powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. "Geist" na dzień urodzin Zygmunta Duczyńskiego

W dzień urodzin Zygmunta, 2 czerwca o godzinie 19, zaprezentujemy Państwu nasz archiwalny spektakl "Geist" - informuje Teatr Kana.

Dostępny będzie na Facebooku na fanpage'u Ośrodka Teatralnego Kana, a także na kanale Youtube (linki podamy niebawem). Spektakl na obu kanałach będzie dostępny dla Widzów przez 24 godziny, oczywiście nieodpłatnie.

"Geist" to ostatnie przedstawienie, nad którym pracował Zygmunt Duczyński (twórca i reżyser Kany, zmarł 15 marca 2006 roku), dokończone przez zespół Teatru Kana we współpracy z Arkadiuszem Buszko.

Spektakl oparty jest na motywach dramatu "Adam Geist" Dei Loher - jednej z najważniejszych współczesnych dramatopisarek niemieckich. Bohater sztuki - "zarażony" niechcianym grzechem - wędruje w poszukiwaniu własnej tożsamości, nieświadomie dokonując kolejnych zbrodni. Przedstawienie zadaje pytanie o nieprzewidywalność ludzkiego losu, o wiecznie narażone na "upadek" człowieczeństwo. Spektakl nie jest jednak utrzymany w mrocznej aurze - nieoczekiwane zwroty akcji wprowadzają paradoksalny komizm i atmosferę gorzkiego humoru. Praca nad tym przedstawieniem była, jak się okazało, naszym ostatnim spotkaniem z Zygmuntem. I jego spotkaniem z istotnymi dla niego tematami, pytaniami, obrazami. Z ludźmi, których poprzez ten spektakl odkrywał, poznawał, pomagał im docierać do rzeczywistych emocji. To, co się budowało na sceni,e wynikało nie tylko z aktorskiego działania, ale także, a może przede wszystkim, z uważnych rozmów, ze wspólnie podejmowanej ciszy. Z uczciwego przyznawania się do niemożności. Z szukania tego, co dotyka obecnego czasu. Długo zastanawialiśmy się, czy podjąć próbę dokończenia tego przedstawienia, już bez Zygmunta. Skala wątpliwości była oczywista. Daliśmy sobie czas na decyzję. Wsłuchaliśmy się w ten spektakl. Próbowaliśmy zachować to, czego chciał dotknąć Zygmunt, wiedząc jednocześnie, że nie wolno nam kopiować jego języka. Trzeba było odnaleźć własną odpowiedź na pytania, które nam zadał. Trzeba było zadać sobie własne pytania. Każda prezentacja tego spektaklu jest dla nas spotkaniem. Ważnym. Niełatwym. Ale podjętym. [Zespół]

Spektakl "Geist" Teatru Kana zwyciężył w plebiscycie publiczności XVI Alternatywnych Spotkań Teatralnych "Klamra" 2008.

spektakl oparty na motywach dramatu: "Adam Geist" Dei Loher w tłumaczeniu Karoliny Bikont

scenariusz i reżyseria: Zygmunt Duczyński (dokończony we współpracy z Arkadiuszem Buszko)

muzyka: Sławomir Skruszewicz (motyw świerszczy - Roland Alphonso)

kompozycje pieśni: Krzysztof Seroczyński

realizacja świateł: Tomasz Grygier

produkcja: Teatr Kana

premiera: styczeń 2007

obsada:

Adam Geist - Waldemar Nicek

Animula - Bibianna Chimiak

Dziewczyna - Marta Giers

Erych, Strażak, Rodzina - Hubert Romanowski

Indianin, Bruno - Dariusz Mikuła

Poborowy, Strażak, Rodzina - Piotr Starzyński

Strażak, Rodzina - Karolina Sabat

Podziękowania za pomoc i koncepcję wizualną dla Anny Anosowicz.

**

PREMIERA REJESTRACJI SPEKTAKLU

"GEIST"

TEATR KANA

2 CZERWCA, GODZINA 19

FANPAGE OŚRODKA TEATRALNEGO KANA

KANAŁ YOUTUBE NO.THEATRE.PL