zostać zerwane. Czy obraża uczucia religijne, szydzi z katolicyzmu? Choć wierzący mają prawo wyrażać niezadowolenie, to nie mają prawa odbierać wszystkim możliwości obejrzenia spektaklu i wyrobienia sobie własnej opinii - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
04-06-2014
Sprzeciw wobec bluźnierstwa
Bluźnierczy spektakl "Golgota Picnic", który pod koniec czerwca ma być wystawiony w Poznaniu, spowodował lawinę protestów. To wyjątkowo ordynarne przedsięwzięcie, które ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Pana Jezusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego - pisze Małgorzata Pabis w Naszym Dzienniku.
30-05-2014
Poznań. Protest przeciw spektaklowi kuratora Malty
Grupa katolików protestuje przeciwko spektaklowi "Golgota Picnic" w reżyserii Rodrigo Garcii, który ma być prezentowany w czerwcu na Malta Festival w Poznaniu.