powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Podlaskie. Plenerowe kina samochodowe w regionie

Z kin samochodowych skorzystać będą mogli widzowie w kilkunastu polskich miastach. A póki co, najszybciej się zorganizowało Filmowe Podlasie Atakuje! i Dom Kultury w Sejnach, którzy na taki samochodowy pokaz plenerowy zapraszają do Sejn w piątek (22 maja) o godz. 21.

W Białymstoku jak na razie mowa jest tylko o dacie otwarcia takiego kina - wstępnie 28 maja, ale organizatorzy ciągle nie podają lokalizacji. Możliwe, że w lecie kino samochodowe ruszy w Łomży.

Stacjonarne kina, podobnie jak teatry, są ciągle zamknięte z powodu zagrożenia pandemicznego. Rozwiązaniem na ten moment wydają się więc plenerowe kina samochodowe, tak kultowe niegdyś choćby w Stanach Zjednoczonych.

W Białymstoku znak zapytania

Na organizację takich pokazów pozwala decyzja rządu w ramach III etapu znoszenia ograniczeń, które umożliwia działanie kin plenerowych, czy wznowienie prac na planach filmowych.

Kina samochodowe i plenerowe mogły ruszyć już 18 maja - oczywiście przy zachowaniu pewnych obostrzeń i dystansu. Jak informuje Ministerstwo Kultury - "widzowie powinni przed, w trakcie, jak również po pokazie, pozostawać w samochodzie lub na wyznaczonym miejscu". W niektórych miastach przygotowania do zainicjowania takich akcji zaczęły się już jakiś czas temu - czy to ze strony urzędników miejskich, czy prywatnych organizatorów. I rzeczywiście, kina albo już ruszyły (jak w Poznaniu), albo właśnie ruszają (w jak 21 maja w Krakowie), albo ruszą w ciągu kilka tygodni (jak w Warszawie, Wrocławiu, czy Rzeszowie).

W Białymstoku Urząd Miasta, póki co, nie wyraził zainteresowania, by się takim tematem zająć. Z pomysłem organizacji takiej akcji wyszła zaś grupa Auto Kino, zamieszczając w internecie jakiś czas temu dość ogólnikowe informacje. Organizatorzy podali datę wstępnego pierwszego pokazu - 28 maja, informując jednocześnie, że program i szczegóły dotyczące lokalizacji zostaną ogłoszone w ciągu najbliższych paru dni. Zapowiadają, że codziennie od czwartku do niedzieli filmy można będzie oglądać z własnego samochodu o godz. 21. Że w weekendy odbywać się będą pokazy rodzinne z popularnymi filmami dla dzieci i młodzieży (od godz. 18). I że kino samochodowe będzie realizowane "zgodnie z obowiązującymi wymogami bezpieczeństwa i zasadami postępowania w przestrzeni publicznej".

Czy i ile się uda zrealizować z tych zapowiedzi, oraz gdzie - zapewne dowiemy się w najbliższym czasie.

W Łomży działa miasto

Letnie plenerowe kino samochodowe (skoro musiał zrezygnować z innych wydarzeń w plenerze) postanowił zorganizować Urząd Miasta w Łomży. Urzędnicy ogłosili już konkurs na wykonawcę. I dopiero po jego wyborze, co ma się prawdopodobnie stać na początku czerwca, będą znane dalsze szczegóły - czyli miejsce i repertuar plenerowego kina samochodowego. Miasto Łomża chciałoby, by takich pokazów (średnio na 50 aut) w lipcu i sierpniu odbyło się 9.

Pokaz w Sejnach

Tymczasem wygląda na to, że w kwestii zorganizowania filmów w plenerze najszybciej w regionie sprężył się Ośrodek Kultury w Sejnach, który wraz z ekipą Filmowe Podlasie Atakuje! (działającą przy Białostockim Ośrodku Kultury - DKF "GAG"), właśnie w Sejnach pokaże krótki zestaw filmów niezależnych (liczymy na to, że wkrótce uda się to zrobić również w Białymstoku).

Pokaz odbędzie się w piątek (22 maja), o godz. 21, na parkingu przy Ośrodku Kultury w Sejnach.

W programie - jako że - jak piszą organizatorzy - "brakuje nam spotkań i chwil spędzonych w większym gronie, ruchu i otwartego świata" - zobaczymy filmy opowiadające "o tym, co nas łączy i za czym tęsknimy w tym ciekawym czasie na naszej planecie". A konkretnie: *Kwiat jednej nocy (reż. Nata Szada, 12'23"); *Ekopatrioci (reż. Kijek/Adamski, 2'55"); *Taki los (reż. Andrzej Sidor, 4'40") *Vegan Pover - Adam Kuncicki (reż. Maciej Szupica, 3'23"), *Krzyżówka (reż. Jan Bujnowski, 15') *Story (reż. Jola Bańkowska, 5').

Organizatorzy proszą o zachowanie wszelkich procedur bezpieczeństwa.

- Apelujemy, aby wszyscy, którzy będą chcieli wziąć udział w wydarzeniu, stosowali się do obowiązujących zaleceń sanitarnych tj. w tym przypadku: odległość samochodów na parkingu przy otwartych szybach musi wynosić 2 m, przy zamkniętych to zalecenie nie obowiązuje; jeśli postanowiliście zabrać ze sobą znajomych lub bliską osobę, przypominamy o konieczności noszenia maseczek ochronnych, w przypadku członków rodziny tego obowiązku nie ma".