powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bielsko-Biała. Teatr Polski uruchomił platformę vod

Bielski Teatr Polski uruchomił platformę do prezentacji swoich przedstawień i treści multimedialnych. Będzie na niej prezentował m.in. archiwalne i premierowe spektakle - poinformowała w poniedziałek Irena Świtalska z bielskiej sceny.

- Na dobry początek w poniedziałek wieczorem zaprezentujemy premierowo i bezpłatnie "Fabrykę sensacji Proszyk i Kachel". Kolejna planowana bezpłatna prezentacja to spektakl "Humanka" w reżyserii Agaty Puszcz. Udostępniony zostanie w czwartek - powiedziała Świtalska.

Przedstawicielka sceny dodała, że w serwisie znajdą się również treści udostępniane płatnie. - Pierwszą taką propozycją jest internetowa premiera spektaklu "W górę!" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Będzie to nasza pierwsza premiera teatralna w sieci. To też pierwsza premiera, na której ilość miejsc nie będzie ograniczona liczbą foteli na teatralnej widowni. Spektakl będą mogli obejrzeć wszyscy chętni - zaznaczyła.

Platforma umieszczona jest pod adresem www.vod.teatr.bielsko.pl. Rejestracja jest bezpłatna. "Po zalogowaniu na platformę można zobaczyć listę wydarzeń i spektakli dostępnych online. Ponieważ będą one emitowane w określonych godzinach w danym dniu, bardzo ważne jest, aby zalogować się na platformę o właściwej porze" - powiedziała Świtalska.

Spektakl "W górę!" Petera Quiltera, autora wystawionej w Bielsku-Białej w poprzednim sezonie "Boskiej!", premierę ma mieć 5 czerwca.

- Sam, Daniel i Tony wybierają się na dwudniową górską wycieczkę. Każdy z mężczyzn niesie ze sobą kamień upamiętniający ich niedawno zmarłego przyjaciela, Garetha. Chcą umieścić kamienie na szczycie góry. Zanim tam dotrą, wspólna wędrówka staje się wyboistą, wzruszającą, a przede wszystkim przezabawną podróżą przez wspólne doświadczenia, problemy damsko-męskie i mnóstwo tzw. życiowych spraw - przybliżyła sztukę Świtalska.

Na scenie publiczność zobaczy Rafała Sawickiego, Piotra Gajosa i Tomasza Lorka. Reżyserii podjął się dyrektor Teatru Polskiego Witold Mazurkiewicz. W obecnym sezonie będzie to siódma premiera na deska bielskiej sceny.

Prezentacja Jacka Proszyka i Jacka Kachela opowiada o historii Bielska i Białej. W poniedziałkowym występie odkryją tajemnice historii bielskiego teatru, który świętuje właśnie swój 130. sezon.

"Humanka" Jarosława Murawskiego miała premierę w 2016 r. To sztuka o pojawieniu się na świecie istot humanoidalnych. Autor szuka m.in. odpowiedzi na pytanie, czy zaspokoją one ludzką potrzebę bliskości innej osoby.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka, a od 1945 r. jako polska.