powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Spektakl taneczny "Mechaniczne sny" w Cricotece

Spektakl taneczny "Mechaniczne sny" Barbary Bujakowskiej jest snuciem wyobrażeń (a może i powracających w snach lęków) o mechanizacji świata, skutkującej zanikiem indywidualizmu.

Kolejny pokaz online od 22 do 24 maja 2020 r. na Facebooku Cricoteki

Przejawy mechanizacji można zauważyć w braku naturalnego i spersonalizowanego ruchu postaci, który usytuowałby głównych bohaterów w konkretnej rzeczywistości. Zatem na scenie mamy abstrakcyjną przestrzeń, śmiało nawiązującą do wizji Schlemmera, oraz żywych aktorów poruszających się jednak w sposób charakterystyczny dla marionetek czy maszyn - zautomatyzowany, poszatkowany i powtarzający się.

Bujakowska, jeszcze przed stworzeniem choreografii "Mechanicznych snów", wypracowała język oparty o proste formy geometryczne, powtarzane w zautomatyzowany i pozbawiony indywidualnej gestyki sposób. Wprowadziła je do swojego umownego świata scenicznego, tworząc performans tożsamościowy. Nierzadko okraszając go ironią i humorem. Ten cielesny kod ruchowy okazał się niezwykle kompatybilny ze spostrzeżeniami i rozważaniami Schlemmera nad dwoistością natury ludzkiej oraz jej relacją do świata maszyn i marionet - nieożywionych, lecz poruszających się tworów.

Koncept, wykonanie: Barbara Bujakowska

Współpraca, wykonanie: Mariusz Raczyński

Premiera: 27 września 2015, Maszyna choreograficzna, Cricoteka

Kurator: Anna Królica

Zapraszamy również na kolejny pokaz spektaklu "Trzynaście sztuki awangardowych" Romana Siwulaka, którego transmisja online odbędzie się 5 czerwca 2020 r.

Tytuł: "Mechaniczne sny" Barbara Bujakowska

Termin: 22.05-24.05.2020 r.

Miejsce: https://www.facebook.com/Cricoteka/

*

Biogram:

Basia BUJAKOWSKA

Performerka, tancerka, artystka niezależna. Absolwentka Institut for Dance Art / Anton Bruckner Universitat (Linz) oraz P.F. P w Salzburg Experimental Academy of Dance (SEAD). Do jej najważniejszych prac należą: Śniło mi się, że pozostał po nas pusty pokój (2013), ID- ance (2013) oraz Dying Swan (2015). Mieszka w Krakowie. Prowadzi zajęcia taneczne z dziećmi, młodzieżą oraz osobami starszymi. Współpracuje z lokalnymi twórcami. Współtworzy krakowskie studio taneczne Hurtownia Ruchu, w którym prowadzi zajęcia z tańca współczesnego.