powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Teatr 21 będzie współpracował z Münchner Kammerspiele

W sezonie 2020/21 warszawski Teatr 21 rozpocznie współpracę z jednym z najważniejszych niemieckich teatrów - Münchner Kammerspiele.

Jak poinformował PAP Jakub Drzewiecki z Fundacji Teatr 21, w manifeście Münchner Kammerspiele na nowy sezon teatralny pt. "Nie zostawiajmy rzeczywistości w spokoju", zapowiedziano zintensyfikowaną pracę z artystami z niepełnosprawnościami, w tym z warszawskim Teatrem 21.

"Będziemy współpracować i zapraszać na występy gościnne przedstawicieli międzynarodowej sceny inkluzywnej, m.in. Sasa Asentić & Per.Art, Teatr 21, Theater HORA i Meine Damen und Herren. Zorganizujemy warsztaty, wymianę wiedzy między tymi grupami a Münchner Kammerspiele - w ten sposób chcemy poszerzać aktualne standardy estetyczne i formy działania" - czytamy w tekście programowym monachijskiego teatru.

Oprócz współpracy międzynarodowej teatr z Monachium zapowiedział włączenie do swojego zespołu artystycznego aktorów i aktorki z tzw. "niepełnosprawnościami intelektualnymi" oraz wystawienie spektaklu wyreżyserowanego przez Tizianę Pagliaro - aktorkę i reżyserkę z zespołem Downa, związaną ze szwajcarskim Theater HORA. Niwelowane będą też wszelkie bariery architektoniczne w budynku teatru.

Drzewiecki przypomniał, że warszawski Teatr 21, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem, "występował już niejednokrotnie na zagranicznych scenach". Grupa pokazywała swoje spektakle m.in. w Berlinie, Helsinkach, Freiburgu czy Pradze. Na stałe współpracuje w europejskiej sieci teatrów "Crossing the Line".

Münchner Kammerspiele to jedna z najważniejszych scen teatralnych Niemiec. W ostatnich latach wystawiano tu spektakle w reżyserii, m.in.: Christopha Marthalera, Thomasa Ostermeiera, Susanne Kennedy i Stefana Kaegiego z Rimini Protokoll.

Od nowego sezonu stanowisko dyrektorki artystycznej Münchner Kammerspiele obejmie Barbara Mundel - reżyserka i dramaturżka, wcześniej dyrektorka teatrów w Lucernie i Freiburgu.