powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Wsparcie finansowe dla TPL

Teatr Polski złożył dwa wnioski w oparciu o tzw. "fundusze norweskie" i otrzymał dofinansowanie międzynarodowych projektów teatralnych, które będą powstawały we współpracy z artystami z Norwegii.

Na początek warto wyjaśnić czym są i skąd się biorą te fundusze. Fundusze EOG i norweskie to finansowy wkład trzech państw: Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w zmniejszanie nierówności społeczno-ekonomicznych w EOG (Europejski Obszar Gospodarczy) oraz w umacnianie stosunków dwustronnych z 15 państwami Europy Wschodniej, będącymi członkami Unii Europejskiej.

Innym ważnym celem realizowanym przez Fundusze jest umacnianie fundamentalnych wartości europejskich, takich jak: demokracja, tolerancja i praworządność. W obecnej edycji (lata 2016-2021) nacisk położony jest na trzy obszary artystycznej wypowiedzi, poruszające istotne tematy wspólnoty europejskiej w dziedzinie relacji społecznych, kulturowych i ekonomicznych.

Projekty Teatru Polskiego we Wrocławiu koncentrują się na dwóch zagadnieniach:

- relacji między mniejszościami a większością,

- edukacji i pozyskiwaniu dla teatru nowej, młodej publiczności.

Planowana jest realizacja trzech spektakli oraz kilku przedsięwzięć towarzyszących. Na efekty pracy twórców przyjdzie jednak poczekać do roku 2021 oraz 2022.

W pierwszym etapie musimy zaplanować i zrealizować wzajemne wizyty studyjne (robocze) - mówi Sławomir Olejniczak, dramaturg Teatru Polskiego we Wrocławiu. - Wyruszymy w teatralną podróż, gdy tylko możliwa stanie się działalność artystyczna. A kiedy to będzie? Dziś nie mamy na to odpowiedzi, ale mamy nadzieję, że już niedługo o tym poinformujemy - dodaje.

Wierzymy, że sztuka w czasach pandemii, jak zawsze w czasach trudnych, znów będzie zwycięzcą. Dla dobra publiczności i artystów. Do zobaczenia w Teatrze.