powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Włochy. Konkurs literacki "Dekameron czasów Covid" w miasteczku Boccaccia

Konkurs literacki "Opowieści z izolacji - Dekameron czasów Covid" rozpisały władze rodzinnego miasteczka Giovanniego Boccaccia, Certaldo w Toskanii. Chcą, aby po kwarantannie pozostały utwory, tak jak jego "Dekameron", napisany w czasach zarazy.

- Teraz, kiedy izolacja kończy się i zbliża się chwila, gdy ruszymy z miejsca, możemy zebrać owoce czasu, jaki mieliśmy na lekturę, myślenie, marzenie o powrocie do naszego prawdziwego życia albo do innego - powiedział burmistrz średniowiecznego miasteczka Giacomo Cucini.

Dodał następnie: "Jesteśmy pewni, że wiele osób napisało już albo może opisać historię, prawdziwą lub wymyśloną, jaka powstała w tym czasie".

- Tak, jak Boccaccio, który po zarazie w 1348 roku postanowił napisać sto opowiadań jako manifest odrodzenia ludzkości, pragniemy dzisiaj oddać głos każdemu, kto w sposób literacki opowie anegdotę, historię, związane z pandemią i izolacją spowodowaną przez Covid-19 - wyjaśnił burmistrz rodzinnych stron autora "Dekameronu".

Jak stwierdził, celem tego konkursu jest utrwalenie wspomnień, ale także znalezienie sił i inspiracji, by wrócić do normalnego życia.

Już pojawiły się pierwsze sugestie, czego mogą dotyczyć nowele czasów koronawirusa: karkołomnych wypraw na zakupy, uprawiania sportu w ukryciu, wyzwań związanych z pracą zdalną i ucieczek na potajemne randki i spotkania z przyjaciółmi. Warto też, dodano, opisać wysiłek i poświęcenie personelu medycznego albo swoje marzenia; na przykład o całym dniu spędzonym nad morzem.

Opowiadania zostaną zebrane i wydane w formie cyfrowej przez lokalne władze. Autorzy otrzymają zaproszenie do miasteczka autora "Dekameronu".