powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. Teatr Powszechny na Dzień Teatru Publicznego

Dziewiąty, specjalny odcinek internetowego serialu "Pomoc domowa radzi" proponuje 21 maja Teatr Powszechny.

Od 16 do 23 maja 2020 teatry w całej Polsce świętują Dzień Teatru Publicznego. W ubiegłych latach, mniej więcej o tej porze, podkreślaliśmy, że "grosze grają rolę". Było to hasło obchodzonego od 2015 Dnia Teatru Publicznego i akcji "Bilet do teatru za grosze". Liczyliśmy widzów, miasta, spektakle. Przed teatrami widzieliśmy niekończące się kolejki widzów.

W tym roku świętujemy inaczej. W Internecie możecie Państwo oglądać spektakle, brać udział w warsztatach. Z okazji dnia Teatru Publicznego Teatr Powszechny w Łodzi przygotował dziewiąty, specjalny odcinek teatralnego serialu "Pomoc domowa radzi" - poświęcony oczywiście teatrowi. Premiera w czwartek 21 maja o 18:00. Zapraszamy do oglądania na YouTubie Teatru!

Serial teatralny powstał w marcu 2020 jako odpowiedź na teatralną kwarantannę i brak możliwości prezentacji spektakli. "Stworzyliśmy go, żeby nie zawieszać działalności i dać dużą dawkę oczyszczającej radości. To również mój pomysł na wsparcie dla aktorów - w szczególności kontraktowych, którzy stracili wszystkie dochody z powodu odwołanych spektakli, dlatego praktycznie cały budżet serialu przeznaczamy na honoraria dla aktorów" - podkreśla dyrektor Teatru Powszechnego Ewa Pilawska.

Osiem odcinków serialu zostało zrealizowanych dzięki środkom przekazanym przez sponsora. Dziewiąty, specjalny odcinek internetowego serialu został zrealizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Dnia Teatru Publicznego koordynowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Na kolejne odcinki Teatr Powszechny w Łodzi otrzymał dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury.

Główną bohaterką internetowego serialu jest Nadia, postać znana widzom z teatralnego cyklu, na który składają się cztery spektakle od wielu lat prezentowane na Dużej Scenie w Teatrze Powszechnym w Łodzi: "Boeing, Boeing", "Pomoc domowa", "Żona potrzebna od zaraz" oraz "Manewry weselne". Główny bohater to inteligentny i wykształcony mężczyzna, który w wyniku okoliczności i sytuacji musiał znaleźć nowy pomysł na życie. Podobnie jak w kultowym polskim filmie "Poszukiwany, poszukiwana", w którym Wojciech Pokora stworzył niezapomnianą kreację historyka sztuki zmuszonego do pracy w charakterze gosposi. Motyw mężczyzny grającego kobietę ma bardzo długie tradycje w kinie i teatrze, z których czerpie postać Nadii. Pierwowzorami kreacji są również role Dustina Hoffmana z "Tootsie czy Robina Williamsa z "Pani Doubtfire".

"Pomoc domowa radzi" - odcinek 9

Występują: Marta Jarczewska, Jakub Kotyński, Jakub Kryształ, Arkadiusz Wójcik

Operator kamery, montaż: Marcin Gwarda

Dźwięk, muzyka: Bartosz Adamiak

Opieka artystyczna: Ewa Pilawska