powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Teatr 21 remontuje siedzibę, w której powstanie Centrum Sztuki Włączającej

Teatr 21 remontuje swoje miejsce, w którym powstanie Centrum Sztuki Włączającej. Otwarcie siedziby na warszawskiej Pradze zaplanowane jest na jesień 2020 r. - poinformował PAP Jakub Drzewiecki z Fundacji Teatr 21.

Jak wyjaśnił Drzewiecki, obecnie aktorzy z zespołem Downa - członkowie Teatru 21 zbierają pieniądze na kontynuowanie remontu i dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

"Bardzo długo szukaliśmy swojego miejsca w Warszawie. Chcąc, aby było ono jak najbardziej dostępne dla wszystkich osób, szukaliśmy wśród przestrzeni na parterze. W końcu znaleźliśmy - jest to były sklep wielobranżowy na warszawskiej Pradze, niedaleko pl. Hallera. Teraz musimy go wyremontować, dostosować do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i nadać mu nowe znaczenie; stworzyć ze sklepu teatr, to wyzwanie, ale nie jest to pierwsze, które podejmujemy" - napisała reżyser i prezes Fundacji Teatr 21 Justyna Sobczyk w informacji przesłanej PAP.

Jak poinformowano, Centrum Sztuki Włączającej będzie "pierwszą społeczną instytucją kultury w Warszawie w całości dedykowaną sztuce osób z niepełnosprawnościami".

Od jesieni swoje miejsce znajdą w nim spotkania z artystami, warsztaty dla rodzin i osób starszych, wykłady z zakresu studiów o niepełnosprawności i sztuce osób z niepełnosprawnościami czy wystawy artystów sztuk wizualnych. Sama przestrzeń jak i wszystkie wydarzenia będą dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

"Jako Teatr 21 działamy już od 15 lat i dotychczas udawało się nam działać bez własnego miejsca. Obecnie nasza działalność rozrosła się - organizujemy warsztaty, konferencje, spotkania, wydajemy książki, jeździmy na festiwale, pracujemy w międzynarodowych sieciach, a pomysłów mamy jeszcze więcej" - przypomniała Sobczyk, dodając, że "dalsza praca bez własnego miejsca nie jest już możliwa".

Stołeczny Teatr 21 to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach w Polsce (m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie) i za granicą (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg).

W 2019 r. spektakl "Rewolucja, której nie było" został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie.

Obok działalności artystycznej Teatr 21 zajmuje się również edukacją, pedagogiką teatru, działalnością wydawniczą, organizuje konferencje, wykłady i pracuje w międzynarodowych sieciach.

Działalność programowa Centrum Sztuki Włączającej będzie współfinansowana przez m.st. Warszawa.

Jak poinformował PAP Drzewiecki, koszty remontu nowej siedziby przewyższają możliwości teatru, dlatego, by zebrać potrzebną kwotę Fundacja Teatru 21 zorganizowała internetową zbiórkę pieniędzy na ten cel. Więcej informacji o zbiórce oraz planach nowej siedziby Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej, można znaleźć na stronie: www.zrzutka.pl/teatr21.