powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Puppenhaus. Kuracja" z okazji Dnia Teatru Publicznego

23 maja o godz. 20.00 z okazji Dnia Teatru Publicznego 2020 odbędzie się specjalny pokaz online (poprzez Facebook Live TR Warszawa i Vimeo) spektaklu "Puppenhaus. Kuracja" Magdy Fertacz w reż. Jędrzeja Piaskowskiego. Nagranie na Vimeo będzie uzupełnione o napisy w języku angielskim i polskim (realizacja w ramach projektu TR Bez Barier 2020).

23 maja około godz. 22.00 zapraszamy na spotkanie z twórcami i twórczyniami przedstawienia (na Facebook Live TR Warszawa).

25 maja o godz. 17.00 na Facebook Live TR Warszawa odbędą się Warsztaty Otwarte online dla wszystkich, którzy chcieliby pogłębić wiedzę na temat przedstawienia.

Specjalny pokaz rejestracji spektaklu "Puppenhaus. Kuracja" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego, laureata nagrody Debiut TR 2015 odbywa się w ramach akcji TR Warszawa Zostań w domu, nie wychodź z teatru!. Sobotnie wydarzenie realizowane jest w ramach Dnia Teatru Publicznego 2020, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

"Puppenhaus. Kuracja" jest próbą spojrzenia na problem zdrady i kolaboracji z perspektywy osobistej pamięci. Konstruując teatralną fantazję na temat wojennej historii, twórcy i twórczynie zadają pytania dotyczących stygmatyzacji, karania i oceny ludzi, którzy z różnych powodów podczas okupacji uciekali od heroizmu, obowiązku walki oraz poświęcenia życia dla ojczyzny: w jaki sposób konstruowana jest pamięć historyczna i moralna ocena postaw z przeszłości? Jakie są granice interpretacji i fantazjowania na temat historii, w którą wpisane są trauma i heroizm? Jak wyleczyć zbiorową pamięć?

Scenariusz przedstawienia inspirowany jest m. in. autentycznymi historiami Marii Malickiej (wybitnej przedwojennej aktorki, dla której zbudowano scenę przy Marszałkowskiej 8. Artystkę, oskarżoną o kolaborację z Niemcami podczas okupacji, po wojnie objęto zakazem występowania w Warszawie) oraz słynnej francuskiej aktorki Leonie Bathiat. Inspiracją były też historie działającego w budynku Teatru Rozmaitości (dzisiejszego TR Warszawa) Deutsches Filmtheater oraz mieszczącej się przed i w trakcie II wojny światowej w Alejach Jerozolimskich kawiarni Mon Café, będącej popularnym miejscem spotkań warszawskich homoseksualistów i homoseksualistek.

W spektaklu występują Sebastian Pawlak, Lech Łotocki, Justyna Wasilewska i Agnieszka Żulewska.

Już dziś zapraszamy na kolejny majowy pokaz spektaklu TR Warszawa online "Uroczystość" w reż. Grzegorza Jarzyny oraz spotkanie z twórcami i twórczyniami przedstawienia, które odbędą się w dniu 30 maja.