powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Instalacja "Musical o musicalu Metro" w Komunie Warszawa

Komuna Warszawa zaprasza na "Teren wspólny" - serial trailerów, odcinek 4: Robert Wasiewicz i Marcin Miętus "Musical o musicalu Metro". Prezentacja instalacji odbędzie się 22 maja w godz. 19.00-21.00 w Komunie Warszawa / Galerii plenerowej przy ul. Emilii Plater 31.

Inspirowany legendarnym spektaklem "Metro" musical dla młodzieży o poprawności politycznej. "Metro" to opowieść o outsiderach próbujących wyśpiewać sobie wolność w czasach transformacji. Odrzuceni przez mainstream tworzą nienormatywną rodzinę, która w podziemiach metra snuje wizję świata bez stereotypów, podziałów i ograniczeń. Wykorzystując queerowy potencjał oryginału i dekonstruując zawarte w nim strategie, twórcy projektu zainicjują dysksuję na temat wrażliwości społecznej. Jako członkowie homoseksualnej mniejszości Robert Wasiewicz i Marcin Miętus chcą stworzyć przestrzeń do rozmowy o dyskryminacji z postemancyapcyjnej perspektywy. Musical podwójnie kodowany, zarówno dla młodszej, jak i starszej widowni - piosenka o konsekwencjach użycia słowa "pedał" przyda się każdemu.

W ramach wystawy 22 maja zaprezentowane zostaną odcinki trailerów oraz instalacje przygotowane przez innych uczestników i uczestniczki projektu "Teren wspólny": Nataszę Gerlach, Piotra Urbańca oraz Martę Jalowską.

Robert Wasiewicz

Aktor, tancerz, performer, reżyser. Od 2016 roku związany z warszawskim STUDIO teatrgalerią. Ukończył Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, filii krakowskiej PWST. Początkowo był gościnnym artystą Śląskiego Teatru Tańca. Jako aktor i tancerz współpracował z reżyserami i reżyserkami teatru dramatycznego i muzycznego, m.in. z Michałem Borczuchem ("Faust" i "Żaby"), Krzysztofem Garbaczewskim ("Wyzwolenie"), Martą Ziółek ("Zrób siebie", "PIXO").

W Studio teatrgealeria wyreżyserował "Więcej niż jedno zwierzę".

Marcin Miętus

Dramaturg, edukator, krytyk teatralny. Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył szkolenie w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych w zakresie zawodu dramaturga (SWPS, Nowy Teatr w Warszawie). Koordynował działania edukacyjne i prowadził warsztaty w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA. Publikował m.in. w "Dialogu", "Didaskaliach", "Znaku" i "Kulturze Liberalnej". Rezydent V4@Theatre NITRA 2019 na Słowacji. Dramaturg spektaklu "We_selle" w choreografii Wojciecha Mochnieja (2018, premiera w Teatrze ROZBARK), spektaklu/wydarzenia performatywnego "Więcej niż jedno zwierzę" w reżyserii Roberta Wasiewicza (2019, Teatr Studio w Warszawie), w którym bierze również udział jako performer. Autor adaptacji i dramaturg spektaklu "Piknik pod Wiszącą Skałą" w reżyserii Miry Mańki (2020, Teatr Współczesny w Szczecinie).

"Serial trailerów" to seria zapowiedzi spektakli i projektów, które są i będą realizowane w ramach tegorocznego programu Hubu Kultury Komuny Warszawa pod hasłem "Teren wspólny/Common Ground".

Wstęp wolny.

Trailery dostępne są na: facebook.com/komunawarszawa

oraz Vimeo https://vimeo.com/user21157835

daty premier:

4.05 - Piotr Urbaniec - #terenwspólny odc. 1 https://vimeo.com/415247278

11.05 - Natasza Gerlach - #terenwspólny odc. 2 https://vimeo.com/417149769

18.05 - Marta Jalowska - #terenwspólny odc. 3 https://vimeo.com/420566779

25.05 - Robert Wasiewicz - #terenwspólny odc. 4

1.06 - Grzegorz Laszuk - #terenwspólny odc. 5

8.06 - Zorka Wollny - #terenwspólny odc. 6

***

Standard bezpieczeństwa wydarzenia:

Działamy według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 30 kwietnia 2020 r. oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 22 kwietnia 2020 r. wydanych w związku z ponownym otwarciem w stanie epidemii COVID-19.