powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spektakl "Szkoła żon" i Salon poezji online

Teatr Polski w dniach 22-31 maja udostępni online rejestrację spektaklu "Szkoła żon" w reż. Jacquesa Lassalle'a oraz Salon poezji.

Spektakl Jacquesa Lassalle'a z Andrzejem Sewerynem, Anną Cieślak, Krzysztofem Kumorem w rolach głównych to współczesne odczytanie komedii Moliera, gdzie - jak twierdzi reżyser - z wielką satysfakcją przekłada niuanse francuskiej literatury na polską wrażliwość.

"Szkoła żon" powstała w 1662 roku. Obok "Świętoszka" i "Skąpca" jest jedną z najsłynniejszych komedii Moliera, która na stałe weszła do kanonu europejskiego dramatu. Treść utworu i jego siła komiczna wywodzą się z piętnowania przywar charakteru oraz obyczajowej satyry.

W osiągnięciu kształtu precyzyjnej, utrzymanej w duchu klasyki inscenizacji miały udział współpracujące z reżyserem: scenografka Géraldine Allier oraz projektantka kostiumów: Dorota Kołodyńska. Spektakl Lassalle'a skupia się na rzetelnym, uważnym odczytaniu tekstu sztuki. Reżyser dowodzi, że Molierowska czujność i ostrość widzenia przetrwała do dziś i jest wciąż aktualna.

"Szkoła żon" wpisuje się w znany polskim widzom styl, w jakim Jacques Lassalle pracował nad prezentowanymi w Warszawie "Don Juanem" z paryskiej Comédie-Francaise oraz "Mizantropem" z Théâtre Vidy z Lozanny. W obu wspaniale przyjętych w Polsce spektaklach główną rolę grał Andrzej Seweryn. "Szkoła żon" Lassalle'a prezentuje wysoką formę teatru, który wywodzi się z przywiązania do rangi słowa, kunsztu aktorskiego oraz precyzji tworzenia spójnej i wyrazistej inscenizacji.

Spektakl "Szkoła żon", przeniesiony z naszego Teatru zaprezentowany został na żywo w marcu 2012 r. w Teatrze Telewizji. Przedstawienie obejrzało aż 1 mln 280 tys. telewidzów.

OBSADA:

Anna Cieślak, Ewa Makomaska, Piotr Bajtlik, Dominik Łoś, Krzysztof Kumor, Antoni Ostrouch, Andrzej Seweryn, Mariusz Wojciechowski.

***

SALON POEZJI ONLINE

Salon Poezji Bolesława Leśmiana - jednego z największych poetów I połowy XX wieku.

Rzeczywistość jego poezji określa się czasem jako "zaświat przedstawiony". Wyobraźnia Leśmiana rozpięta jest między żywiołem natury i erotyki a rozpadem i śmiercią.

Fascynują go groteskowe, pokraczne formy bytu i niezbadane otchłanie niebytu, groza i uroda przyrody, perwersja i chorobliwość kalekiej egzystencji. Leśmian to poeta namiętnego zachwytu nad światem i piewca rozkładu.

Wiersze Bolesława Leśmiana czytają aktorzy:

Michał Barczak, Marek Bocianiak, Marcin Bubółka, Adam Cywka, Andrzej Danieluk, Tomasz Drabek, Sławomir Głazek, Paweł Krucz, Cezary Łepek, Tomasz Marczyński, Krystian Modzelewski, Antoni Ostrouch, Antoni Paradowski, Przemysław Pawlicki, Maksymilian Rogacki, Piotr Sędkowski.

Salon poezji dostępny będzie w dwóch częściach, trwających łącznie 80 minut.

Specjalnie dla Państwa od 22 do 31 maja udostępniamy online rejestrację wideo spektaklu oraz Salon poezji.

- Sprzedaż biletów w cenie 5 zł w dniach 22-28 maja na www.teatrpolski.waw.pl

- Linki do obejrzenia spektaklu i Salonu poezji na portalu YouTube otrzymają Państwo na bilecie elektronicznym w sekcji DODATKOWE INFORMACJE, po dokonaniu transakcji zakupu. W opcjach dostawy biletu należy wybrać tzw. Bilet drukowany.

- Nagrania dostępne będą od 22 do 31 maja włącznie (do północy).

- Te symboliczne opłaty pozwolą nam na pokrycie kosztów związanych z udostępnieniem Państwu naszych spektakli w internecie.