powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Internet. "Magnificat" Górnickiej na Online Theatre Festival

"Magnificat", kultowy spektakl Chóru Kobiet, dostępny będzie online w ramach The International Online Theatre Festival.

To druga edycja festiwalu prezentująca spektakle z całego świata. W tym roku pokazywane są spektakle m.in. z Schaubühne, Stanislavsky Electrotheatre, TR Warszawa. "MAGNIFICAT" w reżyserii Marty Górnickiej będzie dostępny przez 36 godzin, od 24 maja (niedziela) od godz. 11.00 na platformie TheTheatreTimes.com.

W spektaklu CHÓR KOBIET konfrontuje się z postacią Najświętszej Marii Panny - najważniejszym obrazem kobiecości w Kościele katolickim. To polemiczna wypowiedź na temat wizerunku kobiecości i roli przypisywanej kobietom w polskim społeczeństwie.

Cytaty z Biblii, przepisy kulinarne, teksty Jelinek, Mickiewicza i fragmenty "Bachantek" Eurypidesa chór miksuje z dźwiękiem komputera, trzaskiem migawek i fleszy, cytatami z gazet. Nuty MAGNIFICATU są samplowane, stają się podkładem dla tekstów kultury i reklam. Rytmizowana mowa i popowe frazy sprzęgają się z tradycyjnymi formami muzyki sakralnej. Powstaje ideologiczno-dźwiękowy remiks. Chór pokazuje, jak zaciskają się kleszcze ideologicznego terroru i jak narasta energia buntu kobiet. Matka Boska schodzi ze świętych obrazów i rusza z bachantkami na łowy.

"Rewelacja, eksperymentalny spektakl Chóru Kobiet (...) 20 kobiet śpiewa, szepcze, krzyczy, melorecytuje kolaż tekstów - od Sofoklesa i hymnów maryjnych po artykuły "Gazety Wyborczej" i przepisy kulinarne Nigelli Lawson".

Roman Pawłowski, "Z czym do Europy, czyli pół roku polskiej kultury", "Gazeta Wyborcza", 01/07/2011

"MAGNIFICAT to spektakl o wielkiej energii i sile. Narodowy patos, Matka Boska, przepisy dla idealnej małżonki. Wszystkie te nakładające gorset wynalazki Górnicka przemienia z tradycyjnego "Magnificat" w feministyczny manifest. Rytmiczna mowa chóru to potężna broń. Ta broń posiada nie tylko polityczno-społeczną, ale również estetyczną siłę przebicia. Wow!"

Rüdiger Schaper, Tagesspiegel, 2016

"Tajemnica tego cudownie logicznego przedstawienia tkwi w tym, ze prezentowany kolaz tekstow wiodac nas z mistrzowska wirtuozeria waska sciezka miedzy smiechem a konsternacja tworzy absolutnie spojna całosc - zarowno dzwiekowo, jak i emocjonalnie. Polski Chor Kobiet Marty Gornickiej zachwycił swoim "Magnificat" otwierajacym Basler Dokumentartage w Kaserne Basel."

Anette Mahro, BaddischeZaitung, 2015

"Spektakl miał swoją premierę w roku 2011 przed konserwatywnym zwrotem w Polsce. Nadzieja, że mógłby coś zmienić do tej pory się nie spełniła () Ale Intensywność z jaką Marta Górnicka i performerki naładowują "MAGNIFICAT" jednak nie ustaje. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Sommerszene" w Salzburgu dostały owacje na stojąco."

Clemens Panagl, Salzburger Nachrichten, 16.06.2018

Spektakl był prezentowany na licznych międzynarodowych festiwalach, m.in.: w Francji (La Vilette - La Grande halle w Paryżu, Festival METTRE EN SCENE w Rennes, Festival International de Theatre SENS INTERDITS w Lyonie, European Theatre Festival PREMIERES w Strasbourgu, Festival La Rose des Vents w Villeneuve d'Ascq, Theatre National d'Arras, Festival Écoute/Voir w Tours, Festival Parallle w Marsylii, Aix-en-Provence, Martigues), Niemczech (BERLINER FESTSPIELE Foreign Affairs, Hebbel Am Uffer - Berlin, "Fast Forward" European Festival for Young Stage Directors w Brunszwiku, Forum Freies Theater w Düsseldorfie), Szwajcarii (Dokumentartage IT'S THE REAL THING w Bazylei, Antigel Festival w Genewie, Festival de la Cité w Lozannie), Bośni i Hercegowinie (International Theater Festival MESS Sarajewo), Anglii (European Artsand Theatre Festival w Notthingham), Grecji (Onasis Cultural Center w Atenach), Holandii (SPRING Festival w Utrechcie) i Austrii (International Performing Arts Festival SZENE w Salzburgu).

Udział biorą: Justyna Chaberek, Ewa Chomicka, Alina Czyżewska, Paulina Drzastwa, Alicja Herod, Anna Jagłowska, Katarzyna Jaźnicka, Ewa Konstanciak, Ewa Kossak, Katarzyna Lalik, Agnieszka Makowska, Kamila Michalska, Katarzyna Migdalska, Jolanta Nałęcz-Jawecka, Natalia Obrębska, Anna Rączkowska, Anna Rusiecka, Monika Sadkowska, Karolina Szulejewska, Kaja Stępkowska, Iwona Tołbińska, Agata Wencel, Karolina Więch, Anna Wodzyńska, Anna Wojnarowska

Link do streamingu: patrz link pod tekstem.