powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Kolejny wykład w ramach cyklu "Teatr staropolski. Re: Konstrukcje"

Przedstawieniom szkół wyznaniowych będzie poświęcony czwarty wykład z cyklu "Teatr staropolski. Re:Konstrukcje", który poprowadzi Patryk Kencki. Z wykładem będzie można się zapoznać m.in. na stronie Instytutu Teatralnego.

Jak poinformowano na stronie Instytutu "cykl wykładów Patryka Kenckiego jest próbą prześledzenia przemian estetycznych w staropolskiej sferze widowiskowej i określenia, jak prezentuje się (staro)polskie >>ciało widowiskowe<<". Czwarty wykład poświęcony będzie przedstawieniom szkół wyznaniowych.

Premiera online wykładu odbędzie się w czwartek o godz. 18 na stronie Instytutu Teatralnego www.instytut-teatralny.pl. Wykład będzie dostępny także na Facebooku (profil IT) i kanale YouTube (w wyszukiwarce kanału należy wpisać tytuł "Przedstawienia szkół wyznaniowych").

"W drugiej połowie szesnastego wieku sprowadzeni do Rzeczypospolitej jezuici rozpoczęli organizację gęstej sieci szkolnictwa, dążąc do tego, aby w każdym znaczniejszym mieście działało prowadzone przez nich kolegium. Jako że ważną rolę w edukacji oferowanej przez Towarzystwo Jezusowe odgrywały szkolne przedstawienia, jezuickie szkoły stały się jednocześnie placówkami teatralnymi, niekiedy dysponującymi profesjonalnymi scenami" - napisano na stronie Instytutu.

Dodano, że "spektakle, w których występowali uczniowie, organizowano również w działających w szesnastym wieku szkołach innowierczych". "W kolejnym stuleciu Towarzystwo Jezusowe uzyskało nowego konkurenta, jako że działalnością edukacyjną, a pośrednio teatralną, zajęli się przedstawiciele zakonu pijarów" - wskazano.

W informacji IT przypomniano, że "apogeum teatru szkolnego przypadło na epokę saską, kiedy spektakle z udziałem uczniów organizowano w szkołach należących do jezuitów, pijarów, teatynów i unickiego zakonu bazylianów". "Wybitni członkowie tych zgromadzeń, tacy jak pijar Stanisław Konarski czy jezuita Franciszek Bohomolec wprowadzili w działalności teatralnej innowacyjne zmiany, które stanowiły zapowiedź nadchodzącej epoki Oświecenia" - napisano.

"Teatr staropolski. Re:Konstrukcje" to cykl dziewięciu wykładów Kenckiego. Jest poświęcony poszczególnym nurtom składającym się na staropolską teatrosferę.

Pierwszy wykład odbył się 23 stycznia i był poświęcony widowiskom liturgicznym.

Kencki jest doktorem nauk humanistycznych, adiunktem w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk, przewodniczącym Komisji Artystycznej Konkursu "Klasyka Żywa" i wiceprezesem Polskiej Kompanii Teatralnej.